LEIDSCH DAGBLAD "Voor de oudere werknemer moet meer gebeuren" Verlies NS 25 miljoen Daders Leidse straatterreur gearresteerd SLOOP MONUMENT? Was overleden Leidenaar van plan Menten te bevrijden? vandaag LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35132 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - De Leidse recherche is op het ogenblik bezig een onder zoek in te stellen naar een aantal zaken, die te maken hebben met de verdrinking van de 39- jarige Leidse impressario- concertpianist Loek van der Gaag zondagnacht in het Rijn- en Schie-kanaal. Zoals eerder be richt bestuurde hij de auto, die waarschijnlijk door gladheid in het water belandde. Gisteren is beroering ontstaan over de dood van de Leidenaar omdat het vermoeden bestaat, dat hij plannen had om Pieter Menten te bevrijden uit het Huis van Bewa ring, waar hij na zijn arrestatie in Zwitserland en uitwijzing ver blijft. Dat vermoeden is gebaseerd op een telefoontje dat de Utrechtse jurist mr. L.M. Simons (66) op 23 de cember van Van der Gaag kreeg. Mr. Simons vertelde vanmorgen: "Van der Gaag zei door de tele foon, dat hij zich beschouwde als huispianist van het echtpaar Menten. Als een van de helpers bij de overval op het Amster damse Huis van Bewaring noemde hij een zekere Paarde- koper. Hij vroeg mij verder of ik wist op welke cellengang Menten zat en of er strenge bewaking was in het huis van bewaring". Vermoede lijk heeft Van der Gaag bij het voeren van dat gesprek in de ver onderstelling verkeerd dat hij sprak met de Utrechtse strafplei ter mr. B.J.F. Simon (77), die de belangen van Pieter Menten be hartigt. Na dat telefoontje heeft mr. Simons meteen de recherche op de hoogte gebracht. Ook op een aantal andere punten heeft het ongeluk een nasleep gekregen. Zo zat bij Van der Gaag in de auto de 66-jarige mevrouw J.J. Nipius uit Den Haag. Ook zij kwam bij het ongeluk om het le ven. Mevrouw Nipius wordt in de Haagse rosse buurt beschouwd als een vrouw, die door de prosti tutie over zeer veel geld beschik te. De geruchten als zou er misdrijf in het spel zijn wordt door de Leidse politie met nadruk ontkend. De officier van Justitie heeft ook geen aanleiding gezien tot sectie van de lichamen over te gaan. Een ander punt waarop het onder zoek is gericht betreft het Franse diplomatieke paspoort, dat in het bezit bleek te zijn van de Leidse pianist. Uit doorgaans betrouwbare bron is nog vernomen dat de nacht waarop het ongeval gebeurde een gast van Holiday Inn, een taxi naar de plaats van het ongeluk heeft genomen en enige tijd aan de Kanaalweg heeft rondgeke ken. Vervolgens is hij weer naar het hotel teruggekeerd. De man 'zou een inwoner van Leiden zijn. maar die ene nacht in Holiday Inn hebben geslapen. Minder somber Eerst nog veel bewolking met plaatse lijk motregen of mist. Morgen overwe gend droog en hier en daar opklarin gen. Eerst weinig wind, later overwe gend matige noordwestelijke wind Mi nima tussen plus 3 en 0 gr., maxima om streeks 5 gr. (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 DECEMBER Zon op: 8.47 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 19.22 uur; onder: 9.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.24 en 16.33 uur; laagwater te 0.19 en 12.35 uur. UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen hebben in 1976 een verlies geleden van 25 miljoen gulden. Dat is heel wat kleiner dan het verlies over 1975, dat niet min der dan 177 miljoen gulden be droeg. De NS hebben vorig jaar in totaal 1.805 miljoen aan ontvangsten ge boekt, inclusief 800 miljoen aan vergoedingen van het rijk. Aan de uitgavenkant stond daar een be drag van 1830 miljoen tegenover. Het reizigersvervoer leverde 1.270 miljoen (1975: 1.158 miljoen) op: 650 miljoen 612 miljoen) van de Jurist 't Hart m team voor zaak-Menten DEN HAAG (ANP) - De strafrecht jurist mr. A. C. 't Hart zal deelne men aan het historisch- wetenschappelijk onderzoek in de zaak Menten. Prof. dr. I. Schöffer heefthem hiertoe bereid gevonden. Hiermee is het onderzoeksteam nu compleet. De 36-jarige 't Hart is lec tor in het straf- en strafprocesrecht aan de katholieke hogeschool in Tilburg. Van 1966 tot 1975 was hij werkzaam in Rotterdam, onder an dere in de advocatuur en laatstelijk als arrondissementsofficier van justitie. Mr. 't Hart heeft inmiddels toestemming van zijn vakgroep ge kregen aan het onderzoek mee te doen. Bij de aanvaarding van zijn ambt aan de katholieke hogeschool in Tilburg in 1975 heeft hij een in augurele rede gehouden over het onderwerp "Het openbaar ministe rie en het opsporings- en vervol gingsbeleid". reizigers en 620 miljoen 546 mil joen) van het rijk. De opbrengst van het wagonladingenvervoer was 225 miljoen (f 210 miljoen) en daar kwam - voor het eerst - een vergoe ding van het rijk bij van 180 mil joen. Bij de uitgaven vormden de personeelslasten de grootste post: 1.195 miljoen (f 1.086 miljoen). Het aantal reizigerskilometers is vorig jaar met rond twee procent gedaald tot 8,3 miljard. Verschillende activiteiten van NS hebben vorig jaar wel betere resul taten opgeleverd dan in 1975: de omzet van de 65-plus-kaarten, de reductieregeling voor bezoekers van vergaderingen, de 'dalurenre- geling' voor scholieren, de vakan tiedagtochten, enz. In de sector goederenvervoer ging het iets beter dan in 1975. Het afge lopen jaar vervoerde NS maar weinig meer tonnen dan in 1975, maar de opbrengst steeg tot 235 miljoen. De spoorwegen streven naar een vervoersomvang van 24 miljoen ton in 1980. Dat lijkt bereikbaar. Zon der aantasting van het vervoer- sprodukt en het voorzieningenni veau is volgens NS een verdere be sparing mogelijk van 500 van de 5000 arbeidsplaatsen, 50 diesel locomotieven, 25 rangeerlocomo tieven, verschillende rangeerter reinen en gebouwen en nog eens 100 man „indirekt" personeel. Dat levert 40 miljoen op. Zie verder pagina 16 DEN HAAG - Aan het begin van de besprekingen, die van daag in Den Haag gevoerd zijn over de nieuwe CAO- grootmetaal wensten de beide delegatieleidersde heer A. Prins f werkgevers, links) en de heer W. A. Wamsteeker (werk nemers) elkaar nog een geluk kig nieuw-jaar. De besprekin gen zijn echter minder geluk kig geëindigd. Er is geen over eenstemming bereikt. Volgens de heer Wamsteeker werd in de loop van de bespre kingen duidelijk dat er geen basis voor een verder gesprek aanwezig was en dat de be sprekingen zouden moeten worden gestopt. De werkge vers wilden namelijk geen ge sprek aangaan over de prij scompensatie. Ook de onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers overeen nieuwe bouw-caozijn vandaag vastgelopen. Aan genomen mag worden, dat de prijscompensatie het struikel blok was. SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 OOSTERWIJK - In het Zuidhol- landse Oosterwijk is een kalver- drieling geboren, een hoogst zeld zame gebeurtenisDe kalveren we gen 25 kilo per stuk tegen normaal 45 kilo. Op de foto worden de bees tjes vertroeteld door drie dochters van boer Bóót waar de beesten ge boren werden Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 21 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half gekJ en noteer mij aansluitend als abonnee. DEN HAAG (SP) - De overheid moet meer doen voor de oudere werknemers. Bij de beleidsvoer ing zal vooral de nadruk moeten worden gelegd op het voorkomen van werkloosheid in deze ca tegorie. Dat concludeert een speciale commissie van de Raad voor de Arbeidsmarkt. Het is één van de gevolgtrekkingen in een ontwerp-advies over verbe tering van de kansen op werkgele genheid van ouder wordende werknemers. De Raad zal zich er op 13 januari over buigen. De SER-commissie heeft geconsta teerd dat oudere werklozen soms worden gediscrimineerd. Voor wat hun arbeidsmogelijkheden betreft wordt er vaak generaliserend ge handeld door de bedrijven. Veel te weinig wordt rekening ge- Koninklijk Huis mag in Meijendel blijven jagen DEN HAAG (SP) - Het college van B en W zal voorlopig geen stappen ondernemen om de jacht op fazan ten in de duinen van Meijendel, die daar door leden van het koninklijk huis wordt bedreven, te voorko men. Het Meijendelcomité moet hierover eerst een advies uitbren gen. Het comité vergadert dit voor jaar. Wethouder Van der Weide van pro- duktiebedrijven heeft dit gisteren meegedeeld aan de raadscommis sie, naar aanleiding van de brief van de Stichting Kritisch Faunabeheer van oktober vorig jaar. De stichting zegt in deze brief, dat een onnatuur lijk groot aantal fazanten in stand wordt gehouden in het duingebied, dat in het jachtseizoen weer wordt afgeschoten. Het natuurlijk even wicht wordt daardoor verstoord, omdat bijvoederen van fazanten al lerlei andere dieren aantrekt. Bo vendien worden er gifeieren gelegd ter bestrijding van kraaiachtigen, maar waarvan andere vogels en egels het slachtoffer worden. houden met de aard en functie, conditie en motivatie van de oudere werknemer. Terwijl juist dat de punten zijn die de mogelijkheden van de werknemer bepalen. Naarmate een werknemer ouder wordt dalen bij eventuele werk loosheid zijn kansen op een nieuwe baan. De moeilijke positie van de oudere werklozen blijkt op dit moment vooral uit de lange duur van hun werkloosheid. Van de werklozen, die ouder dan veertig jaar zijn, is meer dan de helft al lan ger dan een half jaar zonder werk. De arbeidsongeschiktheid slaat in het bijzonder onder werknemers van 55 jaar en ouder toe. Zij vormen bijna de helft van het aantal uitke ringsgerechtigden. Hun arbeid songeschiktheid wordt niet alleen bepaald door de feitelijke onge schiktheid, maar ook door de ge daalde kans op ander werk. De SER-commissie vraagt zich af of aan deze moeilijk plaatsbare groep mensen genoeg aandacht wordt besteed. De commissie vindt, dat een werk nemer er niet van uit mag gaan, dat hij een eenmaal gekozen beroep of functie gedurende de gehele loop baan op dezelfde wijze en omge ving kan blijven vervullen. "Hij moet zich voorbereiden op een ontwikkeling, die nu en dan tot aanpassing of verandering aanlei ding kan geven". De commissie zou graag zien, dat een nader onderzoek wordt ingesteld naar stelsels van flexibele of variabele pensionering. De werknemer kiest dan zelf zijn pensioendatum, bijvoorbeeld tus sen de 60 en 70 jaar. (Zie pagina 7). 22 PAGINA'S Minister Van Doorn Minister Van Doorn heeft in een brief aan de KNVB laten weten 'niet bepaald blij te zijn' met de voorstel len van het sectiebestuur betaald voetbal inzake een nieuwe structuur. De CRM-minister vindt dat ook de belangenorganisa ties een stem in het kapittel moeten krijgen PAGINA 11 De onzin van Door de Eeu wen Trouw PAGINA 5 Bedrijfscommissie kan le den ondernemingsraad niet langer ontslaan PAGINA 7 Nieuwe EG-commissie vandaag aan het werk PAGINA 9 Egyptische volk wil 'El Sadat' PAGINA 17 PvdA-raadslid M. Bur gers heeft het college schriftelijke vragen gesteld over deze zaak. Zij wijst erop dat het publiek het ge bied zeer voorzichtig moet betre den, terwijl jagers zelfs met auto's door het terrein rijden en jachthon den de rust van mens en dier ver storen. Zij wil weten aan wie en voor hoe lang de jachtvergunning is afgegeven. ADVERTENTIE Kleurvergroting KADO Bij elke kleurenfilm die u met deze bon bij ons laat ontwikkelen en afdrukken, krijgt u een kleurvergroting. Foto Lindhout Haarlemmerstraat 102, Leiden LEIDEN - De Leidse politie heeft de 17-jarige Stanley H. aange houden, die de afgelopen weken op diverse plaatsen in Leiden mensen heeft beroofd en be dreigd met een mes. De jongen, die al over een flink strafblad be schikt, werd zaterdagavond gear resteerd en heeft de afgelopen dagen diverse bekentenissen af gelegd. Vandaag is hij voor de of ficier van Justitie in Den Haag ge leid. Op nieuwjaarsdag bedreigde hij een buschauffeur van de NZH die in de Merenwijk op weg was naar de laatste halte aan de Ketelmeer laan. Op een gegeven ogenblik stapte hij van zijn zitplaats op. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Diefstal in ziekenhuis LEIDERDORP - De Leiderdorpse politie heeft, na alarm door zieken huispersoneel, een drietal Utrech tenaren aangehouden die bezig wa ren met diefstallen in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Rond het avondbezoekuur ontdek ten schoonmakers en verpleegsters dat het drietal bezig was tassen van bezoekers na te zoeken op porte- monnaies. De direct gealarmeerde politie kon de drie, de 22-jarige J.D., de 25-jarige C.H.T.M.G. en de 20- jarige C.S., nog in het ziekenhuis aanhouden. De drie bleken bekend te zijn bij de Utrechtse politie. LEIDEN - Woedend heeft het Leids college van B en W gerea geerd op mededelingen van de Rijksgebouwendienst dat de res tauratie van de Boerhaavezalen nog enkele jaren op zich zal laten wach ten. Deze „bouwvallen" kunnen dan maar beter, „ondanks hun grote historische waarde", onmid dellijk gesloopt worden, schrijven B en W aan de directeur van de Rijksgebouwendienst. De Boerhaavezalen is een uit de' middeleeuwen daterend complex in het gebied De Camp, tussen de Haarlemmerstraat en de Oude Vest. Het complex is in 1975 na veel on derhandelingen aan het Rijk te koop aangeboden. Het lag in de be doeling van het Rijk per januari 1977 met de restauratie te begin nen. Het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurweten schappen zou in de gerestaureerde zalen gehuisvest worden. De ge meente heeft ervoor gezorgd dat het complex tijdig is ontruimd voor deze restauratie. In december verleden jaar schreef de Rijksgebouwendienst echter dat de procedures voor de aankoop en daarbij de ontwikkeling van de res tauratieplannen veel meer tijd ver gen dan was voorzien. Als de aan koop rond is, zal het nog zeker an derhalfjaar duren voor de restaura tieplannen klaar zijn. B en W zijn verontwaardigd dat daardoor het middeleeuws com plex nog jaren onbeheerd zal staan. Het te verwachten vandalisme zal desatreuze gevolgen hebben voor dit kwetsbare gebouw, schrijven zij. Het college acht het instortings gevaar groot en vreest calamiteiten als het gebouw nog jaren onbe heerd blijft staan. „Uiteraard wen sen wij niet medeplichtig te worden gesteld aan de mogelijke gevol gen". B en W stellen: „Aangezien het nu echter nog jaren zal gaan du ren voordat met een daadwerke lijke aanvang van de restauratie werken kan worden begonnen, vragen wij ons momenteel af of het niet eerder van realiteitszin getuigt deze bouwvallen, ondanks hun grote historische waarde, maar onmiddellijk te doen slopen". liep naar de chauffeur en duwde een groot mes tegen zijn schou der. Door krachtig remmen en weer vol gas te geven probeerde de bestuurder de knaap van zich af te schudden. Bij één van die pogingen viel de jongen en zag de chauffeur kans de bus uit te vluchten. Bij zijn te rugkeer ontdekte hij dat de geldla met ongeveer 80 gulden wissel geld was verdwenen. Bij deze overval bleek ook nog een 16- jarige Leidenaar betrokken. Ook hij werd door de politie aange houden. Tijdens de verhoren heeft de Lei denaar ook bekend dat hij tot het drietal behoorde dat in de nacht van 23 op 24 december twee jeugdige Leidenaars beroofde in de Haarlemmerstraat De jongens liepen ter hoogte van de Donker- steeg, toen de jongste (16) op zijn schouder werd getikt. Toen hij omkeek kreeg hij direct een klap in het gezicht en stompen in de maag als gevolg waarvan hij be wusteloos raakte. Toen hij op de grond lag werd hem een bedrag van 30 gulden ontfutseld. De twee andere overvallers renden de andere jongen na en trokken hem drie ringen, waaronder twee gouden, van de vingers. Boven dien bedreigden ze hem met een stiletto. De bewusteloos geslagen jongen werd door de EHD naar het ziekenhuis overgebracht. De overvallers die Stanley H. be hulpzaam waren zijn inmiddels ook door de politie aangehouden en verhoord. Verder heeft Stan ley tegenover de politie bekend betrokken te zijn geweest bij een vechtpartij op 11 december in de Breestraat. Bij die gelegenheid heeft hij iemand met een mes ge stoken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1