Minister vraagt sectiebestuur keus te herzien Mark Diesen jeugdwereldkampioen schaken Yan Helden imponeert op de 500 meter: 39.54 see. Jacques Hogewoning: Niet zo fijn van de minister Inzake bestuursmodel DIOK zit weer zonder trainer VERLIES BASKETBALTEAMS DONDERDAG 6 JANUARI 1977 SPORT PAGINA 11 GRONINGEN - De 19-jarige Ame rikaan Mark Diesen is gisteren in Groningen jeugdwereldkampioen schaken geworden. Hij won in de dertiende en laatste ronde van de 'Mexicaan Marcel Sisniega. De Tsjech Lubomir Ftacnic speelde remise tegen de Israëliër Mir Grin- berg en kwam daardoor op een to taal van 9,5 punten, een half minder dan Diesen. De Tsjech werd door dat resultaat wel Europees jeugd kampioen. Diesen en FTacnic wer den tijdens de prijsuitreiking door Max Euwe uitgeroepen tot interna tionaal meester. Zij krijgen een uit nodiging voor het IBM-toernooi van dit jaar en het Hoogovens- toernooi van volgend jaar. Diesen zal overigens al snel zijn wereldtitel moeten verdedigen. In juli of au gustus wordt namelijk in Oosten rijk alweer om de jeugdtitel gestre den. Johan Baart (winst op Azadharf uit Iran) was de beste Nederlander. Hij behaalde llli punt en werd 25ste. Het enige meisje in het deelne mersveld van 54, de Japanse Mikka Nakano, was weinig succesvol. Zij werd laatste. EINDSTAND 1. en wereldkampioen Diesen 10 punten; 2. en Europees kampioen Ftacnic 9'/2; 3. Grinberg 9; 4. Sis niega, Vladimirov, Campora en Leow 8V2; 8. Kristensen, Weide- mann en Kouatly 8; 11. Rogers, Georgijev, Groszpeter, Baart. Po- povic, Schussler en Mestel 7'/2. Euwe-ring De Nederlandse Gasunie, organisa tor van het toernooi om het wereld kampioenschap schaken voor de jeugd, heeft de Max Euwe-ring in gesteld. Met deze ring, die zal wor den gedragen door degene, die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor de schaaksport in Nederland, wil men zijn waardering laten blijken voor het werk van dr. Max Euwe, de voorzitter van de wereldschaak bond (FIDE). De ring werd gisteren voor de eer ste maal uitgereikt aan dr. Euwe zelf. Deze zal het sieraad over een jaar doorgeven aan degene, die vol gens de drager zelf daarvoor in aanmerking komt. Karei Jansen: winst Hogewoning: "onder druk" DEN HAAG - Karei Jansen van de vakvereniging van spelers (VVCS) vindt de brief die minister Van Doorn van CRM aan het sectie-bestuur betaald voetbal heeft geschreven zeer welkom. Hij ziet er grote voordelen in. „Het is duidelijk dat er alleen een einde aan het geruzie kan komen als de belangen organisatie ook bestuurlijke verantwoordelijkheid gaan dragen. Gelukkig is dat ook de conclusie van de minister", aldus Jansen. „Een zienswijze van een ministerie behoeft nog niet altijd veel kracht te geven aan en standpunt en hoeft nog niet altijd te betekenen dat er voor de belangenorganisaties winst inzit. Nu is dat echter wel het geval, omdat het standpunt van de minister wordt gedeeld door de grote fracties in de Kamer. Dat is voor ons erg belangrijk". Mr. Jacquès Hogewoning, de voorzitter van het sectiebestuur be taald voetbal, is niet zo gelukkig met de brief. Hij vindt, dat de minister vooruitloopt op een beslissing, die nog door de algemene vergadering moet worden genomen. „De minister heeft ons ge vraagd een waardeoordeel te geven over het interim-rapport, met name over het bestuursmodel. Hij vroeg ons een voorkeur uit te spreken voor een van de drie modellen. Wij hebben er toen duidelijk bij gezegd, dat het een bestuursstandpunt zou zijn. Want de alge mene vergadering heeft gezegd, dat zij het uiteindelijke standpunt wil bepalen. In ons voorlopig oordeel hebben wij ons toen uitge sproken voor model op grond van een groot aantal overwegingen. Voor het definitieve oordeel zijn echter regionale vergaderingen gep land. Hangende die vergaderingen komt de minister met een brief en zegt, dat hij model II als het beste ziet. Hij komt er dus eigenlijk tussendoor en daar heb ik niet zo'n behoefte aan. In de oordeelsvor ming zal er natuurlijk wel rekening mee worden gehouden, al voel ik mij wel onder druk gezet. Het is niet zo fijn van de minister een standpunt in te nemen waarmee eventueel discussies kunnen wor den beïnvloed", aldus Hogewoning. De praeses van het sectiebestuur betaald voetbal zei voorts over de uitnodiging van de minister zich voor half februari a.s. te beraden: „Wij achten het beleefd en verstandig om daarop in te gaan. Uitein delijk heeft echter de algemene ledenvergadering het laatste woord". DEN HAAG - Minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB schriftelijk aangeraden de keuze van het bestuursmodel te herzien. Het sectiebestuur had zich uitgesproken voor één van de modellen die in het interim- rapport van de structuurcommissie betaald voetbal wor den genoemd en had gekozen voor model I. Johan Cruijff: Wellicht toch te hebben gezegd dat hij Spanje na dit seizoen zou ver laten om naar Nederland terug te keren. Op het ogenblik hebben 38 buitenlandse werknemers contracten met een twintigtal clubs uit het betaalde voetbal in Nederland. Het betreft hier drie oefenmeesters en 35 voet- rilPUW PflTltTQPt bailers. Één aanvraag lllUUW LUIillClL'l beroepsvoetballer var bij Barcelona BARCELONA - Volgens het Spaanse sportblad "Dicen" is het helemaal niet zeker dat Jo han Cruijff aan het eind van dit seizoen Spanje zal verlaten. In Dicen zegt Cruijff: "Het is mo gelijk dat ik al in februari een nieuw contract bij Barcelona zal ondertekenen." In het zelfde verhaal ontkent Cruijff beroepsvoetballer van Joegos lavische nationaliteit is nog in behandeling. Dit heeft minister Boersma van Sociale Zaken gisteren meegedeeld aan het PvdA- kamerlid Worrell, die hierover schriftelijk inlichtingen had gevraagd. Joegoslavië levert de meeste contractspelers: 27. De over igen komen uit Noorwegen (4), Zweden (2), Oostenrijk (1), Tsjechoslowakije (1), Polen (1), Uruguay (1) en Jamaica (1). Spelers van landen in de EG zijn in deze opsomming niet opgenomen. Dat luidt dat het bestuur bestaat uit een gekozen voorzitter en zes le den. De verkiezing daarvan zou moeten geschieden door de al gemene vergadering uit of buiten haar midden. Kandidaatstelling zou in dat model dienen te ge schieden door het bestuur of tenminste zeven afgevaardigden en voor bestuursleden geldt dat zij niet mogen zijn: bestuurslid van een belangenorganisatie, ac tief contractspeler, actief oefen- meester of actief scheidsrechter in het betaalde voetbal. De minister vindt dat dit model te "weinig waarborgen biedt aan de belangenorganisaties om vol doende invloed op de besluit vorming en het feitelijk handelen van de sectie betaald voetbal te kunnen uitoefenen". Aangezien de minister dat aspect van bij zonder belang acht bij de bepa ling van zijn standpunt of hij ver- Olympische Spelen - Lord Killa- nin, de president van het interna tionaal Olympisch comité is giste ravond in Den Haag aangekomen voor besprekingen met één van zijn vice-voorzitters, jhr. Van Karne- beek, en leden van het Nederlands olympisch comité, over problemen rond de Olympische beweging. INZELL - Bij de wedstrijden van de drie-banentoernee te Inzeil hebben sprinters uit de Sowjet-Unie, zowel bij de dames als de heren, de 500 meter beheerst. Bij de heren bezetten Koelikov, Safronov en Malikov de eerste plaatsen met tijden onder de 39 seconden. Sylvia Burka eindigde als tweede tussen Vera Krasjnova, Vera Brindzej en Ljoebov Satsjikova. Ook de Nederlandse rijders kwa men in actie op de 500 meter. De onderlinge wedstrijd werd gewon nen door Eppie Bleekre met een tijd van 39,33 seconden. Hans van Helden Imponeerde met 39.54. Hij bleef daarmee specialist Jos Valen- tijn (39,64) nog voor. Bert de Jong werd vierde in 40.40 seconden. Tijdens een kleine vierkamp voor B-rijders, eveneens in Inzeil, staat Ton Oudshoorn uit Rijpwetering twee afstanden op de vierde wordt aangevoerd door de Fin Nii- tylae. De Oostduitsers Wunderlich en Winter zijn respectievelijk tweede en derde. Na de eerste dag van de schaats kampioenschappen van de Sovjet Unie heeft Serge Martsjoek de lei ding in het algemeen klassement met 84.539 punten. Hij werd tweede op de 500 meter en won de vijf ki lometer. Dp winnaar van de sprint, Lobanov, staat op de tweede plaats. Verrassend is de derde plek, die Vladimir Bjelov inneemt. Van hem wordt veel verwacht, vooral omdat de tien kilometer zijn sterkste af stand is. 23 tot 28 mei in Parijs wordt gehou den, zal een Nederlands voorstel aan de orde komen om bij de we reldkampioenschappen voor all- rounders ten minste twee in plaats van één deelnemer per land toe te laten. Het Nederlandse voorstel is er slechts één van de 172, die op het congres behandeld zullen worden. Bij het schaatsen ligt er verder een plan tot invoering van meer titels bij de meerkampen sprint en all round. De Russen willen niet alleen een algemeen sprint- en allround- kampioen, maar ook afzonderlijke titels op de 500 en 100 meter voor de sprinters en op de 1500, 5000 en 10.000 meter voor de overige schaatsers instellen. Om deze titels werd tot dusverre alleen bij de Olympische Spelen gestreden. Bij het kunstrijden stelt Hongarije een leeftijdsgrens voor deelneming aan de ISU-kampioenschappen voor. Veertien jaar voor individuele deelnemers en deelneemsters, zes tien jaar voor de paarrijders. Inte ressant is het vooerstel van de technische commissie van de ISU om de invloed van de vrije kür ten opzichte van de verplichte oefenin gen en de korte kür te doen toene men. Dit zou dan moeten gebeuren door een verandering in de waar dering van het plaatscijfer. dere stappen moet ondernemen ter oplossing van de gerezen im passe, geeft hij het sectiebestuur in overweging zich opnieuw te beraden. De minister schrijft "Het is u be kend dat de ernstige bestuurlijke impasse, die in het betaald voet bal is ontstaan voor mij aanlei ding is geweest om de betrokken partijen voor overleg met mij uit te nodigen. Dit intensieve en ge zien de ernst van de situatie spoedeisende overleg heeft mij na ampel beraad tot de overtui ging gebracht dat voor de ge zondmaking van het betaald voetbal ook de belangenorgani saties bestuurlijke verantwoor delijkheid dienen te dragen. Dat de belangenorganisaties voor de oplossing van de ernstige si tuatie die thans ontstaan is de volle bestuurlijke medeverant woordelijkheid willen dragen acht ik van grote betekenis. Het valt niet goed in te zien, dat waar op kwalitatieve gronden in de al gemene vergadering een be scheiden plaats wordt ingeruimd voor de belangenorganisaties, deze niet hun plaats zouden kun nen krijgen in het bestuur van het betaald voetbal. Zoals ik in het overleg met uw bestuur en de vertegenwoordigers van de be langenorganisaties reeds aan kondigde zou ik mij verstaan met enkele leden van de tweede ka mer, die op dit terrein als woord voerder van hun fracties plegen op te treden. Dit beraad heeft inmiddels op 22 december jl. plaatsgehad. Uit dit overleg is mij gebleken dat deze leden de mening zijn toegedaan dat de belangenorganisaties in de zeer nabije toekomst deel zouden dienen uit te maken van het be stuur van de sectie betaald voet bal. Mede op grond van dit over leg ben ik tot de vaste overtuiging gekomen dat de keuze van uw bestuur voor model I aan de be langenorganisaties in de ge groeide omstandigheid te weinig waarborgen biedt om voldoende invloed op de besluitvorming en het feitelijk handelen van de sec tie betaald voetbal te kunnen uit oefenen. Daar ik dit aspect van bijzonder be lang acht bij de bepaling van mijn standpunt omtrent de vraag of ik verdere stappen ter oplossing véfn de gerezen impasse zou kun nen doen, moge ik u in overwe ging geven u nader op uw visie te Minister Van Doorn beraden en uw standpunt in her overweging te nemen. Gaarne zal ik indien mogelijk voor half fe bruari 1977 van u vernemen in hoeverre uw nader beraad tot een resultaat heeft gevoerd waarin de door mij bedoelde waarborgen voldoende gestalte krijgen". De twee andere modellen die ge noemd zijn in het interimrapport van de structuurcommissie, zijn: Model II: Dit model gaat uit van kwaliteitszetels. Het bestuur zal dan moeten worden vergroot in dien men althans wenst de sa menstelling enigszins te laten overeenstemmen met de stem men in de algemene vergadering. Een voorzitter en tien leden. Twee plaatsen worden inge ruimd voor vertegenwoordigers LEIDEN - De Leidse rugbyclub DIOK zit aan het einde van deze maand weer zonder trainer. Nadat eerder Michel v.d. Loos al met de noorderzon was vertrokken, heeft eind vorig jaar ook Theo Oortwijn zich uit de trainersfunctie terugge trokken. Oortwijn, die een monde linge overeenkomst per maand had, gaf als reden voor zijn vertrek op dat zijn eigen club HRC op vrij dag zou gaan oefenen, juist de dag dat hij de DIOK-selectie onder handen nam. Bij DIOK wordt ech ter aangenomen dat de nederlaag in het directe treffen van november verkeerd gevallen is. bij HRC. Hoe dan ook, opvolger van Oortwijn werd toen DIOK-lid Ruud Breed- veld. Diens optreden in een proef periode van een maand werd echter aanleiding tot het indienen van een motie van wantrouwen tegen het bestuur. De meerderheid van de se lectie was het niet eens met zijn wijze van training geven en bracht fenmeesters. De kwaliteitszetels dat ongenoegen tijdens een alge- worden vervuld door de alge- mene ledenvergadering ook naar mene vergadering uit een bin- buiten. Het DIOK-bestuur, dat ach- dende voordracht van tenminste ter de trainer bleef staan is inmid- twee personen, opgemaakt door dels demissionair, een situatie die de algemene vergadering van de zal voortduren tot aan het einde van WCS, respectievelijk de WON. deze maand. Dan kunnen er op een Model III: Een compromis tussen nieuwe vergadering tegenkandida- model I en model II zou kunnen ten worden gesteld, ook voor de zijn een derde model dat uitgaat trainer, voor welke functie door de van een bestuur en een voorzitter meeste spelers iemand van buite en acht leden. Teneinde te waar- naf gewenst wordt. Inmiddels is de borgen dat de belangenorganisa- sfeer er binnen DIOK niet op voor- ties zich in dit bestuur herkennen uitgegaaan en dat juist ovor de sleu- zou voor de eerste maal een ste- telwedstrijd Delft-DIOK op 16 ja movereenkomst kunnen worden nuari. Een duel dat erover kan be- gesloten krachtens welke twee slissen of DIOK in de kampioen- WCS- en een WON represen- spoule van de rugbycompetitie te- tant(en) opgenomen worden. recht komt. de HAIFI - Het Nederlands he ren-basketbalteam heeft gistera vond een interlandwedstrijd tegen Israël in Haifi verloren met 80-92. Bij de rust was de stand gelijk: 42-42. De ploeg van bondscoach Jan Janbroers kqam direkt na de rust voor te staan (44-42). Het was echter de eerste en tevens laatste keer, dat Nederland de leiding had. De 80-92 nederlaag is een redelijk ketbalteam verloor in West-Berlijn resultaat, vooral gezien tegen de zijn tweede wedstrijd voor het kwa- achtergrond van het ontbreken van lificatietoernooi een aantal belangrijke spelers. On- kampioenschap, der andere maakten de Neder landse Amerikanen van Lands kampioen k/Amstelveen en eerste spelverdeler Jan Dekker de trip naar Israèl niet mee. - Het Nederlandse kadetten bas- het Europees De ploeg van coach Lubeek verloor met 64-69 van Israël. Bij de rust was de stand 38-31 in het voordeel van de israë- liers. In een andere wedstrijd won West-Duitsland van Luxemburg met 83-52 (40-26).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11