Zilveren sleutels dit keer voor Swift "Eindelijk begrip voor de grote achterstand" spel Herman Filippo: Dit had ik niet gedacht Biegstraaten optimistisch over Leidse sportvoorzieningen Filippo sportman '76 Vrij Wereldrecord voor Hilbert v.d. Duim WOENSDAG 5 JANUARI 1977 MA-X.UM PAGINA 9 Bergers vult prijs aan met 1000 gulden LEIDEN - Wout Bergers zorgde tenslotte voor de ver rassing. Nadat de Leidatop- rijs was verdeeld, liet de Leidse zakenman tijdens de nieuwjaarsreceptie van de sportstichting aankondigen dat hij het bedrag voor de traditionele Leidse sport- prijs de eerstkomende vijf jaar met 1000 gulden ver hoogde. Met onmiddellijke ingang, waarvan de jury ook direct gebruik maakte. Na kort beraad werd besloten de aanvullende duizend gulden te schenken aan de vijf Leidse sporters, die in het juryrap port over 1976 een eervolle vermelding hadden gekre gen. Dat betekende het be drag verdeeld werd onder de Leidse bokser Chris Lantrok, die na een afwezigheid van drie jaar een knappe rentree in de boksring had gemaakt; de Leidse judoka Henneke Redel Zuidhollands en na tionaal kampioene); Joan Baart, de LSG-speler die na tionaal jeugdkampioen schaken werd en Scylla- tafeltennister Sandra de Kruiff, vierde in de strijd om de Limburg-coupe, en de in 1976 succesvolle Die Leythe- roeier Rob Robbers. De jury reikte die extra prij zen uit onder het voorbehoud dat het zich over de verdeling van de duizend gulden van Bergers voor het volgend jaar opnieuw kan beraden. Een idee is die prijzen ge scheiden te houden en het door Bergers beschikbaar ge stelde bedrag te bestemmen voor de individuele prijs. Het Leidato-bestuur ziet het ex tra bedrag als een aanvul ling, waarvoor het basisidee van het instellen van de sportprijs (het betrekken van het zakenleven bij het Leidse sportgebeuren) voor het eerst is gehonoreerd. LEIDEN - Eigenlijk had Piet Bieg straaten gisteravond zijn rouwband zelf willen inleveren. Dat symbool van protest, dat de voorzitter van de Leidse sportstichting twee jaar geleden droeg tydens zijn nieuwjaarstoespraak, was eind vorig jaar echter al uit zijn huis „ontvreemd". Door Sint Nicolaas die de band als herinnering aan wethouder Tesselaar had aangeboden ter gele genheid van de opening van de sport zaal Broekplein in de Merenwijk. Als gevolg van die „rooms-rode" samen werking moest Biegstraaten het daarom ditmaal tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van de Leidse sportstich ting alleen bij woorden laten. Het maakte zijn optimisme er niet minder om, want hij had volgens eigen zeggen een aantal „heerlijke dagen" beleefd in 1976. En niet alleen dankzij de totstandkoming van de Menken-ijshal, de sportzaal in de Merenwijk en het nieuwe zwembad De Zijl. „Ik ben bij de aanvang van 1977 ook op timistischer gestemd omdat een oplos sing voor het bouwen van een boten- loods voor Die Leythe zeer nabij is ge bracht en omdat er een aanvang is ge maakt met de aanleg van vier voetbal velden in het Morskwartier (tweede deel). Bovendien zijn de gesprekken met de tennisclubs zover gevorderd dat aanleg van nieuwe en uitbreiding van bestaande tennisparken grote kans van slagen hebben. Verder heeft het gemeentebestuur begrip getoond voor een sportspektakel in 1978, de start van de Tour de France, waarvoor subsidie is verleend en werden de plannen voor de bouw van een nieuw overdekt zwembad in Zuid West goed gekeurd. Dat bad komt naast de Vijf Meihal. waardoor achter dat gebouw ruimte komt voor een hard handbal- veld, terwijl er op één van de velden aan de Boshuizerkade een dringend noodzakelijk half verhard oefenveld kan komen." Allemaal zaken die erop duiden dat er „eindelijk begrip komt voor de grote achterstandin sportvoorzieningen", aldus Biegstraaten, in het restaurant van zwembad De Zijl. „Daarbij is ons bovendien gebleken dat de wil aanwe zig is hierin verbetering te blijven brengen." Als die ontwikkeling zich voortzet dan zal het ooit becijferde speelvelden- tekort voor 1980 .(een tekort dat 51 vel den zou bedragen) nog meevallen, hoopte Biegstraaten. De noodzakelijke herverdeling van de velden die dan zou moeten plaatsvinden, zou toch pro blemen met zich kunnen meebrengen. Vandaar dat de sportstichtings voorzitter er bij de Leidse voetbalclubs opnieuw op aandrong gezamelijk een regelen te vormen. „Om daarmee tez< jnertijd je buurman te kunnen helpen als die moet verhuizen, of .om daaruit zelf geholpen te kun nen worden. Het zou toch te gek zijn als we tegen de overheid zouden moeten zeggen: bedankt voor die nieuwe vel den, bij de Europa weg bijvoorbeeld, maar wij zullen er geen gebruik van maken". Sprekend over de verenigingen becij ferde Biegstraaten ook maar weer eens hoeveel geld het scheelt dat er zoveel personen gratis voor hun club in de weer zijn. „Gemiddeld zijn dat 25 per sonen per vereniging die ongeveer vijf uur per week werkzaam zijn om de or ganisatie te regewen, gedurende zo'n 40 weken per jaar." Op basis van een uurloon van 7.50 bere kende Biegstraaten dat de inzet van die mensen uitgedrukt kon worden in 3.375.000,-gulden. Biegstraaten: „Kunt u zich nu voorstellen hoe moeilijk wij het hebben als er mensen zijn die vin den dat hun uitzicht vanaf de negende etage wordt belemmerd door de aanleg van twee tennisbanen Het uitzicht van de sport in Leiden is in ieder geval een stuk opgeklaard, al waarschuwde Biegstraaten op de valreep voor al te grote optimisme. Hij: „We zitten in de lift, maar ik ben mij er ook van bewust dat een lift vele knoppen heeft. Je kunt in één ruk van de begane grond naar het dakterras stijgen, je kunt van be hoorlijke hoogte ook ineens naar de kelder gaan". PAUL DE TOMBE Leidato-voorzitter Jan van Zijp overhandigt Swift-voorzitter Joop Riethoven de sleutelsWim van Duivenbode geeft commentaar. dering afdwong. Op het hoogste niveau "trok" hij een 20 jaar oud Nederlands record omver. Hij nam, als Nederlands kampioen, deel aan EEG-, Europese en we reldkampioenschappen en maakte deel uit van de landen ploeg. Al is het wereldje waarin hij zijn prestaties leverde volgens velen maar erg klein, zijn successen beantwoordden toch het meest aan het niveau, dat de jury zich had voorgesteld voor de toeken ning van de individuele prijs". Aldus het Rapport dat gistera vond werd voorgelezen in het res taurant van de De Zijl. Daarbij waren o.a. burgemeester Vis en de wethouders Tesselaar en Van Dam aanwezig. De prestaties van twee atletiek- clubs en de gewichthefvereni ging LKV De Spartaan vielen dit jaar op. AV Holland toonde zich in de breedte sterk, De Bataven imponeerde dit jaar vooral door twee van haar leden, de eerder genoemde Lelieveld en Gijsbers. De atletiekclubs eindigden res pectievelijk op de vierde en tweede plaats. Daartussen wrong zich LKV De Spartaan, de ge wichthefvereniging die voor de zesde maal de landelijke clubtitel greep, terwijl een aantal leden op de Nèderlandse kampioen schappen bijzonder sterk voor de dag kwam. Ook de jeugd van De Spartaan is in opmars, getuige de twee behaalde nationale titels. Omdat zijn club er inderdaad posi tief uitsprong, aldus het rapport van de jury, mocht Swift- voorzitter Joop Riethoven de zil veren sleutels en de duizend gul den komen afhalen. Een reeks kampioenschappen, waaronder de nationale clubtitel, een aantal bijzonder geslaagde evenemen ten (wielerwedstrijd die 15.000 toeschouwers trok) én het aan trekken van 's werelds grootste wielerronde, de Tour de France, deed de jury besluiten de prijs aan Leidens enige wielervereni ging toe te kennen. "Weliswaar", zo oordeelde de jury "werd het clubkampioenschap behaald met niet meer in Leiden wonende vedetten (Karstens en Zoetemelk), feit blijft toch, dat twee andere mannen (Van Leeu wen en Van Duuren) het bekende duo wel bij dienden te houden" Riethoven mocht dus naar voren komen en dit keer niet om in de Nieuwe Rijn gegooid te worden. AD VAN KAAM jaar. HEIDEN - Gewichtheffer Herman Filippo en de wielervereniging Swift zijn respectievelijk gekozen tot Leids sportman en sportclub van het jaar 1976. De jury, bestaande uit ex- wethouder Sannes, waterpolos- peler Hans Parrel en LD- sportverslaggever Paul de Tom be, kende Filippo een bedrag van 500,- toe en de wielervereniging Swift de Leidato-sleutels en de duizend gulden. Het lijvige jury rapport begon overigens dit jaar opnieuw met de quote: "Ook 1976 is voor Leiden waar het de presta ties betreft een matig sportjaar geweest". Ondanks deze negatieve openings zin wijdde het juryrapport breed uit over het aanstormend talent, dat Leiden toch wel binnen zijn poorten herbergt. Geen 'toppers' van niveau nog, maar wel een aantal, vooral jeugdige sportlie den die zeker de potentie bezitten om hoog te kunnen reiken. Het rapport ncemde ondermeer de Bataven-atleten Wybo Lelieveld en Koen Gijsbers (nationale jeugdkampioenen), de judoka Henneke Redel en tafeltennister Sandra de Kruiff (4e in de Limburg-coupe). Gevestigde namen als Rob Rob bers, Barbara de Jong en Harald Punt, allen uit de roeisector, moesten het doen met een eer volle vermelding. Zij leverden goede prestaties, maar enerzijds omdat hij vanwege de Olympi sche Spelen zijn nationale titel niet kon verdedigen (Robbers) en anderzijds omdat zij in feite geen 'echte' Leidenaars zijn (De Jong en Punt) kwamen zij niet voor de individuele prijs in aanmerking. Nu door de Leidato voor de eerste maal individuele- en clubpresta ties apart gehonoreerd worden kwam de vijfhonderd gulden voorde sportman van het jaar 'te recht' terecht bij gewichtheffer Herman Filippo. "Omdat", vol gens het juryrapport "Filippo er als puur Leids sportman in slaagde de naam van Leiden her haaldelijk naar landelijk niveau te tillen op een wijze die be won 4v :/i{ DEN HAAG - Hilbert van der Duim (19) ging spontaan op de schouders. Niet alleen behaalde de kopman van de ploeg van Jong Oranje de natio nale schaatstitel bij de A-jeugd, maar bovendien vestigde de Fries een nieuw wereldrecord voor junioren. Dit stonds sinds een jaar op naam van de Zuidkoreaan Young Ha Lee, die bij de wereldkampioenschappen in Madonna di Campiglo 7 min. 31,28 reed. Hilbert van der Duim dook hier in een vloeiende race onder. 7.30.86. Hilbert van der Duim, die voor de nationale seniorenkampioenschappen komend weekeinde in Assen bedankte, won in totaal drie afstanden. Al leen moest hij gisteren op de 1500 meter de zege in een rechtstreeks duel aan zijn ploeggenoot van Jong Oranje Frits Schalij laten. De verschillen waren echter miniem: 2.05.12 tegen 2.05.66. Coach Egbert van 't Oever kon tevreden zijn over de prestaties van Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Yep Kramer, die aan de kop van het A-klassement prijkten. De overige leden van de ploeg van Jong Oranje misten de kans op een hoge klassering. De strijd bij de B-junioren werd een succes voor de oostelijke trainer Ben Scheperkamp. Hij coachte zijn pupillen Wim Pol ('n veelbelovende knaap) en zijn zoon Marcel naar een eerste en derde plaats. De rappe Fries Harm van der Pal legde beslag op de tweede plaats. Jan Egil Storholt won de nieuwjaarswedstrijden in Oslo bij de allroun- ders. Hij won de 1500 meter in 2.01.49 sec. en werd tweede op de 10.000 meter. Stensen zegevierde op die langste afstand in een tijd van 15.17.53. Storholt kwam rond in 15.25.83. In het eindklassement werd Stenshjem- met tweede en eindigde Stensen als derde. Bij de sprinters won de Zweed Johan Granath. Hij zegevierde op de 500 meter en de 1000 meter. Granath vestigde tweemaal een baanrecord met zijn tijden van 39.52 en 1.20.09. LEIDEN - Hun reactie op de ver kiezing tot sportman en sport- voorzitter" van het jaar was ge heel overeenkomstig hun natuur lijke aard en aanleg. Typisch tegengesteld dus. Herman Filip po, de overvallene de nestige, de bescheidene. Zo trad hij ook naar voren. Joop Riethoven, de bereke nende (in positieve zin dan), de luidruchtige, de breedsprakige. Zo was hij er weer Herman Fi lippo die, nog bezweet van de da gelijkse trainingin eerste instan tie niets ivist uit te brengenmaar uiteindelijk stotterde: "Dit had ik nooit kunnen denken". Joop Rie thoven, keurig in het donkere pak gestoken, die weloverwogen stel de: "Een terechte keuze van de ju ry. Swift komt die clubprijs toe. Wij hebben de beste prestatie ge leverd. Waar of niet?" Tegengestelde polen? Op het eer ste gezicht wel. Toch bekende Rie thoven deze afgelopen week wel degelijk "in zijn rats te hebben gezeten", omtrent de uitslag van de verkiezing. En liet Herman Fi lippo weten, dat het omver stoten van een twintig jaar oud record toch niet niks is. De rollen omge draaid? Het zat er niet in. Rietho ven herstelde zich snel, Filippo viel vlug terug in de rol van un derdog, zijn imponerende ge stalte ten spijt. De uitreiking van de prijzen sprak wat dat betreft boekdelen. Aarzelend schoof Herman Filippo naar voren om uit handen van Leidato- voorzitter Van Zijp de vijfhon derd gulden in ontvangst te ne men. En Riethoven? Nog voordat jury-voorzitter Paul de Tombe was uitgesproken zette de Swift- voorzitter al aan voor een felle sprint naar het felbegeerde ere metaal, de zilveren sleutels plus de duizend florijnen. "En ik heb", zei hij wijzend op een andere wel bekende Leidenaar, "omdat ik toch zeker was van de prijs, de man met de bijnaam Kojak mee genomen om het geld te bewa ken". Verkeerde gedachten over Riethoven? Swift-secretaris Wim van Duivenbode hardop: "Dank zij Joop Riethoven zitten wij aar dig bij kas. Dóór Joop Riethoven heeft Swift de naam gekregen veel voor het goede doel over te hebben Van die duizend gulden schenken wij de helft weg aan de stichting van Bertus Aafjes. Swift adop teert dus een kind". Herman Fi lippo wist nog niet wat hij met de centen moet gaan doen. Nog be duusd graaide hij naar de enve loppe. "Lijkt me niet zo moeilijk" orakelde Spartaan-voorzitter Mat Anneeze. "Mijn vrouw heeft net een kind gekregen", uitte Fi lippo verlegen"Een leuke verras sing voor haar, ze kan het goed gebruiken" HILVERSUM - Piet Kleine en Keetie van Oosten-Hage zijn gisteravond gekozen tot Nederlands sportman en sportvrouw van het jaar 1976. Piet Kleine werd in het vorige schaatseizoen Olympisch kampioen op de 10.000 meter in Innsbruck en wereldkampioen Keetie van Oosten behaalde twee wereldtitels: op de weg en op het onder deel achtervolging op de baan. Sportploeg van het jaar werd het waterpoloteamdat in Montreal tijdens de Olympische Spelen brons won. De Tom Schreursprijs, die jaarlijks bij wijze van aanmoediging wordt uitgereikt, viel ten deel aan turnkampioene Marianne Heeren. Marianne Heeren kreeg tevens een stage in de Sowjet-Unie aangeboden. Voor de eerste maal werd in België de titel sportman van het jaar postuum verleend. Aan Ivo van Damme, de 22 jaar geworden atleet, die tijdens de Spelen in Montreal zilver won op de 800 en 1500 meteren die vorige week bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De keuze was al gedaan voor zijn overlijden

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9