Personeelstekort bij de politie snel wegwerken 79 Maar Het Toestemming Blom ;j Je Melkir,; Meer personeel bejaarden Qoccrécp* «i Ouders vechten ontslag van onderwijzers aan Minister Van Agt, vriend van de politie Inbraken zigeuner kinderen: een plaag 'Handhaaf "OP TIJD NAAR BED r Fles halivolle melk hele liter van 95 voor ct. Geldig t/m zaterdag 8 januari gewogen loting" Staatssecretaris aanvaardt ander systeem JL Qefialapk iü mm bank. LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 5 JANUARI 1977 Dr. J. C. H. Blom uit Leiderdorp heeft gistermiddag van zijn vakgroep nieuwe en theoretische geschiedenis aan de universi teit van Amsterdam toestemming gekregen om prof. dr. I.Schöf- fer als mede-rapporteur terzijde te staan bij het historisch we tenschappelijk onderzoek in de zaak Menten. Ook de historische faculteit waaraan hij als wetenschappelijk hoofd-medewerker is verbonden heeft zich volgens dr. Blom positief opgesteld over zijn verzoek tot studieverlof. Alleen het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam moet nu nog akkoord gaan met het verzoek. Dit college zal het verzoek morgen op een vergader ing bespreken. AMSTERDAM (ANP) - "Een steeds groter wordend pro bleem, waaraan bijna niets is te doen." Zo kwalificeerde hoofd inspecteur J. B. Schreur van de Amsterdamse kinderpolitie de inbraken waaraan kinderen van de in de hoofdstad verblijvende Joegoslavische, Italiaanse en Franse zigeuners zich zouden schuldig maken. Volgens hem zijn alleen al in het afgelopen jaar tussen de honderd en tweehonderd zigeunerkinderen aangehouden wegens diefstal len uit woningen. De leeftijd van de verdachten varieert in hoofdzaak tussen de acht en dertien jaar, maar ook vijfjarigen zijn geen uitzonder ing. De kinderen tot twaalf jaar worden na verhoor weer vrijge laten, omdat ze strafrechtelijk niet vervolgd kunnen worden. Schreur noemt de activiteiten van de zigeunerkinderen een plaag, waarbij voor tienduizen den guldens wordt gestolen. Vooral de laatste weken wordt het volgens hem erger. "Vorige week vrijdag hadden we vijf ar- restantjes, gisteren waren het er vijftien", aldus de hoofdinspec teur. Een van hen, een jongetje van twaalf jaar, had alleen al 26 diefstallen met braak bekend. Schreur zei, dat de kinderen in groepjes opereren en gebruik maken van schroevedraaiers om huisdeuren te forceren. Zijn ervaring was overigens, dat de mensen erg nonchalant zijn bij het afsluiten van hun woning. UTRECHT (SP) - Als het aan CDA-lijsttrekker mr. A. van Agt ligt, zal er na Minister Van Agt is gistermiddag van Schiphol naar Bangkok vertrokken. Met mr. A. J. Fonteyn O C J i1^.,1 1 a 1_„ departement van justitie (midden) zal hij met de Thaise autoriteiten besprekingen voeren over de heroïneproble- 25 mei, de datum waarop verkiezingen worden gehouden, een niet karig rnatiek en de z.g. "heroïnelijn" Bangkok-Amsterdam. Links de Britse ambassadeur J. A. Sankey. deel van de binnenlandse bestedingen worden uitgetrokken om het perso neelstekort bij de politie verder, en zo mogelijk versneld weg te werken. Van Agt zei dat gisteren als minis ter van Justitie op de oprichtings vergadering van de Algemeen Christelijke Politiefederatie. Deze federatie bestaat uit de Bond van Christelijke Politieambtenaren en de Katholieke Poütiebond St. Mi chael. De minister van Justitie hield zijn toespraak een paar uur voordat hij van Schiphol vertrok voor een reis naar de Thaise hoofdstad Bangkok en de Britse kroonkolonie Hong kong. Hij gaat daar praten over de heroine-bestrijding. Tevens wil hij bekijken of het nuttig is een hoge Nederlandse politieman te statio neren op de Nederlandse ambas sade in Bangkok. Minister Van Agt noemde het ont staan van de federatie, die nu ze ventienduizend leden vertegen woordigt, een verblijdend feit. Van Agt "Er komt één politie organisatie, ook al zal dat nog wel even duren. Het doel van de politie is, onder meer, het verzekeren van de veiligheid van de bevolking. Dat kan alleen verwezenlijkt worden als daar toe bij elke individuele po litieman de bereidheid aanwezig is. Er zijn in Nederland ongeveer der tigduizend politiemensen, die zijn ondergebracht in zo'n 140 korpsen e korpsjes. Maar zij behoren reeds nu één Nederlandse politie te vor men. Dat kan ook, als men maar niet krampachtig vasthoudt aan ei gen bevoegdheden." Minister Van Agt liet voorts weten dat hij maatregelen ter bescher ming van de politie zeker nodig acht. "Absolute veiligheid kunnen we u niet geven", zei hij tot de en kele honderden politiemannen in de Congreszaal van het Jaarbeurs- complex, „U heeft tenslotte een be roep gekozen dat enig risico in houdt." Afbakening De veiligheid van de politieman bracht de minister ook op de afba kening van de politietaak. Daar over zei hij: "Het illegale vuurwa penbezit is toegenomen, de bereid heid om die wapens te gebruiken ook. Waar houdt de taak van de po litie op en waar begint de taak van de krijgsmacht? Wanneer moet je militairen te hulp gaan roepen? Bij het zoeken naar die afbakening komen verschillende situaties in het vizier. Het aantal tegenstan ders, hun mate van organisatie en de mate van geoefendheid. Dat ook de regering ernstig met dit pro bleem bezig is blijkt wel uit de op richting van de Close Combat Unit, dat gevormd is uit het Korps Mari- De minister zag echter gevaar in het snel terug trekken van de politie als er geweld wordt gebruikt. Hij zei: "De maatschappij zou zich daar door onvoldoende weerbaar gaan tonen tegen gewelddadige acties. De burgerij zou dan voor zichzelf jjaan zorgen. Bovendien, het is goed dat we een krijgsmacht heb ben, maar we moeten niet toe naar een ontwikkeling die inhoudt, dat als er maar eventjes geweld wordt gebruikt, de krijgsmacht erop af wordt gestuurd." Aan het begin van zijn toespraak kreeg Van Agt een fors applaus toen hij zich voor het eerst zelf een etiket opplakte, Van Agt "Ik ben vele malen in een vakje onderge bracht en geëtiketteerd. Nu voorzie ik mezelf eens van een etiket, dat ik zelf als eretitel beschouw: Ik sta hier voor u als vriend van de poli tie." De nieuwe federatie is aangesloten bij het CNV. Voorzitter is D. Rook, maar omdat hij ziek is treedt als zo danig voorlopig H. J. Teeuwen op. Pornofilms Minister Van Agt staat volledig achter het optreden van de justitie tegen pornografische films in ge wone bioscopen. Hij is dan ook niet bereid een stokje te steken voor de actie van de procureurs-generaal tegen porno films. Dit heeft de minister gisteren in antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden Voogt, Haas- Berger en Kosto laten weten. De PvdA-ers vonden dat de bio scopen de vrije hand gelaten moest worden. Met de beslissing de film keuring af te schaffen hebben de Tweede en Eerste Kamer volgens hen uitgesproken dat burgers van zestien jaar en ouder zelf moeten kunnen uitmaken of ze pornofilms gaan zien of niet. Minister Van Agt werpt de PvdA- kamerleden tegen dat het de justi tie niet verboden is om op te treden tegen pornografische films. De procureurs-generaal baseren hun actie op artikel 240 van het wetboek van strafrecht, waarin staat dat het vertonen van "voorwerpen die aan stotelijk zijn voor de eerbaarheid" niet toegestaan is. ARNHEM - Mevr. Hurenkamp uit Twello viert vandaag haar 107de veijaardag. Hoewel ze daarmee pas de op één na oud ste Nederlander is, blijft ze goede hoop houden nog eens de oudste van ons land te worden. Conditioneel zit dat er wel in. Dagelijks gaat ze nog een eindje wandelen en geestelijk is deze oude dame nog goed bij. De eeuwelinge woont bij haar 69-jarige zoon in een boerderij in Twello. Het hoogbejaard worden zit wel in de familie. Zo wérd haar va der 104 jaar. Uiteraard heeft de jarige, die zelden ziek is, een ei gen recept om zo oud te worden "Op tijd naar bed, geen borrels en iedere dag een eindje wande len. Kortom, gewoon door gaan". ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De advie scommissie toelatingscriteria we tenschappelijk onderwijs heeft in haar onlangs uitgebrachte tweede advies aanbevolen om bij de toela ting tot de studierichtingen, die een studentenstop hebben, een stelsel van gewogen loting niet minimaal cijfer 61/2 en ingeloot zijn te hand haven. Het advies heeft betrekking op de studiejaren 1979-1980 e.v. De commissie staat onder voorzitter schap van prof. dr. E. Warries, die onderwijskunde doceert aan de th Twente. Staatssecretaris Klein aan wie het advies is uitgebracht, moet zijn standpunt nog bepalen. Uit een onder ruim 2300 eindexamen-kandidaten gehouden enquête is gebleken, dat het me rendeel van de leerlingen niets moet hebben van selectie op ein- dexamencijfers. Algehele loting en gewogen loting vonden ongeveer evenveel aanhangers. De subgroep van leerlingen die van plan is uni versitair te gaan studeren voelt ech ter meer voor gewogen loting dan voor algehele loting. Staatssecretaris Klein heeft het ad vies van de commissie gevraagd over een systeem, waarbij 80 pet. van de plaatsen via loting zou wor den toegewezen, terwijl de uitgelo- tenen naar de resterende 20 pet zouden kunnen dingen via een lan delijke toets. Deelname aan de lo tingsprocedure zou hierbij slechts èèn maal mogelijk zijn, zodat het meermalen uitloten voorkomen zou worden. De commissie-Warries ontraadt een dergelijk systeem, daar de landelijke toets te zeer het karakter van een vergelijkend toe latingsexamen zou krijgen, Waar door geen recht wordt gedaan aan de betekenis van het v.w.o.- diploma. Een eenmalige deelname aan de toelatingsprocedure heeft volgens de commissie het nadeel, dat daardoor het toelatingsrecht tot studierichtingen met een studen- stoo teveel zou worden ingeperkt. De commissie Warries is tegen een systeem waarin alle gegadigden tot het eerste jaar worden toegelaten en pas aan het eind van dat jaar een aantal studenten wordt uitgeselec teerd. Hierdoor zou het eerste jaar onherroepelijk het karakter van een concurrentieslag tussen de studenten krijgen. Een groot aantal studenten zou moeten worden af gewezen, die objectief gezien vol doende resultaten hadden geboekt. Die studenten hebben dan voor niets een jaar verloren. Dieren in nood is een on derwerp dat kennelijk aan spreekt want sinds de Hille- gomse Annemarie Schepens vorige week in deze krant over haar hulpactie voor de Spaanse zwerfdieren vertelde lieten diverse lezers en leze ressen weten een financiële bijdrage te willen storten. Dat kan en wel op gironummer 2331431 t.n.v. A. M. Schepens-Schuringa, Mes daglaan 40 in Hillegom. Bin nenkort gaat Annemarie Schepens weer eens op het ei land Ibiza kijken hoe het er met de zwerfkatten- en hon den voorstaat. De stichting Mensen in Nood in Den Bosch vraagt op het ogenblik aandacht voor de hulpverlening aan de meer dan 300 miljoen kinderen in nood over de hele wereld. De actie "Neem een kind voor uw rekening" kan gesteund wor den via een eenmalige gift (giro 111122) maar meer nog met een blijvende gift van f20,- per maand. Verdere in formatie over de actie bij de stichting Mensen in Nood (tel 073-144544). Onder de naam Vogel'77 wordt van 14 t/m 16 januari in de Rivièrahal van diergaarde Blijdorp in Rotterdam de grootste vogelshow van Ne derland gehouden. Meer dan 4000 vogels worden geëxpo seerd, onder meer kanaries in 200 verschillende kleu De show gaat op de ex, e- dagen steeds om 10.00 uur 's morgens open. MIDDELBURG - Een actiecomité van ouders heeft in een kort geding voor de president van de rechtbank in Middelburg het ontslag van twee onderwijzers aangevochten. De twee leerkrachten die resp. vier en negen jaar aan de rooms-katholieke lagere Don Boscoschool in het Zeeuwsche 's-Heerenhoek ver bonden zijn geweest, werden op 1 januari van dit jaar met eervol ont slag heengezonden. Daarmee dacht het schoolbestuur een slepende affaire tot een goed einde te hebben gebracht. Tijdens het kort geding werd uiteengezet waarom de twee onderwijzers naar de mening van het katholieke VjM schoolbestuur terecht ontslagen waren. De school staat in het over wegend rooms-katholiek. georiën teerde 's-Heerenhoek op Zuid- Beveland. De school telt 250 leer lingen van wie tien niet rooms- katholiek zijn. Op 11 november 1975 schreven de GELDROP -Van het kasteelcomplex van Geldrop, dat in 1974 doof het twee nu ontslagen onderwijzers gemeentebestuur werd gekocht van de familie Van Tuyll van Seroosker- aan het schoolbestuur dat zij niet ken, is de restauratie nu voltooid. De officiële opening is aanstaande za- langer konden voldoen aan artikel terdag. Het kasteel is omringd door eeuwenoude bomen. 14 van de wet op de rooms- katholieke scholen. Daarin wordt gesteld dat het onderwijs op deze scholen in de katholieke sfeer plaats moet vinden. De twee on derwijzers wilden onder meer geen godsdienstonderwijs meer geven. Schoolbestuur en onderwijzers konden niet tot eem vergelijk ko men en er volgde ontslag. De twee onderwinzers gingen in beroep tegen dit ontslag bij de commissie van beroep voor het katholiek kleuter- en basisonderwijs in Zuid-Nederland. Zij werden op 22 december in het gelijk gesteld, het schoolbestuur heeft daarop twee nieuwe onderwijzers per 1 januari in vaste dienst aangesteld. Ee actiecomité van ouders van leer lingen van de school verzet zich nu tegen dit ontslag. Het vindt dat de onderwijzers goede leerkrachten zijn en dat de rest niet terzake doet. Het actiecomité heeft in een kort geding dan ook vernietiging van het ontslagbesluit aangevraagd. De president van de rechtbank zal dinsdag aanstaande al uitspraak doen in dit kort geding. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - "Een goeie daad van Meijer in 1977". Zo beti telde ABVA-bestuurder Van Ge- ffen gisteravond het besluit van staatssecretaris Meijer van CRM om een eerdere maatregel, die vol gens de vakbonden neerkwam op een personeelsstop voor de bejaar dentehuizen, te vervangen door een systeem dat daar, waar dat werke lijk nodig is, wel personeelsuit breiding mogelijk maakt. De staatsseertaris heeft volgens Van Geffen een voorstel dat de Sa menwerkende Bonden van Over heidspersoneel (SBO) eind vorig jaar bij hem hebben ingediend, gro tendeels overgenomen. Het komt er op neer, dat het personeelsbes tand kan worden uitgebreid als is aangetoond, dat de "verzorgings- behoevendheid" van de bewoners dat nodig maakt. Gistermiddag hebben de bonden met ambtenaren van CRM gespro ken over hun voorstel ter vervan ging van wat zij een personeelsstop noemen en de staatssecretaris een "formatiebeheersing" (omdat bin nen een aanvaarde formatie vaca tures mogen worden vervuld). Het nieuwe systeem zal worden toegepast, als ook andere belang- Het houdt in, dat bij de regeling van de personeelsbezetting in 1977 per tehuis wordt uitgegaan van het per soneelsbestand dat Gedeputeerde Staten bij de prijsvaststelling voor 1976 (uiterlijk per 1 oktober 1976) hebben aanvaard. Behalve in "knelsituaties" zullen verzoeken om uitbreiding van deze personeelsformatie pas feitelijk in. behandeling worden genomen na dat de huizen enkele maanden lang hebben geregistreerd hoeveel werk er - gelet op de verzorgingsbehoe- vendheid van de bewoners - moet worden verricht (een organisatie bureau zal op korte termijn een on derzoek instellen naar de werkbe lasting en de verscheidenheid van functies in de bejaardenhuizen om regels te kunnen ontwerpen voor de personeelsformatie). Van de huizen die een verzoek om personeelsuitbreiding indienen zal dit bureau ook de registratie van de daar verrichte werkzaamheden toe tsen. Van Geffen zei, "uiterst gelukkig" te zijn met de positieve beoordeling door CRM van het SBO-voorstel, "omdat er nu duidelijke cijfers op tafel kunnen komen over de nood zakelijke omvang van het perso neelsbestand in bejaardentehui-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7