Algen bederven smaak drinkwater Gezin is na zinken van woonboot wanhopig Wachten op hulp en geld Predikant J. de Wit overleden Tot ontwikkeling brengen Leiden-Oost erg kostbaar Samenhang Leiden en Rijnstreek is groter dan met Den Haag LDM zoekt al jaren naar plaats voor zuiveringsinstallatie FLEUR OP WOENSDAG 5 JANUARI 1977 LEIDEN LEIDEN - De familie G. Smit is wanhopig. Sinds de woonboot ?'Sonja" in de vroege ochtend van nieuwjaarsdag naar de bodem van de Herensin gel zonk, zit het gezin opgepakt in de te kleine woning van schoonvader Schippers aan de Mar grietstraat. Ze kunnen geen kant uit, want de heer Smit heeft geen geld. En hij moet minstens 3500 direct op tafel kunnen leggen om zijn woonboot te laten bergen en op de helling te krijgen. "Ik kan wel le ningen gaan afsluiten, maar ik heb al leningen lopen. Ik kan dat ge woon niet betalen", vertelt de heer Smit in het huis van zijn schoonou ders. Het gebeurde allemaal in een flits op die nieuwjaarsochtend. "We kwamen bij de buren vandaan, 's ochtends rond half vijf na oude jaarsavond en we gingen naar bed. -Op een gegeven moment hoor ik achter mij een geluid, zoals je dat 'ook wel hoort bij de gasfabriek. En ik eruit. Maar ik kon niks zien. Mijn vrouw zegt: ik ga wel even, dan maak ik gelijk brood klaar voor de kinderen. Het was een uur of negen. En opeens hoor ik mijn vrouw roe pen: joh, de boot loopt vol. Ze stond tot aan haar enkels in het water. Wij vlug naar buiten gerend. En we stonden nog geen drie tellen op de wal of de boot begon te zinken", aldus de heer Smit. Het grootste gedeelte van de huis raad ging mee en ligt nog steeds op de bodem van de koude Herensin gel. Het echtpaar Smit en twee zoontjes van zeven en acht jaar werden ondergebracht bij schoon familie Schippers aan de Margriet- straat, die zelf nog drie kinderen thuis heeft. Ze zitten er nu met z'n negenen, in de woning in Noord. De heer en mevrouw Smit slapen op een matras op de grond in de huis kamer. Hun twee zoontjes liegen op zolder en hun negenjarige doch tertje is elders bij familie onderge bracht. Het gedupeerde gezi mevrouw Smit, haar zoontje, haar Direct na de gebeurtenis is de ver zekeringsman van de heer Smit ge komen om zich van de schade op de hoogte te stellen. Die is aanzienlijk. Maar de verzekeringsman kon nog geen uitbetaling doen, omdat hij niet wist door welke oorzaak de boot is gezonken. De heer Smit: "Ik ben voor 45.000 verzekerd. En als blijkt dat de schade van buitenaf is ontstaan, dus bijvoorbeeld door een andere boot of een ijsschots, dan krijg ik alles vergoed. Maar dan moet ik die boot wel eerst op de helling zien te krijgen. En het be rgingsbedrijf wil direct geld heb ben. Dat is zo'n 2500 gulden en dan komt er nog zo'n 1000 gulden bij voor de helling". Ook wethouder Arie Verboom ver voegde zich op nieuwjaarsdag bij neefje en haar moeder. de familie Smit, maar kon tot op heden niets uitrichten. Op het poli tiebureau raadde men het gezin aan onderdak te zoeken in een hotel. Maar dat zou het vijf koppen tel lende gezin 150 gulden per dag gaan kosten. De heer Smit, gemeentewerkman bij de Plantsoenendienst en van wege de bijzondere omstandighe den nog steeds met buitengewoon verlof, is inmiddels bij de sociale dienst geweest om daar om bij stand - bijvoorbeeld in de vorm van een renteloos voorschot - te vragen Hij heeft formulieren ingevuld en die zijn, voorzien van het stempel "Spoed", in de molen gestopt. Hij en zijn gezin wachten intussen af. Onzeker en in spanning. "We zullen er maar het beste van hopen", zegt de heer Smit. LEIDEN - Om de kwaliteit van het drin kwater te verbeteren heeft de Leidse Duinwater Maatschappij dringend een zg. voorzuiveringsinstallatie nodig. De gemeente Woubrugge werkt echter niet erg mee om de bouw van een dergelijke installatie op haar grondgebied mogelijk te maken. Met deze woorden besloot directeur ir. C. de Jong van de Leidse Duinwater Maat schappij (LDM) gisteravond zijn relaas over de moeilijkheden die hij onder vindt bij het realiseren van een installa tie die het water (afkomstig uit de Rijn) moet zuiveren voordat het in de duinen gefilterd wordt. Op het ogenblik gaat het rivierwater rech streeks de duinbekkens van de LDM Door het hoge fosfaatgehalte van het ter (in de Rijn is het sinds 1960 voudigd) treedt er in de duinen algen vorming op. Wanneer die algen sterven, ontstaat er een soort vislucht, die de smaak van de het water nadelig beïnvloedt. De heer Ds Jong vertelde gisteravond aan de leden van de raadscommissie voor economische aangelegenheden, dat er al jaren klachten zijn over de smaak van het drinkwater. Om daar zo veel moge lijk aan te doen, wordt het water, nadat het uit de duinen gekomen is, behandeld met ozon en met aktieve koolstof. „Maar een definitieve verbetering verwacht ik pas, wanneer het water grondig gereingd wordt, voordat het de duinen ingaat", aldus ir. De Jong. Omdat mogelijk te maken moet de LDM een voorzuiveringsinstallatie bouwen, en dat lukt tot nu toe niet erg. Er waren eerst plannen voor de bouw van een der gelijke instalatie aan de Wijde Aa in Hoogmade (gemeente Alkemade). De gemeente Alkemade wilde daar echter niet aan meewerken omdat men van mening was dat het betreffende gebied open weidegebied moest blijven. Toen probeerde de LDM het aan de andere kant van de Wijde Aa, op het grondge bied van de gemeente Woubrugge. Ook deze gemeente wilde niet meewerken, omdat men zei te vrezen dat de water kwaliteit van de Wijde Aa door de bouw van de installatie zou verslechteren. In middels heeft een onderzoek van de LDM uitgewezen, dat die vrees onge grond is. Op basis van dat onderzoek heeft de LDM opnieuw een verzoek gericht aan de ge meente Woubrugge om aan de bouw van de installatie mee te werken. Wanneer Woubrugge blijft weigeren, kan volgens de heer De Jong de provincie ingrijpen op basis van het bestaande streekplan, dergelijke installatie is opge- de Een ander probleem op het gebied 1 watervoorziening is de hardheid van het water. De LDM heeft de mogelijkheden onderzocht om het water centraal te ontharden. Maar een recent onderzoek heeft aangetoond dat er een verband be staat tussen het centraal ontharden van water een het optreden van hart- en vaat ziekten. Op grond hirevan heeft de LDM de plannen om tot ontharding over te gaan in de ijskast gezet, totdat er meer duidelijkheid is over de eventuele scha delijke gevolgen voor de gezondheid. LEIDEN - Op 75-jarige leeftijd is overleden de em. predikant van de Ned. Herv. Kerk Jan de Wit. Hij was gedurende vele jaren geestelijk verzorger in de psychiatrische in richting "Endegeest". Juist enkele maanden geleden had hij daar af scheid genomen. Op 25-jarige leef tijd werd hij in 1926 hulppredikant in Heemstede. Een jaar later werd hij predikant in het Overijsselse Vollenhove. Na drie jaar vertrok hij naar Leidschendam. In 1933 kwam hij naar Leiden. Daar was hij predi kant van de wijkgemeente Reho- both. Op 1 mei 1966 ging predikant De Wit met emeritaat, maar bleef ook daarna nog jarenlang geestelijk verzorger in het Diaconessenhuis. Zaterdag 8 januari, 's morgens om half elf zal hij op de begraafplaats "Rhijnhof' ter aarde worden be steld. Henk Werkhoven in 't Breehuys LEIDEN - 'T Breehuys aan de Breestraat begint op vrijdag 7 ja nuari de activiteiten van 1977 met een optreden van de dichter- gitarist Henk Werkhoven met bege leiding van de formatie Orange Sunrise, bestaande uit zangeres Jos de Groot en de gitaristen Bram Veefkind en Jarco Hekman. Het repertoire bevat merendeels folk- rock composities van eigen hand. Het optreden begint om negen uur 's avonds. LEIDEN - Hoeveel van de be schikbare grond bij Meerburg moet gebruikt worden voor re creatie, hoeveel voor woning bouw en hoeveel voor industrie? Deze vraag staat centraal in een gemeentelijke nota over Leiden-Oost, waarin ook inge gaan wordt op de gevolgen voor de aangrenzende wijken aan de overkant van het Rijn- Schiekanaal, zoals de Professo renwij k en de Burgemeesters- wijk. Volgens de nota zouden er maximaal 1215 woningen ge bouwd kunnen worden bij Meer burg, anderzijds zou er in het hele gebied plaats zijn voor werk voor 5725 mensen. De vandaag uitgebrachte nota heet een "planologische verken ning" voor Leiden-Oost. Er staat in welke ontwikkelingen in dit deel van Leiden nog mogelijk zijn. Leiden-Oost omvat het ge bied tussen de Lammenschans- weg, Rijksweg 4, de spoorlijn Leiden-Alphen, en de Rijn, met daarbij het Waardeiland. Het gaat dus om de Professorenwijk (oost en west), de Burgemeesterswijk, de Rijndijkbuurt, het Waardei land, Meerburg en Roomburg. Op basis van de reacties op deze verkenning zal een definitieve "structuurschets" gemaakt wor den waarin een definitieve keuze gemaakt wordt uit de mogelijk heden, zoals ook voor Leiden- West een structuurschets ge maakt is. In het gebied tussen het Rijn- Schiekanaal en de rijksweg lig gen twee bestemmingen al vast: de tuinderijen zullen naar alle waarschijnlijkheid blijven be staan totdat ooit de resten van het Romeinse fort Matilo daaronder opgegraven wbrden, en van de vuilstortplaats zal een geheel be groeide heuvel gemaakt worden voor recreatie. Het gebied tussen de stortplaats en de spoorlijn zou óók voor re creatie bestemd kunnen worden en dan mooi aansluiten op het re creatieterrein Vlietpark, dat de gemeente denkt aan te leggen ten zuiden van de spoorlijn. Men zou dit gebied ook voor industrie kunnen benutten, gezien de gun stige ligging vlak bij de spoorlijn Het kassengebied blijjt gehandhaafd totdat besloten is wat er gaat gebeuren met het fort Matilo, dat i de bodem zit, en inmiddels tot monument is verklaard. en bij het Zoeterwoudse indus triegebied De Grote Polder. Maar het is de vraag of Leiden aan zo veel industrieterrein behoefte heeft; een werkgroep van ambte naren is deze behoefte momen teel aan het bestuderen. De sa menstellers van de "planologi sche verkenning" zoudep het ge bied graag gebruiken voor de aanleg van schooltuinen en sportvelden, maar wijzen op de grote woningbehoefte. Als er een of twee bruggen over het Rijn- Schiekanaal bijkomen kunnen in het genoemde gebied van veer tien hectare ongeveer 640 wonin gen gebouwd worden, die gun stig liggen ten opzichte van het centrum van de stad. Het gebied tussen de stortplaats en de huizen van Meerburg, zou voor woningbouw gebruikt kun nen worden, maar het is dan wel zaak de huizen niet dichter dan tweehonderd meter bij Rijksweg 4 te bouwen. Déze strook langs de rijksweg zou groen kunnen blij ven, maar zou ook voor indus trievestigingen gebruikt kunnen worden. Het gaat hier om een strook, die 5 hectare groot is en waar 850 arbeidsplaatsen ge creëerd kunnen worden. De rest van het gebied ten noorden van de stortplaats is 15,5 hectare: ruimte voor maximaal 670 wo ningen of 2575 arbeidsplaatsen. Er zijn natuurlijk verschillende combinatiemogelijkheden voor de genoemde gebieden. Daarbij moet bekeken \vorden wat voor voorzieningen nodig zijn in deze omgeving. Als er twee bruggen geslagen worden over het Rijn- Schiekanaal vormt Leiden-Oost een groot geheel waar plaats is voor uitgebreide voorzieningen als winkels en scholen. Komen de bruggen er niet dan is er alleen plaats voor een aantal buurtwin- kels op het Waardeiland en in Meerburg. Wat onderwijs betreft zouden de bewoners van het ge bied ten oosten van het kanaal gebruik kunnen maken van de vele scholen ten westen van dit water, die nu kampen met een te ruglopend aantal leerlingen. Wordt wordt alle bruikbare ter rein ten oosten van het kanaal gebruikt voor woningbouw dan kan daar ook een nieuw scholen complex ontstaan voor lager on derwijs. De nota gaat uitvoerig in op het mogelijk aantal nieuwe bewoners en de daarbij moge lijke voorzieningen. Op het punt van wegenbouw kondigt de nota een aantal be langrijke werken aan. Er.zou een grote (beweegbare) brug moeten komen naast de huidige spoor brug over het kanaal om een hoofdroute ten noorden van de spoorlijn aan te sluiten op de Ka- naalweg, die ontlast moet wor den. Afhankelijk van het aantal inwoners zou een tweede brug nodig kunnen zijn voor (brom)fietsers en openbaar ver voer ter hoogte van de Vollenho- venflat. Tussen de Hoge Rijndijk en genoemde hoofdroute zou een weg naast de rijksweg moeten komen met daarbij een nieuwe aansluiting op de rijksweg. De si tuatie is daarbij wel afhankelijk van waar de toekomstige rijks weg 11 richting Utrecht komt te lopen De aanleg van genoemde voorzieningen is zo kostbaar dat deze alleen mogelijk is met finan ciële steun van rijk en/of provin- Leidse reactie op provincie-plan: LEIDEN - "Minister De Gaay Fortman moet madr eens aanto nen, dat de samenhang tussen Leiden en Den Haag groter is dan die tussen Leiden en de Rijn streek. In mijn ogen zijn die laat ste vervlechtingen veelvuldiger en intensiever." Zo reageerde de Leidse wethouder Van Aken, voorzitter van de gemeentelijke werkgroep voor de provinciale herindeling, gistermiddag op de argumenten van de minister van Binnenlandse Zaken om Leiden en Den Haag in één provincie te stoppen. Een verrassing was die beslissing niet voor de Leidse we thouder. "In een eerder stadium heeft minis ter De Gaay Fortman al laten we ten, dat de Leidse regio en 't Gooi geen aparte provincies zouden worden. Bovendien weet hij zich gesteund door de meerderheid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland." De vraag of een Leidse nota, die alsnog de vorming van een Rijnstreek-provincie met Leiden en Alphen bepleit nu geen "mos terd na de maaltijd" vormt wordt door wethouder Van Aken ont houd. Het was een bekend feit, dat de minister het provinciale standpunt zou overnemen. Daarom was het volgens mij weinig zinvol om de actie op deze twee organen te richten. Ik ben van mening dat de kansen om de provinciale herindeling alsnog te veranderen liggen in een interventie bij de leden van de Tweede en Eerste Kamer. Ik heb goede hoop dat er veel kamerle den zullen zijn, die zich verdiepen in de maatschappelijke samen hang die er tussen verschillende gebieden bestaat. Als dat gebeurt zijn de Leidse kansen in de Ka mer zeker niet verkeken. De werkgroep die de Leidse pleit nota voor de Kamer voorbereid is volgens wethouder Van Aken al verschillende malen bijeen ge weest. "Voor januari staat nog een vergadering op het pro gramma. De basisgegevens voor het rapport zijn inmiddels ver zameld. Er zijn zelfs zoveel gege vens dat het rapport te dik zou worden, als we alles erin zouden verwerken. Daarom denken we eraan om in februari al een rap port van geringere omvang de wereld in te sturen. Het onderbouwen van het stand punt zal gebeuren in een lijviger rapport. Wanneer dat de Kamer leden zal worden aangeboden weet ik op dit ogenblik nog niet. Het hangt er vanaf wanneer de herindeling in de Kamer aan de orde komt. Voorzover we dat nu kunnen bekijken zal dat zeker niet voor de kamerverkiezingen in mei van dit jaar zijn", aldus wethouder Van Aken. ADVERTENTIE Een bloemengroet bij tegenspoed. Fleurop Interflora staat ervoor in. Koninginnegracht 135, Den Haag. Uw Fleuropbloemist accepteert yy 'n VW geschenkbon als bloemencheque. f£ST^\

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3