Carter stoot zakelijke belangen af Sparen. Doe't regelmatig. Dus automatisch. NAAST HET NIEUWS Corvalan wil strijd tegen Chileense junta Russische piloot in VS ondergedoken? Carrillo ontmoet andere Spaanse oppositieleiders Fractieleiders in Senaat YS gekozen WOENSDAG 5 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 13 BONN (UPI) - Viktor Belenko, de Russische jachtvlieger die in sep tember met zijn Mig „Foxbat" uitweek naar Japan, is na verhoor door de Amerikaanse centrale in lichtingendienst (CIA) losgelaten en ergens in de Verenigde Staten „ondergedoken" om met nieuwe papieren en een nieuwe identiteit een nieuw leven te beginnen. Dit schrijft het Westduitse weekblad „Stern" in zijn editie van giste- Stern baseert zijn artikel over Be lenko op gesprekken met agen ten van de CIA. Volgens het blad heeft deze dienst de 29-jarige Russische overloper wekenlang aan de tand gevoeld om uit te vinden of hij niet toch een agent was van de Russische geheime politie KGB. De CIA zou wantrouwig zijn ge weest omdat Belenko's supers nelle machine - tot zijn landing in Japan een goed bewaard Rus sisch defensiegeheim - onder de roest zat en bepaalde vitale boor- dinstrumenten miste. Daarmee suggereert het Stern-atrikel dat de KGB Belenko wellicht aan boord van een „afdankertje" via Japan naar de VS zou hebben trachten over te poten. Stern schrijft dat de CIA Belenko wekenlang zes uur per dag heeft ondervraagd in een speciaal zweethokje, de „wasserij", onder de vliegbasis Bolling bij Was hington. Het wantrouwen en de aanhou dende verhoren maakten Be lenko woedend, schrijft Stern. In november zou de voormalige luitenant-vlieger als volgt zijn uitgevallen: „Ik wil me hier niet verbergen als een misdadiger. Ik dacht dat dit een vrij land was". Tenslotte zou hij hebben gewei gerd op verdere vragen te ant woorden. Belenko, schrijft Stern, kreeg uit eindelijk van de CIA het groene licht en werd losgelaten. Volgens het blad werd hij vanuit Washing ton met een gesloten bestelwa gen overgebracht naar een „on bekende verblijfplaats" waar hij met „een toelage van 1500 dollar per maand" een nieuw bestaan kan gaan opbouwen. Belenko, schrijft Stern, toonde zich in de verhoren bang voor wraak- akties vanuit de Sowjet-Unie. „Ik zal altijd in een gevangenis leven, wat er ook gebeurt" zou hij heb ben gezegd, „en altijd bang zijn voor de dag dat ze (de KGB) me zullen vinden". Volgens Stern heeft Belenko met behulp van CIA-grimeurs een ander uiterlijk gekregen. Belenko zou de CIA hebben verteld dat het moreel van de Russische jachtvliegers laag is omdat ze slecht worden betaald, langzaam worden bevorderd en moeten vliegen met onveilige toestellen. Door slecht onderhoud zou een hele reeks Russische jachtvlieg tuigen zijn verongelukt. Als Russische vliegers worden ge straft, vertelde Belenko, worden ze overgep aatst naar bases in Si berië en in het zuidoosten van de Sowjet-Unie. Belenko zou ook hebben verteld, dat een Russische jachtvlieger zich bij panne niet met zijn schietstoel mag redden, maar de opdracht heeft zich zo mogelijk tegen een vijandelijk toestel te pletter te vliegen. Een woordvoerder van de CIA in Washington heeft het bericht in „Stern" als oorbarig" betiteld. „Belenko wor t nog steeds op zijn antecedenten onderzocht en de overheid heeft nog steeds een greep op hem", zei hij. WASHINGTON - De Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Anatoli Dobrinin (midden) heeft gisteren een gesprek gehad met de scheidende Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger. Dobrinin maakte bij deze gelegenheid tevens kennis mét de opvolger van Kissinger in de regering Carter, Cyrus Vance. In het gesprek waren Dobrinin en Vance het erover eens, dat er spoedig een SALT-akkoord tussen de Sowjet Unie en de Verenigde Staten moet komen (beperking van strategische wapens). PLAINS (Reuter/DPA) - Jimmy Carter zal per 20 januari, wanneer hij wordt beëdigd als Ameri kaans president, zijn belang in het pinda- familiebedrijf afstoten en ook zijn aandelen in andere ondernemingen verkopen. De aanstaande president, die dit gisteren bekend maakte, wil daarmee de mogelijkheid van conflicten tussen B zijn ambt en zijn particuliere belangen op voor- K hand uitsluiten. OLIFANTENVERDRIET In de Italiaanse stad Pisa is gisteren een circusolifant, de 24- jarige Sandra, overleden. Volgens medewerkers van het circus kon het dier kennelijk niet het vertrek verwerken van zijn Duitse oppasser, die onlangs na met een Italiaans meisje te zijn getrouwd naar de Bondsrepubliek terugkeerde. Sinds het ver trek van de verzorger had Sandra alle voedsel geweigerd. PECH In september won de Chileense timmerman Jose Cardenas een half miljoen dollar in de voetbal-pool. Hij gooide het geld niet over de balk, maar bracht het geld naar de bank. Twee weken geleden ging de bank failliet. OP GROTE VOET De politie van Agawam in de Amerikaanse staat Massachusetts wist aanvankelijk niet wat zij voor iets verschrikkelijks ver moeden moest achter de voetstappen in de sneeuw van een wezen dat een enorme aap moest zijn. Maar toen békende de 16-jarige David Deschenes dat hij ver antwoordelijk was geweest. Hij had trjplex voeten van bijna 80 cm lengte gemaakt en was er mee door de sneeuw gaan stappen. „Ik deed het voor de kinderen hier in de buurt, maar het liep een beetje uit de hand", zei David. De politie heeft geen bekeuring gegeven, maar ze heeft de voe ten tijdelijk in beslag genomen. VROUWEN De Zuidafrikaanse luchtmacht heeft een speciaal squadron met uitsluitend vrouwelijke bemanningen. De 25 vrouwelijke pilo ten, allemaal vrijwilligsters, vliegen overigens alleen lichte toe stelletjes voor transportdoeleinden en medische taken. Dit is gisteren in Pretoria bekend gemaakt door het opperbevel van de luchtmacht. HERHALING Als men in Rome telefoonnummer 16 draait hoort men niet n de juiste tijd, maar een ingeblikte stem die zegt dat het r is veranderd in 161. Tenzij men als de weerlicht zo snel is, krijgt men na het draaien van de eerste twee cijfers van het nieuwe nummer opnieuw de ingeblikte stem die adviseert dat enz. enz. "Het was een moeilijke beslissing die ik heb moeten nemen", zei Car ter. Hij kondigde aan, dat dezelfde PARIJS (Reuter) - De Russische dissident Wladimir Boekowski schat dat er minstens drie miljoen mensen gevangen Worden gehou den in de Sowjet-Unie, zo schrijft het Franse dagblad Le Monde. Eerder had Amnesty International, een organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevangenen, het aantal gevangen Russen ge schat op een miljoen. "De Sowjet-Unie telt niet een mil joen gevangenen maar minstens drie miljoen", aldus Boekowski in een vraaggesprek met Le Monde, alvorens hij naar Groot-Brittannië vertrok. Drie miljoen gevangenen in Sowjet-Unie MOSKOU (UPI) - Luis Corva lan, leider van de Chileense communistische partij, heeft zijn aanhangers gisteren aange spoord tot het omverwerpen van de militaire junta die in Santiago regeert. Corvalan, die onlangs werd uitgewisseld tegen de Russische dissident Boekowski, sprak in het Mos- kouse concertgebouw tot een gehoor van enkele duizenden mensen. In tegenstelling tot wat de Chileense machthebbers beweren, zei Corvalan, zitten er in Chili nog 3300 politieke ge vangenen vast. Nog eens 2500 "Het is de vaderlandslievende plicht van het volk de tirannen te verdrijven en een regering te vestigen die het volk werkelijk vertegenwoordigt", aldus de 60-jarige Corvalan. Een derge lijke regering, zei Corvalan, moet uitgaan van een politiek veelvormigheid waarin voor alle stromingen plaats is, het fa scisme uitgezonderd. "Het regime Pinochet heeft maar één doel", zei Corvalan, "het land en zijn rijkdommen uit te leveren aan een handjevol imperialistische monopolies". Corvalan zei datde junta de Chi leense economie heeft vernie tigd, waardoor het produktie- peil is gezakt tot onder dat van tien jaar geleden. "De communistische par tij .dringt aan op gezamen lijke actie met de christen democratische partij en andere democratische krachten met als doel de dictatuur omver te wer pen en de vrijheid te herstel len", aldus de Chileense com munistenleider. Over de huidige toestand in China zei Boekowski: "Die is ongeveer ge lijk aan die van de Sowjet-Unie 20 tot 30 jaar geleden. China zal de zelfde ontwikkeling doormaken als de Sowjet-Unie, misschien wat vlugger of langzamer. Het zal even eens het pad volgen dat leidt tot een totalitair stelsel". Volgens de dissident maakt China na de dood van Mao dezelfde ont wikkelingen door als de Sowjet- Unie na de dood van Stalin. Ook meent Boekowski dat de Chinezen zich meer en meer zullen gaan ver zetten om te ontsnappen aan „tota- litairisme". Boekowski zei voorstander te zijn van het vaststellen van internatio nale wetten om de situatie waarin de politieke gevangenen verkeren, te normaliseren en hun geweten te beschermen tegen druk van buite naf. PARIJS (UPI) - De Palestijns- Arabische boekverkoper Mah- moed Saleh - maandagavond bij zijn Parijse winkel door onbe kenden doodgeschoten - is het slachtoffer geworden van de misdadige hand van het zionis- Dit zegt het Parijse bureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) in een reactie op de aan slag, die ook door de Franse poli tie wordt beschouwd als een poli tieke moord. Sinds 1972 zijn in Parijs vier voor aanstaande Palestijnen om het- leven gebracht. Saleh had vroe ger zitting in de Parijse PLO- vertegenwoordiging. Sinds enige tijd dreef hij in de Rue Saint Vic tor, vlakbij het Quartier Latin, een bescheiden boekwinkel waar Arabische en pro-Arabische lite ratuur werd verkocht. Volgens de Parijse politie was het rolluik van PLO: aanslag Parijs werk van zionisten de winkel beklad met anti- Arabische en pro-Israëlische leu- Van de twee daders die Saleh met 9 mm kogels doorzeefden is voor zover bekend nog geen spoor ge vonden. De Parijse recherche onderzoekt nog welke nationali teit Saleh precies had. Het slach toffer stond niet alleen inge schreven als Jordaans, maar ook als Mauretaans staatsburger. Volgens de PLO was Saleh geboor tig uit Palestina, maar had hij een Mauretaans paspoort om zich in het buitenland te kunnen ver plaatsen. In Franse regeringskringen wordt toegegeven dat de moord op Sa leh het Franse prestige in de Ara bische wereld geen goed zal doen. De Algerijnse media had den de Franse politie er nog vo rige week van beschuldigd, dat zij merkwaardig weinig succes boekt bij het opsporen van mis dadigers die het op Arabische in gezetenen hebben gemunt. De vierde 'Palestijnse' moord in evenveel jaar komt terwijl Frank rijk zijn commerciële positie in de Arabische wereld probeert te verbeteren. Minister van Defen sie Bourges vertrok gisteren naar Cairo voor besprekingen over een wapentransactie waarmee et telijke miljarden francs gemoeid zijn, terwijl zijn collega voor bui tenlandse handel, Rossi, in Da mascus gesprekken afrondde over intensiever Frans-Syrisch handelsverkeer. strenge maatstaven zullen worden aangelegd voor zijn ministers en andere beleidsfunctionarissen. Ie dereen van belang in Carters rege ring moet zijn bronnen van inkom sten openbaar maken en als er po tentiële conflictstof bestaat zal het snoeimes gehanteerd moeten wor den. Privé-vermogen Gedurende zijn verkiezingscam pagne heeft Carter zijn zuivere privé-vermogen opgegeven als lig gend boven de 800.000 dollar. Op welke manier Carter zich voor de duur van zijn presidentschap (maximaal acht jaar) uit het fami liebedrijf - een aardnotenfarm en een gelieerde verkooporganisatie - zal terugtrekken is nog niet be kend. Carters belang zal in elk geval worden overgedragen aan een zaakwaarnemer. Deze zal moeten bepalen wat het aantrekkelijkst is - verkopen of uitbesteden aan een derde. Het is evenmin direct duide lijk wat de andere Carter- aandeelhouders zullen gaan doen. Dit zijn Carters broer Billy en zijn moeder "miss" Lillian. De overdracht aan een zaakwaar nemer geldt alleen voor de ver kooporganisatie en de pakhuizen daarvan. De aanstaande president behoudt zijn aandeel in de Carter- boerderij, een bedrijf van ruim 800 hectare, maar zal voorzieningen treffen die hem losmaken uit de sfeer van winst of verlies. Carters aandeel in de landerijen zal voor een vast bedrag warden verpacht. Gedurende zijn presidentschap zal Carter niet over de pachtsom van die grond kunnen beschikken. Car ter zal voorts een portefeuille van ruim duizend aandelen verkopen om het Witte Huis geheel zonder "ballast" te kunnen betrekken. WASHINGTON - Al ben je dan lid van het Congresde baby moet toch zijn fles krijgen. Andrew Jacobs zorgt daarvoor, terwijl zijn vrouw haar volle aandacht kan wijden aan de openingstoespraken bij het 95ste Con gres gisteren. ADVERTENTIE In de verklaring die gisteren door Carters medewerkers werd ver strekt, zegt de president te hopen dat geen van zijn medewerkers een gevoelig verlies zal lijden doordat hij wordt gedwongen bepaalde ac tiva op een wellicht ongunstig mo ment af te stoten. De rijkste leden van Carters rege ring zijn, zo neemt men aan, Bert Lance, aanstaand directeur van be grotingszaken, en W. Michael Blu- menthal, aanstaand minister van Financiën. Lance is bankier en mil jonair, Blumenthal bekleedt tot dusver een toppositie in het zaken leven. Het was verslaggevers niet direct duidelijk of de aanstaande minister van Landbouw, Bob Bergland, zijn boerderij in Minnesota (240 hecta re) moet verkopen. Verlies MADRID (REUTER( 8 De Spaanse communistenleider Santiago Car rillo, heeft gisteren een ontmoeting gehad met leiders van andere Spaanse oppositiepartijen om het te voeren beleid te bespreken bij onderhandelingen met de regering over de komende algemene verkie zingen. Het is de eerste maal dat de 62- niet rechtstreeks wil onderhande len met de communisten. Wel is hij bereid besprekingen te voeren met een gezamenlijke delegatie van de oppositiepartijen waarin de com munisten opgenomen zijn. Later werd bekend gemaakt dat op de bijeenkomst is besloten drie commissies in te stellen die met de regering over diverse zaken moeten jarige communist in het openbaar gaan onderhandelen, verscheen sinds hij vijf dagen gele den op borgtocht werd vrijgelaten uit de gevangenis. Carillo werd op 22 december vorig jaar gearres teerd wegens lidmaatschap van een verboden organisatie. Voor de bijeenkomst gisteren zei Carillo dat de communisten geen hinderpaal zullen zijn voor bespre kingen tussen de regering en de oppositie over de verkiezingen. Spanje's premier Adolfo Suarez heeft herhaaldelijk gezegd dat hij Regelmatig sparen betekent goed sparen. Maar veel mensen hebben moeite die regelmaat. Voor hen heeft de ABN het Salaris-Spaarplan: u spreekt een bedrag af, dat vervolgens automatisch elke maand van uw salarisrekening naar uw spaar rekening wordt overgeboekt. Makkelijker kan het gewoon niet. Coupon voor meer informatie rkening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: igefrankeerde envelop :enden aan: Algeme Afd. (0.D.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdai e Bank Nederland, cis Algemene Bank Nederland WASHINGTON (UPI) - Howard Baker en Robert Byrd zijn gisteren gekozen als leider van respectieve lijk de Republikeinse en de Demo cratische fractie in de Amerikaanse Senaat. Byrd die afkomstig is uit West- Virginia, kreeg zonder moeite de leiding over de grootste fractie. Toen de verwachte concurrentie van Hubert Humphrey uit Minne sota uitbleef, werd hij bij acclama tie gekozen. Op dezelfde wijze wer den Alan Cranston uit Californië en Daniël Inouye van Hawaii aange wezen als respectievelijk plaats- Baker, een senator uit Tennessee, wist op een besloten bijeenkomst hebben aangevallen, te berechten. De eerste commissie is meteem gis teren gevormd en bestaat uit de so cialist Felipe Gonzalez, de liberaal Joaquin Sastrustequi, de Baski- sche nationalist Julio Jaurequi en de christen-democraat Anton Ca- nellas. Deze commissie zal onderhandelen over een (politieke) amnestie en de erkenning van alle politieke par tijen. Op korte termijn zal de tweede commissie worden gevormd die de onderhandelingen over de grond regels van de verkiezingen moet gaan voeren. De derde commissie zal diverse andere zaken gaan be hartigen bij besprekingen met de regering. In een communiqué zeggen de ne gen aanwezige oppositiepartijen met „unanieme tevredenheid" kennis te hebben genomen van een recent regeringsbesluit om poli tieke rechtbanken af te schaffen en het lager zijn recht te ontnemen vermeende terroristen en mensen die de strijdkrachten of de politie van de Republikeinse fractie zijn £)e bijeenkomst «ai collega Robert Griffin uit Michigan leiders gisteren viel met 19 tegen 18 stemmen te laan. Hij maakte naam als lid v senaatscommissie die Watergate-schandaal onderzocht. Ted Stevens uit Alaska en Clifford Hansen uit Wyoming werden geko zen als respectievelijk tweede man en secretaris van de Republikeinse fractie. de oppositie amen met de formele goedkeuring van het plan voor politieke hervormingen Het krachtens welke de verkiezingen megelijk zijn. Dit plan werd vorige maand met een overweldigende meerderheid goedgekeurd door de Spaanse be volking in een referendum.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13