'Spelend publiek op renbanen wordt bestolen Races in de Formule dit jaar anti-climax? Jeugdschaatser v.d. Duim klasse apart T afeltennis-nederlaag Ipswich houdt kansen in V eigen hand REMISE VOOR JEUGDSCHAKER JOAN BAART ^/1 Juryleden bij koersen zouden monopolie-positie misbruiken cLsdr* DINSDAG 4 JANUARI 1977 SPORT PACikA a TEL AVIV - Het Nederlandse ta- zen, Van der Helm, Lingen en Van feltennisteam heeft gisteren in Tel Spanje. De Israëlische kampioen Aviv de interlandwedstrijd tegen Polak en Mendelson hadden het Israël verloren met 3-5. Het Ne- leeuwenaandeel in de Israëlische derlandse team bestond uit Goo- overwinning. Beiden wonnen hun twee partijen. DEN HAAG - Hilbert van der Duim, de 19-jarige Fries kan zich vanavond na een geslaagde 1500 meter al Nederlands kampioen bij de A-junioren noerhen. Op de eer ste dag van de juniorenkampioen schappen op De Uithof woh hij namelijk zowel de 500 als de 5000 meter, zodat een derde afstands zege voor hem vojdoende is om de titel binnen te halen. En misschien slaagt Hilbert van der Duin er wel in om alle vier de afstanden op zijn naam te brengen, want de pupil van Egbert van 't Oever is duidelijk de beste junior van dit moment. Zijn 40,77 en 4.28.81 getuigen van klasse, nochtans doet hij niet mee aan de senioren-kampioenschappen het komende weekeinde in Assen, waar hij wel degelijk een goed fi guur zou slaan. Er misschien wel in zou slagen zich bij de vier besten te rijden. Hilbert van der Duin geeft er echter de voorkeur aan zijn school jaar af te maken en de wereldtitel bij de junioren (18 en 19 februari in Inzeil) in de wacht te slepen. Zijn coach en trainer Egbert van 't Oever is het roerend met zijn pupil eens. Wil hem liever ook nog niet afstaan aan de kernploeg van Leen Pfrommer. "Wat heeft hij er aan als hij vierde of vijfde wordt bij de se nioren, laat hij nog maar rustig bij mij verder trainen, verder rijpen, dan kan hij over een of twee jaar een aanval doen op de echte topposi ties. Daar is hij nu nog niet rijp voor", aldus de trainer die al zoveel talenten naar voren bracht. Ook nu barst Jong Oranje weer van het schaatstalent. Naast Hilbert van der Duin zijn ook Wim Voorneveld, Frits Schalij en Iep Kramer jongens die over een of twee jaar de Neder landse eer op schaatsgebied zullen kunnen hooghouden. De voorspel ling van Egbert van 't Oever dat zijn Jong Oranje veertien van de vijftien medailles bij de A-junioren zou veroveren, is tot nu toe uitgeko men. Op de 500 meter wist Jan Uit ham de derde plaats te veroveren en dat was precies wat Van 't Oever had bedacht. Op de 3000 meter eis ten zijn pupillen alle medailles voor zich op en ook in het algemeen klassement bezetten zij de eerste drie plaatsen. By de B.junioren is Wim Pol uit Twello een klasse apart. Ook hij wist twee afstanden te winnen. Zowel op de 500 als de 1500 meter was hij duidelijk sneller dan zijn mede-kandidaten. Op de Haagse kunstijsbaan, dat voor het eerst na de boycot van wege het profschaatsen weer een nationaal kampioenschap mocht organiseren werden door de junio ren goede tijden gerealiseerd. Hil bert van der Duin reed twee junio renbaanrecords, terwijl zijn tijden kampioenschaprecords Jan Egil Storholt Klassement na twee afstanden: 1. V. d. Duim 85.542; 2. Schalij 86.620; 3. Kramer 87.193; 4. Busser 87.960; 5. Mast 88.595; 6. V. d. Roemer 88.776. Op het ijs van Bislet worden tweedaagse wedstrijden voor sprinters en all-rounders gereden. Bij de sprinters heeft de jeugdige Frode Raenning na de eerste dag de leiding voor Johan Granath, bij de allrounders staat Jan-Egil Storholt aan de kop van het klassement. De weersomstandigheden zijn vrij slecht en beïnvloeden de verrich tingen van de rijders. Allrounders: 500 meter 1. Kaj Stensjhemmet 40.06, 2. Jan-Egil Storholt 40.37.3 Amund Sjoebrend 40.95. 5000 meter 1. Stensen 7.27.37, 2. Storholt 7.29.91, 3. Stensjhemmet 7.34.53. Klassement na de eerste dag: 1. Storholt 85.361 punten 2. Stensj hemmet 85.513. 3. Stensen 86.097. Sprinters: 500 meter 1. Frode Raenning 39.64. 2. Johan Granath 39.79. 3.Jaern Didriksen 40.00. 1000 meter 1. Granath 1.21.00 (baanrecord). 2. Raenning 1.21.3. 3. Engelstad 1.21.7. Klassement na eerste dag: 1. Raen ning en Johan Granath 80.290 pun ten. 3. Engelstad 81.170. DEN HAAG - Bind vorig jaar heeft een aantal vaste bezoekers van paarden- koersen, het initiatief genomen tot op richting van een vereniging ter beharti ging van het spelend publiek. In een brief aan het ministerie van justitie be schuldigen zij de juryleden bij koersen hun monopoliepositie misbruiken om het bij de totalisator spelend publiek te bestelen. Kritiek die er niet om liegt en die de zes initiatiefnemers in de betreffende brief uitgebreid toelichten. Zij beschuldigen de besturen en de juryleden ervan zich schuldig te maken aan ernstig wanged rag ten opzichte van het spelend pu bliek, beweren dat er bij herhaling an dere paarden lopen en in het program maboekje staan vermeld en dan zich erover dat serieuze klachten met een schouderophalen worden afgedaan en op geen enkele manier serieus worden genomen. Officiéél is er nog geen enkele reactie ge komen van de Nederlandse Stichting Draf- en Rensport, op de ongezouten kri tiek van de "spelers", maar publici- teitsman Cees Berg van de NDR wil best wat commentaar geven op de beschul digingen. De jury, aldus Cees Berg is gebonden aan reglementen en indien deze reglemen ten worden overschreden zijn zij ver plicht in te grijpen. Zo kan het gebeuren dat bv. een favoriete draver zich bezon digd aan fouten, wat onherroepelijk uit schakeling tot gevolg heeft. Zo'n beslis sing is inderdaad vervelend voor het spe lend publiek, maar een alternatief is na tuurlijk moeilijk te vinden. Dat er in een bepaalde koers andere paar den zouden lopen dan in het programma-boekje staan vermeld wijst Berg met klem van de hand. De echte paardekenners zien heus wel, welk paard er in de baan loopt, en zou het geval zich ooit eens voordoen, de straf daaropvolgend zou bijzonder zwaar zijn voor de betrokken pikeur of jockey. Wat wel eens is voorgekomen, is, dater een verkeerd paard in het programma boekje vermeld staat, maar deze hinder lijke fout wordt op de baan via de micro foon dan meerdere malen hersteld, ter wijl het paard wat oorspronkelijk stond ingeschreven buiten weddenschappen wordt geplaatst. Ook hier worden de reg lementen weer nageleefd. Dat het publiek geen enkel verweer heeft vindt Berg een vrij normale zaak, het einde zou zoek zijn, en je mag veronder stellen dat de jury capabel genoeg is obi zaakjes zelf uit te zoeken. "Ik kan me niet voorstellen dat het publiek bij andere sporwedstrijden wel inspraak heeft, en je kunt moeilijk bij de KNVB gaan pro testeren dat Ajax verloren heeft van Ex celsior. Op de beschuldiging dat de positie van de jury gebaseerd zou zijn op het bestelen van het publiek wenste Cees Berg niet in te gaan, omdat hij deze kreet volkomen belachelijk vindt en de beschuldiging alle grond mist. "Een. beschuldiging, die ze dan maar eens keihard waar moeten maken, en dat zal een bijzonder moeilijke opgave worden. Een nieuw probleem voor de Nederlandse draf- en rensport, die toch al zo door in terne meningsverschillen wordt ge plaagd en waarin vooral de kritiek van eigenaars en trainers tot de buitenwe reld doordringt. En dan praten we niet eens over de goedkope ruzie rond de verkiezing van het paard van het jaar. Nee, de belangen zijn te groot geworden, de paardesport in ons land heeft de laat ste jaren een grote vlucht genomen, de totalisator floreert als nimmer tevoren en omzetten van meer dan een miljoen per jaar zijn geen uitzondering meer. Er komen nieuwe renbanen in Zandvoort en in het zuiden van het land, waardoor ook het aantal bezoekers (zij het lang zaam) verder zal stijgen en de totale om zet van de totalisator tot ver boven de 100 miljoen (bereikt in het afgelopen jaar) zal stuwen. Eigenaars en trainers willen daar hun graantje van meepikken en in de onlangs gehouden vergadering van de Algemene Eigenaarsvereniging kwam de ontevre denheid duidelijk naar voren. De eige naars van de paarden eisen op korte ter mijn verhoging van het reisgeld en vooral verhoging van het prijzengeld op de kleine banen. Dit laatste voorstel werd vanachter de bestuurstafel met klem bestreden en ontlokte de uit spraak, dat de kleine banen, die niet in staat zijn voor een redelijke omzet te zorgen dan maar moeten sluiten. Ernstige kritiek in die vergadering ook aan het adres van de stichting Totalisator Nederland, die vooral op de grote even ementen en drukke dagen (Prijs der Gi ganten, Grote Prijs der Lagé Landen) organisatorisch tekort schiet. Het com puterapparaat weigert nog al eens dienst (op Duindigt) waardoor de omzet duide lijk in negatieve zin wordt beïnvloed en het is zelfs wel eens gebeurd, dat er op een koers helemaal niet kon worden ge speeld. Een ernstige zaak, want de centjes in de draf- en rensport moeten wel van het spelend publiek komen, en daar wordt vaak te weinig rekening mee gehouden. Maar bestelen is een geheel andere zaak. Het is nog maar de vraag of het ministe rie van justitie zal reageren op de "brief van zes", die min of meer om inspraak vragen in het dictatoriale wereldje van de draf- en rensport. DEN HAAG - Zomaar een paar uitspraken in het vorige formule-1- seizoen. Niki Lauda, drie dagen vóór de grote prijs van de Nürburgring in het Britse blad Autosport: „Mijn persoonlijke mening is dat de Nürbur gring te gevaarlijk is om op te racen. Het enige wat er op zit is de vangrails 30 meter achteruit te plaatsen. Als er dan wat gebeurt dan ram je er niet vol op, zoals Hailwood indertijd." Brabhamboss Berny Ecclestone, exact een jaar geleden: „John Watson? Nee die wil ik niet, dat is geen winner". De feiten zijn bekend. Lauda liep verschrikkelijke brandwonden op op de Nürburgring, toen zijn Ferrari in de vangrails crashte en onmiddellijk vlam vatte. John Watson won in Oostenrijk zijn eerste grote prijs en staat voor het komende seizoen onder contract van... Berny Ecclestone bij Brabham. En de Nürburgring die staat voor dit seizoen weer even zo vrolijk op de internationale autosportkalender. Verwacht mag overigens worden dat de rijders er op aan zullen dringen uit te wijken naar de veel veiliger Monkenheimring. Protesten hebben soms wel zin. Officieel zou er dit jaar weer op de Mont Juich bij Barcelona moeten worden gereden, omdat in Spanje de grote prijzen beurtelings worden toegekend aan Madrid en Barcelona. Maar het tragische ongeluk van Stommelen in '75, waarbij vier mensen werden gedood, nadat de rijders door de organisatie gedwongen waren te rijden op de huns inziens onveilige baan, heeft zoveel indruk gemaakt dat de internationale sport- commissie de grote prijs van Spanje nu opnieuw aan Madrid heeft be deeld. Superklasse Formule I racen in 1977. Na het turbulente afgelopen seizoen vol fraudes, protesten, diskwalificaties en met als verbluffend slot de nek-aan-nek-race tussen Lauda en de nieuwe wereldkampioen James Hunt, lijkt het ko mend seizoen wel een anti-climax te moeten worden. Moeten we de Engel sen geloven dan is Hunt van een dergelijke super-klasse dat hij zijn titel zonder problemen zal kunnen verdedigen. Zelf ziet de zo langzamerhand stevig over het paard getilde Marlboro-pupil zijn collega de Ferrari-rijder Niki Lauda toch weer als zijn voornaamste concurrent. Hij zou zich wel eens kunnen vergissen. Ronnie Peterson namelijk, is overgestapt van March naar Tyrell. Nieuwe zeswielers De nieuwe zeswielers van Tyrrell zijn met Depailler achter het stuur tij dens testritten op Paul Ricard al sneller gebleken dan alle concurrenten. Chapman construeerde een nieuwe Lotus en liet al weten dat de wagen sneller is dan de JPS 77 waarmee Mario Andretti de Japanse Grand Prix heeft gewonnen. Jody Scheckter stapte over van Tyrrell naar Woolf en die steenrijke spon sor liet een uiterst lichte, fraai gelijnde Formule I ontwikkelen waarmee Scheckter op het testcircuit van Ferrari niet veel langzamer was dan Niki Lauda zelf. Weinig te verwachten is van Surtees, financieel gesteund door Durex, te krap vermoedelijk, want good old John Surtees laat deze maand in Argentinië en Brazilië wagens aan de start verschijnen die identiek zijn aan de slechtlopende bolides van het vorige seizoen. March komt o.a. met een bolide voor de Amsterdammer Boy Hayje en Larry Perkins, de man die zelfs in het navrant slechte materiaal van de gebroeders Hoogenboom, voor enkele opzienbarende prestaties wist te zorgen, is de officiële fabrieksryder van BRM geworden, het Britse merk dat na een jaar van afwezigheid terugkeert op de circuits. Zege (2-1) op Manchester United LONDEN - Op een vrijwel bevroren veld heeft Ipswich Town gisteren ten koste van Manchester United zijn uitstekende mogelijkheden op de Engelse titel in eigen hand ge houden. Ipswich bracht door een overwinning van 2-1 de achter stand op lijstaanvoerder Liverpool terug tot twee punten. Een achter stand, die eigenlijk geen achter stand is, want Ipswich heeft nog drie wedstrijden tegoed. Manches ter Ünited, zaterdag ook al in de weer tegen Aston Villa,leek Ipswich te gaan verrassen. De spelers waren nauwelijks aan de harde grond ge wend of Stuart Pearson zorgde (na 23 seconden) voor 0-1Een tweede treffer van United werd afgekeurd. Een derde, na de hervattingver dween in eigen doel. BriaJi Green- Lauda rechtshof werd door enige aanvallers van Ipswich zo in het nauw gebracht, dat hij koppend zijn eigen doelman Alex Stepney passeerde. Clive Woods zorgde zes minuten voor het einde voor de winnende treffer. Ijs en sneeuw waren, evenals in voorgaande dagen, er oorzaak van dat in de eerste divisie slechts enkele wedstrijden doorgingen. Arsenal en Leeds United hielden elkaar in evenwicht (1-1). Alan Clarke (Ar senal) en Malcolm Macdonald zorgden voor de doelpunten. West Ham United, in degradatiegevaar, behaalde een kostbaar punt door de 0-0 thuis tegen West Bromwich Al- In een avondwedstrijd verloor Sunderland op eigen terrein met 0-1 van Coventry City. Het was de achtste achtereenvolgende neder laag van Sunderland en de zevende wedstrijd waarip het niet tot scoren kwam. Sunderland heeft - op de laatste plaats staande - een totaal van negen punten, vier minder dan West Ham United en Bristol City. Stand aan kop: 1Liverpool 23-32 2. Ipswich 20-30 3. Manch. United 21-28 GRONINGEN - De zenuwen heb ben de Amerikaan Mark Diesen, in de voorlaatste ronde van het toer nooi om het jeugdwereldkam pioenschap schaken in Groningen, danig parten gespeeld. Nadat hij, met de zwarte stukken, tegen de Is raëli Nir Grinberg tot een gunstige stelling was gekomen, deed hij in tijdnood enkele zwakke zetten, waardoor hij zijn tegenstander toch nog remise moest toestaan. Die- sen's naaste concurrent, de Tsjech Lubomir Ftacnik, kwam in een rus tige partij remise overeen met de Argentijn Campora. Ftachnik heeft, Ftacnik nog één ronde te spe len, negen punten, evenals Diesen. Alleen de Mexicaan Siesniega, die zijn party teg^n de Australiër Ro gers won en denus Vladimirov, die tegen Georgiev bij het afbreken een iets gunstiger stelling had ven, kunnen bij winst nog merking komen voor de titel. Zij komen dan op 8'/2 punt. Joan Baart, de Nederlandse jeugd kampioen, deelde het punt met de sterke Engelsman Jonathan Mes- tel, terwijl Peter Egmond zijn partij tegen de Chileen Salazar won. Morgen volgt de dertiende en laat ste ronde van het toernooi. De stand aan kop is nu: 1/2 Ftacnik en Diesen 9 punten, 3/4 Sisniega en Grinberg 8'/ï, oe Leow 8, 6 Vladimi rov 7Va en 1 afgebr. Hastings De Russische grootmeester Oleg Romanisjin heeft gisteren in de vijfde ronde van het internationale schaaktoernooi in Hastings ge wonnen van de Engelsman Whi- teley. De Rus heeft nu met 3'/2 punt uit vier partijen de leiding. Uitslagen vijfde ronde: Damjanovic (Joe)-Taijan (Sov) - 1l2-ïk, Zwaig (Noo}-Farago (Hon) 1/s-1/a, Romanisjin (Sov>-Whiteley (Eng) 1-0, Miles (Eng)-Smyslov (Sov) afg., Rumens (Eng>-Webb (Eng) afg., Kraidman (Isr)-Kagan (Isr) afg., Adoijan (Hon)-Vukcevic (Joe) uitgesteld wegens ziekte van Adoijan. Kaplan (VS) was deze ronde vrij. Stand aan kop na vijf ronden: 1. Romanisjin 3'/2 uit 4, 2. Smyslov 3 uit 4 en 1 afg., 3/4 Farago en Zwaig 3 uit 5, 5 Adoijan 2 uit 3 en 1 uitge stelde partij. CK HEB OP DE KAART VAN NEDER LAND VLAGGETJES GEZET WAAR MUN BEELDSCHONE PRO DUCTEN WORDEN VERKOCHT, JUF FROUW SNOEPIE /ALS IK T ZO BEKUK MENEER SMAKE LOOS, ZIT U OVER AL GEBAKKEN EN -7 GEBEITELD... UBACW OVER WORMS? WAT HEB IK OOK ALWEER 1 OVER PAT PLAATS-j JE GEHOORD? J behalve in ZUID LIMBURG Daar heeft u MAAR EfÉXl tuinka&oo ter dealer.. vjie is dat

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9