Nieuwe provincies: miljardenzaak Vakantiedrukte zal in juli enorm zijn Getuigen melden zich in de affaire-Menten Opticiens willen snel een wettelijke regeling Regering heeft zeventien jaar nodig Rode Hulp opgeheven vanwege 'ernstige belem mering' OLGA DINSDAG 4 JANUARI 1977 UTRECHT (ANP) - De Neder landse Unie van opticiëns ver trouwt er op, dat staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) nog voor de verkiezingen een ont werp voor een opticiens-wet zal indienen. Een wettelijke regeling voor het voorschrijven van bril len en contactlenzen is hard no dig, zo meent de Unie. Zij vindt dat het voorschrijven echter niet alleen voorbehouden moet wor den aan medici maar dat in deze zeker ook plaats is voor gekwali ficeerde opticiens. Dit heeft secretaris drs. W. van den Ende van de Unie desgevraagd verklaard. De heer Van den Ende reageerde hiermee min of meer op een artikel van van prof. dr. M. C. Colenbrander (oud-hoogleraar in de oogheelkunde in Leiden) in Medisch Contact waarin deze schreef dat bij het voorschrijven van een bril een oogonderzoek behoort en dat de opticiens daar toe niet in staat zijn. Volgens Van den Ende zijn de par tijen in de discussie rond de vraag of opticiens brillen en contact lenzen mogen voorschrijven (zoals nu wel gebeurt) het over één ding eens: er dient een wette lijke regeling te komen. Op dit moment bestaat alleen nog maar een van 1966 daterend vesti- gingsbesluit voor opticiens, dat bepaalt dat de verkoop van bril len thuishoort bij de opticiens. Een wettelijke regeling voor het voorschrijven van brillen en con tactlenzen ontbreekt, in feite kan jan en alleman zich daarmee be zig houden. Met name op het gebied van de con tactlenzen bestaat er veel wild groei, aldus Van den Ende, Veel zogenaamde contactlenzen- instituten werken erg gebrekkig. Een wet, die regels stelt aan het vakmanschap van de opticiens, zou uitkomst bieden. contactlenzen moeten voor schrijven, omdat zij onvoldoende op de hoogte zijn van de medis che aspecten. De heer Van den Ende stelt daartegenover, dat geen enkele vakbekwame opti cien het in zijn hoofd zal halen om iemand, wiens toestand van de ogen hij niet vertrouwt, niet door te sturen naar een oogarts. Van den Ende verwacht ook niet, dat staatssecretaris Hendriks in een wetsontwerp de opticiens zal verbieden zich bezig te houden met het voorschrijven van brillen en contactlenzen. Hij wijst in dit verband op de adviezen die de Gezondheidsraad en de Centrale Raad voorde Volksgezondheid al in 1974 in een rapport hebben neergelegd en waarin staat, dat ook vakbekwame opticiens in staat zijn om voor te schrijven. ons land zijn ongeveer 900 opticiens-ondernemingen met in totaal zo'n 1200 verkooppunten. DEN HAAG (SP) - De opsplitsing van ons land in 24 nieuwe provincies kost miljarden. Dit blijkt uit de voorstellen voor de bestuurlijke herindeling die minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken vanmiddag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De kosten van de vervanging van de 11 provincies door 24 mini-provincies belopen ruim zeven miljard gulden. Voor volledige invoering er van denkt de regering zeventien jaar nodig te hebben. Daarna kosten de 24 provincies jaarlijks de schatkist bijna 500 miljoen gulden extra. Dit is grotendeels het gevolg van uitbreiding van het ambte narenapparaat. De geplande 24 provincies DEN HAAG (SP) - Minister De Gaay Fortman wil Neder land in 24 mini-provincies op splitsen. In plaats van de elf oude provincies komen: 1. Groningen (met hoofd stad Groningen) 2. Friesland (Leeuwarden) 3. Drenthe (Assen) 4. Overijssel (Zwolle) 5. Flevoland (Lelystad) 6. Twente (Enschede) 7. Veluwe (Apeldoorn) 8. Hamelland (Arnhem) 9. Maas en Waal (Nijmegen) 10. Utrecht (Utrecht) 11. Gooi- en Eemland (Hilver sum) 12. Amstelland (Amsterdam) 13. Noord-Holland (Alkmaar) 14. Kennemerland (Haarlem) 15. Haaglanden (Den Haag) 16. Rijnmond (Rotterdam) 17. Midden-Holland (Gouda) 18. Zeeland (Middelburg) 19. West-Brabant (Breda) 20. Midden-Brabant (Tilburg) 21. Meijerij (Den Bosch) 22. Kempenland (Eindhoven) 23. Noord-Limburg (Venlo) 24. Zuid-Limburg (Maas tricht) Een geleidelijker bestuurlijke her indeling bespaart handen vol geld. Als de nieuwe provincies niet ge lijktijdig worden ingesteld maar eén voor één, is dat bijna anderhalf miljard gulden goedkoper. De regering heeft nog niet uitge maakt op welke manier de bestuur lijke reorganisatie doorgevoerd zal worden, zo laat minister De Gaay Fortman de Tweede Kamer weten. Onderzocht wordt of de schatkist deze reusachtige kosten de ko mende jaren wel kan opbrengen. Deze zomer De definitieve beslissing over de provinciale herindeling zal deze zomer bij de formatie van het nieuwe kabinet vallen, zo verwacht men in politiek Den Haag. Minister De Gaay Fortman wimpelt het kostenbesparende plan af om voorlopig alleen nieuwe provincies te vormen waar dat het hardst no dig is. Er waren plannen om de eer ste jaren alleen Rijnmond en groot-Am sterdam tot zelfstandige provincies om te vormen en de rest van de bestuurlijke herindeling op een laag pitje te zetten. Op den duur is dit volgens de mi nister niet veel goedkoper. Want naarmate de gemeentelijke taken AMSTERDAM (ANP) - Het ver hoor van de van oorlogsmisdaden verdachte Menten door de Amster damse rechter-commissaris mr. van Duuren is tot nu toe gegaan over "het algemene situatiebeeld van de tijd dat Menten in Polen is geweest". Dit heeft zijn Utrechtse advocaat mr. Simon meegedeeld. Rotterdam wil leegloop tegengaan ROTTERDAM (ANP) - De stad Rotterdam, die de afgelopen jaren aan het leeglopen is, moet weer leefbaar worden, zo meent het stadsbestuur. Daarom presen teerde de wethouder van ruimte lijke ordening, de heer J. Mentink, gisteren een structuurplan, dat het gehele gemeentelijk gebied be strijkt en de bestemmingsplannen overkoepelt. De bevolking krijgt inspraak totdat de gemeenteraad eind van dit jaar of begin 1978 een definitief plan zal opstellen. In het huidige ontwerp wordt een aantal voorstellen gedaan om de stad als woon- en leefgemeenschap wat aantrekkelijker te maken.'Veel aamdacht wordt besteed aan de bouw van huizen. Ook moet er meer tuimte komen voor culturele en recreatieve voorzieningen. De binnenstad moet winkelcentrum blijven. De bedrijven moeten uit de oude havens verdwijnen. In het hart van de stad mag de kantoor ruimte niet veel verder worden uit gebreid. De auto wordt naar buiten de binnenstad gedrongen. Het openbaar vervoer krijgt meer aan dacht. De leegloop van Rotterdam is voor de stadsbestuurders een zorgwek kende aangelegenheid. Het inwo nersaantal daalt jaarlijks met vele duizenden. Dat geldt vooral voor de bewoners van het gebied binnen de grote verkeersruit. rPo- wat Aan de orde zijn daarbij onder 1 geweest wanneer Menten naai len is gegaan, wat voor zaken e: langen hij daar heeft gehad voor bezittingen. Met mevrouw Menten heeft de ad vocaat in haar huis in Blaricum een uitvoerig gesprek gehad. Hij ver telde een aantal stukken te hebben bestudeerd. Daarbij heeft hij nog belangrijke dingen gevonden. Deze zei mr. Simon ter sprake te zullen brengen al naar gelang hij dit wen selijk of nuttig acht bij het verhoor door de rechter-commissaris dan wel te zijner tijd bij zijn pleidooi voor de bijzondere strafkamer der Amsterdamse rechtbank. Mr. Simon is teruggekomen van' zijn aanvankelijk voornemen om te proberen met het onderzoeksteam van de officier van Justitie en de Amsterdamse rijksrecherche mee te gaan naar Rusland. Hij ziet het nut er niet van in. Russische getui gen worden door de Russische au toriteiten zelf verhoord. Bovendien liggen daar nu ter plaatse meters sneeuw zodat er niets te zien is, zo voegde hij eraan toe. Zijn cliënt wil zelf ook niet dat hij gaat. Menten vindt het volkomen nutteloos, al dus mr. Simon. Deze vertelde nog, van steeds meer mensen uit het land bericht te krij gen, dat zij, naar zij zeggen, hem belangrijke mededelingen zullen zenden. Het betreft hier personen die in Polen waren toen de Russen daar binnenvielen, aldus mr. Si- steeds omvangrijker worden, ont staan overal in het land gewesten en samenwerkingsverbanden, die om aanzienlijke bijdragen uit de schatkist vragen. Ook wijst minister De Gaay Fort man het CDA-plan om geen 24, maar slechts 18 nieuwe provincies in te stellen zonder meer van de hand. Beter De gemeenten komen er in de defi nitieve plannen van minister De Gaay Fortman beter af dan in de aanvankelijke regeringsvoorstel len. De gemeente zal minder taken en bevoegdheden moeten afstaan provincie. Zo houdt het gemeentebestuur de bevoegdheid om een bouwvergun ning te geven of te weigeren, om straten, wegen, pleinen, bruggen en sportvelden aan te leggen en om scholen en buurt- en clubhuizen te stichten. Ook mogen de gemeenten in beginsel bestemmingsplannen blijven vaststellen, al kan het pro vinciebestuur in bijzondere geval len wel ingrijpen. De bevoegdheden die de gemeen ten wel aan de provincies kwijtra ken zijn: de zorg voor het verkeer en het openbaar vervoer. de aanleg en het beheer van zee havens en bedrijfsterreinen. het aankopen van natuurter reinen en de zorg voor de openlucht-recreatie. de zorg voor de volksgezondheid, de bouw van ziekenhuizen en kli nieken. het bestrijden van brand. de zeggenschap over de politie (er komt een provinciale politie). Daarnaast blijven de provincies be last met de bestrijding van de mi lieuverontreiniging en houden zij hun bevoegdheid om streekplan nen vast te stellen en grondverko- pen te regelen. Welke taken en bevoegdheden de nieuwe provincies van het rijk gaan overnemen, staat nog altijd niet vast. Deze overheveling van taken (decentralisatie) stuit volgens mi nister De Gaay Fortman op "meer praktische moeilijkheden dan aan vankelijk kon worden De Raad voor de Territoriale De centralisatie gaat - net als enkele ambtelijke commissies - onder zoeken welke rijkstaken naar de provincies toegeschoven kunnen worden. Tegen de tijd dat de mini- provincies hun groeiperiode achter de rug hebben hoopt de regering werkelijk een begin te maken met de afstoting van rijkstaken. Herhaaldelijk heeft de Tweede Kamer minister De Gaay Fortman duidelijk gemaakt dat zonder de centralisatie de bestuurlijke reor ganisatie niet doorgaat. De nieuwe provincies en gemeen ten kunnen in de toekomst eigen belastingen gaan heffen. De be langrijkste is de onroerend goed- belasting. De provincies kunnen ook bouwgronden gaan belasten. BOKSEN - De Japanse lichtge wicht Takahito Kimura is gisteren in Tokio overleden. Kimura lag sinds 19 december in een coma. In zijn eerste profpartij ging hij toen knock-out en stond niet meer op. DEN HAAG - Een vergulde kroont jespen wordt de jaarlijkse prijs van de commissie duidelijke taal. Deze commissie, die streeft naar het ge-, bruik van begrijpelijke taal in het verkeer tussen overheid en burgers heeft het plan elk jaar de prijs uit te loven voor een tekst van de over heid, welke uitblinkt in duidelijk taalgebruiik. De prijs wordt dit jaar voor het eerst toegekend. Voor de prijs komen in aanmerking AMSTERDAM (ANP) - Het lande lijk secretariaat van de Rode Hulp heeft besloten de organisatie als zodanig te ontbinden. Aan alle ac tieve leden is de raad gegeven zich aan te sluiten bij bestaande groepe ringen om de werkzaamheden van Rode Hulp - het „organiseren van actieve solidariteit met strijdende en gevangengenomen linkse acti visten" - binnen deze organisaties voort te zetten. Dit wordt meege deeld namens het landelijk secreta riaat in een persbericht, dat namens het landelijk secretariaat is onder tekend door Annie Westebring en Lucien van Hoessel. Als reden om de organisatie op te heffen wordt genoemd de „ernstige belemmering" die Rode Hulp als hulpverleningsorganisatie onder vindt van de criminaliseringspoli- tiek" van het Nederlandse staat sapparaat en de burgerlijke pers. „Machinaties van de Israëlische geheime dienst en de zionistische propagandamachinerie, die een welkom oor vinden binnen het Ne derlandse staatsapparaat en de burgerlijke pers, moeten er voor zorg dragen, dat de Rode Hulp wordt verheven tot een „terroristi sche organisatie". Slagen deze krachten erin de Rode Hulp als zo danig voor te stellen, dan kan met een netwerk van „anti- terroristische" maatregelen zowel de Rode Hulp worden bestreden als worden afgerekend met de haar in contact staande of op andere wijze een anti-imperialistische koers va rende groepen. De Rode Hulp zal zich niet in deze rol laten dwingen" aldus de verklaring. DEN HAAG - Anneke Meijer-Ruitenbeek (links) en Emerentia van der Miessen beginnen deze maand aan een opleiding bij de bereden poli tie van Den Haag. Na een oe fenperiode van tien maanden zullen zij onder begeleiding straatdienst doen. Als alles goed gaat, behoren zij eind van dit jaar tot de bereden po litie van Den Haag. En dat is dan een Europese primeur, want in geen van de landen van het vasteland werken vrouwen te paard bij de poli tie. Ruim 127.000 studenten doen examen DEN HAAG (ANP) - In ons land bereiden zich op dit moment 127.700 studenten voor op een aca demisch examen. Vergeleken met een telling van een jaar geleden be tekent dit een stijging van ruim 609b. Dit is gebleken uit een telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag. Van de grotere faculteiten geeft let teren verreweg de sterkste groei te zien: 19 procent. Een kleine daling (1 procent of minder) vertonen de sociaal-culturele wetenschappen, godgeleerdheid en diergeneeskun de. Het aantal eerstejaars bedroeg 20.100 ten opzichte van 1975/1976, een stijging van bijna 7 procent. Deze categorie nam bij aardrijks kunde toe met 27 procent, bij lette ren met 15 procent. Een daling trad op bij godgeleerdheid (9 procent) en landbouwwetenschappen (1 procent). Het percentage vrouwe lijke ingeschrevenen bij het weten schappelijk onderwijs namen vol gens het cbs tussen 1975/1976 en 1976/1977 toe van 25,0 procent naar 26,2 procent. Onder de eerstejaars studenten steeg hun aandeel van 30,4 naar 31.2 procent. Het CBS verwacht in februari de definitieve uitkomsten van de telling te kun nen bekendmaken. DEN HAAG (SP) - Ons land staat deze zomer in de maand juli een ongekende vakantiepiek te wachten. Met name op zaterdag 2 juli en donderdag 7 juli van dit jaar zal er naar verwachting een onvoorstelbare verkeersdrukte op de wegen heersen. Dat komt doordat de Nederlandse en Westduitse schoolvakanties el kaar nagenoeg overlappen in de laatste drie weken van juli. Vorig jaar sloten ze nog op elkaar aan. Op 2 juli beginnen de meeste schoolvakanties in de Randstad en begint tevens de vakantie voor de bouwvak en nevenbedrijven. Op 7 juli trekt de bevolking van de Westduitse deelstaat Nordrhein-Westphalen er op uit. Dan beginnen in dit vlak bij de Nederlandse grens gelegen ge bied de school- en de collectieve vakanties. Veel WV-directeuren voorzien dan ook voor het komende hoog seizoen overbelaste vakantie oorden. Met name door de stroom Duitse vakantiegangers, die ook dit jaar weer wordt verwacht, zal de drukte langs de Nederlandse kusten nauwelijks te verwerken zijn. Daar komt nog bij dat de laatste jaren een toenemend aan tal Belgen hun vakantie in Neder land doorbrengt, vooral op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse ei landen. "Het is dan ook zaak om vroegtijdig een reservering te maken voor een vakantiebestemming deze zomer", zo waarschuwt Het is duidelijk dat de al jarenlang na gestreefde vakantiespreiding tot nu toe niet erg van de grond is gekomen. Op de vraag of daar voor het ko mende vakantieseizeon nog iets aan te doen is, antwoordt direc teur J. Swart van de Stichting Recreatie, die zich al jarenlang bezighoudt met het probleem van de vakantiespreiding: „Sa men met verschillende andere organisaties proberen wij de mensen, die niet gebonden zijn aan een bepaalde vakantiepe riode te wijzen op de mogelijkhe den, die er liggen buiten de top- weken". „Dit jaar hebben we voor het eerst het voordeel van de zomertijd- Dat betekent dat in de vroege voorzomer de dagen langer zijn, omdat de klok een uur vooruit wordt gezet. Het is dan een uur langer licht. Die zomertijd is zeker een winstpunt voor de vakan tiespreiding", aldus de heer Swart. Behalve naar spreiding in tijd streeft de Stichting Recreatie ook een spreiding in ruimtelijk op zicht na. „De mensen kunnen toch ook eens naar minder' drukke streken gaan, die ook heel mooi kunnen zijn. Het zal duide lijk zijn dat een opeenhoping van teveel mensen op een te kleine ruimte problemen schept. Met name de Nederlandse kust trekt elk jaar weer miljoenen vakan tiegangers". Het is de heer Swart inmiddels ge bleken dat er toch steeds meer mensen buiten de vakantiepiek op pad gaan, hoewel de absolute cijfers over de vakantiedrukte in het hoogseizeon daar niet op wij zen. „Maar dat komt omdat het totale aantal vakantiegangers elk jaar groeit, waardoor het elk jaar drukker wordt". „Toch zijn er aamwijzingen dat de vakantiespreiding wel door breekt. Zo'n zes jaar geleden wa ren de maanden mei en juni slechte vakantiemaanden voor de recreatiebedrijven maand september zat het s er voor de meeste wel op. Nu zijn de bedrijven ook in deze maan den vaak goed bezet. En dat wijst erop dat er toch wel iets bereikt is met de vakantiespreiding". „Dat neemt niet weg dat zo'n 70 pro cent van de mensen, geen andere mogelijkheid heeft dan de piek- maanden. Om dat beeld te door breken, moeten we eerst afstap pen van de collectieve bedrijfs- vakanties", aldus de heer Swart. „In veel grote bedrijven blijkt dat het best kan. Vakantiedwang past niet meer in deze tijd trou- Mr. B. Stokvis (75) overleden ADVERTENTIE TAALPRIJS: KROONTJESPEN alleen die publicaties van de over heid, welke in 1976 zijn uitgegeven en betrekking hebben op samenle vingsopbouw en maatschappelijke dienstverlening. Voor het volgend jaar wordt gedacht aan een prijs voor overheidspublikaties op het terrein van de stadsvernieuwing. Iedereen mag duidelijke taal tariaat gevestigd Kamergebouw ii tekst inzenden. de commissie het secre- een miljoen gulden aan prijzen Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Olga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Mr. B. Stokvis AMSTERDAM - De befaamde Am sterdamse advocaat mr. Benno Stokvis is gisteren in Laren aan een hartaanval overleden. Hij is 75 jaar geworden. Hoewel zijn gezondheid al twee jaar lang veel te wensen had overgela ten, was mr. Stokvis tot het einde toe als jurist werkzaam. Voor het grote publiek lijk bekend door zijn wekelijkse praatjes in de vaste radiorubriek van de NOS, getiteld "Recht en slecht", behoorde mr. Stokvis in de Amsterdamse advocatenkringen tot de nestors, die reeds voor de oor log als strafpleiter en als links geo riënteerde jurist naam maakte. Zo verdedigde hij oryier andere de communist Henk Sneevliet in de woelige dagen van de muiterij op de kruiser "De Zeven Provinciën". Zelf half-jood poogde hij - in veel gevallen met succes en vrijwel steeds met gevaar voor eigen leven - tijdens de oorlog Joodse Neder landers te redden met ariërs verklaringen. Na de bevrijding maakte hij deel uit van de parle mentaire enquête commissie en was van 1946 tot 1952 voor de CPN lid van de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7