Gesprek Richard en Yorster nuttig en opbouwend NAAST HET NIEUWS Jordanië optimistisch over vrede M.-Oosten Paos ontvangt communistische burgemeester Over geschil in Rhodesië Israëlische minister pleegt zelfmoord t Spijt ons, maar u zult t woensdag 5 januari zonderde Bonneterie moeten doen. Politiek massa proces Marokko Rechter wijst klacht "Canard enchainé" bij gebrek aan bewijs af Moord op Palestijn in Parijs DINSDAG 4 JANUARI 1977 BUITENLAND PAGINA 6 ROME (AFP/UPI) - Paus Paulus heeft gisteren zijn eerste officiële ontmoeting gehad met de com munistische burgemeester van Rome, Giulio Carlo Argan, die op 9 augustus zijn ambt aanvaardde nadat de communisten in juni de gemeenteraadsverkiezingen wonnen. De burgemeester werd vergezeld door enkele leden van de ge meenteraad, die bestaat uit 12 communisten, vier socialisten en twee sociaal-democraten. Het onderhoud duurde drie kwar tier. Vaticaanse kringen legden er de nadruk op dat de bijeenkomst een routine-aangelegenheid was daar de paus altijd begin januari het gemeentebestuur ontmoet om het de beste wensen voor het nieuwe jaar mee te delen en ge meenschappelijke vraagstukken te bespreken. De burgemeester van Rome ver klaarde enige tijd geleden echter in een vraaggesprek dat hij het niet alleen nuttig maar ook nood zakelijk achtte door de paus te worden ontvangen. "Maar men zou zich ernstig vergis sen als men een dergelijke ont moeting zou beschouwen als een gebaar van sympathie van de kerk jegens links of als een beke ring van links jegens de kerk. Wij vragen eenvoudig betrekkingen tussen beide instellingen die tal van problemen gemeenschappe lijk hebben". Tijdens de ontvangst van gisteren riep de paus het gemeentebes tuur van Rome op het unieke ka rakter van de stad, de zetel van de paus en het middelpunt van de christenheid, niet te vergeten en dit niet tegen te werken. Het is, in tegendeel, te hopen dat de eeuwenoude symbiose van het heilige en het profane, die voor Rome kenmerkend is, tot een krachtbron wordt voor het over winnen van de sociale moeilijk heden, voor alles in dienst van de armsten. Tevoren waren de traditionele nieuwjaarswensen en geschen ken uitgewisseld. Het gesprek valt op een tijdstip dat vier radicalen en een socialisti sche afgevaardigde in het Ita liaanse parlement een motie hebben ingediend over "specula tie in onroerend goed door het Vaticaan ten nadele van de stad Rome". Dit heeft "La Republi- ca", een blad dat de radicale partij nastaat, meegedeeld. PRETORIA (Reuter/AFP/UPI) - De Britse voor zitter van de Rhodesiëconferentie, Ivor Richard, heeft gisteren drie uur lang gesproken met de Zuidafrikaanse premier John Vorster, in diens vakantiehuis in Oubosstrand. Na afloop wilde Richard slechts meedelen dat het gesprek "nuttig opbouwend" was geweest, en Vorster wilde evenmin iets zeggen. Na het gesprek reisde Richard naar Pretoria, vanwaar hij vandaag doorreist naar Botswana, een van de "frontliniestaten" in het Rhodesische conflict, en vervolgens naar Mozambique en Tan zania. De afgelopen dagen voerde hij al bespre kingen in Zambia en Rhodesië. In Pretoria zei Richard te verwach ten dat hij Vorster over een dag of tien nogmaals zou spreken. "Ik ben ervan overtuigd dat we uiteindelijk een regeling kunnen bereiken voor het probleem", zei hij op een pers conferentie. Iedereen, die hij had gesproken in Zambia, Rhodesië en Zuid-Afrika wilde vrede, en een AMMAN (UPI/Reuter/AFP) - Volgens de Jordaanse premier, Moedar Badran, zijn de mogelijkheden voor het bereiken van een vredes-akkoord voor het Midden-Oosten op dit moment zeer gunstig. Ook is hij van mening dat zo snel mogelijk van de gele genheid gebruik moet worden gemaakt omdat "de kansen vrede te be werkstelligen zich mis schien niet meer zullen voordoen". TEL AVTV (UPI) - De Israëlische minister van Huisvesting Abraham Ofer, is gistermiddag dood aange troffen op een verlaten stuk strand van Herzlija, een voorstad van Tel Aviv. De Israëlische politie verklaarde dat de 55-jarige minister, wiens naam herhaaldelijk genoemd is in Abraham Ofer verband met een omkoopschan daal, zelfmoord heeft gepleegd. Ofer zat in zijn auto toen hij zichzelf doodschoot. In een briefje dat in de wagen gevonden werd zegt hij alle beschuldigingen jegens hem te ontkennen. „Ik zie geen reden het gevecht voort te zetten, zelfs wanneer mijn onschuld aan het licht komt. Alles om mij heen is ingestort", zo schreef de minister. Ofer zat al sinds 1974 in het kabinet Rabin. Gistermorgen was hij nog bij de premier op bezoek geweest. Ofers naam was in opspraak geko men in verband met een politieon derzoek naar corruptie bij het bouwbedrijf Sjikoen Ovdin in de tijd dat hij directeur-generaal van dit bedrijf was. De minister was in 1974 de leider van de verkiezingscampagne van dé regerende Labour-partij. On langs werd bekend dat het bestuur van deze partij voor de herverkie zingscampagne van Rabin niet Ofer had aangesteld maar minister van Handel en Industriel Chaim Bar Lev. Dit was opnieuw een zware slag voor Ofer. De premier zei dit tegen een Noorse delegatie die een bezoek brengt aan Jordanië. "Het Arabische sociale en politieke denken is veranderd en het kli maat is nu geschikt om vrede te bereiken", aldus Badran. Het feit dat er nog geen vredesak koord tot stand is gekomen is volgens de premier te wijten aan het dubbelzinnige beleid van Is raël. Badran zei dat de Geneefse confe rentie over het Midden-Oosten slechts een middel is om vrede te bereiken en geen doel op zichzelf. "Vrede kan niet bereikt worden zonder dat de volledige rechten van de Palestijnen hersteld zijn", aldus Badran. Inmiddels zei Israël's demissio naire premier Jitzhak Rabin gis teren bereid te zijn tot territoriale compromissen langs alle fronten in ruil voor een vredesakkoord. "Ik ben bereid voor alle fronten tot een territoriaal compromis te komen in ruil voor vrede", zo zei Rabin. De premier herhaalde daarnaast echter zijn gevoelens over een toekomstige Palestijnse staat. "Ik ben tegen (de formatie) van een derde Arabische staat tussen Is raël en Jordanië", aldus Rabin. Volgens de Israëlische leider blijkt uit de huidige politieke omstan digheden dat de Arabische staten bereid zijn met Israël te praten. "Er is echter geen bereidheid (aan Arabische kant) om tot ver zoening te komen", zo zei Rabin. Als laatste zei de premier dat zijn regering nog steeds op het stand punt staat dat de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO) een terroristische beweging is waar zij niet mee wil onderhandelen. Van verschillende zijden is zondag en gisteren bevestigd dat er in de afgelopen dagen wel contacten zijn geweest tussen Israëliërs en functionarissen van de PLO, zij het dat deze onofficieël waren. De PLO heeft tot nu toe met klem ontkend dat zij contact heeft ge had met Israëliërs. ADVERTENTIE Wij zijn dan de balansopruiming aan het voorbereiden die donderdag 13 januari om 9 uur begint. Graag willen wij u erop attent maken dat om praktische redenen betaling gedurende de opruimingsperiode uitsluitend contant of met betaalcheques kan geschieden. de BONNETERIE Gravenstraat/Buitenhof, Den Haag. RABAT (Reuter/AFP) - In Ca sablanca is gisteren een pro ces begonnen tegen 178 links georiënteerde Marokkanen die worden beschuldigd van deelneming aan een samen zwering tegen het bewind van koning Hassan. Van de verdachten die vol gens de tenlastelegging lid zouden zijn van de marxistisch-leninistische be weging of de linkse organisa tie "Voorwaarts", worden er 39 bij verstek berecht. Het proces vormt een vervolg op een driejaar geleden gevoerde rechtszaak, toen tachtig per sonen terechtstonden wegens samenzwering tegen het hui dige regime. Van de 25 verdachten die toen bij verstek werden berecht, zitten er nu verscheidene in de beklaagdenbank. Onder hen bevindt zich Abraham Serfati, de leider van "Voorwaarts" (Hal-Imam), de ondergrondse beweging die streeft naar de vestiging van een volksrepu bliek in Marokko. Onder de beklaagden zijn ver scheidene studenten, middel bare scholieren en docenten. Ook staat een Italiaanse direc trice van een kleuterschool in Casablanca terecht, Piera di Maggio, die vorig jaar maart werd aangehouden. De meeste verdachten zitten al bijna twee jaar in voorarrest. Begin december jl. bedroeg het aantal verdachten nog 243. Als gevolg van een hongersta king van 160 verdachten die hiermee wilden protesteren tegen de trage behandeling van hun zaak, werden er 104 van rechtsvervolging ontsla gen. Naar men verwacht zal dit het laatste politieke proces zijn voor de parlementaire verkie zingen van komende lente. Linkse politieke partijen, met name de "Union Socialiste des Forces Populaires" (USFP), dringen aan op een algemene amnestie voor de verkiezin gen. De voornaamste verdachte in het gisteren begonnen proces is Abraham Serfati. Na in 1973 bij verstek tot levenslang te zijn veroordeeld werd hij in november 1974 gearresteerd. Hij is een deskundige op het gebied van explosieven. Hem wordt de vernieling van open bare gebouweh met springs toffen ten laste gelegd. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat de meeste ver dachten er met een voorwaar delijke straf vanaf zullen ko- vreedzame overgang naar een sta biel meerderheidsbewind, zei hij. "Het laatste wat we in zo'n situatie moeten doen is diplomatie bij ulti matum. Iedereen moet ermee ak koord gaan. Je kunt niet met een knuppel achter iedereen gaan staan en dan zeggen tekenen of anders". Nieuwe wegen Tijdens zijn pendelreis door Afrika heeft Richard geen specifieke nieuwe voorstellen ingediend, maar wil hij slechts "nieuwe wegen verkennen". Hij sloot niet uit dat de datum voor hervatting van de Ge neefse Rhodesiëconferentie - nu vastgesteld op 17 januari - zal wor den verschoven naar een later tyd- stip. Richard probeert de partijen bij el kaar te krijgen achter een nieuw Brits voorstel, dat inhoudt dat tij dens de overgangsperiode naar een meerderheidsbewind in Rhodesië Engeland een rol zal spelen "ter handhaving van het evenwicht". Vorster liet weten dat hij voorlopig geen plannen heeft voor een ge sprek met zijn Rhodesische collega Ian Smith. Tijdens Kissingers pendel-reis door Afrika speelde Vorster een belangrijke rol door Smith ervan te overtuigen dat hij Kissingers voorstellen moest aan vaarden. Prins wordt "prins-gemaal" Volgens de Londense Daily Mail zal koningin Elizabeth van Groot-Brittannië ter gelegenheid van de 25-ste verjaardag van haar troonbestijging, haar man prins Philip, hertog van Edin- burg, begiftigen met de titel "prins-gemaal". Deze eretitel is in de geschiedenis van de Britse monarchie maar één keer eerder verleend, en wel in 1857 door koningin Victoria, aan haar man prins Albert. Nixon ook van de partij Ex-president Richard Nixon is uitgenodigd voor de installatie- plechtigheid van Jimmy Carter op 20 januari, zo heeft het orga niserend comité gisteren meegedeeld. Het protocol schrijft voor dat alle voormalige presidenten en hun echtgenotes worden uitgenodigd, aldus mevrouw Johnson, r Eisenhower. woordvoerder. Ook uitgenodigd zijn Truman, mevrouw Kennedy Ali gescheiden Bokskampioen Mohammed Ali en zijn vrouw Chalilah Tolona, zijn officieel gescheiden. Krachtens het vorige week ondertekende document zijn de vier kinderen van het echtpaar aan de moeder toevertrouwd en heeft zij ook de echtelijke woning, twee auto's en een flat in Chicago gekregen. Voorts ontvangt zij over de komende vijf jaar een onbekend bedrag aan alimentatie. Chalilah Tolona had het verlaten van de echtelijke woning door Mohammed Ali aangevoerd als echtscheidingsgrond. "Moeder-heldinnen" In de Sowjet-Unie zijn 722 moeders uitgeroepen tot heldinnen omdat zij hun tiende kind hebben gebaard. Meer dan de helft van de onderscheidingen gingen naar moeders in de centraal Aziatische Sowjet-republieken. De lijst wordt aangevoerd door Kazakhstan met 218 "moeder-heldinnen". De eretitel werd in 1944 ingevoerd. Vrouwen die tien levende kinderen hebben krijgen een gouden ster. Afluisterschandaal Frankrijk: PARIJS (AFP/UPI) De Parijse rechter Hubert Pinsseau heeft gis teren afwijzend beschikt op de klacht van het satirische weekblad „Le Canard enchaine", dat de Franse politie afluisterapparatuur in het redactielokaal van het blad zou hebben aangebracht. De rech ter verklaarde de zaak voor geslo ten wegens gebrek aan bewijs. De advocaat van het blad, Roland Richard beschreef zijn gesprek met Dumas, tekende direct beroep Smith, van afgelopen zaterdag, als "nogal grimmig", maar in de pers was de geladenheid van het ge sprek volgens hem te veel aange dikt. Ontstemd In Zuidafrikaanse regeringskrin gen toonde men zich gisteren ont stemd over de Britse pogingen Zuid-Afrika opnieuw een sleutelrol op te dringen in het Rhodesische conflict. De Kissinger-formule, die Ian Smith in september onder Rus sische druk aanvaardde, was een een aanvaardbare vredesformule, zegt men in Pretoria. Smith heeft zich aan zijn deel van de afspraak gehouden en Zuid-Afrika is niet be reid Smith opnieuw onder druk te zetten. Die Kissinger-formule is door de nationalisten, die niet bij Kissin gers missie betrokken werden, van de hand gewezen, zij hebben er op aangedrongen dat Engeland zijn "verantwoordelijkheid als kolo niale mogendheid" op zich neemt. Britse aanwezigheid, in de vorm van een Britse commissaris in Sa lisbury, zou de blanken verzekeren van een vreedzame, ordelijke machtsoverdracht, en de Afrikanen zouden er een garantie aan ontle nen dat het proces naar onafhanke lijkheid niet meer omgekeerd kan worden, zo bepleit Richard nu. tegen deze uitspraak. Volgens hem probeert het ministerie van Justitie de betrokken politiemannen bui ten schot te houden. Portugese minister treedt af LISSABON (Reuter) - De Portu gese minister van Industrie, Walter Rosa, is gisteren uit het socialisti sche minderheidskabinet van pre mier Mario Soares gestapt. Volgens een communiqué van de Rijksvoor lichtingsdienst heeft hij "familie omstandigheden" aangevoerd. Soares heeft het ontslag "met spijt" aanvaard en minister van Econo mische Coördinatie en Planning Antonio Sousa Gomes tijdelijk be last met Rosa's portefeuille. Rosa is de tweede minister die uit het vijf maanden oude kabinet treedt. In november deed minister van Landbouw Antonio Lopes Cardoso, die het niet eens was rnet de regeringspolitiek ten aanzien van de agrarische hervorming, het zelfde. Hij meende dat het kabinet van Soares terugkwam van belof ten. Kroonprins Vajiralongkorn van Thailand is gisteren in het huweliijk getreden met zijn nicht Samsawali Kitijakra. Het jonge paar is hier gefo tografeerd met de grootmoeder van de prins, die tijdens de huwelijksvol trekking traditiegetrouw gezegend water over het paar goot. De zaak kwam ruim drie jaar gele den aan het licht, toen redactiele den van „Le Canard enchainé in de nacht van 3 op 4 december 1973 en kele mannen er op betrapten, toen zij afluisterapparatuur aanbrach ten. Volgens een bij fe justitie inge diende klacht was gebleken, dat de betrokkenen deel uitmaakten van de Franse contra-spionagedienst (DST.). Heh zou hun bedoeling zijn gesprekken in de redactieruimte af te luisteren om de namen te weten te komen van mensen, die het blad zouden voorzien van geheime in formatie. „Le Canard enchainé" heeft herhaaldelijk de Franse auto riteiten in verlegenheid gebracht door de publikatie van geheime stukken. De leden van den De leden van de DST die de rechter op verzoek van het blad had laten oproepen voor een confrontatie met de getuigen, lieten verstek gaan op last van hun superieuren, waarbij zij zich beriepen op de wet geving inzake het bewaren van ge heimen inzake de nationale defen sie. In zijn uitspraak bepaalde de rechter Pinsseau, datk.Le Canard enchaine"in de persoon van hoofd redacteur Roger Fressoz niet de proceskosten behoeft te betalen wegens „goede trouw". Destijds moest naar aanleiding van de opschudding over deze zaak, die wel het Franse Watergate- schandaal werd genoemd, Ray mond Marcellin als minister van binnenlandse zaken aftreden. Toen president Valery Giscard d'Estaing in mei 1974 als staathoofd was geïn stalleerd, was een van zijn-eerste daden het verbieden van afluister praktijken door overheidsinstel lingen die niet daartoe gemachtigd zijn. PARIJS (ANP) - In Parys is giste ravond een militante Palestijn doodgeschoten. Het slachtoffer, Machmoed Saleh, werd volgens ooggetuigen door twee jongeman nen van circa 25 jaar gedood toen hij de "Arabische boekhandel" ver liet die hij in het Quartier Latin be zat. Een jaar geleden werd met benzi nebommen een aanslag gepleegd op deze boekwinkel. Toen eiste een "front voor joodse zelfverdediging'' de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Pas onlangs was de boekhandel heropend na herstel van de omvangrijke schade. Machmoed Saleh zou als lid van het Palestijnse Front dat van geen schikking met Israël wil weten, aan talrijke acties in het Midden- Oosten hebben deelgenomen, voordat hij zich in de Franse hoofd stad vestigde. Naar verluidt leidde hij enige tijd het Parijse bureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO), nadat de vertegenwoor diger van de PLO Machmoed el Amsjari op 8 december 1972 was vermoord.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6