Dertien tennisbanen meer nodig in Leiden Brandweer dit jaar uit de problemen, politie nog niet Riolering in deel van Kooi wordt "Groeiende onzekerheid bij BB" Leiden: geen groene maar een rode golf Commissie: acht ton van kosten (f. IV2 mil joen) voor gemeente DINSDAG 4 JANUARI 1977 LEIDEN - Het aantal tennisbanen in Leiden - in totaal zeventien - zou met dertien banen moeten worden uitge breid: acht in de Merenwijk, drie in het tennispark Room burg en twee op het complex van Unicum. Bovendien zou den de kleedaccommodaties en kantines van de tennisver enigingen in Leiden moeten worden opgeknapt c.q. ver nieuwd. Met dit alles is een bedrag gemoeid van ruim an derhalf miljoen gulden. Daarvan zou ruim acht ton voor rekening van de gemeente Leiden moeten komen. De rest zou door de tennisvereniging moeten worden opgebracht. Zo luidt het voorstel van de zg. voorbereidingscommissie Tennis aan burgemeester en wethouders. Deze commissie werd vorig jaar september door wethouder Tesselaar (sport) ingesteld om een totaalplan te maken voor de reali sering van dertien tennisbanen in 1977 plus verbetering c.q. vernieuwing van kleed- en clubaccommodatie, inclusief de financiering ervan. Het voormalige gebouwtje van de Korti-markt in de Merenwijk. Als de plannen doorgaan, zal het pandje omsloten worden door de acht tennisbanen. In de commissie zijn vertegen woordigd de Sportstichting, de gemeente en de tennisverenigin gen De Leidse Hout, De Meren wijk, Roomburg en Unicum. Aanvankelijk deed de het voorstel om alle kosten van banen en accommodatie voor re kening van de gemeente te bren gen. Maar de gemeente ging daar niet mee akkoord; men vond met name de kosten van verbetering c.q. vernieuwing van de kleedac commodaties te hoog. Daarop kwam de commissie met een tweede voorstel. Hierin komt 831.000 gulden ten lasten van de gemeente, terwijl de verenigin gen voor de rest van het bedrag opdraaien. Overigens vindt de commissie nog steeds dat de ge meente voor alle kosten van kleedaccommodaties behoort op te draaien, maar heeft zij voor de verdeling van de lasten gekozen om de plannen in elk geval uitge voerd te krijgen. Concreet stelt de voor om de gemeente de aanleg van de tennisbanen te laten beta len (f455.900) plus ongeveer 80 procent in de kosten van kleed accommodaties voor de Meren wijk en de Leidse Hout (resp. f70.000 en f30.000). Daarnaast zou de gemeente nog eens twee maal f 120.000 (is f240.000) moe ten bijdragen in de kosten van kleedaccommodaties voor Roomburg en Unicum. De ver- enigingen zorgen vervolgens voor de voorfinanciering (via een geldlening met gemeentegaran tie); waarna de gemeentelijke bijdrage wordt verrekend via de huur die de verenigingen moeten betalen voor de tennisbanen (ze betalen dan over een bepaalde periode geen huur). Achterstand In haar voorstel wijst de commissie er nog eens op dat er in Leiden een grote achterstand bestaat op het gebied van tennisaccommo- datie. Dat wordt niet alleen dui delijk geïllustreerd door de lange wachtlijsten bij de verenigingen, maar ook door de honderden as pirantleden bij de nieuwe tennis vereniging De Merenwijk. Bo vendien blijkt ook uit cijfers van de KNLTB dat die achterstand er is. Sinds 1960 is het aantal leden van deze bond vervijfvoudigd en is de bond na de KNVB met 250.000 leden inmiddels de groot ste in Nederland. In schril con trast daarmee staat de situatie in Leiden, waar het aantal tennis banen sinds 1960 is uitgebreid van 15 naar slechts 17. Als argumenten voor de voorge stelde uitbreidingsplannen noemt de commissie o.m. de enorme belangstelling voor ten nis in de Merenwijk (zoals is ge bleken uit een enquête). Daar komt bij dat Leiden na de uit breiding over 30 banen beschikt, dat dan ongeveer 2500 mensen kunnen tennissen en dat Leiden hierdoor in de buurt van het lan delijk gemiddelde komt (1 op de speelt tennis). Korti-markt De acht nieuwe banen voor de ten nisvereniging De Merenwijk (640 leden) zouden moeten komen op het terrein dat omsloten wordt door de Merendonk en de Dron- termeerlaan. Voor kleedaccom modatie en kantine zou de voor malige Korti-markt grondig moe ten worden verbouwd. Wat de Leidse Hout betreft (waar bij gebrek aan grond geen uit breiding mogelijk is) zou er vol gens de commissie nog wat moe ten worden gedaan aan de kleed accommodatie. Vorig jaar heeft de vereniging al een gedeeltelijke opknapbeurt bekostigd. De commissie vindt nu dat de reste rende verbeteringen in het to taalplan moeten worden opge- Voor de tennisvereniging Room burg (thans 6 banen en een wachtlijst van 176 belangstellen den) is met een uitbreiding van drie banen de bouw van een nieuw clubhuis (kleedaccommo datie en kantine) noodzakelijk. Uitbreiden en aanpassen van het bestaande gebouw is volgens de commissie te kostbaar en niet af doende. Ook voor Unicum (Haarlemmer weg) is volgens de commissie de bouw van een nieuwe kleedac commodatie en kantine noodza kelijk. Het bestaande clubge bouw is aan rotting onderhevig en verkeert in zeer slechte staat, aldus de commissie. Het aantal banen zou met twee extra banen op negen worden gebracht, waardoor hier ongeveer 750 ten- terecht zouden kunnen. Burgemeester in Nieuwjaarsrede LEIDEN - Dat de Leidse poli tie binnenkort uit de huisvestings- en personeel sproblemen zal zijn valt niet te verwachten. Dat kan worden afgeleid uit de nieuwjaarstoe spraak die burgemeester Vis gisteravond in de Leidse ge meenteraad hield. „Het zal he laas niet eenvoudig zijn aan deze problemen meer te doen dan goed roeien met de rie men, die er zijn", aldus bur gemeester Vis. Daarmee doe lend op de bestaande vacatu res bij het Leidse korps en de behoefte aan een nieuw poli tiebureau. Aanmerkelijk positiever was hij ten aanzien van de Leidse brandweer. „Wij mogen ver trouwen", zo zei burgemeester Vis, „dat de personele- en huisvestingsproblemen van de brandweer in het nu be gonnen jaar tot een aanvaard bare oplossing worden ge bracht". Vis nam ook de situa tie in de Leidse gemeenteraad onder de loupe. Zo consta teerde hij een sterke onvrede over de werkwijze en de daar uit voortvloeiende resultaten. Voorbijgaand aan de politieke tegenstellingen moet er vol gens de Leidse burgemeester iets verbeterd worden aan de relatie tussen het werk van de gemeentelijke adviescommis sies en die van de raad. „De volgens allen te lange duur van de beraadslagingen in de raad kan natuurlijk net het paardemiddel van de spreek tijdbeperking binnen zekere kunstmatige grenzen worden gehouden, maar zinvoller lijkt mij een beter op elkaar af stemmen van commissie- en raadswerk. Naar het oordeel van burge meester Vis is het weinig zin vol om in de raadsvergaderin gen te herhalen wat er al in de commissievergadering al over is gezegd. „Het heeft dan al in de krant gestaan en ieder die zich voor de zaak interesseert kan het weten". Over beeld en perspectieven van Leiden was burgemeester Vis in zijn nieuwjaarstoe spraak niet al te somber. „Als niet-Leidenaren nadrukkelijk met Leidse zaken in contact komen representeert de ge- LEIDEN - Begin februari begint de Dienst Gemeentewerken met de vernieuwing van de riolering in de Kooi. De Medusastraat is het eerst aan de beurt, vervolgens de Sie- boldstraat, dan de Floresstraat en ten slotte de Formosastraat. De werkzaamheden maken deel uit van een ingrijpende verbetering van dit deel van de wijk, waarbij niet alleen de woningen worden op geknapt maar ook de woonomge ving wordt verbeterd. Het riole ringswerk zal tachtig werkbare dagen duren, los van eventuele ver traging door vorst of regen. B en W hebben besloten dat de ge meente behalve een nieuw stam- riool ook naar elk huis een nieuwe verbindingsbuis (is uitlegger) zal aanleggen. In enkele gevallen ko men de kosten van deze uitlegger voor rekening van de huiseigenaar In andere gevallen betaalt de ge meente de kosten. Zonodig zal de gemeente eigenaren verplichten bepaalde verbeteringen voor de rio lering te laten uitvoeren. Op woensdag 12 en donderdag 13 ja nuari zullen er in de kantine van de Bedrijfs Technische School in de Medusastraat voorlichtingsavon den worden georganiseerd. Daar zullen de bewoners worden geïn formeerd over de werkzaamheden •k Burgemeester Vis meente zich vaak beter dan wij als insiders durven ver wachten. „Dat de scherpe po litieke scheidslijnen helaas een verstorende factor blijven wordt door weinigen ontkend. Het besturen op het scherp van de scheermes der polari satie (aanscherpen van tegen stellingen - red.) is een door vrijwel niemand gewenste si tuatie. Ondanks dat is er het afgelopen jaar veel tot stand gebracht. In zijn nieuwjaarstoespraak maakte de Leidse burgemees ter er melding van goede con tacten tussen de besturen van de gemeente en de universi- tiet. „Dit ondanks, of dankzij, de minder wenselijke gang van zaken op rijksniveau ten aanzien van de nieuwbouw- plannen van het AZL. „Dat de ministerrraad onlangs beslo ten heeft alsnog ook aan de gemeente advies te vragen over de plannen geeft ons hoop, dat in 1977 een betere weg gevolgd zal worden, die kan leiden tot een definitief besluit. Tenslotte noemde burge meester Vis het periodieke overleg tussen de colleges van B en W van Leiderdorp en Leiden als een goed voorbeeld van contact met een buurge meente. Contacten die vol gens hem de komende jaren uitgebreid zullen moeten worden. De nestor van de Leidse raad, oud-wethouder en CDA- raadslid Ham sprak een kort dankwoord, waarin hij met name hulde bracht aan die Leidenaars die als vrijwilli gers functies bekleden in be sturen van organisaties en verenigingen. Na afloop van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, werd in de Burgerzaal van het stadhuis een nieuwjaarsreceptie gege ven, waar vertegenwoordigers uit alle geledingen van de Leidse samenleving aanwezig Sleutel voor de eerste bewoner LEIDEN - Volgende week vrijdag zal aan de eerste bewoner van het complex van 266 woningen van woningbouwvereniging „De Goede Woning" de sleutel worden overhandigd. Dat gebeurt 's mid dags om vier uur in de bouwkeet van v. d. Vorm bv nabij het winkel centrum „De Kopermolen". LEIDERDORP - De groeiende on zekerheid onder het personeel van de BB overschaduwt het jaarver slag 1975 van de Bescherming Be volking. Deze onzekerheid is ontstaan nadat bij het ministerie van Binnen landse Zaken andere denkbeelden zijn ontstaan over de functie van de BB. Zo zouden de BB-kringen on dermeer gekoppeld moeten wor den aan de in te stellen mini- provincies. Tegelijkertijd echter ontstond het denkbeeld om de BB vrijwel in haar geheel in te lijven bij de 'brandweer. De vrees bestaat dat dit de noodzaak van afvloeiing van veel BB-personeel met zich mee zal brengen. Overigens bedroeg, de sterkte van de BB-kring Zuid-Holland A in 1975 3850 man. In tegenstelling tot andere plaatsen viel het verzuim mee. Wegens verzuim werden 23 boetes opgelegd. In 25 gevallen werd proces verbaal opgemaakt. LEIDEN - Van de vroegere Grofsmederij staat alleen de schoorsteen nog overeind. Op deze hoek van de Zijlsingel, met de Zijlpoort op de achter grond, zal de plantsoenendienst een park aanleggen. De aanleg van dit park is mogelijk geworden door subsidie van het rijk: oorspronkelijk was men van plan hier flats te bouwen. Bij de plantsoenendienst speelt men met het idee om aan de kant van de Zijlpoort een wal op te werpen ter herinnering aan het bastion dat vroeger de singel markeerde. Langs het water zal een zoom van bomen komen. Zo ontstaat op het noordelijke bovenste) deel van het terrein een door wal en bomen afgeschermde en op de zon gelegen bloemenweide. Op het zuidelijke deel van het terrein op de foto beneden de brug links en de schoorsteen) zal geen bomenrij langs het water komen, maar juist langs de andere kant, waar het nieuwbouwgebied HerengrachtlZijlsingel en de meelfabriek zijn gelegen. Terwijl op de (noordelijke) bloemenweide heren der wat struiken en lage begroeiing komen wordt het zuidelijke deel een open speelwei met daarnaast enige aangelegde speelvoorzieningen. Bij de plantsoenendienst speelt men ook nog met het idee om de schoorsteen van de Grofsmederij te laten staan, ter herinnering aan de industrie die ooit op dit bolwerk langs de singel gevestigd is geweest. Maar het is nog de vraag of dit mogelijk is. Zakennieuws Aande Patellabank 5 is de ver loskundige J. C. van der Ven-Lok gevestigd. Zij had voorheen een praktijk aan het Diamantplein 26. Aan de Zoeterwoudse Singel 20 is het kamerverhuurbedrijf „Huize De Waltoren" gevestigd. De praktijk van de fysiothera peute mevrouw H. Hoogervorst aan de Schubertlaan 114 is verplaatst naar Leiderdorp. Aan de Oude Vest 225 is Wela Be- tonafwerkingsbedrijf BV geves tigd. Automobielbedrijf R. A. en G. van Dijk BV betrekt een nieuw pand aan de Morsweg 176 Ter gele genheid daarvan wordt op zaterdag 8 januari tussen 2 en 4 uur een re ceptie gehouden. Het is nog nooit zo gezellig ge weest in het Leidse kantonge recht als gisterochtend: in de an ders doodstille wachtkamer leek het nu wel een familiereünie waarbij idereen om het hardst zat te lachen om eikaars verhalen, en ook oog in oog met de rechter lijke macht hadden de verdach ten een hoop babbels. Een klein handgemeen diende als passend contrast. „Engerd" fluisterde iemand in de zaal, toen een nogal slome muzi kant een boete geïncasseerd had voor het rijden in een trein zonder kaartje. De verdachte keek wel even op maar ging rustig naar buiten. Later was waarschijnlijk tot hem doorgedrongen dat-ie be ledigd was, en keerde hij op z'n schreden terug. Via de parketpo litie vroeg hij of hij die man van de belediging even op de gang kon spreken. En jawel hoor, daar kwam het tot een kleine stoeipar tij. Voor het eerst sinds jaren dat de parketpolitieman zich nu uit kon leven: kordaat werd de vech tersbaas op straat gezet onder het motto: moet-ie 'm daar maar af rossen. De man van de belediging keerde terug naar de zaal (hij moest tenslotte nog voorkomen) en nam daar zijn plaats in onder het om instemming vragende commentaar „Wat een griezel hè?" Die instemming kreeg hij onder andere van een vrouw die mompelde: „Die ogen van 'm Opmerkelijk veel verdachten kwamen er gisteren goed van af. Het waren ook allemaal slechts geringe overtredingen die aan de orde kwamen. Zoals de automo bilist die de voor auto's verboden Steenstraat gebruikt had om in de stad te komen. Deze man kwam met een langdurige uit eenzetting over het verkeersbe leid in Leiden, dat daar „elke lo gica" aan ontbreekt. Het gemeen tebestuur zou in veel gevallen er alleen maar op uit zijn autootje te pesten, verklaarde de verdachte. De wendbaarheid van een auto in de Leidse binnenstad gecombi neerd met politiek: „Leiden heeft nu geen groene golf, maar een ro de". Terwijl de man bezwoon „Ik zal er alles aan doen om dat bord weg te laten halen", kon hij zijn boete van 25 gulden toch niet ont lopen. Over boetes gesproken: er is sprake van dat de vaste tarieven deze maand weer flink zullen stijgen; door rood rijden bijvoor beeld zou dan komen te staan op honderd gulden in plaats van vij fenzeventig. Zoals u wellicht weet hanteert het ministerie van Justitie een hele lijst vaste tarie ven, om een beetje gelijkheid in de straffen te krijgen. Dat zijn precies uitgekiende bedragen bleek gisteren. Rijden zonder voorlicht wordt gevaarlijker geacht voor een fietser dan rijden zonder achterlicht: het een levert dan ook drie rijksdaalders boete op en het ander twee. Een brom mer zonder bel bezorgt de berij der een boete van 15 gulden. Met de fiets door rood levert een wiel rijder twintig gulden boete op. Enzovoorts, tot aan de zeer hoge boetes voor extreem hoge snel heden. Zo hreeg een automobilist die op de rijksweg 150 had gere den maar liefst 200 gulden boete met nog 300 voorwaardelijk. Ook de bezitter van een snelle sportwagen reed niet zomaar te hard, maar had een heel verhaal klaar. Een maand voor deze over treding was de man in Den Haag in elkaar geslagen door enkele medeweggebruikers. Deze nogal ruw uitgevallen mannen konden het kennelijk niet verkroppen dat de sportwagen die naast hen bij het stoplicht stond veel sneller optrok. De sportwagen werd dus later ingehaald en tot stoppen gedwongen. Een aftuiging volg de. Dit beeld had de MG-rijder voor ogen toen achter hem op de rijksweg een rode Alfa Romeo verscheen, die steeds maar achter 'm bleef hangen. Plankgas en wegwezen leek 'm de enige re medie, maar helaas, in de Alfa Romeo bleken agenten te zitten. „Kadaverdiscipline is uit de mo de" en „Ik heb niemand gehin derd" en „Er is nog nooit iemand kapotgereden door een fietser", dat vormden de peilers van het betoog van een vrouw die met de fiets het rode licht genegeerd had. Het hielp haar niets tegen over de nuchtere constatering van de vrouwelijke officier van justitie dat je nu eenmaal niet door rood mag rijden: „Laten we ons daar nu maar aan houden"._ De laatste verdachte van de dag was een gewezen zwartkijker die nu (legaal) met veel plezier van de kijkkast gebruik maakte zoals hij vertelde aan de rechter „Menten! En Wim Kan! Dat is prachtig wat die man doet, ik heb zitten genie ten!" Laat u dat een les zijn voor het ko mend jaar als u op tijd betaalt, zal u veel geluk deelachtig worden. TOM MAAS

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3