LEIDSCH DAGBLAD Minister volhardt: Leiden in provincie rond Den Haag Kleine gemeenten van kaart geveegd vandaag Nieuw voorstel voor opsplitsing van Nederland Staking na explosie in hoofdstad Libanon Dr. Blom helpt Schöffer DINSDAG 4 JANUARI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35130 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Minister De Gaay Fortman DEN HAAG - Ruim vijfhon derd kleine gemeenten lopen ernstig gevaar. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft het plan om alle gemeen ten met minder dan 10.000 in woners van de kaart te vegen. Hij zet haast achter zijn plan nen Binnen vij ftien jaar - vóór 1990 - zou deze ingrijpende gemeentelijke herindeling volgens de minister voltooid moeten zijn. Eisen "De kleine gemeente is niet tegen de eisen van de tijd op gewassen", meent de rr ter. De 'kleintjes' kunnen de steeds zwaarder en orr grijker wordende gemeente lijke taken niet goed meei De neiging bestaat om zo veel mogelijk naar de provincie en het rijk af te schuiven. De kleine gemeenten staan dan ook een grootscheepse over heveling van taken en be voegdheden van rijk naar pro vincies en gemeenten (decen tralisatie) in de weg. Vuistregel Opheffing Als de plannen van minister De Gaay Fortman doorgaan om gemeenten met minder dan 10.000 inwoners op te hef fen, betekent dat het einde van 92 Zuidhollandse ge meenten. Daaronder vallen: Valkenburg, Voorhout, War mond, Woubrugge, Zoeter- woude, Koudekerk, Rijnsa- terwoude, Ter Aar, Ammer- stol. Benthuizen, Bergam bacht, Gouderak, Groot- Ammers, Langerak, Leimui- den, Moercapelle, Nieuw koop, Nieuwveen, Reeuwijk. De vuistregel van minister De Gaay Fortman is: géén ge meente mag kleiner zijn dan 10.000 inwoners. Uitsluitend wanneer de provincie aan de hand van een gedegen onder zoek aantoont dat een kleinere gemeente - nu en in de toe komst - bestaansgrond heeft mag zij blijven. De gemeentelijke herindeling wil de minister grotendeels hand in hand laten gaan met de vorming van 24 mini- provincies. In de streken waar de oude provicies grotendeels ge handhaafd worden - in het noorden, Zeeland en Limburg - wil De Gaay Fortman al dit jaar beginnen met de groot scheepse opheffing van de kleine gemeenten. De rest van het land zou in het begin van de jaren tachtig moeten vol gen. Om de gemeentelijke sanering snel tot stand te brengen heeft de minister het plan de om slachtige en tijdrovende pro cedure om gemeenten op te heffen of samen te voegen te versoepelen. Vooral de voor bereidingstijd wil hij inkor ten. Drastisch Minister De Gaay Fortman wil de drastische herindeling van de gemeenten zo veel moge lijk streeksgewijs laten verlo pen. Opheffing van vijfhon derd kleine gemeenten be spaart de schatkist op den duur niet meer dan 50 miljoen gulden. Ook denkt de regering er aan om grote gemeenten (met meer dan 100.000 inwoners) op te splitsen in min of meer zelf standige wijken en stadsde len. Deze "binnengemeente lijke decentralisatie" is vol gens de minister nodig om de burger niet te veel van het stadsbestuur te vervreemden. In Rotterdam gebeurt dat al. DEN HAAG/LEIDEN (SP) - Den Haag en Leiden komen in één provincie. Tégen de zin van het Leidse gemeentebestuur maar mét instemming van Den Haag houdt minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken vast aan zijn voorstel om een kustprovincie "Haaglanden" te vormen. "Haag landen" is één van de 24 provincies-nieuwe-stijl die in de komende jaren zullen worden gevormd, als de plannen van de huidige regering door het parlement worden goedgekeurd. Zoals bekend heeft Leiden in de af gelopen jaren herhaaldelijk aange drongen op de vorming van een af zonderlijke provincie, waarin be halve Leiden ook Alphen aan den Rijn een plaats zou moeten krijgen. De minister deelt de Leidse regio echter in bij de provincie "Haag landen", waarvan Den Haag de hoofdstad wordt Het belangrijkste motief om Den Haag en Leiden in een provincie te stoppen zijn de "aanzienlijke vervlechtingen" tus sen beide plaatsen. Toekomst Alphen aan den Rijn komt niet on der beheer van Den Haag, maar wordt een onderdeel van de pro vincie Midden-Holland. De reden: de streek rond Alphen krijgt in de toekomst, volgens de minister, steeds minder met Leiden te ma ken en overeenkomsten met de Haagse agglomeratie zijn er nauwe lijks. De provincie Haaglanden komt te bestaan uit Delft, Den Haag, 's Gravenzande, Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, De Lier, Lisse, Maasland, Mon- ster.Naaldwijk, Noord wijk, Noord wijkerhout, Nootdorp, Oegstgeest, Pijnacker, Rijnsburg, Rijswijk, Sassenheim, Schiplui den, Valkenburg, Voorburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Wateringen, Zoeter- meer, Zoeterwoude. Er wonen in dit gebied 1.169.834 Meest centraal Gouda en niet Dordrecht wordt de hoofdstad van de nieuwe provincie Midden-Holland. De reden dat de keus uiteindelijk niet op Dordrecht - Hollands oudste stad - is gevallen, is dat Gouda de meest centraal ge legen stad in Midden-Holland is. Midden-Holland (ruim 700.000 in woners) wordt de mini-provincie met de meeste gemeenten: 89. Zij strekt zich uit van Leimuiden tot Dordrecht en van Zevenhuizen tot Everdingen. De voornaamste plaatsen in deze provincie- nieuwe-stijl zijn: Alphen aan den Rijn, Gouda, Woerden, Dordrecht en Gorinchem. Andere plaatsen die er o.a. bij zijn ingedeeld: Ter Aar, Alkemade, Ammerstol, Benthuizen, Bergam bacht, Bodegraven, Boskoop, Gouderak, Groot-Ammers, Ha- zerswoude, Koudekerk, Leerdam, Leimuiden, Moerkapelle, Nieuw koop, Nieuwveen, Oudewater, Rijnsaterwoude, Schoonhoven, Sliedrecht, Stolwijk, Waddinx- veen, Woerden, Woubrugge Zwijndrecht. bied van Zuid-Holland een krach tige provincie te vormen staat bij minister De Gaay Fortman voorop. Daarom neemt hij het gebrek aan samenhang tussen het gebied rond Gouda en Woerden enerzijds en de streek Dordrecht-Gorinchem an derzijds op de koop toe. De bezwaren van de Rijnstreek gemeente - Alkemade, Woubrugge, Koudekerk en Hazerswoude - tegen indeling bij Midden-Holland wimpelt de minister af. De Rijn streek hoort gewoon bij die provin cie, meent hij. Hetzelfde geldt voor Benthuizen. (Zie verder Pagina 7) Paus Paulus Paus Paulus heeft een ge sprek gehad met de com munistische burgemeester van Rome. Hoewel de paus altijd met de nieuwe bur gemeesters praat, wordt dit gesprek toch gezien als een wat mildere houding van het Vaticaan tegen over de communistische partij in Italië PAGINA 6 Zware kost in KRO- programma "Sleutel tot het heelal" PAGINA 5 Geweldige verkeersdrukte verwacht in de eerste we ken van juli PAGINA 7 Publiek zou op renbaan worden bestolen PAGINA 9 Krachtig i het open middenge- Lichte vorst in de nacht Op de meeste plaatsen droog en tot ma tig toenemende wind uit zuid tot zuid west Vannacht enkele opklaringen en minimumtemperaturen van plus één vlak aan zee tot min 3 graden in het binnenland. Hier en daar mist. Maxi mumtemperaturen omstreeks 3 gra den. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.44 uur. Maan op: 17.08 uur; onder: 8.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.14 en 15.24 uur; laagwater te 11.22 en 23.41 uur. De 24 provincies-nieuwe-stijl in kaart gebracht: 1 Groningen hoofdstad Gro ningen), 2. Friesland (Leeu warden), 3Drenthe (Assen), 4. Overijssel (Zwolle), 5. Flevo land (Lelystad), 6. Twente (Enschede), 7.Veluwe (Apel doorn), 8. Hamelland (Arn hem), 9. Maas en Waal (Nijme gen), 10. Utrecht (Utrecht), 11 Gooi- en Eemland (Hilver sum), 12. Amstelland (Am sterdam), 13. Noord-Holland Alkmaar), 14Kennemerland (Haarlem), 15. Haaglanden (Den Haag), 16. Rijnmond (Rotterdam), 17. Midden- Holland (Gouda), 18. Zeeland (Middelburg), 19. West- Brabant (Breda), 20. Midden Brabant (Tilburg), 21 .Meijerij (Den Bosch), 22. Kempenland Eindhoven23. Noord- Limburg (Venlo) 24. Zuid- Limburg (Maastricht). LEIDSCH ^DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 19 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden- Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. PRINCETONNEW JERSEY - Met daverende kanonnen en knallende musketten leveren 1200 man Engelse en koloniale troepen met elkaar slag tijdens de nabootsing van de Slag bij Princeton die in 1777 plaatsvond. Het spectaculaire gebeuren luidde, op de plaats van het originele slagveld, het einde in van de tiendaagse feestelijkheden, die in Princeton ter afsluiting van de viering van het 200-jarig bestaan van de VS werden gehouden. (Van onze verslaggever) LEIDEN - Prof. L Schöffer heeft vanmiddag van het college van be stuur van de Leidse universiteit toestemming gekregen om het his torisch onderzoek te verrichten in de zaak Menten. Het college van bestuur heeft dit besluit genomen na advies van de vakgroep vader landse gèschiedenis en de faculteit der letteren. Inmiddels heeft de 34-jarige histo ricus dr. J. C. H. Blom uit Leider dorp ja gezegd op een verzoek van prof. dr. I. Schöffer hem als mede- rapporteur bij te staan bij het historisch-wetenschappelijk on derzoek in de zaak-Menten. Dit heeft het ministerie van Justitie meegedeeld. Dr. Blom moet nog toestemming krijgen van de uni versiteit van Amsterdam, waar hij als wetenschappelijk hoofdmede werker is verbonden aan de vak- groep nieuwe en theoretische ge schiedenis. Hij verwacht die toe stemming te krijgen. Dr. Blom is in 1975 gepromoveerd op een studie over de muiterij op het Nederlandse marineschip „De Zeven Provinciën in 1933 in het toenmalige Nederlands Indië. Dr. Blom zei te verwachten dat nog deze week een jurist kan worden aangesteld als meüe-rapporteur. „Het is natuurlijk neg niet precies te zeggen wanneer wc kunnen be ginnen, maar eind januari hoop ik toch wel behoorlijk aan de slag te kunnen zijn gegaan met dit onder zoek". De 34-jarige historicus verwacht dat het onderzoek een zware taak zal zijn. „Veel zal natuurlijk afhan gen van de bereidheid van de be trokken mensen, gegevens te ver schaffen. Het is een gevoelige ma terie. Dr. Blom verwacht dat het onder zoek qua methode vergelijkbaar zal zijn met zijn promotie-onderzoek over de muiterij op de Zeven Pro vinciën in 1933: onderzoek van mo derne overheidsarchieven en inter views met betrokken personen. BEIROET (AP) - In een christelijke wijk in Beiroet is gisteren een sta king begonnen uit protest tegen een explosie waarbij 35 personen om het leven kwamen, aldus is door Man verdrinkt na redding drenkelingen HAARLEM (ANP) - Bij een ge slaagde poging twee inzittenden van een te water geraakte auto te redden, is vanochtend een 49-jarige Heemstedenaar verdronken. De man was met drie anderen te water gegaan, en werd vermist nadat de drenkelingen en de andere redders op het droge waren. Politie en brandweer zijn vervol gens gaan dreggen. Tegen tien uur vonden ze het stoffelijk overschot van de redder, die bleek te zyn ver dronken. een christelijk radiostation gemeld. De toestand in de Libanese hoofd stad is na de bomaanslag van giste ren vrij onrustig. Het verkeer wordt dikwijls belemmerd door groepen militiestrijders die met hun auto matische wapens in de lucht schie ten. „De christelijke leiders zijn bijeen gekomen en hebben besloten de 35 doden als martelaren te beschou wen. Zij hebben ook een aantal an dere beslissingen genomen", aldus het radiostation van de christelijke Falange-groepering. De explosie deed zich gisteren voor bij een opleidingskazerne van de Falange-groepering. Verschillende gebouwen raakten in brand, aldus een christelijke woordvoerder. Volgens de Falange radio zijn de bewoners in staking gegaan om te protesteren tegen „deze verachte lijke en barbaarse misdaad". LEIDEN - In de voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat heeft vanmorgen brand gewoed. De brandweer die om kwarp'voor elf aanwezig was met een ladderwagen en motorspuit had de brand snel onder controle. Vermoed wordt dat het hier om kwajongenswerk gaat. De brand is aangestoken aan de achterkant van het schoolgebouw, dat al jarenlang dichtgetimmerd is, in een klein lokaaltje bij de vroegere gym nastiekzaal. Hoewel er sprake was van een aanzienlijke rookontwikkeling door het hele gebouw heen, bleef de schade aan het slooprijpe gebouw beperkt. Boekowski naar Londen ZÜRICH (DPA) - De Sowjetrussi- sche schrijver en dissident Wladi- mir Boekowski is vandaag van Zü- xich naar Londen gevlogen op uit nodiging van zijn vriend David Markham, een Britse schrijver die zich zeer veel moeite heeft gegeven om Boekowski vrij te krijgen. In Engeland wil Boekowski, even als later in Nederland en West- Duitsland, de mogelijkheden voor voortzetting van zijn studie nagaan Voordat hij voor de eerste maal ge vangen werd gezet studeerde Boe kowski biologie. Zijn moeder en zuster, die samen met hem op 18 december de Sowjet-Unie verlieten, blijven in Zürich. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Gasunie heeft in 1976 95 mil jard kubieke meter aardgas ver kocht, waarvan 45 miljard kubieke meter in het binnenland. Dit is ze ven procent meer dan in 1975. In geld uitgedrukt bedroeg de omzet van de gasunie elf miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1