Dagelijks bestuur EG: de grote onbekende Noordzee moet snel worden beschermd Een monument is om in te vissen. vi§ i CARTER NOG NIET NAAR BUITENLAND (Niet om dicht te gooien.) KANS HEBT U ALLEEN ALS U MEEDOET DINSDAG 4 JANUARI 1977 BRUSSEL (SP) - De EG krijgt deze week een nieuw dagelijks bestuur. De meesten van de der tien leden tellende Europese Commissie verlaten Brussel. Na vier jaar komt er weer een nieuw college met een andere verdeling van de porte feuilles. De Franse voorzitter Frangois Xavier Or- tali - voor velen ondanks vier jaar Europees lei derschap nog steeds een weinig zeggende naam - wordt vervangen door de Brit Roy Jenkins. Onze landgenoot Pierre Lardinois geeft nogal teleur- MOSKOU - De Russische luchtbus IL-86 heeft dezer dagen zijn eerste testvlucht gemaakt. Het viermotorige gesteld zijn plaats aan een enthousiaste Henk toestel biedt ruimte aan 350 passagiers en heeft op 10 kilometer hoogte een kruissnelheid van 950 km/uur. Vredeling wiehS grote Wens daarmee VerVUld is (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG (ANP) - Staand op het strand deint de Noordzee voor onze ogen op en neer. Zover als het oog reikt, strekt zich een on eindige grote plas water voor ons uit. Er gaat een bedrieglijke schijn van uit, want ook de Noordzee heeft zijn grens. Als alle plannen in het Noordzeege bied worden gerealiseerd, zou de maat akelig vol raken. En als er één ding is, wat we ons niet kun nen permitteren, dan is dat het bezit van een stinkende zee. Van oudsher is de zee een stuk niemandsland. Ook de Noordzee. De laatste jaren is het druk ge worden op het water en niet al leen er op, ook er in. Her en der wordt druk olie en gas gespeurd, op grote schaal wordt grint ge wonnen en er bestaan vergaande plannen voor kunstmatige eilan den in de zee. Die bieden het voordeel dat ze buiten bereik van gemeentelijke bestemmings plannen blijven. Een fraai voorbeeld is het kunstma tig eiland van Bos Kalis (Noord zee Eiland Groep). Plannen voor een echt eiland met stranden en dijken, bestemd voor het meer milieugevaarlijke deel van onze industrie, waarbij de indruk ont staat, dat daarmee eerder de pro blemen worden verplaatst dan opgelost. Daarnaast zijn er plannen voor een uitbreiding in zee van de Maas vlakte (met vracht-vlieghaven), het bouwen van huizen voor de kust van Scheveningen en het aanleggen van een averij-haven bij Hoek van Holland, omdat bij- voorbeeld lekkende mammoet- tankers niet de Waterweg opmo- gen. Haring Met het winnen van grint uit de Noordzee is het al zo ver geko men, dat dit een ernstige bedrei ging vormt voor de haring. Deze vissoort pleegt er namelijk op te paaien. Zeegrint uit de Engelse sector werd bijvoorbeeld ge bruikt bij Hoek van Holland, IJ- muiden en in de Oosterschelde. Behalve dat grint en zand op het vasteland schaars aan het worden is, bestaat er daar een toenemend verzet tegen het steeds verder uitdiepen van meren. Het is al ja ren lonend om grint te winr de zee en voor zand is dat i geval aan het worden. Het i ter geheel de vraag of het s ech- minder straffeloos kan dan op het land. Daarnaast wordt de Noordzee nog eens gebruikt als militair oefen terrein, wordt er op grote schaal afval in geloosd en wordt er ook nog eens in gevist. Allemaal acti viteiten die langzaam aan danig in eikaars vaarwater komen. Maar een keuze op zee is eigenlijk met de bestaande wetgeving niet mogelijk. Wel zijn er zeven inter nationale verdragen en vier na tionale wetten die betrekking hebben op voornamelijk de ver ontreiniging van zee, maar er is geen enkele vorm van planolo gisch beheer. Er geldt - om maar eens wat te noemen - geen hin derwet of een wet ruimtelijke or dening. Vlak voor de Tweede Kamer op kerstreces ging zag men daar ook in dat Het niet langer zo kan. Er werd een motie aangenomen tij dens het debat over de begroting van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening die echter ver dronk in het nieuws over de huurverhoging. In die motie van het PPR-kamerlid Kees van Kuijen wordt de regering ge vraagd een studie te laten uitvoe ren naar de mogelijkheid wetten in te stellen voor het Nederlands deel van de Noordzee. Ministers Gruijters (Volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) vond deze motie zo belangrijk, dat hij opmerkte dat zelfs als de Tweede Kamer de motie niet had aangenomen hij hem mogelijk toch had uitgevoerd. De Kamer nam de motie echter aan met maar enkele stemmen tegen. De Europese Commissie functio neert nu al bijna 20 jaar. Dat het nog steeds nodig is bij haar naam te vermelden dat zij wordt geacht het dagelijks bestuur van Europa te zijn wijst hoe weinig de bundeling van de negen landen nog gepopula riseerd is. De aftredende commis sie heeft er ook niet veel aan gedaan om daar verandering in te brengen. Voorzitter Ortoli geldt voor som migen in Brussel zelfs als "pers- vijandig". Het voornaamste dat het aftre dende team op zijn naam kan schrijven is kortweg het feit dat de Europese Gemeenschappen (dat is de EG, de Kolen- en Staalgemeen schap en Euratom) nog functione ren. Zij hebben de energiecrisis van 1973 en de daaropvolgende we reldwijde economische terugsla gen doorstaan. Hoewel daar relatief weinig over is gepubliceerd, zijn er in 1974 mo menten geweest waarop het be staan van de gemeenschappen aan een zijden draad hing. Zo hebben Groot-Brittannië en Italië op het punt gestaan hun zware prcblemen nationaal te lijf te gaan. Het vrij verhandelen van goederen en de li beralisering van de dienstverlening binnen het uitgestrekte Europa van de Negen - de peilers waarop de hele integratie rust - zouden weg vallen wanneer deze landen hun grenzen sloten. Een dramatische afloop van drie decennia ploeteren voor een Ver enigd Europa werd voorkomen. De Europese Commissie slaagde erin het besef levend te houden dat een terugval naar een kunst- nationalisme geen oplossing kon zijn, zelfs niet voor landen die kreupel geslagen toch moesten proberen bij hun gezonde partners in de pas te blijven. Van de gezamenlijke politiek ter bestrijding van de grote economi sche problemen die de EG in die spannende dagen haar zorgenkin deren in het vooruitzicht gesteld moet hebben, is weinig terechtge komen. Wel is het intussen iedereen duide lijk dat de sterke landen van de ge meenschap de zwakke hoe dan ook moeten helpen; dat nationaal pro tectionisme geen uitweg biedt. Zwarte Piet Voorzitter Ortoli keert als gewoon commissaris in het nieuwe team te rug. Terugkijkend over de afgelo pen vier jaar zegt hij dat de econo mische crisis de belangrijkste oor zaak is van een zekere stagnatie op Europees terrein. Zolang de Negen kampen met reeksen bedrijfsslui tingen, inflatie, een vastlopende fi nanciering van hun nationale bud getten en met spanningen tussen de grote pressiegroepen kan geen gezamenlijk Europees beleid ont wikkeld worden. Dit alibi hoor je in de Europese vergadercentra Brus sel voor geïnteresseerden in de bui tenlandse politiek een nogal com pleet en doorwrocht verhaal afge stoken over de stand van zaken bij de eenwording. Hij zag de econo mische vraagstukken echter niet zozeer als een rem op de integratie, maar als het handvat bij uitstek van de samenwerking op te vijzelen. Brussel zal op sociaal en econo misch terrein meer gezag moeten De lidstaten kunnen er niet langer omheen dat zij samen beter in staat zijn om het in gewikkelde probleem van de eco nomische groei - kwestie waar in feite alles om draait - te benaderen. Aldus Van der Stoel een jaar gele den. De nu vertrekkende Europese Commissie heeft op sociaal- economisch-monetair terrein ech ter weinig laten zien. Het overleg met sociale partners is in Luxem burg in vrijblijvende teksten blij ven steken. Het plan-Duisenberg komt niet uit Brussel maar Den Haag. Tot verdediging van de commissie kan worden opgemerkt dat zij mocht vrezen op felle tegen stand te stuiten in Bonn, Parijs, Londen en andere hoofdsteden. De Europese Commissie is echter een onafhankelijk orgaan. Nie mand kan haar beletten om voor stellen te doen voor de raad van mi nisters. Wanneer de regeringen die vervolgens niet serieus willen be studeren worden zij ontmaskerd als aanstichters van de Europese stagnatie. De 13 "EG-toppers" hebben hier gefaald. In moeilijke uren bleven zij weliswaar in het za del, maar voor de rest van de rit wa ren zij te zeer door angsten verlamd om ook nog maar eén hindernis te durven Lardinois Mr. Lardinois erkent grif dat de commissie fouten heeft gemaakt. "Haar positie is er de afgelopen ja ren niet sterker op geworden. Tij dens de energiecrisis hebben wij gefaald omdat wij verzuimden het initiatief te nemen bij het formule ren van een gezamenlijk antwoord. Parijs en Londen hadden bij voor baat al laten weten activiteiten van ons niet op prijs te stellen. Wij heb ben Pompidou en Heath toen te veel ontzien. En daarmee, zo is mij later wel duidelijk geworden, was het lot van deze Europese Commis sie eigenlijk bezegeld". LEIDEN - Bij de sportzaal aan het Broekplein zullen negen nood- lokalen worden gebouwd, die later wellicht als wijkcentrum dienst kunnen doen. Deze noodlokalen dienen om de "nieuwbouwpiek" op te vangen. AMERICUS, GEORGIA (Reuter) - De gekozen Ameri kaanse president Jimmy Car ter gaat gedurende de eerste maanden van zijn regering niet naar het buitenland om staatshoofden te ontmoeten. Hij wil dat zij naar hem toe komen, In een interview zei Carter dat nij „natuurlijk", naar een top conferentie zou gaan, „als daar de Amerikaanse politiek mee is gediend". Maar hij zei te hopen dat die dan in de Verenigde Staten zal worden gehouden, „omdat ik voor zulk een conferentie niet meteen het land wil uitgaan". In het buitenland was gespe culeerd dat Carter komend voorjaar naar West-Duitsland zou reizen om er president Sa- dat van Egypte en misschien nog andere Arabische leiders te ontmoeten. Het interview werd afgeno men in Plains in Georgia, waarvan de aanstaande presi dent zei dat het „beslist het kleine Witte Huis" van zijn re gering zou worden. Carter zei ook dat hij zijn eigen installatierede schreef, zoals president John F. Kennedy heeft gedaan. IMF-lening aan Gr.-Brittannië WASHINGTON (Reuter) - De di rectie van het Internationale Mone taire Fonds in Washington heeft gisteren een lening over twee jaar van 10 miljard gulden aan Groot- Brittannie goedgekeurd. Aan de lening is voor Groot- Brittannië de verplichting verbon den zijn overheidsuitgaven te ver minderen ter versterking van zijn economie. Het IMF zal over een jaar onderzoeken in hoeverre de Britse economie zal zijn verbeterd. studiejaar 1977/1978 van rijksstudietoelagen en tegemoetkomingen studiekosten Van deze voorzieningen kan gebruik worden gemaakt, indien de studenten/ leerlingen of hun ouders niet in staat worden geacht, het te volgen onderwijs' uit eigen middelen te bekostigen I. Rijksstudietoelagen voor wetenschappelijk onderwijs, hoger beroepsonderwijs en opleidingsscholen voor kleuterleidsters Aanmelding dient te geschieden vóór 31 januari 1977. Dit geldt ook voor degenen, die nog in onzekerheid verkeren over hun studie resultaten (eindexamen), hun studiekeuze of hun toelating. Te late aanvragen kunnen de toelage in gevaar brengen! II. Tegemoetkomingen in de studiekosten voor leerlingen die volledig dagonderwijs volgen aan een school welke valt onder de Wet op het Voortgezet Onderwijs (l.a.v.o., m.a.v.o., h.a.v.o., v.w.o., I.b.o en m.b.o Aanmeldingsformulieren moeten bij voorkeur vóór 31 januari 1977 worden ingediend Indien de schoolkeuze op een later tijdstip wordt gemaakt, dient het formulier zo spoedig mogelijk daarna te worden ingezonden. Aanmeldingsformulieren die na 15 september 1977 worden ontvangen, zullen niet meer in behandeling worden genomen. III. Aan hen, die voor het lopende studiejaar 1976/1977 tijdig aanvroegen, is in de regel in de maanden november/december 1976 óf een mededeling A-0 ge stuurd waaruit blijkt, dat zij binnen 4 maanden het vragenformulier-B zullen ontvangen óf een aanmeldingskaart, na inzending waarvan eveneens het vragenformulier-B wordt toegezonden Zij die nóch een kaart nóch een mede deling hebben ontvangen, kunnen na 5 januari 1977 een aanmeldingsformulier- A afhalen bij de administratie van een school voor voortgezet onderwijs of bij een universiteit of hogeschool. Aanmeldingsformuiieren-A worden niet rechtstreeks toegezonden door het Ministerie maar zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de bovenstaande instellingen van onderwijs. Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen Centrale Directie Studiefinanciering, Kempkensberg 2. Groningen op een TON, honderdduizend belastingvrije guldens, of een luxe auto, of een tweeper soons rondreis door Indonesië, of een van die talrijke andere mooie prijzen Maak 1,25 over per giro, of haal nu meteen een briefkaart met 1,25 extra postzegels, en benut uw kans door de puzzelpagina in de krant van zaterdag. Wat is eigenlijk een monument? Simpel gezegd: monumenten zijn dingen uit het verleden, die zo mooi zijn. zo grappig, zo handig, zo interes sant, zo leerzaam, zo lief, dat we er ook vandaag nog plezier aan kunnen beleven. Een 17e eeuws huis, waarin het ook vandaag nog goed wonen is, met een stoep, waarop het ook vandaag nog goed vrijen is, is een monument. Een oude gracht, waarin je zoon leert vissen, is een monument. Een machtig kasteel, dat je laat kennismaken met oude bouw- en leef stijlen is een monument. Maar ook het charmante straatje, waar je moeder nog heeft geknikkerd, kan een monument zijn. En die mooie bewerk te deurknop. En dat grappige boerenhek Gelukkig hebben we in Neder land nog een paar van dat soort monumenten. Om naar te kijken, om bij te dromen, om mee te spelen, om in te vissen. Maar alsjeblieft niet om kapot te maken en te verwaarlozen. Er is al zo veel kostbaars onnodig verwoest, dat we nu écht verdraaid zuinig moeten worden. Laten we het fijn houden in Nederland. Laten we een beetje verleden bewaren Eersttottien voor de toekomst, frpjlpiw vaai* u/n En laten we diep, gaan slopen, heel diep, nadenken, voor we de slopers- hamer hanteren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12