Suikerbossie Is nieuw kaasje wel zo nieuw? NVB IN LEIDEN Badmantel hoeft niet duur te zijn Borduren voor iedereen De vraag naar poeder-koffie is toegenomen HAARVERF De slogan van enkele jaren geleden, "vliegen is goedkoper dan u denkt" komt weer in de herinnering, als we zien wat er heden ten dage wordt aangevoerd aan schitterende bloemen uit verre lan den. Vooral uit Zuidelijk Afrika en uit Australië komt de laatste tijd weer heel wat binnen. Het is in die zuidelijker streken nu dan ook de tijd om al die fraaie bloemen te oogsten. In de meeste bloemenwinkels vormen ze een opvallend element temidden van de al zo bekende snijbloemen. De meest opval lende zijn wel die fraaie orapje bolgevormde bloemen, die Leu- cospermum cordifolium. Eigenlijk is het niet eens de bloem zelf die zo opvallend is maar de wasachtige meeldraden, die als spelden op een kussen zitten. "Speldenkussenbloem" is dan ook de naam die al velen er aan geven. Het is een bloem die bijzonder gewild is in bloemstukjes maar ook enkele exempla ren in de juiste vaas doen het uitstekend in de kamer. Ze zijn vrij lang houdbaar, mits de vaas met die bloemen of het bloemstukje niet boven een verwarming wordt geplaatst of aan tocht wordt blootgesteld. De bloemen ook niet te koud zetten en uit de zon houden. Dan gaan ze vele dagen mee. Een ander bekend gewas van het zuidelijk halfrond dat weer in grote hoeveelheden wordt aangevoerd is de nog vreemder ge vormde Protea. Het zijn dikke kroppen met daar bovenop de bloem, die zal uitgroeien tot een wonderschone. De Protea is de nationale bloem van Zuid-Afrika. Daar zijn wel 130 soorten be kend, waarvan er dan slechts enkele worden overgevlogen. De grootste is de Protea cynaroides,,waarvan de bloembladen een enorme hoeveelheid stampers en meeldraden omvatten. Veel slanker bloemhoofdjes heeft de Protea repens. Daarin zit veel nectar, waarvan de kolonisten vroeger een stroop maakten. Daarom ook de bijnaam "suikerbossie", een koosnaampje voor lieve meisjes maar ook voor een "lieve" bloem. Borduren kan iedereen leren. Je begint heel eenvoudig met een steeltjes of kruissteek, la ter zoek je het wat hoger op. Borduren hoeft zich ook niet te beperken tot dat eeuwige tafelkleed er zijn tal van an dere zaken die er geborduurd heel anders en veel leuker uit zien. Voor beginners op borduur- gebied en mensen die eens wat ideeën willen opdoen voor "iets anders" is het boek Bor duren voor iedereen" een leuk werk. Het is samengesteld door de Deense handwerkex- pert Lis Paludan. Het boek ziet er helemaal niet moeilijk uit. Dit komt omdat vaak op vrij grof materiaal is gewerkt. Dit vrij grove materiaal met folkloristische motieven past natuurlijk bij uitstek in een modem interieur. Alle voorbeelden die in de oorspronkelijke kleuren te zien zijn - gaan vergezeld van een werktekening op ware grootte, beschrijvingen en een goede steektekening. Het boek dat 19.50 kost is uitge geven bij Zomer en Keunig in Wageningen. HENRIETTE V.D. HOEVEN zwart van buiten en met groene kruiden erin. Er is een klein ver schil in smaak, maar als je er niet op zou letten, zou je het misschien niet eens merken. Volgens de winke liers bestaat die al een tijdje. Kijk, bij het horen van zo'n verhaal gaan onze wenkbrauwen millime ters omhoog van verbazing. Maakt daar het Zuivelbureau een heleboel bombarie over een nieuwe Neder landse kaas. Kom je in de winkel. Ligt er een Belgische. Dat is wel een hele aparte manier van reclame maken. Weten ze het? Weten ze bij het Zuivelbureau dat er al een Belgische kaas met krui den is? De een wel, de ander niet. Iemand heeft er Nancy Eekhof (hoofd voe dingsvoorlichting en schrijfster van de pas uitgekomen Spectrum Kaasatlas) over horen praten, maar het hoofd van de public relations Jan Willem Stoppelenburg rea geert stomverbaasd. Voor hem is het Belgische produkt een volko men verrassing. Zou hij de Subenhara net zo gepre senteerd hebben als hij van het be staan van de Vacheloo had gewe ten? "Ja", zegt hij. "Wij geven voorlich ting over Nederlandse kaas. Dit is een nieuw Nederlands produkt, een Nederlandse kaas. Het is niet onze bedoeling deze kaas te propa geren. Dat is een zaak van de fabri kant. We hebben hem alleen de ge legenheid gegeven zijn kaas te pre senteren. En overigens is het imite ren van kaas heel gewoon. In Duits land bijvoorbeeld wordt ook een Goudakaas gemaakt". Imiteren. Tja Het verschil tussen presenteren en propageren ontgaat ons enigszins. Maar intussen is daar ineens wel het woord imiteren opgedoken. Is er sprake Van imitatie? "Zij zijn na ons gekomen", zegt Van Slageren, die de Vacheloo in ieder geval me teen blijkt te kennen. "Wij zijn an derhalf jaar geleden met de pro- duktie begonnen, maar op zeer kleine schaal. We hebben met. de Subenhara op de grote levensmid- delenbeurs in Keulen gestaan. Mis schien hadden we dat niet moeten doen, want toen heeft iedereen onze kaas gezien, terwijl we nog niet veel konden maken". Toch gelooft Van Slageren niet dat de Belgen zijn kaas hebben nage maakt. "Ik denk dat de kruidenfa brikanten op pad zijn gegaan om Jiun spullen te slijten. Daar kun je niks tegen doen". Nu doen ze dit. Hij is zeer verbaasd als hij hoort dat de Belgische kaas ook zwart is. Dat treft hem onaangenaam. "Die van hun was bruin. Ik ben wel eens bij ze op bezoek geweest, en zij bij mij. Heel vriendschappelijk. En nu doen ze dit! Dat is toch een beetje onprettig". weet ik niets van. Wat hebben de Belgen hier nu op te zeggen? Wanneer is de zuivelfa briek Loo (in Vlaanderen, tegen de Franse grens) met zijn kruidenkaas op de markt gekomen? Zoiets slaat aan. Bijvoorbeeld ook een nieuwe kaas. Iets aparts. De liefhebbers haasten zich er voor naar de winkel. Mmmm, een nieuwe lek kernij. Maar ja, waar loop je nou achteraan Is dat nou allemaal wel zo nieuw en zo uniek als ze zeggen? Of weten ze dat je subiet naar de winkel zult rennen, en noemen ze het daarom maar nieuw? In het bijgaande artikel "Kijk, daar ligt een nieuwe kaas in de winkelkunt u lezen hoe dat in de praktijk kan gaan. "In juli 1975", zegt de man a&n ae telefoon na even zoeken. Weet hij dat er precies zo'n zelfde Hollandse kaas bestaat? Bij het horen van deze vraag klapt hij dicht. "Daar weet ik niets van. Dat is mij onbekend", roept hij af werend. Maar hij kent toch De Liemers in Zevenaar? Fout. Hij blijft herhalen dat het hem allemaal onbekend is. Nou ja. Jammer. Weten we nog niet precies hoe dat zit met die kazen. Eért ding weterr we wel zeker de wrongel valt niet ver van de boom. Dit is de Zevenaarse kaas. Als con sument word je wordt met telkens als nieuw en nog nieuwer gepresen teerde produkten. Machientjes en chemische mengsels, ach, voor de nieuwigheden daarvan raak je zo langzamerhand immuun. D'r is trouwens ook niet veel meer van te begrijpen. De was is al op z'n witst, dus wat zou er nog witter kunnen zijn, bij wijze van spreken. Anders ligt het in de natuurprodukten- sfeer. Daar zijn nog veel meer men sen gevoelig voor. Brood van nieuwe graansoorten. Tuinplanten uit nieuwe klimaten. Bier van nieuwe monniken. Solfina wordt de Nederlandse lingerie-speciaal zaken. Het bedrijf, nauw verbon den met Triumph Internationaal, heeft een eigen weverij en produc tiemogelijkheden in Zwitserland, Duitsland en Brazilië. Belangrijk ste artikel van Solfina is de bad mantel, die echt niet altijd over de honderd gulden hoeft te kosten. Iets dichterbij, uit de collectie voor 1977, van Edward Mann, is deze zonneklep met badstof ban deau. Solfina levert voor (f 45,- winkel- verkoopprijs) een serie grappige korte badstofmantels en wijde jurkjes met capuchon. Vanaf 98 tot 198 lopen de prijzen van de lange badmantels. Een leuk jeug dig model was de verticaal ge streepte mantel met kangoeroe-zak en capuchon: chic waren de bad mantels in een kleur met een con trasterende bies afgezet maar het mooist waren de velourbadmantels met exotische motieven. Bij enkele badjassen waren ook al bijpas sende badlakens (vanaf 39.90) en veel erbij behorende bildni's, bad pakken en strandjurken. Een leuke bikini was er al voor rond de 29.90, lange jurken met uitheemse motie ven en prachtige kleuren, die ook voor een tuinfeest zouden kunnen worden gedragen, ongeveer 60. Het verwerkte, materiaal was ace- ftaatnylon, veel 1000% katoen, jersey. In de serie voor over de bi kini was vooral leuk de wijde lange rok met een blouse in St. Tropez- model met pofmouwtjes. Solfina, dit jaar voor het eerst op de Neder landse markt, toont aan dat aardige strandkleding niet altijd peperduur hoeft te zijn, zeker niet voor men sen die toch ieder jaar iets nieuws in de strandgarderobe willen hebben. Subenhara is de naam van een nieuwe Nederlandse kaas. Het is een zachte jonge kaas met peterse-. lie, selderij, kervel en knoflook erin. Het Nederlandse Zuivelbu reau presenteerde op een publici- teitsbijeenkomst deze nieuwe har tige hap met een smakelijk glas witte wijn en een uitvoerig verhaal van de fabrikant, R. van Slageren van de Zevenaarse zuivelfabriek De Liemers, erbij. 't Is Ons ons gelukt", zegt meneer Van Slageren "om de kruiden in de kaas te houden, want dat is een heel moeilijk proces. Hoe ik dat doe, vertel ik niet, want u begrijpt, dat is fabrieksgeheim. Tot nu toe kon je alleen maar kruiden in smeerkaas verwerken, maar smeerkaas kun je eigenlijk geen kaas noemen, want met kaas-maken heeft het niets uit te staan. Echte kaas maak je met wrongel en na jaren van experi menteren zijn we er nu in geslaagd kruiden aan wrongel toe te voe gen Van Slageren legt ook uit wat "Subenhara" betekent: "Dat is de naam die Zevenaar rond het jaar 1000 had, een historische naam". Waardoor je bijna zou gaan denken dat die kaas iets origineels uit oude tijden is, maar dat is niet zo. Zwart En verder heeft de nieuwe kaas ook nog een opvallend kleurtje. Hij is zwart. Wordt zo'n kaas daar lekker der van? Nee, hoor. Met de smaak heeft dat zwart niets te maken. Het is gewoon een verfje. Geen gevaarlijk-slecht-voor-de-gezond- heid-verQe, maar een laagje norit, dat kan geen kwaad. Niks speciaals eigenlijk, maar zo'n zwarte kaas ziet er na tuurlijk wel bijzonder uit, en dat is precies wat meneer Van Slageren wil bereiken. Na deze uitleg biedt het Nederlands Zuivelbureau ons de gelegenheid net zoveel van deze kaas te eten als we willen. Bovendien krijgen we een hele Subenhara mee naar huis. Zomaar, als aardigheidje. Thuis snijden we natuurlijk onmiddellijk die kaas aan, om familie en vrien den dit lekkers te laten proeven. De vrienden vinden de Subenhara zo lekker, dat ze nog dezelfde dag naar hun melk- en kaasboeren hollen om die nieuwe kaas te gaan kopen. Een Belgische En wat vinden ze daar? In verschil lende zaken, uitnodigend neerge legd op de toonbank? Precies zo'n zelfde kaas. Maar een Belgische, genaamd Vacheloo. Ook Voor de leerlingen van de mode academie in Leicester hoeft een badmantel in 1980 niet meer. Uit het materiaal qiana dit ontwerp om over strandkleding te dragen. De turban is gemaakt van het zelfde materiaal en in dezelfde kleurstelling De Nederlandse Vrouwenbewe ging, die vanaf 1946 bestaat heeft sinds twee jaar ook een Leidse afde ling. De Nederlandse Vrouwenbe weging werd opgericht door vrou wendie actief waren geweest in het verzet tegen de Öuitse bezetters. Ook wilde de beweging opkomen voor de belangen van de vrouw en de maatschappelijke achterstelling bestrijden. De afgelopen dertig jaar hebben de vrouwen van de NVB geprobeerd de aandacht te vestigen gen. Naast deze acties probeert de op het oorlogsgevaar. Zo waren er nvB ook iets te doen aan de aanval- o.m. protest acties tegen troepen- zendingen naar Indonesië, en tegen !en °P het "komen tegen verho- de bouw van de atoomcentrale in van aardgastarieven, voor vol- Kalkar. Steun heeft de NVB ook ledlSe Prijscompensatie. Samen verleend aan de vrijheidsbewegin- met andere vrouwenorganisaties 133848 (Leiden). heeft men zich bezig gehouden met het abortus-vraagstuk, goede en betaalbare kinderopvang, gelijke beloning voor gelijke arbeid enz. De Leidse afdeling is kort geleden begonnen met het organiseren van discussiebijeenkomsten over kin derbijslag, vrouwenarbeid enz. Wie meer wil weten over de NVB, kan schrijven of opbellen naar Piek van der Reyt, Herengracht 53, [Lei Een lange badmantel van bad stof met een grote sjaalkraag en met een contrasterende stof afge biesd. De belangstelling voor poederkoffie neemt toe door het-steeds duurder worden van gewone koffie. Poeder koffie is in vergelijking met koffie bonen of gemalen koffie namelijk minder in prijs gestegen. Vooral de 100-grams potten staan in de belang stelling, zo blijkt uit het vakblad Het Levensmiddelenbed- rijf. Het aandeel van poederkoffie in de totale koffieverkoop is ongeveer 16 procent. Verwacht wordt dat dit aandeel flink zal stijgen. DEN HAAG (ANP) - Mensen die hun haar kleuren met permanenten of oxyderen haarverven, lopen het risico schadelijke stoffen in het li chaam te krijgen. Het gebruik van deze haarverven, die normaal in de drogisterijen warenhuizen en kap salons te koop zijn, is op zijn minst riskant. Tot deze conclusie heeft een onderzoek geleid van het Kon- sumenten Kontakt en de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders. Onder de zogenaamde permanente of oxydatie haarverven zijn te ver staan de middelen, waarvan de kleur niet na een aantal keren was sen verdwijnt. De kleuren hebben een permanent karakter, wat alleen door de haargroei wordt beïnvloed. Verontrust door buitenlandse on derzoekingen hebben het Konsu- menten Kontakt en de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders een 1 m aantal in Nederland verkrijgbare haarverven nader bekeken. Uit dat onderzoek bleek, dat niet een van de negen geteste haarverfmiddelen De vrouwen van het Russische platteland hebben Yves St. vt'j is van verdachte chemische he- Laurent geïnspireerd tot het maken van een Russische standdelen. Op grond van een in de f0]],l0rp pni.ppfjp Verenigde Staten ontwikkelde I?11"Ore-COUiBCtie. testmethodewordtvermoed.datde Deze Russische tolklore ontwikkelt zich inmiddels tot een bewuste stoffen riskant zijn voor de duidelijke modetrend. In iedere modezaak kom je wel mens. Zij worden ervan verdacht een stukje folklore met Russische uitslag tegen, pen te'bezitten. Ooifkunnende km Kenmerkend voor modellen in deze sfeer zijn: den tot aangeboren afwijkingen bij zeer wijde rokken, soms met stroken en soms met een het nageslacht, zo wordt vermoed, glad heupstuk, mouwloze vestjes (bolero's), die meestal Hoewel over de gezondheidsrisi- afgebiesd zijn en die gedragen worden over blouses ofjur- delen'nog veel onzekerheid bestaat ^n met wijde poffende mouwen en het gevaar nog niet is bewezen, Diverse dessins worden in deze folklore gecombineerd: vinden het Konsumenten Kontakt verschillende bloemen, strepen en noppen. en de Bond van Wetenschappelijke Hoofddoeken, sjaals en laarzen completeren het Russische erst%oorSzichtig0Cmetape?ma™ente ï>ee!d- Deze twee modellen zijn uit de collectie van Lampe. haarverven om te springen, beide Links: jurk met etage rok en sjaal, in zwart/wit. beids organisaties voelen er alles Rechts: rok, blouse en bolero in zwart en ecru. voor, dat elk produkt moet worden geweerd tot zijn onschadelijkheid geheel is bewezen. Een jeugdige badmantel, eveneens van badstof met een capuchon, die platliggend tot een matrozenkraag gemaakt kan worden. De kangoe- roezak is handig om allerlei kleine spulletjes in op te bergen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10