Prof. Schöffer (Leiden) doet onderzoek-Menten HOEFT GEEN PR9ZEN TE VERLAGEN, WANT DAT IS ALLANG GEREURD! DIGROS ZEGT: ZORG RAT ROOK IN 1977 DE LAAGSTE PRIJS RETAALT! II OMiil: HAAL HET BU DIGROS Vele verkeersdoden rond jaarwisseling Stemerdink: 'Geen bezwaar Legen een beroepsleger' Na aanvankelijke weigering SASSENHEIM - KATWIJK AAN ZEE MAANDAG 3 JANUARI 1977 Pro/, dr. I. Schöffer, hoogleraar aan de universiteit van Leiden, die het historisch-wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten gaat verrichten. Geen verlies Nederlander schap na vreemde krijgsdienst DEN HAAG - Nederlanders die in vreemde krijgsdienst treden be houden het Nederlanderschap. Dat stelt staatssecretaris Zeevalking (Justitie) voor in een voorontwerp van een nieuwe wet op het Neder landerschap. Zeevalking wil ook dat er volledige gelijkheid tussen man en vrouw komt ten aanzien van de rechtsge volgen die aan het Nederlander schap vastzitten. Zo zal er een bepa ling komen dat ook kinderen van een Nederlandse moeder de Neder landse nationaliteit krijgen. Verder zal er geen verschil meer zijn in de procedure die een echt genootvan een Nederlandse vrouw moet volgen om Nederlander te worden en die een buitenlandse die met een Nederlander gehuwd is moet afleggen om Nederlandse te worden. Die procedure bestaat straks uit het afleggen van een wilsverklaring gevolgd door een bekrachtiging door de overheid. Naturalisatie zal straks een zaak worden van de minister van justitie alleen. DEN HAAG/LEIDEN-Op de laatste dag van 1976 heeft prof. dr.I. Schöffer (54) uit Oegstgeest ingestemd met het verzoek van minister Van Agt van Justitie om het historisch-wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten te verrichten. Prof. Schöffer, sinds 1960 hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Leiden, had aanvankelijk nee gezegd tegen minister Van Agt. "Ik vind het een moeilijke opgave. Maar nadat ik aanvankelijk had geweigerd, heb ik besloten het toch te doen. Ik voel mij daar zowel maatschappelijk als wetenschappelijk toe verplicht". Toen de oorlog uitbrak was prof. Schöffer zeventien jaar. "Op mijn persoonsbewijs ben ik de hele oorlog zestien gebleven". Ik heb verder niet veel met de oorlog te maken gehad, buiten het onder dak verlenen aan mensen en het vervalsen van persoonsbewijzen, aldus de hoogleraar. Prof. Schöffer heeft gestudeerd aan de universiteit van Amsterdam. In 1956 promoveerde hij bij prof. dr. J. Romein op een onderwerp dat betrekking had op het natio naal socialisme. Hij is onder an dere voorzitter van de commissie van bijstand van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Prof. Schöffer moet nog afwachten hoe de autoriteiten van de Leidse universiteiten op zijn beslissing zullen reageren. "Ik wacht op de reacties van het college van be stuur en het bestuur van de facul teit van de universiteit". Als de toestemming van die kant er is, zal prof. Schöffer zich beraden over de keuze van een jurist en een historicus die als mede- rapporteurs bij het onderzoek kunnen worden betrokken. De onderzoekers kunnen zich verder verzekerd weten van de actieve medewerking van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Toegankelijk Alle onder de overheid berustende stukken zullen toegankelijk zijn en ambtenaren of oud- ambtenaren zullen voor zover nodig worden ontheven van hun plicht tot geheimhouding. Het op te stellen onderzoeksrapport zal in zijn geheel worden openbaar gemaakt. Binnenkort zal de mi nister per brief aan de Tweede Kamer nadere bijzonderheden bekend maken over de met prof. Schöffer gemaakte afspraken. Het onderzoek betreft het opsporings- en vervolgingsbeleid inzake Menten van 1945 tot de zomer van 1976 en de invloeden waaraan dat beleid al dan niet heeft blootgestaan. Speciaal gaat het om de behandeling van de fei ten die ter kennis van de autori teiten zijn gekomen en hebben geleid of zouden hebben kunnen leiden tot de verdenking dat Menten zich zou hebben schuldig gemaakt aan misdrijven in de zin van het besluit buiten het ge woon strafrecht. De voorbereiding van de berech ting van Menten in de eerste na oorlogse jaren, de verdere be moeienissen van het departe ment van justitie en van de onder het departement ressorterende instanties met Menten, alsmede op de personen, groepen en om standigheden die op het justitiële beleid terzake invloed hebben uitgeoefend. Raadsman De Limburgse advocaat mr. J. Hermans uit Geleen, die door mevrouw Menten bij herhaling werd verzocht de verdediging van haar man op zich te nemen, ziet hier om praktische redenen ADVERTENTIE. van af. Het hoger beroep in de zaak Frans H., dat over enkele maanden voor het gerechtshof in Den Bosch zal dienen, vergt van de raadsman teveel werk. Bo vendien is de afstand naar Am sterdam voor de advocaat, die in Geleen een drukke praktijk heeft, een bezwaar. "Gezien de omvang van de zaak Menten is het mij onmogelijk de verdediging op te nemen", zo verklaarde de heer Hermans, "Ik ben van mening dat je zoiets op timaal moet kunnen doen. Ge zien de rechtzaak tegen Frans H. ben ik daartoe niet in staat". Te veel katten en honden DEN HAAG (ANP) - De actie „Voorkomen is beter dan vergas sen" in Den Haag heeft minister Van Agt van Justitie wederom een open brief gezonden waarin wordt gevraagd enkele maatregelen te nemen ter beperking van het aantal honden en katten in ons land. Men wil een algemeen fokverbod van honden en katten voor de pe riode van een jaar, wettelijke bepa lingen voor het fokken van honden en katten op commerciële basis en een tijdelijke invoerstop van hon den uit Engeland. In de brief wijst men erop dat in Amsterdam 60.000 zwerfkatten zijn, in Rotterdam 80.000. DEN HAAG - De i nister van Defensie, mr. B. Stemerdink, heeft geen ideo logische bezwaren tegen een vrijwilligersleger. Dat heeft hij zaterdag in het VARA- radio-programma "In de rooie haan" gezegd. Stemerdink volgt ir. Vredeling op, die naar Brussel vertrekt waar hij Ne derland gaat vertegenwoordi gen in de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. "Ik acht het mogelijk gelijk beroepsleger, men wat langer dient dan de gemiddelde dienstplichtige van nu, te realiseren", aldus de nieuwe bewindsman, "maar zo'n beroepsleger dient dan niet te worden verward met de vroegere benaming, waarin het carrière maken centraal stond". Minister Stemerdink zei over igens pas met definitieve be slissingen over een vrijwilli gersleger te willen komen, als de staatscommissie- Mommersteeg over deze zaak is uitgestudeerd en rapport heeft uitgebracht aan de rege ring. Volgens Stemerdink heeft Nederland de laatste ja ren in de NAVO wel iets be reikt. "Als je maar eindeloos doorzeurt, bereik je resulta ten". Hij doelde in dit verband op de Nederlandse druk om bij de besprekingen in Wenen tussen NAVO-landen en het Oostblok over wederzijdse troepenvermindering ook de atoomwapens aan de orde te stellen. DEN HAAG (ANP)- Voor inbrekers was er rond de jaarwisseling nog niets te halen in het kantoorgebouw Parkhagheop de hoek van de Parkstraat en de Oranjestraat in Den Haag. Toch zijn een of meer binnengedrongen personen erin geslaagd met behulp van een brandslang een schade van enkele tonnen te veroorzaken. "Parkhaghe", een oud gebouw, dat een grondige verbouwing heeft onder gaan, wordt de nieuwe huisvesting van de dienst sociale voorzieningen van het ministerie van Sociale Zaken. Vlak voor Kerstmis is het in zijn nieuwe vorm opgeleverd, maar alle meubeltjes van alle ambtenaren moe ten nog binnenkomen. Die intrede zal nu wel even moeten worden uitge steld, want van de vierde etage, waar de indringer of indringers de brandslang uitrolden en water gaven, tot en met de kelder, zijn de vloeren over een oppervlakte van 20 bij 20 meter door het water aangetast. De politie had gisteren twee theorieën: of iemand die wraak wilde nemen op het ministerie heeft zijn slag geslagen,1 ofwat waarschijnlijker is, teleurgestelde inbrekers hebben het bluswater gebruikt als koelwater voor hun woede. Hij zei in de vijf maanden die hem nu als minister van De fensie resten tot de verkiezin gen in mei, graag nog een her nieuwde aanzet wil geven voor een duidelijk defensiebe leid. "Ruim drie jaar geleden troffen ir. Vredeling en ik een enigszins wanordelijke zaak aan op Defensie. Na het oplos sen van de generaalskwestie, de reorganisatie van defensie en de taakafbakening van de krijgsmachtdelen, zal in de toekomst vooral aandacht moeten worden besteed aan de overbewapening", aldus de i minister Stemerdink. RUSTIGE OUDEJAARSVIERING DEN HAAG (ANP) - Zeker vijftien personen zijn tijdens het jaarwis- selweekeinde in ons land in het verkeer omgekomen. Volgens de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen zijn gladheid en het natte wegdek door de regen be langrijke oorzaken van deze onge lukken. Het ergste ongeval deed zich voor in Dronten, waar zater dagmiddag door een voorrangsfout twee auto's op elkaar botsten. Vier personen, van wie drie uit één gezin (een vrouw met haar twee kinde ren) kwamen om het leven. In Am sterdam is oudjaarsnacht, volgens de politie door de gladheid, een auto in de Weespertrekvaart te rechtgekomen, waarbij de twee in zittenden (26 en 21 jaar) verdron ken. Eveneens door de gladheid is gisteren in Alkmaar een auto ge slipt en in de bermsloot terechtge komen. Een 56-jarige vrouw kwam daarbij om. Haar echtgenoot, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. Aan de vooravond van nieuwjaars dag zijn twee jonge mensen (19 en 18 jaar) in de haven van Middelhar- nis verdronken, nadat hun auto na een scherpe bocht het water in reed. In Driebergen is vrijdagmiddag een 40-jarige man uit Nieuwerkerk aan den IJssel op de rijksweg veronge lukt. Hij werd op de vluchtstrook aangereden door een auto, toen hij een reservewiel achter uit zijn wa gen wilde halen. Een 67-jarige Belgische man kwam in Reusel (N.Br.) om, toen hij met zijn auto geen voorrang verleende aan een tractor. In Beek (L.) is een 20-jarige leerling-ziekehverzorgster uit Els- loo door een personenauto aange reden en verongelukt. Dat ge beurde toen zij op haar hurken haar bromfiets wilde repareren. De auto is na het ongeluk doorgereden. De automobilist, een 24-jarige inwoner van Stein, kon de volgende dag door de rijkspolitie worden aange houden. Hij verklaarde niets van het ongeluk te hebben gemerkt en bekende op dat moment onder in vloed van alcohol te zijn geweest. Een 5-jarige jongen is zaterdag bij het oversteken van een drukke verkeersweg in zijn woonplaats Alkmaar door een auto aangereden. Hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. In het Friese Achtkarspelen is za terdagavond een 38-jarige Engels man omgekomen, toen hij met zijn bestelauto door de gladheid uit de bocht vloog en tegen een boom bot ste. Oudjaarsnacht is in Nunspeet een 83-jarige man uit die plaats omge komen. Hij reed mee in de auto van zijn dochter, die op een kruising slipte en tegen een boom reed. Op de rijksweg Den Haag-Amster dam onder Sassenheim zijn bij twee verkeersongelukken in de nacht van zaterdag op zondag ze ven mensen min of meer ernstig gewond geraakt. Eerst sloeg een personenauto na een slip over de kop en kwam drie meter lager in het talud terecht. Terwijl de vijf inzit tenden, onder wie vier Hongaren, uit het wrak werden gehaald, botste een andere auto van achteren op een ambulancewagen. Beide be stuurders werden gewond. Rustig De jaarwisseling is in Nederland op vrij rustige wijze gevierd. De poli tiekorpsen in de grote steden had den het de eerste uren van het nieuwe jaar wel "razend druk" met "het gewone werk", maar maakten geen melding van boosaardige in cidenten. In Amsterdam bleef het vieren be perkt tot "baldadigheid", zoals het verbranden van kerstbomen, auto banden en autowrakken op kruis punten. In Den Haag heeft de poli tie tweemaal, met assistentie van de mobiele eenheid "de menigte moe ten verspreiden". Ook daar werden de festiviteiten op straat "rustig" genoemd. In Utrecht was de ge meentepolitie al kort na midder nacht zeer te spreken over het ge drag van de burgerij. Alleen een brandje in een vuilniszak behoefde te worden gedoofd. De politie noemde het verloop een toonbeeld van gedisciplineerd gedrag van de burgerij en van samenwerkingszin met de politie. Uit het Betuwse Zuilichem (gem. Brakel) kwam een ander geluid. De jeugd had daar het groepsbureau van de rijkspolitie met houten schotten gebarricadeerd. Er kon niemand meer in of uit, maar er was niemand binnen. De patrouilles in de gemeente hadden de handen vol aan vreugdevuren van autobanden en op straat gesleepte tuinomhein- ingen. Ook in het naburige Haaften was de jeugd zeer actief. Overval supermarkt: buit een ton DEN BOSCH (ANP) - Twee man- nen hebben op oudejaarsavond even na sluitingstijd de kassier van de supermarkt Edah in 's Herto genbosch overvallen. Hun buit be droeg ongeveer 100.000 gulden. De overvallers, die kousen over hun hoofd droegen reden weg in een Simca 1100. De politie van 's- Hertogenbosch en de rijkspolitie in het district 's Hertogenbosch zijn nog op zoek naar het tweetal.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7