"IK BEN NU NOG CAPABEL Pastoor treedt terug; de kapelaan moet weg Zelfs Kafka had proces- Stern niet verzonnen .SSralIk öSSSl' Dr. Scheffer dacht dat Van Agt zijn oorlogsverleden kende zacht water.. Problemen in DS'70 rond kandidatenlijst VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 BINNENLAND Van Agt naar Verre Oosten DEN HAAG (SP/ANP) - Minister Van Agt (justitie) gaat naar Thai land en Hong Kong om „aan de bron" te overleggen over de uitvoer van herione naar Nederland. Hij vertrekt op 4 januari. DEN HAAG - „De mensen in het Westen begrijpen me vaak niet als ik vertel over het leven in de Sowjet-Unie. Het is voor hen ook nauwelijks te begrijpen, het zijn j immers normale mensen." Dat zegt de joodse Russische com puterdeskundige Viktor Stern (33). In juli van het vorig jaar kreeg hij toestemming om naar Israël te emigreren. Maar tegen een vrese lijke prijs: Viktors vader, dokter Michael Stern, werd veroordeeld tot acht jaar werkkamp. „Dat is de logica van het Sowjet-systeem", zei Viktor gisteren in Den Haag. „Mijn broer August en ikzelf mochten uiteindelijk vertrekken. Maar onze vader werd gestraft. Zo houdt men de angst onder de joden levend. Ie- dereen kan een uitreisvisum aan vragen, maar de gevolgen zijn- i nooit te voorzien." Artsenorganisaties in de hele we reld hebben de Sowjet-regering twee jaar geleden dringend ver zocht om dokter Stern uit het werkkamp te bevrijden. „Het von nis van acht jaar betekent in feite de doodstraf', aldus de artsen. Dr. Stern is er slecht aan toe. Vandaag is het precies twee jaar geleden dat hij werd veroordeeld. Nu heeft dr. Albert van den Heuvel, secretaris-generaal van de Her vormde Synode, voorgesteld een internationaal tribunaal te organi seren over de zaak-Stern. In Frank rijk bestaat er al een comité voor de vrijlating van de veroordeelde arts. Schrijvers als Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir en Heinrich Böll zijn er lid van. Het Parijse co mité heeft dr. Van den Heuvel- steun toegezegd. „Elke dag weer krijg ik hetzelfde nieuws: mijn vader heeft weer een dag in het kamp doorgebracht", zo beschrijft Viktor wat hij nu al twee jaar doormaakt. „Naarmate ik lan ger in het Westen ben, besef ik steeds meer wat het Sowjet- systeem inhoudt. Zelfs Kafka had niet kunnen verzinnen wat voor een proces er tegen mijn vader is gevoerd. Hij had niets misdaan, al leen geweigerd ons te verbieden naar Israël te emigreren. Maar er moest nu eenmaal een voorbeeld worden gesteld voor andere joden." „De rechtszaak was dan ook be drog. Mijn broer en ik hebben er in het geheim bandopnamen van ge maakt, die we hebben verwerkt in het boek „Een gewoonproces in de USSR". Want iedereen in Rusland kan hetzelfde gebeuren als mijn vader is overkomen." ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Waarom heeft minister Van Agt van justitie de antecedenten van de historicus Scheffer niet na laten gaan alvorens hem de opdracht voor het onderzoek in de zaak-Menten te geven? Deze vraag bleef "hangen" tijdens de persconferentie die een af en toe tamelijk geëmotio neerde dr. Scheffer gisteren in Den Haag gaf naar aanlei ding van de beslissing van Van Agt om hem van de op dracht te ontslaan. Met deMAYFLY» centrale wateronlharder REGENZACHT WATER., voor f 1.65— per jaar volautomatisch. VEILIGminimale betparing fl.gOO._p.jaar vraag vrijblijvend informatie aqua international antwoordnummer711 arnhem i Dr. Scheffer vertelde dat hij op woensdag 22 december een tele foontje van Van Agt kreeg waarin deze hem verzocht het historisch onderzoek te willen gaan doen. Scheffer "Ik was vereerd met de uitnodiging maar heb toch om enige bedenktijd gevraagd. Ik achtte mezelf best in staat om een objectief en wetenschappelijk ver antwoord onderzoek in te stellen en dat doe ik nog steeds, maar ik wilde eerste weten welke voorwaarden en eventuele beperkingen aan zo n onderzoek waren verbonden. In een gesprek met Van Agt, waarbij ook secretaris-generaal Mulder van justitie aanwezig was, heb ik er on dermeer op aangedrongen dat naar het oorlogsverleden van mijn aan te stellen medewerkers een grondig onderzoek zou worden ingesteld. Van Agt was dat met mij eens. Ik heb tijdens dat gesprek gevraagd: U kent toch mijn verleden? waarop de minister knikte van ja". Dr. Scheffer benadrukte dat hij door het duo Van Agt/Mulder tot een snelle beslissing was geprest. De historicus uit Amerongen: "Van Agt had haast. Hij wilde voor 4 ja nuari een principe-uitspraak heb ben want op die datum vertrekt hij voor veertien dagen naar Bangkok. Vlak voor de kerst werd ik door professor Enschede, (de bekende jurist, red.) die mij bij de minister had aanbevolen, opgebeld met de mededeling dat niet alleen Van Agt maar vooral ook Mulder haast had. Mulder maakte zich kennelijk zor gen over de positie van Van Agt ik deze zaak. Ik heb toen in principe gezegd bereid te zijn. Achteraf be zien had ik dat wellicht niet moeten doen want ik had geen gelegenheid gehad om goed na te denken. Ik acht het niet uitgesloten dat ik an ders tot de conclusie zou zij geko men dat ik het onderzoek maar be ter niet kon accepteren." De maandag na Kerst kwamen de eerste publikaties in de pers over het verzetsverleden van dr. Schef fer en de liquidatie van de verraad ster Kitty v.d. Have. Scheffer "Toen ik dat las dacht ik, nou komt er keet. Ik wilde toen dat Van Agt een snelle beslissing zou nemen over het al dan niet handhaven van de opdracht aan mij omdat ik bang was dat de zaak anders te veel uit de hand zou lopen. Mulder belde me maandag 27 december op en zei dat justitie niet overhaast wilde beslui ten. Achteraf begreep ik eigenlijk waarom Mulder en Van Agt hu in eens geen haast meer hadden. Zij hadden natuurlijk een fout ge maakt door met Scheffer te gaan praten terwijl ze niet op de hoogte waren met het verleden van Schef fer. De volgende dag kreeg ik Mul der weer aan de telefoon en heb ik hem rechtuit gevraagd waarom hij en de minister niet van mijn verle den afwisten. Mulder praatte er wat omheen, zei dat een antecedenten onderzoek erg veel tijd in beslag zou hebben genomen en dat een diepgaand onderzoek bovendien in strijd is met de wet. Maar ik ken genoeg voorbeelden waarbij een antecedenten-onderzoek wel in korte tijd lukte en men het kenne lijk met de wet ook niet zo nauw nam. Bovendien zou het heel ge makkelijk zijn geweest iets over mijn oorlogs-verleden aan de weet te komen want bij Oorlogsdocu mentatie hebben ze ongetwijfeld gegevens over mij. Maar justitie wilde kennelijk niet informeren bij Oorlogsdocumenta tie omdat de relatie tussen Van Agt en Lou de Jong, de directeur van Oorlogsdocumentatie, niet zo goed schijnt te zijn. Te smal Afgelopen woensdagavond hoorde dr. Scheffer naar zijn zeggen via het NOS-journaal dat minister Van Agt de volgende dag een beslissing zou nemen over het wel of niet handha ven van de opdracht. Scheffer "Ik heb Mulder toen weer gebeld en mijn verbazing uitgesproken over het bericht in het journaal. Mulder toonde zich op zijn beurt verbaasd dat Van Agt mij nog niet had ge beld. Kennelijk is Mulder toen aan het werk gegaan want nog dezelfde avond belde Van Agt mij en zei met verdrietige stem dat ik van de op dracht zou worden ontheven omdat het draagvlak van vertrouwen te smal was geworden". Inmiddels was dr. Scheffer zelf al tot de conclusie gekomen dat hij met de aanvaarding van de op dracht een beoordelingsfout had gemaakt. Scheffer "Ik heb na het eerste telefoontje van Van Agt ook wel gedacht Kan ik het wel doen gezien de affaire-Kittv v.d. Have. Ik In Thailand wil Van Agt concrete afspraken maken over maatregelen om de opsporing te bevorderen. Onderdeel daarvan zal zijn het sta tioneren van een Nederlandse poli tiefunctionaris in de hoofdstad Bangkok. Daarna reist de minister van justitie naar Hong Kong, omdat de politie daar succesvol is geweest in het be strijden vart het drug-probleem. Van Agt zal de daarbij gebruikte methodes bekijken. Ook minister Van Kemenade ver trekt binnenkort naar het Verre Oosten. Hij brengt van 9 tot 19 ja nuari een bezoek aan Indonesië. Hij bezoekt daar diverse onderwijsin stellingen. ADVERTENTIE Dr. Scheffer, door emoties over mand, een ogenblik sprakeloos tij dens de ruim twee uur durende persconferentie waarop hij bijna onafgebroken aan het woord was. had echter niet verwacht dat die zaak zo breed in de pers zou worden uitgemeten. Ik zat destijds in een tak van het verzet voor het zware werk, ondermeer voor liquidaties. Kitty v.d. Have moest geliquideerd worden, dat paste m de mentaliteit van die tijd. Nu wordt er in perspu blicaties gesproken over moord. In formeel juridische zin is dat mis schien juist maar ik vind dat je een dergelijk daad wel moet plaatsen in het kader van de normen van toen. De afgelopen dagen ben ik zo vaak en op zodanige wijze in het nieuws gekomen dat ik me ben gaan afvra gen: Is mijn naam misschien Men- ten?". DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbestuur van DS'70 heeft het Kamerlid mevrouw Van Veenendaal een andere plaats toegedacht op de kandida tenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen dan de daarvoor benoemde commissie. Deze commissie voor de voorbereiding van de opstelling van de kandidatenlijst zette mevrouw Van Veenendaal op de tweede plaats; het hoofdbestuur wees haar een derde plaats toe achter fractievoorzitter Drees en DS'70-secretaris Nijhof. De partijraad zal 8 januari de defenitieve kandidatenlijst vaststellen. Mevrouw Van Veenendaal heeft haar naam van het advieslijstje van het hoofdbestuur laten schrappen, terwijl zij haar naam gehandhaafd wil zien op het lijstje van de commissie. Zij wil name lijk met haar tweede plaats aantonen dat fractievoorzitter Drees na de breuk in de DS'70-fractie en het vertrek van enkele Kamerleden, niet alleen staat in de Kamer. 7WFF Koop nu direkt. het meest komplete orgel vooreen f.iooo.- lagere prijs Het orgel beschikt o.a. over Trio. presets, synthesizer- stemmen en vele, vele andere extra's de Riha ora< I orgelspelen op Riha orgels met het unieke Speed Music systeem. riha getest de beste!!! mossel versteege IWinkelc Leidsenhage Weigelia 141 Leidschendam.Tel. 070-274583 I Den Haag/Delft/Rijswijk/Zoetermeer/ I Heerlen, Gronmgen/Leidschendam/ I Middelburg/Goes M Onrust in Hillegomse Martinus-parochie ■k In de oudejaars dienst die vanavond in deze Hillegomse kerk wordt gehouden, wil ka pelaan Jansen geen voorgan ger zijn* Niet omdat hij van daag jarig is, maar omdat hij een te verwachten demonstra tie afkeurt. HILLEGOM - Een onop losbare tweespalt tussen pastoor A. Drost (63) en kapelaan G. Jansen (49) van de Sint Martinus- parochie in Hillegom heeft ertoe geleid, dat de eerste de leiding van de 5500 zie len tellende parochie zal overdragen aan een bin nenkort te benoemen pas toor en dat de tweede Hil legom gaat verlaten en te rugkeert naar zijn orde in het Brabantse Roosen daal. Pastoor Drost, die bekend staat om zijn liefde voor het traditionele in de kerk, behoudt weliswaar zijn aanspreektitel, zodat er straks in naam twee pastoors in de pasto rie aan de Hoofdstraat zullen wo nen, maar zijn bevoegdheden als eerste man moet hij afstaan. Ka pelaan Jansen, een inventief li turg die Martinus op zijn weg vooruit juist wilde ontlasten van - naar zijn inzicht - niet meer ter zake doende vormen en opvat tingen, is in deze parochie zeven jaar priester geweest. Op 14 ja nuari zou het kerkbestuur waar dig afscheid van hem hebben wil len nemen, maar het is nog niet zeker of de kapelaan dat wil. Het is de vraag of met deze van ho gerhand voorgestelde regeling, waarmee beide pastores akkoord zijn gegaan, de al lang bestaande onrust in de Sint Martinus- parochie zal wegebben. Een ac tiegroep heeft de gelovigen opge roepen, vanavond maösaal naar de oudejaarsavond te komen, waar ze invulformulieren zou uit reiken om de parochianen de kwestie zelf te laten beoordelen. De groep was ook voornemens een handtekeningenactie te hou den. Een comité zou dan met deze lijsten naar bisschop Simonis moeten gaan om een verzoek tot intrekking van diens beslissing kracht bij té zetten. Sommigen leggen zijn oplossing uit als ge dwongen degradatie voor pas toor Drost, anderen als een ge dwongen ontslag voor kapelaan Jansen. Dat is het in feite niet. Gistermid dag hadden wij een gesprek over de moeilijkheden met de voorzit ter en de secretaris van het kerk bestuur, de heren Van Lierop en Koot. Onmogelijk Koot: „De laatste zeven jaar is ge bleken, dat de pastoor en de ka pelaan als persoon slecht met el kaar overweg konden. Ze waren heel moeilijk voor elkaar te spre ken, hoewel ze hetzelfde huis bewoonden. Ze waren vaak zelfs helemaal niet voor elkaar bereik baar. Vele malen is geprobeerd, deze op zichzelf voortreffelijke priesters tot een andere houding te brengen, maar elke poging strandde op hun onmogelijkheid om met elkaar in overleg te tre den. Ten laatste kreeg een commissie, bestaande uit de twee priesters, rector Poel van huize Sint Joseph en rector De Graaf van de Sint Bavo-stichting in Noordwijker- hout, opdracht te onderzoeken of het nog mogelijk was, dat zij el kaar leerden begrijpen en waar deren. In een periode van zeven maanden zijn daarvoor elf werk besprekingen gehouden. Bij een analyse van de situatie kwam men tot de conclusie dat aan tien punten voldaan moest worden wilde er sprake zijn van een groei naar collegiale samenwerking. Op acht van de tien punten bleek overeenstemming uitgesloten en op slechts twee zat er een nog maar gedeeltelijk vergelijk in. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Zacht Insluimeren, diep en behaaglijk, slapen als een roos. Natuurlijk en gezond onder dons van Irlsette. Met Irisette is uw bedje gespreid. Voor onze Nationale Puz- zelaktie stelt Irisette Ne derland B V. te Voorthui zen wekelijks een kwali- teits donzendekbed met modieuze overtrek en kussensloop ter waarde van 380,- per stuk be schikbaar. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Beter Leven Het resultaat was dus negatief: de beide priesters waren niet in staat hun onderlinge verhouding te verbeteren". „De commissie van vier heeft daarop een brief aan de bisschop geschreven met het verzoek een oplossing aan te dragen. Met zijn vicaris Bar en deken Schoon- ebeek van Noordwijkerhout moest mgr. Simonis vaststellen, dat de enige oplossing was: kape laan Jansen vragen naar een an dere betrekking uit te zien en pas toor Drost vragen de leiding over de parochie uit handen te geven". Op de dinsdagavond vóór kerst werd het uit acht leden bestaande parochiebestuur over een en an der ingelicht. Het kreeg zwijg plicht tot 2 januari, maar de twee pastores vonden dat te laat, en zo werd al in de diensten van zondag tweede kerstdag de bewuste bis schoppelijke verklaring voorge lezen. Zij bevatte een besluit, dat, volgens de twee woordvoerders van het kerkbestuur, „zowel door de betrokken pastores en de over ige leden van de begeleidings commissie als door de bisschop, de deken en het kerkbestuur als de enige juiste oplossing wordt gezien". Stomvervelend Het kerkbestuur trekt uit deze ont knoping geen consequenties. Het blijft op zijn post. Ook in dit col lege zitten orthodoxe en ver nieuwingsgezinde mensen, maar het verschil met de beide pasto res is, dat het bestuur controver siële zaken wenst uit te praten en dat de priesters hun onderlinge kloof steeds groter lieten worden. Van Lierop: „Als priesters hebben zij in hun parochiewerk niet ge faald. Zij pasten eenvoudig niet bij elkaar. Tussen andere mensen met dezelfde verschillen in op vatting en optreden zou het goed zijn gegaan". Koot „Wij vinden het treurig en stomvervelend. Wat er in zo'n pa rochie normaal gebeuren moet, is waarachtig niet weinig. Om de veertien dagen zitten we als kerkbestuur van 8 tot 12 uur bij elkaar, en dan rekenen we nog maar niet hoeveel tijd we daar tussendoor nog in de kerk steken. Zulke aanhoudende conflicten zijn dan wel erg belastend. Ook als bestuur zijn we met deze priesters voortdurend opgetrok ken, maar ze konden geen water in de wijn doen. Ze hebben nu beiden definitief erkend, dat dit de beste oplossing is, in het be lang van de parochiegemeen schap, maar ze gaan niet weg met plezier". Emoties Wat de actiegroepen betreft, hopen de voorzitter en de secretaris van het kerkbestuur, dat het verstand het van de emoties zal winnen. Koot „Een waardig afscheidsfeest en een intensivering van de ge wone activiteiten ten bate van de hele parochie zijn belangrijker dan polariserende acties voor de een of voor de ander". Kapelaan Jansen, die vandaag ook nog jarig is, verklaart in het van morgen verschenen parochie blad dat een eucharistieviering een uitdrukking van verzoening moet zijn en niet een demonstra tie voor of tegen iemand. Daarom heeft hij het parochiebestuur ge vraagd, een andere priester in de oudejaarsavonddienst te laten voorgaan. Wel zal de Emmaus- groep waarmee hij zich verwant voelt, de liturgie verzorgen. Deze groep zegt in een vandaag verschenen verklaring dat zij zich als groep op geen enkele wijze zal inlaten met acties die een on waardig of polariserend karakter dragen. De groep verwacht van haar leden, dat zij, als zij zich per soonlijk tot actie geroepen voe len. zich zullen beperken tot da den die uiting geven aan medele ven met de beide pastores. Het kerkbestuur van Sint Martinus ziet de benoeming van een nieuwe pastoor spoedig tege moet. Wat voor man dat moet worden? Koot: „We hebben een hele goeie gevraagd. Iemand die ook met de huidige pastoor kan opschieten. Samen zullen ze ervoor moeten zorgen, dat de kerkgemeenschap bij elkaar blijft". S. J. DE GROOT

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7