Ik zei: jullie zitten hier op fluweel j-eidse agenda Lezers schrijven Omwonenden Schiphol lijn vrezen overlast Jo Nievaart maakt 25 jaar in Leiderdorpse raad vol VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 STAD EN RAND LEIDERDORP - Met burgemees ter Van Diepeningen heb ik di kwijls overhoop gelegen. Toen was ik nog jong en fel, maar ik ben toch goede vrienden met hem geworden. Jo Nievaart (63) oudste raadslid zowel in jaren als in dienstjaren in Leiderdorp, blikt terug over een lange periode van raadswerk in de gemeente. Bij de volgende raadsverkiezin gen zal hij zich niet meer herkies baar stellen. 'Ik vind het dan wel genoeg. Dan heb ik er 25 jaar opzitten, waar van 8 jaar als wethouder. Mijn opvolger is al bekend, Aad Pison (50), voorzitter van de oudste buurtvereniging in Leiderdorp, het Zijlkwartier, is bereid het raadslidmaatschap voor DS'70 voort te zetten. Van 1962 tot 1970 vormde Jo Nie vaart samen met wethouder Cor Meerburg en burgemeester Gal las het college van B. en W. Lei derdorp had toen 3500 inwoners. Mijn eerste periode als wethouder vond ik de mooiste tijd. Je had toen per wethouder geen vaste portefeuille maar deed alle taken samen. In die tijd hebben wij alle gronden gekocht voor de uitbrei dingsplannen in dit dorp. Dat was circa 400 ha. De Zijl en Meijepolder en de Munnikenpol- der. Weilanden, waar nu de Vronkenlaan, Persant Snoep- weg, Houtkamp en Binnenhof gerealiseerd zijn en waar binnen kort begonnen wordt, en de bouw al begonnen is van de wijken Voorhof en Buitenhof en Win kelhof. Er waren toen geen financierings moeilijkheden omdat de ge meente onbeperkt kon lenen bij de banken. Hij weet niet alle grondprijzen uit z'n hoofd, maar weet te vertellen dat de grond waar het Elisabeth Ziekenhuis op staat 3'/2 miljoen heeft gekost en het kale stuk weiland waar Win kelhof op gesitueerd is 4 miljoen. Alle grond is eigendom van de ge meente, zegt Jo Nievaart trots. Men profiteert er nu nog van. Men hoeft niets te onteigenen, we hebben alles. Ik heb niet voor niets tegen de raad gezegd: Jullie zitten hier in de gemeenteraad op fluweel. In mijn tweede periode als wethouder, zegt Nievaart, is de bouwexplosie gekomen en hebben we drie jaar lang 1000 woningen in aanbouw gehad. Hij kan zich nog opwinden over het feit dat de bouw in het Voorhof twee jaar stilgestaan heeft. We spreken, aldus Nievaart, in de raad wel eens over het 'gat van Drenth' (de huidige wethouder van openbare werken) waardoor het mogelijk was dat de bouw, door allerlei vormen van in spraak twee jaar gestagneerd werd. Door de geweldige stijgin gen van de grondstoffen etc. werd alles 25% duurder. Het was volgens mij niet nodig dat b.v. huizen van 75.000 daardoor 100.000 moesten kosten. Maar inspraak is toch een goed de mocratisch beginsel, mijnheer Nievaart? De vraag is, antwoordt de 'mentor': Aan wie geef je ei genlijk inspraak? Niet aan de toekomstige bewoners, want die ken je niet Ook in de sportwereld heeft Nie vaart zijn tijd nuttig besteed. Ja ren heeft hij in het bestuur van R.C.L. gezeten en als wethouder de vereniging de weg gewezen en gestuurd hoe men de zaken moest aanpakken. De resultaten Jo Nievaart (63) "Aan wie geef je eigenlijk inspraak" zijn duidelijk in het sport- en re creatiecomplex 'De Bloemerd' te zien. Hij is momenteel voorzitter van de watersportvereniging Doeshaven en heeft er mede voor gezorgd dat er nu een schitte rende haven is waar 600 boten liggen. Binnenkort, meldt hij trots, begin nen we met de bouw van een win terstalling en clubgebouw. Waarde daarvan een half miljoen, zonder een cent subsidie! We krijgen wel een stuk grond in erf pacht van de gemeente. Jo Nievaart zegt dat hij niet meer fel is en ook wat rustiger en wijzer geworden. Hij dient z'n tijd nog uit, nog anderhalf jaar, - dit jaar gaat hij al met pensioen na 48 jaar op het kantoor van het kadaster gewerkt te hebben - en stapt dan tevens uit de 5 raadscommissies waarin hij zitting heeft. Tot slot wil hij nog een filosofie kwijt: De gemeenten moeten niet meer zo groot worden. Tot 60.000 inwoners kan men op de meeste democratische wijze bestuurd worden. In de grote steden weten de mensen niet meer waar ze we zen moeten. In de kleine gemeen ten kan men zich nog recht streeks tot de bestuurders wen den. Leiderdorp moet volgens Nievaart niet verder gaan dan 25.000 inwoners en dan: stop, want het is en blijft een dorp. En in een dorp is het plezierig wo- Filmsubsidie Ton van Brussel mist de boot op een zielige wijze in uw krant van vrijdag 17 december. Een film als "themroc" is een volkomen begrij pelijke film voor elk soort publiek, jeugdig of volwassen. Het is een ontroerende en bevrijdende film, en het sympathieke aan de film is juist het anti-intellectualistische karakter ervan. Een uitstekende keuze dus voor jeugdhuizen en buurthuizen. De vertoning in de Vroolijcke Arke was dan ook een groot succes want het publiek was doodstil en geconcentreerd, be halve op de momenten dat een lachbui de stilte verbrak. De Cultu rele Raad heeft derhalve uitstekend werk gedaan door deze films te subsidiëren. Wat wil onze Ton dan eigenlijk. Ge looft hij werkelijk dat het publiek in de buurthuizen stom en achter lijk is? Behoort hijzelf tot de ver lichte elite die toegang heeft tot deze in zijn ogen "moeilijke" films? Nee, Ton van Brussel is gewoon een WASSEN AAR-Skilustigen hebben de sneeuw in ons land met vreugde begroet, zoals hier enkele enthousiasten zielig mannetje die er niets van in het recreatiepark Duinrell in Wassenaar. Waar men anders slechts over een parcours van dennenaalden snapt en zijn frustraties via uw ko- beschikt, kan men nu op de lange latten door de sneeuw naar beneden glijden. lommen uitleeft op de bezoekers van de buurt- en clubhuizen. A. H. L. WESTEROUEN VAN MEETEREN, Rijnsburgerweg 136, Leiden. Dat "Themroc" voor een beperkt publiek een ontroerende en bevrij dende film kan zijn. bestrijd ik ze ker niet. In de bespreking heb ik ook niet gesteld dat het een "intellectua listische film" wat dat ook moge be tekenen) zou zijn. De bespreking ging trouwens in op de vertoning in "De Zevensprong" en niet op die in de "Vrolijcke Ark". Kennelijk liepen de reacties in beide centra sterk uiteen. "Them roc" was de eerste film die in "De Zevensprong" werd vertoond. De andere voorstellingen zijn in "De Zevensprong" wegens gebrek aan belangstelling niet door gegaan. Dat moet toch tot nadenken aanzet- T.V.B. Volgende week in Warmondse commissie WARMOND - Tijdens de eerste ver gadering die de commissie ruimte lijke ordening in Warmond in het nieuwe jaar houdt (dinsdag 4 ja nuari) komt een heet hangijzer aan de orde: de geluidsoverlast van de nieuwe Schipholspoorlijn. Het ar gument zal waarschijnlijk zeer veel belangstelling trekken van de be woners van de Padoxlaan en de Van Wassenaarstraat. Eén van de leden van het actieco mité Schiphollijn heeft de bewoners namelijk opgeroepen hun stem te laten horen tijdens de commissie vergaderingomdat dat wellicht de enige mogelijkheid zal zijn om in vloed uit te oefenen op de keuze van de geluidwerende voorzieningen, die er moeten komen. Het bureau Dorsser, dat als advi seur optreedt van de gemeente Warmond en Articon hebben rap porten uitgebracht, waarin ver schillende mogelijkheden staan aangegeven om het lawaai te be perken. De bewoners twijfelen eraan of de normen voor geluids hinder zoals die zijn opgesteld door het ministerie voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne toch niet worden overschreden. Omdat NS geen hogere wal of muur dan anderhalve meter boven de rail toestaat in verband met het uitzicht van de treinbestuurder, lijkt het de bewoners onmogelijk het geluid zo terug te dringen, dat een aan vaardbaar peil wordt bereikt. Als de lijn verhoogd wordt en intensie ver wordt gebruikt vrezen de om wonenden dat er onhoudbare toe standen zullen ontstaan. Boven dien vrezen de huiseigenaren dat bij verkoop hun woningen veel minder waard zullen zijn. De vergadering van begint om acht uur. LEIDERDORP - Op 4 januari ver gadert de Leiderdorpse commissie verkeer en vervoer. Daar wordt on dermeer gesproken over het kruis punt Persant Snoepweg - Van der Valk Boumanweg en de verkeerssi tuatie aan de Rietschans. WARMOND - B en W van War mond houden op 3 januari van 20.00 tot 21.30 uur een nieuwjaarsrecep tie in de kantine van zaal „Klim Op" aan de Endepoellaan. VOORSCHOTEN - Woensdag 5 ja nuari vergadert in Voorschoten de commissie voor welzijn en onder wijs. Plaats van handeling is het Voorschotense gemeentehuis, aanvang 20.00 uur. VUURWERK IN BESLAG GENOMEN LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen dagen enkele kilo's vuurwerk in beslag genomen. Een 45-jarige Hagenaar kreeg een proces-verbaal omdat hij zeventien kilo van het brandbare materiaal in zijn auto vervoerde. In de wagen van een andere Hagenaar (30) werd ruim twee kilo aangetroffen. De twee Hagenaars, beiden houders van een leesportefeuillebedrijf, werden bij een verkeerscontrole aangehouden. Een 30-jarige Leidse winkelier uit de Oostdwarsstraat ging op de bon, omdat hij zonder vergunning vuurwerk verkocht. Een voor raadje van twee kilo werd bij hem in beslag genomen. MAANDAG Wjjk 9 Maresingel (van Julianastraat tot Zwarte Pad), Pr. Frederikstraat, Koningstraat, Bronkhorststraat, Willemstraat, Pr. Hendrikstraat en plein, Mauritsstraat, L. de Coligny- straat, Waldeck Pyrmontstraat, Marnixstraat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan), Aamliastraat, J. W. Frisostraat, van Hogendorp- straat, van Limburg Stirumstraat, van der Duinstraat, Falckstraat, Anna van Saksenstraat, Kemper straat, Molenstraat. Wijk 11 Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart), Pasteur- straat, Hansen- en Korte Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groe- noordstraat en plein, Mussen- broekstraat, Lucas van Leyden- straat, Bakker Korffstraat, Jan Lie- venstraat, Fr. van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broekweg, Stadspolderweg, Haarlemmerweg, Raampoort, Raamstraat, Maredijk, Piet Heinstraat, Vendelstraat, Poelgeesterstraat, Schutterstraat, Maredijkhofje, Vaartkade, Aloë- laan, Rijnsburgersingel, Marislaan. WOENSDAG Wijk lOTer Haarka- de, Boshuizerlaan, Boshuizerkade, 5 Meilaan en plein, Bevrijdings plein, G. van der Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat, Joh. Poststraat, Walraven van Hal straat, Wiardi Beckmanstraat, van der Helmlaan, Arent Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocherstraat, van Banchemhof, de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Kelder mansstraat, Vingboonshof, Jacob van Campenlaan, Voorschoterweg, Stalparthof, van 's Gravensande- straat, Berlagestraat. Wijk 12 Veilingkade, Lammenschansweg (van Veilingkade tot Lammen- schansplein), Lammenschan- splein, Zoeterwoudseweg, Meloen straat, Appelstraat, Tomatenstraat, Druivenstraat, Kersenstraat, Car- butreweg, Planteynstraat, Kanaal- weg (van Lammebrug tot spoor lijn), Vlietweg, Vrouwenweg, Cro- nestein (woonschepen). DONDERDAG Wijk 13 Rijnsburgerweg, Terweepark, Boerhaavelaan, Mariënpoelstraat, Kagerstraat, Zweilandlaan, van Swietenstraat, Faljeristraat, Hout laan, A. Duycklaan, van Beunin- genlaan, van Slingelandtlaan, J. de Wittstraat, J. van Oldenbarneveld- straat, Fagelstraat, Ledenberch- straat, Hogerbeetsstraat, Warmon- derweg, Nachtegaallaan, Mezen- straat, Vinkenstraat, Lijsterstraat, Roodborststraat, Merelstraat, Was- senaarseweg, Leeuwerikstraat, Blauwe Vogelweg. Wijk 15 Stationsweg, Paviljoenshof, Sta tionsplein, Morssingel, Pesthuis laan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krügerstraat, Pres. Steyn- straat, Transvaalkade en hof, Jou- bertstraat, Wolmaranstraat, v. d. Tasstraat, Lopsenstraat, Rijnzicht- straat, de Wettstraat, Reitzstraat, de la Reyestraat, Pretoriusstraat. VRIJDAG Wyk 14 Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat, Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioenstraat, Pioenhof, Lindestraat, Resedastraat, P. de la Courtstraat, Koninginnelaan, Acacialaan, Tul penstraat, Zoeterwoudsesingel (van Herenstraat tot Lammen schansweg). Wijk 16 Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuven straat, Gerrit van der Laan- straat, Leeuwkenstraat, Valdez- straat, Stadhouderslaan, Magda- lena Moonsstraat, 3 Octoberstraat, Duivenbodestraat, Staalwijkstraat, Buitenruststraat, Kastanjekade, Meidoornstraat, Hyacintenstraat, Seringenstraat, Daliastraat, Anje lierstraat. Bonaventura provinciale titel school- basketbal LEIDEN/VLAARDINGEN -Op de valreep van het oude jaar heeft de Leidse scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenborg bij de provinciale schoolbasketbalkam- pioenschappen in Vlaardingen al vast de titel van 1977 veroverd. Bona legde daardoor overigens voor de 6de achtereenvolgende maal beslag op het Zuidhollands kampioenschap, dat recht geeft op deelname aan de nationale titel strijd. De Leidse school voor de De tailhandel kwam niet verder dan een laatste plaats in haar poule. Hel meisjesteam van Bona wist even eens niet door te dringen tot de eindstrijd. Bonaventura zag zich voor de aan vang van het kampioenschap ge handicapt door de afwezigheid van 3 basisspelers, die een trip maken met het nationaal kadettenteam. Desondanks bleef de formatie van coach Kallenberg toch ongeslagen: 40-10 tegen Voorburg, 41-22 tegen een Vlaardingse school, 38-27 tegen concurrent Hugo de Groot uit Rot terdam en in de finale een op het eind nog ruim uitgevallen zege op de scholengemeenschap Westland Zuid: 35-18. De school voor de Detailhandel was ingedeeld in de groep met Westland-Zuid en leed achtereen volgens nederlagen tegen De Glopper (Capelle) 22-34, SG Oud Beijërland 19-20 en Westland Zuid. 26-48. Parkeermeters vernield LEIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag op de Kaasmarkt negentien parkeermeters vernield. Van deze meters werden de glasruitjes inge slagen. Voorts werden in dezelfde nacht vijf parkeermeters op de Steenschuur en twee in de St. Jo- rissteeg kapot gemaakt. MR. GIELE HOOGLERAAR IN LEIDEN LEIDEN - Mr. J. F. M. Giele, raads heer in het Gerechtshof van 's- Hertogenbosch (belastingkamer) en wetenschappelijk hoofdmede werker voor belastingrecht in Lei- dep, is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar in het belastingrecht. Prof. Giele (51) studeerde in 1950 af aan de Rijksbe lastingacademie en slaagde in 1965 voor het doctoraal examen Neder lands recht, fiscale studierichting. Nadien was hij voor de Rijksbelas tingdienst werkzaam in Bussum, Rotterdam, Delft, Zaandam en Amsterdam. In 1955 werd hij belas tinginspecteur in Amsterdam en in 1965 kwam hij naar Leiden om hier te gaan doceren aan het Rijksinsti tuut Belastingen. In hetzelfde jaar werd hij voor een halve dagtaak benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Leidse universiteit. Cursus hulp verlening en verzorging LEIDEN - In februari start het Trainingscentrum voor Vrijwillige Hulpverlening een cursus van veer tien avonden die openstaat voor ie dereen de geïnteresseerd is in de hulpverlening en geestelijke ver zorging. Naast de professionele hulpverlening blijkt er steeds meer behoefte aan vrijwilligers. Een goede training, aangepast aan de problemen waarmee een vrijwilli ger in aanraking komt, is nodig, meent het Trainingscentrum, om frustraties en teleurstellingen te voorkomen. Tijdens de cursus zal het vooral gaan om het goed leren luisteren en invoelen, en kennis van de „sociale kaart": welke hulp verlenende instanties waar te be reiken zijn. De kosten van deze cursus bedra gen negen gulden per avond. Aan melding (vóór 15 januari) en meer informatie: Trainingscentrum voor Vrijwillige Hulpverleners, Caeci- liastraat 11-15, telefoon 125636. Nieuwjaarswensen voor patiënten LEIDERDORP - Familieleden of kennissen van patiënten die in het St. Elisabeth ziekenhuis in Leider dorp verpleegd worden, kunnen telefonisch hun nieuwjaarswensen doorgeven. De ziekenomroep zal de wensen zaterdagmiddag 1 januari tot half drie en half vijf 's middags opnemen op de band. De band wordt op zondagmiddag tussen drie en vijf uur in het programma Muzikaal Allerlei uitgezonden te- samen met een aantal verzoekpla ten. Men moet daarvoor bellen 071-899250 (toestel 203). V oorlichtingsavond LEIDEN - Op maandagavond 10 januari (aanvang 20.00 uur) wordt er in Lorentzhof lorentzhof aan de Lorentzkade, in eerste instantie voor bewoners van het Rooden- burgerdistrict, een voorlichtings avond over het 17 januari te starten bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker georganiseerd. Er zal ook een huisarts aanwezig zjjn om eventuele medische vragen te beantwoorden. Zondag Antonius Clubhuis, dansen 8-11 uur 't Breehuys, Breestraat 19, gespreks groep Gideon, 11.30 uur vm.-1.30 uur nam.; koffiebar. 8-11 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum Leidse werkgroep homofilie/COC, 8-11 uur Middelweg 19c, kindervoorstellnig Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., tel. 125802. Maandag Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-6 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, 2-5 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Stadhuis, Nieuwjaarsrede burgemees ter, 7.30 uur nam.; nieuwjaarsreceptie, 8.30 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, nieuwjaars receptie, 8 uur nam. Sportzaal Klim Op, nieuwjaarsreceptie, Leidse Schouwburg, „Niet bereikbaar" van Simon Gray, met o.a. Ina van Faas- sen en Ton van Duinhoven, 8.15 uur Artsen Leiden-Voor spoedgevallen wordt de dienst van zaterdag 0.00 uur tot zaterdag 24.00 uur, waargenomen door Wijk 1 (Morswegkwartier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord): H. C. Jasperse jr., Witte Singel 72, tel. 124961: Wijk II (Kooi en Merenwijk): H. A. M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; Wijk'III (Waard, Professorenwijk en Tuin- stadswijk): W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): C. J. M. Schrama, Zocher straat 1, tel. 766123. De dienst van zondag 0.00 tot zon dag 24.00 uur, wordt waargenomen door Wijk I: R. M. G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; Wijk II: F. B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; Wijk III: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel. 141225; Wijk IV: W. Schelle- kens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Leiderdorp - Van 't Woud en Reu- ling, Hoofdstraat 40, tel. 130070. Oegstgeest - J. W. de Haan, Dui venvoordestraat 3, tel. 154294 (za terdag); E. W. F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130 (zondag). Voorschoten - A. Tromp, Lohman- plantsoen 33, tel. 071-762159 (zater dag); B. van Beusekom, P. Heyn- laan 6, tel. 071-763551 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (za terdag en zondag). Warmond - A. W. Bots, Prof. Aal- berselaan 2, Voorhout, tel. 02522- 11393 (vrijdag); A. de Gijsel, Swei- landstraat 16, tel. 10834 (zaterdag en zondag). Apotheken De avond-, nacht- en ochtenddienst' der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 31 dec. tot 2 jan. 8 uur vm., door Apo theek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060 en door Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. De dienst na 2 jan. 8 uur vm., wordt waargenomen door Zuider Apo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en door Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel. 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. M. den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel. 02522-12485. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2