LEIDSCH DAGBLAD Amnestie in Spanje meubelshow Verkoop vuurwerk hUiSdieFtueer naar record Geloogd Massief Eiken Aankoop van Vlietlanden voorkomt debacle voor de provincie vandaag m ij nö0rs meubelen srsr: DAF doop voeders en vepzopgings- middelen van Vlieland Waarom zoveel jonge ogen v.d.Wiel blij aankijken. nieuwjaarsdag Geen oogonderzoek door opticiens Meubelfabriek M Oisterwijk VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 135128 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het financiële deba cle dat voor de provincie Zuid-Holland dreigde te ont staan bij de ontzanding van "De Vlietlanden", langs de Vliet tussen Leidschendam en Leiden, is voorkomen. Tussen Gedeputeerde Staten en de Koninklijke Wegenbouw-Stevin BV is overeenstemming over de aankoop van het 290 hectare grote complex bereikt. Als piovinciale staten ermee ak koord gaan en het rijk geen financiële bezwaren heeft, zal voor het complex een bedrag van 10.6 miljoen gulden wor den betaald. Gevolg van deze transactie zal zijn dat het gebied in zijn ge heel bestemd kan worden voor de openbare dagrecrea tie. Eerdere plannen gingen in de richting van de bouw van tweede woningen of va- kantiebungalows. De provin cie is van plan om zo snel mo gelijk een begin te maken met de inrichting van het gebied. In 1968 gaf de provincie aan de BV Recreatiecentrum Rijn land vergunning om in enkele polders van het Vlietlanden- gebied zand te winnen. In to taal zou er 14 miljoen kubieke meter zand gewonnen wor den, voor wegenprojecten van het rijk en de provincie die gepland waren. De pro vincie heeft destijds in de be slotenheid beslist haar aan deel van 2.8 miljoen m3 zand voor te financieren. Op die manier hoopte men financieel voordeel te behalen. Daarmee was een bedrag van 7.5 mil joen gemoeid. Het gewijzigde overheidsbeleid haalde een flinke streep door de rekening. Verschillende wegenprojecten (ondermeer de Leidse Baan tussen Den Haag en Leiden) vonden geen doorgang. De behoefte aan zand viel daardoor vrijwel geheel weg. Daarop dreigde de gehele zandwinning een fiasco te worden. BV Recrea tiecentrum Rijnland werd overgenomen door de Stevin-groep. Zou echter de bv failliet worden verklaard, dan zou ook het door de provincie geïnves teerde bedrag verloren gaan. De provincie heeft daarop al les in het werk gesteld te red den wat er te redden viel. Men slaagde er in een zandlever- ingscontract te sluiten met de NV Articon, een dochter maatschappij van de Neder landse Spoorwegen. Het betekent dat een deel van het zand van de provincie, dat zich nu nog in de grond be-j vindt zal worden gebruikt! voor de aanleg van de nieuwe; Schipholspoorlijn. Het gaat; hier om 1.7 miljoen kubieke meter, eventueel uit te brei-' den tot 2.45 miljoen. De zandwinning door Stevin zal kunnen doorgaan tot uiterlijk 1 januari 1987. Regering ontbindt politiek tribunaal MADRID (AFP/UPI) - De Spaanse regering heeft in feite amnestie aan politieke gevangenen verleend door kort na de vrijlating van de communistenleider Santiago Carillo en zeven "mindere goden" het zogenaamde "tribunaal" te ontbinden. Deze rechtbank voor openbare orde stamde nog uit de Franco-tijd en behandelde politieke delicten en ter reurdaden volgens Franco's wetten. Door het besluit van de Spaanse re gering is het leger niet langer be voegd "terroristen" te berechten. Een hogere regeringsfunctionaris zei dat het geval Carillo en alle an dere lopende zaken nu voor de ge wone rechtbanken komen. Militaire tribunalen kunnen vol gens hem voortaan alleen militai ren of personen die inbreuk maker, op militair eigendom berechten. De speciale rechtbank voor open bare orde was op 2 december 1963 door de Cortes (Spaanse parle ment) ingesteld. De Spaanse regering heeft gisteren eveneens de rechtbank voor mone taire delecten, die gespecialiseerd was in gevallen van belastingont duiking en het geldverkeer, opge heven. De speciale rechtbank bestond uit een president en twee plaatsver vangers die bij decreet door de re gering waren benoemd. Zij moes ten delicten berechten die op Spaans grondgebied begaan waren en "de openbare orde verstoorden of onrust zaaiden in het nationale geweten". De rechtbank was de steunpilaar van het hele Franco- systeem. Jaren lang hebben alle politieke oppositiepartijen, zelfs de meest gematigde, de opheffing geëist. De speciale rechtbank was berucht om zijn willekeurige behandeling van beklaagden en zware straffen. Nieuwe Rijn 50. Tel. 120824 (07V DEN HAAG (ANP) - Het Neder landse publiek heeft deze week voor vele miljoenen guldens aan vuurwerk ingekocht. De impor teurs van vuurwerk spreken van "goede resultaten" en de verkoop ligt ten opzichte van vorig jaar tenminste 12 procent hoger. Hoewel exacte cijfers ontbreken, kan worden aangenomen, dat - ondanks een gemiddelde prijs stijging van vijf procent - in ons land voor circa 27 miljoen gulden aan vuurwerk is verkocht. Bij de koninklijke Nederlandse kunstvuurwerk en munitiefa briek A.J. de Kat, voorheen Loeff in Leiden is meer verkocht dan Evenals de verkoop van vuurwerk vorig jaar. "We hebben circa 12 steeg ook de verzending Ja, het is duidelijk dat zoveel jongeren v.d. Wiel op zoeken. Om daar de bril te kiezen die "in" is en aan trekkelijk maakt. Ze weten, dat v.d. Wiel een kollek- tie heeft vol verrassende vondsten. Een modebril, een jonge bril... de bril speciaal voor jou. Daarom: IV ÏAfHof uW adviseur in jonge modebrillen V «fl IV BV 1VI en contactlenzen. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108. procent meer omgezet", aldus adjunct-directeur K.C. Hoek- stein, die een groeiende belang stelling bespeurt voor het kopen van siervuurwerk ten koste van het bekende knalwerk. "Vorig jaar was deze tendens al te be speuren, maar dit jaar heeft zich dit in toenemende mate gemani festeerd". Een nieuw artikel, dat erg goed is aangeslagen, is de zo genaamde zwermpot. "Een mengsel van veel fluiteffecten en lichttoestanden", verduidelijkt de heer Hoekstein. De firma Beko in Tilburg, met een assortiment van meer dan 400 verschillende vuurwerkartikelen de grootste importeur in ons land, boekte een omzetvermeer- dering van 20 procent. "We zijn erg tevreden", aldus een woord voerster van de onderneming, die ongeveer 50 nieuwe artikelen uit China in omloop heeft gebracht. Onder meer werden nieuwe Ro- kerst- en nieuwjaarswensen dit jaar weer naar record-hoogte. In deze december-maand gingen circa 50 miljoen wensen de deur uit: een stijging van vijf procent ten opzichte van 1975, aldus een PTT-voorlichter. Sanerin gssubsidie Rijk geeft 3 miljoen aan Leiden en Sassenheim INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 Wim Kan begint vanavond één minuut eerder (21.49) en duurt twintig minuten lan ger dan aanvankelijk de be doeling was. Daardoor be gint de Onedin Line pas om 23.09 uur. Op de foto Kan tijdens een per siflage van de minister president in zijn wekelijkse persconferentie. Kans op treden zal ongetwijfeld een hoogtepunt in de vele radio- en televisieprogramma's rondom de jaarwisseling zijn. PAGINA 5 De Spaanse communisten leider Carillo is gisteravond inderdaad op vrije voeten ge komen. PAGINA 9 Emancipatie in het onder wijs laat op zich wachten. PAGINA 11 Eén van de meest besproken Nederlanders dit jaar was mi nister Van Agt. Een interview met de lijsttrekker van het CDA. PAGINA 13 Pure chantage van zwem- bond. PAGINA 15 Argentinië kan toeschou wers van het wereldkam pioenschap voetbal niet her bergen PAGINA 17 "Op wegwaarheen"?. Praten over het verkeer. PAGINA 23 Jk voel me nog steeds capabel een historisch onderzoek te doen in de zaak-Menten"Dit ver klaarde gisteren een nogal ge ëmotioneerde dr. Scheffer die naar aanleiding van-publica ties over zijn oorlogsverleden afgelopen woensdag door mi nister Van Agt van de opdracht tot het onderzoek werd onthe ven. Een Van Agt die bij het ver lenen van de opdracht kennelijk niet op de hoogte was van de an tecedenten van de historicus. Scheffer: "Maar toen ik de mi nister tijdens ons eerste gesprek vroeg "U kent toch mijn verle den"? reageerde hij bevesti gend". PAGINA 7 vari 11-5 uur met 'n festival aan lage prijzen! 1 LEIDEN Lange Gracht 5 (aan de City Ring) LEIDEN - Voor het herstel van het gebied Herengracht/Zijlsingel heeft het ministerie van Volkshuis- kaarsen, luchtvuurwerk vesüng en RujmteUjke ordening ruim 1,8 miljoen gulden beschik baar gesteld. Het toegekende be- de Bruin, directeur ?ra„g.d'e.nL°m funderin8en te-' eerste Nederlandse Dooi zet in Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Matige, aan de kust krachtige wind nit het zuidoosten. Maximumtemperaturen in het zuid westen en het westen van Iets boven 0 graden, in de rest van het land rond het vriespunt. Een depressie die van Noord- Schotland naar het noordoosten trekt en een gebied met hoge baro meterstanden boven Midden- en Noord-Europa houden een krach tige zuidelijke stroming boven onze omgeving in stand. Met deze stro ming wordt geleidelijk minder koude lucht naar ons land gevoerd. Een zwak front van de depressie bij Schotland komt langzaam dichter bij en zal het komend etmaal ons land passeren, waarbij tijdelijk sneeuw of onderkoelde regen kan vallen. Een depressie nabij de noordwestpunt van Spanje, trekt naar het zich laat aanzien ten zuiden van ons land langs naar het noordoosten. Na het passeren van het front zullen hierdoor nieuwe hoeveelheden zachtere lucht naar West-Europa worden gevoerd. Door deze veranderingen in de drukver- delïng zal bij ons de temperatuur geleidelijk verder stijgen. 1 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 13.54 uur; onder: 4.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.17 en 12.44 uur, iaagwater te 8.16 en 20.39 uur. Zon op: 8.48 uur; onder: 16.40 nur. Maan op: 14.31 uur; onder: 5.34 uur. Hoogwater te 1.15 en 13.31 uur; iaagwa ter te 9.15 en 21.31 uur. SERVICE NU NAAR VLIETWIJK VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 vaii ue eerste i^cucucuiusc ^en VOOr riolerin6en in de Her" kunstvuurwerkfabriek^voorheen engracht en Nieuwe Rijn (tussen Herengracht en Langestraat) en om de kademuren te restaureren van de Oranjegracht, de Herengracht, de Zuidsingel/Binnenoostsingel en sieinnjurwerk wordt de Nif.u,we R«n',Het jjjS had voor aldus de heer De dergelijk werk al een bedrag toege- kend van 630.140 gulden. Inclusief de subsidie die de ge meente binnenkort hoopt te krij- J.N. Schuurmans in Leeuwar den, is niet ontevreden. "Een stij ging van de omzet met 12,5 pro cent en verheugend is ook dat steeds n gekocht' Bruin. Overigens is de afgelopen dagen door de politie op grote schaal vuurwerk in beslag genomen. Zo ^en v het rijk voor de kosten onder'meerede?Enschedese grondaankoop heeft de gemeente het gebied Herengracht/Zijl- 1 nu een bedrag van ongeveer zestien mihoen gulden gekregen, dergelijke "vêfkMphaddën. De Jok Sas^nheim krügt een bij. politie in totaal 5100 kilo werk in beslag bij acht winkeliers die geen vergunning HUISMAN B.V. Tel. f34000 - 144345 - 144346 144347, Leiden. PERU KOOPT RUSSISCHE VLIEGTUIGEN Rotterdamse politie kwam de af gelopen dagen tot ruim 2000 kg terwijl de rijkspolitie in Schoon- ebeek beslag legde op 3500 kilo gram. Eén winkelier had 1000 kilo vuurwerk in zijn slaapkamer opgeslagen. LIMA (Reuter) - president Morales van Peru heeft meegedeeld dat zijn land luchtmachtmaterieel van de drage uit de saneringspot. Het gaat Sowjet-Unie heeft gekocht. Bij- om een bedrag voor het centrum tegenover de Nederlands Her vormde Kerk. De bijdrage is be stemd voor de aankoop van viei bedrijven en 27 slechte woningen. Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 1 16 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. vrijdagavond tot 21 uur. Nieuwjaarsdag zijn wij geopend van 10-18 uur eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland 1.2 miljoen zonderheden wilde hij niet geven, het dorp Eerder was bericht dat Peru met Moskou onderhandelde over de aankoop van Soechoi- gevechtsbommenwerpers ter ver vanging van verouderde Franse en Britse machines. Het' ministerie van buitenlandse zaken zei vorige maand, dat er ook aanbiedingen van Amerika, Frank- ft rijk en Engeland maar dat de Sowjet-Unie de trekkelijkste financiële den bood. Peru heeft al Russische transpor thelikopters en tanks. President Morales verklaarde dat de aankoop van het luchtmachtma terieel niet betekent dat Peru zich in zijn politiek zal laten beïnvloe den door de Sowjet-Unie. Hij zei ook dat de militairen niet van plan zijn voorgoed aan de macht te blijven, maar de overgang naar een burgerlijk bestuur zou wel drie tot vier jaar in beslag kunnen nemen. DEN HAAG (ANP) - De oud- hoogleraar in de oogheelkunde in Leiden, prof. dr. M. C. Colenbran der heeft een duidelijk "neen" laten horen over de vraag of opticiëns brillen en contactlenzen mogen voorschrijven. Hij stelt dat bij het voorschrijven van een bril een oogonderzoek be hoort en dat de opticiëns daartoe niet in staat zijn. Slecht zien heeft volgens hem twee oorzaken: een verandering in de gezichtsscherpte en een oogafwij king. Met een bril wordt wel verbe tering bereikt van de gezichts scherpte maar deze "oplossing" leidt volgens prof. Colenbrander gemakkelijk de aandacht af van de mogelijke tweede oorzaak. Iedere oogarts kent wel gevallen van blindheid die te wijten zijn aan het niet tijdig herkennen van oog ziekten door brillenvoorschrij- vende opticiëns. Prof. Colenbrander Geen amateurvoetbal ZEIST - Alle voetbalwedstrijden, die voor zondag in de hoofdklasse amateurs waren vastgesteld, zijn vanochtend ook afgelast. Alle J}) overige amateurwedstrijden wa ren al afgelast Hartelijk dank voor het in ons gestelde vertrouwen in het afgelopen jaar. Wij wensen al onze relaties, be zoekers en vrienden een prettige jaarwisseling en een voorspoedig, gezond en sportief schaatsend 1977. Groetend: Ton Menken. Oudejaarsavond gesloten vanaf 17.00. Nieuwjaarsdag vanaf 9 uur. 's morgena geopend. Openingstijden, Iedere dag. vanat 7.00-12.00 uur 13.30-17.00 uur. 19.00-22.00 uur. VONDELLAAN - LEIDEN Tel. 766798

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1