Argentinië kan bezoekers WK niet herbergen Fa Ca Nu niet rillen van uw stookkosten Veel te weinig bedden Valentijn tweemaal snelste in Inzeil V.V. ORANJE GROEN Michels: Zuidamerikaanse landen gaan WK beheersen VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 BUENOS AIRES - Voordat hij tot de hoge heren van het Organisatiecomité Wereldkam pioenschappen voetbal 1978 in het super-beveiligde gebouw van het ministerie van Defen sie doordrong, was hij zes keer van top tot teen gefouilleerd, maar was wel de eerste Europeaan, die vorige maand zover kwam: Cyril Speijer, de Nederlander, die in nauwe samenwerking met de KLM een fors reisproject naar de WK in Argentinië aan het opzetten V is. De Hagenaar had in dat bolwerk een uitgebreid onderhoud met dr. Rodolfo Jorge de Lorenzo (56), de enige niet-militair in het organisatiecomité. Deze hoogle raar aan de universiteit van Bue nos Aires en vroegere minister van onderwijs in het kabinet Pe- ron, is samen met de voorzitter van het organisatiebureau, gene raal Antonio Merlo rechtstreeks verantwoording verschuldigd aan de president. Door Peter Dijkgraaf Na het bezoek van de FIFA- delegatie in november is het sein op groen gezet, op 1 juni 1978 speelt regerend wereldkampioen West-Duitsland de openings wedstrijd van de volgende WK in het stadion van River Plate. In het zelfde stadion, dat tegen die tijd ruim 100.000 toeschouwers kan bevatten, wordt op 25 juni ook de finale afgewerkt. "De werkzaamheden zijn uitste kend voorbereid, in veel opzich ten liggen de organisatoren nu al voor op hun schema, kortom de Argentijnen staan gereed en er is voor ons geen enkele reden om aan de goede afloop te twijfelen", zei René Courte als woordvoer der van het FIFA-gezelschap, dat een rondreis maakte langs de zes velden in de vijf steden, waar in 1978 voor vier jaar wordt uitge maakt welk land van de 106 in schrijvers het beste voetbal ter wereld speelt. Centrale plaats Er zijn weinig landen op deze aard bol waar voetbal een zo centrale plaats inneemt in het maat schappelijk gebeuren als juist in Argentinië, er is ook geen stad in de wereld waar zeven stadions zijn, waarin meer dan 50.000 kij kers een plaatsje kunnenvinden. Het was voor de organisatoren eigenlijk een koud kunstje ge weest om het hele toernooi in Buenos Aires af te werken, maar de regering besefte maar al te goed, dat de mensen in de regio dan in opstand zouden komen. De militaire junta, die in maart van dit jaar Isabel Peron afzette, had liever afgezién van de organisatie van de WK, de opdracht terugge geven aan de FIFA. Dr. Lorenzo geeft alleen toe, dat de regering bevreesd is voor negatieve publi citeit in het buitenland, maar nog meer voor protesten van het Ar gentijnse volk, dat reikhalzend uitziet naar deze wereldkam pioenschappen. En omdat het ook niet al te best gaat met het "brood", schonk de regering het volk de "spelen", onder de voor waarden dat de WK in principe niets mogen kosten, dus self supporting moeten zijn en dat er zeer strenge veiligheidsmaatre gelen worden voorbereid. Niet bang Aad van Mil gekozen voor 'De Kikvorsen' LEIDEN - Aad van Mil (LZ'86) maakt deel uit van de ploeg van "De Kikvorsen", een officieus Neder lands waterpoloteam, dat door bondscoach Ivo Trumbic is gese lecteerd om deel te nemen aan het Van Haselen toernooi. Dit toernooi, georganiseerd door AZ PC, wordt dit jaar gehouden op 8 en 9 januari in het Amersfoortse Sport- fondsenbad. Tot de deelnemende clubs behoort o.a. de Westduitse kampioen, Würzburg. ADVERTENTIE Op Nieuwjaarsdag speelt L.F.C. I tegen het oude L.F.C.-team van 1967. Aanvang 12.30 uur. Nieuwjaarsreceptie van 15.00-17.00 uur in de kantine. Het is duidelijk, de WK gaat door in Argentinië, sterker, het Argen tijnse volk is er nu zo door in de ban, dat het de val van deze rege ring zou betekenen, als de orga nisatie zou worden teruggege- Voetbalsupporters zijn niet het type mensen, dat zich door poli tieke zaken laten afschrikken. Terwijl in Argentinië alleen al dit jaar bijna 1500 mensen om poli tieke redenen zijn vermoord - de aanslagen waarbij minder dan twintig mensen om het leven komen halen de kolommen van de kranten niet eens meer - over treft de vraag naar kaartjes nu al verre het aanbod. De organisatoren hebben berekend dat zij 60.000 buitenlandse be zoekers redelijk kunnen herber gen, maar alleen al uit Brazilië zijn 33.000 aanvragen binnenge komen en wat te denken van de Westduitsers, die al 12.000 be dden hadden gereserveerd. Had den, want onze oosterburen heb ben hun marken inmiddels te ruggestort gekregen. Om corruptie tegen te gaan - in het Argentinië van Isabel Peron was' bijna iedereen te koop - heeft het organisatiebureau alle eerste klas hotelkamers "geconfisceerd". Er is nu een groep van veertig reis bureaus geselecteerd, onder wie de bedden en toegangskaarten zullen worden verdeeld.De ka mers kunnen uitsluitend worden besteld voor 28 dagen, in combi natie met een entree-biljet. Het aantal fatsoenlijke hotels in de vier andere plaatsen, waar de wedstrijden voor de WK worden afgewerkt, Rosario, Cordoba, Mendoza en Mar del Plata, is voor juni'78 in ieder geval niet op een redelijk peil gebracht en daarom zullen er ook hotelkamers in Buenos Aires worden verkocht met inbegrip van de dagretour tjes met speciale vliegtuigen. Cursus Nederlands Dat betekent dat de Nederlandse supporters bijvoorbeeld moeten rekenen op retourtjes naar Men doza, op bijna 1100 km van de hoofdstad. Officieel wordt in april volgend jaar pas beslist welke landen waar spelen, maar dr. De Lorenzo liet doorscheme ren dat er een goede kans bestaat dat Nederland - aannemende dat Zwartkruis zijn team naar winst op de Belgen voert - in de groep in Mendoza komt te spelen. In de hoofdstad van de gelijknamige westelijke provincie, start bin nenkort voor 6000 ingezetenen (niet alleen tolken, maar ook winkeliers en restauranthouders een cursus Duits en Nederlands Een ding stelt De Lorenzo duide lijk; het aantal buitenlandse be zoekers zal worden aangepast aan de hotelaccommodatie. Car los Alberto Lacoste, de vice- voorzitter van het organisatie comité, zei het deze week aldus: "Wij willen voorkomen dat men sen op pleinen slapen en door het land liften". Grootste probleem voor de organisatoren wordt ech ter naast de verbouwing van de stadions, de uitbreiding van de communicatiemogelijkheden. De regering heeft trots gemeld dat er geen problemen zullen zijn rond de televisie-uitzendingen - De loorenzo: "We kunnen nu twee wedstrijden tegelijk in kleur uitzenden" - maar er zal nog heel wat moeten gebeuren, voordat er voldoende telefoon- en telegraaf lijnen lopen naar Cordoba en Mar del Plata. Sinds vorige maand heeft het organisatie-comité één zorg min der, er zijn nu zoveel particuliere ranches en clubhuizen "gevor derd", dat er voldoende fraai ge legen plaatsen zijn om de teams onder te brengen. "Daar moet je niet te gering over denken, want bij de ranches zijn sauna's, golf banen, paardenstallen en noem maar op", zo stelt De Lorenzo trots vast. INZELL - Jos Valentijn heeft zich gisteren in Inzeil twee keer de snelste getoond tijdens onderlinge wedstrijden van de sprintkernploeg. Op de 500 meter bleef hij Eppie Bleeker vijfhonderdste seconde voor (39,57 - 39,62). Op de 1000 meter bedroeg het verschil tussen Valentijn en Bleeker ruim een halve seconde. Valentijn maakte op deze afstand een tijd van 1.19,38. Bleeker kwam op 1.19,91 uit. Ook Bert de Jong bleef nog juist onder de tachtig seconden. Annemiek Fentener-Van Vlissingen en Diederik Krom zijn in het Zwit serse plaatsje Alt Sankt Johann de Nederlandse jeugdkampioenen skilo pen geworden. Het Hilversumse meisje had voor de vijf kilometer een tijd nodig van 29.30,4. Op het zware parkoers legde Diederik Krom bij tien graden onder nul 8,5 kilometer af in 43.22.2. In het Oostenrijkse dorpje Spital an Ührm werd door de Nederlandse jeugd gestreden om de nationale titels bij de reuzenslalom. Bij de meisjes won de 14-jarige Carla Bakker uit Geleen. Tweede werd de pas 11-jarige Angelica van der Kraats. Martin Lamaker uit Wassenaar was de snelste jongen. De Oostenrijkse skispringer Toni Innauer, winnaar van de zilveren me daille op de Olympische Spelen in Innsbruck (90-meter schans), won in Oberstdorf de eerste wedstrijd van het vierschansentoernooi. De 18-jarige Innauer bereikte afstanden van 104,5 en 109,5 meteren kreeg een waarder ing van 255,6 punten. Tweede werd de Oostduitser Jochen Danneberg. ADVERTENTIE Het bestuur van wenst leden - donateurs(trices) poolleden en zusterverenigingen VOORSPOEDIG 1977 t Kubala ,Jk geloof dat het West-Duitsland wordt DUSSELDORF - Zeventien maanden voordat het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in Argentinië begint, heeft het Westduitse persbureau SID een aantal Europese trainers gevraagd hun voorspellingen over deze strijd te geven. De meest uitgesproken mening hebben Miljan Miljanic, de trainer van Real Mad rid, en Ladislao Kubala, de coach van het Spaanse nationale team. Zij geven West- Duitsland een zeer goede kans zijn titel te prolongeren. Miljanic: „Voor mij zijn de Westduitsers de grote favorieten. Zij hoe ven van alle Europese ploegen de Zuid amerikanen op hun grondgebied het minst te vrezen". Kubala voegt daaraan toe: „Het Westduitse elftal is een bijna ideaal mengsel van kracht, techniek en intelli gentie. In Argentinië wordt een Europees elftal wereldkampioen. Ik geloof dat het West-Duitsland wordt". Eén voorbehoud maakt Kubala nog: „De scheidsrechters zullen in 1978 een belangrijke rol gaan spe len". Ook de trainer van het Italiaanse elftal, Enzo Bearzot, is ervan overtuigd dat West-Duitsland hoge ogen gooit als eerste land na Brazilië de wereldtitel voor de derde keer te veroveren. Als outsider fun geert volgens hem Nederland. Maar er zijn ook trainers, die een heel an dere mening zijn toegedaan. Onder hen bevinden zich de clubtrainers Rinus Mi chels (Barcelona) en Hennes Weisweiler (FC Kóln) en de coach van het Joegoslavi sche team, Ivan Toplak. Rinus Michels zegt „Naar mijn mening zullen de Latijns-Amerikaanse landen de strijd be heersen. Brazilië komt in de finale". Hen nes Weisweiler „De Europese teams heb ben het nadeel van de lange reis en de vreemde omgeving. Daarom geef ik de vertegenwoordigers van Zuid-Amerika de beste kansen". Ivan Toplak stelt „Het wordt een land uit Zuid-Amerika. Alleen WEst-Duitsland kan zich misschien tot het laatst toe handhaven". Een aantal trainers ziet het m Argentinië op een tweestrijd tussen de Latijns- Amerikaanse en Europese landen uit draaien. Dat zijn Don Revie (Engeland), Willie Ormond (Schotland), Michel Hi dalgo (Frankrijk) en Vaclav Jezek (Tsjecho-Slowakije). Op een volledig Europees succes, varië rend van twee tot vier teams bij de laatste vier, rekenen eigenlijk alleen Stefan Ko- vacs (Roemenië), Jacek Gmoch (Polen), Lajos Baroti (Hongarije) en Guy Thijs (België). Het Nederlands elftal wordt slechts door drie trainers min of meer als favoriet voor de eindzege genoemd. Baro ti, Ormond en Bearzot zien wel wat m Oranje over bijna anderhalf jaar. ADVERTENTIE Hoe kouder het is, des te harder moet uw verwarming branden om het in huis lekker behaaglijk te krijgen. En des te hoger lopen uw stookkosten op. Vooral nu is het van belang uw aardgasverbruik in de hand te houden. Dat kan, door de tips hiernaast op te volgen. Dat scheelt u niets in behaaglijkheid, maarwèl een stuk in de kosten. Zó kunt u op aardgas besparen: Geen ramen en deuren openlaten. Sluit 's avonds uw overgordij nen. Eén uur voor u naar bed gaat uw verwarming instellen op nacht- temperatuur (15°C). Niet stoken in lege kamers. Draai de radiator dicht (maar denk wel om bevriezing). Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. Houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. Tochtkieren en naden afdichten (maar denk om frisse lucht voor verbrandings toestellen). Verspil geen warm water. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie, correspondentieadres: postbus 19, Groningen. verstandig met aardgas houdt de warmte binnen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17