'PURE CHANTAGE MN ZWEMBOND' Zijl/LGB net langs Barcelona Schaakteam van Leithen nu al bijna kansloos 1 AZC-internationals weigeren sponsorcontract te tekenen Spaanse waterpolokampioen start sterk in oefenduel Voetbal in hoofdklasse nog niet afgelast VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 SPORT PAGINA 15 1 mhjuut LATER Loopt DE TEIL leeg jü£r anders ■Pj wad-ie nu .ya mooi voor ■£si oliebol ps onder de sjg>. doucue i Gestaan T SCHEELDE W&J A EEN HAARTJE tj-j OF 2E HADDEN fcj NOG GEWONNEN «5 OOR'.! 7 over T.: /OLIEBOLLEN j gesproken: i AO/V (D/R NAAR MUV\ /K RUIK ZE /)L ff a,J T is maar goed dat TW'JFEL in de laatste minuut z'n fout goed- jma maakte LEIDEN - Tot veler verrassing staat na drie ronden niet het gedegradeerde eerste team van het jubilerende Leithen maar het tiental van Roelofarendsveen op kop in de derde klasse B van de Leidse Schaakbond. In de eerste ronde was er voor Lei then nog geen Vuiltje aan de lucht Koudekerk II werd met 8V2-IV2 on der de voet gelopen. Roelofarends veen slachtte Philidor VIII, dat sterker heet te zijn dan vorig jaar, maar dit niet is, met niet minder dan 1-9 af. Een daardoor gealarmeerd Leithen trok in de tweede ronde naar Roelo farendsveen. Aanvankelijk waren de Leidse papieren gunstig, maar het tij keerde: Jan Bey liet zijn dame insluiten en kon opgeven, Nico de Haas verknalde zijn prachtstelling en toen ook nog Wet- selaar en Paul van Houten voor de vlag gingen, was het pleit beslecht. Roelofarendsveen kwam met een ruime 6V2-3V2 zege uit de bus. Ook VTL II is er niet in geslaagd Roelofarendsveen een halt toe te roepen. De tactische opstelling van VTL faalde: wel wonnen de cracks aan de borden 6, 7 en 8, maar de veteranen aan de beide laatste bor den misten de boot. Alleen Rob La ven wist Schrama nog een remise te ontfutselen en daarmee was voor VTL de koek op: de winst ging met 3ll2-6ll2 naar Roelofarendsveen. VTL was overigens een geduchte, concurrent, want het had eerst Lei derdorp II zij het moeizaam met 5- V2-4V2 aan de zegekar gebonden. Een arbitragepartij bracht de be slissing: Leiderdorp had winst ge claimd, maar kreeg remise. Op Koudekerk II behaalde VTL II een vlotte overwinning. De Koudeker- kers kwamen niet verder dan één winstpartij en drie remises: 272-7V2 voor VTL. Noordwijk II is nu nog de enig overgebleven rivaal van Roelofarendsveen. Het kraakte Philidor VIII met 8Va-l Va. Leithen I was de volgende tegen stander van Noordwijk II. Twee vooruitgespeelde partijen leverden Noordwijk en V2-IV2 voorsprong op, maar Leithen maakte er in de eerste zitting nog 4V2-3V2 van. Toen Ruud Weber vanuit kansloze posi tie toch nog remise wist te behalen, leek Leithen te gaan winnen, want de laatste partij stond voor hen immers een tikje beter. Hensing miste na een blunder van Noord wijk de winst, had nog remise in Toto/lotto DEN HAAG - Twee deelnemers aan toto 52 van het afgelopen wee keinde hebben alle dertien uitsla gen goed voorspeld. Zij delen de eerste prijs en ontvangen elk bruto 53.990. Lotto 52 leverde geen win naar van de eerste prijs. Uitslag lotto week 52: In de lotto vielen 19.262 prijzen. Inleg: ƒ3.138.090. Prijzenbedrag: 1.490.592.75. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat een vijfde deel naar de jackpot van de lotto van zondag 2 januari, het over ige vier vijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. handen, maar overschreed toen de bedenktijd, zodat Leithen zijn ti- telkansen nu wel vaarwel kan zeg gen. Eindstand: 5-5. Jeugdschaak De voorronden van de strijd om de Leidse jeugdschaaktitel in de cate gorie tot twintig jaar, die de afgelo pen twee dagen op de zolder van de Leidse Jeugdschaak Sociëteit wer den gehouden, hebben geen ver rassingen opgeleverd. Alle kans hebbers zijn erin geslaagd zich voor de finale te plaatsen. De geplaatste spelers zijn behalve de drie sterkste schakers van het afgelopen seizoen, kampioen John van der Wiel, Jan Bakker en Wim Heemskerk, die van deelname aan de voorronden waren vrijgesteld, Paul Bosch, Roel Piket, Martin Voorn, Hans de Goe de, Rinie Kuijf, Dick van de Berg, Jeroen Selier, Menno Okkes en Gert Jan Goedhart. Tweede prijs: 5 winnaars, die elk bruto 50.680 ontvangen. Derde prijs: 152 winnaars, die elk bruto 2157 ontvangen. Vierde prijs: 9.094 winnaars, die elk 44 ontvangen. Vijfde prijs: 10.011 winnaars, die elk 40 ontvangen. De jackpot voor lotto 1 van 2 januari bedraagt 104.341.50. Uitslag tot week 52: In de toto vielen 455 prijzen. Inleg: 400.792. Prijzenbedrag: 222.207.21. Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 53.990 ontvangen. Tweede prijs: 40 winnaars, die elk bruto 1189 ontvangen. Derde prijs: 413 winnaars, die elk 161 ontvangen. rii—i——1 n ,M^| 11^—Gijs Stroboer fiasco Door Rob Kramp strukuzer ZORGT VOOR UET NARDSTE ÈN ZU/VERS7E ÓCNOT VAN DE MEDSTROD.. TEDor TiVOREL voor DE <5CN/r TEREND57e REDD/N& VAR NET iq-30 <saar n76 ALPHEN AAN DEN RIJN - De internationals van Alphense waterpoloploeg AZC: Wim Keman, Tonny Buunk, Gijs Stroboer en Ronald Meyer nemen het door de Ned. Zwembond onlangs afgesloten Speedo-kontrakt niet in dank af. Zij betichten de bond ervan, zonder voorafgaand overleg met de be trokkenen verplichtingen te zijn aangegaan, die zij niet wensen te vervullen. De zwembond heeft met de Aus tralische firma Speedo (leveran cier van alles, wat met de zwem- sport verband houdt zoals zwempakken, badmantels, bad handdoeken etc. etc.) een con tract voor vier jaar afgesloten. Dit contract levert de zwembond het aantrekkelijke bedrag van één miljoen gulden op. Het addertje onder het gras zit opgesloten in door de zwembond op zich genomen verplichting, dat alle Nederlandse deelnemers op zwemgebied (schoonsprin- gen, kunstzwemmen, waterpolo en zwemmen) verplicht zijn 1 te kleden in Speedo-kledij tija^s door de Zwembond georgani seerde evenementen. Niet nako ming van deze eis verbreekt het contract. De bond heeft deze voorwaarde zonder voorafgaand overleg met de geselecteerden geaccepteerd en stelde de be trokkenen op een laconieke wijze op de hoogte. Alle geselecteerden ontvingen een compleet Speedo-pakket én een briefje, waarin zij werden verzocht het bijgevoegde contract te onderte kenen en te retourneren naar de Zwembond. Roald Meyer heeft hieraan gevolg gegeven. „Ik heb spijt als haren op mijn hoofd, dat ik dit contract heb getekend. Het is gewoon een kwestie van snel lezen, tekenen en op de brievenbus geweest. Naderhand heb ik het contract eens op mijn gemak doorgelezen. Toen las ik, dat ik mij verplicht had vier jaar lang die kleding te dragen. Afgezien van de vraag of Speedo wel of geen kwaliteit be zit, vind ik, dat de bond ons nim mer kan verplichten tot dit bela chelijke geval. Wie niet tekent, valt automatisch buiten de selec tie. Dat is pure chantage. Boven dien maakt de zwembond mooie sier van geld, dat wij verdienen. Ik ben het bepaald niet eens met deze regeling; ik zit wat moeilijk, omdat ik al heb getekend, maar desondanks ga ik proberen hier onder uit te komen. In ieder geval dient er een openhartig gesprek gearrangeerd te worden, waarin opening van zaken wordt gege ven". In dank.... De overige drie AZC internatio nals hebben nog niet getekend. Tonny Buunk heeft het pakket in dank aanvaar^, het briefje gele zen en wacht rustig af. „Het is voor mij in feite niet zo belangrijk op dit moment. Ik heb de KNZB na afloop van de Olympische Spelen medegedeeld, dat ik mij zou beraden over een verdere uitbouw van mijn internationale carrière. Mijn maatschappelijke positie prevaleert onder alle om standigheden en de bond zal te gemoet moeten komen aan be paalde voorwaarden, voordat ik mij weer beschikbaar zal stellen. Tot op heden heb ik echter uit sluitend een invitatie ontvangen om aan de selectie-training deel te nemen Ik heb geantwoord tot januari 1977 in ieder geval niet kunnen deelnemen en rond dat tijdstip over de voorwaarden te willen praten. Daarvoor is met mij nog geen afspraak gemaakt. Al vijf jaar Op zich vmd ik deze affaire een belachelijke zaak. Ik draag al vijf jaar Speedo spullen, dus het gaat mij niet om de kledij zelf. Maar dat een bond zonder voorafgaand overleg zo maar pardoes een voorwaarde accepteert waarbij circa 200 leden betrokken zijn, die zonder vorm van pardon ge dwongen worden iets te doen - willen zij althans in aanmerking komen voor een nationaal team - kan er bij mij niet in. Dat gaat tegen alle democratische spelre gels in. Een lachertje in deze tijd van inspraak. Mocht ik alsnog de invitatie voor de selectie aanne men. dan wil ik voordat ik even tueel teken, tekst en uitleg heb ben over dit contract. Ik wil niet als genadeloos criticus overko men. Ik heb begrip voor het feit, dat de zwembond geld nodig heeft, veel geld zelfs en dat zij happig was op dit miljoen. Maar ik heb bezwaar tegen de manier waarop. Als zij vooraf overleg had gepleegd, waren de moeilijkhe den minder geweest. Daar ben ik van overtuigd. Nu is het een zaak van: je tekent of je doet niet mee". Fiasco Gijs Stroboer heeft ook nog niet getekend en is kort en bondig in zijn commentaar. „Het contract levert goed geld op, maar deze voorwaarde is een fiasco, on danks het feit dat Speedo veel voor de zwemsport doet. Per soonlijk heb ik nog niet gete kend, omdat de looptijd van vier jaar mij te lang is. Ik weet niet of ik nog vier jaar doorga met inter nationaal polo. Ik moet erover denken. Eén ding is zeker. Geen handtekening zonder tekst en uitleg". Wim Keman, AZC's kersverse aanwinst, is de felste tegenstan der van het omstreden contract. „Pure chantage; ik ga er beslist niet op in. Ik heb een uitstekend contact met een concurrent, Turbo en ik zal die mensen om advies vragen. Voor mij is het Turbo-goed het ideale zwem- goed. Speedo heb ik ook wel eens gedragen, maar dat zit mij niet lekker. Ik ben niet de enige. Enith Brigitha heeft een contract met Arena, dat haar verplicht ten alle tijde die kledij te dragen. Daar komt zij niet zomaar onder uit. Dus heeft ook Enith nog niet ge tekend. Officieel is een dergelijk contract verboden, maar het wordt officieus toegestaan, want de bond is ervan op de hoogte. Denk maar eens terug aan Wenen '74. De Nederlandse ploeg kwam binnengemarcheerd en Enith liep met een handddoek over haar lijf met vette letters: Arena. Het geen haar uiteraard een offi ciële berisping opleverde. Wijda Mazereeuw idem dito. Heeft ook nog niet getekend en staat, dacht Ton Buunk: belachelijk ik, ook onder contract bij een concurrent. Afgezien van de ma nier, waarop deze zaak behan deld is en wordt, kan dit muisje nog een aardig staartje krijgen, vooral als Enith niet tekent. Tens lotte is zij momenteel het sym bool van de zwemsport voor het Nederlandse publiek. Als zij niet tekent, valt zij buiten de ploeg en dat zal nog heel wat stof doen opwaaien, neem ik aan. Voor het overige zou het een goed idee zijn, als de tegenstanders van dit contract met deze voorwaarde eens bij elkaar komen om de zaak eens rustig door te nemen". Evenementen De commentaren liegen er niet om. De AZC-ers zien uit naar de volgende stap van de zwembond in deze netelige kwestie. Een stap, die niet lang op zich zal laten wachten, want begin januari 1977 vinden diverse evenementen plaats zoals een trip naar de Ca- narische Eilanden voor 25 zwemmers en zwemsters, die niet alle 25 getekend hebben. Aldus De Boer van het bondsbureau in Utrecht. De Boer spiegelt de kwestie mooier voor dan in wer kelijkheid het geval is. „Het con tract is getekend en de clausule van vier jaar is bindend. Wij heb ben daarop niet veel bezwaren ontvangen. Ik geloof, dat er nog één of twee moeten tekenen en dat zal binnenkort gebeuren. Wij hebben al 12 jaar contacten met Speedo. Deze verplichting is er dit jaar voor het eerst bijgekomen en die hebben wij moeten accep teren. Tenslotte wordt het geld besteed aan die 200 tot 250 top sporters. Zakgeld, medische be geleiding, tegemoetkoming t.o.v. het maatschappelijk gebeuren, studiegeld. Allemaal zaken voor onze jongens en meisjes. Tegenprestaties Daartegenover moeten zij als tegenprestatie dat goed dragen. Naar mijn idee is dat niet teveel gevraagd. Vooral niet als het uit sluitend Bonds-evenementen be treft. Wat in andere wedstrijden aangetrokken wordt, doet niet ter zake. Momenteel ligt de zaak zo, dat iedereen die niet tekent, au tomatisch van de lijst afgevoerd wordt Het maakt niet uit wie: het mogen de allerbesten zijn. Teke nen is voorwaarde voor deelname aan een Bondsevenement als ver tegenwoordiger van Nederland. Wij hebben dat miljoen nodig". LEIDEN - De Spaanse waterpolokampioen Barcelona, die deze week een oefentoernee door Nederland maakt heeft gisteravond in zwembad De Zijl in de Leidse hoofdklasser De Zijl/LGB z'n meerdere moeten erkennen. De Leidse ploeg, die het moest stellen zonder Paul Belt (geblesseerd aan de enkelbanden) en Pim van der Bosch (gestopt), liet zich in de eerste periode verrassen door de snelle start van de Spanjaarden, maar trok later het initiatief naar zich toe om uiteindelijk met 5—4 te zegevieren via een strafworp die door Albert Spijker zes seconden voor tijd werd ingescho ten. In Spanje is men nog niet zo lang serieus met polo bezig, maar de laatste jaren is het spelpeil zo sterk gestegen, dat de Spaanse nationale ploeg voor Oranje een moeilijk te overwinnen tegenstander is ge worden. Barcelona speelt het spel type dat van de Spanjaarden be kend is: beweeglijk, technisch goed uitgevoerd polo. De Catelanen be schikken over een vrij homogene ploeg zonder echte uitblinkers, waarin toch wel als duidelijke han dicap het gebrek aan kracht en lengte naar voren kwam. In de eerste periode had De Zijl/LGB moeite met de gasten. Het was al snel 0-2 door doelpunten van Degado (doortikbal) en Pla, die scoorde toen Bert Zaagman een strafminuut uitzat. Nadat de thui sploeg eerst nog een numerieke meerderheid van twee man niet had kunnen uitbuiten, scoorde Al- bert Spijker 1-2, waarna dezelfde speler in het tweede part de gelijk maker inschoot De Zijl/LGB werd vervolgens sterker, zodat invaller- coach Rob Schouten ook wissel speler Lou Yap nog een kans kon geven. Scoreverloop: 3-2 Bert Zaagman, 3-3 Giebal; derde periode: 4-3 Frits Welling, 4-4 Burriel; vierde perio de: 5-4 Albert Spijker. Winterpauze Op advies van de nationale coach Ivo Trumbic heeft de Bond beslo ten volgend seizoen een winter pauze van zes weken in te lassen. Dit in verband met de voorberei ding van Oranje op de wereldkam pioenschappen. De Zijl/LGB- trainer Rob Schouten oordeelt niet ongunstig over deze uitzonderlijk lange winterstop. "Het is een ac tieve periode, bedoeld om elke ploeg weer even op adem te laten komen en om zich goed voor te be reiden op het tweede gedeelte van de competitie. Tenminste, zo zie ik het. Een nadeel is, dat we het vol gend jaar drie "dubbels" te verwer ken krijgen. Dat is een erg zware belasting. Brengt de Bond die zes weken terug tot vijf, dan blijven er nog twee dubbels over. Lijkt me een betere oplossing", aldus Schouten. Trainer/coach Gijs van der Leede van LZ'86 heeft zich nog nauwe lijks beraden over het schema van volgend jaar. "Het lijkt me wat lang, dat wel. Voordelig voor Trumbic is het zeker, want hij kan werken met uitgeruste spelers. Erg veel meer kan ik er niet over zeggen. Het wordt wel tijd, dat de Bond nu ein delijk eens met een vast schema komt. Vooral ook met het oog op de Olympische Spelen van Moskou". Leo Onderwater en Albert Spijker (witte caps) in de aanval. Barcelona zwemt haastig terug. ZEIST- De KNVB heeft alle voetbalwedstrij den in de amateurcompetitie voor aanstaande zondag afgelast behalve de wedstrijden in de hoofdklasse, waarover later wordt beslist. In alle afdelingen zijn de wedstrijden afgelast behalve in de afdeling Haarlem. - De eredivisiecliub PSV heeft gisteren de selectie versterkt met een Westduitse voetbal ler, Jaar Willrich. De amateur van Eisbachtal heeft een contract getekend voor anderhalf jaar en is per 1 januari voor de Eindhovense ploeg beschikbaar. Jean Willrich is een aan valler., die ook was opgenomen in de ama teurselectie van Rheinland. De 23-jarige voetballer, die op links en op rechts kan spe len, is door de PSV-scouts in West-Duitsland opgespoord. - Wanneer de KNVB daarvoor toestem ming geeft speelt de amateur-eerste klasser Papendrecht op zondag 16 januari een vriendschappelijke wedstrijd tegen het na tionale elftal van Tsjechoslowakije, de hui dige Europese kampioen. Het Tsjechische elftal verblijft in januari onder leiding van de vroegere trainer van FC Den Haag, Vaclav Jezek, in het sportcentrum in Zeist. Behalve tegen Papendrecht oefent de Europese kam pioen tegen twee Westduitse clubs en het Belgische FC Antwerp. - Haiti is een stapje dichter bij de eindron den van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal in Argentinië in 1978 ge komen. Haïti won in Panama Stad de derde en beslissende wedstrijd tegen Cuba met 2-0. De beslissing viel pas in de tweede helft. Jean Desir scoorde tweemaal. Eerst na vijftien mi nuten 1-0 en vijf minuten later via een straf schop, omdat Sanon door de Cubaanse keeper onderuit was gehaald. 2-0.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15