Emancipatie onderwijs laat op zich wachten Angst voor kanker heeft negatief en positief effect 'STADSBUSSEN ZIJN TE LAWAAIIG' Libië koerst in richting van volksdemocratie Tito waarschuwt voor een moeilijk 1977 VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 Chauvinistisch NEW YORK - Amerikaanse vlaggetjes in de pruik van deze Amerikaanse actrice, die de rol van de Franse koningin Marie-Antoinette speelt. En dan zeggen ze nog dat Fransen chauvinistisch zijn Van Gennep wil dwangsom niet betalen AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse uitgeverij en boek handel Van Gennep heeft giste ren laten weten niet van zins te zijn de dwangsom op het niet toe laten van twee werknemers goedschiks te betalen. „Het risico van de executie ligt bij u", zo heeft de raadsman van Van Ge nnep, mr. H. M. Voetelink, schrif telijk gemeld aan de advocaat van de zes werknemers die op last van de rechter weer tot het werk toe gelaten moesten worden. De vier medewerkers die sedert maandag wel tot het werk zijn toegelaten hebben de order ge kregen dat zij tijdens hun werk geen telefonische contacten met mensen buiten het bedrijf over hun huidge situatie mogen heb ben. Een voorstel van de raads man van de zes, Mr. J. van Andel, om te komen tot een nieuw ge zamenlijk overleg over de ver dere werkwijze van het „collec tief', is door Mr. Voetelink afge wezen. Hij acht een gesprek tus sen de partijen meteen bemidde laar niet zinvol. Als bemiddelaar hebben de zes voorgesteld de Utrechtse hoogleraar J. Ra- mondt. Mr. Van Andel verklaarde gistera vond dat de vier wel toegelaten werknemers maandag aan het werk gingen, onder protest tegen het schorsen van hun twee colle ga's. „Uiteraard gingen zij aan het werk, zij kunnen het vonnis van de rechter niet naast zich neer leggen", aldus Mr. Van Andel. De mededeling van Mr. Voetelink dat hét risico van executie van het vonnis' bij hem ligt, noemde hij „onzindelijk". „Wij kunnen toch dit vonnis niet naast ons neer leggen?" Thatcher naar China LONDEN (Reuter) - Margaret Thatcher, leider van de Britse con servatieve partij (oppositie) is van plan in april voor minstens een week naar China te gaan, zo wordt uit partijkringen vernomen. DEN HAAG (ANP) - de mening van minister Vorrink (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) kunnen de stadsbussen „aanzienlijk stiller" worden gemaakt. Zij zegt dit in een memorie van antwoord op de ge luidshinderwet. Bij de aanschaf van materieel voor het openbaar vervoer, aldus de minister, moet meer dan tot nu toe rekening wor den gehouden met milieu- hygihische eisen. Minister Vorrink zegt de voorlopige indruk te heb ben dat met name stillere autobus sen „bepaald" niet veel duurder hoeven te zijn dan de thans in ge bruik zijnde typen. In de memorie van antwoord wijst zij er op, dat er nog veel te veel on nodig lawaai is dat voortvloeit uit slecht onderhoud, onjuist rijgedrag en een gevolg is van zogenaamd sportief gedrag. Minister Vorrink zegt het te betreu ren dat effectieve regelingen op het terrein van de geluidsapparatuur niet te treffen zijn. Naar haar me ning zal het gebruik van transistor- radio's in de nog aan te wijzen „Stil- tegebieden" in ons land in beginsel niet kunnen worden toegestaan. Zij noemt het al „erg genoeg, dat vele mensen daarmee reeds op andere plaatsen worden gekweld". Volgens de minister komt veel hin derlijk gebruik van geluidsappara tuur voort uit een vorm van reactie op de lawaai-maatschappij. Naar haar mening verdient het over ging om op de volumeschaal geluidsapparatuur aan te geven bij welk niveau een gerede kans op bu- renhinder ontstaat. De minister stipt in haar antwoord ondermeer de volgende punten er moet een geluidsheffing op au to's komen; haar voorstellen om het industrie-lawaai te beperken acht zij financieel uitvoerbaar, terwijl zij bestrijdt dat dit de concurrentiepo sitie zou aantasten; 9 bij de bouw en levering van treinstellen moeten scherpe eisen aan het geluid dat zij rijdend pro duceren worden gesteld; 9 de bepalingen in de bouwveror deningen over geluidsisolatie moe ten worden uitgebreid. Instituut voor Sociale Geneeskunde over borstkankeronderzoek Leiden LEIDEN - Angst voor kanker speelt een belangrijke rol bij vrouwen die moeten beslissen of zij al of niet zullen mee doen aan een bevolkingsonderzoek naar bosrtkanker. Er zijn vrouwen die er door die angst van worden weerhou den aan het onderzoek mee te doen, maar er zijn ook veel vrouwen die zich juist wel willen laten onderzoeken om dat ze bang zijn voor borstkanker. Een en ander is gebleken uit een onderzoek van het Instituut voor Sociale Geneeskunde vart de medische faculteit in Leiden. Dit instituut stelde de afgelopen drie maanden een opinie-onderzoek in onder een groot aantal Leidse vrouwen. Doel van dat onderzoek was tweeledig: aan de ene kant wilde men te weten komen waarom vrouwen al of niet aan het begin vorig jaar gehouden borstonderzoek (opkomst 70 procent) hadden meegedaan en de andere kant hoe men dat on derzoek had beleefd. Het onder zoek werd financieel mogelijk gemaakt door het weekblad In termediair ter gelegenheid van diens tienjarig bestaan. Bewerking De resultaten van het onderzoek moeten weliswaar nog bewerkt worden, maar uit het vooronder zoek dat nodig was om de en quête te kunnen samenstellen, heeft het onderzoeksteam (twee artsen, twee sociologen, een anthropologe en een psycholoog) al enkele belangwekkende gege vens kunnen halen. Zo werd aan de hand van diepgaande ge sprekken met wel- en niet- onderzochte vrouwen vastges teld, dat ongeveer een kwart van de vrouwen die niet aan het on derzoek hebben meegedaan, daar een goede reden voor had: hun borsten waren kort voor het be volkingsonderzoek al gecontro leerd door een andere arts. Daar naast zijn er ook vrouwen die eén keer per jaar naar hun huisarts gaan om de borsten te laten on derzoeken op een knobbeltje. Bovendien, aldus de onderzoe kers, zijn vrouwen met een hoge leeftijd in het algemeen minder geneigd om zich te laten onder zoeken. "Dat hangt waarschijn lijk samen met een andere toe komstverwachting van oudere mensen. Nu de taak om voor hun opgroeiende kinderen te zorgen, is weggevallen, maken zij zich minder zorgen om eventuele ziektes", aldus het onderzoek steam, Er zijn overigens ook be jaarde mensen die door ziekte of een andere lichamelijke belem mering niet aan het onderzoek konden meedoen. Beslissing De meeste vrouwen, zo bleek ver der uit het onderzoek, beslisten snel en, zo lieten ze nadrukkelijk weten, zelfstandig of ze wel of niet aan het onderzoek zouden meedoen. Maar er is ook in de wijk veel door vrouwen onder ling over gesproken. In sommige gevallen hielp dat vrouwen over hun angstgevoelens heen. Me vrouw drs. I. P. Spruit, een van de onderzoekers: "In het algemeen is er veel over gesproken. En het bleek dat de mening van de fami lie erg belangrijk was. De mening van de dochter telde dan vaak meer dan die van de man". De stumulans die van de man uit ging, was trouwens uiteenlo pend. Mevrouw Spruit "Er was bijvoorbeeld één vrouw die al leen aan het onderzoek wilde meedoen als haar man haar ach terop de brommer zou brengen. In een ander geval heeft de hele familie beslist". Veel vrouwen die aan het onder zoek hadden meegedaan, voel den zich achteraf gerustgesteld, terwijl ook veel vrouwen op een dergelijk bevolkingsonderzoek hadden zitten wachten en blij wa ren dat er nu eindelijk een moge lijkheid werd geboden om zich te- laten onderzoeken. Globaal formuleert het onderzoek steam twee redenen om resp. wel en niet aan het onderzoek mee te doen: vrouwen die wel meedoen, geloven dat borstkanker vroeg opgespoord en genezen kan wor den en zijn bovendien banger voor kanker dan voor het onder zoek, terwijl vrouwen die niet meedoen zowel voor de ziekte als het onderzoek angst hebben en Lang wachten op uitslag belastend LEIDEN - Aan de hand van het vooronderzoek over het bevolkingsonderzoek naar borstkanker kan het onder zoeksteam van het Instituut voor Sociale Geneeskunde voorlopig één aanbeveling doen. Mevrouw Spruit: "Het lange wachten voordat de vrouw de uitslag van het onderzoek hoort, dat is emotioneel zeer belastend. In Warmond is dat bijvoorbeeld zo. Dat zou moe ten verdwijnen". ZELL AM SEE - Prinses Mar griet, Pieter van Vollenhoven, en hun zonen MauritsBe- rnhard, Pieter Christiaan en Floris vermaken zich opper best in de sneeuw. De huskies leveren een werkzaam aan deel bij het trekken van de slee tjes van de kinderen. „Beleefdheid" Er was trouwens nog een andere reden die de onderzoekers ge vonden hebben en die zij opval lend noemen, namelijk "beleefd heid". De onderzoekers: "Men sen die een doker niet al te vlug lastig willen vallen, die niet zo vlug naar een dokter lopen omdat die man het toch al zo druk heeft, vinden het moeilijk om nu naar een medisch onderzoek te gaan terwijl zij niet ziek zijn. Er wordt van hen eigenlijk ongewoon ge drag gevraagd". Waarmee be doeld wordt dat het gevleugelde gezegde "Voorkomen is beter dan genezen" eigenlijk nog niet voldoende is doorgedrongen. In dat licht is niet duidelijk uit het onderzoek naar voren gekomen in hoeverre de huisarts daar een rol bij speelt. Het zou bijvoor beeld kunnen zijn dat de huisarts weinig aandacht besteedt aan preventie voorkómen en veel aan de curatieve behandeling genezen). Overigens zijn de definitieve resul taten van de enquête pas over driekwart jaar te verwachten. Ze zullen dan o.a. worden besproken met de kankerwerkgroep van het academisch ziekenhuis. TRIPOLI (Reuter) - Kolonel Moeammar Gaddafi van Libië heeft een nationaal debat aange kondigd over de vraag of zijn land een rechtstreekse volksdemocra tie moet worden. Hij zei het niet onwaarschijnlijk te achten dat hij daarbij als staatshoofd zal wor den vervangen. Het debat begint morgen over het onderwerp "op richting van een volkscongres". Dit congres zal een secretariaat kie zen ter vervanging van de raad van ministers en een secretaris generaal ter vervanging van de premier. Het gezag van het volk zal de regering en alle staatsin stellingen vervangen, aldus Gad dafi in een televisietoespraak. Op de volksconferenties zal ook ge sproken worden over de naam van de nieuwe volksrepubliek, aldus Gaddafi. Haar wetten zul len uitgaan van de koran. Het nationale debat eindigt op de feestdag van de profeet Moham med begin maart, op welk tijdstip een ontwerp-verklaring die het gezag van het volk vestigt, defini tief zal worden gemaakt. De Libische leider zei dat wanneer het volk het voor het zeggen zal hebben via volkscongres, volks- comité's en vakorganisaties, in Libië geen opperste revolutio naire raad noch een Moeammar Gaddafi meer de lakens zal uitde len. De aanwezigheid van een presi dent, ministerraad, partij, sekte of clan noemde Gaddafi "recht streeks in strijd met het gezag van het volk", waardoor aan die in stellingen een einde moet komen. Dit betekent volgens hem toch geen anarchie, omdat alles wordt vervangen door de pyramide van de volksmacht. Kolonel Gaddafi verklaarde tens lotte dat in de nieuwe republiek de vrijwillige militaire dienstne ming zal worden vervangen door de dienstplicht. Kerkdiensten LEIDEN - Pinkstergemeente 2 ja nuari 3 uur heer Eikerbout (Oude Rijn 3). ALPHEN AAN DEN RIJN - Bap tistengemeente lOevang. Ramaker, 6.30 ds. Koekkoek (2 jan). NIEUW-VENNEP - Geref. Kerk 31 december7.30ds. Rang, 1 jan. 10ds. Van Wijngaarden (in De Rank), 2 jan. 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Van Wijngaarden; Chr. Geref. Kerk 2 jan. 9.30 leesdienst, 3 ds. De Joodse Gorinchem. NOORDEN - Herv. Gemeente 31 december 7.30 ds. Schrijver Woer den, 1 jan. 9.30 ds. Cirkel Wouden berg, 2 jan. 9.30 ds. Mulder Ter Aar 7 ds. Bronsgeest Nieuwkoop. OEGSTGEEST - Geref. Kerk Vrij- gem. 31 dec. 7 leesdienst. BELGRADO (Reuter) - President Tito heeft gisteren in een nieuw jaarsboodschap de Joegoslaven opgeroepen de gelederen te sluiten en, duidelijk kijkend in de richting van de Sowjet-Unie, gezegd dat het land onlangs onder druk van buiten is komen te staan. Maarschalk Tito zei dat de omstandigheden in 1977 moeilijk zullen zijn en dat Joego slavië krachtig moet blijven vas- Door Co Caljouw DEN HAAG (SP) - „Geachte ouders, vanaf maandag 16 augustus heb ben de meisjes dinsdag en donderdag van 11.30-12.15 handwerken. De jongens kunnen om 11.30 naar huis". Deze mededeling prijkte in september van dit jaar op het bord van een school uit Voorburg. Het was het hoofd kennelijk ontgaan dat twee jaar geleden het ver plichte „nuttige handwer ken voor meisjes" in de wet is vervangen door „hande narbeid". Maar dan nog.... De vrouwenemancipatie is nauwe lijks tot het onderwijs doorgedron gen en juist daar zal het streven naar volledige gelijkwaardigheid van man en vrouw, het wegwerken van het traditionele rollenpatroon, een basis moeten vinden. Maar zelfs de contourennota, de be faamde blauwdruk vuor het toe komstige onderwijsbestel van de progressieve onderwijsminister Van Kemenade laat het op dit punt bijna volledig afweten. Weliswaar wordt bekommerd gesproken over de ongelijke (onderwijs) kansen van velen in onze samenleving en maakt de minister zich sterk voor het „meer mondig maken van men sen", maar er wordt maar zijdelings aan meisjes, vrouwen in algemeen, gedacht. Reactie Deze leemte in een van de belang rijkste na-oorlogse onderwijsnota's is de emancipatiecommissie een doorn in het oog. Vandaar dat zij met een felle reactie is gekomen. „Hoe moeten de in de contouren nota genoemde doeleinden worden bereikt als er geen begin van aan dacht is voor de beperkende dwang, die uitgaat van de traditio nele rollen van mannen en vrou wen", zo vraagt de commissie zi ch af. Zij geeft eerst een reeks voorbeel den hoe in het huidige onderwijs de traditionele man- en vrouwrollen, ondanks de emancipatiegolf van de zeventiger jaren, in grote trekken onaangetast zijn gebleven. In de rekenboekjes van de basis school alleen al treffen jongens driemaal zoveel soortgenoten aan als meisjes. Grote groepen jongens en meisjes ontvangen gescheiden onderwijs: jongens meer techniek, bètavak ken en een bepaald soort hand- waardigheid met zwaardere mate rialen. Meisjes meer dienstverle ning, alphavakken en handvaar digheid met lichte materialen. Deze beperkte, traditionele keuzen wor den vaak door de scholen opgelegd of bevorderd (meisjes blijven - door hun beperkte keuzen - toetreden tot de verzorgende en dienstverle nende sectoren en blijven daarbin nen voor het merendeel in een on dergeschikte positie). De kinderen zien in hun leerkrach ten wel het duidelijkste voorbeeld van de ondergeschikte rol die de vrouw bij het onderwijs inneemt zij wordt aangetroffen bij de jon gere leeftijdsgroepen (kleuterleid sters, onderwijzeressen van lagere klassen en bij de zogenaamde vrouwelijke vakken). De bekleden de overige, waaronder de leidinggevende, functies. Zelfs de directrice van de huishoudschool wordt, met de ontwikkeling van deze school naar beroepsonder wijs, vervangen door de man. De onderwijssoorten waar de vrouwen werken behoren tot de lage(re) sala risgroepen. Schoolbesturen bestaan voorna melijk uit mannen. Ook het deelnemen van de ouders aan het schoolgebeuren (ouderpar ticipatie) laat een voor de vrouw weinig fiatterend beeld zien: dienstverlening geschiedt door de zich verder aan het huishouden wijdende vrouwen, het meebeslis sen gebeurt door de vaders. De emancipatiecommissie wijst er verder op dat het rollenpatroon op school al lang geen afspiegeling meer is van wat er zich in de samen leving voordoet. Kinderen en ou ders die in hun omgeving andere rolverdelingen kennen dan de tra ditionele, worden op allerlei manie ren door de school in verwarring gebracht. Aanbevelingen De commissie laat het overigens niet bij kritiek alleen. Zij komt zelf met aanbevelingen en suggesties om ook bij het onderwijs tot volle dige emancipatie te komen. Zo zal het goed zijn de komende jaren het afbreken van de „rold- wang" vooral te concentreren op het basisonderwijs. In vergelijking met het voortgezet en hoger on derwijs is hier nog weinig sprake van een gescheiden onderwijsaan bod aan meisjes en jongens, er worden nog geen onherstelbare keuzen gemaakt en vaak is het con tact met de ouders nog groot. Daar bij geldt zeker hier de regel: jong geleerd, oud gedaan. Daarbij zou een herwaardering van vrouwelijke en mannelijke perso nen (bij voorbeeld in de geschiede nis) op haar plaats zijn en dienen de stereotypen in het lesmateriaal te verdwijnen. In tweede instantie kan, aldus de commissie, de toekomstige mid denschool een belangrijke rol spe len, vooral bij het aanbieden aan meisjes en jongens van een gelijk niveau van vaardigheden op een breed terrein. Gedacht wordt aan verplichte vakken voor meisjes en jongens als kinderverzorging, huishoudkunde, handwerken, hout- en metaalbewerking. Het ligt verder voor de hand dat moet worden gestreefd naar een evenwichtige verdeling van vrou wen en mannen als onderwijs krachten in alle sectoren. Bij de bovenschool en het hoger onderwijs komen gezinstaken om de hoek kijken. Moet het onderwijs uitsluitend toegankelijk blijven voor mannen zonder gezinstaken? Zwangerschap en baren komen bij vrouwelijke deelnemers aan dit onderwijs voor. Hoe wordt voor komen dat ze daarvoor „gestraft" worden? Ten slotte komt de commissie bij het tweede kans- of -wegonderwijs, de (her- of bij) scholing van volwas senen, een taak voor de toekom stige open school. Er wordt nu - en dat geldt ook voor het educatief verlof - bijna uitslui tend rekening gehouden met men sen met een betaalde baan. Dat zijn overwegend mannen. De vrouw met haar vele onbetaalde taken mag echter niet worden vergeten! thouden aan zijn eigen onafhanke lijke communistische politiek in het binnenland en zijn niet- gebonden buitenlandse politiek. "Wij hebben al onze overwinningen bevochten in een moeilijke en hardnekkige worsteling, wij kwa men allerlei hindernissen tegen en onder velerlei druk, waarvoor wij zelfs in recente tijden niet werden gespaard". De president ging niet nader op zijn uitspraak in, maar in hooggeplaat ste politieke kringen zei men dat Tito doelde op zijn besprekingen met de Sowjet-partijleider Brezjn- jew vorige maand. Bre^jnjew had er bij Tito op aange drongen dat deze zijn onafhanke- lijkheidspolitiek zou wijzigen en nauwer met Moskou zou samen werken. Tito had politieke verandering ech ter afgewezen en hij had ook een verzoek botweg afgewezen voor meer faciliteiten voor Sowjet- oorlogsbodems in de Joegoslavi sche havens aan de Adriatische kust. Een aantal andere verzoeken van de Sowjetleider waren even eens van de hand gewezen. Yerdugt voor de rechter ARNHEM (ANP) - De officier van justitie in Arnhem, belast met mi lieuzaken, heeft besloten het che misch bedrijf Verdugt in Tiel straf rechtelijk te vervolgen wegens overtreding van de hinderwet. Het bedrijf zal zich tegenover de kan tonrechter in Tiel moeten verant woorden wegens het in werking hebben van een bedrijf of afdeling waarvoor geen vergunning be stond. Bovendien heeft het bedrijf gehandeld in strijd met de voor waarden (het onmiddellijk melden van een camaliteit en het direct nemen van maatregelen), aldus mr. F. Th. Boerwinkel gisteren. In de zomer ontsnapte uit het be drijf arseenhoudende stof. Bomen in de omgeving verloren hun blade ren en omwonenden klaagden over misselijkheid en duizeligheid.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11