Van Agt gaat 'Verstandige mensen raadplegen Maar Het Weer meldingen vreemd vliegend voorwerp Denllyl polite'76 Justitie gaat enquête over pornofilms houden fbctöfoepenftWiedkt SePwiapk 5 mm bank. «CITIZEN Boersma handelt in strijd met vrijheid van het onderwijs" CDA favoriet bij de nieuwe kiezers LEIDSE SPAARBANK WOENSDAG 29 DECEMBER 1976 DEN HAAG (ANP) - Uit ver scheidene plaatsen in ons land zijn gisteravond weer meldingen gekomen over een vreemd vlie gend voorwerp dat een gekleurd licht uitstraalt. Mensen in Rooz- endaal, Amsterdam en Nijmegen hebben hun waarnemingen ge meld bij de vliegbasis Deelen, waarboven in de kerstnacht twee uur lang een niet-geïdentificeerd vliegend voorwerp is gezien door personeel van de luchtmachtbe wakingsdienst. Het personeel van de vliegbasis Deelen heeft de mensen die op belden, verwezen naar de mare chaussee in Arnhem die het on derzoek in deze zaak heeft, aldus een personeelslid van Deelen. Volgens de woordvoerder van de politie van Nijmegen hebben gis teravond, vooral tussen 9 uur en kwart voor tien verscheidene ageilten die op surveillance wa ren, via hun mobilofoon aan het hoofdbureau gemeld, dat zij een vreemd voorwerp in de lucht za gen. Zij meldden dat zij een licht vlek zagen waarvan de kleuren van tijd tot tijd wisselden (wit, purper, lichtblauw en groen). Bij de marechausse in Arnhem waren gistermiddag om één uur en om vijf uur al meldingen bin nen gekomen uit de omgeving over „verschijnselen". Verdere meldingen kwamen uit Noord- Holland. Een aantal Groningers is gistera vond slachtoffer geworden van de golf van publiciteit over ufo's (ongeïdentificeerde vliegende objecten). Velen belden de rijks politie om te melden ufo's te heb ben gezien boven de provincie. Inwoners van Oude Pekela zagen er één boven Winschoten hangen. Toen de rijkspolitie een deskun dige van de vereniging van ufo specialisten raadpleegde bleken alle meldingen terug te brengen te zijn tot normale natuurver schijnselen. Men had sterren voor ufo's aangezien. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Agt is van plan enkele verstandige mensen binnen en buiten de politiek te raad plegen over het al dan niet handhaven van de opdracht aan dr. Scheffer om een historisch onderzoek te verrichten in de zaak-Menten over de periode 1945-1976. Voor de minister van Justitie vormt het nieuws over het verleden van dr. Scheffer een nieuw feit, waar van hij niet op de hoogte was. Gis teravond zei de bewindsman voor de televisie dat het verzetsverleden van dr. Scheffer tijdens een ge sprek wel ter sprake was geweest maar de minister vond dit „alleen maar een pluspunt". Over veroor deling heeft Scheffer niet gerept. Van Agt wees er op dat de zaak waar het hier om gaat dertig jaar geleden speelde. De termijnen van het bewaren van dossiers, krach tens de wet op de justitiële docu mentatie, zijn veel korter dan dertig jaar. Bovendien is Scheffer op het ogenblik ambtenaar bij onderwijs en wetenschappen. Zelden of nooit komt het voor dat opnieuw een an- tecendentenonderzoek wordt inge steld als een ambtenaar een nieuwe opdracht ontvangt. Desondanks moest mr. Van Agt er kennen dat er door het bekend worden van Scheffer's veroorde ling wel vraagtekens zijn ontstaan. In politiek Den Haag waren in deze vakantieperiode niet veel politici te bereiken. WD-fractievoorzitter Wiegel wierp de vraag op of het toch niet beter is als Van Agt uitziet naar een andere geschikte kandi daat voor dit onderzoek. „Liefst iemand die op geen enkele wijze een verleden heeft". Uit het feit dat Van Agt het nuttig vindt ook de po litiek af te tasten valt af te leiden hoe zwaar de zaak weegt, vond Wiegel. Wolff, Kamerlid voor de CPN, meent dat dr. Scheffer niet meer voor de opdracht in aanmerking mag komen. Beter zou het zijn een jonge professor aan te trekken die vrij staat ten opzichte van het hele regeringsapparaat en die bereid is tussentijds te rapporteren aan de Tweede Kamer, want als die voor waarde niet wordt vervuld moet de Kamer de vraag opwerpen of er geen politieke enquete dient te worden ingesteld. DEN HAAG (ANP) - Parle mentaire redacteuren hebben, voor de vierde achtereenvol gende maal, premier Den Uyl gekozen als „de politicus van het jaar". Op de tweede plaats kwam vice-premier Van Agt. Het weekblad „De Tijd" orga niseerde deze verkiezing en vermeldt déze week de uit slag. Ruim vijftig parlemen taire redacteuren van dag- en weekbladen en radio en tele visie noemden drie namen van personen, die volgens hen in aanmerking kwamen voor het predicaat „politicus van het jaar 1976". Elke opgegeven nummer één kreeg drie pun ten, nummer twee twee pun ten en nummer drie één punt. De uitslag was: 1. premier Den Uyl met 83 punten; 2. minister Van Agt met 44 punten; 3. ARP-fractievoorzitter Aantjes met 32 punten; 4. minister Duisenberg 18 punten; 5. D'66 fractievoorzitter Terlouw 16 punten; 6 en 7. minister Boersma en PSP-kamerlid Van der lek 11 punten; 8. CDA-voorzitter Steenkamp 10 punten; 9. VVD-kamerlid Geurtsen 9 punten en 10. mi nister Vredeling 6 punten. De parlementaire redacteuren kozen premier Den Uyl ook in 1973,1974 en 1975 als de politi cus van het jaar. Vorig jaar stond Aantjes op de tweede plaats en minister Van Agt op de derde. Overval op Rabobank opgelost VAASSEN (ANP) - Het Gelders recherche-bijstandsteam heeft de twee daders aangehouden van de overval in de nacht van woensdag op donderdag op het filiaal van de Rabobank 'in Twello. Daar werd f 50.000 buitgemaakt. Zowel de 23- jarige werkloze B.L. als de even- oude grafisch ontwerper R.H., resp. uit Amsterdam en Zoetermeer, hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De twee drongen midden in de nacht de woning binnen van de ex- filiaalhoudster, de weduwe J. W. Jongbloets. Dreigend met een vuurwapen dwongen zij haar de sleutels van de kluis af te geven. Deze was echter voorzien van een tijdslot, zodat de vrouw het bevel van de overvallers niet kon opvol gen. Zij en haar twee dochters (20 en 21 jaar) werden op bed vastge bonden, waarna de twee rustig wachtten op het bankpersoneel, 's Ochtends maakte het personeel, eveneens onder dreiging van het vuurwapen, de kluis open. De overvallers gingen er met de f 50.000 en de auto van de twee doch ters vandoor. Straf LECH - Sneeuwpret voor prinses Beatrix en prins Claus en hun kin deren in het Oostenrijkse Lech waar zij eergisteren aan hun winter sportvakantie zijn begonnen. Rechts op bovenstaande foto prins Constantijn en links Johan Friso die ook op de foto onder te zien is. In perfecte balans vliegt hij door de lucht tijdens een skipartij. ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Het ongelofelijke nieuws van het elektronisch wekker-horloge: Citizen Quartz Crystron LC Alarm. Absolute precisie. Geeft kontinu de uren, minuten en sekonden. Plus de volledige funktie van een wekker Ingebouwde verlichting voor s nachts. Voor dit absolute summum van precisie- techniek in deze zeer éigentijdse vorm geving. is een prijs van f 598,50 eigenlijk nog erg voordelig. UTRECHT (SP) - Om aan de weet te komen waar en hoeveel porno films in ons land worden ge draaid, houdt de justitie begin komend jaar een enquête onder alle Nederlandse burgemeesters. Aantal vogels vogelvrij DEN HAAG (ANP) - De grote man telmeeuw en de spreeuw zullen de komende twee jaren niet meer be schermd zijn. Dit is ook zo voor de zilvermeeuw en de kapmeeuw, zij het dat deze vogels van half april tot half juli weer wel onder de vogel- wet vallen. De toegenomen overlast en de daarmee toenemende schade heb ben tot dit besluit geleid, aldus het ministerie van CRM. Namens dit departement kan de politie ver gunning verstrekken voor een vuurwapen om deze vogels te schieten. De vragen die de burgervaders over de vertoning van porno in hün gemeenten krijgen voorgescho teld, zijn niet bekend. De zoge naamde „pornografiecommis sie" heeft bij de enquête geadvi seerd. Voorzitter van de commis sie is de Utrechtse hoofdofficier van justitie mr. W. H. Overbeek. Vorige week liet het ministerie van Justitie weten dat pornofilms vanaf 1 januari alleen nog maar in echte sexbioscopen mogen wor den gedraaid. Zo'n sexbioscoop heeft volgens justitie maximaal vijftig zitplaatsen. De resultaten van de enquête zullen door de speciale commissie wor den bekeken. De vijf procureurs-generaals bij de ge rechtshoven gaan daarna in ge sprek met de vereniging van Ne derlandse gemeenten. Uiteinde lijk zullen de consequenties voor het vervolgingsbeleid van porno films bekend worden. Drie Kamerleden van de PvdA wil len, dat minister Van Agt van Justitie het porno verbod op schort. De Kamerleden, mevrouw Haas- Berger, Voogd en Kosto, wijzen minister Van Agt erop, dat de Staten-Generaal een wetsvoor stel hebben aanvaard, dat ervan uitgaat dat elke Nederlander van zestien jaar of ouder zelf moet kunnen beslissen wat hij of zij op het gebied van filmvoorstellin gen wenst te zien. De PvdA-Kamerleden brengen minister Van Agt tevens in her innering, dat staatssecretaris Meijer een maand geleden na mens de regering heeft verklaard, dat het wetsvoorstel spoedig kracht van wet zou krijgen. Het betreft hier een initiatiefvoorstel van de Kamerleden Voogd en mevrouw Haas-Berger. Doorlopend krediet erg in trek DEN HAAG (ANP) - Het doorlo pend krediet is bij de Nederlandse bevolking erg in trek gekomen. Steeds meer banken zijn dit soort krediet gaan verlenen en steeds meer cliënten maken van deze dienstverlening gebruik. Eind 1970 hadden 59.200 cliënten een dergelijke kredietrekening, eind 1975 was hun aantal gestegen tot ruim een kwart miljoen (252.000). In de eerste negen maan den van het lopende jaar heeft de stijging zich voortgezet tot 315.000 op 1 oktober. Volgens de voorlopige berekenin gen van het CBS, dat een enquete onder de banken heeft gehouden, bedroeg het totaal van de toege zegde kredieten op 1 oktober jl. 1.666 miljoen gulden, waarvan 1252 miljoen gulden was opgenomen (op 1 januari 1970, 75 miljoen gulden). Aan rekeninghouders die bij een bankinstelling een salarisrekening hebben, maar geen doorlopend kredietrekening hebben geopend wordt, al of niet stilzwijgend, toe gestaan hun banksaldo met een be paald bedrag te overschrijden. Het aantal rekeningen meteen negatief banksaldo is volgens het CBS toe genomen met 32.000 in 1970 tot 260.000 per 1 oktober 1976. Het to tale debetsaldo bedroeg op deze da tum 296 mihoen gulden. In deze krant las ik het bericht dat een 34-jarige advertentie-agent S. A. één jaar met aftrek straf ver diend, omdat hij met zijn grijp- grage-handen ruim twee ton achte rover heeft gedrukt. Zelf een modale werknemer zijnde, waagde ik mij aan rekenen. 48 We ken van 40 uur, betekent ruim 2000 uur per jaar. Tegen een bruto loon van 20.000 gld., uitgerekend 10 gld per uur VUIL (daar gaat minstens 30 procent af). Is die A. S. toch echt geen domme jongen. Zijn inkomen over dat ene jaar straf bedraagt 100 gld per uur NETTO. Daar krijgt vriend Dui senberg in directe zin geen stuiver van. Mag zelfs nog geld toe geven voor eten, drinken, slapen, radio, televisie en wat er verder zo al bij hoort. De enige pech die deze delinquent kan hebben, dat hij mogelijk door goed gedrag een paar maanden gra tie krijgt, dus voor zich zelf zal moe ten zorgen. Met een vroeger inko men van 100 gld per uur, valt het niet mee om rond te komen met die uitkering van de bijstand, die mo gelijk maar 200 per week zal bedra gen. Is er geen instelling of overheids- bedoening, die in zulke gevallen voorziet? Een dergelijk rechtsbes tel jaagt zo'n arme donder toch op nieuw naar andere mogelijkheden. Hij moet toch leven. Hij moet toch eten ook. Ja moet ook met va kantie kunnen gaan, heeft ook zijn rechten als mens! Ook moet er scholing komen voor mensen als ik, opdat wij in leren zien dat die antieke gedachten over recht en eerlijkhe.id al zwaar be schimmeld zijn. J. J. Bekker Utrechtse Veer 34 Leiden ADVERTENTIE ADVERTENTIE Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven een miljoen gulden aan prijzen Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters. v iwrivMfiwvfi HILVERSUM (ANP) - Hoewel zeker de helft van 700.000 nieuwe jonge kiezers niet of nauwelijks beschikt over enige politieke kennis en een kwart van het totaal nog niet weet of men in mei wel gaat stemmen, blijkt bij degenen die voor zich zelf al een keuze hebben be paald het CDA favoriet te zijn. Dit blijkt uit het tweede onder zoek dat de VOO heeft laten verrichten door het bureau Veldkamp. Vandaag zullen deze resultaten in het televisieprogramma van de VOO worden bekendge maakt. Van de bij steekproef ondervraagden zei 12.7 pet. op het CDA te zullen stemmen, 11.6 pet. noemde de WD en 10.9 pet. de PvdA. Deze partijen blijken de jeugd het meeste aan te spreken, want als vierde par tij werd de PPR door 3.3 pet. genoemd De VOO neemt zich voor, in haar komende televi sieprogramma's de jonge kie zers voor te lichten over de doelstellingen van de politieke partijen. Alle lijsttrekkers heb ben reeds toegezegd, in de pro gramma's hun standpunt te komen verklaren. Ook bij de vijfde peiling door de Nederlandse Stichting voor Statistiek naar de politieke voorkeur van de kiezers komt het CDA er goed af. De resulta ten van de op 13 en 14 december gehouden peiling geven aan dat het CDA zich van de terugval na het Menten-debat in de Tweede Kamer herstelt. Bij de laatste peiling zou 37 procent van de kiezers op het CDA stemmen indien er morgen verkiezingen gehouden zouden worden. An derhalve week na het Menten- debat was dat percentage 34 terwijl de christen-democraten voor het Kamer-debat nog op 39 procent stonden. De progressieve drie (PvdA, PPR en D'66) komen evenals het CDA uit op 37 procent. Ver geleken bij de peiling eind no vember is dat een achteruitgang (was toen 39 procent). Ook de WD is in de eerste twee weken van december teruggelopen van 19 naar 17 procent. DEN HAAG (ANP) - Als minister Boersma van sociale zaken leer overeenkomsten tussen onderne mingen en afgestudeerden van la gere technische scholen wil ver bieden, handelt hij in strijd met de vrijheid van onderwijs, die de Ne derlandse grondwet waarborgt. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dit mi nister Boersma geschreven naar aanleiding van diens kritiek op het feit dat bepaalde ondernemingen jongelui, die van het lager tech nisch onderwijs komen, opnemen in hun bedrijfsschool en met hen een leerovereenkomst sluiten. De minister wil in een door de betrok ken jongeren aan te spannen pro cedure uitgemaakt zien of derge- de maatschappij in haar brief uit een. „Bovendien worden zij nog twee dagen per week naar de school voor beroepsopleiding of een vor mingsinstituut gezonden,ongeacht of zij nog gedeeltelijk leerplichtig zijn." „Er valt dus niet aan te twijfelen", aldus de maatschappij, „dat het hier een zuivere onderwijskwestie betreft, zodat het niet anders dan correct geacht moet worden, dat hiervoor geen loon wordt betaald. Ook de ouders moet niet de kans ontnomen worden om hun kinde ren op deze wijze beter voor te be reiden op hun toekomstige werk kring. Een voorbereiding die bo vendien extra noodzakelijk is, nu het lager beroepsonderwijs zo weinig aan eigenlijke beroepsop- lijke overeenkomsten in strijd zijn t leiding doet, produktieproces met met de wet Zou deze vraag ont kennend worden beantwoord door de rechter, dan wil hij een wetswij ziging voorstellen om dit systeem te verbieden en de betrokken on dernemingen te verplichten met bedrijfsschoolleerlingen een ar beidsovereenkomst aan te gaan. „De bedrijven in Twente betrekken de leerlingen op geen enkele wyze bij het produktieproces, maar plaatsen de jongelui in de eigen be drijfsschool, waar optimale moge lijkheden aanwezig zijn om hun vakopleiding te vervolmaken", zet vorden ingescha- „Dat de betrokken bedrijven bo vendien de jongelui nog a) gedu rende een jaar een zakgeld van twintig gulden per week wensen te geven en b) het vooruitzicht bieden na afloop van dat jaar een arbeids contract met leerovereenkomst aan te gaan, duidt er ook nog op, dat het niet uitsluitend het eigen belang van het bedrijf is, dat tot de instel ling van deze bijzondere bedrijf sopleiding heeft geleid". lm n..lrl u annual- H..f nA^in r

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7