Gezondheids centrum kost ruim een miljoen OUDHOORNSE KERK MOET VOOREEN JAARDICHT \i=,eidse agenda "Stemmingmakerij tegen Vos en Co. >AGTNAJ WOENSDAG 29 DECEMBER 1976^ ALPHEN AAN DEN RIJN - Het behoud van de Ouds- hoornsekerk, het enige cultuurmonument van enige bete kenis in Alphen aan den Rijn, gaat een bedrag van 1.131.000,- kosten. Als een plan tot herstel van ondermeer fundering en vloer van architectenbureau Van Dam, Van der Sterre en Van Straten zal worden uitgevoerd, zal de kerk naar schatting ongeveer een jaar buiten gebruik ge steld moeten worden. Wanneer tot uitvoering van dat plan kan worden overgegaan is nog onbekend: één en ander hangt af van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk; de belangrijkste subsidieverlener. Het plan van het Leiderdorpse ar chitectenbureau, gemaakt in op dracht van de kerkvoogdij wijkge- meente Oudshoom, is dezer dagen vergezeld van een subsidieverzoek toegezonden aan het ministerie en de mede-subsidiegevers gemeente en provincie. In dat subsidiever zoek brengt de kerkvoogdij naar voren, dat de hervormde gemeente Oudshoorn niet in staat is het be drag van ruim 1,3 miljoen te finan cieren en dat gerekend wordt op een zodanige subsidie dat behoud van de kerk mogelijk zal zijn. De kosten van herstel zijn overigens met inbegrip van een betere ver warmingsinstallatie en de afbraak van een vergaderlokaal tegen de noordelijke gevel van de kerk. Scheuren De Oudshoornse kerk heeft zoals bekend de laatste jaren erg geleden onder verzakking en het vergaan van de koppen van de houten fun deringspalen. Een in 1975 ingesteld onderzoek wees ondermeer uit, dat de grondslag onder de kerk zo'n twintig centimeter was gekrompen en dat de koppen van de funder ingspalen met een aantal centime ters waren gekrompen. Als gevolg daarvan ontstonden er brede scheuren in de zware muren, kwa men de kerkbanken centimeters los van de muren en zijn zware vloertegels los komen te liggen. De verzakking van de kerk is over igens al meer dan een tiental jaren gaande. De problemen zijn ont staan toen het grondwaterpeil bij de bouw van het ziekenhuis Rij noord werd verlaagd. Het laatste jaar en vooral tijdens de afgelopen zomer is de situatie snel verslechterd, mogelijk door de bouw van het verpleegtehuis bij het ziekenhuis. Die verergering van de situatie was voor monumentenzorg aanleiding om de kerkvoogdij van de Oudshoornse kerk dringend aan te bevelen om voor 1 januari 1977. een plan tot herstel in te dienen. Van de zijde van het ministerie werd er daarbij wel op gewezen, „dat dit in verband met de geldende subsidiestop waarschijnlijk niet op korte termijn gerealiseerd zal kun nen worden". In het rapport van het architecten bureau staat, dat vervanging van de fundering op zo kort mogelijke termijn moet geschieden wil het kerkgebouw behouden blijven. De plannen voorzien in het pulsen (be paalde manier van funderingspalen in de grond brengen zonder heima chine) van 91 betonpalen van om streeks twaalf meter lang. Plavuizen Die palen moeten naast de be staande pijlers en muren de grond in en zullen het gewicht van de kerk door middel van bepaalde con- KERSTBOMEN De nasleep van de kerstdagen: in casu de bomen. B en W van Voor schoten delen mee dat de rein igingsdienst géén kerstbomen ac cepteert. Zij die echter het vol gend jaar verse bomen bij de ge meentereiniging willen aanbie den ter opluistering van kantoren en personeelsverblijven zijn van harte welkom. Zo rond 20 decem ber 1977 dus. Wie toch van zijn boom af wil - en je kunt dat ding natuurlijk ook weer niet het hele jaar in de kamer laten staan - kan op 5-januari om 19.00 uur op het MOC-terrein te recht, alwaar een groot vuur zal worden aangericht. Men kan zijn boom er overigens al vanaf 3 ja nuari kwijt. GESLOTEN N^g een bericht uit Voorschoten dat wij u niet willen onthouden. De centrale boekhouding van de gemeente zullen op vrijdag 31 de cember des namiddags gesloten zijn voor het publiek. EHBO Met deze gladheid zijn er legio si tuaties waarin het van groot be lang kan zijn wanneer men over een EHBO-diploma beschikt. Dat kan men verkrijgen door het vol gen van een cursus, zoals die vanaf 18 januari zestien weken lang wordt georganiseerd door de EHBO-vereniging „Meerburg" voor Zoeterwoude en Leiderdorp. Inlichtingen bij mej. R. Borst in Leiderdorp, telefoon 132919. Het EHBO-diploma geeft u echter niet de garantie dat u deze winter niet zult uitglijden. Woensdag Volkshuis, informatie en inschrijving' kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam.; vegetarisch eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werka- vond, 6-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks- j dansen. zeefdrukken, muziek- j workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. I Donderdag Door de verzakking scheuren kerkbanken los van de mu ren structies moeten dragen. De vloer, financiering van die zijde. Ook dan die er voor dit werk uit zal moeten, n°g bUjft er volgens de bestaande zal door een nieuwe betonnen vloer formule een bedrag van 131.000,- moeten worden vervangen, waarop °P *e brengen door de Oudshoornse dan weer de authentieke plavuizen k«*k. Volgens die formule namelijk gelegd zullen worden. betaalt het rijk veertig procent, de Door de aard van de werkzaamhe- gemeente dertig procent en de pro- den zal de kerk tijdens het herstel i de betrokkene elk tien niet gebruikt kunnen worden. Maar procent. Dat bedrag van 1,3 ton is het zoeken naar vervangende ook nauwelijks bijeen te halen door ruimte neemt in de gedachten van de kerk, zodat gehoopt wordt op de kerkvoogdij nog niet de belang- wat meer subsidie van één van de rijkste plaats in. De secretaris van subsidiegevers, de kerkvoogdij, E. J. Udink: „De hoge kosten baren ons de meeste Zowel Udink, als J. den Hertog, lid zorg. Subsidies krijg je altijd achte raf, maar een bedrag van ruim 1,3 miljoen voor-financieren lukt ons als kleine gemeente nooit. Je zou dan jaarlijks allleen al rente moeten betalen f nog aflossen. Dat lukt Vandaar dat men bij de subsidiege vers zal aandringen op de commissie van drie die zich in opdracht van de kerkvoogdij be zig houdt met het herstel van de kerk, menen dat beslissingen snel LEIDERDORP - De aankoopkos- *2 ^222 *P°1ete''1 vallen. Het verzakken van ten van het gezondheidscentrum in ?e kerk Saatjmmers door de kos- het Leiderdorpse uitbreidingsplan nooit ten van herstel zullen bij lang sle- Winkelhof zullen naar schatting de zaak alleen één miljoen gulden bedragen. Dat viel te destilleren uit opmerkingen In Winkelhof: v. d. Valk Boumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis- tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur Pieterskerkhof 4, architectenburo, gra- I tis advies. 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.30-10 uur nam.; keramiekkursus, ge- spreksgroep, 8-10 uur nam.; koffiebar, 1 8-11 uur nam Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie. 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., telefoon 01717-3309. Apotheken pend houden nog maar stijgen. Mariëtte Verlee (12), Anton Schol (13 en Oscar van der Erve (14)waren vandaag met een cameraploeg van de IKON-televisie bij ons te gast. Het drietal is vanochtend met ons mee geweest naar de dagelijkse persconfe rentie van de Leidse politie en het heeft in het bureau aan de Zonneveld- straat ijverig aantekeningen gemaakt. Het verslag van de kinderen treft u hieronder aan. ¥(oifn) Oplichter licht juwelier en hotel op Gisteren werd door een manager van een hotel in Leiden kennis ge geven dat een „27-jarige man zijn rekening van het hotel, waar hij enige dagen had overnacht, niet had betaald. Hij gaf zich uit als lid van de Rhodesische ambassade. Enige dagen geleden is gebleken dat hij bij een juwelier enige gou den sieraden had gekocht. Hij be taalde met een cheque van f 1000,-. Deze bleek echter vals te zyn. De politie doet nog nadere onder zoeken. Vqoü ©§g@i? Oplichting LEIDEN, 28-12-'76 - Door de ma- nager van een hotel werd te kennen gegeven dat een man (27) het hotel zonder te betalen had verlaten (de rekening was dan ook 400,00). De man had zich lid van de Rhodesi sche ambassade genoemd. En daar Ihad hij zich ook voor gelegitimeerd. ■Bij nader onderzoek bleek dat de man ook nog een juwelier in de Haarlemmerstraat had opgelicht. De man had namelyk sieraden ge kocht (waaronder gouden) en daarna met een cheque van 1000,- betaald. Achteraf bleek de cheque vals te zijn. De politie houdt zich met de zaak bezig. De dagelijkse persconferentie bij de Leidse politie. V.l.n.r. Mariëtte, Anton, Oscar, twee verslaggevers van Leidse kranten en hoofdinspec teur Oudman. V@ira AlM©[n) De Oplichter LEIDEN - Een 27-jarige heeft een paar dagen in het hotel vertoefdHij moest (400) gulden betalen, en is er zonder betalen er van door gegaan. Diezelfde man die gaf zich uit als lid van de Rhodesische ambassade. Diezelfde man had in de Haarlem merstraatgouden sieraden gekocht en betaalde met een valse cheque van duizend dollar. Ze kwamen tot de ontdekking dat het een valse chemicaliën verwerkt V@iai @in)g@ ©jjftifï LEIDEN - In het Leidse politie rapport van gisteren staan in totaal dertien aanrijdingen vermeld. De meeste van deze botsingen waren het gevolg van de gladheid. Op de Haagweg kwamen 's och tends twee bromfietsers, Leide- naars van resp. 17 en 18 jaar, te slip pen. Beiden kregen schaafwonden, maar alleen de oudste van het twee tal moest naar het ziekenhuis. Een 15-jarige jongen uit Leiden kwam gisteravond in de Tiboel Siegenbeekstraat te vallen, toen hij plotseling moest remmen. Het kapje schoof op dat moment van het zadel af, waardoor de jongen tijdens zijn val de pinnen van het zadel in zijn been kreeg. Hij moest zrëte"rwöüde,"' g^tere'n voor behandeling worden overge- Raacj van state, bracht naar het ziekenhuis. van bestuurders van de stichting tot beheer van gezondheidscentra in oprichting, gisteravond in de vergadering van de Leiderdorpse commissie maatschappelijke aan gelegenheden. De heer Duynstee deelde in die vergadering mee dat projectont wikkelaar Matser, die het hele plan zal realiseren, een prijs van 1.1 mil joen gulden heeft genoemd. Het bestuur verwacht „daar nog wel wat aan te kunnen sleutelen, al maakt het zich daarbij niet al te veel illusies". Drie tqn De drie in het gezondheidscentrum deelnemende huisartsen nemen elk een ton van die kosten voor hun rekening, de overige acht ton zal worden geleend. Daarnaast hebben de artsen toegezegd jaarlijks vijf tienduizend gulden te zullen uitge ven voor inrichting en onderhoud van de praktijkruimten. De Ziekenfondsraad heeft intussen meegedeeld niet akkoord te kun nen gaan met de plannen van de betrokken huisartsen, om een vaste beheersvergoeding uit te keren. De deelnemende artsen hebben de sondanks besloten mee te werken aan de totstandkoming van het ge zondheidscentrum, waarin verder de Leiderdorpse kruisvereniging en de stichting voor maatschappe lijke dienstverlening „Midden Rijnland" participeren. De verwachting is dat, omdat deze laatste stichting ook deelneemt, het ministerie van CRM een groot deel van de jaarlijkse kosten van het centrum voor haar rekening zal nemen. Dit op grond van het feit dat CRM nu ook een groot deel van de huisvestingskosten van de stich ting voor haar rekening neemt. Tweede centrum CD A-er mr. J. Reugebrink drong er in de vergadering op aan niet te De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085 (van vrijdag tot zondag 8 uur); Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 120136 en Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525 (van zondag 8 uur tot vrijdag 31 december 8 uur). Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte honr den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar. tel. 134687. Onderwij s winkel DEN HAAG/ZOETERWOUDE - "De bezwaarden voeren argumen- die gelden voor industrieën afgifte van de hinderwetvergun ning binnen. Daarvan gingen de den. Terecht wijst men in derge- drie genoemde bezwaarden door lijke gevallen op de rampen in Tiel tot aan de Kroon, en het Italiaanse Seveso. Maar hier Raadsman Schutte van Vos en Co is geen sprake van verwerking, al- meende dat de afgifte van een hin- leen maar van opslag en verhande- derwetvergunning destijds al ten ling. Derhalve acht ik de bezwaren onrechte door de bezwaarden werd schromelijk overdreven," aldus Schutte, woordvoerder van de handelsmaatschappij Vos en Co uit De Raad behandelde de bezwaren die de families Baars en Booij en de LEIDEN - De Leidse politie heer Marani hebben ingebracht heeft gisteren de 25-jarige C.R.P. uit deze stad aangehouden, die i tegen de vestiging van Vos en Co, groothandel in chemicaliën, op het Hotelier en juwelier opgelicht LEIDEN - de Leidse politie speurt naar een tot nog toe onbekend ge bleven man, die enkele dagen in een reeks fietsendiefstallen wordt industrieterrein in Zoeterwoude. verdacht. De Leidenaar werd op de Men vreest, vooral in geval hotel in deze stad heeft gelogeerd zonder de rekening (ongeveer vier honderd gulden) te betalen. De man,die ongeveer 27 jaar moet zijn, gaf zich uit als lid van de Rhodesi sche ambassade. Uit het onderzoek van de politie is voorts gebleken, dat de oplichter eerder bij een juwe lier aan de Haarlemmerstraat gouden sieraden had gekocht, die hij met een cheque van duizend dol lar betaalde. De cheque bleek echter een soort waardebon zonder enige geldswaarde. Vrouwenweg in de kraag gegrepen. Hij had daar namelijk kort tevoren een bromfietshelm gestolen. Uit De problemen rond Vos en Co ont- het verhoor op het politiebureau stonden in maart van het vorig jaar brand, gevaar voor de nabijgelegen ijk en kleuterschool. bleek dat de man in de afgelopen maanden in totaal vijf fietsen en twee bromfietsen heeft gestolen. LEIDEN - In de Prinses Beatrix- school aan de Morsweg is in het af gelopen weekeinde een inbraak gepleegd. Ontvreemd werd een radio-piek up-installatie ter waarde van 650,-. Men is het schoolge bouw binnengekomen door het folteren van een ruit toen Vos zich zonder hinderwet vergunning vestigde in Zoeter woude. Dat leidde tot een besluit van B en W van Zoeterwoude tot onmiddellijke sluiting van het be drijf. Na verlening van de hinder wetvergunning, enkele weken daarna, werd de bedrijfsvoering hervat. Die gang van zaken bevreemdde de buurtbewoners, die massaal be zwaar maakten tegen de vestiging opgehouden: "Vos en Co kwam daardoor in moeilijkheden. Men had in 1972 contact gehad over ves tiging van het bedrijf in Zoeter woude, ging daar ook bouwen en concludeerde uit uitspraken van ambtenaren en het college, dat de afgifte van een hinderwetvergun ning ongeveer een jaar zou duren. Op grond daarvan nam men een jaar opzegtermijn in acht bij het op zeggen van de huurovereenkomst van de vroegere huisvesting. Toen die termijn verlopen was moest Vos en Co wel verhuizen, waardoor de situatie ontstond dat er nog geen hinderwetvergunning was, maar het bedrijf wel draaide." Schutte noemde de bezwaren schromelijk overdreven en verweet de bezwaarden "stemmingmake rij". De drie bezwaarden voerden als voornaamste argument aan dat by brand ongewenste chemische reacties kunnen plaatsvinden, die een gevaar voor de omgeving ople- Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.06-18.00' uur, Noord, van Hogendorpstraat36, ma. 10.36-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur-j thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel.1 761198, woensdag 10.06-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herengracht 45, vrijdag 10.36-11.30 uur. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk ster. Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Reugenbrink: Aandacht voor tweede centrum". lang te wachten met het realiseren van een tweede gezondheidscen trum, dat een plaats moet krijgen in de oude kern van Leiderdorp. Er wordt voorlopig aan gedacht een tweede centrum te situeren aan de Berkenkade, op de plaats waar het huidige gebouw van de kruisver eniging is gevestigd. 'Wethouder Gordijn sloot zich bij die opmerking aan, zij het dat hij vestiging van een gezondheidscen trum voor het oude dorp niet los wilde zien van de aangekondigde nota „Heroriëntering Leefbaar heidsaspecten Oude Kern", die het Leiderdorpse college nog dit jaar zal uitbrengen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2