Vorm aan beleid bij scholenbouw Zuster Theodesia gaat weg bij Emmaus Burgerlijke stuud eidse agenda - Auto duikt in water Auto's bekogeld Motorrijder (18) gewond ZOETERWOUDE - Zuster Theodosia legt op haar eigen verzoek per 1 januari a.s. haar functie neer als directrice van het be jaardencentrum Huize Emmaus. Een in grijpende wijziging temeer daar de leiding overgaat in lekenhanden want met ingang van dezelfde datum is de heer M. J. van Haaster uit Stompwijk benoemd tot direc teur. Mede in verband met haar 50-jarig kloos terjubileum biedt het Stichtingsbestuur Zuster Theodosia een receptie aan op woensdag 12 januari om 15.30 uur waarop gelegenheid zal zijn om haar geluk te wen sen met het jubileum waarbij tevens van haar afscheid kan worden genomen. Volgende maand zal het 27 jaar geleden zijn dat zuster Theodosia vanuit Oudewa ter naar Zoeterwoude kwam om haar werk voor de bejaarden te beginnen. Zij heeft het bejaardenwerk van de grond af opge bouwd. Vanuit het klooster aan de Zuid- buurtseweg, waar de zusters Francisca nessen van Bennebroek reeds een groot aantal jaren in het onderwijs werkzaam waren op de H. Hartschool, kwam het werk moeizaam op gang. Het naastgelegen royale huis dat broer en zus De Boer bij testamentaire beschikking voor de huis vesting van bejaarden hadden bestemd, was nog door anderen bewoond. In over leg met deken D. Bont werd hierin een paar maanden later toch bescheiden met één kamer gestart. Toen er later meer ruimte kwam, was deze snel bezet, want toen reeds was er een omvangrijke wacht lijst. Spoedig werden er dan ook plannen ontwikkeld om tot nieuwbouw te komen. Dat werd echter een zaak van lange adem want er waren van provinciale zijde grote planologische bezwaren. Juist toen in 1964 eindelijk de benodigde vergunningen binnen waren kwam de grote kerkbrand van de Sint Jan. Dat zette de gehele zaak weer op losse schroeven omdat herbouw op dezelfde plaats on waarschijnlijk leek. Er werd een nieuw plan opgezet voor een bejaardencentrum nabij de dorpskern, waar in 1968 het hui dige Huize Emmaus met 120 bejaarden in gebruik werd genomen. Later werd de z.g. personeelsflat uitgebreid met een liftge- bouw en toen enkele jaren later op het ter rein van het complex een aantal bejaar denwoningen gereed kwam, verhuisden daarheen ook de zusters. Daarmee werd de mogelijkheid geschapen om ook echtpa ren, waarvan één van beiden dringend ver zorging nodig heeft, in het centrum op te nemen en wel op de kamers die voorheen door de zusters werden bezet. Zuster Theodosia kan terugzien op veel heilzaam werk in Zoeterwoude. In Voorschoten VOORSCHOTEN - De Scholennota die reeds driejaar geleden door B en W is toegezegd aan de gemeenteraad, begint vormen aan te nemen. Uit gekomen is het rapport van de Stuurgroep Scho lenbouw en beheer van de gemeente Voorscho ten. Naar aanleiding van dat rapport hebben B en W hun voorlopige beleidsuitgangspunten ge schreven en krijgen alle belanghebbenden de ge legenheid om tot 1 april 1977 te reageren en hun eventuele wensen kenbaar te maken. De Scholennota wordt door de ge meenteraad gezien als een handlei ding te gebruiken bij de bouw of uitbreiding van scholencom plexen. De gemeenteraad wil af van zgn. ad-hoc beslissingen inzake de scholenbouw en wil komen tot we loverwogen beslissingen op grond van prognoses. De Stuurgroep heeft voor het cijfermateriaal ge zorgd, het college van burgemees ter en wethouders wil dit cijferma teriaal gebruiken om de uitgangs punten genoemd in het Beleid splan tot uitvoering te brengen. De gemeenteraad heeft diverse ma len duidelijk onder woorden ge bracht dat hij twijfels had over de voortvarendheid waarmee de Stuurgroep Scholenbouw het werk ter hand genomen zou hebben. Nu het pakket van cijfers en de prog noses bij de raadsleden thuis ge-. bracht is, blijkt dat de Stuurgroep wel degelijk intensief gewerkt heeft. Niets lijkt aan het toeval overgelaten, maar het wordt niet eenvoudig om het hele probleem rond de scholenbouw en het beheer van de scholen eenvoudig samen te stellen. Onrust vermijden B en W merken in hun begeleidend schrijven op dat de toekomstige scholenbouw en -planning van groot belang is voor de vele betrok kenen, waaronder met name leer lingen, ouders en bevoegde "(school)gezag". Het is zaak, aldus B en W, zoveel als mogelijk bij een toekomstig onzeker gegeven on rust te vermijden. Daarom hebben B en W voorafgaande aan de open baarmaking van de discussiepun ten de meest betrokkenen monde ling ingelicht. Per 1 september van dit jaar telde het kleuteronderwijs 739 leerlin gen, waarvan 229 openbaar, 217 rk, 238 prot. christ. en 55 bijzonder neutraal. Op dezelfde datum telde het basi sonderwijs 2411 leerlingen, waar van 681 openbaar, 884 rk., 697 prot. christ. en 149 bijzonder neutraal. In de wijk Noord-Hofland kan een piek verwacht worden bij het kleu teronderwijs in de jaren 1979-1982 van maximaal 2 werklokalen (1 openbaar en 1 prot. christ.). Bij het basisonderwijs in Noord-Hofland komt ook een piek in dezelfde tijd van 2 lokalen. In de wijken Centrum-Vliet- wijk-Krimwijk-Bijdorp I zal zowel bij het kleuteronderwijs als het ba sisonderwijs alleen een tijdelijke piek optreden zodra Bijdorp gerea liseerd wordt. In 1988 zal er voor het basisonderwijs in deze wijken 23 lokalen nodig zijn, thans zijn er 24. Prognoses Het openbaar lager-onderwijs uit de wijken Boschgeest en Nassau- wijk is aangewezen op de Park school aan de Kon. Julianalaan. Het openbaar onderwijs uit de wijk Adegeest is aangewezen op de Adegeesterschool aan de Richard Wagnerlaan. De Parkschool omvat thans 8 klassen (214 leerlingen) en de Adegeestschool 4 klassen (100 De Parkschool zou, naar de mening van B en W, moeten overgaan naar de wijk Boschgeest leerlingen). Aangenomen mag worden dat op grond van de prog noses de totale behoefte aan leslo kalen voor het openbaar onderwijs in de wijken Nassauwijk, Adegeest en Boschgeest rond 1988 (eindsi tuatie van het rapport) resp. 5 en 4 lokalen zal bedragen. B en W zien een mogelijkheid om de Park school te zijner tijd te verplaatsen richting Boschgeest. Ook het prot. christelijk lager onderwijs wil de Gevers Deynootschool in de Schoolstraat vervangen door een nieuw gebouw eventueel in de wijk Boschgeest. Dat zal dan een KBO- gebouw worden, waarin volgens de prognoses 120 leerlingen voor het basisonderwijs en 30 kleuters ge huisvest kunnen worden. Het rk. schoolbestuur heeft al me dewerking van de gemeenteraad gevraagd voor drie gebouwen; die rond 1980 aan hun technische einde zijn te weten de noodscholen aan de Haydnlaan (voormalige Maria- school), Elstlaan (voormalige Jo zefschool) en Oude Adegeesterlaan (Titus Brandsmakleuterschool) Een nieuw KBO-gebouw zal, in dien aan de wens van het r.k. schoolbestuur voldaan wordt, ko men op de plaats van de voormalige Jozefschool aan de Elstlaan. B en W willen ernaar streven om bij de nieuwbouw van de openbare- en de prot. christelijke KBO-school in de wijk Boschgeest, alsmede voor de r.k. KBO-school in de wijk Ade geest te streven naar kostendek kende bouw. De schoolgebouwen die vrijkomen kunnen voorzien in de behoeften aan accommodaties in de sector welzijn. Scholen, die vrijkomen en niet afgebroken worden zijn: Park school (Kon. Julianalaan), Gevers Deynootsschool (Schoolstraat) en scholencomplex rondom het Cul tureel Centrum (thans dependance Rembrandtscholengemeenschap). LEIDEN - Een 18-jarige motorrij der uit Den Haag raakte gisteroch tend gewond bij een botsing op het kruispunt Sweelincklaan- Valeriusstraat. De Hagenaar, die de Valeriusstraat bereed, zou geen voorrang hebben verleend aan een automobilist. De jeugdige motor rijder kreeg een hoofdwond en een hersenschudding. Hij moest naar het Academisch Ziekenhuis wor den overgebracht. LEIDEN - Een 21-jarige Zoeter- woudenaar keek gistermiddag vreemd op, toen hij zijn auto op het water van de Herengracht zag drij ven. De jongeman had de wagen op de gracht geparkeerd om even een boodschap te doen. In die korte pe riode dook de auto echter in het wa ter. De politie vermoedt dat de Zoe- terwoudenaar de wagen niet op de handrem of in de versnelling had gezet. LEIDEN - Twee auto's raakten be schadigd toen zij gistermiddag in de omgeving van het woonwagen kamp door opgeschoten jongens met stukken klei en stenen werden bekogeld. De tot nog toe onbekend gebleven jongens gooiden eerst op de Haarlemmerweg een aantal ste nen naar de wagen van een 34-jarige Leidenaar en bekogelden later op de Broekweg de auto van een 30- jarige Leiderdorper. In het eerste geval ontstond voor 300,- en in het tweede geval voor 1200,- schade. Geen spreekuur VOORSCHOTEN - Wethouder Eveleens (openbare werken, ver keer, milieuhygiëne en personeels zaken) houdt op dinsdag 4 januari geen spreekuur. OEGSTGEEST - Met een verschil van maar liefst twaalf doelpunten moesten gisteravond in de Rijnland Sporthal, de bestuurderen van de gemeente gemeenteraad) hun meerdere erkennen in de uitvoerende macht van Oegstgeest (ambtenaren).Hoewel al in de beginfase een vijftal min of meer spectaculaire doelpunten was gevallen, kon de raad, onder aanvoer ing van Van Veen (CDA) voor rust de schade beperken tot 7-1. Het ene doelpunt kwam op naam van Kohlbeck (PvdAIPPR) die scoorde uit een strafschop. Direct na de rust namen de ambtenaren het heft in handen. Slechts tegen het einde werd door de raadsleden nog een offensief geopend met als resultaat dat de einduitslag bepaald werd op 18-6. Gemeld moet nog wel worden dat de raad tijdens die periode niet geheel reglementair wisselspelers inzette. Bij ons Wim Nijman (bekend van zijn gesprekken met kinderen) en Yvonne Doets van de IKON- televisie komen morgen bij ons. Bij het Leidsch Dagblad dus, toevallig net de krant, die U nu aan het lezen bent. Wim en Yvonne zijn in gezelschap van twee jongens en een meisje in de leeftijd van dertien jaar, die de hoofdpersonen zijn van een nieuw televisieprogramma, dat op stapel staat. Een camera team zal de belevenissen van de drie kinderen bij deze krant vastleggen. Zij gaan mee met onze redacteuren naar de dage lijkse persconferentie van de Leidse politie en andere ge beurtenissen. Ze zullen ook zelf stukjes schrijven; de resultaten daarvan kunt U morgen op deze pagina zien. Bovengebit Er is weer eens iemand zijn bo vengebit kwijt. Maar, beste ie mand, wanhoop niet, want het is gevonden en te krijgen bij de politie. Dat geldt ook voor de volgende voorwerpen, die in de maand november gevonden zijn: geld, portefeuille, porte- monnaie met inhoud, touw, oorring, gouden armband, akte tas, zilveren sterrenbeeld, aar dappel, vouwparaplu, hand schoenen, plastic tas, grammo foonplaten, pukkel, dameshor loge, muts, regenpak, bood schappentas, herenhorloge, schooltas, dolk, trouwring, her enpantalon, dameshandtas, bromfietsonderdelen, honden- riem, bril in étui, ballpoint, reisdeken, wollen shawl, ring, herenschort, vulpen, over hemd, bromfietshelm, buskaart en spijkertas. Inlichtingen te krijgen aan het bureau gevon den voorwerpen van de Leidse politie, Nieuwsteeg 8, op woensdagen tussen twee en vijf uur 's middags. Er worden geen inlichtingen via de telefoon ge geven. Film In het gemeentecentrum van Oegstgeest, Lijtweg 9, worden enkele leuke en grappige en LEIDEN - Geboren: Ernst L zv P.L. Peeperkorn en E.U. Rietkerk; Martijn B zv W. Wesselink en S.M. van Rooijen; Wilhelmina dv M.J. den Hollander en W. van der Plas; Jan I.O zv J.R. Stam en Y.R Holtkamp; Hanneke dv N. Kromhouten J.C. Heemskerk; Petronella J dv J. Kromhout en J. van der Plas; Femke G dv A.H. van den Rotten en E.M. Langer- horst; Diederika J dv W. Guijt en J. van der Plas; Hans M zv B. Momberg en G.C. van Kan; Armin J.J.D. zv J.J.M. van Buuren en M.J. Verwaijen; Harro E. zv C. Brouwer en M.J. van Suchtelen. Getrouwd: H.P. Jansen en C.A.M. van Teylingen; J.W.F. van Kints en C. van Rijn; F. Surya Atmadja en M.A.J. van 't Noordende; L.A. Lingerak en H.A.M. Wijnands; H.J.M. Linthorst en G.J.K. Pikkaart; J. van Tol en S. Kofman. Overleden: C.J.N. Slingerland (58) man; A. Bekooij (90) vrouw; J. Britsemer (73) man; C. Koone (92) geh. gew. met N.J. de Jong; E. Swint (83) echtgen. van W.J.A. Gertenaar; M. Kruit (78) geh. gew. m J. R. Beusekamp; J.A.N. den Tonkelaar (80) man; R. D. de Gier (7) zv J de Gier en J.M. van Wanrooy; P.J. Mark (89) geh. gew. met F. Wouters. WARMOND - Getrouwd: J.A. van Vliet en A.M. van den Berg. Overleden: H. Merkx (79) man; A.M.C.C. Roumen (85) vrouw, geh. gew. met H. zeer spannende films vertoond, zo vernemen wij uit betrouw bare bron. De Stichting Jeud- en Jongerenwerk heeft deze klus op haar schouders geladen. Voor meisjes van zes tot negen jaar worden van half een tot drie uur o.a. de volgende films ge draaid: De Kleine Biggetjes, Comedy Caper, Woody. Trou wens: dit geldt ook voor jon gens van die leeftijd. Voor de ouderen van 10 tot 15 jaar begint om half vier (tot kwart over vijf) de film "Bankroof met Hinder- Jazzballet Op het Leidse vorrpingscen- trum Troef zijn cursussen nog altijd niet van de lucht. Kort na het nieuwe jaar, op donderda gavond 6 januari van acht tot negen, wordt een introductie cursus jazzballet georgani seerd. En op dinsdagavond, be gin januari, de cursus fotografie voor beginners. Informatie bij Troef, maandag tot en met vrij dag van twaalf tot twaalf. Noordeinde 2a, tel. 130494. WASSENAAR - Dit is een rood- wangsierschildpad en dat kleine dingetje links én van de zeven baby-roodwangen die onlangs in het Dierenpark Wassenaar geboren zijn. Dat is een vrij uitzonderlijke gebeurtenis. Weliswaar zijn rood- wangsierschildpadden bekwame voortplanters.maarze hebben daar wel de hulp van zonnewarmte voor nodig. In hun natuurlijke omge ving graven de moeders hun eieren in de grond in en de zonnewarmte zorgt dan voor uitbroeding. Jaar lijks worden uit de Verenigde Sta ten duizenden roodwangsier- schildpadden naar aquaria en tuinvijvertjes elders geïmporteerd, waar voortplanting zelden voor komt, zeker niet in onze koude stre ken. In het Dierenpark Wassenaar hebben de schildpadden in het Junglehuis, dat een bodemverwar ming heeft, een aparte vijver. En daar geschiedden de blijde gebeur tenissen. Het enige probleem was de baby's te sparen voor de vraatzucht van de ouderen; in principe kunnen roodwangschildpadden tientallen jaren oud worden. DINSDAG 28 DECEMBER 1976 Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren, 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i Gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uur Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.—6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis, ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam.; volksdansgroep, 7-8.30 uur nam.; yoga, 8-10 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, koken, 5-8 uur nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Nederlands studiebegeleiding BVB 1,8-10uur nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga, zeefdrukken, jazzballet, fotograferen, tekenen en schilderen, alle groepen vanaf 8 uur nam. Steenschuur 6, Leidse vereniging van Postzegelverzamelaars, 8 uur nam. Logegebouw, Steenschuur 4-6, avond voor leden en belangstellenden van de Leidse loge der Theosofen, „Verborgen krachten in mens en natuur", spr. dhr. Ravenswaay, 8 uur nam. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gemeenschap, 8 uur Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur De Overdekte, Haarlemmerstraat, zwemmen voor gehandicapten, 8-9 uur 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 uur nam.vegetarisch eethuis, 6-7.30 uur nam.; gespreksgroep, kreatieve werka- vond, 8-10 uur nam.; koffiebar, 8-11 uur Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2, info-avond, 7.30-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66. volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken, astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam. Donderdag v. d. Valk Boumanweg 236, Leiderdorp, Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 uur vm.-9 uur nam. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 8-9.30 uur Pieterskerkhof 4, architectenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel, 7.36-10 uur nam.; keramiekkursus, ge spreksgroep, 8-10 uur nam koffiebar, 8-11 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk- puntmassage, jazz-ballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen en tekenen, Go, alle groepen vanaf 8 uur Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., telefoon 01717-3309. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085 (van vrijdag tot zondag 8 uur); Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 120136 en Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525 (van zondag 8 uur tot vrijdag 31 december 8 uur). Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Sophiastraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.06-17.30 uur. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.06-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.06-18.00 uur, Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.36-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.06-13.00 uur, Tuin- stadwyk, Herengracht 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2