LEIDSCH DAGBLAD Van Agt kende verleden Scheffer niet Nu rellen woonoord Kaapstad Geen liefde op eerste gezicht Oud -verzetsman in 1945 betrokken bij dood koerierster LEIDSCH DAGBLAD vihamifbuttinger nv Ned. Bank: 'Economie herstelt aarzelend' DINSDAG 28 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 135125 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SCHEFFER ROME (ANP) - De wijbisschop van Cagliari op Sardinië, mgr. Pier Giu- liano Tiddiadenkt het zijne over liefde op het eerste gezicht. Hij heeft er geen hoae dunk van. De bisschop weigerde zelfs een kerkelijk huwelijk aan een Duits-Italiaans paar, omdat de 20-jarige Pierina Recupero uit een dorp bij Cagliari en de 32-jarige Westduitse elektrotechnicus Franz Laufenberg elkaar pas in de zomer van dit jaar hebben leren kennen. Het paar had donderdag op Sardinië willen trouwen. Protest Van Doorn tegen salarissen orkestleden DEN HAAG (ANP) - Minister Van Doorn van CRM is tegen een extra salarisverhoging van vijf procent voor de mu sici van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Het is de tweede keer, dat Rotterdam zonder enige vorm van over leg met voorbijgaan aan ge maakte afspraken en zonder mededelingen vooraf zo'n be slissing neemt. De bewindsman heeft in een brief aan burgemeester en we thouders van Rotterdam er op aangedrongen de gemeente raad voor te stellen het geno men besluit in te trekken. VAN. AGT DEN HAAG (ANP/SP) - Minister Van Agt zou hoogst ongelukkig zijn met de voorwaarde lijke gevangenisstraf die dr. H. J. Scheffer (door de minister aangezocht om een onderzoek te doen naar de zaak-Menten 1959-1976) in 1951 door de krijgsraad in Den Haag werd opgelegd. Scheffer kreeg een voorwaardelijke straf van één jaar, meteen proeftijd van een jaar, opgelegd omdat de krijgsraad bewezen achtte dat hij met twee anderen begin juni 1945 de koerierster Kitty van der Have heeft geliquideerd. Koude nacht Heldere nacht met overwegend matige vorst en minimam temperaturen van min twee graden aan de kust tot min tien graden ln gebieden bedekt met sneeaw. Overdag zonnig, later in het westen meer bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Weinig wind. Maxima om het vries- punt. (Opgemaakt om 11.15 unr). Het weer in onze omgeving blijft nogal wisselvallig. Een depressie, die maandag over de Noordzee naar het zuidoosten koerste, boog naar het oosten af en lag vanmor gen boven Zuid-Zweden. Het front ervan passeerde vannacht ons land en bracht vooral in het zuiden van het land i Enkele stations meldden 5 tot 9 cen timeter sneeuw. Achter de storing bouwt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk op. Onder invloed hiervan zal de temperatuur in de komende nacht flink kunnen dalen, met name op plaa tsen waar sneeuw ligt. Daar kan het in de nacht en vroege ochtend matig vriezen, el ders zal meest lichte vorst voorko men. Van het zeegebied ten oosten van Groenland koerst een storing via IJsland naar Ierland. Het ziet er naar uit, dat deze depressie mor gen in de loop van de dag het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. De wind draait geleidelijk naar zuid elijke richtingen en voert dan lucht aan waarin de temperaturen over dag nauwelijks boven het vriespunt komen. SLEEUWIJK - Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft vanmorgen het startsein gegeven i Actie Knipperlicht"door het witschilderen van een achterspatbord (foto). Tijdens de actie, die in samenwer king met Rijkspolitie, Veilig Verkeer Nederland en diverse gemeenten van 27 december tot en met 7 januari wordt gehouden, kan de jeugd bij doorgaans plaatselijke garagebedrijven hun fiets of bromfiets geheel gratis laten controleren en zonodig repareren. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 12 januari 1977 en ontvang de krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen. Jn open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. KAAPSTAD (Reuter) - De Zuidaf- rikaanse politie heeft vannacht in het Afrikaanse woonoord Langa bij Kaapstad het vuur geopend op zwarten die met stenen gooi den. Minstens twee zwarten zijn gedood, zo heeft de Zuidafri- kaanse persvereniging vandaag bekend gemaakt. De onlusten zijn naar Langa over geslagen vanuit de naburige zwarte woonsteden Nyanga en Goegoeleto. Daar hebben zij aan 24 zwarten het leven gekost en zijn ongeveer 100 zwarten ge wond in de gevechten tussen mi grerende arbeiders en studenten. De Zuidafrikaanse politie zelfheeft nog niets over de ongeregeldhe den in Langa gezegd. De inwoners van Langa - waar het in het kerstweekeinde betrekke lijk rustig is geweest - vertelden dat gisteravond om elf uur alle klokken in het woonoord hadden geluid. Dat was klaarblijkelijk het signaal. Veertig minuten later begon een menigte van naar schatting 500 zwarten voertuigen van de politie metstenen te bekogelen. De poli tie opende het vuur. Vanuit Pretoria zijn vandaag verse troepen naar Kaapstad vertrok ken, om de vermoeide leden van de plaatselijke politie af te lossen. "Vanmorgen was het weer rustig in de drie woonoorden, maar de spanning was er te snijden en de politie was voorbereid op i moeilijkheden. Duizenden in woners zijn al voor het geweld gevlucht. Gistermiddag laat bracht de politie de leiders van de twee vechtende partijen - studenten en migre rende arbeiders van de Baca- stam in Trauskei die wonen in ge- zellenhuizen in de woonoorden - samen, om te proberen vrede te sluiten. De partijen kwamen gisteravond bijeen op een terrein bij Nyanga, maar het „vredesoverleg" mis lukte al spoedig, zo vertelde de politie. Almat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke l i I I apparaten en dergelijke. I'. I Uw bezoek is beslist de moeite waard. Tin de toonzaal van: Wasbekerlaan 59, Sassenheim, tel. 02522-19010 Geopend: ma. t/m vrijdags van 8.30-17.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.30-21.00 uur. Dr. Scheffer, in het Rotterdamse verzet beter bekend als "Rooie Chris", zegt minister Van Agt op de hoogte te hebben gebracht van de veroordeling. Dit werd echter van de zijde van justitie vandaag ont kend. Wel is het oorlogsverleden van Scheffer ter sprake geweest, "maar over de voorwaardelijke veroorde ling is niet gesproken", aldus een woordvoerder van justitie vanmor gen. Van Agt heeft nog niet beslist of de historicus na het bekend wor den van dit feit van zijn taak moet worden ontheven. Scheffer en twee andere leden van de knokploeg be dwelmden Kitty van der Have met ether en verdronken haar in een badkuip. Het lijk werd kaalgescho ren en in een zak in het Boerengat in Rotterdam gegooid. Daar werd het op 11 juni gevonden. Verraad Op 5 april 1945 pleegde een Rotterdamse knokploeg van il legalen, waarbij ook "Rooie Chris", een overval op een nieuwe "dienst- stelle' van de Duitsers in Rotter dam. Voor de nodige informatie had Kitty gezorgd. Zij was echter bevriend met een Duitse korporaal, een vriendschap waarvan de "kp" niet op de hoogte was. Bij de over val kwam de kp-leider om het le ven, omdat Kitty op het laatste moment de zaak verraden had. Ter zitting van de krijgsraad heb ben nog de Rotterdamse hoofd commissaris van politie Staal en wethouder Jan van Tilburg getuigd voor Scheffer, in verband met diens verdiensten in het verzet. De auditeur-militair verweet hem ech ter geen behoorlijk onderzoek te hebben gedaan naar de anteceden ten van het meisje voor hij haar aannam als koerierster. "Kitty meende met haar relaties nuttig te kunnen zijn. Zij had echter een veel te grote fantasie en was ongeschikt voor de illegaliteit. Scheffer heeft haar fantasie voor waar geaccep teerd en haar klakkeloos aangeno- Ivor Richard, de Britse voorzitter van de conferen tie over Rhodesië, is aan een politieke safari door Afrikaanse hoofdsteden begonnen. Op het ogenblik zit hij in Tanzania. Het is waarschijnlijk de laatste kans om het geschil over Rhodesië op te lossen. PAGINA 11 Boeiende documentaire over Nederlanders. PAGINA 5 De Hoge Raad zal zich moe ten buigen over de moei lijke vraag of Loyen Neder lander is. PAGINA 7 Kerstgedachte in Engelse voetbal ver te zoeken. PAGINA 9 Duo maakte binnenstad onveilig. PAGINA 10 O Roodrok jaagt weer op de Veluwe. PAGINA 14 De heer Van Agt blijft weinig ge lukkig in het hanteren van de zaak-Menten, de historische kant daarbij inbegrepen. Dr. Scheffer, overigens Van Agts derde keuze, die belast is met het onderzoek naar het justitieel beleid in de zaak-Menten tot aan 1976 blijkt zeer persoonlijk betrokken bij de afrekening met collaboratie en verraad gedurende de oorlog stijd. Samen met twee anderen heeft hij in de eerste naoorlogse maanden een koerierster geliqui deerd. Scheffer is daarvoor tot een. voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Hij heeft die straf ondergaan en moet vanzelfspre kend als elke burger tot alle dien sten aan de overheid geroepen kunnen worden. Zijn verdiensten als historicus stadn daar ook ge heel en al buiten. Maar er mag sterk aan getwijfeld worden of een man die zelf object is geweest in dat omstreden naoorlogse justitiële beleid de meest geschikte figuur is om zich onbevangen op de documenten en de getuigenissen te werpen. De haast, waarmee Van Agt heeft gewerkt om zijn belofte gestand te doen vqor het einde van het jaar een wetenschapsman te presente- rem, is ten koste gegaan van de zorgvuldigheid. Des te pijnlijker nu de Kamer op reces is en het werk op het Binnenhof ongeveer stil ligt. Aan onze adverteerders l.v.m. Oud en Nieuw zijn er de volgende plaatsings wijzigingen Autopagina van vrijdag 31-12 gaat naar donder dag 30-12-1976. Onroerendgoed pagina van zaterdag 1-1-'77 gaat naar vrijdag 31-12-1976. Het Leidsch Dagblad. AMSTERDAM - De stijging van de economische bedrijvigheid die in het tweede kwartaal van dit jaar viel waar te nemen heeft zich na dien aarzelend voortgezet. De in dustriële produktie vertoonde in juli-augustus enige teruggang, maar trok in september-oktober be langrijk aan. De woningbouw herstelde zich in het derde kwartaal grotendeels van de inzinking in het eerste halfjaar. Dit blijkt uit het verslag over het derde kwartaal van De Nederland- sche Bank. Ten opzichte van het derde kwar taal 1975 - het dieptepunt van de economische teruggang - is de in dustriële produktie overeenkom stig de ontwikkeling in andere Eu ropese landen vooral West- Duitsland met 8 a 9 procent geste gen. Daarnaast steeg de bouwpro- duktie met 2 procent en zijn de werkloosheidscijfers weinig ver anderd. „Teveel lawaai ff Knalprijs op Alpheuse Bernhardlaan Recht Scheffers advocaat, mr. Wijcker- held Bisdom, betoogde destijds dat er geen enkel ander motief had be staan dan recht te doen "op de wijze waarop dit tijdens de bezetting ge bruikelijk was". Hij wees erop dat de omgekomen kp-leider een "even moedige als hoogstaande jonge man was, voor wie verdachten grote vriendschap en achting koes terden". Scheffer werd na de oorlog journalist, onder meer in Londen en Jakarta. Hij keerde in 1951 naar Nederland terug uit Indonesië in verband met deze rechtszaak. Plenty Parkeerruimte. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het verkeerslawaai op de Prins Be rnhardlaan is - na de omstreden reconstructie van de weg - veel erger geworden dan het Alp- hense gemeentebestuur vooraf had voorspeld. Dit hebben nieuwe geluidsmetin gen van de Consumentenbond uitgewezen, zo is vandaag be kend gemaakt. Nu de Prins Be rnhardlaan is verbreed tot 4-strooks rijksweg (Lei- den-Utrecht) bedraagt de ver- keersherrie iets meer dan in 1974, toen de Consumentenbond er ook metingen verrichtte. Maar het thans geregistreerde lawaai (74 decibel) ligt wel een flink stuk boven het door de ge meente verwachte geluidsni veau (68 decibel). En nog veel meer boven de maximum- lawaaigrens van de Gezond heidsraad (55 decibel). De Con sumentenbond vindt in de he den verschenen Consumenten gids, dat de Alphense gemeente raad niet wettelijk, maar wel moreel verplicht is om geluids- werende voorzieningen te beta len aan de huizen langs de Prins Bernhardlaan. De Consumentenbond is verder van mening dat de vorig jaar bij de Tweede Kamer ingediende geluidswet moet worden verbe terd, omdat dit wetsontwerp nog veel te ruim kan worden ge hanteerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1