kabinet compleet Carter heeft nu Aanslag in Beiroet Maatstaf voor service» 0 Poolse politie treedt op tegen dissident Aanhangers Sjanghai-kliek99gearresteerd Aardschok in Mexico Russisch welkom Corvalan Kerstmis Soweto rouwt met VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 BUITENLAND PLAINS, GEORGIA (Reuter/UPI/DPA) - De nieuw gekozen Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren met de benoeming van Joseph Califano tot minister van Gezondheidszorg, Onderwijs en Social Zaken zijn kabinet rond gemaakt. Op een perscon ferentie in Plains, Georgia, maakte Carter nog twee belangrijke benoemingen bekend: Theodore Sorensen wordt hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en James Schlesinger krijgt de leiding van het energiebeleid van de V.S. WARSCHAU (Reuter) - De Poolse veiligheidspolitie heeft gisteren invallen gedaan in de woningen van verscheidene leden en aan hangers van het comité voor de verdediging van de arbeiders, kennelijk met de bedoeling de plannen te verijdelen van deze groepering dissidenten om een communiqué uit te geven. Zij arresteerde de 42-jarige schrijf ster Anka Kowalska die nauw met het comité samenwerkt, en doorzochten haar flat. De politie deed ook een inval in de wonin gen van Antoni Macierewicz en Pjotr Maimski, twee leden van het comité die al eens eerder zijn aangehouden. De twee mannen werden nu ondervraagd. Het comité voor de de verdediging van de arbeiders is in september opgericht om de Polen te helpen die gearresteerd of ontslagen zijn na de voedselrellen in juni. Het comité heeft communiqués uit gegeven die getypt zijn in de wo ningen van sympathisanten. Het heeft de steun gekregen van een aantal studenten in Warschau en een bedrag van bijna 90.000 gul den bijeen weten te brengen om financiële, medische en juridis che steun te verlenen aan de ge zinnen van arbeiders die in de ge vangenis zitten. Mede onder druk van de publieke opinie en door het werk van het comité zijn zware gevangenis- straffèn in mildere omgezet en arbeiders die een lichte straf hebben gekregen, op erewoord vrijgelaten. Maar vele arbeiders die aan de voedselrellen hebben meegedaan, hebben lagere func ties gekregen in afgelegen plaat sen en daarmee hun recht op be paalde geldelijke voordelen ver loren. Professor Edward Lipinski, een vooraanstaand econoom en voormalig socialistische politi cus, is woensdagavond op het vliegveld van Warschau gefouil leerd. Hij kwam uit de VS waar hij op uitnodiging van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken zeven weken lang colleges heeft gegeven. Lipinski zei tegen verslaggevers dat hij nog steeds actief lid is van het comité voor de verdediging van de arbeiders, ondanks de verklaring over zijn uittreden die enkele weken geleden in War schau is verspreid. Hij verklaarde dat de komende paar jaren moei lijke jaren zullen zijn omdat de levensstandaard van de Polen omlaag moet. "Maar dit zal on mogelijk zijn als er niet eerst meer democratie komt". Ontvoerd Duits kind vermoord AUGSBURG (DPA/AFP/UPI) - Een zesjarig Duits jongetje, Eusta- chius Heil, dat afgelopen maandag ontvoerd werd in Augsburg in Beieren, is gisteren in een bos dood aangetroffen. De 32-jarige binnen huisarchitect Karl-Heinz Kraemer is door de politie van Augsburg aangehouden. Hij heeft de moord inmiddels bekend. Eustachius Heil werd maandag op de terugweg van school naar zijn woonplaats ontvoerd. Dezelfde dag belde de dader de ouders van het jongetje met de mededeling dat hij het kind zou vrijlaten in ruil voor 200.Ö00 mark losgeld. De vader be loofde alles te doen om het geld te betalen, maar midden tijdens het gesprek brak Kraemer af. De dader werd woensdag op aanwijzing van de plaatselijke bevolking aange houden. Hij bekende dat hij het kind al gedood had, voordat hij de ouders opbelde. Hij zou de daad hebben gepleegd wegens geldge brek. In München maakte de politie be kend dat er een tweede verdachte is aangehouden in de ontvoerings zaak van de zoon van de industrieel Oetker. Deze werd vorige week ontvoerd en vrijgelaten voor een bedrag van 21 miljoen mark, dat nog steeds spoorloos is. De 45-jarige jurist Califano was on der president Lyndon Johnson ad viseur voor diens "Great society" program, dat gericht was op verbe tering van sociale en welzijnsvoor zieningen in de Verenigde Staten. Califano zei gisteren op de perscon ferentie dat „het nobelste werk dat er in onze beschaafde samenleving te verrichten valt" bestaat uit het huisvesten van de burgers, het on derwijzen van de jeugd, het lenigen van behoeftigen en het behandelen van bejaarden „met waardigheid en respect". Topadviseurs: voorzitter van de economische raad van advies - Charles Schultze adviseur voor nationale veiligheid - Zbigniew Brzezinski energie-adviseur - James Schlesin ger. Carter met zijn nieuwste aanwinsten: James Schlesinger, energieadviseur (links), de nieuwe Cl A-directeur Theodore Sorenson en Joseph Califano die de portefeuille van sociale zaken krijgt (rechts). Assistent De 47-jarige ex-minister van De fensie James Schlesinger krijgt de rang van „assistent van de presi dent", maar verwacht wordt dat zijn functie tot de rang van minister zal worden opgetrokken als Carter de aangekondigde reorganisatie van het bestuurlijk apparaat in Washington aanpakt. De 48-jarige Ted Sorenson was een naaste adviseur van president John Kennedy en schreef veel van diens redevoeringen. Goedkeuring Carters benoemingen moeten evenals de vorige benoemingen nog goedgekeurd worden door de Senaat. Het voltallige kabinet ziet er nu als volgt uit Buitenlandse Zaken - Cyrus Vance; Defensie - Harold Brown, Finaciën Michael Blumenthal, Justitie - Grif fin Bell, binnenlandse Binnen landse Zaken Cecil Andrus, Handel - Juanita Krebs Verkeer - Brock Adams Arbeid - Ray Marshall Woningbouw - Patricia Roberts Harris Sociale Zaken - Joseph Calafano Landbouw - Robert Bergland. Functies met de rang van minister directeur van de begroting - Bert Lance ambassadeur bij de Verenigde Na ties - Andrew Young directeur van de CIA - Theodore Sorensen. MEXICO STAD (AP) - Mexico is gistermiddag door een lichte aard beving getroffen. Van schade of slachtoffers is tot nu toe geen mel ding gemaakt. Het geophysische instituut in Mexico stad maakte bekend dat de beving een kracht van vijf had op de 10 punten tellende schaal van Richter. Het epicentrum zou onge veer 350 kilometer ten zuiden van de Mexicaanse hoofdstad in de Stille Oceaan zijn gelegen. PEKING (Reuter) - Drie hoge be stuurders van de Chinese stad Sjanghai zijn bij een zuiver ingsactie gearresteerd. De drie functionarissen zouden "onder invloed" staan van de weduwe van Mao Tse-toeng, Tsjiang Tsjing en andere radicale lei ders. Dit is gisteren in welinge lichte bronnen in de Chinese hoofdstad Peking De uitdaging nieuwe leiders in Peking zich gesteld zien is het inlossen van toenemende verwachtingen onder de Chinese bevolking. De dood van partijleider Mao Tse-toeng, de snelle opkomst van zijn opvolger en de zuiver ing van radicale elementen die veel van de ontwikkelingspro gramma's van het land hebben gesmoord, althans volgens de officiële lezing, hebben alle bij gedragen aan deze verwachtin gen. Om aan deze uitdaging te gemoet te komen zal een groot deel van het komende jaar worden gewijd aan herorde ning van de maatschappij. Economische, politieke en so ciale doelstellingen zullen worden herzien om de natio nale ontwikkeling te bevorde ren en daarmee de wens van de 800 miljoen Chinezen te verval len tot een betere kwaliteit van het bestaan. De eerste taak van de nieuwe par tijleider, waartoe hij reeds een aanzet heeft gegeven, is het verstevigen van zijn positie. In de praktijk komt dit neer op het schragen van de steun onder de groeperingen die hem aan de macht hielpen in een felle strijd met Mao's weduwe Tsjiang Tsjing en drie andere radicale leiders die in oktober met haar op een zijspoor werden gezet. Het betekent ook het zuiveren van de partij, het leger en de bureaucratie van verdelende elementen die in het verleden te nauw aan de radicalen waren verwant. Naast het waarborgen van zijn politieke positie heeft Hoea als belangrijkste taak de Volksre publiek uit het economische slop te halen. De voortdurende politieke strijd in 1976 en de drie grote aardbevingen die het land troffen hebben de econo mische positie van China be hoorlijk ontregeld. De situatie heeft al geleid tot een her schrijvingvan het vijfjarenplan dat in 1976 van start ging. Het nieuwe economische beleid van China, zo hebben functio narissen in Peking te kennen gegeven, zal resulteren in een uitbreiding van de buiten landse handel. Weliswaar be hoeft men op grond van het herordeningsproces in 1977 nog geen spectaculaire uitbrei ding te verwachten, vooral door een tekort aan deviezen. Maar het jaar daarop, zo wordt voorspeld, zal de Chinese volksrepubliek haar inkoop- en verkoopactiviteit op de inter nationale markt in ruimere mate doen gevoelen dan ooit tevoren. Vergadering van de VN geschorst MOSKOU - Partijleider Brezjnjew sluit de Chileense communist Cor valan in de armen. De Chileen, die afgelopen zaterdag werd uitgewisseld tegen de Russi sche dissident Wladimir Boekows- ki, is gisteren ceremonieel verwel komd in de Russische hoofdstad Moskou. Hij werd onder andere op gewacht door Andrej Kirilenko en Boris Ponomarew, beiden lid van het Politburo. Mercedes-Benz is de maatstaf voor perfektie. Maar niet alleen de auto zelf, ook de nazorg, garantie en service zijn maat gevend. Vanzelfsprekend duurt de garantie een vol jaar, ongeacht het aantal kilometers. En uiteraard is de mate van service, waarin de Mercedes eigenaar zich mag verheugen, hóóg te noemen. Door het grote aantal dealers is er altijd een service-punt vlakbij. En bij onverhoopte pech onderweg kunt u rekenen op Mercedes' 24-uurs nooddienst, die overal snel te hulp schiet. Ook het gewone onderhoud verloopt bij Mercedes snel en goed. Dank zij de makke lijke uitwisselbaarheid van de onderdelen, de diagnose-stekers voor zeer snelle, feilloze motorkontrole,de komplete onderdelen- voorraad èn dank zij het speciaal opgeleide personeel, wiens kennis voortdurend up-to-date gehouden wordt. Zo bent u ervan verzekerd, dat de kosten altijd zo laag mogelijk zijn en dat u nooit lang op uw wagen hoeft te wachten. Want bij een sublieme auto hoort sublieme service, vindt Mercedes. Mercedes-Benz De maatstaf, waarmee andere auto's worden vergeleken. B.V. L.I.A.M. Leiden, Vondellaait 45, tel. 071 - 769303. Alplteii a/dRijn, Goiavcstraat 60a, tel. 01720- 73344. Sassen tie hn, Hoofdstraat 81, tel. 02522 -19124. Ongeveer 500 mensen stonden op het vliegveld Vnoékovo om de Chi leen te begroeten. Onder hen bevon den zich studenten uit Chili en an dere Latijns-Amerikaanse landen, die studeren aan de universiteit van Moskou. Corvalan vertelde de aanwezigen: „Mijn vrijheid heb ik te danken aan de internationale so lidariteit, maar bovenal wil ik de communistische partij van de Sowjet-Unie bedanken". SALISBURY (AFP) - De regering van premier Ian Smith heeft giste ren Britse voorstellen om de be langrijke ministerposten van De fensie en Justitie tijdens de over gangsperiode naar onafhankelijk heid te laten beheren door een ge mengde commissie van blanke en zwarte Rhodesiërs, van de hand gewezen. In dit voorstel, dat door de voorzit ter van de Geneefse Rhodesië- conferentie Ivor Richard werd ge daan, zou Groot-Brittannië binnen deze commissie de rol van scheids rechter spelen. VERENIGDE NATIES (UPI/AFP) - De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft besloten niet haar zitting op 22 december te beëindigen zoals het plan was, maar deze, vermoedelijk tot april volgend jaar, te schorsen. De 31ste assemblee verklaarde zich met reces met het oog op de moge lijkheid van het houden van een speciale bijeenkomst teneinde de resultaten te beoordelen van de "noord-zuid"-ministersconferentie van ontwikkelde en ontwikkelings landen over internationale econo mische samenwerking. Het overleg van dit jaar eindigde met de waarschuwing van de voor zitter, Hamilton Shirley Amera- singhe, uit Sri Lanka (Ceylon), dat de economische ongelijkheden evenzeer een bedreiging voor de wereldorde vormen als politieke conflicten. De economische situatie op de we reld "wordt snel slechter wat ge volgen kan hebben die voor veel van de armere landen rampzalig zijn". De vertrekkende Amerikaanse ver tegenwoordiger, William Scranton, beloofde dat de Verenigde Staten "met hart en geest zullen proberen te werken voor een blijvende vrede in het Midden-Oosten, voor het tot stand brengen van een meerder heidsbewind in zuidelijk Afrika, voor het vestigen van de mecha nismen die nodig zijn voor de eco nomische onderlinge afhankelijk heid en voor het bereiken van vor deringen bij controle op bewape ning en bij ontwapening. JOHANNESBURG (Reuter/ANP) - Venwoners van de zwarte woonwijk Soweto bij Johannes burg zullen dit jaar een periode van rouw in acht nemen tijdens de kerstdagen. De studentenraad van Soweto heeft opgeroepen tot een sobere Kerstmis zonder feestvertoon, uit respect voor de naar schatting 350 doden die sinds juni bij onlusten in Soweto zijn gevallen, en voor de honder den inwoners die nog gevangen zitten. Veel shebeens (illegale kroegen) hebben hun deuren al gesloten tot 3 januari, in overeenstemming met het verzoek van de studen tenraad, Een verzoek dat niet zel den kracht bij wordt gezet door dreiging met repressailles. represailles. Studentenraad heeft ook opgeroe pen tot een boycot van winkels die eigendom zijn van blanken. Navraag bij blanke winkeliers in het centrum van Johannesburg leert dat de boycot inderdaad wordt nagevolgd. Winkels in de buurt van Park station, waar doorgaans veel Afrikanen inko pen doen, melden een omzetda ling van rond 33 procent." pro cent. „De van Soweto laten nu zien wat ze kunnen. Men kan de koopkracht van een miljoen mensen niet verwaarlozen, en de klap komt hard aan", aldus een eigenaar van twee modewinkels. „De omzet is met eenderde ver minderd, terwijl we in deze tijd anders een verdubbelde omzet hebben". Kwart minder Een andere winkelier schatte dat hij een kwart minder verkocht. De mensen die wel inkopen de den wilden dat de boodschappen in krantenpapier werden ver pakt, en niet in het papier van de zaak, uit vrees dat scholieren in Soweto hen anders de pakjes zouden afnemen en verbranden. Sommige winkels zijn overge gaan tot een „kerst-uitverkoop" omdat ze anders met hun voor- rraden voorraden blijven zitten. Ook andere plaatsen hebben Af rikaanse en kleurling bewegingen van studenten en scholieren opgeroepen tot een rouwperiode met de kerst, maar daar lijkt de actie minder succes vol dan in Soweto. In Kaapstad werden de inwoners van de niet- blanke wijken aangespoord tot een negendaagse rouw, en in Pie tersburg, bij Johannesburg ver langden de scholieren sluiting van de drankwinkels en de she beens, en een boycot van ker stinkopen. Winkeliers die hun zaak niet wilden sluiten werden bedreigd met brandstichting. Belegging Als gevolg van de economische te ruggang, die deels veroorzaakt is door de opstanden in de Afri kaanse woonwijken en de sta kingsacties, geven ook de blanke zuidafrikanen dit jaar minder uit aan kerstinkopen. Alleen kerst geschenken die tevens als beleg ging fungeren, zoals juwelen, worden goed verkocht. Maar ty perend voor de heersende stem ming is de uitspraak van Norman Herbert, eigenaar van een groot winkelconcern: „Over het geheel genomen is het een nogal mi stroostige kerst". In is gisteren de politie weer in actie gekomen. Een politiemacht van ca. 500 man grendelde de woon steden Goegoeleto en Nyanga af en zocht in huizen naar leiders van de opstandige jongeren, die dinsdag huizen in brand staken van mensen die zij als regerings gezind beschouwen. Volgens ooggetuigen werd eenzwarte een zwarte gedood toen de politie het vuur opende op de jongeren. Een politiewoordvoerder zei dat de actie van gisteren was bedoeld om ongeregeldheden op grote schaal te voorkomen. BEIROET (Reuter) - üjen vanuit een voorbijrijdende auto gegooide granaat is gisteren ontploft voor het gebouw in West-Beiroet waar het onafhankelijke dagblad Al Nahar is gevestigd. Een man kwam daarbij om het le ven en twee Syrische soldaten van de Arabische Een die voor het ge bouw op wacht stonden, werden gewond. De omgekomen man zou de receptionist zijn. Het gebouw is sinds zondag bezet door Syrische militairen. De Libanese regering heeft giste ren het parlement om speciale be voegdheden gevraagd om de pro blemen te kunnen aanpakken die door 19 maanden vernietigende burgeroorlog zijn geschapen. Premier Selim al-Hoss diende een wetsontwerp in dat het kabinet in staat moet stellën opheffing of wij ziging van bestaande wetten af te kondigen en voor een periode van zes maanden nieuwe voorzienin gen te treffen. Volgens het ontwerp zou dit „be doeld zijn om het land weer op te bouwen en voortgang te boeken op de gebieden van financiën, econo mie, sociale zaken, veiligheid, de fensie, voorlichting en onderwijs". Het parlement kwam onder strenge veiligheidsmaatregelen voor het eerst bijeen sedert een vredes machtvan de Arabische Liga op 15 november een einde maakte aan de gevechten. De Libanese politie had prikkeld raadversperringen aangebracht langs de wegen die naar het Mansoer-paleis leiden, de sierlijke villa in Beiroet waar 72 van de 99 parlementsleden bijeenkwamen om te luisteren naar dr. Hoss die om een vertrouwensvotum vroeg. Zwaar gewapende militairen van de Arabische macht waren paraat om de politie in haar taak bij te staan. Het kabinet-Hoss trad twee weken geleden in functie. Dr. Hoss zei dat voorts gestemd zou worden over zijn voorstel tot speciale bevoegd heden. Dr. Hoss, een' 46-jarige hoogleraar in de economie, zei dat hij „uitzon derlijke bevoegdheden dringend nodig had". Enkele kwesties vroe gen om dringend optreden. Hij gaf de parlementsleden een somber verslag van de situatie na de burgeroorlog die 40.000 mensen levens eiste. Hij zei dat er duizen den hun man of vrouw verloren hadden en dat er duizenden wezen en invaliden zijn. Duizenden wer den van huis verdreven en duizen den werden werkloos. De oorlog „leidde tot de vernietiging van onze

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9