Geloogd Massief Eiken Cd Meubelfabriek Oisterwijk BESCHULDIGINGEN AFGEWEZEN Den Uyl: opdracht onderzoek-Menten zo ruim mogelijk - Crèche maakt kleine kinderen niet veel 'slimmer' BOER WEER IN HONGERSTAKING mm Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. O eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkameFS geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 AMSTERDAM/UTRECHT (SP) - De Utrechtse strafpleiter mr. B. F.J. Simon 7 6) heeft gisteren in Amsterdam de verhoren bijge woond die rijksrechercheurs zijn cliënt Pieter Menten heb ben afgenomenMr. Simon was daartoe door de rijksrecherche uitgenodigd. Volgens de raadsman ontkent Menten alles waarvan hij wordt verddacht. Mr. Simon: Hij 'zegt dat hij niet schuldig is. Dat doet hij niet botweg, maar met redenen omkleed. Ik heb Menten gisteren voor het eerst ontmoet. Hij zag wat wi tjes, maar ik heb me verbaasd over zijn slagvaardigheid en zijn strijdlustigheid. Ik zou haast zeggen, Menten is voor een advocaat een ideale ver dachte. Hij zit niet zomaar wat- te mompelen of er omheen te draaien." Mr. Simon heeft de verhoren bij gewoond die gistermiddag van twee tot vijf uur zijn afgeno men. Ook 's ochtends al was Menten verhoord. Vanmorgen begomien rijksrechercheurs om half tien al met de verhoren. Nadat woensdagavond over de televisie bekend was geworden dat Menten als raadsman de Joodse advocaat mr. Simon uit Utrecht had, is de bekende, ge slepen strafpleiter herhaalde lijk opgebeld. Mr. Simon: „Die telefonade heeft de hele nacht voortgeduurd. De mensen scholden me uit en bedreigden me. Alles werd me naar het hoofd geslingerd. Vuile rotjood, en we zullen je wel krijgen en we schieten je kapot. Niet dat ik bang ben, want ik heb in de Tweede Wereldoorlog zeifin een- Duits concentratiekamp geze ten en na wat ik daar heb mee gemaakt, schrik ik nergens Maar',aldus mr. Simon, „ik ben bovendien helemaal geen Jood. Als ik een Joodse advocaat zou zijn geweest zou ik deze verde diging waarschijnlijk niet op me hebben kunnen nemen". Mr. Simon heeft zich in de affaire-Menten gestoord aan de overdreven aandacht die zijn cliënt heeft gekregen. Mr. Si mon: ,JDie hele atmosfeer, de opzweperij, hindert me. Dat Van Agt zelf naar Bern is ge gaan, bijvoorbeeld. Het poli tieke van de zaak, dat moet er zo snel mogelijk af". Zoals het er nu uitziet is het. niet waarschijnlijk dat mr. Simon hulp nodig zal hebben van een collega. Hij gelooft niet dat Menten binnen de wettelijke termijn van 102 dagen voor de rechter kan worden gebracht. Hij acht de zaak daarvoor te gecompliceerd. Het is zo goed als uitgesloten dat de gang van zaken zal worden opgehouden door een mogelijk psychia trisch onderzoek van Menten. Pieter Menten zal daarin nooit toe stemmen. Bovendien heeft een dergelijk onderzoek nauwelijks zin bij een ontkennende ver dachte. Met de rechtshulp van mr. Simon lijkt Pieter Nicolaas Menten, slechts een jaartje ouder dan zijn raadsman, zich verzekerd te hebben van een van de strijd vaardigste en geraffineerdste strafpleiters in ons land. Mr. Simon heeft in tal van ge ruchtmakende zaken de verde diging gevoerd, vaak met suc ces. Zo trad mr. Simon op als raadsman in de zaken Ouwe Nol (begin '69), Nol werd er van verdacht dat hij de Utrechter Hans van Z. had aangezet tot het plegen van enkele roof moorden), Bemmelse Annie, de_ hasjkotter Lammie (1974), de Apeldoornse postkraak (buit bijna een miljoen) en de valse muntersaffaire uit. Waalre. Mr. Bernard Frank Johannes Si mon doorspekt zijn pleidooien met veel humor en sentiment bedient zich veelal van bloem rijke taal en strooit kwistig met Franse gezegden en uitdruk kingen Je zal hem een Ameri kaanse manier van pleiten kunnen toedenken zoals wij die kennen uit de televisieseries. Zijn verblijf in Amerika zal daar niet vreemd aan zijn. Toen de blokkade van Berlijn werd afgekondigd, vertrok mr. Simon, afkerig als hij was van de Russen en ervan overtuigd dat Mr. Simon stamt uit een roomskatholieke familie. Zijn vader werd geboren in de Elzas, zijn opa stamt uit Perpignan. er een derde wereldoorlog zou uitbreken, naar de Verenigde Staten. Dertien jaar lang be studeerde hij daar het straf recht. PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Minister-president Den Uyl heeft gis teravond als zijn mening uitgesproken, dat de opdracht voor het historisch onderzoek naar het beleid van het Openbaar Ministerie in de zaak-Menten "zo ruim mogelijk" moet zijn. De vraag aan wie de opdracht tot dit onderzoek moet worden gegeven werd gisteren in het kabinet niet besproken, zo deelde de premier mee. Hij noemde het "erg jammer", dat prof. mr. A. Heijder uit Amster dam deze opdracht niet heeft kun nen aanvaarden, omdat de vak groep strafrecht van zijn instituut hiervoor geen toestemming kon verlenen. Eerder had prof. mr. H. R. van Gunsteren uit Oegstgeest de opdracht van de hand gewezen omdat hij de taakomschrijving te beperkt vond. De premier liet weten, dat hij dit vraagstuk gisteren wel in een privé-gesprek met minister Van Agt (Justitie) had besproken. Naar het oordeel van de minister president moet nu op korte termijn dit vraagstuk "rond" komen. Vol gens de premier dient het in te stel len onderzoek zich ook te kunnen uitstrekken tot materiaal en dos siers op verschillende departemen ten. Hij zei het te betreuren dat de besprekingen met de Leidse hoog leraar Van Gunsteren niet tot over eenstemming hebben geleid. De Amsterdamse prof. Heijder die na Van Gunsteren was gevraagd het Menten-onderzoek te doen, noemde het "spijtig" dat hij het on derzoek niet kan uitvoeren, maar hij legt zich neer bij de beslissing van de vakgroep strafrecht. De toe stemming daarvan was overigens een der voorwaarden die hij had ge steld om het verzoek van de minis ter te kunnen accepteren. De be slissing van de vakgroep is het ge volg van de wet universitaire be- stuurshervorming (WUB). Prof. Heijder had geschat dat een onderzoek zes maanden in beslag zou nemen. Gedurende die tijd zou hij een deel van zijn werk op het instituut (examens afnemen en col leges geven) en zijn eigen onder zoekwerk niet kunnen verrichten. Bij het begin van het nieuwe se mester in september 1977 had hij dan zijn werkzaamheden weer kunnen hervatten. De voorwaarden die hij had ge steld, hadden ten dele betrekking op het onderzoek zelf, de organisa tie daarvan en zijn eigen situatie. Hij had onder meer een aantal me dewerkers, jonge juristen, bij het onderzoek willen betrekken. Voorts had hij als voorwaarde ge steld, dat ambtenaren en oud ambtenaren zouden worden ont heven van hun geheimhoudings plicht en hij dossiers zou mogen in zien. De voorwaarden waren door de minister aanvaard, aldus de hoogleraar. Prins Bernhard jr., de zoon van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, viert op tweede kerstdag zijn zevende verjaardag(Foto Max Koot). Meer studiekansen voor studenten DEN HAAG (SP) - Binnenkort wordt het voor studenten gemak kelijker om van het hoger beroep sonderwijs (HBO) over te stappen naar het wetenschappelijk onder wijs en omgekeerd. Dat heeft premier Den Uyl gisteren bekendgemaakt. De regering zal hierover spoedig wetsvoorstellen doen aan de Tweede Kamer. Deze wederzijdse doorstroming tussen hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs zal mogelijk worden in de beginfase van de opleiding. Trouw weigert advertentie van de PvdA AMSTERDAM (ANP) - De directie van het dagblad Trouw heeft een advertentie van de Partij van de Arbeid geweigerd. De advertentie veroordeelt het beleid dat de WD wenst te voeren en roept op lid te worden van de PvdA, Dit heeft een woordvoerder van de PvdA giste ren meegedeeld. De reden om de advertentie te weigeren is blijkens een verklaring, die door het direc tielid van Trouw, de heer L. Post- ma, gistermiddag werd afgegeven, dat de vraagstelling in de tekst van de advertentie bij het publiek van Trouw reacties zou oproepen die tegengesteld zijn aan hetgeen de PvdA er van zou verwachten. „Dit zou kunnen inhouden dat wij voor u en ons zelf repercussies oproe pen, waarbij noch u noch wij gebaat zijn." Onmiddellijk na het verschijnen van de verklaring van de Trouw- directie, heeft het PvdA- partijbestuur een verklaring uitge geven Daarin staat dat men de gang van zaken ernstig betreurt. „De Trouw-directie treedt bevoogdend op. Zowel naar de adverteerder, in dit geval de PvdA, als bonafide po litieke partij, als naar de lezers, wat nog erger is. De angst voor de ge volgen, waarvan de heer Postma spreekt, is gezien de tekst niet an ders te omschrijven als koudwater vrees. De weigering van Trouw om onze advertentie op te nemen, doet onrecht aan het functioneren van de democratie in Nederland, in de rol die politieke partijen en de pers daarin hebben." UTRECHT - "Zolang de Nederlandse rechtspraak geen recht doet, ga ik mijn tweede hongerstaking in ter verdediging van de rechten van iedere Nederlander. Ik ben bereid om mijn leven te offeren voor het recht van iedere Nederlander". Aldus de 57-jarige boer M. van Muyden uit Utrecht, die gistermiddag op het Janskerkhof in Utrecht is begonnen met een hongerstaking, die hij vast van plan is vol te houden "tot dat ik er bij neerval". Van Muyden voert al jarenlang actie tegen wat hij noemt "het onrecht dat mij is aangedaan door notarissen". Vorig jaar augustus kwam Van Muyden in het nieuws toen hij voor het notariskantoor Tjabbes in de Domstad in hongerstaking ging. Hij hield het toen 160 uur vol. Van Muyden is zijn eenmanskruistocht tegen de "praktijken van notaris sen" in 1972 begonnen. Hij kocht het jaar daarvoor een boerderij in Haastrecht. Volgens Van Muyden is er, nadat het voorlopig koopcon tract was getekend, geknoeid in dat contract. Er zouden zinnen zijn bijgeschreven, waardoor hij gedupeerd zou zijn. Het gaat hierbij met name om roerende goederen als landbouwmachines, waarvan hij. vol- gens het koopcontract eigenaar zou zijn, maar die volgens Van Muyden waren verdwenen, toen hij op de boerderij kwam. Van Muyden zegt dat hij niet alleen zijn eigen recht zoekt, maar dat hij ook de gehele Nederlandse bevolking wil waarschuv/en voor notarissen. DEN HAAG (SP) - Kleine kinderen leveren niet veel méér prestaties als zij naar een crèche gaan. Bo vendien wordt ook daar het ont wikkelingsverschil bij kinderen uit „lagere" en „hogere" milieus niet verkleind. Het arbeiderskind blijft achterlo pen bij het kind van de ouders die meer hebben kunnen leren. Want als de crèche al stimulerend is voor prestaties, dan plukken de kinderen van vaders en moeders met een lagere schoolopleiding daar de meeste vruchten van. Deze weinig opwekkende conclu sie komt van een aantal onder zoekers, die zich vijfjaar lang met subsidie van het ministerie van CRM heeft beziggehouden met een „proefcrèche". Hun ervarin gen staan in een dik boekwerk onder de titel „Had de proefcrè che effekt?" De crèche was tus sen 1970 en 1975 gehuisvest in Amsterdam en werd bezocht door ruim honderd kinderen tus sen één en vier jaar. Hun ouders hadden weinig of geen scholing óf waren tenminste op de mid delbare school geweest. De pres taties van de créchekinderen werden vergeleken met die van kinderen thuis. Tevergeefs De hoop van de onderzoekers om met een goed dagverblijf iets te kunnen doen voor kinderen uit het arbeidersmilieu, was tever geefs. Dat er grote verschillen in ontwikkeling bestaan bij kinde ren uit diverse milieus, was be kend. Uit een onderzoek bij ach thonderd Utrechtse schoolkin deren in 1968 bleek al dat kinde ren uit het minst geschoolde mi lieu op zesjarige leeftijd op een taaltest, presteerden ander kin deren al met viereneenhalf jaar konden In de proefcrèche was dat vershil niet zó groot. Kinde ren van ouders die meer oplei ding hadden genoten, verlieten de crèche met een „voorsprong" van negen maanden. De presta ties golden vooral de taalontwik keling. Want die kon in de proef crèche vrij nauwkeurig worden gemeten. Volgens de onderzoe kers ging de „voorsprong" echter weer snel verloren, als de kinde ren eenmaal naar de kleuter school gingen. Mager Hoewel de resultaten met de proef crèche voor veel mensen teleur stellend zullen zijn en de conclu sie van de onderzoekers vrij ma ger is, sluit de totale opbrengst wel aan bij de opvatting in onder meer het kleiteronderwijs, kleu teronderwijs, kinderen niet te vroeg tot prestaties moeten wor den aangezet. Wanneer het kleuter- en lager onderwijs in de toekomst worden samengetrok ken tot één „school" voor vier tot twaalfjarigen, lopen kinderen wél dat risico. En daar zijn veel kleuteronderwijzeressen bang lieu toch minder baat hebben bij de crèches dan andere leeftijdge nootjes, moet volgens de onder zoekers worden gezocht in het gezin. Beide ouders van arbei derskinderen werkten minder vaak buitenshuis dan van de an deren. Die ouders waren ook moeilijker ertoe te bewegen om eens met hun kinderen te spelen. Dat had men met hen vroeger ook niet gedaan. Wel bleek dat bij voortdurend stimuleren van deze gezinnen, de ouders en de kinde ren veel meer plezier in de crèche kregen. Overwogen werd om een ophaaldienstje te organiseren om de kinderen naar de crèche te krijgen. Nog geen kwart van het totaal aantal ouders had andere redenen: „Geen speelgelegen- heid thuis", „Meer tijd voor me zelf' of „Omdat ik werk". In de proefcrèche ging het dan ook ei niet alleen om zaken zoals taal- ontwikkeling. Er werden wel zo genaamde „ontwikkelingsspelle tjes" gegeven. Maar de meeste tijd kregen de kinderen volop de gelegenheid om te spelen op hun eigen manier. Dat kinderen uit het arbeidersmi- Wat het ministerie van CRM gaat doen met de resultaten van de proefcrèche is nog onduidelijk. Naar aanleiding van het project (waaraan leidsters, maatschappe lijk werksters en psychologen wa ren verbonden) kwamen enkele boekjes uit en werden zeven films gemaakt. Of de weinig verrassende conclusie na het onderzoek nog consequenties zal hebben voor het overheidsbeleid in de kinderop vang (subsidies) is volgens de on derzoekers moeilijk te zeggen. De onderzoekers hadden „uit het veld" al de waarschuwing te horen ge kregen dat magere resultaten min der geld tot gevolg zou kunnen hebben. Iets wat de leider van het onder zoek prof. dr. G. A. Kohnstamm zich niet kan voorstellen. „Dan zou men misbruik maken van onze ge gevens. We hebben het niet mooier voorgesteld dan het is. De resulta ten ondersteunen in ieder geval niet de overtuiging van sommige mensen, dat een kinderdagverblijf slecht is voor kinderen. Zo zou de spraakontwikkeling van kinderen in een crèche vorden ver traagd. En dat is zeker niet waar. Alle kinderen gaan er in de crèche op vooruit, al is dat minder dan we hadden gehoopt. Zeker wat betreft het kind van weinig of niet ge schoolde ouders. Maar de cr-eche blijft een prima plek voor kinderen. Ze blijven niet achter ten opzichte van de kinderen thuis".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7