Drie-generatie-gezin de juiste oplossing? uesê Leidse archeologen vinden Romeinse nederzetting Brutale straatroof in Haarlemmerstraat §BBSm Bej aardenhuisvesting: inderdaad prima stofzuigers Geen varkens op Leidse veemarkt VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 LEIDEN - Op veel plaatsen in Ne derland wordt op het ogenblik ge zocht naar mogelijkheden om be jaarden, die graag zelfstandig wil len blijven wonen, aan huisvesting te helpen. In vorige artikelen in deze serie werd aangegeven dat de overheid er naar streeft om minder bejaarden in een tehuis te plaatsen en liever ziet dat oudere mensen in hun eigen omgeving blijven wo nen. In veel gevallen is er geen wolkje aan de lucht. De meeste bejaarden zijn heel goed in staat om voor zich zelf te zorgen. Soms echter is dat moeilijker. Bijvoorbeeld als één van de partners overlijdt, of als er een ziekte of een handicap om de hoek komt kijken. Ook willen be jaarden soms verhuizen, omdat hetN huis waarin ze altijd gewoond heb ben, te groot of te bewerkelijk voor hen is geworden. Daarnaast zijn er oudere mensen die liever niet thuis blijven uit angst dat er niet op tijd hulp zal zijn, als er ooit iets mis loopt of omdat men bang is om te vereenzamen. Voor deze groepen blijft zelfstandig wonen best een mogelijkheid, maar zijn wel spe ciale voorzieningen nodig. Op dit gebied wordt veel geëxperimen teerd. Er zijn service-flats, waarin oudere mensen veel kansen hebben om hun eigen boontjes te blijven dop- Door Ton van Brussel pen, maar waarin toch een zekere mate van bescherming en veilig heid wordt geboden. Een nadeel is dat deze flats voor de doorsnee be langstellende te duur zijn. Waar meer behoefte, althans in Leiden, aan bestaat is de bouw van kleine bejaardenwoningen, uitgerust met gemakken, die het huishouden vereenvoudigen en in de buurt van een diensten- of verzorgingscen trum, vanuit zo'n centrum kan als dat nodig is, worden bijgespron gen. Zo'n project wordt in Leiden ook uitgevoerd. Er ligt al enkele jaren een plan om in het gebied Heren gracht/Zijlsingel bejaardenwonin gen te bouwen en het Schachten hofje aan de Middelstegracht na restauratie onder meer te bestem men tot een verzorgingscentrum. Dit zg. "Plan Nieuw Groenhoven" wordt wellicht medio volgend jaar uitgevoerd. Er is met name belang stelling van mensen die vroeger in deze buurt hebben gewoond, maar weg moesten omdat hun huizen werden afgebroken. Het biedt ou dere mensen de kans om in een be staande stadswijk te worden opge nomen, gewoon hun gang te gaan, met de zekerheid dat als de nood aan de man komt, er hulp kan wor den geboden. Een andere mogelijkheid de Leidse hofjes. In het verleden werden deze bijna louter door ou dere mensen bewoond. Veel hofjes zijn daar door hun slechte staat niet langer geschikt voor. Als de restau ratieplannen voor de hofjes echter doorgaan, moet er weer een be stemming voor deze huisjes ge vonden worden. Een voordeel is dat oudere mensen er een zekere bescherming en vei ligheid zullen vinden. Een nadeel echter, dat men in een hofje toch weer in betrekkelijke afzondering leeft van anderen De kans is groot dat bejaarden daardoor in een geï soleerde positie raken en zich let terlijk buiten gesloten gaan voelen. In een plan als dat van Nieuw Groenhoven wordt dat gevoel voorkomen, omdat de wijk in zijn geheel huisvesting zal bieden aan een vermoedelijk nogal heterogene bevolkingsgroep. Frits van Oosten, gemeenteraadslid voor de PPR/D'66 ziet ook nog an dere mogelijkheden voor bejaar denhuisvesting. Hij kijkt daarbij naar de situatie die zich in het ver leden, met name op platteland voordeed. "Vroeger was het heel gewoon dat ouders ook op latere leeftijd bij één van hun kinderen bleven wonen. Dat vind je nu op kleine schaal nog terug in bepaalde wijken, waar ouders bijvoorbeeld in dezelfde straat als hun kinderen wonen, waardoor makkelijker een oogje in het zeil kan worden ge houden. Er wordt hier en daar al geëxperimenteerd met drie generatie-gezinnen. Daar ben ik een voorstander van". Onder drie generatie gezinnen worden de projecten verstaan, die woningbouw beogen, met de kans voor de ouders om, met behoud van een zekere mate van zelfstandig heid, bij hun kinderen te wonen. Oplossingen zijn bijvoorbeeld mai- sonettewoningen, flats, die uit twee Volgens het plan "Nieuw Groen- het gebied HerengrachtlZijlsingel hoven" worden in dit gedeelte van bejaardenwoningen gebouwd. etages bestaan. Op de ene etage wonen de bejaarde ouders in een ruimte, die hen volledig de kans biedt hun eigen leven te leiden. Die ruimte staat echter door een trap in verbinding met een er boven of be neden gelegen flat waar hun kinde ren met hun gezin wonen. Op verschillende plaatsen in het land wordt bekeken of een derge lijk experiment een zinvolle oplos sing voor het bejaardenhuisves tingsprobleem kan geven. Zoals dat altijd bij het zoeken naar oplossingen het geval is, zijn er ook hier zowel grote voor- als felle tegenstanders. Moet een gezin ge dwongen worden verantwoording te houden voor hun bejaarde ou ders. De kans op een inbreuk op de vrijheid van beide partijen is zeker aanwezig. Voor veel mensen zal het een normale zaak zijn, dat de zorg voor de ouders op zich wordt ge nomen, voor andere wellicht, is dat helemaal niet logisch. Grote groe pen bejaarden hebben overigens zelf al bezwaren tegen een "drie generatie-gezin" aangegeven, juist uit overwegingen van "inbreuk op de vrijheid", "Kinderen geen over last bezorgen" en "liever volledige zelfstandigheid en hulp van een in? stelling, als dat nodig is". Een concrete rapportage over de ervaringen met drie generatie ge zinnen is er nog niet. Voorstanders vinden dat het aantal experimenten moet worden uitgebreid, juist om een beter inzicht te krijgen in de resultaten en ook omdat een derge lijke oplossing sterk het overwegen waard is op een moment dat de pro fessionele hulp, door gebrek aan geld en mankracht, nog zeer tekort schiet. En in zo'n situatie bevindt de bejaardenverzorging zich helaas nog steeds. Augustinus aan het Rapen burg 24 houdt op eerste kerstdag een kerst-in. Iedereen is welkom en de entree is gratis. Wie moei lijkheden heeft met vervoer of minder goed ter been is kan - 121531 bellen. Beneden in de ontvangstruimte kan gedamdgekaart of ge schaakt worden. Voor 12 uur en 15.30 uur staat een klaverjas- toemooi op het programma. Verder treedt om half drie een bej aardenkoor op en om half vier wordt er waarschijnlijk een kerstspel opgevoerd. In de grote ruimte boven worden vanaf twaalf uur 's middags films gedraaid, 's Avonds om acht uur begint de hoofdfilm ,JIombremet onder andere Paul Newman. Ook kan men zich opgeven voor een feestelijke kerstmaaltijd. Op de twee zol ders kan men naar muziek luis teren. Het Leidse cabaret ,Met zonder met" treedt op, er is een Jamsession, en er speelt een strijkje. Voor de kinderen zijn er twee aparte ruimtes ingericht. Er komt een poppenkast en er kunnen poffertjes- gebakken worden. Tenslotte is er nog een knutselruimte In het Breehuys aan de Brees- traat 19 is op tweede kerstdag een open huis. De activiteiten duren van 's middags 12 uur tot 's nachts 12 uur. Chronologisch zijn er de volgende evenemen ten: 14-16 uur Klaverjastoer- nooi'(Deelname f 0,50), 14-24 uur: Maken van glasmozaiek, schilderijen, vloeidia's, draag- fïguren e.d. in het handenar- beidlokaal, 14.30-16.00 uur Film „Gentleman dief Mister Je richo". Entree 2,15-17 uur: Optreden Volksdansgroep Mig- dalim. 15.30-17.30: medita tieuurtjes met gedichten en mu ziek, 16-19: diverse spellen, 19-21 uur Kaasfondue-avond (vooraf intekenen: 5,—J, 20-23 uur Filmvoorstelling in de ach terzaal, toegang gratis. Zowel op eerste als op tweede kerstdag kunt u terecht in ge bouw Staalwijk aan de Heren straat 45Eerste kerstdag begint óm tien uur 's morgens een openhuis met koffiedrinken, 's r begint de middags om drie i kerstmaaltijd zich kan opgeven via tel. 144112. Kosten: f5,per persoon. Op tweede kerstdag wordt vanaf drie uur de kleurenfilm ,Jn Hol lands Duin van de Leidenaar Herman Kleibrink vertoond. Ter afsluiting is er 's avonds vanaf acht uur een bingo-avond onder leiding van Kees Brug- Leefbare kerstda gen organiseert eerste kerstdag een „kerst-rock-avond" in het KWJ-gebouw aan het Noord eindeDe entree bedraagt 5, Onder meer zal worden opge treden door de Leidse rock formatie ,JFor M Revisited". Het feest begint om negen uur 's avonds. Na de kerstdag zijn er in di verse club- en buurthuizen nog activiteiten: In de Vroolijcke Arke, aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 wordt maandag 27 de cember tussen twee uur en half vier een film vertoond. Entree: een gulden. Clubhuis „Groe noord De Boei" haalt die dag spullen op voor een rommel markt die donderdag 30 decem ber wordt gehouden. De stich ting Leidse Jeugd Actie organi seert dinsdagmiddag 28 decem ber in het gebouw van de speel tuinvereniging Vogelenwijk aan de Nachtegaallaan een poppenkastvoorstelling. De voorstelling, die wordt gegeven door het theater van Erica Bur gerjong uit Leidschendam, be gint om twee uur. O En tenslotte zijn er nog de mu seumactiviteiten. Bijvoorbeeld de kerstpuzzel Stuivertje Wis selen" waarvoor men deelname formulieren ka7i krijgen bij het VW-kantoor aan het Statio nsplein 210. Voor één gulden krijgt men bovendien een jeugd-museumkaart die gratis toegang geeft tot een groot aan tal musea in Nederland. Verder organiseert het Rijksmuseum voor Volkenkunde, aan de Steenstraat activiteiten rond het thema Indonesië. Bijvoor beeld een speurtocht en bespe- ling van bijzondere instrumen ten als de gamelan. ADVERTENTIE Jongen bewusteloos geslagen KERSTNACHTDIENST in de EVANGELISCH-LUTHERSE KERK Hoogl. Kerkgracht, Leiden Aanvang 22.00 uur Pred. ds. J. Happee Orgel: H. C. Jasperse m.m.v. trompet. LEIDEN - Twee Leidenaars van resp. 16 en 17 jaar zijn in de afgelo pen nacht op de Haarlemmerstraat door drie tot nog toe onbekend ge bleven jongemannen beroofd. De jongste van het tweetal werd daar bij bewusteloos geslagen. Beide jongens liepen omstreeks half één over de Haarlemmerstraat in de richting van de Haven, toen ter hoogte van de Donkersteeg de Varkenspest breidt zich uit LEIDEN - De plotseling optredende varkenspest in Noord-en Zuid- Holland heeft ook gevolgen voor de Leidse veemarkt in de Groenoordhal- len. Op de maandagse- en dinsdagse markt zullen tot nader order geen varkens en biggen aangevoerd mogen worden. Het vervoer- en handels verbod komt voor Leiden op een ongelegen tijdstip. Op 31 december sluit namelfjk de Goudse biggenmarkt en vanuit Leiden zijn steeds pogingen ondernomen om de handelaren van deze markt naar de Leidse markt te halen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat alleen de Noord- en Zuidhollandse markten gesloten zouden worden, zodat de "Goudse" handelaren naar Utrecht zouden kunnen uitwijken. De veteri naire inspectie heeft echter bepaald dat ook de markt in Utrecht gesloten moet blijven. De maatregelen voor de beteugeling van de varkenspest duren voorlopig tot 9 januari 1977. jongste van het tweetal op de schouders werd getikt. Op het mo ment dat de jongen omkeek kreeg hij een klap in het gezicht als gevolg waarvan hij bewusteloos raakte. De aanvaller, die in gezelschap van twee andere jongemannen was, zocht de zakken van de neergesla gen jongen na en ontfutselde hem een bedrag van dertig gulden. De andere straatrovers renden intus sen de oudste van beide jongens na en trokken hem drie ringen, waar onder twee gouden, van de vingers. Bovendien maakten ze hem onder bedreiging van een stiletto veertig gulden afhandig. De bewusteloos geslagen jongen moest door de EHD naar een ziekenhuis worden overgebracht. De straatrovers moe ten volgens de politie, die een uit gebreid onderzoek heeft ingesteld, ongeveer even oud zijn als hun slachtoffers. Prof. Veeneklaas gaat met pensioen LEIDEN - Prof. dr. G. M. H. Veen eklaas is op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1977 eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Leidse universiteit. Prof. Veen eklaas gaat met pensioen. Plan Endegeest spoedig in raad LEIDEN - Het structuurplan voor het psychiatrisch ziekenhuis En degeest en de zwakzinnigenafde ling Voorgeest zal waarschijnlijk nog deze winter in de gemeente raad aan de orde komen. Dat zei gis teren wethouder Oosterman in een toelichting op het plan. Het plan is bedoeld om aan te geven hoe de toekomst van Endegeest er in de visie van geneesheer-directeur G. Mojet zou moeten komen uit te Eerder sprak de gemeenteraad in een motie uit dat er alleen nog kre dieten voor renovaties zouden worden verstrekt als er een struc tuurplan voor Endegeest op tafel zou liggen. Dokter Mojet noemde het plan gisteren een versnelling van het beleid voor de komende ja- In het plan is, zoals wij al eerder meldden, aangegeven welke voor zieningen er zowel in de materiële als personele sfeer zouden moeten komen. Uit het investeringsschema van het plan blijkt dat hiermee circa 49 miljoen gulden mee is ge moeid voer een termijn van tien jaar. Boerennederzetting in uitbreidingsplan bij Oss LEIDEN/OSS - Het Instituut Prehistorie van de Leids> teit heeft onlangs in het uitbrei dingsplan Ussen, westelijk van het Brabantse Oss een complete boe rennederzetting uit de Romeinse tijd blootgelegd. Een nederzetting die, wat de huizenbouw betreft, De opgravingsactiviteiten van het Leidse instituut, dat daarbij op ve ler medewerking kon rekenen, be treffen een zg. "noodproject". Dat wil zeggen: een projekt dat niet zo zeer past in een bepaald thema. Maar dat wel op korte termijn moet worden aangepakt, omdat anders, bijvoorbeeld door staduitbreiding, de kans op het doen van weten schappelijk onderzoek is verkeken. Bij Oss werd afgelopen zomer al een begin gemaakt met de uitvoer Grondoppervlak van een voormalig boerenhuis. m&A: ingvan het uitbreidingsplan. En bij het graven van een vijver kwamen de archeologische vondsten te voorschijn, die, zoals vaak het geval is, werden gesignaleerd door amateur-archeologen. Een tele foontje naar de provinciale archeo loog was voldoende om het Insti tuut voor Prehistorie in Leiden te mobiliseren. Want wat de amateur-archeologen hadden ge vonden, bevestigde het vermoeden van dr. Jan Verwers van het insti tuut, die al bij opgravingen in 1974/'75 in het industriegbied oos telijk van Oss veronderstelde dat er waarschijnlijk op een of andere manier een verdere, oude bewo ning van de Brabantse zandgron den zou worden aangetroffen. Daags na de melding trok Jan Ver wers dan ook naar Oss, waar ver volgens twee dagen later met de opgravingen werd begonnen. Dat werd mogelijk gemaakt doordat vele instanties snel reageerden en hulp boden, zoals de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bode monderzoek en de gemeente Oss die bereid was van de gebruikelijke procedures af te wijken. En de aan pak was zelfs zo intensief, dat ter wijl Leiden 3 oktober vierde, de Leidse archeologen de steel van de spade stevig in de hand hielden. Huizenbouw De resultaten van de opgraving in het plan Ussen interesseren het Leidse instituut vooral door de aanwijzingen die ze geven over de ontwikkeling van de huizenbouw in de Romeinse tijd. In 1967 werden door het instituut in het Brabantse Haps de plattegronden blootgelegd van 24 huizen uit het laatste halve millennium voor Christus. De op gravingen in het plan Ussen sluiten aan op de vondsten in het indus triegebied van Oss, waar met name onderzoekingen werden gedaan met het oog op de evolutie in de huizenbouw en waar Romeins aar dewerk uit de periode van ongeveer 70 tot 300 na Christus werd gevon den. Het boerenhuis is overeenkomstig de bouwkundige traditie uit die tijd gebouwd, voor zover het althans de wanden betreft. Afwijkend in dat verband is even wel de grootte van het huis, dat een lengte heeft van 26 meter en dat is 9 meter langer dan het grootste tot nu toe aangetroffen huis. De breedte van de woning is overigens 8 meter. Dat de bouwer erin geslaagd is die grote ruimte te overspannen ver raadt onmiskenbaar de Romeinse invloed. Getuige o.a. de zeven gevonden wa terputten moeten er enkele gezin nen in de boerderij hebben ge woond. Maar wie? Men kan er slechts naar gissen aan de hand van het gevonden materiaal, zoals in heems, met de hand gemaakt aar dewerk (waarondereen maalsteen), Romeins gedraaid aardewerk en - vooral - fragmenten van Romeins lederen schoeisel. Deze fragmenten vertonen de sporen van veelvuldig reparaties. Was de boer die hier woonde, arm en wilde hij zo lang mogelijk met zijn schoenen doen? Of was het een boer die zo trots was op het weinig voorkomende Ro meinse schoeisel, dat de reparatie het bewijs van zijn status zo lang mogelijk voor hem moesten be houden? Het is niet bekend. Maar vast staat wel dat de Ossenaren verdere voorouders hebben dan degenen die de huizen uit de eerste drie eeuwen na het begin van de jaartelling bewoonden. In de buurt van het opgravingsgebied zijn zelfs sporen aangetroffen die wijzen op bewoning in het neolithicum, het nieuw stenen tijdperk. Op welk ge bied het Leidse instituut overigens ook al het nodige onderzoek heeft verricht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3