Puzzel kwartet voor de donkere dagen De prijzen O O De grondslag van 't milieu probleem rr 4 1 6 1 7 9 8 1 9 10 111 j 12 9 >3 1 14 1 15 i >5 1 17 1 18 1 19 1 20 I21 s zz 23 1 24 8 25 26 I27 28 129 130 1 31 132 8 33 1 34 1 35 36 Trein- probleem TIEN G GE /BODE N\ Tl EN Tien Q geboden in cijfers 3 5 Per puzzel hebben wij vijftien prijzen uitge loofd, namelijk: Eén eerste prijs van Eén tweede prijs van Eén derde prijs van Eén vierde prijs van Elf prijzen van elk 250 gulden 100 gulden 75 gulden 50 gulden 25 gulden Dat is tezamen per puzzel 750 gulden en over de vier puzzels tezamen een bedrag van drieduizend gulden, waarvoor zestig win naars in aanmerking komen. Er zijn geen prijzen voor hen die de meeste puzzels goed oplossen. Niet meer dan één prijs wordt toegekend aan één deelnemer, dus ook niet bv twee prijzen voor twee ver schillende puzzels. Mocht dit bij de eerste prijstoekenning wel het geval blijken te zijn, dan wordt alleen de hoogste prijs toegekend, terwijl de lagere vervalt en aan een ander wordt toegewezen. Als het aan Westerterp had ge legen, zouden de tien geboden zich niet hebben beperkt tot het maatschappelijk verkeer maar waren zij zeker meer op het wegverkeer gericht ae- weest. 2o in de trant van "Gij zult uitsluitend van het open baar vervoer gebruik maken" en "gij zult niet de auto's Uws buurman begeren" etc. In tegenstelling tot de algemene opvatting lopen er in ons land nog heel wat mensen rond die zich trouw houden aan deze ongeschreven geboden van Westerterp. Onder hen be vindt zich ene Pietersen uit Spoorburen. Al jaren gaat hij met de trein naar zijn werk en later op de dag met de trein weer naar huis. Nu verkeert Pietersen in een on gebruikelijk gunstige om standigheid. Hij kan name lijk, naar huis gaande, van twee verschillende treinen ge bruik maken, die beide, elk langs een iets andere route, naar zijn woonplaats rijden. Beide treinen doen over dat ritje op de kop af precies de zelfde tijd en ze zijn even duur. Zijn werk brengt mee, dat Pie tersen iedere dag op een wil- lekeurig moment naar huis gaat. Hij neemt dan de eerste de beste trein, A ofB, die hij te pakken kan krijgen. Aange zien Pietersen een zeer metho disch man is, besloot hij eens te controleren met welke trein hij nu het meest de terugreis maakte. Na éen jaar nauwge zette aantekeningen bleek, dat hij precies vijf maal zo vaak gebruik maakte van trein B als van trein A. Kunt U ons vertellen wat de fre quentie (per uur) is van trein B als gegeven is dat trein A slechts éénmaal per uur rijdt? Het lijkt een eenvoudige vraag, maar het antwoord is minder eenvoudig dan U denkt. Goed nadenken derhalve en geen overhaaste conclusie trekken. Het antwoord kan kort zijn en behoeft niet te worden bere deneerd. Door Piet Bok Hoewel Kerstmis en de jaarwisseling en ditmaal zo „on gunstig" vallen dat er weinig of geen extra vrije dagen te verdienen vallen, blijft er in deze jaarlijkse reeks donkere dagen toch ruimschoots tijd beschikbaar om een duik te nemen in de traditionele kerstprijsvraag, ditmaal be staande uit vier verschillende puzzels. Ze zijn alle min of meer gericht op het motto van dit kerst nummer, de tien geboden. Maar dat serieuze motief mag de pret niet drukken, het zijn doodgewoon gezellige puz zels waarbij u die ernstige geboden rustig kunt vergeten. Ook ditmaal hebben wij getracht, een gevarieerd puzzelmenu sa men te stellen zodat mensen met uiteenlopende smaken toch hun hart aan deze ontspanning kun nen ophalen. De puzzels staan geheel los van elkaar. Het zijn op zichzelf staande opgaven en men kan naar believen meedoen met één, twee, drie of alle vier opga ven. Daarom worden er ook alleen maar het geval was ook hoofdprijzen voor wie zoveel mogelijk puzzels had ontrafeld. Daardoor immers zouden de „bollebozen" die alle genres beheersen de meeste kans op een prijs krijgen, en dat is al lerminst onze bedoeling. Elders op deze pagina geven wij een opsomming van de prijzen die te verdienen zijn, namelijk vijftien per puzzel tot een geza menlijk bedrag van f 750,- ofwel in totaal zestig prijzen van teza men drieduizend gulden. Om voor een prijs in aanmerking te komen moet u wel aan de vol gende voorwaarden voldoen. oplossing van u verwachten, ü^n oplossing in andere vorm wordt niet goedgekeurd. 2. Op een brièf of (liefst) briefkaart met oplossingen moet aan de adreszijde vermeld staan "kerst puzzel" en bovendien naam en adres van de inzender met num- mer(s) van de puzzel(s) waarvan de oplossing wordt ingezonden. 3. Uw oplossing moet uiterlijk donderdag 6 januari 1977 om 13 uur in het bezit zijn van de redac tie vaiydeze krant op een van de volgende adressen: Witte Singel 1 te Leiden, Badölraat 9 te Katwijk aan Zee of Julianastraat 19 te Alphen aan den Rijn. 4. Er mogen geen andere zaken in een enveloppe met oplossingen worden ingesloten dan alleen die oplossingen of eventuele com mentaren op de prijsvraag. De enveloppen worden voor het grootste deel pas geopend na sluiting van de inzendingster mijn, waardoor ingesloten an dere zaken veelal hun doel mis sen. 1. In de eerste plaats moet de op lossing COED zijn. Dat. wil zeg- fïS Overigens tenslotte: U hoeft echt woordraadsel niet de volledige de2è beieven Hrt ga^ uitgeschreven oplossing of de m- m de Jerste plaats om de ontspan- fLtfle^rf—eSirg^ "ing, niet om die prijzen, ingevulde kerstbomen. Bij iedere puzzel staat vermeld, wat wij als Veel plezier, veel Succes O In deze gecombineerde verme nigvuldiging en deling zijn de citers vervangen door pun ten en letters. Verschillende letters stellen uiteraard ver schillende en gelijke letters ge lijke cijfers voor. Geen getal begint links met het cijfer 0 (pehalve uiteraard de rest). Let wél goed op de aan tallen punten in de deelpro- dukten. Op elke plaats van een punt dient een cijfer te komen, geen cijfer op een plaats waar geen punt staat. Hadden wij alleen gegeven TIEN xGE BODEN en van zelfsprekend daardoor ook BODEN GE TIEN, dan waren er vele oplossingen ge weest. Door het uitwerken van vermenigvuldiging en deling in aantallen punten is er voor zover wij weten slechts één op lossing. Hoe luidt TIEN GEBODEN in cijfers? Zouden de tien geboden in de huidige tijd geschreven worden, dan zou er één moeten wijken of een elfde worden toegevoegd om de grootste zonde van deze tijd aan de kaak te stellen, namelijk de verpesting van het milieu, kennelijk in de tijd van Mozes nog geen brandend probleem. In bijgaande kolommen moeten 36 maal twee woorden van vier letters worden ingevuld, waarvan de betekenis Is omschreven. In de derde kolom komen ook omschreven woorden van acht letters te staan, samengesteld uit de letters van de voorstaande twee woorden van vier letters. Bij de juiste invulling ontstaat in de dikomlijnde vakjes van de laatste kolom zigzaggend van bo ven naar beneden een gezegde, dat de grondslag van het milieu probleem aan de orde stelt 1- angstig - deel van molen - voorzorg tegen aanval. 2. toespraak - eiland in Indonesiè - dienende volgelinge. 3. Engelse meisjesnaam - vreemde munt - bloem. 4. gebogen - gedrukte uitgave - uitgeroepen tot de beste. 5. geluid van een breuk - niet één - gemopper. 6. aanhechtingsplaats - lol - met ingang van. 7. geld - stap - toneelspelen of musiceren voor publiek. 8. krakemikkerig voertuig - benedenwaarts - misdadiger. 9. klein knaagdier - vulkaan in Italië - vroeg opstaand. 10. deel van wiel - werk voor - opgewekt. 11. zandberg - deel van lichaam - aantal malen tien. 12. trekkerig - cijfer - verandering. 13. betaling voor gebruik - ondersteuning - deel van schip. 14. geluid van knal - lichaamsorgaan - voedsel. 15. verbod - sneeuwdeeltjes - infanterie. 16. strook - vers - huishoudelijk voorwerp. 17. klein mensje - vogel - kennelijk. 18. Europeaan - afwas - in den vervolge. 19. ontsteking - inkorting van zeil - martelen. 20. uniek - kostbaar weefsel - van één kant bekeken. 21. grafisch instrument - op die plaats - oppotter van geld. 22. zijkant - vogel woning - op de kust lopen. 23. waarderende bekendheid - rotzooi - vogel. 24. deel van vogel - kindervoertuig - verknoeide. 25. vat - bindmiddel - ontplooit 26. ontkenning - gewicht - oorspronkelijke bewoners van deel Europa. 27. klein knaagdier - hoofddeksel -verkoopplaats van kleding. 28. aanwijzing - krachtig - met de hand vervaardigd. 29. rond voorwerp - heel veel - baby. 30. slaapplaats voor kleintje - munten - enorm. 31. dundoek - vis - sierlijk, aantrekkelijk. 32. onwrikbaar - meisjesnaam - ijverig. 33. deuk - Aziatisch land - onbegrensd. 34. hard stukje in vlees - helder - denigrerend toekijken. 35. verharde huid - kledingstof van dierenvacht - in flessen doen. 36. ontstekingsmiddel - ontkenning - ergens van afleiden. i

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 38