"n Kind heeft ook recht op eigen mening" TV's" "MENSEN, KOOP TOCH 2 JURIST J.E. DOEK VINDT JEUGDRECHT ZEKER GEEN NEP Pro Juventute: "Het zijn vaak die kleine dingen" Tot z'n 21ste levensjaar is een kind afhankelijk van zijn ouders. Zonder hun toestemming kan het officieel maar weinig bereiken, want overal is tenminste een handteke ning van één van de ouders voor nodig. Voor de ouders geldt dat ze, totdat het kind 21 jaar is, verantwoordelijk blijven voor zijn doen en laten. Voor beide partijen kan dat aanlei ding zijn tot moeilijke situaties. Instellingen als het in Leiden al weer verdwenen Release en JAC leken lange tijd de enigen die het voor het kind opnamen. Toch zijn hun ideeën, weliswaar in een an dere vorm, door de al gevestigde instanties overgenomen. Beperken Ook in juridische kringen gaan de laatste jaren steeds meer stem men op om het kind meer rechten en verantwoordelijkheden te ge ven en om de macht van de ou ders wat te beperken. De jurist J. E. Doek, lector aan de Vr\je Universiteit in Amsterdam, houdt zich sinds het schrijven van zijn proefschrift "Vijftig jaar onder-toezicht-stelling", nu vier jaar geleden, intensief bezig met het kinderrecht Hij vindt het no dig, dat kinderen weten wat hun Uitgebreid Een aantal van die rechten zouden uitgebreid in de wet omschreven moeten worden, zodat zowel het kind als de ouders weten, waar ze met elkaar aan toe zijn. Niet volgens Doek, dat er helemaal geen kinderrecht zou bestaan: "Als oud-kinderrechter Slagter roept dat het kinderrecht nep is komt dat volgens mij niet met de werkelijkheid overeen". Aldus Doek, die met deze zelfde Slagter vorig jaar het boek "Meer rechten voor minderjarigen" op de markt bracht Een publikatie die uitge breid de (mogelijke) rechten van het kind belicht. Doek verder "Kinderrecht is er al tijd geweest en zal er altijd zijn. Het gaat er mij alleen hierom: De wet formuleert die rechten als plichten van de ouders, in plaats van het woord "recht" te hante ren. Kijk, de manier waarop het rijk zorgt voor overheidsvoorzie ningen als de gezinszorg, school artsen en -tandartsen, leerme thodes en dergelijke, is prima ge regeld. Je kunt wat dat betreft niet zeggen dat het kind niet aan zijn trekken komt. Maar het heeft, net zo goed als een volwassene, recht op een eigen mening. Vrijheid in de keuze van godsdienst, school, beroep en het recht op opvoeding en verzor ging, om maar een greep te doen. Maar dit staat nergens in de wet vermeld". Onmondig Doek noemt als voorbeeld van de onmondigheid van het kind het feit, dat het zelf geen beroep kan doen op de rechter of advocaat Vader doet dat. En als hij daar niets voor voelt, kan het kind weinig of niets beginnen. Wel wordt het kind vanaf een be paalde leeftijd door de rechter "aangehoord", bijvoorbeeld tij dens een echtscheidingsproce dure. De rechter hoeft in het von nis echter met de mening van het kind geen rekening te houden. Wordt er na echt gewerkt aan een voorstel om het kinderrecht in de wet op te nemen? Doek: "Momenteel is minister Van Agt nog steeds bezig met een on derzoek rond de problematiek van dit kinderrecht Zowel het kind als de ouders komen bij dit onderzoek aan het woord, maar wat Van Agt vergeet is dat de meerderheid van de Nederlandse bevolking helemaal niet om zo'n wet zit te springen. Uitkomst Zo'n regeling maak je niet voor de tachtig procent die zich, op de normale puberteitsproblemen na, wel zal redden. Maar wel voor de overige twintig procent, en voor hen is zo'n wet een uitkomst Zo'n onderzoek is dus eigenlijk niet objectief genoeg. Dat wil nu allemaal niet zeggen dat het kind in een meningsverschil met zijn ouders nu maar meteen naar een rechter toe zou moeten stappen. Maar beide partijen we ten dan wel precies waar ze aan toe zijn. Als zo'n wet er zou zijn, kan het kind zelf naar de rechter toestappen of verwijzen naar die wet Ik hoop dat een aantal ouders door zo'n wet het verschil leren zien tussen ouderlijke macht en ou derlijk gezag. Gezag: dat geeft een vertrouwensrelatie weer. Macht, dat is misbruik maken van iemand die totaal afhankelijk van je is en er een meerdere in ziet". Bang Volgens Doek aarzelt Van Agt, om dat hij bang is dat door het toe kennen van bepaalde wettelijk omschreven rechten aan het kind van het gezin "als pijler van de samenleving" uiteen zal vallen. Het tegendeel kan men van nie mand bewijzen, maar mijns in ziens is dit absoluut niet zo. Echt, een kind holt niet meteen naar de rechter toe. Maar het hoeft zich toch ook niet alle botte gezag te laten welgevallen". Is de verschuiving van de meerja- righeidsgrens naar achttien misschien een gedeeltelijke op lossing? "Zeker, maar feit is wel dat die ver schuiving niets oplost voor de ca tegorie die met de grootste pro blemen zit De kinderen in de leeftijd van pakweg veertien tot achttien jaar. Zodra een kind achttien is heeft het voor ouders toch weinig zin het hun wil op te leggen. Mensen van achttien functioneren in de maatschappij toch al als betrekkelijk zelfstan dige mensen. Hun rechtspositie onderscheidt zich momenteel dan ook weinig van die van vol wassenen. Alleen: een achttienjarige zit vaak nog op school, en als zo'n meer derjarigheids wet er door zou komen, hebben de ouders ook geen financiële verantwoorde lijkheden meer voor hun kind. Dat zou ondervangen kunnen worden door in die wet een bepa ling op te nemen, waarin staat dat dié verantwoordelijkheid wel bij de ouders blijft. En verder zou je een hele grote groep (zeven- tot achthonderdduizend) jongeren krijgen die ineens een beroep zouden kunnen doen op de bij standswet Hoe zou een minderjarige van zijn "rechten" op de hoogte gesteld moeten worden? "Dat zou een taak zy n voor hulpver leningsorganisaties, kranten, scholenKinderen zouden zo opgevoed moeten worden dat ze met een dergelijke rechtspositie vertrouwd raken en er ook in alle Het recht op onderwijs houdt bij voorbeeld niet in dat het kind nu maar de duurste school moet be zoeken die er is, als de ouders dat niet kunnen betalen. Maar er zit ten echt hele nuttige kanten aan een kinderrecht-wet Van het "recht op zakgeld" zou een kind gebruik moeten maken om te leren, prioriteiten te geven, bewuster te leren kiezen. Niet dat het zakgeld van een kind een consument in de dop moét ma ken, maar het moet verantwoor delijkheden leren dragen die la ter, eenmaal in de maatschappij beland, alleen maar van pas kun nen komen". Ziet u het kinderrecht er op korte termijn wel komen? "Een zekere verbetering en ver sterking van de positie van het kind valt niet tegen te houden. Het zal, daar ben ik van over tuigd, wel een tijd duren. Vóór '81 hoefje in de Tweede Kamer geen voorstel te verwachten. Verkiezingen, begrotingen en een Menten-affaire houden de zaak natuurlijk enorm op. Dat hindert ook niet, het kinderrecht hoeft van mij ook geen prioriteit te zijn, als ik maar weet dat eraan wordt gewerkt". Noach's dronkenschap als plafondschildering van Michelangelo (Sixtijnse kapel, Vaticaan). Eén van zijn zoons staat op het punt zijn vader met een mantel te bedekken. Kinderbescherming gesteld en wijst men een gezinsvoogd aan. In zo'n geval houden de ouders de rechterlijke macht over het kind, dat dan soms zelfs thuis blijft wo nen. Bij belangrijke beslissingen moeten de ouders (wier gezag zo ongeveer wordt gehalveerd) con tact opnemen met de gezinsvoogd. De gemiddelde duur van zo'n onder-toezicht-stelling is ruim twee jaar. Het komt maar al te vaak voor, dat in een gezin sprake is van een dui delijk vijandige situatie. Er heerst dan vaak onbegrip tussen ouders en kinderen, omdat beiden te weinig inlevingsvermogen bezit ten. Hoewel agressie volgens de Pro Juventute medewerkers een uitingsvorm kan zijn in zo'n situa tie, hoeft dat beslist niet "Een stil kind kan veel verbergen, het in zichzelf opkroppen. Vaak is een openlijke ruzie veel positiever. Dit betekent tenslotte dat men tenminste nog contact met elkaar heeft", aldus een maatschappelijk werker. Opmerkelijk vinden ze ook dat veel kinderen toch veel belang hechten aan bestaande normen en waarden. "Wat je vaak tegenkomt is dat de familie tegen de buitenwereld één front vormt De echte, grote pro blemen krijg je niet te horen; alleen de kleinere". "Gevallen" "Een kind uit zo'n gezin dat bij voorbeeld wordt mishandeld, zal dat tot het laatst toe ontkennen. Het zegt Nee hoor, ik ben van de trap gevallen, wanneer we aan de deur komen omdat er door een onge ruste buurman is gebeld. Wat dat betreft heeft de bijbel hier nog een grote invloed". Een voorbeeld van de toepassing van deze "goddelijke opdracht" geeft de bijbel zelf meer dan eens. In Genesis 9 vers 21 tot 26 - dus nog vóórdat er sprake is van de tien geboden, die Mozes later de berg afdraagt - wordt bijvoorbeeld verteld over Noach die boer wordt en een wijngaard plant. Als hij van zijn zelfgemaakte wijn heeft gedron ken, raakt hij zó aangeschoten dat hij zich in zijn tent uitkleedt en laveloos op bed neervalt. Cham, één van zijn drie zoons, ziet dat, vindt het wel een goede mop en vertelt het lachend aan zijn beide broers die buiten aan het werk zijn. Mantel De broers nemen dan een mantel, waarmee ze Noach toedekken, onder tussen hun gezicht afwendend, zodat ze de naaktheid van hun vader niet kunnen zien. Als Noach uit zijn roes ontwaakt en hoort dat zijn jongste zoon hem heeft bespot, vervloekt hij de afstammelingen van Cham die hij "knechten van de knechten van zijn broers" noemt. Zijn beide andere zonen, Sem en Jafet, prijst Noach voor de manier waarop ze hun vader in diens positie "geèerd" hebben. Bij de moeilijkheden tussen ouders en kinderen, waar Pro Juventute dagelijks mee te maken krijgt, is het kind vaak de "sleutel" tot de gezinsproblematiek. Toch komt het in de praktijk niet zo vaak voor, dat kinderen zélf met hun moeilijkheden naar Pro Juven tute (letterlijk: "Voor het Kind") 'toestappen. De Raad voor Kin derbescherming fungeert veelal als tussenpersoon. Deze raad krijgt het "geval" op zijn beurt te horen van vrienden, buren, de politie of het gezin zelf. Rapport In veel gevallen verwijst de raad door naar Pro Juventute, nadat een rapport over de moeilijkheden in het gezin is opgemaakt Pro Juven tute bekijkt dat rapport, bespreekt het in de staf en heeft daama weer een gesprek met de Raad voor Kin derbescherming. Zo'n gesprek gaaf dan over eventuele ophelderingen of aanvullingen op het rapport Hierna beslist Pro Ju ventute, of het "geval" al dan niet in behandeling wordt genomen. Het komt wel voor dat Pro Juventute een probleem weigert omdat het bijvoorbeeld te gespecialiseerd is, of omdat de per- so(o)n(en) in kwestie zelf niet met de instelling samen wil werken aan een oplossing. Pfo Juventute houdt zich in het al-, gemeen bezig met "problematische gezinssituaties". En: "Het ontwik kelen van begrip voor elkaar in soortgelijke situaties. We willen echt niet het vermanende vingertje zyn. Wat we proberen, is de gezins situatie weer hanteerbaar te ma ken, het probleem op "normaal" niveau terug te brengen", aldus en kele maatschappelijk werkers van Pro Juventute, die het gebod "eert uw vader en uw moeder" wel een mooie kreet vinden. "Maar toch: Laten die ouders zelf ook hun kinderen eren. Dat staat nergens in de tien geboden". Volgens Pro Juventute- m edewerkers wordt er de laatste ja ren meer en meer preventief ge werkt "Er wordt niet meer meteen geschermd met een onder- toezicht-stelling bij de Raad voor Kinderbescherming". De problemen waar Pro Juventute mee te maken krijgt zijn nauweiy ks in een paar voorbeelden te schet sen. Toch maar een greep: Een kind, dat op kamers wil wo nen maar dat van zijn ouders niet mag; problemen over het afdragen van het door het kind verdiende salaris; te laat thuiskomen; de gevolgen van echtscheiding, waarbij het kind vaak partij moet trekken voor één van zijn ouders. De Pro Juventute medewerkers zijn van mening dat juist de meest dagelijkse problemen beslist niet onderschat mogen worden. "Een beetje pietluttig lijkt het misschien, overzie verdeling van de huishou delijke taken te beginnen, maar ze kunnen aanleiding zijn tot fikse ru zies", aldus directeur Van Leeu wen. Hij vervolgt "En dan die tv. Ik zou willen zeggen: mensen, schaf in godsnaam twee van die dingen aan. Het gedwongen kijken naar een bepaald programma of een bepaald net .kan aanleiding zijn tot levens grote problemenEcht, het zijn niet altijd de grote dingen zoals mishandeling. De kleine worden maar al te vaak over het hoofd ge zien". Als de moeilijkheden binnen een gezin zo groot worden, dat ingrij pen noodzakelijk is, wordt het kind onder toezicht van de Raad voor Al sinds mensenheugenis heeft het gebod "Eert uw vader en uw moeder, opdat uw dagen verlengd worden in het land dat God u geven zal" in christelijke kringen, maar ook daarbuiten, als gedragsregel gegolden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 32