Winkeldieven „bekwamer" en brutaler onder hoedje.. „KOM IK NU IN DE CEL...?" Met f 50 aan kousen door warenhuis-recherche betrapt: „Je moet niet bang zijn voor een klap" V EN D: PER JAAR MILJOEN VOOR BEWAKING Dat het met winkeldieven zeer verkeerd kan aflopen blijkt uit een voorval, dat nog niet zo lang geleden plaatsvond bij een vestiging van Albert Heijn. Een vrouwtje - van al wat oudere leeftijd - voelde zich bij de kassa plotse ling wat onwel worden. Zij vroeg de andere klantefl of zij voor mocht gaan, om aldus snel naar huis te kunnen gaan. Dat mocht, maar toen het vrouwtje haar portemonnee pakte viel ze plotseling flauw. De cassière maakte de band van het hoedje van de vrouw los, met de bedoeling het ademhalen wat te vergemakkelijken. Groot was echter de verbazing van het inmiddels gearriveerde winkelpersoneel toen onder dat hoedje een diepvrieskip tevoorschijn kwam. De vrouw had de kip gestolen en wilde de buit op deze, wat ongebruikelij ke, manier naar buiten brengen. De kou speelde haar echter parten en veroorzaakt de flauwte. Dat net vrouwtje uiteindelijk toch de kip mee naar huis kreeg was voornamelijk te danken aan het gevoel voor humor van de betrokken chef. Eén telefoontje is genoeg. Ra zendsnel verdwijnt een be- drijfsrechercheur in de rich ting van de roltrappen, sprint door de menigte naar de deur - net op tijd om een meisje van een jaar of twin tig "in de kuif" te pikken. Ze probeert wat kousen - alles bij elkaar voor'zo'n gulden of vijftig - weg te gooien, maar dat helpt niet meer. De rechercheur duwt haar in de richting van een afde lingschef: "Loop maar ach ter die meneer aan, die weet de weg". Nog geen twee minuten later is de kleine processie in het kleine kantoortje van de be drijfsrecherche aangeko men. De klanten in de win- kei hebben er nauwelijks iets van gemerkt. In het kantoortje snel een on derzoek van tassen en jas zakken. Een opvallend nieuwe riem, piaar die komt niet uit het warenhuis. Het blijft bij de kousen. "Hoe heet je?" Ze heet Mary Anne, komt uit de Verenigde Staten en is sinds een goed jaar in Ne derland. Woont samen met een muzikant die bij da lende belangstelling voor zijn muzikale kwaliteiten maar in een bloemenwinkel is gaan werken. Ze spreekt gebrekkig Nederlands. "Hain Tokkie, you know him? Very famous in Hol land, echt waar. Hai sit now in de bloemenbusi- ness. In Emsterdem, I don't know what winkel". Bedrijfsrechercheur Carlo (laat mijn achternaam maar buiten de krant, want dan kun je net zo goed mijn por tret hier in de zaak ophan gen) laat zich niet van de wijs brengen. Blijft onver stoorbaar Nederlands pra ten. Mary Anne volhardt in haar brabbel-Nederlands. "Waarom heb je niet be taald?" "Ik kan wel betalen. Ik heb geld. Wilt u dat ik nu be taal?" "Waarom deed je dat daarnet niet?" "Ik wilde wel betalen". "Waar dan, je was op weg naar buiten en daar staan geen kassa's". "Ik begrijp het niet". "Waarom steel je nou, waarom koop je niet ge woon wat je nodig hebt?" "Ik schijn altijd iets slechts te moeten doen". Ze berust, staart voor zich uit. Bij het woord politie schrikt ze. Ze wil honderd gulden geven als de rechercheur zegt dat ze weggelopen is. Carlo negeert haar, doet of hij haar niet heeft gehoord. Ze dringt niet verder aan. "Kom ik nu in de gevange nis?" "Dat weet ik niet, de politie komt zo en die maakt dat soort dingen verder wel uit". Als de twee gewaarschuwde politiemensen binnen wandelen wil ze opnieuw betalen. Dat mag, maar ze moet toch mee. Het meisje loopt wat beduusd mee naar buiten. Carlo stapt de winkel weer in. "Ik denk dat ik maar eens bij de damesconfectie ga kij ken". Winkeldiefstal is al lang niet meer een zaak van huisvrouwen die niet rond kunnen komen met hun huishoudgeld. Waren winkeldiefstallen vroeger de uitwassen van vaak aangrijpende sociale problemen, tegenwoordig vmrmt deze categorie onderdeel van de algehele stijgende criminaliteit. Door Hans Meijer Een groot deel van de winkeldief- In bedrijven waar geen bedrijfsre- stallen is het werk van de georga niseerde misdaad, een ander groot deel vloeit voort uit de pro blematiek rond het druggebruik, terwijl de stijgende jeugdcrimi naliteit de derde "peiler" is. Verzwegen Winkeldiefstal is een moeilijk be- strijdbare vorm van criminaliteit. Veel wordt verzwegen door mid denstanders die liever niet in op spraak komen. Vaak gaat het om te kleine bedragen, de justitiële macht kan daarom in veel geval len niet of nauwelijks ingrijpen en in veel winkels is het onnas peurbaar wat nu precies de gele den schade is. "Het valt allemaal onder de noemer winstderving", aldus bedrijfslei der H. de Mol van V en D in Lei den. "Daarbij zitten de goederen die verdwijnen door winkeldief stal, maar ook die vijfentwintig kopjes die een verkoopster uit haar handen laat vallen. Doordat al die zaken bij elkaar in één grote pot zitten ontbreekt elk overzicht op dat gebied". Categorieën Wat wel bekend is zijn de groepen uit de samenleving die zich het meest met winkeldiefstal bezig houden. Bedrijfsstudies en lan delijke onderzoeken hebben aangetoond dat elke groep ook weer een voorkeur heeft voor be paalde artikelen. Aan de hand van de lijst van meest gestolen ar tikelen kan een redelijk effectief bestrijdingssysteem worden op gebouwd. chercheurs aanwezig zijn heeft dat een intimiderend effect op het personeel, dat dan vaak pas durft te waarschuwen wanneer de ploeg, veelal met buit, de win kel uit is. De politie heeft de hoop, om na een dergelijke melding nog enig spoor te vinden, allang opgege ven. Zelfs al is een kenteken van een auto ogenomen, dan is het spoor meestal duister (de wagen is bijvoorbeeld gestolen) en kan men alleen maar hopen dat de daders opgespoord kunnen wor den wanneer zij de buit verhan delen. De jeugd vormt de tweede grote groep winkeldieven. Deze groep valt op te splitsen in schooljeugd die als motieven meestal "balda digheid" en "voor de sport" aan voeren. Haar belangstelling is vooral gericht op kleinere artike- Tapijten In de praktijk blijkt dat Perzische tapijten, bontjassen en elektroni sche apparaten de voorkeur ge nieten van de georganiseerde misdaad. Deze zaken zijn dan ook in veel winkels elektronisch be veiligd of worden - zoals bijvoor beeld de bontjassen - aan kettin gen vastgemaakt. De wat kleinere veel gestolen zaken als bijvoorbeeld foto- en filmcame ra's worden in vitrines achter glas gehouden. Het grootste probleem bij de be strijding van de georganiseerde misdaad vormt het feit dat deze niet alleen brutaal is - vaak wor den extreem grote partijen op klaarlichte dag gestolen - maar ook in grotere groepen van drie tot vijf man werkt. len als schrijfwaren en grammo foonplaten. Het grote probleem bij deze groep schuilt in het feit dat men elkaar opjut. Vriendjes dwingen andere vriendjes om ook "mee te doen". De anderen doen het om er vooral maar bij te horen. Het contact met de eigen groep niet te verliezen. Druggebruikers vormen het andere deel van de groep jeugdigen. Het motief is hier veelal "geld voor drugs". Hun belangstelling gaat vooral uit naar boeken en andere, deel van het totaal aan winkel diefstallen voor hun rekening nemen. De motieven van deze groep lopen nogal uiteen, maar komen veelal neer op balorig heid, een verkapt soort sportivi teit en lolmakerij. Vooral bij stu denten rechten blijkt één en de zelfde smoes in zwang te zijn: "Ik maak er een studie over en daarom wilde ik weieens aan den lijve ondervinden wat er nu ge beurt als je gepakt wordt". Risico "Wat mij betreft kunnen ze dat he lemaal meemaken", aldus be drijfsrechercheur Carlo van V. en D. "Maar ze hoeven dan ook he lemaal nooit meer te proberen er gens op het justitiële vlak een baan te vinden. Dat is het risico, maar dat weten ze vantevoren. We maken dan ook geen uitzon deringen". Tot de geliefde objecten van deze groep behoren boeken en kle ding. Leiden blijkt overigens op het vlak van de hele "winkelcri- minaliteit" voorop te lopen. Zo heeft men veel meer dan in an dere plaatsen te maken met vechtpartijen en vernielingen, terwijl het vermoeden bestaat dat ook het aantal winkeldiefstallen relatief groter is dan in andere plaatsen. Knuppels Voor het winkelpersoneel en de soms aanwezige bedrijfsrecher che betekent dat extra proble men, die niet helemaal zonder ri sico's zijn. "Je moet bij ons niet bang zijn een klap op te lopen", aldus bedrijfsrechercheur Carlo, die op "strategische punten" in de Leidse V en D-vestiging zelfs gummiknuppels heeft liggen voor dergelijke problemen. Preventie makkelijk verhandelbare zaken, in bedrijven waar gewerkt wordt Zij zijn meestal niet geïnteres seerd in wat men steelt, maar meer in de marktwaarde, omdat alleen aanvulling van de finan ciële middelen voor hen van be lang is. Veel kleiner zijn de categorieën "vrouwen die niet met hun huis houdgeld rond kunnen komen" en kleptomanen. Leiden kampt met een heel aparte groep onder de winkeldieven: de studenten, die een vrij fors aan met bedrijfsrecherche vormt de onzekerheid van de klant het sterkste wapen. Bordjes met "Onze verkoopafdelingen wor den bewaakt door recherche", of "De bedrijfsrecherche let op uw en onze goederen" maken de klant erop attent dat er sprake is van bedrijfsrecherche. Deze loopt vaak in burger, is vrijwel onherkenbaar, en heeft zodoende een duidelijk preventieve wer king. Winkeldieven: kleine, maar ook steeds professionelere Een preventief karakter hebben ook mededelingen als "Van elke winkeldiefstal wordt door ons aangifte gedaan bij de politie". Een andere vorm van preventie is het gebruik van spiegels. Deze methode, die vooral bij super markten erg in zwang is, heeft het voordeel dat de potentiële dief weet dat er op hem gelet kan worden - dat er spiegels znn acti viteiten registreren. Óf er aan wel niet iemand naar die spiegels kijkt is een andere zaak. Dat zelfde geldt ook voor het systeem van televisie-camera's, zoals die onder andere bij C en A gebruikt worden. "Je kunt nooit peilen hoe groot onze preventie is", aldus Carlo, "Maar wat je wel weet is dat be paalde jongens, die je kent, niets doen als je in de zaak bent". Zo'n zeven procent van het totaal aantal winkeldieven wordt "ge pakt". Dat gebeurt voor het me rendeel door de bedrijfsrecher che, of het personeel. "Uiteinde lijk krijgen we ze allemaal wel een keef te pakken", aldus Carlo. Inspannend "Het is verschrikkelijk inspan nend, ik kan het ook niet te lang achter elkaar doen", aldus Carlo, "Want als je een paar uur lang ge concentreerd bezig bent geweest met een knaap - die je vaak al een uur of meer door de zaak gevolgd hebt - dan wil je echt wel even gaan zitten. Op dagen als deze, zo vlak voor de feestdagen, word je helemaal gek. Ik heb er nu in twee dagen niet minder dan drieëntwintig gehad". Vereisten voor een bedrijfsrecher cheur zijn: minimaal mavo opleiding, een gespecialiseerde bewakings- of politie-opleiding en enige visie op dat gebied. Verder moet hij zichzelf, in nood gevallen, redelijk kunnen verde digen, maar daarnaast ook over een vrij grote hoeveelheid tact beschikken. "Je moet niet me teen denken dat we hier met een stelletje Kung Fu vechters rond lopen, maar in een noodgeval moet je jezelf wel weten te verde digen. Vooral waar het de geor ganiseerde misdaad betreft hou je rekening met een pak slaag. Daar moet je wat aan kunnen doen. Als ik erg veel moeilijkheden ver wacht haal ik er een ploegje man nelijke personeelsleden bij. Dat helpt meestal wel. Maar als het ook maar enigszins kan moet je zorgen dat je zo min mogelijk op schudding verwekt". Carlo is geen voorstander van het dragen van wapens: "We hebben er de opleiding niet voor en bo vendien, als je zo'n ding hier in de zaak gebruikt, maak je een heel grote kans op brokken. Je kunt zeer wel de verkeerde raken en dan ben je nog veel verder van huis. Bovendien vereist het dra gen van een wapen een extreem grote vorm van zelfbeheersing. Ik werk liever met mijn handen als het nodig is". De cijfers over winkel diefstal zijn onrustba rend. Vroom en Drees- mann verliest jaarlijks tien miljoen aan win keldiefstallen. In totaal worden er 23.500 win keldiefstallen ge pleegd. Zeven procent daarvan worden opge lost. Vroom en Drees- mann geeft per jaar circa een miljoen uit aan beveiliging en be waking. Ook het dragen van een uniform is bij veel bedrijfsrechercheurs niet in zwang: "Je bent veel te her kenbaar. Daarmee verlies je een bepaald deel van je preventieve werking en anderzijds loop je juist door het dragen van een uni form een redelijke kans om "ge pakt" te worden. Hoe vaak gebeurt het niet dat geü niformeerde jongens van bij voorbeeld Hoogeboom te pakken worden genomen. Laatst is er nog één door de ruit gegooid. Als je niet in uniform loopt kun je in een moeilijke positie altijd nog doen of je niet weet waar je tegenstan der het over heeft". Toonbank De enige manier om de winkeldief stallen redelijk radicaal uit te bannen zijn, naar de mening van bedrijfsrechercheur Carlo, de in voering van toonbanken. "Maar dan moet je niet vragen wat dat allemaal kost".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 30