Problematiek oude kern in nota aan orde BAANDERIJ TOCH VOL? "Verkapte ,agenda subsidies" ESSE Sport in bedrijfs hallen is taboe Wethouder Maan: ENWB IN BEROEP BU RAAD VAN STATE TEGEN BUSPLAN Meer ruimte openbaar vervoer Nieuwbouw muziek- sPreekrecht school niet vergeten TTT VRIJDAG 24 DECEMBER 1976 LEIDERDORP - De door de PvdA-Leiderdorp gelanceerde wens om meer beleidsnota's werd dan wel niet met zoveel woorden door het Lei- derdorpse college overgenomen, het vervolg van de begrotingsbehandelingen in de Leider- dorpse raad leverde toch een flink aantal „aan gekondigde nota's" op. Verreweg de meest belangrijke daarvan is de „Heroriënteringsnota leefbaarheidsaspecten oude kern", waarin B en W van Leiderdorp de hele problematiek van het deel van Leiderdorp ten oosten van de Persant Snoepweg aan de orde willen stellen. „Wij willen ons niet alleen beperken tot een soort stedeböuwkundig structuurplan, maar alle aspecten van die zaak aanpakken", zo deelde burgemeester M. A. van der Have mee. Hij zei verder dat de nota of door de commissie maatschappelijk welzijn of door een speciaal daarvoor in te stellen werkgroep moet worden behandeld. Delegatie Verder kondigen B en W een „delegatienota" aan, waarin de bevoegdheden van het college nader uitgewerkt zullen worden. Vooruitlo pend daarop deelde burgemeester mee er een voorstander van te zijn wanneer de raad het college beslissingsbevoegdheid bij te nemen verkeersmaatregelen geeft. Wethouder me vrouw Tichler, die door ziekte van wethouder Drenth ook de portefeuille openbare werken en ruimtelijke ordening voor haar rekening nam, kondigde het verschijnen van een ver- keersnota en een milieunota aan. Verder zal het komend jaar een jeugdnota verschijnen en tenslotte deelde het college mee voor 1 april aanstaande de algemene subsidieverordening aan de raad voor te leggen. Busbaan Ter geruststelling deelde wethouder Tichler de raad mee dat het geenzins de bedoeling is de Persant Snoepweg en de Engelendaal tot door gaande route te maken. De term hoofdver keersweg, die het college aan beide routes heeft gekoppeld, heeft alleen maar betrekking op de afwikkeling van het lokale verkeer. Overigens kondigde wethouder Tichler aan dat het college speelt met de gedachte om het openbaar vervoer op sommige plaatsen, bij voorbeeld bij de stoplichten bij garage Kam steeg, meer de ruimte te geven. Ook wordt gedacht aan een busbaan op de Splinterlaan. Verder zal doorgaand vrachtver keer uit het Zijlkwartier geweerd worden. BB Over de situatie bij de BB deelde burgemeester Van der Have op vragen van WD-fractieleider drs. J. A. Dop mee niet te verwachten dat er op korte termijn wijziging komt in de positie van de BB. Hij zei op de hoogte te zijn van de toe nemende ongerustheid onder het personeel, nu het voortbestaan van de BB in het geding is. Men zoekt echter nu al naar alternatieve plaat singsmogelijkheden. Van der Have zei er geen voorstander van te zijn het overschot van twee ton, dat BB in 1975 boekte, aan de deelnemende gemeenten terug te betalen. LEIDERDORP - Het Leider- dorpse college overweegt een eventueel te bouwen sporthal te realiseren in het uitbreidings plan Buitenhof. Dat deelde we thouder mevrouw D. W. Tich- ler-Moerman gisteravond mee bij de voortgezette behandeling van de begroting. De problemen van de Leider- dorpse zaalsportverenigingen kwamen tijdens de begrotings behandelingen gisteravond uitgebreid aan de orde, naar aanleiding van een voorstel van het CDA, om een aantal zaals porten tijdelijk onder te bren gen in leegstaande hallen op het industriegebied ,De Baande- rij". De situatie voor de Leider- dorpse sportverenigingen wordt nijpend nu Leiden heeft aangekondigd alle niet-Leidse sportverenigingen uit de Groe- noordhal te willen weren. Lei derdorp heeft geen mogelijkhe den voor opvang. De sportzaal „Op Dreef' is te klein en voor sommige zaalsporten zelfs he lemaal ongeschikt. Aantrekkelijk Het CDA-voorstel werd over igens niet overgenomen. De we thouders Tichler (VVD) en Gor dijn (CDA) voerden aan dat het industriegebied vooral aan trekkelijk moet blijven voor in- dustriên, ondanks het feit dat de belangstelling tot op heden is achtergebleven bij de verwach tingen. Momenteel staat een groot deel van de fabriekshallen leeg. Wethouder Tichler was voor wat betreft de toekomst optimistisch gestemd. Zij meende datnu het industriegebied „De Grote Pol der" in Zoeterwoude bijna vol is, de belangstelling voor „De Baanderij" zal toenemen. Over igens wees zij op een recentelijke opleving in de belangstelling van plaatselijke bedrijven om zich op het industrieterrein te vestigen. Wethouder Gordijn was somberder in zijn toe komstverwachtingen. De beide wethouders deelden gisteravond mee er niets voor te voelen om detailhandelsvesti gingen op het industrieterrein toe te laten. Men erkende enige aanvragen daarvoor te hebben gekregen. Vooral de gemeente Leiden heeft bezwaren gemaakt tegen de mogelijkheid van de tailhandelsvestigingen Overleg lijk overleg te intensiveren. Momenteel vinden regelmatige gesprekken plaats tussen Lei derdorp en Leiden. CDA- woordvoerder mr. J. Reuge- brink voerde aan dat het ver standig is ook andere gemeen ten in de Leidse regio bij dat overleg te betrekken. Hij vroeg naar de mogelijkheid van het propageren van een nieuw ge west. Burgemeester Van der Have vroeg zich af of een dergelijk in itiatief van Leiderdorp erg zin vol zal zijn. Eerder gedane po gingen om het gewest Leiden ie redden en pleidooien van Lei derdorp voor een mini- provincie Leiden liepen op niets uit. Van der Have deelde over igens mee voorstander te zijn van openbaar overleg tussen gekozen gemeentelijke verte genwoordigers. voor publiek die vroeg naar de mogelijkheid om raadsleden de besluitenlijst van B en W toe te zenden. ZOETERWOUDE - Raadslid Hogenelst (CDA) pleitte voor vrijstelling van de onroerend goed-belasting voor de sport complexen in Zoeterwoude. De oppervlakte van de voet balvelden en de tennisbanen is nogal groot. Hierdoor zou den door de nieuwe regeling de verenigingen zwaarder be last worden. In verband met het ontstaan van alweer een verkapte subsidie, wei gerde wethouder Maan aan dit voorstel zijn fiat te geven. De taxa ties met betrekking tot de sport complexen moeten eerst plaats vinden. „Dan zal worden bezien, of dit voor de verenigingen lastenver- zwarend werkt", aldus de wethou der. De invoering van de onroerend-goedbelasting werd overigens met uitzondering van de heffing op de reinigingsrechten aangenomen. Aangezien de rein igingsrechten niet als "belasting" kunnen worden aangemerkt, blij ven genoemde rechten bij aparte verordening geregeld. De raad besloot tevens over te gaan tot aankoop van het omstreden ge bouw "De Goede Herder" aan de Hoge Rijndijk. Wiekmeyer (WD) vroeg zich overigens wel af hoe het precies zat met de optie die de firma Noorlander nog op het perceel had. "Hier kan ik nu nog geen antwoord op geven" zei voorzitter Detmers. De heer Duindam (CDA) vond de vast te stellen vleeskeu rtarieven te hoog. Hij vond dat Zoeterwoude in principe akkoord moest gaan met de geldende tarieven in Leiden. Leiden heeft de keurtarieven on langs bij raadsbesluit éénzijdig ge wijzigd en zich niet geconformeerd aan het voorstel van de desbetref fende i Zoeterwoude heeft een regeling ge troffen over de verordening op de keurlonen met diverse randge meenten. Zij wil zich houden aan de door genoemde commissie ge dane voorstellen aan deze regioge meenten. Hierdoor is onze relatie met Leiden minder belangrijk dan die met de randgemeenten aldus wethouder Maan. De heer Straver (Progressief Zoe terwoude) merkte in deze nog op dat hij begrip had voor het voorstel Duindam, doch dat hij zich niet wenste te conformeren aan een stel querulanten in Leiden. Spreker ging liever in zee met collegae; uit de randgemeenten, die naar zijh me ning nog wel constructief kunnen vergaderen. De heer Wiekmeyer (WD) wees het college erop, dat een goede gymnastiekvoorziening aan de Hoge Rijndijk toch wel erg hard nodig is. Wethouder de Jong zei, dat een multi-functioneel gebouw de volle aandacht van B en W heeft, maar dat een snelle beslissing hier over om financiële redenen erg moeilijk is. De heer Engelkens (CDA) sprak in de raad zijn grote verontwaardiging uit, over het feit, dat in Leiden alle benoemde leden voor de raad van het "Energiebedrijf Rijnland" uit de zogenaamde "rode hoek" (PvdA cs) komen. Volgens de CDA-er kan dit niet democratisch gebeurd zijn. En dat de PvdA fractieleider in Leiden beweert, dat het CDA in de regio nog genoeg aan bod komt zit hem ook niet lekker. Engelkens citeert een uitspraak van genoemde fractie-voorzitter; door hem gedaan tijdens de op 6 december gehouden raadsverga dering te Leiden. Engelkens verzocht burgemeester Detmers te willen bewerkstelligen, dat een lid uit Leiden in geen geval voorzitter van genoemde raad wordt. LEIDERDORP - KVP-er J. Tieken heeft gisteravond gevraagd als nog uit te zien naar mogelijkheden voor de bouw van een nieuwe huisvesting voor de streekmuziekschool "Rijnakkoord". Er hebben plannen bestaan voor de bouw van een nieiwe streekmuziekschool in Voorhof, op de grond die aanvankelijk bedoeld was voorde bouw van het nieuwe gemeentehuis, dat nu Winkelhof wordt gerealiseerd. Tieken sprak de vrees uit dat, nu alleen nog maar gekeken wordt naar de mogelijkheid van huisvesting van de school in het gebouw van de voormalige chr. mavo, de kansen voor nieuwbouw nihil zijn geworden. Wethouder Tichler (WD) deelde daarop mee dat nieuwbouw alleen mogelijk is wanneer in het kader van de werkgelegenheidstimule- ring subsidies worden gegeven. "Zo niet, dan kost de muziekschool ons straks vijfhonderd gulden per leerling, en dat wordt een beetje te veel", aldus de wethouder. LEIDERDORP - PPR- vertegenwoordiger J. A. M. Gordijn heeft gisteravond ge pleit voor spreekrecht voor het publiek tijdens raadsvergader ingen. Een commissie, be staande uit de raadsleden J. Be- zemer (PvdA), J. Hekkelman (CDA), J. A. M. Gordijn (PPR), J. Nievaart (DS'70), J. Tieken (CDA) en J. Dop (VVD), zal zich over het voorstel buigen. Diezelfde commissie zal ook een uitspraak doen over het voorstel van PvdA- vertegnwoordiger A. Willems, OEGSTGEEST - De Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijders Bond (ENWB) en de Vereniging Milieudefensie zijn bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het besluit van de Oegstgeester gemeenteraad, waarbij hun be zwaarschrift tegen het busbanen plan niet-ontvankelijk werd ver klaard. Zij bestrijden de argumenten die de raad daarbij heeft gehanteerd. Het busbanenplan is, aldus de ENWB en de Vereniging Milieude fensie, geen besluit va- 1 gemene strekking, omdat het g—i om zeer concrete maatregelen. Verder voeren ze aan dat zowel de ENWB als de Vereninging Milieudefensie wel rechtspersoonlijkheid bezit ten, omdat ze beide koninklijk goedgekeurd zijn. Beide groeperingen vinden dat het busbanenplan in Oegstgeest niet voldoet aan de doelstelling van het zgn. experimenteerproject Leidse Baan, in het kader waar van het wordt uitgevoerd. De doelstelling luidt: „Het stimule ren van het gebruik en het uit breiden van het aanbod van open baar vervoer". Onrust in De Weipoort ZOETERWOUDE - De heer Engelkens van het CDA wees tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering in "Ons Huis", op de ongerustheid die er heerst onder de bewoners van de Weipoort, over de nieuw aan te leggen Rijksweg 11. Doordat de "Raad van de Wa terstaat" alle mogelijke trace's (inmiddels van paaltjes zijn voorzien) bestaat bij de bevol king het vermoeden, dat de toe komstige Rijksweg 11 mis schien toch nog eens dwars door de Weipoortsweg komt te lopen. Burgemeester Detmers toonde zich verbaasd over de onge rustheid. Omdat de Raad van de Waterstaat^ zich een zo goed mogelijk oordeel wil vellen heeft zij alle tracé's uitgezet. Ondermeer om ook vanuit de lucht een beeld te krijgen van de mogelijkheden, aldus Det mers. De burgemeester wees er echter met klem op, dat de Zoeter- woudse raad unaniem van oor deel was, dat aan tracé B (langs de spoorlijn) de voorkeur moet worden gegeven. De variant door de Weipoort is duidelijk van de hand gewezen door de raad, dus de bewoners behoe ven zich in het geheel geen zor gen te maken. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de dienst van vrydag 14.00 uur tot zaterdag 24.00 uur, waargenomen door de vol gende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnenstad tot Cityring en Groenoord); J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel. 122538: Wyk II (Kooi en Merenwyk): Groeneveld,Argusvlinder 10, lel. 141373; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadswijk): A. R. Tegelaar. Burg- gravenlaan 14, tel. 134092; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): A. Boer, Kennedylaan 46, tel. 762115. De dienst van zondag 0.00 uur tot zondag 24 00 uur, wordt waargenomen door Wijk I: G. D. de Jong, Hoge Rijndijk 15, tel. 125820; Wyk II: P L. Tan. de Sitter- laan 57, tel. 132227; Wijk III: S Smit, Co- betstraat 43, tel. 130177; Wijk IV. F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - Van Wijk, praktijkadres Merelstraat 184a, tel. 890529 (zaterdag); Van Beek en Van Leeuwen, Hoofdstraat 8, tel. 12Z208 (zondag). Oegsgeest - J. B. Hugenholtz, Wilhelmi- napark 2, tel. 155666 (zaterdag); D. Held, Marelaan 36 tel. 152255 (zondag). Voorschoten - S. v. d. Kooij, S. v. d. Oye- laan 13, tel. 6951 (zaterdag); F. Koop- mans, Wagnerlaan 69, 6352 (zondag); S. M. Platteel-de Jongh, tel. 5417 (zaterdag en zondag). Warmond - L. J. H. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085 (van vrijdag tot zondag 8 uur); Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 120136 en Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525 (van zondag 8 uur tot vrijdag 31 december 8 uur). Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. Th. Vriend, Friezenhorst 23, Sassenheim, tel. 02522-12022. VRIJDAG Herenstraat 45, gebouw Staalwijk, jeugdsocièteit Time. 7 45-11.30 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 28, open- soosavond. Ten Katestraat, speeltuingebouw, be- jaardensocièteit Humanitas, 2-4.30 uur Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiderdorp, informatieavond Baha'i gemeenschap, 8 15 uur nam. Nieuwe Rijn 19, club voor alleenstaan den, weduwen en weduwnaars, 8 uur Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uur vm. - 6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, vegetaries eethuis, 6-7.30 uur nam., Mirakel-soos, 8-12 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands/En gels, 2-4 uur nam., sport (sportzaal Lammenschanspark) 6.30-8 uur nam., open-soosavond, 8-2 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, amu- LE1DEN -Inde montagehal van de Nederlandse Adler Fabrieken aan de Rooseveltstraat in Leiden heeft directeur J. C. Swanborn gistermiddag de 100.000ste Gabrielle 2000, een draagbare electrische schrijfmachine, over handigd aan mr. N. W. J. Menken, voorzitter van de gehandicapten sportvereniging "De Sleutels" te Leiden. Adler is in 1973 met de produktie van de Gabrielle 2000 begonnen. Het eerste jaar werden er ongeveer 11.000 gemaakt. In 1974 en 1975 liepen er 35.000 van de band, en gisteren werd de 100.000 bereikt. De machine zal worden gebruikt op het secretariaat van de 126 leden tellende gehandicapten-sportverenigingdie zich niet alleen bezighoudt met zwemmen en tafeltennis, maar binnenkort ook rolstoelbasketbal hoopt te gaan beoefenen. Voor dat laatste is geld nodig. dat de vereniging via een financiële actie hoopt te krijgen. Het secretariaat van "De Sleutels" is gevestigd aan de Havikshorst 13. Op de foto overhandigt Adler-directeur Swanborn rechtsde schrijfma chine aan mr. Menken. Links de secretaris van de verenigingde heer D. van Roijen. LEIDEN - DE Groenoordhal vormde gisteren vam 's ochtends 9 uur tot 4 uur 's middags het strijd toneel van de jeugdige korfballers van het lager onderwijs uit Leiden en omgeving. Ondanks de geringe teruggang in deelname, was het weer een grote drukte, teweegge bracht door 46 achttallen, die voor een eerlijke verhouding waren on derverdeeld in klassen van geoe fend en ongeoefend. Vooral door veel bemoeienis van clubs uit Lei den was het spelpeil bij de ongeoe- fenden ten opzichte van voor gaande edities gestegen. In de wed strijdenreeks was dan ook een groot aantal spannende duels te zien. Bij de geoefenden kwamen de Floraschool (Oegstgeest) en De Hammerskjöldschool als beste uit de poules tevoorschijn. De finale werd een spannende strijd, waarin de Floraschool aan slechts één doelpunt voldoende had voor de ti tel. Bij de ongeoefenden werden er door de grotere deelname kwartfi nales en halve finales afgewerkt om de finalisten aan te wijzenDe Oran- jeschqol (Katwijk) werd eerste ten koste van de St. Josephschool. De uitslagen luiden: Geoefend: 1. Flo raschool; 2. Hammerskjöldschool; 3. Lorentzschool. Ongeoefend: 1. Oranjeschool; 2. St. Josephschool; 3. „Meerpaal". Geen tijd voor plan Oude Mors LEIDEN - Voor de Oude Morsch moet zo spoedig mogelijk een re habilitatieplan worden gemaakt, vindt het college van B. en W. Het ontbreekt de ambtenaren echter aan tijd om naast de bestaande ver nieuwingsplannen nog een nieuw plan voor de Oude Morsch aan te pakken. Dit schrijven B. en W. in een brief waarin zij hetbuurtcomité uitnodigen voor een gesprek. Het initiatief van de buurt om tot plan nen voor de buurt te komen wordt toegejuicht. In de brief delen B. en W. verder mee dat begin 1977 het aantal fiets- klemmen op de Beestenmarkt ver groot zal worden. Nadat een defini tief verkeersplan voor de buurt is vastgesteld kan begonnen worden met de herinrichting van de straten tussen de Morspoort en de Steen- straat. Op dit moment wordt een proef genomen van drie maanden waarbij doorgaand verkeer uit de Narmstraat geweerd wordt. Dienst Petrakerk - De kerst nachtdienst in de Petrakerk (Kooi) begint niet om 11 maar om 9 uur. it. 8 u Floraschool won de korfbaltitel ZONDAG MAANDAG Steenstraat lb, Wereldwinkel, 9.30 i 't Breehuys, Breestraat 19, open huis, 2-5 Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvor men, alle groepen van 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tafel tennis, kreatief spel, Go, boetseren, psy- chotronica, anders denken, alle groepen vanaf 8 uur nam. Logegebouw, Steenschuur 4-6, Leidse loge der Theosofen een avond voor leden en belangstellenden, spreker dhr. Ra- r "Verborgen krachten in mens Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den. katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 J aarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2