Kans op akkoord metaal verkeken GEBOORTEREGELING TABOE IN ZUID-AMERIKA Grote sociale onrust verwacht Arabische bezorgdheid over hulp aan Israël WASSENAAR - Het nog resterende deel van het restaurantDen Ouden Deijl" aan de Rijksstraa tweg is gistermiddag ook een prooi van de vlammen g worden. De brand, die vermoedelijk is ontstaan bij het experimenteren met vuurwerk door enkele jongens, werd even na het middaguur ontdekt door een van de omwonenden. De Wassenaarse brandweer had de zaak vrij snel onder controle, maar kon niet voorkomen dat het hele pand volledig uitbrandde. In het pand was geen inboedel meer aanwezig, behalve wat vloerbedekkingDe brandweer is tot zes uur bezig geweest met de nablussing Vandaag zou de recherche een nader onderzoek instellen naar de mogelijke veroorzakers van de brand. VRIJDAG 24 DECEMBER 19T6 BONN (Reuter) - De West- duitse regering heeft be paald dat de Bondsrepu bliek vanaf 1 januari in de Noordzee een visserijzone van 200 mijl heeft. De gisteren gepubliceerde officiële bekendmaking is ondertekend door president Walter Scheel, bondskanse lier Helmut Schmidt en mi- Visserij zone van 200 mijl voor Duitsland nister van Buitenlandse Za ken Hans-Ditrich Genscher. In de bekendmaking wordt gezegd dat West-Duitsland zijn soevereine rechten zal nemen tegen iedereen die deze rechten schendt. Op 3 november besloten de regeringsleiders van de ne gen landen van de Europese Gemeenschap dat ieder lid van de gemeenschap zijn visserijgrenzen in de Noordzee en de Atlantische Oceaan kan uitbreiden. Actiegroep in NAVO- hoofdkwartier BRUNSSUM (ANP) - Zich uitge vend voor journalisten van een ge fingeerd persbureau (de Noordhol landse Persunie) met 15 aangeslo ten dagbladen hebben twee leden van de Limburgse actiegroep Rooie Reuzen, onder wie de leider Dirk de Vroome, gisteren kans gezien om door te dringen in het gebouw van de staf van het NAVO- hoofdkwartier Afcent in het Lim burgse Brunssum. De pseudo-joumalisten interview den enkele kolonels en een gene raal over de manier waarop zij Kerstmis vieren en kwamen daar bij aan de weet dat het Kerstfeest in Nederland plezieriger kan worden dan in Duitsland omdat daar op be paalde militaire bases raketten be waakt moeten worden. Het interview werd door De Vroome aangegrepen om in het ge bouw van Afcent anti-NAVO- pamfletten achter te laten, die in het Chinees waren opgesteld. Een burger-persorteelslid ontdekte de pamfletten en sloeg alarm. Daarop kreeg één van de officieren arg waan tegen de bezoekers. Hij her kende in één van de twee journalis ten Dirk de Vroome. In de achtergelaten pamfletten verwijten de Rooie Reuzen de NAVO huichelachtig gedrag. „Wel Kerstmis vieren en gelden schen ken aan kindertehuizen in Lim burg, maar tevens de bewape ningswedloop opvoeren. Hierdoor lopen duizenden kinderen gevaar gedood te worden". Tevens bevat deze verklaring het verwijt dat kwaadwillige lieden groot onheil zouden kunnen aanrichten door onder een vals voorwendsel door te dringen tot atoomwapenopslag plaatsen. „Dat dit kan", aldus De Vroome, „hebben wij bewezen door met namaak-perskaarten toe gang te krijgen tot stafofficieren van Afcent. WASHINGTON (Reuter) - De am bassadeurs van vier Arabische sta ten hebben gisteren in een ontmoe ting met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger hun bezorgdheid uitge drukt. over de voortgaande Ameri kaanse "wapenzendingen naar Is rael. De ambassadeurs, van Egypte, Sy rië, Marokko en Somalië, hebben Kissinger duidelijk gemaakt dat de stroom wapens huns inziens de kansen op een vredes-akkoord het Midden-Oosten in gevaar brengt doordat Israël zich onver zoenlijker kan opstellen. In een verklaring na de ontmoeting zeiden de ambassadeurs dat zij na mens alle Arabische afgezanten in Washington spraken. Kissinger heeft volgens een woordvoerder van zijn ministerie, opnieuw de Amerikaanse verplich tingen benadrukt jegens enerzijds Israël en anderzijds de vredeson derhandelingen voor het Midden- Oosten. Inmiddels is gisteren in diploma- 'tieke kringen in Washington ver nomen dat Kissinger woensdag de Israëlische ambassadeur in de V.S., Simcha Dinitz, heeft toegezegd er bij president Ford op te zullen aan dringen terug te komen op zijn be sluit de economische en militaire hulp aan Israël met 800 miljoen dol lar te verminderen. Israël heeft de V.S gevraagd om hulp ter waarde van 2,3 miljard dol lar maar Ford maakte onlangs be kend niet hoger te willen gaan dan 1,5 miljard. Kissinger is voorstander van een bedrag van 1,8 miljard dollar waar van 1.2 miljard besteed zou moeten worden aan militaire uitrustings stukken. "Recht, macht en manipulatie", onder redactie van Constantijn Kelk, Martin Moerings, Nico Jórg en Paul Moedikdo: privégegevens op data-bank, discussie over het gevangeniswezen berechting van terroristen. Verdere problematiek rond de moderne strafrechtpleging (Aulaboek, uitgave Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen, prijs 9.90). "Zeggen en schrijven" door H. L. M. van Dijk; een praktische hand leiding voor vier belangrijke com municatietechnieken: rapporteren, corresponderen, spreken, discus siëren/vergaderen (Prisma, uitgave Het Spectrum, Utrecht/Antwer pen, prijs 5.90). "Wereldbeelden" door Mary Doug las (Aulaboek, uitgave Het Spec trum, Utrecht/Antwerpen, prijs 9.50). Mgr. dr. A. Simonis, bisschop van Rotterdam, heeft de heer F. J. Plug, oud-hoofdredacteur en oud directeur van de dagbladen Het Binnenhof en de Leidse Courant, de pauselijke onderscheiding uit gereikt behorende bij zijn benoe ming tot ridder in de orde van Gre- gorius de Grote. De heer Plug is in september met pensioen gegaan. Omdat zij het belangrijk vindt dat er "vers bloed", met name uit de Derde Wereld, in de commissie komt, stelt mevrouw dr. M. A. M. Klompé zich niet meer beschikbaar voorde pauselijke commissie "Jus- titia et Pax" (gerechtigheid en vre de). Per 1 januari verlaat zij deze internationale commissie, waarvan zij van de oprichting af, tien jaar geleden, lid is geweest. Mevrouw Klompe, die 64 jaar is, blijft wel lei ding geven aan de Nederlandse af deling. DEN HAAG (ANP) - De kans lijkt verkeken dat de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de metaalindustrie alsnog een akkoord bereiken over de cao. Weliswaar zullen de partijen 6 januari opnieuw om de tafel gaan zitten, maar gisteren is de kloof alleen maar breder geworden. Gerechtigheid O De Afrikaanse Assemblee voor christelijke Leiderschap heeft in een afsluitende bijeenkomst in Nairobi, waar 900 afgevaardigden uit heel Afrika bijeen waren, de scheiding tussen de persoonlijke en de maatschappelijke kans van het evangelie afgewezen. Dit be raad van leidinggevende christe nen duurde enkele weken. In een resolutie wordt iedere vorm van discriminatie, onderdrukking en uitbuiting verworpen, "omdat alle mensen voor God gelijk zijn en daarom dezelfde waarde en waar digheid bezitten". De resolutie wijst ook het geweld af als middel om deze gelijkheid te bewerkstelli gen. "De enige weg is de vredelie vende weg van het kruis." Een van de organisatoren van de assemblee, John Wilson, ver klaarde na afloop, dat de spannin gen in de discussies over Zuid- Afrika geleid hebben tot een over eenstemming tussen de verschil lende richtingen. "Zowel zwart als blank is tot het besef gekomen dat allen in Zuid-Afrika onder de hui dige omstandigheden lijden." Beroepingswerk: Herv. Kerk - bedankt voor Veenendaal J. Broekhuis Schoonhoven (verbe terd bericht). Geref. Kerken Vrijg.: bedankt voor Axel, Groningen, Rotterdam, Ureterp en Voorburg M. H. Sliggers Alkmaar. In Urk zijn de laatste tijd door afsplitsingen zoveel verschuivin gen in de plaatselijke gerefor meerde kerken opgetreden dat de Chr. Geref. Kerk-Oost daar nu zon der gebouw zit. Met kerst zou zij eerst in de hervormde "Ark" ker ken, maar die toezegging kon niet doorgaan. Vanmorgen was het nog niet te zeggen, waar die kerk mor gen en zondag haar diensten houdt. aanbreken als de werkgevers hun standpunt 6 januari niet wijzigen. "Gebeurt dat niet, dan is het over leg zonder meer afgelopen", kondigde Wamsteeker aan. Werkgeversvoorzitter A. Prins deelde mee dat van de zijde van de FME (de werkgeversorganisa tie) de gevolgen van het arbeids voorwaardenoverleg zijn aange stipt. De FME heeft een zo objec tief mogelijk beeld van de situatie willen geven in het besef dat de ontwikkelingen van de laatste weken eerder ongunstig dan gunstig zijn. Van de opleving in de conjunctuur is in de bedrijf stak van de metaal niets te mer ken, aldus de heer Prins. Enkele honderden joden en sympathisanten hebben gisteravond voorde Russische ambassade gepro testeerd tegen de slechte leefomstandigheden van joden in Rusland. Aan het eind van de tocht werd de Hanoekia (9-dehqe kandelaar) aangestoken. Geheel rechts rabbijn Soetendorp. -DEN HAAG (SP) - "De organisato ren van het Symposium over Joodse cultuur in de Sowjet-Unie beginnen morgen een honger staking. Voor de Lenin- bibliotheek in Moskou willen ze op die manier protesteren tegen de brute tegenwerking van de Russische autoriteiten". Rabbijn Soetendorp, voorzitter van het Solidariteitscomite voor Jo den in de Sowjet-Unie, maakte dit gisteravond bekend op een bijeenkomst van het comité in het Congresgebouw. "Geweld zal de Russische Joden niet tegenhouden in hun vrij heidsstrijd". aldus rabbijn Soe tendorp. Hij verwees naar het Joodse symposium in Moskou: dertien organisatoren werden deze week gearresteerd, gast sprekers uit het buitenland kre gen geen inreisvisum voor de Sowjet-Unie en genodigden van buiten Moskou mochten hun woonplaats niet verlaten. Dins dagavond begon en eindigde het symposium, in een flat in Mos- "Joden achter symposium in Moskou gaan in honger staking" kou. Het had drie dagen moeten duren. Agenten van de geheime politie KGB hielden de bijeen komst scherp in het oog. Honderden leden en sympathisan ten van het solidariteitscomité waren naar het Congresgebouw gekomen ter gelegenheid van het Chanoeka-feest, het Joodse feest van het Licht. De Tweede- Kamerleden dr. S. Patijn (PvdA), mr. A. Kappeyne van de Copello (WD) en mevrouw J. van Leeu wen (ARP) betuigden hun steun aan de Joodse strijd in de Sowjet-Unie. Na de korte bijeenkomst hielden de aanwezigen een fakkeloptocht naar de Russische ambassade. Voor het gebouw werden de acht kaarsen aangestoken in de Chanoeka-kandelaar. het tradi tionele einde van het Lichtfeest. Het ambassade-personeel wei gerde een petitie in ontvangst te nemen waarin het solidariteits comité vraagt om vrijheid voor de Russische Joden. SKI - Evert de Boer uit Wassenaar is gisteren derde geworden bij het Nederlands jeugdkampioenschap skilopen over 5 km. In Alt Sankt Johan moest de Boer, Diederik Krom (eerste) en Alphons Holder- mans voor laten gaan. Annemiek Fentener uit Hilversum veroverde de titel op de 3 km voor meisjes. De werkgevers zien geen ruimte méér dan 2,25 salarisruimte te vo teren. Daar moet dan alles van worden betaald: achterstallige prijscompensatie over '76, prij scompensatie voor 1977 en een loonsverhoging per 1 januari. Met dit bod liggen de werkgevers be duidend lager dan 3,5 procent die de centrale werknemersorgani saties beschikbaar willen stellen, voordat het centraal overleg mis lukte. De vakbonden hebben al aange kondigd deze opstelling niet te accepteren. Werknemersleider W. Wamsteeker voorspelde dat een periode van grote sociale on rust, stakingen en harde acties zal BUENOS AIRES (ANP) - "Het kleine gezin heeft het beter. Laten we minder "macho" (vrij vertaald: viriel) zijn, en ons meer als verant woordelijke mannen gedragen", luidt een slagzin in een geboortere gelingscampagne van de Mexi caanse regering. Maar de slogan heeft tot dusver weinig effect ge had. In de meeste Latijnsameri- kaanse landen gaat de bevolkings groei onverminderd door. En ter wijl Mexico probeert de aanwas aan mensen te beperken moedigen anddere landen bevolkingsgroei en immigratie juist aan in het geloof dat dit de economische ontwikke ling zal stimuleren. De officiële standpunten verschil len nogal. Mexico probeert geboor teregeling in te voeren en heeft plannen abortus te legaliseren. Brazilië en Uruguay willen juist bevolkingsgroei. De meeste andere Latijnsamerikaanse landen staan aarzelend achter programma's voor geboorteregeling en geven particu liere organisaties die hiermee bezig zijn stilzwijgende steun. Deze voor zichtige aanpak wordt voorname lijk ingegeven door angst om de in vloedrijke kerk voor het hoofd te stoten. In Argentinië heeft de militaire re gering een speciale commissie in het leven geroepen om een oplos sing te zoeken voor wat de regering ziet als "chronische onderbevol king". Het land telt ongeveer 27 miljoen inwoners in een gebied van 2.777.000 vierkante kilometer. Een officieel decreet in augustus gaf de commissie de taak "de be volkingsgroei te bevorderen en zorg te dragen voor een doeltref fende spreiding van de mensen over het hele land". Argentinië, dat ongeveer zo groot is als West-Europa, heeft een bevol kingsdichtheid van negen mensen per km2, maar meer dan 35 procent van de mensen woont in Buenos Aires en omgeving. Op een reis door de dunbevolkte gebieden in Patagonië (Zuid-Argentinië) en drie noordelijke provincies heeft president Jorge Videla opgeroepen alles te doen om het "lege" gedeelte van het land op te vullen. De toe name van de Argentijnse bevolking is in de loop van de laatste 50 jaar teruggelopen van 3,6 naar 2,1 pro cent per jaar. Het naburige Uruguav wil ook meer mensen. 2.764.000 Uruguava- nen leven op 186.900 km2. De be volkingsgroei bedraagt slechts 1.2 procent, het laagste percentage van Latijns-Amerika Het land kon zich eens verheugen in de hoogste le vensstandaard van Latijns- Amerika, maar zag in de afgelopen twaalf jaar een vijfde deel van zijn bevolking vertrekken om econo mische of politieke redenen. De mi litaire regering van Uruguay heeft de belasting op voorbehoedsmid delen verhoogd onder het mom dat het land een groter aantal arbeids krachten nodig heeft om de ge mengde agrarische-industriële economie in stand te houden. Ook de reus van Latijns-Amerika, Brazilië, met zijn 110 miljoen inwo ners op een oppervlakte van 8 456 500 km2 streeft naar een gro tere bevolking. De Braziliaanse be volking neemt jaarlijks met 2,6 pro cent toe. De groei doet zich hoofd zakelijk voor bij de minderbedeel den in het land, die toch al met huisvestings- en voedselproble men kampen. De Braziliaanse mili taire autoriteiten bestrijden ge boortebeperking. Men wil naar een bevolking van 200 miljoen zielen in het jaar 2000. Sommige staten in het noordoosten van het land, het arm ste gedeelte, hebben niettemin duidelijk gemaakt op experimen tele basis aan geboorteregeling te willen gaan doen. Eën van de rijkste landen, Venezue la, waar jaarlijks gemiddeld 10 mil jard dollar aan olieopbrengsten binnenkomt, heeft een ander pro bleem. Van de 12 miljoen inwoners is meer dan de helft onder de leef tijd van 19 jaar. Dit legt een zware last op de sociale voorzieningen Venezuela moet ongeveer 30 pro cent van zijn voedsel importeren en tegenstanders van de sociaaldemo cratische regering leveren kritiek op het uitblijven van geboorterege lingsprogramma's. Columbia heeft ongeveer 25 mil joen inwoners, een jaarlijkse be volkingsgroei van 2,9 procent en de meest conservatieve kerkelijke hiërarchie van Latijns-Amerika. Eén van de grootste zorgen van de regering is de toenemende misdaad in de steden, die omringd zijn door krottenwijken vol migranten van het platteland. De conservatieve Columbiaanse regering laat oog luikend de aktiviteiten toe van de particuliere organisatie "profami- iiair", die tien jaar geleden begon met een actie voor sterilisatie en be tere voorbehoedsmiddelen. De kerk veroordeelt deze actie. In Bolivia beschuldigen kerkelijke leiders de militaire regering ervan geboorteregelingsprogramma's van Amerikaanse adviseurs toe te laten. De regering ontkent dit en zegt dat Bolivia gemakkelijk een grotere bevolking zou kunnen voe den dan de huidige vijf miljoen, waarvan 70 procent op het platte land woont. In Peru en Ecuador bestaan geen officiële programma's voor geboor tebeperking, hoev/el het in de prak tijk veelvuldig wordt toegepast, vooral bij families in de midden klasse. Er zijn 16,5 miljoen Perua nen en er komen er jaarlijks zo'n half miljoen bij. De groei is voor de regering in Lima niet het grootste probleem. Dat is het feit dat er een grote trek naar de steden waar neembaar is. In acht jaar tijd is het aantal inwoners van de hoofdstad Lima gegroeid van twee naar vijf miljoen. In de stad heerst grote werkloosheid en de huisvesting is gebrekkig. Op het platteland is een tekort aan arbeidskrachten ont staan. In Ecuador trekt de bevolking hoofdzakelijk naar de warmere kuststeden, zoals Guayaquil. De mensen vermijden het barre kli maat van de hoofdstad Quito. In Mexico heeft een onderzoek van de Pan-Amerikaanse gezondheids zorg (PHS) uitgewezen dat het offi ciële regeringsprogramma voor geboortebeperking, dat twee jaar geleden begon, weinig heeft uitge haald. Per 1000 vrouwen ging het geboortecijfer slechts van 44 naar 43 omlaag. Mexico-stad mag vol gens de autoriteiten niet meer groeien of zij zal onleefbaar wor den. Het geboortecijfer op Cuba is de laatste jaren teruggelopen na de geboortegolf van vlak na de revolu tie in 1959. De communistische re gering maakt geen reclame voor geboortebeperking. Maar Cuba is het enige land in Latijns-Amerika waar abortus legaal is en voorbe hoedsmiddelen gratis. Sinds de re volutie is de bevolking gegroeid van 6 tot 9.2 miljoen, maar revolutie is de bevolkinv over de laatste tien jaar is de aanwas teruggelopen Van 26,4 kinderen per 1000 vrouwen per jaar tot 16.6 per duizend. Een bevolkingsexplosie in El Sal vador wordt toegeschreven aan de oorlog die het land in 1969 met Honduras uitvocht. El Salvador heeft met een oppervlakte van slechts 21.200 km2, 3,5 miljoen in woners - 165 mensen per km2 Dui zenden Salvadorianen trokken vroeger de grens over naar Hondu ras. dat vijf keer zo groot is en een miljoen onwoners minder telt. Dgze volksverhuizing veroorzaakte wrevel en haat en droeg bijaan de korte maar bloedige oorlog, die in 1969 aan ongeveer 10.000 mensen het leven kostte.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11