Vragen in Kamer over bouw AZL Hammonds in Kopermolen: 'Ze lijken precies Meer capaciteit rekeninstituut van universiteit Stichting wil subsidie van het rijk voor oudere panden WOENSDAG 22 DECEMBER 1976 LEIDEN - "An, meid, ze zijn het echt. Daar hebbie David". De woorden klinken opgewonden, als rond de klok van zeven een forse vierdeursauto met het bordje "The Hammonds" op de voorruit, stopt voor de hoofd ingang van het Merenwijk- winkelcentrum "De Kopermo len". De politieman, die even tevoren nog een vrachtwagen naar elders verwijst, heeft veel moeite om de onmiddellijk op dringende schare op afstand te houden. Maar de fans van de Engelse tele visieserie "The Brothers", bij ons beter bekend als "The Hammonds", laten zich niet door één uniform opzij zetten, zeker niet als ze hun favoriete sterren in levende lijve kunnen aanschouwen. De nieuwsgieri gen verdringen zich voor de au toraampjes om een glimp op te vangen. Even later krijgen ze het volle pond, als vijf popu laire Britse acteurs en actrices zich, lachend en zwaaiend, een weg proberen te banen door de samengestroomde menigte. Vele honderden Leidenaars, mannen, vrouwen, kinderen zijn gekomen om ze "in het echt" te zien: Bill en Gwen Ri ley, Jane Maxwell en Brian en Jennifer Hammond. In de loop van de avond wordt duidelijk dat je het beste deze namen kunt gebruiken, want niemand van de aanwezigen schijnt de werkelijke namen te kennen. Kate O'Mara kent niemand, maar Jane Maxwell wordt om stuwd. En dat David Ham mond eigenlijk Robin Chad- wick heet, interesseert eigen lijk niemand. De aanwezigen zijn geen persoonlijkheden. Ze worden vereenzelvigd met de rol die ze spelen. Dat merk je overal om je heen. "Ze lijken precies" roept iemand. Het gezelschap is inmiddels bij de grammofoonplatenzazk Ligtvoet aangekomen. Ook daar staan enkele honderden belangstellenden in slagorde opgesteld. Het comité van ont vangst in de winkel wordt aan gevoerd door Lou Geels. Ook een acteur, waarvan men alleen maar weet dat hij de "broms nor" uit de serie Swiebertje is. In zijn beste engels wordt de "cast", die er die dag al enkele handtekeningensessies in den lande op heeft zitten (o.a. Am sterdam en Naarden), verwel komd. De eeuwige dorpsveldwachter beëindigt zijn speech met een luid "toi, toi, toi", waarna Jen nifer Wilson, pardon Ham mond, bedankt met een "God bless you all". Dan komt het moeilijkste karwei van de avond. De samengebalde fans moeten een paar meter ver plaatst worden om het popu laire vijftal plaats te laten ne men achter een kraampje dat heel optimistisch in de hal is opgesteld. Het duurt allemaal maar kort. Ie dereen verdringt zich om een handtekening te veroveren of een fotootje te maken. Het duo Riley en Jennifer dreigen in de verdrukking te komen en men verkiest na korte tijd de veilige omheining vafr de platenzaak. Het kraampje wordt snel ont manteld. Binnen gaan de elpees "Christ mas with the Hammonds" in middels als broodjes van een cent over de toonbank. Een po litieman bij de entree laat de handtekeningenjagers met kleine groepjes tegelijk binnen. De omloopsnelheid is hoog: plaat kopen, handtekeningen laten zetten en dan weer naar buiten. David Hammond en de aantrek kelijke, maar o zo vermoeid uit ziende, Jane Maxwell, hebben inmiddels plaatsgenomen in de boekhandel van Cazemier en kele honderden meters verde rop. Ook daar dezelfde proce dure: boek kopen, handteke ningen en via de achteruitgang naar buiten. Voor de deur vele tientallen wachtenden. David is bereid om ook andere werk jes van zijn signatuur te voor zien. Als een klein meisje een stripboek van "Bessie" aan biedt, staat er even later ook een keurige handtekening op. De afspraak is dat beide groepjes omstreeks acht uur van plaats zullen verruilen. Dat "stuiver tje wisselen" blijkt evenmin eenvoudig te zijn. Voordat Bill en Gwen Riley veilig de boe kwinkel hebben bereikt moe ten er drie politiemannen in ac tie komen. Ze vormen een kringetje rond de Hammonds sterren en loodsen ze veilig door het overvolle winkelcen trum. De handtekeningen worden kwistig gezet. Hoewel de boek verkoper steeds opnieuw mee deelt, dat alleen boeken van The Hammonds worden voor zien van handtekeningen, ver laat de jeugd even later trots de achteruitgang met een arm of hand vol viltstiftnamen. Rond half negen vindt iedereen binnen het welletjes. Niet in de laatste plaats de Hammond cast, die de afgelopen dagen van hot naar her gereisd is. Bo vendien heeft men laten weten, dat men graag voor half tien te rug in Amsterdam is. U mag driemaal raden Juist om naar de wekelijkse aflevering van The Hammonds op de tv te kijken. BRAM VAN LEEUWEN Kate 'O Mara en Robin Chad- wick, beter bekend als Jane Maxwell en David Hammond uit de serie The Hammonds, signer en boeken in het winkelcentrum )rDe Kopermolen" Onder het motto "Kerst Actief' brengen we de komende dagen korte overzichten van vakan tieactiviteiten in buurt- en club huizen en andere instellingen. In het Vijf Hoven Huis aan de Hof aan 169 worden donderda gochtend films vertoond. Het be gint om tien uur en de kosten zijn één gulden per persoon. Vrij dagmiddag is er van twee tot vier uur een kinder kerst-in. Er kan kerstbrood gegeten worden en chocolademelk gedronken wor den. Bovendien is er voor ieder een een verrassing De Tamboerijn aan de Valerius- straat 73 in Zuid-West geeft een muziek-en toneelvoorstelling op donderdag 23 december, 's Och tends van 1030 tot 12.00 uur is de generale repetitie en 's middags van 2 tot 4 de "echte" voorstelling waarvoor ook ouders en andere belangstellenden worden uitge nodigd. Toegangsprijs: 60 cent. Vrijdags is er 's morgens van 10 tot 12'uur een kerstochtend voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Entree ook 60 cent In clubhuis "Groenoord De Boei" aan de Musschenbroekstraat 25, wordt vanaf donderdagmiddag om half twee sport en spel beoe fend. Er wordt een zeskaT.np ge houden voor kinderen van 7 tot 14 jaar. De volgeiide dag is er vanaf half twee 's middags een dubbel tjes kermis. "Stuivertje verwisselen"is een kerstpuzzel voor de jeugd. Die wordt - per traditie - georgani seerd door de Stichting Leiden Museumstad in samenwerking met de VVV-Leiden. De opdracht is voorwerpen te ontdekken die in andere musea thuishoren. For mulieren met vragen kunnen worden afgehaald bij het VVV- kantoor aan het Stationsplein 210. De kosten zijn f 1.- waarvoor men ook een jeugd-museumkaart krijgt, die in 1977 gratis toegang geeft tot een groot aantal musea. In gebouw Staalwijk, Heren straat 45, begint donderdag een kerst-in. Om m tien uur is de ope ning. 's Middags om twee uur be gint de kerstsamenzang en volks dansen. 's Avonds organiseert Amnesty International een gezel lige avond. Aanvang; 2030 uur. Vrijdagmiddag begint om 3 uur een kindermiddag met goochelen en poppentheater. Toegang: f 1,- per persoon. Verder wordt er een film vertoornd over Oud Leiden. In het Rijksmuseum voor Volken kundeSteenstraat 1wordt dage lijks een vakantieprogramma georganiseerd rond het thema Indonesië. Het programma be staat uit films een diaklankbeeld, en een speurtocht. Dagelijks wor den op een mededelingenbord in de hal van het museum de activi teiten van die dag aangegeven. Staatssecretaris Klein (Onder wijs en Wetenschappen): om ophel dering gevraagd. Tweede computer besteld LEIDEN/DEN HAAG - De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft de staatssecretarissen Klein (Onderwijs en Wetenschappen) en Hendriks (Volksgezondheid) om opheldering gevraagd over het zg. plan D voor het toekomstige Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Dat plan houdt in dat een aantal ge bouwen van het bestaande zieken huis opgeknapt zouden moeten worden en dat er voor de helft nieuwbouw zou moeten komen op het terrein bij de Piet Paaltjespad. Uiterlijk 1 maart zal er door de mi nisterraad worden gekozen tuus- sen dit plan en het zg. plan C voor een compleet nieuw academisch ziekenhuis naast en gedeeltelijk aansluitend op het bestaande zie kenhuis langs de Wassenaarseweg. De kamerleden Dees, Veder-Smit en Ginjaar-Maas vragen de staats secretarissen in hoeverre er plano logische en stedebouwkundige overwegingen een rol hebben ge speeld bij de totstandkoming van plan D. Ook vragen zij of de be windslieden de opvatting delen dat het program van eisen en het bouwplan met name gebaseerd moeten zijn op de kwaliteit van pa tiëntenzorg en wetenschappelijk onderwijs en onderzoek. De kamerleden vragen de bewinds lieden verder waarom de beslissing over de nieuwbouw of vernieuw bouw nu is uitgesteld tot 1 maart, terwijl het kabinet in oktober j.l. zijn uiteindelijke beslissing zou nemen. Ook vragen zij of het waar is dat de commissie van de verschil lende departementen die advies moest geven, in meerderheid heeft gekozen voor een nieuw ziekenhuis (plan C). In een toelichting op vragen spre ken de kamerleden hun verontrus ting uit over de belangen van de pa tiënt in het academisch ziekenhuis. Zij vrezen dat bij vernieuwbouw de rust van de patiënten danig in het gedrang zal komen, omdat dat op het bestaande terrein gebeurt. Dees: „Bij de ombouw van het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam is dat een groot probleem gebleken". Staatssecretaris Hendriks Volksgezondheidrekening hou den met patiënten. Meer Leids nieuws I op pagina 11 ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokkeh. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. 'Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Het Centraal Rekenin stituut van de Leidse universiteit heeft een tweede grote computer besteld, die in maart volgend jaar zal worden geïnstalleerd. De re kencapaciteit van het instituut zal hiermee worden verdubbeld. De twee computers zullen een cen traal geheugen krijgen met zeven miljoen informatietekens (types). Het zg. achtergrondgeheugen wordt dan op zes miljard tekens gebracht. De rekencapaciteit van het Cen traal Rekeninstituut is uitgebreid omdat er zowel op het gebied van wetenschappelijk onderzoek als voor de verwerking van admini stratieve gegevens behoefte aan au tomatisering bestond. Vooral het zg. Universitair Informatiesysteem Leiden (U.I.L.-projekt) heeft daar bij een belangrijke rol gespeeld. Dat. er op wetenschappelijk gebied meer gerekend moet worden komt vooral door de radioastronomie. De verwerking van de gegevens die af komstig zijn van de synthese radiotelescoop in Westerbork, loopt al jaren via de computer van het Leidse rekencentrum. Onlangs is de meetapparatuur in Wester bork uitgebreid en dat heeft een aanzienlijke groei in de te bewer ken gegevens tot gevolg. Boven dien legt een en ander wegen open naar nieuwe onderzoekgebieden, aldus een communiqué van de Leidse universiteit. De radioastronomie legt voorname lijk 's nachts beslag op de compu tercapaciteit van het Centraal Re keninstituut. Overdag worden de computers gebruikt voor het U.I.L.-projekt. De uitbreiding van het computerbestand gaat over igens gepaard met een uitbreiding van het net van terminals oftewel bedieningsstations op afstand. Het huidige aantal van zestig zal wor den gebracht op ongeveer honderd terminals voor wetenschappelijke toepassingen in 1980 en voor het U.I.L.-projekt van vijfentwintig op ongeveer honderdtwintig. De vergroting van de computerca paciteit zal overigens ook ten gun ste komen van derden. Al enkele jaren wordt er van de apparatuur van het Centraal Rekeninstituut gebruik gemaakt door overheid sinstellingen als ministeries, uni versiteiten en stichtingen en door scholen. Aan het Utrechtse Jaagpad wordt een complex van 54 appartementen gebouwd voor de huisvesting van werkende jongeren. Vroeger stond hier het gebouw van aannemingsbedrijf Duprie. In het Morskwartier is deze fiat in aanbouw, 93 appartementen, die gedeeld zullen worden door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, de universiteit en de Stichting Studenten Huisvesting. LEIDEN - De Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren vindt dat haar oude panden alsnog in de subsidieregelingen van het rijk moeten vallen, die staan aangekondigd in de nota huisvesting al leenstaanden en tweepersoons huis houdens van staatssecretaris Van Dam. De stichting wijst erop dat ze enerzijds een van de eerste organisaties in Nederland was, die daadwerkelijk de huisvestings nood van jongeren heeft aangepakt door aankoop van oude panden zonder enige financiële steun van de overheid en an derzijds steeds heeft gepleit voor de maatregelen, die in de nota van Van Dam zijn bekendgemaakt. Desondanks dreigt de stichting van subsi die voor haar oude panden verstoken te blijven, hetgeen door de staatssecretaris „het nadeel van de voorsprong" is ge noemd. Een „Nadeel" dat de stichting inacceptabel wordt gevonden, gezien de schuld van ruim 150.000 gulden die ze in de eerste jaren van haar bestaan heeft opgelopen, toen er nog geen subsidiefa- In het jaarverslag over 1975 spreekt het stichtingsbestuur de hoop uit dat de rijksoverheid het in 1970 genomen in itiatief - toen de eerste oude panden werden aangekocht - alsnog zal honore ren. Daarmee kon recht gedaan worden „aan die werkende jongeren, die in de beginfase van de stichting bereid waren onder vaak zeer moeilijke omstandighe den trouw de hoge huur te betalen, in de hoop het daarmede voor de stichting mogelijk te maken voor een volgende generatie bewoners lagere huren te kunnen berekenen". De stichting heeft, zo blijkt uit het jaarver slag, twee concrete plannen nog in petto op dit moment de bouw van veertien eenkamer-appartementen in de tuin van de Plantage (de gemeente moet nog een reactie geven op een schetsplan dat hiervoor is ingediend) en de bouw van een aantal premiekoop-appartementen op de plaats van de oude kweekschool aan de Paulus Buysstraat. Deze wonin gen zouden moeten worden samenge trokken met het in slechte staat verke rende pand Rijnsburgerweg 93/93a, dat eigendom is van de stichting. Het bouwen van premiekoopwoningen zou een nieuwe ontwikkeling betekenen in het beleid, zoals dat de afgelopen jaren door de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren is gevoerd. In 1970 is de SHWJ begonnen met de aankoop van oude panden; eind 1975 bezat ze er 21, waarin 195 werkende jongeren onder dak hebben. Toen diverse subsidiemo gelijkheden het plegen van nieuwbouw aantrekkelijker en goedkoper maakten, ging de stichting daartoe over. Eerst verrees de Rijnoeverflat aan de Morsweg, vervolgens 't Veerhuis bij de Hoge Rijndijk en dit jaar kwamen er weer twee complexen gereed. Op de hoek Middelweg/Hooglandsekerk- choorsteeg zijn 39 appartementen ge bouwd en in de Waardkerksteeg 25. Be gin volgend jaar wordt het complex aan de Rijnsburgersingel (30 appartemen ten) voltooid. Verder wordt er op het Utrechtse Jaagpad een gebouw met 54 appartementen neergezet en is in Kweeklust in het Morskwartier bij de Storm Buysinghstraat een flatgebouw met 93 appartementen in aanbouw. Dit laatste complex deelt de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren met de universiteit en de Stichting Studenten Huisvesting. Wat de toewijzing van de woningen be treft, geldt voor de nieuwbouw dat het gemeentelijk Bureau Huisvesting toe stemming moet geven. Als richtlijnen gelden dat de helft wordt toegewezen aan gegadigden die 25 jaar of ouder zijn en de andere helft aan jongeren, van wie 23-en 24-jarigen de voorkeur genieten. bruto en voor de andere nieuwbouw- complexen een maximum van 24.000 gulden bruto. Volgens de stichting is in de praktijk ge bleken dat de jongere leeftijdcategorie meer belangstelling heeft voor de kleinere wooneenheden en ook vaker aan de inkomensgren^ van 24.000 gulden voldoet, doordat de regeling volgens welke de helft van de woningen aan ou deren moet worden toegewezen, dan verstoord zou worden. Per 31 december 1975 waren er bij de stich ting 674 woningzoekenden ingeschre ven, van wie 374 in de leeftijd van 20 tot en met 24 jaar. Daarom pleit de stichting in haar jaarverslag voor „nieuwe afspra ken met de gemeente" over de toewij zingsnormen. Dikwijls komen deze jongeren echter niet in aanmerking.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3