,/tts7/rk Commissie: 'Laat woningen staan' "Koepel niet verkopen Nieuw plan kern Zoeter- woude agenda ONGELUKKEN IN HET VERKEER Resultaten enquête winkelcentrum bekend College van Zoeterwoude blijft bij verhoging belasting tLe/cfee PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 21 DECEMBER 197' ZOETERWOUDE - Het stede bouwkundig bureau "Stad en Landschap" heeft opdracht ge kregen voor Zoeterwoude een nieuw bestemmingsplan "Kern" te ontwerpen, waarin ondermeer het gebied tussen de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijk is opgenomen. Op dit braaklig gend terrein moet een winkel centrum verrijzen. Realisatie daarvan is tot nog toe uitgeble- In maart «an het vorig jaar sprak de Zoeterwoudse raad zich opnieuw uit vóór bouw van een winkelcentrum op die plaats. Op verzoek van de raad is een enquête gehouden, waar uit de mening van de bevolking overeen dergelijke voorziening moest blijken. Het rapport, gebaseerd op de resultaten van die enquête, is in concept gereed en om advies gezonden aan de leden van het overlegorgaan voor de midden stand, waarna de uit het rapport te trekken conclusies spoedig de raad zullen bereiken. Het Zoeterwoudse college deelt De plaats waar het winkelcentrum moet komen. een en ander mee op schrifte lijke vragen van raadsleden over de begroting. Bij de beantwoording van die vragen werden andere mogelijkheden, zoals die ondermeer zijn ge schetst door Progressief Zoe terwoude en in een rapport van de werkgroep "Dorpskern", van de hand gewezen met ver wijzing naar het raadsbesluit van maart 1975. Detailhandel Over de vrees voor ongewenste detailhandelsvestigingen in het industriegebied "De Grote Pol der" delen B en W 'mee dat de herziening van de planbepalin gen dergelijke vestigingen uit sluit. Bovendien is men - op verzoek van GS - bezig alle be stemmingsplannen, die de ves tiging van zogenaamde "wei landwinkels" toelaten, te her zien. Deze maand dient voor het Haagse gerechtshof de zaak van het cash-and-carry bedrijf "De Bron" hierover contra de ge meente. B en W zeggen over de mening van de WD - die niet accoord gaat met ontgronding in de Geerpolder door Zoetermeer - dat de raad al in 1968 een posi tief besluit over de zandwin ning in die polder heeft geno men. Overigens is het college wel van mening dat in de polder niets mag gebeuren zolang er geen planologische regeling voor het gebied is. Op vragen van de WD wordt meegedeeld dat al het moge lijke wordt gedaan om een tan darts naar Zoeterwoude te "lokken". Enige tijd geleden is een advertentie geplaatst waarop inmiddels één kandi daat is gekomen, met wie nu overleg plaats vindt. B en W spelen met de gedachte voor deze tandarts een woning met Woonwagens Voor de verwezenlijking van een woonwagenkampje voor twee tot drie wagens waren tot op heden drie lokaties gekozen: de plaats van de oude Bernar- dusschool, een stukje grond in de uitbreidingsplannen Wes teinde 2 en 3 en het terrein van het voormalig klooster "De Goede Herder". Over een en ander is overleg met CRM gaande, zo delen B en W mee. Inmiddels is het laatste terrein afgevallen. Over beide andere lokaties wordt binnenkort een rapport van het ministerie ver wacht. LEIDEN - Een 16-jarige Leidenaar kreeg een bovenbeenfractuur toen hij gisterochtend met zijn brom mer op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hooigracht werd aan gereden door een vrachtauto. De jongen die van de Gansoordbrug kwam ging in de richting van de Hooigracht, de vrachtwagen reed over de Nieuwe Rijn. De chauffeur van de vrachtauto, een 22-jarige Leidenaar, zou geen voorrang aan de bromfietser hebben verleend. Op de Plantagelaan raakte in de afgelopen nacht een 28-jarige in woner van Bergambacht met zijn auto door onbekende oorzaak in een slip. De auto vloog tegen een boom en raakte zo zwaar bescha digd dat een takelwagen van de brandweer er aan te pas moest komen. De bestuurder van de auto raakte aan beide handen licht ge wond. Een 43-jarige Leidenaar ramde in de afgelopen nacht met zijn auto twee verkeerszuilen op de Hogé Rijndijk. Eén van de verkeerszui len sloeg door de klap tegen een geparkeerde auto, die daardoor beschadigd raakte. De automobi list was na de botsing doorgere den, maar kon even later door de politie worden aangehouden. Hij bleek onder invloed van sterke drank te verkeren. DEN HAAG - Tot twee weken gevangenisstraf en negen maanden intrekking van het rijbewijs werd een 23-jarige vrachtwagenchauf feur uit Leiden veroordeeld. Hij was in Wassenaar aangehouden wegens rijden onder invloed van drank. DEN HAAG - Toen hij in Duits land in militaire dienst was leerde hij het bierdrinken, aldus de mede deling van een 23-jarige leerling slager uit Leiden. Hij was in Oegst- geest aangehouden terwijl hij on der invloed van drank een auto be stuurde; aanleiding om hem aan te houden was zijn hoge snelheid ge weest. Omdat verdachte nog niet eerder is veroordeeld wilde de rechter niet verder gaan dan een geldboete van 350 gulden en voor waardelijke intrekking van het rij bewijs voor vier maanden. ZOETERWOUDE - B en W van Zoeterwoude delen geenszins de mening van de raadsfractie van het CDA, dat verhoging van de straat- belasting niet noodzakelijk is. Dit staat in het schriftelijk ant woord van B en W op vragen ge steld tijdens.de behandeling van de begroting en de algemene be schouwingen. Door afwijzing van de verhoging zou een evenwichtige verdeling van de lasten in het ge drang komen en zouden zeer plot selinge verhogingen te verwachten zijn, zo menen B en W zeker nu de verhoging van de straatbelasting in 1976 al is uitgebleven. Fractievoorzitter Straver van Pro gressief Zoeterwoude maakte zich tijdens de algemene beschouwin gen nogal ongerust over de toe name van de verkeersintensiteit op de Westeindseweg. De camping "Buitenrust", met een capaciteit van circa honderd caravans, ver oorzaakt nogal wat verkeersdrukte op de zeer smalle weg. Het ruilver kavelingsplan voorziet in "uitwijk- havens" langs de weg, wat door het college als een positieve maatregel wordt gezien. Het aanbrengen van kunstmatige bochten en verkeersdrempels in deze - buiten de bebouwde kom ge legen - we zal bij de provincie een slecht onthaal vinden, nog afgezien van de nadelen voor de agrariërs, zo menen B en W van Zoeterwoude. B en W delen tenslotte nog mee dat in het recreatiegebied "Vlietlan- den" geen recreatiewoningen ge bouwd nogen worden. Duidelijk Even wat duidelijkheid verschaf fen. De Leiderdorpse school De Vogelweid verdwijnt helemaal niet op stel en sprong. Er is sprake van een geleidelijke afvloeiing van leerlingen, hetgeen betekent dat de kinderen die nu nog op De Vogelweid onderwijs krijgen, daar ook in de toekomst rustig heen kunnen blijven gaan. De school blijft in ieder geval de eerstkomende jaren nog functio neren, zij het dat er geen nieuwe leerlingen worden aangenomen. Dicht Zo, dat is ook weer rechtgezet en kunnen we ons aan geheel andere zaken wijden. Bijvoorbeeld aan het feit dat de Oegstgeester ge- SPORT - Waldemar Cierpinski, Olympisch kampioen op de mara thon, en Kornelia Ender, vier maal goud op de Olympische Spelen, zijn gisteren gekozen tot sportman en sportvrouw van het jaar. Het Oostduitse voetbalelftal, ook win naar van Olympisch goud, werd ploeg van het jaar. Receptie De eerste nieuwjaarsfestiviteiten vallen ook te melden. Op 4 januari om 17.00 uur is de Oegstgeester nieuwjaarsreceptie. Plaats van handeling is het gemeentehuis. Kerst Dan valt er nog een kerstgebeuren te melden. In dé Menswordings- kerk aan de Gallaslaan in Leider dorp worden op 25 december - van 14.00 tot 17.00 uur - speciaal de kinderen beziggehouden. Ze kun nen er de kerststal bekijken en kerstliederen zingen. Voor de ou deren staat een kopje koffie klaar. meentelijke diensten op 24 en 31 december vanaf 12.00 uur gesloten zijn. Dit in het kader van de vie ring van respectievelijk Kerstmis en de jaarwisseling. Geen huwe lijken, geboorten en dergelijke meer op die beide middagen in Oegstgeest. En ook geen huisvuil langs de straat. Wijken, die nor maal gesproken op die middagen aan de beurt kwamen worden nu 's morgens door medewerkers van de gemeentereiniging bezocht. Even vroeg uit de veren dus. WASSENAAR - De Wasse- naarse gemeenteraad heeft gisteravond een voorstel van burgemeester en we thouders, tot verkoop van de koepel op de buiten plaats "Wiltzanck", verwor pen. De koepel is sinds enige jaren eigendom van de Nederlandse Monumenten stichting, die het bouw werk, met subsidie van rijk en gemeente liet restaure ren. Daarna heeft de stichting gezocht naar een huurder voor het pand. Dat lukte niet, volgens de stichting, omdat de huurprijs van f 1300,- per maand een ernstige hinderpaal vormde. Intussen werd de leegstaande koe pel mikpunt van vandalisme. On langs deelde de stichting aan het gemeentebestuur mee, dat een ge gadigde gevonden was, die de koe pel voor f 125.000,- zou willen ko pen. Het stichtingsbestuur vroeg toestemming van de gemeente om tot verkoop over te gaan. Burge meester en wethouders stelden de raad voor af te zien van het voor keursrecht van de gemeente en in te stemmen met de verkoop van de koepel. Het belangrijkste motief van het college was daarbij, dat ge regelde bewoning van de koepel de enige manier is om het bouwwerk voor vernieling door vandalen te behoeden. Langdurig De gemeenteraad bleek echter niet enthousiast te zijn voor het voorstel van het college. Verschillende sprekers wisten te vertellen, dat zich al eerder Wassenaarse gega digden voor dé huur of de aankoop van de koepel hebben aangemeld. Zij stelden het college voor, de koepel door de gemeente te laten aankopen, waarna verkoop aan een Wassenaarse gegadigde zou kun nen plaats vinden. Het resultaat van de vrij langdurige discussie over dit punt was, dat het voorstel van het college met vijftien tegen drie stemmen werd verwor pen. Voor stemden alleen de drie wethouders. De consequentie van een en ander zal zijn, dat het gemeentebestuur zich met de stichting in verbinding zal stellen om te bereiken, dat de koepel verkocht of verhuurd zal worden aan een Wassenaarse gega digde. Zo nodig - aldus de mening van een aantal raadsleden - moet het gemeentebestuur gebruik ma ken van het voorkeursrecht voor aankoop van de koepel. De benoeming van bestuursleden van de Wassenaarsche Bouwver- eeniging leverde stof tot discussie op. Door burgemeester en wethou ders was voorgesteld in de vakature J. Breddels de heer E. H. Schuyer te benoemen. De heer Schuyer is "on afhankelijk" lid van de gemeente raad; de heer Breddels maakte deel uit van de fractie van de Partij van de Arbeid. De heren A. Lodder (Partij Wasse naar) en H. J. Goulooze (PvdA) maakten er bezwaar tegen, dat als opvolger van de heer Breddels niet de heer J. C. M. Greep was voorge steld in de vakature. Andere spre kers wezen er op, dat de kandida tuur van de heer Schuyer voorge steld was door het bestuur van de Bouwvereniging. Het resultaat van de stemming was, dat de heer Schuyer benoemd werd met twaalf van.de achttien stemmen. Mr. L. G. Hortensius, het tweede bestuurslid namens de Wassenaarse gemeente raad, werd herbenoemd met zes tien stemmen voor. Hoge Klei De raad discussieerde geruime tijd over de bestemming van de Hoge Klei. In een vorige vergadering was een motie, waarin aangedrongen werd op een spoedige aanwijzing van het terrein Hoge Klei als gebied met een agrarische bestemming met een kleine meerderheid aanv aard. Bij een tweede motie staakten de stemmen. Daarin werd gevraagd bü de op de Hoge Klei gevestigde agrarische bedrijven een onder zoek te laten instellen naar de wen sen ten aanzien van uitbreiding en bebouwing. Mr. R. M. J. Breukers (CDA) een van de indieners van de motie, ver klaarde deze te zullen intrekken als het college de toezegging zou doen, dat een dergelijk onderzoek zal worden ingesteld. Die toezegging deed wethouder Mr. G. C. van Dijk namens het college. Vanuit de raad werd aandrang op het college uitgeoefend om de her ziening van de bestemming van het bewuste gebied met spoed aan de orde te stellen, omdat de agrariërs, die daar gevestigd zijn al zo lang in onzekerheid verkeren. Wethouder Van Dijk wees er op, dat er een be paald werkschema is opgesteld wat de herziening van bestemmings plannen betreft. Er kan bekeken worden of de Hoge Klei een wat ho gere prioriteit kan worden toege kend, maar dan moeten toch eerst de bestemmingsplannen Villawij ken, Spinbaan en Centrum worden afgehandeld. De raad stemde daarmee in. verving: „Niet verkopen betekent sloop en deze jonge mensen zijn erg enthousiast. Ze willen de pandjes graag weer opknappen en geschikt maken voor bewoning,,. LEIDERDORP - De woningen aan de Hoofd straat 134 en 136 blijven, als het aan de Leider- dorpse commissie ruimtelijke ordening ligt, staan waar ze staan. Van de woningen, die allebei eigendom zijn van de gemeente, kwam nummer 134 destijds voor onbewoonbaarverklaring in „Rothuisjes" aanmerking. Na de ontruiming, enkele jaren ge leden, is echter nog altijd niet tot afbraak over gegaan. Het huis is dichtgespijkerd in af wachting van het moment waarop de naastgelegen woning ook vrij komt en beide panden gesloopt konden worden. Dan zou op de vrijgekomen plaats een parkeerter rein komen dat een einde moet ma ken aan de parkeernood in de Hoofdstraat tussen de Mauritssin- gel en de Doesbrug. Inmiddels hebben enkele belang stellenden de gemeente gevraagd de beide panden te mogen kopen en deze te renoveren, wat een felle reactie van KVP-er Tieken tot ge volg had: „Laten we deze zaak niet uit handen geven en ons daarmee allerlei ellende op de hals halen", aldus Tieken, die erop wees dat de gemeente er tot nu toe naar heeft gestreeft de panden in eigendom te krijgen. Wethouder Tichler, die de door ziekte afwezige wethouder Drenth Het klonk PPR-vertegenwoordiger J. Gordijn als „kerstgezang" in de oren dat men de pandjes op wil knappen. Hij vroeg zich af waarom elke paar meter grond, die in Lei derdorp vrijkomt, in parkeerterrein moet worden veranderd. Woord voerder Hekkelman van de PCG: „Vroeger heette het onbewoonbaar verklaarde woningen, nu zijn het monumenten, maar voor mij blij ven het rothuizen." Overigens besloot de comrpissie te wachten op het gereedkomen van een bestemmingsplan voor het ge hele gebied en niet voortijdig tot afbraak over te gaan. De woningen aan de Hoofdstraat, waarvoor enkele Leiderdorpers belangstelling hebben. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdiensl der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 17 tot 24 december door Apotheek Her dingh en Blanken, Hogewoerd 171 tel. 120502; Apotheek Beker, Lijt weg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Te vens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren 7.30-8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6, informatieavonc Baha'i gemeenschap, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 uu: Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uui vm -6 uur nam. 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis ouderensoos, Repelsteel, 2-5 uur nam. volksdansgroep, 7-8.30 uur nam; yog: 8-10 uur nam. Troef, Nooreinde 2a, koken, 5-8 uu: nam.; yoga, 6.30-8 uur nam.; Neder lands, studiebegeleiding BVB 1,8.10 uu; nam.; jazzballet, 9-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga zeefdrukken, jazzballet, fotograferen tekenen en schilderen, alle groeper vanaf 8 uur nam. 't Raedthuys, Nieuwe Rijn 19, openbar* lezing van het Rozekruisers Genoot schap „Het Rozekruis en de Chnstusge boorte", 8 uur nam. Ons Huis, Zoeterwoude, kerstmarkt, 4-4 Gemeentehuis Leiderdorp, commissi* onderwijs, 8 uur nam. Leidse Schouwburg, Poézie Hardop „Deze wereld is niet de echte", 8.15 uu Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gemeenschap, 8 uu Volkshuis, informatie en inschryvirq kinderclubs, 2-2.30 uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uu De Overdekte, Haarlemmerstraat zwemmen voor gehandicapten, 8-9 uu 't Breehuys, Breestraat 19, open-huis 2-5 uur nam.; vegetaries eethuis, 6-7.31 uur nam., gespreksgroep kreatieve wer kavond, 8-10 uur nam., koffiebar, 8-1 Clubhuis De Klinker, Berlagestraat 2 info-avond, 7.30-10 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuu: Alg. Ned. Invaliden bond, do. van 9-1 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, muziek workshop, fotoclub, pottenbakken astrologie, alle groepen vanaf 8 uur nam Gemeentehuis Oegstgeest, commissi* verkeer en vervoer, 7 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, begrotings behandeling, 8 uur nam. Donderdag v d. Valkboumanweg 236, Leiderdorp Bijbelstudie en gesprekskring Baptis tengemeente, 8 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.30 uu: vm.-9 uur nam. Pieterskerkstraat 1, voorlichtingsavonc werkgroep dienstweigeren, 8-9.30 uu: Pieterskerkhof 4, Architektenburo, gra tis adviers, 8-9 uur nam., tel. 141217. 't Breehuys, Breestraat 19, Repelsteel 7.30-10 uur nam., keramiekkursus, ge spreksgroep Praxi, theaterwerkgroep 8-10 uur nam koffiebar, 8-11 uur nam Troef, Noordeinde 2a, creagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, druk puntmassage, jazzballet, biologisch tuinieren, fotograferen, schilderen ei tekenen. Go, alle groepen vanaf 8 uu Nieuw Rijn 20a, werkgroep homofilie open café-avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewej 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned •Invalidenbond, 7-8 uur nam., tel 01717-3309. Leidse Schouwburg. Theatergroep Per spekt en Rob van Reijn met „A Christ mas Carol" van Dickens, 2.30 en 8.15 uu Gemeentehuis Leiderdorp, begrotings behandeling, 8 uur nam. Gemeentehuis Zoeterwoude, begro tingsbehandeling, 8 uur nam. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2 (voormalig marinecomplex), tel. 13077 Geopend; ma. en woe. van ll-13 uur, d en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hoger dorpstraat 36: geopend ma. van 19-2 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.0: uur, Noord, van Hogendorpstraat36, ma 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di 10.38-11.30 uur, Morskwartier. Buur thuis Morskwartier, Topaaslaan, tel 761198, woensdag 10.00-13.00 uur. Tuin stadwyk. Herengracht 45, vrijdai 10.30-11.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,55 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2