Driebandentitel opnieuw voor Herman Popeyus Zestal van Philidor bij snelschaken oppermachtig HANS JANSEN LEIDER IN DAMTOERNOOI Alphense Boys leidt strijd om NKS-beker OPMARS KARPOV Winst Quick Boys in oefenduel: 2-1 VERGEEFS De Spartaan nog steeds ongeslagen MAANDAG 20 DECEMBER 1976 111 I II HiilrHTn~nn-|ll HEESWIJK (SP) - Bij de biljarters wordt in het drieban- denspel de tijd kennelijk teruggedraaid. Werd vorig jaar tot ieders verbazing de 51-jarige Herman Popeyus najaren nog eens kampioen van Nederland in de ereklasse, dit huzaren- 1 stukje herhaalde hij gisteren in het stampvolle feestzaaltje Wmk''-- fv'JKi^U|BP9 van café Van Erp, in het Bredase Heeswijk. 8H1 De stoere Rotterdammer, die tegenwoordig in Etten-Leur woont, liepen na de laatste partij de straaltjes zweet van het gezicht, maar de hoogste titel was opnieuw voor hem. Voor achtste keer LEIDEN -De door de NKS georganiseerde spor-1 tinstuif is een groot succes geworden. Zestig E-juniorenteams maten het afgelopen wee keinde eikaars krachten in de onderdelen tref- bal, zaalhandbal, zaalvoetbal, estafette en hin- dernisbaan. Zaterdag verschenen de El-teams in de Groenoordhal; de zes poules leverden Lyra (één van de zeven gastploegen), Bernardus, Alp hense Boys, DWO, MMO en SVLV als In de slotpartij liet hij Tiest Brosens met een "straatlengte" achter zich, maar dat alleen was niet voldoende voor de titel. Op de andere matchta fel speelde de 58-jarige Jan Doggen tegen "favoriet" Rini van Bracht (29). Zou Van Bracht de grijze café houder verslaan, dan was het kam pioenschap voor hem. Dat pakte echter anders uit. Van Bracht, die uit het vorige seizoen een bedenke lijke erfenis van een zesde plaats Herman Popeyus uit Etten-Leur had overgehouden en daar de vol- won de driebandentitel in een toer- gende dagen ook al kennelijk onder de eindstand was: gebukt was gegaan, moest voor de zoveelste maal wijken voor het ge- 9 8 0.872 weid van Doggen. Deze speelt dit 8 9 0.902 moeilijke spel fris van de lever, 8 7 0.929 zonder passen of metén, zonder 8 7 0.925 zich kopzorgen te maken over 8 8 0.919 overhouden en zo, zoals Van 8 11 0.847 Bracht. Doggen knalt met veel im- 7 8 0.838 provisatie en een scherp timmer- 0 7 0.762 mansoog de kogels over de tafel en c„„ Ahiertegen was ook ditmaal het "we- Sundquest tenschappelijke" spel van Van Bracht niet bestand. Al vrij spoedig keek Van Bracht tegen een flinke achterstand aan in het benauwde zaaltje, waar zeker 300 toeschou wers zich op stoelen en tafels ver drongen om maar niets te van deze spannende finales. 1. Popeyus 2. Doggen 3. De Jong 4. Van Bracht 5. De Wilde 6. Brosens 7. De Ruyter 8. Sundquest Brosens, De Ruyter degraderen. Judoka Pléizier in kwartfinale uitgeschakeld kampioenschappen judo nioren in Madrid niet voor een ver rassing kunnen zorgen. Pleizier werd bij de halfzwaargewichten in de kwartfinales uitgeschakeld.,De titel in halfzwaargewicht was de enige, die niet door een Japanner werd gewonnen. De Oostenrijker Kostenberger was hier de sterkste. De overige Nederlanders, Bartels in het halfmiddengewicht en Hoogendijk in het lichtgewicht, werden ook in de kwartfinales uit geschakeld. ADVERTENTIE dansen leren Alle lessen starten in de week van 17 januari 1977, tijdige inschrijving aanbevolen. INSCHRIJVING EN INLICHTINGEN vanaf heden OOK VOOR GEHUWDEN EN ME DAL-TEST KLUBS Door Pietkienhuis Perry Warmerdam (VVSB E2), John Verplanken (DOCOS E2), Bertinus Bel (Foreholte E2), Piet Verlooij (Alph. Boys E2),Fred v.d. Geest (SJZ E3en Marco de Best (Alph. Boys E4) heffen vol trots het insigne, dat hun team veroverde in het NKS-toemooi. De 23 „Leidse" El-teams gaan samen met de Dl-junioren (die op 8 januari in actie komen) strijden om de NKS-wisselbeker. Alphense Boys heeft in die competitie de leiding genomen met 57 punten. Bernardus behaalde tot nu toe 50 pun ten en bezet daarmee de tweede plaats. SVLV is derde met 47 punten. Gisteren betraden de E2, E3 en E4-junioren de Groenoordhal. Erg spannend was de strijd in de poules 4, 5 en 6, waaruit Alphense Boys E2, SJZ E3 en Alphense Boys E4 tenslotte zegevierend tevoorschijn kwamen. WSB E2, DOCOS E2 en Foreholte E2 waren de winnaars in de andere drie poules. De wedstrijdleiding, bestaande uit de heren Van Zoest, Warmerdam en Van Beek had zoals ge woonlijk weinig moeite om het toernooi in goede banen te leiden. Zij werden daarbij geholpen door de „gele brigade", zo'n 100 verenigings functionarissen die assisteerden bij de organisa tie van de vijfkamp, waaraan dit weekeinde 700 junioren deel namen. Op 8 en 9 januari volgt het tweede gedeelte van de NKS-sportin stuif. pees kampioenschap - in januari in Lausanne - vertegenwoordigen.. Het ziet er helaas naar uit dat de grote tijd van Rini van Bracht voor goed voorbij i§, al is hij pas 29. In hoofdzaak moet dat een mentale kwestie zijn. Hij is van nature geen knokker en bovendien erg gauw ontmoedigd. De man uit Waalwijk wil het spel benaderen zoals een Vingerhoedt en Ceulemans dat doem uitsluitend op Maar in dit toernooi i wezen, dat als hij de de voordeligste heeft, zijn produktie veel beter op wordt. 5 spelen, ieuw be- dan op bijeen toch niet Koude kermis Nieuweling Hans Sundquest, die zich voor het eerst in deze drieban denslag waagde, is temidden van de "oude hap" van een koude ker mis thuisgekomen. Hij produ ceerde zeker nu en dan prachtige stoten, maar hij wist geen enkele partij tot een goed einde te brengen. KATWIJK/NOORDWIJK - Quick Boys, Rijnsburgse Boys en Noord wijk kwamen zaterdag toch in actie, hoewel de competitieduels waren af gelast. Quick Boys klopte Rijnsburgse Boys in een pit tige oefenwedstrijd met 2-1. Voor rust scoorde Sis Thu Pan met een soloactie een fraaie goal voor Quick Boys, dat constant domineerde. Jaap Hoek maak,te er in de tweede helft met een kopstoot van 2-0 uit een voorzet van Wim v.d. Plas, die even daarvoor in het veld was gekomen voor Arie Remmelzwaal, die zich bij een kopduel blesseerde. Twee mi nuten voor tijd bracht Leo Pluymgraaf met een effectvol schot de stand op 2-1. Arend v.d. Oever stond bij Quick Boys weer onder de lat. Noordwijk verloor op eigen veld met 1-2 van 's Graven- zandse SV. Noordwijk keek na de eerste helft al snel tegen ëen 0-1 achterstand aan, die na de rust zelfs opliep- tot 0-2. Hans Westgeest scoorde tien minuten voor tijd tegen: 1-2. Noordwijk speelde zonder Cees Spaanderman, terwijl Piet Alders zijn rentree maak te. Dinsdag om 8 uur speelt Noordwijk in het Zuiderpark tegen het C-elftal van FC Den Haag. LEIDEN - UVS heeft gistermid dag een vergeefse reis naar Utrecht gemaakt. De Leidse amateurhoofdklasser, voor wie de inhaalwedstrijd tegen Elin- kwijk gepland stond, kreeg pas op het Utrechtse terrein te horen dat het duel geen doorgang zou vinden. Voortdurende regenval had het aanvankelijk goedge keurde veld, zodanig „aange tast" dat scheidsrechter Gerrit sen uit Enschede het bij een keu ring rond twee uur, niet ver antwoord achtte de spelers te la ten aantreden. UVS moest on verrichter zake terugkeren en kamt nu pas weer in het nieuwe jaar in actie. Op 2 januari, een speeldatum die ook door de blauwwitten als „absurd" wordt Zenuwslopend Tot het laatst toe was nog van alles mogelijk geweest in deze zenuws lopende afvalrace. Na zaterdag hadden Van Bracht en Brosens acht punten, Popeyus en De Ruyter MOSKOU - De wereldkampioen schaken Anatoli Karpov heeft zich in het toernooi om het kampioen schap van de Sovjet-Unie opge werkt naar de eerste plaats, die hij nog moet delen met Balasjov. Karpov, die slecht was begonnen, zèvënen DoggenTDe Wilde' maar daarna met een serie knappe Jong zes In de eerste partijen giste- overwinningen terugkwam be- ren vjei De Ruyter af, door verlies haalde de volle winst uit de afge- tegen De Jong en het duurde niet broken partijen tegen Goelko en lang Gf Brosens moest tot de con- Vaganyan. clusie komen, dat zijn zoveelste De stand na veertien ronden is: 1. kans op de titel in rook opging, toen Karpov en Balasjov 9,5 punten, 3. Popeyus met zijn bekende Petrosjan en Poloegajevsky 8,5, 5. bravour-spel zich snel van hem dis- Dorfman, Smyslov en Tal 7,5,8. Ge- tantieerde. Halverwege de partij lier en Romanisjin 7,10 Grigoryan, was de achterstand van de Bredase Goelko, Rasjkovsky en Svesjnikov caféhouder al hopeloos, maar Van 6,5,14 Vaganyan en Tsjesjkovsky 6, Bracht vocht na een forse achter- 16. Koepreitsjik 5,5, 17. Zacharov stand nog aardig terug. Verder dan en Taimanov 5. op drie caramboles liet Doggen hem echter nooit komen. Steeds weer sprintte hij van zijn tegen stander weg, onder meer met een adembenemende serie van negen. Daverend applaus was er voor Doggen toen hij de zestig bereikte. Popeyus moest toen nog twee ca ramboles maken om de titel zeker te stellen. Popeyus: "Je zegt na tuurlijk nooit van tevoren dat je weer de titel zal grijpen, maar ik MADRID - Hennie Pleizier uit had er wel keihard voor getraind. Wassenaar heefttijdens de wereld- Tenslotte moet je je met ere verde- digen en nou is het dan toch i gelukt". Verliezer De grote verliezer van dit toernooi is dus opnieuw Rini van Bracht geworden, die* genoegen moest nemen met de vierde plaats. Dat de strijd keihard is geweest, bewijst wel, dat achter. Popeyus niet min der dan vijf spelers met acht punten zijn geëindigd. Opnieuw zal Po peyus Nederland dus bij het Euro- LEIDEN- De kopstukken van Phi lidor hebben zaterdagmiddag in de Rijnsburgse Immanuelkerk aangetoond dat zij het snelscha ken niet verleerd zijn. Op overtui gende wijze schreven zij het zes tal lensnelschaaktoernooi van de LSB op hun naam. In de voorgaande driejaren wist de eeuwige rivaal LSG beslag te leg gen op de Leidse titel, terwijl dit - team Philidor ook bij het laatste Nederlandse kampioenschap de baas bleef. Dit was voor Philidor het sein om weer eens op volle oor logssterkte te verschijnen. Tegen het geweld van Piet Bakker, Joop Piket, John v. d. Wiel, Ad v. d. Berg, Rag de Graaff en Peter Gelpke was LSG, dat toch al een paar van haar troeven moest missen, niet be stand. Het eerste zestal van Phili dor bouwde vanaf de eerste ronde via monsterzeges een gestaag groeiende voorsprong op bordpun- ten (welke zoals altijd in eerste in stantie beslissend waren) op. Met het ingaan van de laatste ronde had LSG 1 dan ook een achterstand van 8V2 punten goed te maken. Hier voor zou Philidor 1 met IOV2-IV2 verpletterd moeten worden. De „al les of niets" poging van de LSG-ers was bijvoorbaat tot mislukken ge doemd. Met een 9-3 overwinning toonde Philidor 1 aan de sterkste te zijn; de Leidenaars behaalden het kampioenschap met een zeer. fraai scoregemiddelde van derde plaats was we^w w het eerste zestal van Lisse, dat LSG topscorer. 2 net een Va punt voor wist te blij- De eindstand Met dit resultaat werden de neerde hoofd- De inmiddels 40-jarige Sam Holswilder kwam bij hel onderdeel trekken tot 100 kilo. LEIDEN - LKV De Spartaan heeft met Simson KDO minder moeite gehad dan vooraf verwacht werd. Weliswaar draaiden de Hagenaars een goede partij, maar een echte bedreiging voor de geroutineerde Leidse ploeg vormden zy toch niet KDO maakte nog twee kilo meer dan het totaal van 770 kilo, dat de ploeg vorige week tegen Sneek liet noteren. LKV reikte haar 790 kilo, ruim voldoende voor Omdat Arie Swagers en John ten Brinke door blessures niet mee konden doen'kwam De Spartaan met een vrij zware ploeg uit. De Leidenaars waren op een schema van 85% gestart en na het onderdeel trekken bleek, dat ook bij het sto ten niet voluit gegaan behoefde te worden. Alleen de inmiddels 40- jarige Sam Holswilder mocht op volle toeren draaien. Door diens goede prestaties kwam De Spar taan inplaats van op de geplande 1780 kilo nog op tien kilo meer uit. Bij KDO onderscheidde nieuwe ling Men zich door, op pure kracht, 150 kilo te stoten. Na de eerste vol ledige competitieronde staat De Spartaan ongeslagen aan de lei ding, gevolgd door Hercules Dord recht, Alkmaar, Den Haag en Sneek. De prestaties: Fred Marijt 77,5-97,5; Bart Zwart 90-115; Sam Holswilder 100-130; Herman Filippo 110-140; Dirk 't Riet 105-140. Zaalhockey DEN HAAG - Het nationale zaal hockeyteam heeft gisteren in de fi nale van het internationale toernooi van HDM in Den Haag na verlen ging met 8-7 van Schotland ge wonnen. Na de reglementaire speeltijd was de stand 5-5. Enkele 2 53; 3. Philidor 4 51 Va; 4-5. Koude- seconde voor het einde stopte Het team van Philidor in actie tegen LSG. Op het eerste bord speelt Piet Bakker (l) tegen Joan Baart IOVi-D/ï. De 8-4. Rag de Graaff van Philidor was De Raad dachten dat dit kwam om- met 14 uit 14 een verdienstelijk dat het het LSB bestuur nog steeds aan een promotor ontbreekt. Na de gecombi- een spannende strijd kwam in de tweede klasse Katwijk 1 als win- naar uit de bus. De Katwijkers ble- op Leiderdorp 2 oppermachtig, winnende treffer" Hattem'eindigde ven Lisse 2 en Philidor 4 net voor. TT- - naaste concurrent Noordwijk bleef 241-6. Noordwijk 1 29'/,; 7. Philidor In de onderlinge duels wonnen alle t'-- i~u u-u— 3 2711,. 8 Leiderdorp 1 16. Opval- - - de afwezigheid Voorschoten Lissenaren onbedreigd kampioen Philidor 1 75 b.p.; 2. LSG 1 60Va; 3. de onderbondsteams, want Lisse 1 43Va; 4. LSG 2 43; 5. Philidor achter bij deze listige vlugL raars. Philidor 2 leek geruime tijd af lend te gaan op de derde plaat ploegen ploegen eenmaal. Topscorer de hier Van Ingen Schenau van Phili- Alp- dor 4 met 11 uit 12. Eindstand 2e Hogewoerd 87 - Leiden - Tel. 071-143705-121356 verloor de derby tegen LSG 2 met hen. De wedstriidleiders Revet en klasse: 1. Katwiik 1 54 b.p.; 2. Lisse 37>/a; 7. Leiderdorp 3 29Va. 1en RÜn?burS 1 46i 6- LSG 3 doelman Pierre Hermans een straf- 44; 7. Sassenheim 141Va;j8. Philidor bal van Grassisk. In de tweede ver- 5 0. Leithen 1 was in de derde klasse lenging van 5 minuten zorgde de met een voorsprong van 12 punten Venloénaar Geert van Ey ck v op Leiderdorp 2 oppermachtig, winnende treffer. Hattem eir.u»6^c Leithenaar Harteveld had met 11 als derde. By de dames zegevierde uit 12 de beste score. De eindstand: Berlijn in de eindstrijd met 6-3 over 1. Leithen 1 66Va; 2. Leiderdorp 2 Were Di. Het Westduitse Gross- 54V2; Katwijk 2 53; 4. Reithen248; 5. flottbeker werd derde door een Noordwijk 2 47; 6. Valkenburg 1 zege op België. Nederland werd vyfde. AMSTERDAM - In het zaterdag te Amsterdam begonnen achtste in ternationale suikerdamtoernooi heeft Hans Jansen de leiding ge nomen. De 26-jarige Emmenaar behaalde uit de eerste twee ronden de volle winst door overwinningen op Bassirou Ba en Overman. Met een punt minder volgen Harm Wiersma en de Zwitser Jan Caze- mier. De wereldkampioen moest in een spectaculair duel tegen Ma- mina n'Diaye in de eerste ronde een punt afstaan maar won gisteren van Baba Sy in een lang eindspel waarin de Senegalees een remise nog lang veilig had kunnen stellen. Cazemier hield Rob Clerc op re mise en won door een eenvoudige combinatie van de Malinees So- maoro, die uit de meestergreep was gehaald om in te vallen voor de niet verschenen Haitiaan Michel. Jan sen verraste de van meet af aanval lende Bassirou Ba kort na de ope ning met een simpele combinatie die schijfwinst opleverde. Ba kreeg in het verdere verloop geen kans meer op herstel. De Surinamer Overman veroverde het gehele middenbord maar Jansens verde diging was daarop ingesteld. Hij stopte Overman goed af en won door een elegante combinatie. Wiersma vond een al bij de eerste zetten fel aanvallende n'Diaye tegenover zich. Het werd een inte ressante strijd waarin beiden om beurten in de aanval gingen. De onbevangen spelende n'Diaye kreeg tenslotte loon naar werken, want hy bereikte een vry wel gelij kwaardige remise. Tegen Baba Sy heeft Wiersma hard moeten werken om wat concreets te bereiken. De Senegalees, die winst had be haald in de eerste ronde, werkte niet mee en stuurde op een punten- deling aan. Tenslotte lukte het de wereldkampioen toch in het voor deel te komen en een kansrijk eind spel af te dwingen. Wiersma won uiteindelijk na een knappe strijd maar niet eerder dan dat Baba Sy een remise brengende verdediging had overzien. Jan Cazemier kwam onder druk tegen Rob Clerc maar kon zich door een tydelyk schijof- fer aan Clercs greep onttrekken. Wel kwam de Amsterdammer weer in het voordeel maar heel secuur spelend wist de Zwitser het spel op remise te houden. Tegen Soumaoro won Cazemier door een eenvoudige combinatie het middenspel. Tot dat moment had de Malinees goed par tij gegeven. De wijze waarop hij in de voorgaande ronde Overman naar de nederlaag speelde bewijst dat deze Soumandro heus wel kan dammen. Clerc was heel dicht bij de winst tegen n'Diaye maar een schijfoffer bracht de Malinees nog net op remise. Jammer voor Clerc die zijn grote voordeel met niet meer dan één punt beloond zag. Baba Sy verschalkte Bronstring die bij zijn poging een voorpost te plaatsen overzag dat de Senegalees toch anders kon slaan waarna Sy een winnende combinatie liet vol gen. Voor Bassirou Ba als de Fransman Michel Hisard viel er tegen de sterke verdediging van de Amerikaan Smith niets te bereiken. De strijd om het jeugdwereldkam pioenschap begon zeer belang wekkend. Wereldkampioen Geert van Aalten uit Huissen kan zich nu reeds uitgeschakeld beschouwen. Hij verloor van de 16-jarige Jos Stokkel uit Sappemeer en van de 16-jarige Skliarov uit de Sovjet-Unie. Niet minder dan vier spelers gaan hier aan de leiding want ook Geert Berends en Viktor Galperin (Israël) wonnen hun par tijen. Door afwezigheid van de Hai tiaan Robbilard en de Rus Weltman bestaat deze groep nu uit tien spe lers. Bij de dames verdedigt Mi- chailovskaja haar titel goed. Na twee ronden leidt ze met één punt voorsprong op de Nederlandse speelsters mevr. Poepjes-Koop- man en Barbara Graas. Vandaag komt ook de meestergreep in actie. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16