Niet getrouwd wel verzekerd KODAK HEEFT PECH Asbest in wijn Vlekken in tapijt gezichts bedrog Een geval van de ombuds man Gesteriliseerde melk rukt op Wollen tapijt weer duurder Direct-klaar foto's verbleken Elektrisch scheren nog steeds favoriet gisten wordt het druivensap veelal over asbest filters geleid. De Franse consumentenbond (UFC) heeft in 29 rode wijnen asbestve zels ontdekt. Naar ruwe telling werden 2 tot 40 miljoen vezels per liter gevonden, die afkomstig zijn van de asbest)filters waarover het druivensap na het gisten wordt geleid. Met het blote oog zijn de vezels overigens niet te zien. Zelfs de grootste ontdek je pas met een zeer goede mikroskoop. Het Britse blad "New Scientist" sprak over een nieuw wijnscho.n- daal. Maar Nederlandse deskundigen vinden dat voorbarig, ook al erkennen ze dat de aangetoonde hoeveelheden inderdaad hoog zijn. Schadelijk Het is al lange tijd bekend dat het inademen van asbestdeeltjes scha delijk is voor de gezondheid. Longkanker komt volgens de arts dr. J. Stumphius, die daar een onderzoek naar deed, bij isolatiewerkers opvallend veel voor. Maar wetenschappelijk staat het nog niet vastdat asbestvezels die je binnenkrijgt via je maag ook zo ongezond zijn. Er zijn wel aanwij zingen maar geen bewijzen dat asbest in voedsel of drank schadelijk Beter voorkomen Ook al staat dat nog niet helemaal vast,dan nog is het allicht beter om nu al zoveel mogelijk te voorkomen dat het spul in ons eten en drinken terecht komt. Filters waarin geen asbest verwerkt is komen echter in de drankindustrie maar weinig voor, hoewel ze maar 15 procent duurder zijn dan wel van asbest gemaakte filters. Dat bevestigde ook de Amsterdamse firma Gezangdie de meest gebruikte filters voor de drankenindustrie importeert. In de Verenigde Staten is het gebruik van asbest bevattende filters maar beperkt toegestaan. Gewone wijnen Bij het wijnonderzoek zijn, volgens het Franse consumentenblad "Que Choisir" niet de dure en exclusieve chateau-wijnen betrokken, maar juist de wijnentot zo'n 7 gulden per fles. Daarbij zaten bekende tafelwijnen als Margnat en Prefontafn.es, maar ook iets duurdere wijnen met herkomstvermelding (appelation d'origine controlee) als Beaujolais Villages, Pontet Latour en Coles-du-Rhone. Ook elders Overigens zijn in het verleden meer onderzoekingen gedaan naar de aanwezigheid van asbest in alcoholische en niet-alcoholische dran ken. Volgens de voorlichtingsafdeling van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen is bijvoorbeeld in 1973 in Ca nada aangetoond dat er asbest zat in bier .sherry, port, vermouth en limonade. En volgens een TNO-onderzoek bleek er ook in het Neder landse drinkwater in heel kleine hoeveelheden asbest te zitten. De hoeveelheden asbest waarvan sprake is bij het Franse wijnonderzoek zijn echter beduidend hoger. Vangen Technisch blijkt het intussen helemaal niet zo moeilijk om asbestdeel tjes uit de wijn te houden als een fabrikant beslist asbestfilters wil blijven gebruiken. Op de asbestfilters kunnen namelijk weer vezel vangers worden aangebracht die, naar men zegt, de asbestdeeltjes goed kunnen tegenhouden. Meneer H. is bij zijn vrouw weg en woont nu samen met zijn vriendin, mevrouw C., en haar dochter. Een nieuw gezin, maar niet voor de wet. Voor de wet blijven ze vreemden voor elkaar, want ze zijn niet getrouwd. Omdat meneer H. graag wil dat zijn vriendin, als hij eventueel zou komen te overlijden, verzorgd achterblijft, sluit hij een levensverzekering voor haar af. Hij legt de situatie uit aan een ver zekeringsagent en ze komen tot de volgende oplossing: meneer H. neemt een verzekering, die hem 10.000 gulden uitkeert als hij 65 jaar wordt. Overlijdt hij voor die tijd, dan krijgt zijn vriendin 10.000 gul den en nog eens 1200 gulden per jaar, tot het einde van de looptijd van de verzekering. Doel gemist Onlangs is het jaarverslag van de Ombudsman Levensverzekering mr. R. J Erdbrink (zie foto) ver schenen Hij vertelt daarin dat hij in een jaar tijd bijna 500 klachten •heeft behandeld en hij geeft een >paar praktijkvoorbeelden van 'moeilijkheden die een verzekerde kan krijgen. Onderstaand verhaal is een zo'n voorbeeld. Het gaat over de onverwachte problemen van een vrouw, die samenwoonde met een man, met wie ze niet was getrouwd. Ze werd het slachtoffer van een verzekeringsadviseur, die het halve verhaal vertelde. Prachtig Onder het motto "Een gewaar schuwd mens brengen wij van tijd tot tijd ervaringen van consu menten, die wij in voorlichtings bladen aantroffen. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waar schuwing. Want een ander gis teren overkwam, kan u morgen overkomen. Klacht van lezer I. in Spijkenisse: "Twee jaar geleden liet ik mijn huiskamer voor tweeduizend gul den stofferen met zwaar velours ta pijt van het fabrikaat Louis de Poortere. Wij kregen er vijfjaar ga rantie op. Nu is het vale vlekken gaan vertonen en wij hebben er een vertegenwoordiger van de fabri kant bij gehad. Die zegt echter Dit is een verschijnsel dat tot heden niet door de fabriek te vermijden is. U hebt daar geen garantie op". De fabriek stuurt, als de service man zijn bevindingen heeft gerap porteerd, een zeer uitvoerige schrif telijke uitleg die voor de gewone consument erg interessant is: fenomeen gebogen, tot het Interna tionaal Wol Secretariaat en de spinnerijen van synthetische vezels toe. Uit hun onderzoeken komt steeds het volgende naar voren: aan de kwaliteit als zodanig doet shading niets af, maar wegens buigingen in de pool, met geringe verschillen van richtingen, veroorzaakt opval lend licht een schaduweffect. Dit zelfde neemt men trouwens waar "Shading" Fabrikant Louis de Poortere: Uw klacht gaat over shading, d.w.z. schaduwvlekken die zich in het ta pijt voordoen. Aangezien dit ver schijnsel zich veelvuldig voordoet in moquetteweefsel en de consu ment hierdoor aan de kwaliteit gaat twijfelen, hebben zich zowat alle vaklui uit *de weverijen al over dit bij velours gordijnen, veloursstof- fen op bankstellen, hertsleren kle ding, enzovoort, zonder dat men hierom aan de kwaliteit twijfelt. Wanneer men tegen het verschijn sel opziet, doe men er beter aan een frise of boucletapijt te kiezen". De fabrikant voegt er ook nog een ver klaring bij, die hij heeft gekregen van het Vezelinstituut TNO te Delft. Dat is prachtig geregeld, denk je dan. Maar er zit een addertje onder het gras. Vijf jaar nadat hij de ver zekering heeft afgesloten overlijdt meneer H. Mevrouw C. krijgt het geld. En dan Dan komt de belasting aan haar deur en eist 9800 gulden successie rechten, want in de successiewet staat dat zo'n uitkering van 10.000 plus jaarlijks 1200 als een erfenis wordt beschouwd. Is ze dus bijna al het geld dat ze kreeg in een klap kwijt. In zak en as Mevrouw C. natuurlijk in zak en as. Als ze met meneer H. getrouwd zou zijn geweest, was er niets aan de hand geweest. Een echtgenote kan tot 250.000 gulden erven zonder een cent successierechten te betalen. Een huwelijk was echter uitgeslo ten, want meneer H. was niet offi cieel gescheiden van zijn eerste vrouw. Toch was het hele probleem te vermijden geweest. In de succes siewet staat namelijk dat je over een uitkering geen successiebelas ting hoeft te betalen, als de premies niet uit het vermogen van de erfla ter (dat is dus meneer H.) zijn be taald. Helaas was dat juist wel ge beurd. Meneer H. had de verzeke ring gesloten en de premie betaald. Als mevrouw betaalt Als mevrouw C. de verzekering had afgesloten en de premies had be taald (in de praktijk maakt dat niets uit, want het geld komt toch uit hun huishoudpot), dan was er weinig of niets aan de hand geweest. Mevrouw C. was zeer boos toen ze dat hoorde. Ze belde de verzeke ringsagent op, om te vragen waarom hij indertijd niet gewaar schuwd had. Hij had toch moeten weten, hoe de vork in de steel zit. Maar de verzekerings-'adviseur" deed of zijn neus bloedde en zei dat hij er niets mee te maken wilde hebben. Het TNO bevestigt zijn relaas: "Hoewel alle tapijten met gesneden pool deze afwijking, die in de litera- •tuur als "shading" wordt aange duid, kunnen vertonen, is zonder meer duidelijk dat dergelijke ver schillen het hinderlijkst zijn bij uni-geverfdé tapijten of bij tapijten met grote effen vlakken. Nooit is gebleken, dat "shading" verband houdt met enige minder goede eigenschap van de grondstof van de pool, dan wel met een ge ringe vakbekwaamheid van de ver vaardiger. Een kostbare wollen moquette kan evengoed "shading" vertonen als een eenvoudige ruige kokosmat. Een speciale beproevingsmethode om na te gaan in hoeverre een tapijt een uitgesproken neiging tot "sha ding" vertoont, is ons niet bekend. Waarschijnlijk spelen toevallige omstandigheden tijdens het ge bruik, zoals bijvoorbeeld tocht, vocht en temperatuursverschillen, de plaats van de deuren in het ver trek, en de leefgewoonten van de gebruiker, een rol". Deze verklaringen zullen vermoe delijk bij veel mensen twijfels kun nen wegnemen over "deugt m'n ta- pyt nou wel of niet". Hoeweltoch altijd maar even klagen en Koopkracht op de hoogte houden. Want hoe mooi de theorie van Louis de Poortere en het TNO ook klinkt, in dit geval bleek het tapijt ook snel kaal te gaan worden. Nader overleg leidde toen toch tot een vergoedingsregeling". (Uit Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt). Toen is mevrouw C. met haar pro bleem naar de Ombudsman Leven sverzekering, mr. R. J. Erdbrink, gestapt, daarom kwam tot de slot som dat het doel van de verzekering (de vrouw en haar dochter verzorgd achterlaten) op geen enkele manier was bereikt. Er was dus iets fout gegaan. Er zat een ding mee: de "adviseur' was als inspecteur in dienst van de maatschappij, waar de verzekering was afgesloten. De heer Erdbrink kon darom de maatschappij ver antwoordelijk stellen voor de ge maakte fout, (Als de adviseur een onafhankelijke tussenpersoon is kan dat niet). De helft Hij stelde de maatschappij voor de helft van die 9800 gulden successie rechten te betalen. Dat wilde zij aanvankelijk niet, omdat zij zich niet moreel verplicht voelde. Als mevrouw, inplaats van meneer, de verzekering had afgesloten waren er toch ook problemen geweest, zei de maatschappij. Als zij dan plotse ling zou overlijden, zou de verzeke ring overgaan op haar erfgenamen Op haar dochter, of een ander fami lielid, voor wie de verzekering he lemaal niet bedoeld was. Toch gedaan Maar de ombudsman bleef bij zijn standpunt: de adviseur had meneer H. en mevrouw C. beter moeten voorlichten. Nu dat niet gebeurd is, moet de maatschappij het gevolg mee dragen. Dat heeft zij tenslotte gedaan, echter pas nadat de belas ting niet tot kwijtschelding bereid bleek. Hoewel bijna elk risico te verzekeren is zal een mens zichzelf en zijn gezin niet verzekeren tegen alle kwade kansen. Dit zou een te groot deel van het beschikbare Inkomen vergen. Er zal dus een keuze gemaakt moeten worden; een rangorde in belangrijkheid van de verzekeringen moet worden bepaald. Daarvoor is een grondige kennis van de verzekerings mogelijkheden en de daarmee gepaard gaande kosten vereist. Die kennis is natuurlijk aanwezig bij de verzekeraar en de vakbekwame assurantie-tussenpersoon, die gaarne meer inzicht in en voorlichting over de moeilijke materie van het verzekerings wezen willen verschaffen. i Een bladzijde uit het propagandaboekje "Gezin en Verzekering": de erzekeringsadviseur op bezoek bij Er wordt steeds meer gesterili seerde melk, die lange tijd buiten de koelkast goed blijft, verkocht. In West-Duitsland staat het verbruik van dergelijke melk al op 38% van het totaal. In Nederland, waar de smaak van vroegere "dunne" kof fiemelk kennelijk velen een voor oordeel tegen gesteriliseerde melk heeft bezorgd, is het marktaandeel nog slechts 2%, maar men verwacht dat het in 1980 op 10% zal staan. Er zijn in deze melk - die vaak in plas tic flessen wordt verkocht - vaak zeer goedkope aanbiedingen in de winkels. Door de gestegen wolprijzen (50 tot 60 procent) zullen naar verwach ting de prijzen van wollen tapijt ook stijgen. Dit blijkt uit een Nehem- rapport opgesteld in opdracht van het ministerie van Economische Zaken. Bijna eenderde van alle wollen ta pijt is bestemd voor nieuwbouw woningen. Door de dalende wo ningbouw ging ook de tapijtomzet omlaag. Bij daglicht ontwikkelen. Hier drie fasen van het Polaroid-systeem (bij Kodak gaat het net zo). Eerst komt langzaam het beeld opDan wordt het beeld scherper en kleuriger tot het ten slotte na een minuut of acht helemaal scherp is en goed van kleur. Negen procent van de Nederlandse mannen scheert zich niet, 79 van elke honderd mannen scheert zich elke dag en 12 op elke honderd doet dat niet dagelijks. Dit blijkt uit een onderzoek van Braun. Van de 91 procent die zich scheert gebruikt 69 procent een elektrisch scheerapparaat en 31 van alle honderd mannen scheert zich nat. Op de elektrische scheerapparatenmarkt heeft, volgens dit onderzoek Philips een marktaandeel van 63 procent, Braun levert 40 van elke honderd scheerapparaten en Remington heeft een aandeel van 5 procent. De reclameraad heeft beslist dat de televisiereclame van Moulinex over de "zelfreinigende" grills geen onzin is. Moulinex stelt dat tijdens het grilleren en bakken de wanden schoon blijven. Tegen deze reclameboodschap was bij de raad een protest ingediend. De reclameraad is het met dat protest oneens. Demonstraties en documenta tie hebben aangetoond dat de wanden toonbaar schoon blijven. Apart schoonmaken hoeft inderdaad niet, aldus de raad. Kodak heeft pech. Nog maar zeer kort na de introduktie van een ei gen direct-klaar fotografiesys teem (nadat Polaroid 30 jaar lang het monopolie daarvan had), is gebleken dat Kodak's direct- klaar foto's na korte of langere tijd verbleken. Dat "verschieten" van de kleur kwam naar voren bij een test van het Amerikaanse consumentenblad. "Consumer Reports" De film werd getest in de twee "in stant" fototoestellen, die Kodak als type EK4 en EK6 begin dit jaar op de markt bracht Over igens nog niet in Europa, daar verwacht men de introduktie half 1977. In september werden de toestellen wel getoond op de Keulse Photokina. Ook geprobeerd Hoewel de Kodak-toestellen hier nog niet te koop zijn, hebben we de twee toestellen en de Kodak- direct-klaarfilm die erin gebruikt wordt toch al uitvoerig kunnen proberen. Roel Straathof, direc teur van fotohandel Hafo liet er een paar uit Canada (met films) meebrengen en liet ons er dagen lang mee fotograferen. Omdat we op de Photokina ook al geruchten hoorden over verbleken van de plaatjes als ze niet in het donker (in een album dus) bewaard wor den, hebben we daar in het bij zonder op gelet. En inderdaad, als we de fotootjes gewoon bij dag licht bewaren "verfletsen" de kleuren een beetje. Of ze bij lang duriger blootstellen aan daglicht werkelijk helemaal verbleken, hebben wij nog niet kunnen vast stellen, dat laten we voorlopig voor rekening van het consumen tenblad die een veel uitvoeriger test deed. Polaroid blijft goed De met het Kodak-systeem verge lijkbare Polaroid SX-70 methode werd al in april 1972 geïntrodu ceerd. De foto's van Polaroid ver tonen in elk geval dat "verschiet"-probleem niet. De werking van de Kodak toestellen is gelijk aan die van de Polaroid toestellen. Na het ne men van de foto komt bij het EK6-model de nog niet ontwik kelde foto direct naar buiten door middel van een elektromotortje. Het ontwikkelen gebeurt vanzelf buiten de camera, gewoon in dag licht. Eerst zien we niets, dan komt na korte tijd het beeld lang zaam op en na enkele minuten is het fotootje helemaal op kleur gekomen. Bij het goedkopere EK4-model ontbreekt het mo tortje, daar draaien we aan een slinger de foto naar buiten. Nadeel van dat laatste systeem: bij onregelmatig draaien krijgen we ook onregelmatig ontwikkelde plaatjes. Batterijtje Bij de Polaroid-toestellen (van het SX70-type) zit er in iedere pak film een zeer dun batterijtje, ge noeg geladen voor het nemen van tien foto's en het transporteren ervan. De Kodak toestellen heb ben in het toestel een of twee bat terijen (afhankelijk van het mo del). Het nadeel daarvan is, dat de batterijen er soms bij het vervan gen van een pak film uitvallen als een nokje aan de camera niet exact in het gleufje van de batte rijen valt. Naar onze smaak liggen ook de Polaroid-modellen pretti ger in de hand dan de Kodak toestellen. Vooral bij het nemen van liggende opnamen vinden we de Kodak-modellen niet handig. Bij Polaroid maakt men geen lig gende opnamen, het beeld van de afdrukken is vierkant (8x8 cm), bij Kodak is het beeldformaat 6,7x9 cm. Lawaai Wat we bij het motormodel van Kodak (EK6) erg onprettig vin den is het lawaai waarmee de foto naar buiten wordt getranspor teerd. Het goedkoopste Kodak toestel zal hier naar verwachting rond 200 gulden gaan kosten, de motor-camera EK6 ongeveer 258 gulden. Een filmpak voor tien opnamen zal tussen de 20 en 24 gulden gaan kosten. Een plat op vouwbaar Polaroid SX-70 toestel is te koop voor om en nabij 400 gulden, het niet opvouwbare model 2000 voor 249 gulden, maar vaak ook veel goedkoper. Beeldkwaliteit Over de beeldkwaliteit van Kodak en Polaroid kunnen we kort zijm de kleur is vrijwel gelijk. Pola roidfoto's zijn glanzend, de Kodak-foto's iets gekorreld (sa- tin). Wat men mooi vindt is een kwestie van smaak, persoonlijk prefere ren we de glanzende foto's, die wat scherper lijken. Overigens verwachten we dat Ko dak over enige tijd uit de kinder ziekten zal zijn met de verble kende films, maar voorlopig is vast te stellen dat Polaroid nog bij lange niet is ingehaald met de direct-klaar fotografie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11