GEEN EENHEK) BINNEN OPEC Vors ter hoeft niet te rekenen op Carter Win de nieuwe Ford Fiesta L Pronk vraagt onderzoek remigratie Surinamers Europese vrouwen baren steeds minder kinderen Brezjnjew wordt zeventig Spaanse agenten molesteren eigen chef Olieprijs 5 en 10 procent omhoog Zuivering ophanden in Vietnamese partij Weerwolf ZATERDAG 18 DECEMBER 1976 buitenland PAGIttA 9 Leonid. Brezjnjew MOSKOU (ap) - de Sowjet-leider Leonid Brezjnjew wordt morgen 70 jaar en vele getrouwen zijn naar Moskou gekomen om dat feit te vie ren. Tot hen behoren de partijlei ders van Polen en van Hongarije, respectievelijk Edward Gierek en Janos Kadar. Brezjnjew heeft al een groot aantal medailles van buitenlandse poli tieke leiders, ontvangen. Zo over handigde Gierek hem de "orde van de Poolse hergeboorte met groot kruis". Of er morgen officieel feest wordt gevierd is nog niet bekend, maar wel wordt verwacht dat er een par tij op het Kremlin wordt gegeven in aanwezigheid der buitenlandse gasten. In de staatspers is Brejznjew de laatste weken herhaaldelijk hulde betuigd die nu en dan veel verder ging dan de complimenten waar mee Brezjnjews voorgangen Nikita Chroestsjow werd overladen toen die in 1964 zijn 70ste verjaardag vierde. Zo schreef bijvoorbeeld gistern de voornaamste commentator van de Prawda, Joeri Zjoekow: "Leonid Brzjnjew wordt door het volk be schouwd als een ridder van de vrede en een onbevreesd, diep menselijk, krachtig en toch plooi baar mens." MADRID - Een generaal die tevens onder-inspecteur van de Spaanse politie is, is gistermiddag door de monstrerende agenten en leden van de „guardia civil" afgetuigd. Hij werd na het incident afgevoerd naar een ziekenhuis. De generaal, die in burger gekleed was, richtte zich voor het ministerie van Bin nenlandse Zaken in de hoofdstad Madrid tot de demonstrerende agenten en vroeg hun uiteen te gaan. Een aantal agenten namen hem toen beet en gooiden hem tegen de grond, waarna hij werd toegetakeld. De politiemensen demonstreerden voor hogere lonen en ,,een beter imago van de ordemensen tegen over het volk". Zij eisten het aftre den van de minister van Binnen landse Zaken Villa en de regerings leider Suarez. JOHANNESBURG - Het ziet er naar uit dat de nieuwe Democratische Amerikaanse regering onder Jimmy Carter een veel hardere houding zal aannemen tegenover de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek dan de twee vorige Republikeinse regeringen. Onder Nixon en Ford stond de Amerikaanse politiek jegens Zuid-Afrika op een laag pitje en was zachtaardig. Washington nam duidelijk afstand van de militantere tegenstanders van apartheid. Toen Henry Kissinger in september Pretoria bezocht om in de kwestie-Rhodesie de bal aan 't rollen te brengen viel het op, dat hij wel met een twintigtal „acceptabele" critici van Vorster sprak, maar geen een vertegenwoordiger ontmoette van de zwarte massa's die Vorsters thuislanden-beleid volstrekt verwerpen. Dat zou ook niet zo gemakkelijk geweest zijn. Van de belangrijkste leiders zitten Nelson Mandela en Steven Biko gevangen en Robert Soboekwe's bewegingsvrijheid is beperkt tot het gebied van Kimberley. Maar als Kis singer gewild had zou hij om een gesprek hebben kunnen vragen en ook zijn zin gekregen hebben. Carters andere aanpak bleek onlangs al duidelijk. Senator Dick Clark, Carters naaste adviseur voor Afrikaanse aangelegenheden, kon met alled rie de zwarte leiders spreken. Hij had een urenlang gesprek onder vier ogen met Biko, de briljante 29-jarige grondlegger van de ..zwart bewustzijri'-beweging in Zuid-Afrika. tot de verbeelding sprekende leiders ana. Door Donald Woods Clark had, al ging het met tegenzin, toestemming gekregen om Biko in de gevangenis te bezoeken, maar kort voor het gesprek werd Biko vrijgela ten. Hij had, zonder vorm van proces, 101 dagen vastgezeten, grotendeels in volkomen isolement. Biko mag echter, op grond van bepalingen van 1973, het arrondissement van King Williams's Town niet verlaten, hij mag in de pers niet geciteerd worden en geen bijeenkomsten toespreken. Gematigd Clark zei dat hij onder de indruk gekomen was van Biko's „voorzichtige logica" en noemde hem een gematigd man die zoekt naar zinvolle veran dering als oplossing voor Zuid-Afrika's problemen. Dat moet Pretoria geschokt hebben. De Zuidafrikaanse regering be schouwt Biko als een van de gevaarlijkste linkse figuren van het land met een (voor Vorster en de zijnen) onrustbarend grote aanhang onder jonge zwarten. Clark uitte in een rede in Lesotho niet alleen scherpe kritiek op de apart heid; hij kondigde ook aan dat de regering-Carter raciale onderdrukking in Zuid-Afrika niet zo afstandelijk zal bekijken als de regeringen van Ford en Nixon. Dat bezorgt Vorster en de zijnen hoofdpijn, want zij maken zich terdege druk om wat het Witte Huis en het Congres van hun politiek vinden. De Zuidafrikanen hopen daarbij op Amerikaanse steun tegen de communistische ambities in zuidelijk Afrika. Clark heeft heel duidelijk gemaakt dat van zo'n Amerikaanse identificering met het gehate apar- theidsbeleid geen sprake kan zijn en dat Amerika nooit het risico wil lopen zich verder van Afrika te vervreemden door de indruk te wekken het eens te zijn met raciale onrechtvaardigheid. Zijn boodschap aan Pretoria is duidelijk: maak een eind aan de apartheid of vergeet de samenwerking met het Westen maar. Als gevolg daarvan dreigt de regering-Vorster in de kuil te vallen die zij voor een ander gegraven heeft. Jarenlang heeft Vorster zijn aanhangers een abnormale vrees voor communisme ingeprent en hun verzekerd dat Zuid-Afrika in het Westerse kamp zal blijven. Nu zal hij moeten gaan verklaren waarom dat kamp onder de huidige omstandigheden niet van Zuid-Afrika gediend is en waarom Zuid-Afrika de dreiging alleen en zonder vrienden zal moeten weerstaan. DOHA - Aan het slot van de ministerraadsvergadering van de Organisatie van Olieexpor- terende Landen (OPEC), de afgelopen drie dagen gehouden in Doha, de hoofdstad van het sjeikdom Qatar aan de Perzische Golf, is een communiqué uitgegeven waarin onder meer staat dat elf van de dertien leden van -de organisatie hun basisprijs van ruwe olie per 1 januari verhogen tot 12,70 dollar per vat (159 liter) en per 1 juli tot 13,30 dollar, totaal 10 procent. Alleen Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) verhogen hun basisprijs voor geheel 1977 met vijf procent. ROME - Politiemensen en omstanders verlenen eer ste hulp aan slachtoffers van een bomaanslag die gisternacht plaatsvond in de Italiaanse stad Bre scia. De politie schrijft de aanslag toe aan terroris ten waarvan de identiteit echter nog onbekend is. Premier Giulo Andreotti en leiders van niet- fascistische partijen zijn gisteren bij elkaar geko men om de golf van geweldplegingen te bespreken die de laatste vierdagen over Italië is gegaan en aan zes mensen het leven heeft gekost. Enkele uren voor deze samenkomst hebben gewa pende mannen geprobeerd de substituut-officier van Justitie Infelisi in Rome te vermoorden. Zij mis ten Infelisi maar verwondden ernstig een begelei dende carabinieri In conferentiekringen in Doha vreest men voor de gevolgen van het verbreken van de eenheid bin nen de OPEC. Het wordt niet uitge sloten geacht dat er op de wereld markt voor ruwe olie een prijsoor log zal uitbreken. Dat zal zaker het geval zijn als Saoedi-Arabië en de VAE zouden besluiten hun olie- produktie vergroten om te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar hun relatief goedkope olie uit het Westen. De dertien leden van de OPEC hebben er unaniem mee ingestemd dat de hulpverlening aan ontwikke lingslanden die geen olie bezitten zal worden uitgebreid. Het speciale fonds dat de OPEC daarvoor heeft gevormd wordt met 800 miljoen dollar vergroot tot 1,6 miljard dol lar. Het besluit is genomen om uit drukking te geven aan gevoelens van solidariteit ten opzichte van de ontwikkelingslanden die geen olie bezitten en ten opzichte van hun pogingen om een nieuwe interna tionale economische orde te scheppen, aldus het communiqué. De OPEC is bereid uit haar fonds een bijdrage te geven aan het voor gestelde internationale fonds voor de financiering van grondstoffen- voorraden ter stabilisering van de prijzen op de wereldmarkt. Saoedi-Arabie en de VAE vinden echter dat de ministers van Finan ciën van de OPEC daarover moeten beslissen. De volgende conferentie van de ministers van olie van de OPEC is op 12 juli. PARIJS - De 35-jarige Marcel Bar- beault bij aankomst bij het ge rechtsgebouw van Senlis, ten noorden van Parijs. Barbeault wordt beschuldigd van moord op moorden zouden gepleegd zijn bij volle maan, reden waarom men Barbeault in Frankrijk „de weer wolf' noemt. De verdachte woont met vrouw en twee kinderen in een klein dorpje ten noordwesten van een miljoen gulden aan prijzen SINGAPORE - De leider van de Vietnamese communistische par tij, Le Doean, heeft gisteren voor het eerst sedert de communistische overwinning in Vietnam vorig jaar openlijk een aanwijzing voor afval ligheid binnen de gelederen van de partij gegeven. Volgens een uitzending van het Vietnamese nieuwsagentschap, die in Hong Kong werd opgevangen, zei hij op het vierde congres van de communistische partij dat enkele partijleden zich met ongewenste activiteit hadden beziggehouden. "Wij moeten resoluut en met spoed afvallige en corrupte elementen uit de partij zetten die hun revolutio naire strijdbaarheid verloren, uit eigen belang de partij binnendron gen, hun positie en macht gebruik ten om de massa te intimideren, zich meester maakten van socialis tisch eigendom of verdeeldheid zaaiden. Waarnemers zeiden dat de opmer kingen van Doean een aanduiding zouden kunnen zijn dat een zuiver ing op handen is, in de partij die de ruggegraat was van 30 jaar strijd tegen Franse, Amerikaanse en anti-communistische troepen. Het nieuwsagentschap zei niet wie voor uitzetting uit de partij in aan merking zou kunnen komen. Er bestaat een aantal gronden voor mogelijke verdeeldheid in de partij. Zo zou er verdeeldheid zijn tussen communisten uit het noorden en het zuiden. Na de officiële hereni ging van Vietnam in Juli werd slechts een handvol zuidelijken van de Vietcong en het Nationale Be vrijdingsfront in belangrijke posi ties benoemd. Een andere moge lijke bron voor verschil van mening zou kunnen bestaan tussen aan hangers van de Sowjet-Unie en die van China. SALT LAKE CITY - Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft gis teren een verzoek van de moeder van de ter dood veroordeelde Gary Gilmore verworpen om de staat Utah alsnog te beletten het vonnis uit te voeren. Het hooggerechtshof had al eerder bepaald dat het vonnis kon worden uitgevoerd. Inmiddels ligt Gilmore nog in het ziekenhuis te herstellen van een tweede poging tot zelfmoord die hij donderdag deed nadat hem bekend was geworden dat de executie pas 17 januari zal plaatsvinden. PARAMARIBO - Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft de Surinaamse regering ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de mening van de Surinamers over hun landgenoten die voor de onafhankelijkheid naar Nederland zijn gegaan en nu naar hun moeder land willen terugkeren. De be windsman deed zijn verzoek in het kader van de besprekingen over remigratie die deze week in Para maribo worden gehouden. "Het is voor de Surinamers in Nederland van belang te weten wat hen te wachten staat bij terugkeer. Ik heb minister Hoost van Justitie gezegd dat wij het jammer vinden dat de toezegging voor een inventarisatie van de mogelijkheden voor terug- keerders niet nagekomen is. Een rapport over huisvesting, werkge legenheid e.d. zou tijdens deze ge spreksronde onder de loep worden genomen. Maar het rapport is er niet," aldus drs. Pronk. Uit een Nederlands onderzoek naar de wil om te remigreren bleek dat 22 procent van de Surinamers in Nederland nog geen keus heeft je daar eerst antwoorden op moeten gemaakt welke nationaliteit zij zul- hebben". houdskosten. De Ford Fiesta geweldige hoofdprijs De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. BERN (ANP) - In de meeste Euro pese landen is het aantal geboorten het laatste jaar weer sterk gedaald. Onder de landen waar dat het op vallendste is geweest, is Zwitser land, waar zij afnamen met 7,3 pro cent in tegenstelling tot het jaar er voor. Oorzaak voor wat dit land betreft is de economische teruggang en af neming van het aantal geboorten in gezinnen van buitenlanders die in Zwitserland werkzaam zijn. Voor Noorwegen, Groot-Brittannië en Zweden zijn de percentages res pectievelijk 6,2 6,1 en 5,9. Zelfs in de Westduitse Bondsrepu bliek, toch al het land met het laag ste geboortecijfer ter wereld, nam het aantal geboorten in het afgelo pen jaar af met 4,5 procent. Het sterftecijfer is er des te opvallender door geworden. In 1975 overleden in West-Duitsland 149. meer dan er het levenslicht schouwden. len kiezen. 78 procent opteerde voor de Nederlandse nationaliteit. Van de 22 procent zegt acht procent dat zij binnen 2 jaar naar Suriname wil terugkeren. Twee procent heeft concrete stappen ondernomen om ook werkelijk terug te gaan. De op zet van de gesprekken die minister Pronk in Suriname voert is om te komen tot een voorlopige regeling voor de terugkeer. Nederland is bereid om een deel van de kosten die met de remigratie samenhangen voor haar rekening te nemen. Ook kosten die in Suri name voor de opvang in eerste in stantie gemaakt moetem worden. Hoe groot dat bedrag zal zijn, dat uitgekeerd zal worden naast de ontwikkelingshulp van 2,7 miljard, wilde Pronk nog niet zeggen. "Het zal afhangen van het aantal mensen dat teruggaat en het bedrag wat per man zal worden overeengekomen." De Surinaamse regering wil de kos ten van remigranten voor haar re kening nemen die door hun oplei ding mee kunnen helpen het land op te bouwen. Via de ambassade in Den Haag kunnen de Surinamers in Nederland een aanvraag doen. Minister Pronk heeft een bezoek gebracht aan West-Suriname waar men bezig is een zeventig kilometer lange spoorlijn te bouwen dwars door het oerwoud. De spoorlijn is bestemd voor het vervoer van bauxiet uit het Bakhuisgebergte naar de nog aan te leggen haven van Apoera aan de Corantijn-rivier. In het westen van Suriname wordt verder een eerste aanzet gemaakt met het bouwen van een water krachtcentrale die onder andere een aluinaardefabriek in Apoera van stroom moet gaan voorzien. Met de projecten is zeker een kwart van de 2,7 miljard ontwikkelings hulp gemoeid die Nederland ter be schikking heeft gesteld. "Het is een indrukwekkend stuk technologie maar je vraagt je wel af of zo'n grootschalige aanpak noodzakelijk is. De Tweede Kamer heeft mij ge vraagd tijdens de debatten over Su riname of West-Suriname wel de grootste prioriteit zou moeten heb ben. Die vraag heb ik minister Lnden aan de periferie van Europa, stekje moetje ^fvrage™: wat ge^ burgers_ sterven beurt er nog meer in Suriname? Wat kost die opbouw van het wes ten en wat levert het je op? Hoe is de aanpak. Bij de electriciteitscentrale van het Brokopondoplan liep dat niet zo best. Voor je tot besluiten komt over de verdere ontwikkeling van het project West-Suriname zul In West- en Oost-Europa samen is schrijven aan de geboorten onder het geboorte-overschot met tien buitenlanders, procent gedaald tot iets meer dan 2 Naar de Zwitserse statistici bere- miljoen mensen. Hiermee is de be- kenen zullen Denemarken, Noor- volking van Europa met uitsluiting wegen en Nederland nog tot in de van de Sowjet-Unie, in het jaar 1975 jaren tachtig een geboorte- nog maar met 0,45 procent gestegen overschot hebben. En wat Finland, en telt ongeveer 450 miljoen zielen. Polen, Roemenië, Joegoslavië, Ita- Dit betekent weer dat Europa het lië en Spanje aangaat daar zal de continent is met de langzaamst bevolking tot in de jaren negentig groeiende bevolking. blijven toenemen. Hieruit blijkt dat De getallen die hierboven staan de geboortedaling een verschijnsel vermeld zijn afkomstig uit het is dat van Duitstalige landen in het nieuwste, pas verschenen statisti- centrum van Europa uitgaat, sche jaarboek van Zwitserland. De Westduitse Bondsrepubliek De i/optste bevolkingstoeneming was de eerste natie waar het aantal ylndt plaats in de boven genoemde geboorten zo sterk afnam dat er LandenaandePe."ferlevanEur0Pa sinds 1972 meer burgers sterv„.. - Tj dan er geboren worden. Voor het f aoo'\ rr>ei?Sen eerst sinds de Tweede Wereldoor- Jïlï i J? fn. ongeveer log heeft nu ook Oostenrijk een 330 000 Het betekent dat ongeveer sterfte-overschot van 2.900 perso- de he'ft van de 2 ™lJ°en Europea- nen. Zwitserland had het bijna, "en dle Per JaaI; bU komen, of want het geboorte-overschot van Spanjaarden, of Polen ot Italianen vorig jaar is bijna helemaal toe te zlJn* Nederland heeft destijds rond de onafhankelijkheid onder grote druk van Suriname ingestemd met de ontwikkeling van West- Suriname. "Ik geloof wel dat wij toen de juiste beslissing hebben genomen. Wij hebben dat gedaan terwijl wij het eerder afgekeurd hebben, omdat er ook politiek wat moest gebeuren aan nationale zelf bevestiging. Vooralsnog voldoet het aan de eisen die wij gesteld hebben. Voor een grotere economi sche weerbaarheid meer werkgele genheid en dat het ten goede zal komen aan iedereen. Maar tegelij kertijd moeten er ook andere din gen gebeuren buiten West- Suriname.' Met deze projecten zit ten ze al aan de limiet van het be drag voor infrastructurele werken, 25 procent van alle ontwikkelings gelden, zoals in het verdrag staat dat wij bij de onafhankelijkheid ge sloten hebben", aldus Pronk. Neo-nazist veroordeeld FRANKFORT - De voorzitter van de „Kampfbund Deutscher Solda ten", Erwin Schoenborn, is giste ren door een rechtbank in Frank fort veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens smaad. Schoenborn had in september 1975 en in het voorjaar van 1976 in pos ters en vlugschriften aanvallen ge daan op het bureau voor vervolging van nationaal-socialistische mis dadigers in Ludwigsburg. In de geschriften die gedrukt wer den in Schoenborns „uitgeverij voor volk en tijd", worden de voor standers van het bureau ^wegbe reiders van het bolsjewisme" ge noemd en het bureau een „schand vlek voor deze stad". De ministers van Justitie van de deelstaat Ba- den-Wuerttemberg en een officier van justitie van het bureau hadden een aanklacht tegen Schoenborn ingediend wegens belediging. NIEUW DELHI - Het orgaan van de Moskougezindte communisti sche partij in India meldde giste ren dat 12 pachters zijn gedood en 47 gewond bij botsingen met lan deigenaren in West-Bengalen. De botsingen ontstonden toen landeigenaren en handlangers zich met geweld meester wilden maken van de rijsoogst der pach ters.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9