Prof.Van Glinsteren weigert SABA De gouden rots binnenkort in de steigers Winkeldiefstallen: een miljard gulden per jaar Te weinig ruimte voor historisch onderzoek in zaak-Menten Eerder naar school Corruptie politie niet bewezen ULTlflCiLii LIGTVOET herfsttip: uinre Boersma a-sociaal Overleg bij Nieuwe Re vu ZATERDAG 13 DECEMBER 1976 BINNENLAND LEIDEN - Omdat hij minister Van Agt niet genoeg ruimte krijgt, heeft de Leidse hoogleraar prof. mr. H. R. van Gun- steren het overleg met justitie afgebroken over de opdracht voor het historisch onderzoek in de zaak-Menten. Vrijheid Prof. Van Glinsteren is bijzonder teleurgesteld dat hij de opdracht tot een wetenschappelijk onderzoek in de zaak-Menten 1945-1976 niet heeft kunnen aanvaarden. Hij ver klaarde gisteravond dat er v'oor hem vier dwingende redenen wa- „De eerste reden", aldus prof. Van Gunsteren, „is dat de omschrijving van het onderzoek niet ruimer mocht zijn dan wat minister Van Agt de Tweede Kamer had toege zegd". De Leidse hoogleraar in de politieke theorie en de politieke ge schiedenis had graag gezien dat de opdracht zich ook had uitgestrekt tot een onderzoek naar de moge lijke beïnvloedingslijnen op het opsporingsbeleid (de invloeden op seponering, doorzetten van onder zoeken, enz.). Eindbevoegdheid Het tweede bezwaar van de weten schapper richt zich tegen de beper king die de bewindsman had aan gebracht op de bevoegdheid om zelf een wetenschappelijke staf samen te stellen. Onder andere om financiële redenen wilde de minis ter zelf de eindbevoegdheid in deze houden, aldus de hoogleraar. Ook de wens van prof. Van Gunste ren om het parlement uitgebreid bij zijn onderzoek te betrekken kon bij het ministerie van Justitie geen ge nade vonden. „Ik had ieder kwar taal aan het parlement willen rap porteren", aldus Van Gunsteren. „Ook had ik over de grondslagen en de rechten van het onderzoek het parlement schriftelijk willen in formeren. De minister had willen volstaan met mondelinge medede lingen". Het vierde bezwaar van de hoogle raar betreft het verzoek aan de mi nister van Justitie om officiële brieven te schrijven aan ambtgeno ten, universiteiten, wetenschappe lijk instituten en dergelijke, met verzoeken om medewerking. „Dit mag een beetje formalistisch lijken, maar ik ben van mening dat derge lijke brieven veel belang zouden hebben gehad voor het verkrijgen van informatie te behoeven van het onderzoek", aldus Van Gunsteren. „De minister vond dit echter een te zware constructie". Samkalden AMSTERDAM - Tot nu toe is niet gebleken, dat er bij de drughandel in Amsterdam sprake is van cor ruptie bij de politie. De rijksrecher che is echter nog niet klaar met haar onderzoek. Burgemeester Samkal den van Amsterdam heeft dit giste ren geantwoord op vragen van het PPR-raadslid Lankhorst. De vragen waren gesteld naar aan leiding van berichten, waarin deze corruptie was verondersteld. De berichten waren er de oorzaak van, dat hoofdcommissaris Sanders een intern onderzoek liet instellen. Om elke schijn van partijdigheid te vermijden is ook de rijksrecherche ingeschakeld. Burgemeester Samkalden deelde ook mee dat het Openbaar Ministe rie in de hoofdstad binnenkort zal rapporteren over de binnengeko men klachten met betrekking tot het politie-optreden, vorig jaar maart, april en juni, in de Nieuw- marktbuurt. Deze klachten waren afkomstig van demonstranten die tegen de metrobouw protesteer den. De Amsterdamse burgemeester beantwoordde eveneens vragen van Lankhorst's PPR-collega Van der Ven. Hij zegde hem een onder zoek toe naar de wantoestanden op het hoofdbureau van politie bij het ten uitvoer leggen van de inverze- keringsstelling. Van de Ven had zijn vragen gesteld naar aanleiding van een brief van het Amsterdamse advokatenkollektief. Vervoer gaat weer praten DEN HAAG - Werkgevers en werknemers in het beroepsgoeder- envervoer over de weg hebben zich bereid verklaard de loonverschil- len weg te werken en per 1 januari een nieuwe functie-indeling en een beloningstructuur in te voeren. Hierdoor is de weg geopend voor hernieuwd cao-overleg. De werknemersorganisaties zullen dit hun leden meedelen, zodat er, naar hun woordvoerder zei, enige hoop is dat het van hun kant niet tot afcties zal komen. Verder zal er een commissie van drie worden ingesteld die zal trach ten overeenstemming tussen de cao-partners te bereiken wat be treft de totale omvang van de loon- verschillen. Definitief De hoogleraar had de opdracht en de strekking van zijn onderzoek zo zorgvuldig mogelijk met het minis terie willen vastleggen, „vooral omdat het ministerie zelf onder werp van onderzoek is". „Als ze een beperkt onderzoek willen, moeten ze dat zeggen, maar dan moeten ze niet mij nemen", aldus Van Gun steren. „Ik heb driemaal gezegd dat ik op deze wijze het onderzoek niet wilde verrichten. Volgens mij is de breuk nu definitief'. Tijdens de besprekingen met het ministerie is de mogelijke relatie tussen de behandeling van de zaak-Menten en een of meer poli tieke partijen niet besproken. De hoogleraar zou graag van de Tweede Kamer een uitspraak ge zien hebben, waarin deze een ver zoek tot medewerking zou hebben gedaan aan alle betrokkenen. „Dan zouden politieke partijen ook hun archieven wel hebben moeten ope nen", zo verwachtte hij. Tenslotte merkte Van Gunsteren op, dat hij plezier zou hebben gehad in het onderzoek. „Het zou moeilijk zijn geweest, maar wel bijzonder in teressant. Daarnaast vind ik dat deze zaak onderzocht moet wor den". Bij de voorbereidingen heeft hij contact gehad met prof. dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amster dam. ADVERTENTIE SSS028 LEIDEN TEL. 071-140941 In een verklaring zegt het ministe rie van Justitie dat minister Van Agt aan de heer Van Gunsteren heeft geschreven dat hij zijn onder zoek in volledige wetenschappe lijke vrijheid zou kunnen verrich ten. "De minister heeft een taakopd racht geformuleerd in overeen stemming met wat hij aan de Tweede Kamer heeft toegezegd, te weten een onderzoek naar het ver volgingsbeleid inzake Menten vanaf 1945 tot de zomer van 1976 en naar de invloeden waaraan dit be leid al dan niet heeft blootgestaan. Speciaal gaat het om de behande ling van de ter kennis van de autori teiten gekomen feiten die hebben geleid of zouden hebben kunnen leiden tot de verdenking dat Men ten zich aan misdrijven in de zin van het buitengewoon besluit straf recht zou hebben schuldig ge-, maakt, de voorbereiding van de be rechting van Menten in de eerste naoorlogse jaren, de verdere be moeienissen van het departement van justitie en van de onder dit de partement ressorterende instanties met Menten, alsmede om de perso nen, groepen en omstandigheden die op het justitiële beleid invloed hebben uitgeoefend", aldus de ver klaring van het ministerie van Jus titie. Nog volgende week verwacht pre mier Den Uyl te kunnen zeggen, wie de opdracht krijgt voor het his torische onderzoek in de zaak Men ten (1945 tot 1976), nu prof. Van gunsteren de opdracht niet heeft aanvaard. In het belang van dit onderzoek is de premier bereid, de oud-directeur van de Rijks Voorlichtingsdienst, de heer Landré, te ontheffen van zijn; geheimhoudingsplicht zodat hij mededelingen over de zaak- Menten kan doen. Landré had tijdens een journalis tenforum bij een discussie over de zaak-Menten gezegd, dat hij wel wat zou kunnen vertellen uit de tijd dat hij werkzaam was bij de RVD. DEN HAAG - In bijzondere ge vallen kunnen kinderen die ge boren zijn tussen 1 en 15 okto ber een jaar eerder naar de eer ste klas van de lagere school. Dat wil zeggen dat zij al op hun vijfde jaar naar de eerste klas gaan, in plaats van op hun zes de. De ministerraad heeft gisteren besloten deze mogelijkheid te scheppen voor kinderen van e? vast staat dat het hen meer schaadt dan baat om nog een jaartje door te brengen op de kleuterschool. Tot nu toe moeten kinderen )r oktober van het jaar arin zij naar school gaan zes geworden zijn. Om ook later geboren kinderen nu eerder ir de lagere school te krijgen, als zij een uitzonderlijke licha melijke of geestelijke ontwik keling hebben, is een verklaring i de hoofdleidster van de kleuterschool vereist. Prof. Van Gunsteren DEN HAAG - Winkeldiefstal is vijand nummer één voor de Neder landse detaillist. Naar schatting wordt de winkelier per jaar voor één miljard gulden bestolen, waar- Parkeerkaart voor invaliden DEN HAAG - De ministerraad is akkoord gegaan met het voorstel van minister Wester terp van verkeer en waterstaat om aan invaliden een parkeer- ontheffing te geven met lande lijke geldigheid. Daarvoor zal een speciale invaliden- parkeerkaart worden inge voerd. De gemeenten zullen die kaar ten verstrekken. Ook komen er meer faciliteiten voor het par keren op invaliden parkeerplaatsen. Nu kan zo'n plaats alleen worden gereser veerd als een invalide zelf een auto bestuurt. In het ontwerp kan dat ook. dit niet het geval is. zondag naar wassenaar VEEL GRATIS ATTRACTIES midgetgolf kijken naar skiën. (v thé dansant in De Schaapskooi trimmen rijtuigenmuseum (14-17 uur; potterij (11-17 uur) sportland met amusementsautomaten HERFSTTARIEF 2,00 honden mogenmee i^SSSffS»- ongeveer 40 procent uit goede ren bestaat. Met name de leven smiddelenbranche is doelwit van winkeldieven, want in deze sektor verdwijnt ieder jaar voor circa 200 miljoen gulden aan artikelen. Het "shop-liften" (een wat aardiger uit drukking voor winkeldiefstal) heeft zich de laatste jaren echter ook in tal van andere branches ge manifesteerd. Dit heeft de heer J. Grondman, hoofd afdeling anti-derving van Hema bv, betoogd op een bijeen komstvan detaillisten in Den Haag. Volgens hem dient de winkeldief stal met alle middelen te worden bestreden. Deskundigen hebben geconcludeerd dat een artikel uit bedieningszaak achtmaal op moet worden verkocht om het verlies te kunnen dekken, bij supermarkt is dat negentien maal en bij een discountzaak zelfs 29 maal. Het aantal ter kennis van de politie gebrachte winkeldiefstal len bedroeg in Nederland in 1965 nog 7.000 gevallen, maar twee jaar geleden was dit aantal reeds meer dan 14.000. De F.B.I. in de VS heeft berekend, dat doorgaans een op de 10 klanten zich schuldig maakt aan één of andere vorm van winkeldief stal. Nerveus Naar het oordeel van de Hema- functionaris kunnen de beroeps- dief en de amateur duidelijk wor den onderscheiden. De beroeps- dieven werken meestal in combina ties van twee of drie en hun geheim is de aandacht te trekken en af te leiden. De amateur verschilt van de 'beroeps' doordat hij meestal alleen werkt en de aandacht niet op zich wil vestigen, maar een geschikt moment afwacht. Ten slotte is ie dere potentiële dief nerveus vóór zijn daad, "of hij/zij nu voor de eer ste maal of de 25ste maal steelt, terwijl een geroutineerde dief dit gevoel veel beter weet te beheer- Winkeldiefstallen kunnen onder meer worden voorkomen door in de winkel organisatorisch veel te verbeteren of door het gebruik van technische hulpmiddelen (tv- systeem). "Maar deze hulpmidde len zijn alleen dan effectief als het winkelpersoneel er ook mee om kan springen", aldus de heer Grondman, die van mening is dat iedere verkoper of verkoopster fei telijk in enigerlei mate de elemen taire kennis moet bezitten om ten aanzien van winkeldiefstallen waakzaam te zijn tegen afleidings- Drees jr. op congres DS'70 UTRECHT - In een felle aanval op het kabinetsbeleid heeft dr. Drees jr., fractievoorzitter van DS'70 in de Tweede Kamer, minister Boersma de meest a-sociale minister sinds Colijn genoemd. Drees deed dit vanmiddag in Utrecht, op de tweede dag van het verkiezingscongres van DS'70. Boersma is volgens hem tekort ge schoten met het nemen van maat regelen tegen de hollende inflatie. Ook is hij medeschuldig aan de toeneming van het aantal ontvan gers van sociale uitkeringen. Hij heeft die explosie meegemaakt van 1971 af maar hij heeft gefaald in het keren van de vloed. Verder heeft Boersma nagelaten het begrip „passende arbeid" te verruimen. Uitstel is typerend voor zijn funeste beleid. Aantasting Kritisch stelde Drees zich op tegenover een aantal andere facet ten van het kabinetsbeleid: - aarzeling ten opzichte van onwet tige acties; - het kabinet is allang bezig onze NAVO-taken aan te tasten door op onverantwoordelijke wijze op de fensie te bezuinigen; - bij het ruimtelijke beleid van het kabinet wordt het groene hart van Holland dichtgemetseld; - de fossiele brandstoffen worden in roekeloos tempo opgemaakt. De kansen om na de oliecrisis te ko men tot een pittig terugdringen van dit verbruik heeft men in Neder land laten liggen. Drees voorspelde: „Ons land gaat naarde bliksem toe, maardat wordt pas voluit zichtbaar in de jaren '80". Nieuwe kliniek verloskunde in Leiden LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis In Leiden beschikt sinds gisteren over een splinternieuwe polikliniek voor verloskunde en gynaecologie. Met de ingebruik neming van deze polikliniek is er binnen de vrouwenkliniek een ze kere verschuiving gekomen van klinische naar poliklinische activi teiten. Met name allerlei chirurgi sche ingrepen, zoals de 'vroege ab ortus provocatus, die vroeger kli nisch werd gedaan, kunnen nu po liklinisch worden uitgevoerd. De nieuwe polikliniek heeft be halve een verschuiving van activi teiten ook een uitbreiding van mo gelijkheden opgeleverd. Zo is het nu mogelijk om poliklinisch de harttoon van de foetus te registre ren, terwijl er daarnaast een nieuw apparaat (kosten 180.000) werd aangeschaft waarmee door middel van ultra-sonore geluidsgolven in een vroegtijdig stadium van de zwangerschap de plaats van het kind en de baarmoederkoek kan worden bepaald. De geluidsgolven seinen de plaats door aan een moni tor die er vervolgens foto's van maakt. Hierdoor is de plaatsbepa ling door middel van röntgenstra ling tot vrijwel nul teruggebracht. Ook is mogelijk om in de vijftiende week van de zwangerschap het vruchtwater te onderzoeken op eventuele afwijkingen van het kind in een later stadium, zoals een open ruggetje, De grote wachtkamer in de oude polikliniek heeft in het nieuwe ge bouw plaatsgemaakt voor een aan zienlijk kleinere. Ook is de capaci teit van de polikliniek iets uitge breid met een stafkamer. Het nieuwe gebouw, dat in een jaar tot stand is gekomen, is min of meer voortgekomen uit de grondige re novatie van het nabij liggende complex van heelkunde. Zowel voor deze afdeling als de vrouwen kliniek en de nieuwe afdeling or thopedie komt er bovendien een geheel nieuwe, geïntegreerde operatie-eenheid. AMSTERDAM - De directie van de tijdschriftendivisie van de VNU heeft zich tegenover de redactie van "Nieuwe Revu" bereid ver klaard te onderhandelen over de punten, die de redactie deze week heeft gesteld na het vernietigen van nummer 52 van dit weekblad. Zoals bekend werd de gehele op laag op last van directie en raad van bestuur vernietigd omdat men de combinatie van teksten uit kerstre des van koningin Juliana met, vol gens de redactie artistieke, naaktfo to's ongewenst achtte. De redactie heeft naar aanleiding van die bereidheid om te praten een onderhandelingscommissie sa mengesteld. De directie van de tijdschriftendi visie heeft de redactie laten weten zich tot het overleg niet recht streeks te zullen bemoeien met de redactionele inhoud van het blad maar die bemoeienis te willen laten lopen via de heer Th. Huberts, di recteur van de werkmaatschappij „Geïllustreerde Pers". DEN HAAG (ANP) - Een kleine duizend kilometer ten noorden van het Zuidamerikaanse vasteland ligt het vulkanische, Antilliaanse ei land Sint Eustatius. Op "21 vier kante kilometer proberen welge teld 1360 inwoners onder een over igens riant tropisch klimaat in hun levensonderhoud te voorzien. En dat kost moeite, veel moeite. Was Eustatius eens een welvarend han delscentrum dat in de 18de eeuw in het Caraïbisch gebied als gouden rots bekend stond, de moderne op efficiency gerichte scheepvaart laat het eiland links liggen. Een tactische' blunder om twee honderdjaar geleden als eerste bui tenlands garnizoen aan de zojuist uitgeroepen "Verenigde Staten van Noord-Amerika" een saluut te brengen, schoot de Engelsen in het verkeerde keelgat. Zij stuurden een eskader naar het eiland, dat vervol gens werd geplunderd en ten dele vernietigd. Vanaf die tijd leefde de bevolking in grote armoede. Eusta tius gold als het meest verpauperde eiland van de Antillen met een grote werkloosheid en nauwelijks middelen van bestaan. Maar het grootste leed lijkt geleden. Onder de enthousiaste leiding van archtitect Julian Labrana wordt de eens "gouden rots" in de steigers gezet. Labrana, hoofd monumen tenzorg van de Antillen, heeft met financiële steun van Nederland en de particuliere "St. Eustatius histo rical foundation" een omvangrijk plan opgesteld om het eiland een grondige face-lifting te geven. De enige stad die het eiland rijk is, Oranjestad, gaat zijn oude gevels een nieuw kleurtje geven, het fort Oranje, nu bestuurscentrum, en een aantal ruïnes worden opge knapt, en wat niet meer te herstel len valt, wordt afgebroken. "Wij gaan puin ruimen, verven, re pareren en beplanten. Het enige wat het Eustatius interessant maakt, haar historie zullen wij nieuw leven inblazen, natuur schoon hebben wij niet, de stran den stellen niets voor, dus concen treren wij ons op restaureren. Wij moeten af van de gedachte dat dat de eiland-bevolking niks zou kun nen. Met dit project gaan wij Eusta tius body geven", zo vertelde Julian Labrana. Grappig is wel dat het zo'n vaart niet mag lopen met de wederop bouw wanr nu al met nog een vis- steiger in aanleg, een waterwinnings-project in een ver gevorderd stadium van planning en een uitbreiding van een hotel is Eustatius bijkans door zijn arbeids reserve heen. "Voor het restauratie-werk zijn drie specialis ten uit Nederland overgekomen maar voor de overige karweien hebben "wij zelfs wat mensen uit overheidsdiensten moeten halen". Ook de toeristenstroom zal gekana liseerd moeten worden zoals twin tig Nederlandse artsen kort gele den ondervonden toen zij in een keer met zijn twintigen een bezoek brachten aan Eustatius. Met een bundeltje geld in de hand pro beerde de reisleider van de artsen automobilisten over te halen hun voertuig voor korte tijd te verhuren want over een autobus beschikt het eiland niet. Een grote pier voor vracht- en crui seschepen die dit jaar klaar kwam, lijkt geen onverdeeld succes. De pier, die met vijf miljoen aan EG- geld gerealiseerd werd, staat stevig op de poten alleen de schepen zijn er niet. Labrana is geen grote voorstander van een snelle onafhankelijkheid voor de zes eilanden van de Antil len: Curacao, Bonaire, Aruba, Sint Eustatius, Saba en Sint Maarten. "Onafhankelijkheid is een relatief begrip. Wat moeten wij zonder eco nomische hulp zonder assistentie bij Defensie en Buitenlandse Za ken. Zes eilanden, als je ze bij el kaar voegt, krijg je een land zo groot als Luxemburg. Maar daar zijn geen zes vliegvelden, zes afzonder lijke drinkwaterbedrijven en zes medische diensten nodig, om maar wat te noemen. Trouwens als je willekeurige eilandbewoner vraagt: wil je onafhankelijk wor den? Dan zal hij je zeggen: ik ben toch onafhankelijk". i het strand van het eiland Sint Eustatius, één van de Nederlandse Antillen, met op c nes. Het eiland zal binnenkort een grondige opknapbeurt krijgen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7