Onderzoek nodig naar wensen en vragen bejaarde "Zeepfabriek" Sanders Co 125 jaar in Leids centrum 0 Jachthaven breidt uit Meer oudere mensen thuismaar dan ook meer hulp Vervroegde sluiting van alle postkantoren Geen voorrang verleend Toch puinstort in Vlietlanden? ^KerSt aarizee ZATERDAG 18 DECEMBER 1976 LEIDEN LEIDEN - De Koninklijke Zeep-, Eau de Cologne- en Par- fumerieënfabriek v/h Sanders Co. Bv op de hoek van het Levendaal en de Korevaarstraat bestaat 125 jaar. Dit feit werd gistermiddag herdacht tijdens de officiële opening van de nieuwste uitbreiding van de fa briek, die Sanders in het Bra bantse Vlijmen heeft staan. De uitbreiding in Vlijmen bete kent overigens geen inkrim ping van de Leidse vestiging. „We blijven beslist in Leiden gevestigd", zegt de heer P. A. de Jong, één van de drie directeu ren van het bedrijf, „want we willen met het kantoor in het westen van het land blijven zit ten". Volgens de heer De Jong zou het hele bedrijf nog in Leiden gevestigd zijn, wanneer in het begin van de jaren zestig het toenmalige gemeentebestuur wat meer medewerking had willen verlenen bij een verhui zing van het bedrijf. Op grond van de Hinderwet moest de zeepfabricage namelijk uit het pand aan het Levendaal ver dwijnen. Sanders was bereid het hele bedrijf te verplaatsen naar het industrieterrein aan de Rooseveltstraat, waar men ver volgend een nieuwe fabriek wilde bouwen. „Maar we kon den daar toen geen terrein krij gen", aldus de heer De Jong, „in die tijd gaf men er de voorkeur aan om Amerikaanse bedrijven naar Leiden te halen". De oplossing van het ruimte probleem vond Sanders in Haarlem, waar in 1962 de zeep fabriek „Het Klaverblad" werd overgenomen, en waar sinds die tijd de zeepproductie plaats vindt. Het is de enige echte zeepziederij in het land. Grondlegger van het bedrijf was apotheker Sanders, wiens apotheek gevestigd was op de hoek van de Breestraat en de Steenschuur. In zijn kelder maakte apotheker Sanders zelf medicinale zepen. De zaken. gingen voorspoedig, en in 1851 kocht hij aan het Levendaal een paar pakhuizen. In de loop van de jaren werd het hele blok hui zen begrensd door het Leven daal, St. Jorissteeg, Kaardes- teeg en Korevaarstraat er bij ge trokken. In 1962 ging de zeepproduktie naar Haarlem, en in 1967 werd een nieuw bedrijf gebouwd in Vlijmen. Daar werken inmid dels bijna 120 mensen, en ver reweg het grootste deel van de produktie vindt daar plaats: niet alleen eau de cologne, eau de toilette en eua de parfum, maar ook shampoo, badschuim, deodoranten, haarlakken, enz. Verder van alles voor de auto, zoals ruitontdooiers, insectici den en zelfs kerstsneeuw in spuitbussen. In Haarlem maakt men o.m. Karnemelkzeep, scheerzepen en de medicinale zepen, waar mee het allemaal begonnen is. In Leiden zijn behalve de kan toren, ook een cosmeticafa- briek en een laboratorium ge vestigd. Hier werken in totaal ongeveer 40 mensen. In de Leidse fabriek vindt de produk tie plaats van de kleinere cos metica, zoals lippenstiften, na gellakken, oogschaduws en crèmes, onder andere die van het Franse merk Réne Pascal. In totaal (inclusief de buiten dienst) heeft Sanders ongeveer 200 mensen in dienst. Sanders aan het Levendaal. Voor vele Leidenaars een bekend beeld: de "zeepfabriek' LEIDEN - De postkantoren in Leiden en omgeving zullen op beide kerst dagen en nieuwjaarsdag gesloten zijn. Op vrijdag 24 december sluiten de loketten van de postkantoren in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest om 16.00 uur en op 31 december om 15.00 uur. De kantoren in het verzorgings gebied van Leiden (Oude Wetering, Hoogmade, Rijpwetering, Roelofa- rendsveen, Koudekerk, Hazerswoude, Zoeterwoude en Warmond) sluiten op beide dagen om 15.00 upr. De tweede lichting van de brievenbussen in Leiden zal op 24 en 31 decem ber in plaats van 18.00 al om 16.00 (in het verzorgingsgebied om 15.00 uur). De late avondlichting vervalt op die dagen. De in de postkantoren van de Gerestraat, het Bevrijdingsplein, in het winkelcentrum De Kopermolen, Leiderdorp en Hazerswoude-Dorp aanwezige zelfbedieningsruimten zul len van 31 december 18.00 uur tot 1 januari 09.00 uur worden gesloten, in verband met mogelijk vandalisme rond de jaarwisseling. LEIDEN - De bezuinigingsmaatregelen van het ministerie van CRM zullen ter toe leiden dat het beleid om minder bejaarden in een tehuis te plaatsen, versneld wordt uitgevoerd. Het alternatief is dat oudere mensen of gewoon thuis blijven wonen, of een aangepaste woning krijgen. Dit alternatief wordt al enige jaren door een steeds stijgende groep van betrokkenen als noodzakelijk erva ren. De bezuinigingen zouden dus eigenlijk met een zeer gejuich moe ten zijn ontvangen, omdat mede daardoor de plaatsing in een be jaardencentrum aan banden wordt gelegd. Toch is dat niet gebeurd. Eigenlijk is het heel raar en onlo gisch dat oudere mensen na een veelal werkzaam leven worden "opgeborgen" in een tehuis, vindt men vooral in progressieve kring. "Bejaard" blijkt ook een nogal on duidelijke term. Wanneer is iemand nou bejaard? Gemakshalve wordt altijd de pensioengerechtigde leef tijd van 65 jaar aangehouden. Een leeftijd, waarvan het bereiken door veel mensen als een onvermijdelijk zwaard van Damocles wordt ge zien. Als je 65 bent mag je niet meer werken en krijg je het etiket bej aard. Dat betekent dat er vanaf die dag anders tegen je aan wordt ge keken en dat er door je omgeving een ander gedragspatroon wordt verwacht. Veel ouderen gaf dat psychisch een nare klap. Mej. Van Nienes, zelf "bejaard", maar in het verleden gemeente raadslid voor de PvdA en directrice van het bejaardencentrum Rijn en Vliet zegt "Bejaard zijn wordt bijna altijd in verband gebracht met een handicap. Maar in de prak tijk blijkt dat als er problemen ko men door ouderdom, dat meestal pas gebeurt rond de leeftijd van 75, gesteld dat er handicaps komen, want dat is vaker niet dan wel het geval. De groep die ontdekt dat ou der worden iets heel positiefs kan zijn, omdat je vrijgesteld bent van werk en meer tijd voor andere hebt, wordt gelukkig steeds groter". Er is de laatste jaren echter het een en ander aan het veranderen Ar beid is zo zoetjes aan een heel an dere plaats in het leven van veel mensen gaan innemen. Veel wer kenden gaan, als ze de kans krijgen, met vervroegd pensioen, om wat langer van de dan verkregen vrij heden te profiteren. Anderen wor den bijvoorbeeld door omstandig heden ongeschikt verklaard, voor het werk dat ze altijd hebben ge daan. Dat maakt hen natuurlijk niet ongeschikt voor alle soorten werk, maar een nieuwe baan zit er voor die groep meestal niet meer in. Er is nog minder reden om aan te nemen dat genoemde groepen on geschikt zouden zijn om zelfstan dig te wonen. Het kan daarentegen wel gebeuren dat alleenwonende bejaarden een helpende hand nodig hebben. Dat kan gebeuren door de hulp van fa milie of buren, maar soms is een meer professionele hulp nodig, om ouderen de kans te blijven geven een zekere mate van zelfstandig heid te houden. In het verleden is op die behoefte ingespeeld door het treffen van voorzieningen als gezins- en bejaardenhulp, dien stencentra, wijkverpleging en tafeltje-dek-je. Als er meer bejaarden thuis blijven wonen, moet deze "extramurale hulp" ook worden uitgebreid. Juist omdat die uitbreiding er voorlopig niet zal komen, komen de bezuin igingsmaatregelen met betrekking tot de plaatsing in tehuizen, in een ander licht te staan. Neemt het aan tal plaatsen in tehuizen af, dan is een noodzakelijke maatregel een uitbreiding van de hulp aan huis. Is er van die uitbreiding geen sprake, Door Ton van Brussel dan kunnen er probleem situaties ontstaan. De angst daarvoor neemt door de huidige gang van zaken zeer toe. Een paar maanden geleden immers werd Leiden nog opschrikt door de bezuinigingen in de sector gezins zorg. Aanvankelijk leek het ontslag van tweehonderd bejaardenhelp sters nodig, later kon dit toch wor den afgewend, maar globaal geno men is er te weinig personeel om alle redelijke aanvragen voor be jaardenhulp te honoreren. Ook het dienstencentrum heeft te kampen met gebrek aan geld om noodzake lijke voorzieningen te treffen. Men heeft inmiddels zelf een actie op touw gezet om een bejaardenbus aan te schaffen, waarmee er voor gezorgd kan worden dat ouderen die minder goed ter been zijn, thuis kunnen worden opgehaald en ver voerd. Daarmee probeert het cen trum iets te doen aan de geïsoleerde positie waarin ouderen, die niet in staat zijn om afstanden te lopen, vaak ongewild verkeren. Om een goed overzicht te krijgen van de voorzieningen die nodig zijn op het gebied van de hulpverlening aan bejaarden, moet onderzoek ge daan worden. Op grond van de cij fers die in zo'n onderzoek worden verzameld kan inzicht worden ver kregen in de behoeften die er bij ouderen leven en kan worden ge probeerd de voorzieningen zoveel mogelijk aan te passen. Een goed voorbeeld van zo'n on derzoek is de bejaardenenquête die onlangs door het dienstencentrum in Zuid-West is gehouden. De resul taten zyn nog niet bekend, de en quête moet nog uitgewerkt wor den, maar als dat gebeurd is, heeft het dienstencentrum een goed beeld gekregen van de wensen en vragen van de bejaarden in die wijk. Het hangt van het slagen van die enquête af, of een soortgelijk on derzoek ook zin heeft voor andere wijken. Het zal duidelijk zijn dat de wijkcomités ook een belangrijke rol kunnen spelen waar het het ver zamelen van wensen van de oude ren in de wijk betreft. Een belangrijke vraag is ook of en in hoeverre het nodig is dat som mige bejaarden een meer aange paste woning krijgen. Op veel Niet alle bejaarden hebben hulp nodig plaatsen in het land wordt experi mentele woninbouw gepleegd voor bejaarden. Ook Leiden heeft plan nen in die richting. Daarover de volgende week meer. TON VAN BRUSSEL LEIDEN - "Ik ben zo vaak veroor deeld, dat ik er zelf niet meer uit kom", aldus een 42-jarige chauffeur uit Lisse, die op de Haagweg in Leiden geen voorrang had gegeven en daardoor een aanrijding had veroorzaakt. De tegenpartij kwam er slecht vanaf en moest met her senletsel en een schedelbreuk in het ziekenhuis worden opgeno- De Lissenaar had geen rijbewijs en was daardoor ook niet verzekerd. De officier van justitie eiste in to taal f 950 boete en een voorwaarde lijke gevangenisstraf vn drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter maakte er driehonderd gulden boete van en handhaafde de gevangeisstraf. Een 22-jarige Leidse Timmerman is door de Haagse politierechter ver oordeeld tot f 250 boete en een week gevangenisstraf. De man was op de Langebrug aangehouden, waar hij onder invloed in een auto reed, zonder een rijbewijs te heb ben. Hij was in het verleden al vijf maal voor het rijden zonder rijbe wijs veroordeeld. Drie weken gevangenisstraf en ne gen maanden intrekking van het rijbewijs plus een boete van f 125,-. Dat is het vonnis van de Haagse rechtbank tegen een 54-jarige Leidse handelaar, die onder in vloed auto had gereden en op de Maresingel tegen een boom tot stil stand was gekomen. De man was al eerder voor het rijden onder in vloed veroordeeld. ADVERTENTIE LEIDEN/DEN HAAG - Het dage lijks bestuur van de provincie wil voorlopig geen definitieve uit spraak doen over de vraag of er in het toekomstige recreatiegebied Vlietland (tussen Leidschendam en Leiden langs de Vliet) al dan niet puin gestort moet worden. De ge meente Leidschendam heeft de hiervoor vereiste hinderwetver gunning geweigerd en hiertegen is beroep aangetekend bij de Kroon. In afwachting van de uitspraak in deze zaak willen GS een beslissing over in dit verband door de provin cie te geven vergunningen, aan houden. Dit bleek in een vergadering van de adviescommissies voor milieu en voor recreatie, natuurbescherming en landschapszorg. De directe noodzaak van puinstorten in Vliet land is vervallen doordat Leiden zijn puin kwijt kan in de Drieman spolder te Zoetermeer. Verschil lende commissieleden wilden daarom van GS horen, dat het col lege zou afzien van storten in Vliet land; dit in het belang van de na tuurbescherming en met name van de in dit gebied aanwezige vogel bevolking, die groot, gevarieerd en voor een deel zeldzaam is. GS willen de zaak echter liever open laten tot meer bekend is over de inrichtingsplannen. Het college wil proberen het hele gebied in provinciaal eigendom te krijgen en de omliggende gemeenten willen uiteraard bij het maken van inrich tingsplannen betrokken worden. Die plannen kunnen zo opgezet worden, dat zowel de recreatie - waarvoor het gebied in het streek plan is aangewezen - als de natuur bescherming aan haar trekken komt. De mogelijkheid bestaat, dat in de hele opzet een goed gebruik gemaakt zou kunnen worden van een hoeveelheid puin, die kan die nen om b.v. een afschermende hoog liggende strook tot stand te brengen. samen met Sandra Reemer, Bolland Bolland, en het showorkest Micky Day and his Caravelles. Kerstsoirée 2e Kerstdag (1 e Kerstdag volgeboekt) Vraag inlichtingen01719-19220 en/of speciale folder bij GRAND HOTEL HUIS TER DUIIM I NOORDWIJK AAN ZEE Plannen Van Dijk bij Roomburg Deze zijslootvaji het Rijn- Schiekanaal zal verbreed worden om toegang te geven tot de nieuwe jachthaven van Vo^n Dijk. LEIDEN - Om op de eerste plaats de Leidse wa tersportliefhebbers aan een plaatsje te helpen willen vader en zoon Van Dijk hun watersport- centrum Roomburch uitbreiden met ongeveer 50 ligplaatsen en een nieuwe berging. Het college van B en W heeft zich in principe akkoord ver klaard met de grondruil met de gemeente die de uitbreiding noodzakelijk maakt. De gemeente raad zal binnenkort waarschijnlijk ook akkoord gaan nadat vorige week de commissie ruimte lijke ordening al haar fiat gegeven heeft. Toen vorige week de grondruil in de commissie aan de orde kwam ontstond er een kleine woor denwisseling tussen haveneigenaar K. van Dijk en enkele ambtenaren over de snelheid waarmee de plannen behandeld werden. "Laten we dat alsjeblieft vergeten", zegt Van Dijk nu, na een gesprek met B en W, "in het belang van de zaak. Als je haast hebt duurt elke maand te lang". Als de verdere procedure vlot verloopt en het werk zonder problemen uitgevoerd kan worden, kan de nieuwe jachthaven volgend jaar septem ber klaar zijn. Er zal dan een winterberging ge bouwd zijn van 40 bij 25 meter terwijl er negentig ligplaatsen in de haven aangelegd zullen zijn. Daarvoor moet een stuk land uitgegraven wor den, en wordt de toegangsloot vanaf het Rijn en Schiekanaal verbreed. "Leiden is slecht bedeeld met havens. In de nieuwe haven zal er een voorkeursrecht zijn voor de wijkbewoners Roomburg. Ik zou m'n haven zo vol kunnen leggen met boten uit de wijk". De belangstelling voor de watersport neemt toe; veel botenbezitters stellen er daarbij prijs op hun kostbare boten in een veilige haven te leggen. Vooral de laatste weken wordt weer veel mel ding gemaakt van diefstal in onbeheerd liggende boten. Om een ligplaats voor iedereen mogelijk te maken willen vader en zoon Van Dijk de prij zen zo laag mogelijk houden. Omdat de brug over de toegangssloot een doorvaarhoogte heeft van 1.68 meter zijn het vooral kleine boten die in de haven komen. Voor de zomerligplaatsen zal een prijs berekend worden van 200 tot 250 gul den; een zes meter-jacht kan voor 500 tot 600 gulden een heel jaar onder de pannen zijn. K. van Dijk is 36 jaar geleden begonnen aan de Roomburgerweg met een ladderbedrijf. De laat ste vijftien jaar is hij zich steeds meer, samen met zijn zoon, bezig gaan houden met de watersport. Hij begon met de verhuur van boten en kano's. Drie jaren geleden is het bedrijf uitgebreid met een grote showroom en enkele ruimtes waar al lerlei accessoires verkocht worden. De nieuwe ligplaatsen en winterberging moeten deze ver nieuwing completeren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3