Rover 3500 CZ): beste Brit sinds jaren Golf-diesel y y "Niet elke anti-roest behandeling is ook een goede.." Variaties op Fiesta-thema nieuw raspaardje in VW-stal AUTO Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan wel worden gezegd, dat tegen de jaarwisseling een wagen tot "Auto van het jaar" zal worden uitgeroepen, die nog lang niet in Nederland is. Want heel hard nekkige geruchten - uit meestal zeer betrouwbare bronnen - we ten te vertellen, dat de Rover 3500 van British Leyland met dit erepredikaat zal worden ge sierd. En het zal zeker nog tot de tweede helft van volgend jaar duren eer deze kennelijk door autojournalisten hoog gewaar deerde wagen de Nederlandse markt zal oprijden. En daar zal hij beslist niet in de categorie "allemans-vriendjes" worden bijgezet, want als we een voorzichtige schatting mo gen wagen komen we toch in de buurt van de 25 tot 30 duizend gulden. Het is nog niet exact te zeggen, wat de prijs zal worden, dat is altijd een getouwtrek tot de laatste minuut toe. Maar zo'n exclusieve verschijning met zo'n drieënhalve liter motor richt zich nu eenmaal tot een beperkt publiek. De verkiezing van de auto van het jaar zou een prettige bekroning zijn voor British Leyland, dat de laatste jaren weinig van derge lijke feestelijke gebeurtenissen heeft mogen meemaken. De Britse industrie heeft het be paald niet gemakkelijk gehad. Derhalve zou zo'n erkenning van vakmanschap de Britten best gegund zijn. Bovendien: auto- journalisten hebben de nieuwe Rover begroet als de beste wa gen, die sinds lange tijd uit En geland is gekomen. Stijlvol, zeer compleet uitgerust en heel ge makkelijk te berijden. De fabriek, waarin de Rover 3500 wordt gemaakt - hij rijdt al een half jaartje in Engeland rond - is bijna even nieuw als de wagen zelf. Ontworpen volgens de ei sen van deze tijd, dat wil zeggen, dat alles is gedaan om de om standigheden voor werknemers en omwonenden zo prettig mo gelijk te maken. Er zijn letter lijk bergen verzet om te voor komen, dat de bewoners van So lihull nabij Birmingham tegen de weinig appetijtelijke fa- briekshallen moeten zitten kijken. Er zijn kosten noch moeiten gespaard. Honderden miljoenen guldens heeft de Britse auto-industrie gestoken in de ontwikkeling van de nieuwe Rover, inclusief natuur lijk de nieuwe fabriek in Solihull. Die werd in minder dan twee jaar uit de grond ge stampt. Het werd de grootste nieuwbouw van de Britse auto-industrie in veertig jaar. Rover beweert zelfs, dat het een van de best uit geruste en meest doelmatig in gerichte fabrieken van Europa is geworden. In die machtige, moderne fabriek wordt de Rover 3500 gebouwd, een wagen met vijf deuren en drieënhalve liter, acht cilinder motor, die 155 pk kan leveren bij 5250 toeren per minuut. De wa gen is volgens de gegevens rus tig bij 100 kilometer per uur, maar maakt nauwelijks meer kabaal als men de top van 177 km per uur heeft bereikt. De wagen wordt ook zuinig ge noemd, zo ongeveer één op acht of (onder gunstige omstandig heden) zelfs éen op negen, wat inderdaad heel acceptabel is voor zo'n vijf persoons sedan met zo'n krachtbron. Natuurlijk is de nodige luxe in de auto aan gebracht. Bijvoorbeeld: radio en stuurbekrachtiging zijn standaard. Het zit er wel in, dat er binnen afzienbare tijd lich tere versies aan de markt zullen komen: met een 2,3 of 2,6 liter motor. terbank niet meer dan twee kinderen een plaatsje kunnen vinden. De deuren openen zich omhoog, de lichten zijn intrekbaar en geheel volgens de huidige mode is er een deur achteraan. De scharnieren van de zich opwaarts ope- nende deuren bevinden zich in het midden van het dak, waardoor een bijkomende versterkte steun voor het structuur van het dak wordt verkregen. De werking van de deuren wordt vergemakkelijkt door de pneumatische zuigers. De Corrida is zo'n dertig centimeter langer dan de Fiesta, acht centimeter breder en tien centimeter lager. van de auto's, die ik hier binnen krijg. Als het niet meer is Hetgeen grif wordt beaamd door zijn assistent. "Als ik zo zou werken, zou ik prompt mijn dealerschap kwijt zijn", zegt Jan van Egmond. Natuurlijk, hij is partijdig. Als wij hem vragen of Dinitrol al leen zaligmakend is geeft hij toe dat er nog meer goede merken zijn. Maar het komt er aarzelend uit. Hij wil eigenlijk alleen de lof van zijn eigen merk zingen. Dat is zijn góed recht. Maar in hoofdzaak is zijn verhaal voor ons toch een waarschuwing, dat niet alle anti- roestbehandelingen ook goede behandelingen zijn. Bij de erkende merken zijn voor alle auto's werkschema's op gemaakt, waarop de dealers kunnen zien waar ze gaatjes moeten boren om de bescher mende kruipolie gelegenheid te geven overal te komen. Het blijkt duidelijk, dat er te vaak en te gemakkelijk maar wat wordt gesmeerd. Wat men fiks op de rekening terugvindt. Terwijl men voor nagenoeg hetzelfde geld een waarlijk grondige beurt had kunnen krijgen. Jan van Egmonds verhaal is door zijn algemeenheid wat te vaag om direct mee te werken. Maar het is wel een teken aan de wand. Een waarschuwing. Het is oppassen geblazen, dat men voor het geld goede waar krijgt. Ook bij anti-roest. 'lATERDAG 18 DECEMBER 1976 Het ontwerpcentrum Ghia in Turijn heeft wat kunnen "spelen" met een Fiesta S. Het kleine model van Ford diende als basis voor een aantrekkelijk experimenteel pro totype, de "Corrida". Een wagen dus, die nooit in produktie zal worden genomen en die eigenlijk alleen maar leuk is om als trekpleister te dietien op een autotentoon stelling. Als zodanig heeft hij gestaan op de salon, die in de thuishaven van Ghia werd ge houden: Turijn. Helaas zal men het grap pige wagentje niet te zieti krijgen op de in februari te houden RAI. De Corrida is een coupé, waarin op de ach- Jan van Egmond aan het werk in zijn bedrijf in Aarlanderveen Jan van Egmond uit Aarlander veen belde ons op, een paar da gen voor Fred van Vlugt op de televisie nog eens zou gaan ver tellen dat een goede anti- roestbehandeling voor een auto een soort levensbehoefte is. Het leek doorgestoken kaart. Onderdeel van een campagne. Temeeromdat Jan van Egmond in zijn anti-roeststation ook met Dinitrol werkt, het merk dat zoveel filmmateriaal in Van der Vlugts uitzending had ge stopt. Dezelfde beelden konden we namelijk ook nog eens zien op het monitortje, waarop Jan van Egmond zijn klanten fil misch voorlicht over het hoe en waarom van een goede M.L.- behandeling. En dan zitten we op een gol flengte, waarop men ons in Aar landerveen liever niet ziet. Want dat woord "M.L.-behandeling" vinden ze langzamerhand be last. Het wordt te pas maar ook veel te onpas gebruikt. En juist over dat laatste wilde Jan van Egmond zo graag eens praten. Daarvoor belde hij ons op. "Dat dat samenviel met die tv- uitzending was echt puur toe val", verzekerde hij ons. "Maar ik erger me dood aan de auto's die ik hier soms onderhanden krijg. Wagens, die ooit eens een zogenaamde anti- roestbehandeling hebben on dergaan. De eigenaars hebben er in elk geval stevig voor moe ten betalen. Maar als dat een M.L.-behandeling is ben ik het ook. Het lijkt nergens op. Kijk maar eens". Gewapend met een zaklantaarntje gaat hij een on derhanden zijnd mini'tje te lijf. Het is flink gestript, zodat we goed in de "ingewanden" kun nen kijken. En inderdaad is daar heel wat roest te ontdek ken. "Toch heeft' die mijnheer zijn wagentje een paar jaar geleden nog laten behandelen. Nou kan er hier en daar door steenslag best iets van de beschermende laag zijn beschadigd, maar wat men hier ziet kan rijet. Er is ge woon geen olie geweest. Kan ook niet. Er zijn veel te weinig gaatjes geboord in de carrosse rie om er goed bij te kunnen komen. Kijk, ze hebben niet eens de wielen eraf gehaald, gewoon er omheen gespoten. Alleen voor het oog gewerkt en niet echt tegen roest". Hij heeft nog een ander "slach toffer" staan: een Opel Rekord Caravan. "De eigenaar hiervan is echt boos. Best te begrijpen. Die auto is nog niet oud. Er heeft bij aflevering zo'n 200 gulden op de nota gestaan voor een M.L.- behandeling. Nou, vergeet het maar. Ziet u, alleen de zichtbare delen zijn gedaan, maar op de lasnaden binnenin - kijk zelf maar - zit niks. Helemaal niets. Hoe moetje zoiets nu noemen? Dat is toch niet netjes. En zo is het niet slechts bij een enkele wagen. Integendeel. Ik zou zeg gen. bij zeker negentig procent Het is niet onze gewoonte twee ty pen van hetzelfde automerk ach ter elkaar onder de loep te nemen. Toch doen we het ditmaal. Want al gaven we vprige keer een rij- impressie van de Scirocco GTI van Volkswagen, we konden toch niet voorbijgaan aan een ander opvallend raspaardje uit de totaal vernieuwde VW-stal: de Golf- diesel. Dit dieseltje is sinds kort aan de markt. Een bijzondere verschij ning omdat zijn komst eigenlijk een nieuw tijdperk voor de die selmotor inluidt. Totnutoe be woog de diesel zich in feite alleen op het terrein van de grote model len. We denken dan natuurlijk in de eerste plaats aan Mercedes. Ver daarachter kwamen ook Peugeot en Opel. Hoewel de Peugeot 204 op de grens lag kan men toch wel zeggen, dat deze VW-Golf-diesel de eerste echte kleine diesel is. En wat voor één! Om nog eens een oud en vertrouwd beeld op te roepen: het is meteen een schot midden in de roos. Wie ooit diesel heeft gereden weet dat het "ple zier" is om te tanken. De brand stof voor de over het algemeen vrij zuinige motoren kost maar de helft van wat men voor benzine moet betalen. Zelfs vandaag de dag heeft men voor een tientje nog een stevige slok diesel. Ter wijl de tijd, dat veel automobilis ten voor een tientje benzine in hun tank lieten gooien al flink lang tot het verleden behoort. Maar diezelfde dieselrijder moest ook leren leven met de nadelen van dieselmotor: traag en rumoe rig. Dat desóndanks de diesels toch een vrij constant deel van de markt hebben kunnen veroveren was voor alles te danken aan het feit, dat bij een groot kilometrage de financiële voordelen de mate riële nadelen de baas bleven. Hoe meer jaarlijkse kilometers hoe groter het voordeel. Dan kon het zelfs zover komen, dat men voor de kosten van een kleine auto in een grote kon rijden. Rijdend in de gloednieuwe Golf- diesel hebben wij kunnen erva ren, dat Volkswagen met succes de nadelen van die voormalige dieselmotoren te lijf is gegaan. In tegenstelling tot vele van zijn gro tere broers is dit kleine dieseltje bepaald niet traag. Integendeel, het is een redelijk pittig en met een top van zo'n 140 kilometer per uur ook vrij snel karretje. Het doet in nagenoeg niets onder voor zijn benzine-broertje. Wat mede te danken is aan het feit, dat men de diesel-versie van de Golf heeft voorzien van de aan gepaste anderhalve liter Passat-motor. Evenals de 1,1 liter benzinemotor heeft deze dieselmotor een maximumvermogen van vijftig pk, zoals gezegd een top- en kruissnelheid van ruim 140 kilo meter per uur en vrijwel dezelfde acceleratie. Van 0 tot 100 kilome ter in zo'n achttien seconden. Met dit verschil: men moet het gaspe daal duidelijk feller op de huid zitten om tot die uitersten te ko men. Voor het overige is er van verschil nauwelijks sprake. Eigenlijk ligt hierin de allergrootste verdienste van deze ^AV-Golf- diesel. Er is nauwelijks verschil met zijn benzine-tegenhanger. Ook niet in het geluid, wat in het verleden bij diesels altijd een markant kenmerk was. Men heeft er zelfs een woord voor uitgevon* den: "dieselen". Wanneer men deze Golf-diesel net heeft gestart (na een korte pe riode van voortgloeien, ze zeg gen, dat het een minuutje duurt, maar zo lang heeft men echt niet nodig) maakt hij inderdaad ook dat overbekende kleppergeluid. Dan staat hij even stevig te diese len. Maar als men eenmaal toeren maakt verdwijnt dat geheel en al. Dan is er niets meer over, dat aan een diesel doet denken. Of het zou moeten zijn, dat de wagen wat meer op de motor afremt, wat sterker dan bij de benzinemotor. Maar dat is dan ook alles. Hij is niet trager, hij is niet minder soepel, hij is niet rumoeriger. Integen deel, tot op dè topsnelheid gromt het motortje als een lekker lo pende naaimachientje. Het kan haast niet anders of voor dit knappe Golfje-diesel is een grootse toekomst weggelegd. Want hij is niet alleen voldoende pittig en voldoende snel, hij is ook nog bijzonder zuinig. Wij kwamen in onze testperiode tot een gemiddeld gebruik van de een op veertien kilometer, maar met wat minder stadswerk en wat minder doorjagen kan men ge makkelijk op een nog gunstiger cijfer komen. VW zegt zelf tot 1 op 18. En dat gevoegd bij de relatief lage prijs, die voor diesel moet worden betaald, dan behoeft men niet tot het edele gilde der waar zeggers te behoren om die goede toekomst uit de kristallen bol te halen. Want een dieselmotor stelt ook lage onderhoudseisen en de ervaring heeft geleerd, dat diesels graag geziene objecten zijn in de tweede-handshandel. Dus een hoge inruilwaarde. Er zijn door Volkswagen zo'n tien modellen op de markt gebracht. Ons was een driedeurs Golf GLD ter beschikking gesteld, die in clusief btw iets meer dan zestien mille moet kosten, maar men kan ook al een Golf-diesel kopen voor dertieneneenhalf duizend gul den. Het verschil met de benzi neversie ligt in de buurt van de twee mille. Duurder dus. Verder moet men hogere wegenbelas ting betalen: 469 gulden per jaar. Maar Volkswagen heeft uitgere kend, dat men al bij een kilome trage van 20.000 kilometer per jaar quitte speelt. Iedereen, die per jaar meer kilometers onder de wielen wegduwt, maakt "winst". Daarom ook is het zo weinig spec taculair om deze opvallende VW-Golf-diesel een goede toe komst te voorspellen. Van de ge wone Golf werden totnutoe al meer dan een miljoen gemaakt. Dat is een respectabel aantal. Dat bewijst, dat het model goede weerklank heeft gevonden bij het publiek. En nu heeft men naast die vele benzineversies nog zo'n aantrekkelijke reeks diesel modellen gezet, die er wat carros serie en uitmonstering precies hetzelfde uitzien als hun benzine-broertjes. De wagen is door de aangepaste dieselmotor wat zwaarder uitge vallen, maar wij hebben geen wij ziging in de wegligging of stuur- karakteristiek kunnen ontdek ken. Het is een uiterst gemakke lijk te hanteren wagen gebleven, die muurvast op de weg kleeft en door zijn onafhankelijke ophan ging van alle wielen de oneffen heden van (Je weS uitstekend verwerkt. De ruimte binnenin is groter dan men zo op het oog zou vermoeden. Vier volwassenen vinden er uitstekend plaats in en een vijfde kan er heel comforta bel bij. Maar dat zijn pluspunten, die wij al eerder hebben opge merkt, toen wij de benzine-Golf voor de eerste maal hadden gere den. Resumerend kunnen we constate ren, dat de Golf-diesel veel te bie den heeft. De dieselmotoren hebben in de loop der jaren meer dan duidelijk bewezen bestand te zijn tegen de wisselvalligheden van het hedendaagse verkeer. Maar er kleefden nog altijd nade len aan. Nadelen, die Volkswa gen met werkelijk zeer opvallend succes heeft bestreden. Het starten is niet moeilijk. Men moet een knop uittrekken, die echter niet als een choke functio neert. Ook zonder die knop kan men wegkomen. Maar die knop voorkomt, dat teveel dampen naar buiten komen. Milieuvrien delijkheid is een van de sterke kanten van deze dieselmotoren. Is de knop eenmaal ingedrukt en de motor warmgedraaid, dan is er niets meer dat de bestuurder aan zijn diesel doet denken. Het is net als bij de gewone benzinemo tor: net zo pittig, net zo snel, net zo rustig, net zo soepel. Volkswa gen is beslist met een revolutio nair wagentje op de markt ver schenen. DIESEL

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23