LEIDSCH DAGBLAD Kabinet: akkoord over ultra-centrifugef abriek Verkeerschaos door sneeuwval vandaag Universiteit wil hulp verlenen aan Boekovski Eisen van ontvoerders afgewezen Voorwaarden aan uitbreiding LEIDSCH DAGBLAD INSCHRIJVING musterring fvakmanschap in bont Waarom zoveel krantenlezers bij v.d.Wiel kliëntzijn v.d.wiel uw adviseur in beter zien ZATERDAG 18 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35118 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Wat bezielt die mensen" DRIEBERGEN - De plotselinge sneeuwval van gisteren heeft op diverse wegen in het westen en midden van het land geleid tot een complete verkeerschaos. Twee doden waren gisteren te be treuren op de weg Ouden rijn-Amsterdam, waar bij een aanrijding twee vrachtauto's en een personenauto in brand vlo gen. Er vielen ook vier gewon den. In Leiden gebeurden als ge volg van de gladheid 23 ongeval len. Twee personen werden lichtgewond. Volgens de rijkspolitie in Drie bergen waren bij aanrijdingen rond het verkeersplein Ouden rijn ongeveer honderd auto's be trokken. Op het verkeersplein zelf reden vijftien auto's op el kaar. Op de ruit rond Rotterdam heeft het verkeer omstreeks vier uur compleet in de knoop gezeten. Op andere plaatsen konden de auto's slechts met uiterst lage snelheid rijden. Bij de Briene- noordbrug en de Maastunnel ontstonden files. Al aan het begin van de middag waren opstoppin gen ontstaan door in totaal 42 aanrijdingen. Volgens de rijkspolitie was het normaal, dat automobilisten drie uur moesten doen over de af stand Utrecht-Den Haag. Volgens de centrale in Drieber gen hebben de automobilisten slecht gereageerd op de plotse linge omslag van het weer. „Ze bleven met te hoge snelheden rij den. Dat leidt tot ongelukken met als gevolg stremmingen. Dat zie je ook bij mist en plotselinge re genval na langdurige droogte", aldus de rijkspolitie. In Utrecht riep een functionaris van de centrale meldkamer: „Wat bezielt de mensen om zo te blij ven rijden." Ook de spoorwegen hebben enige problemen door de sneeuw gehad. Op het traject Gouda- Woerden zorgden vastgelopen wissels voor vertragingen, nadat eerder op de dag seinstoringen voor moeilijkheden hadden ge zorgd. Op Schiphol moesten speciale sneeuwploegen in actie komen om de start- en landingsbanen ijs- en sneeuwvrij te maken. Aan het begin van de avond had het luchtverkeer nog met ernstige hinder door het weer te maken. Staatraad De Oriol PARIJS (AP) - Twee Spaanse ad vocaten zijn vanochtend in de Franse hoofdstad gearriveerd om te proberen onderhandelingen te be ginnen met de ontvoerders van An tonio Maria de Oriol, de voorzitter van de staatsraad van Koning Juan Carlos. De advocaten, Manuel Gonzales Berzosa en Luis Castells, treden op uit naam van Oriol's familie. Het was niet duidelijk waarom zij van mening waren dat ze in Frankrijk contact konden opnemen met de Grapo, de extremistische organisa tie, die verantwoordelijkheid voor Oriol's ontvoering heeft opgeëist. De Spaanse regering heeft gewei gerd in te gaan op de nieuwe eis van de ontvoerders, dat alle politieke gevangenen in Spanje amnestie moet worden verleend in ruil voor het leven van Oriol. Het besluit van de regering werd bekend gemaakt door minister van Binnenlandse Zaken Rodolfo Mar tin Villa op het moment dat het ul timatum van de ontvoerders om 23.00 uur verliep. Nadat de nieuwe eisen van de ont voerders bekend waren geworden aan het begin van de avond kwam premier Adolfo Suarez met zijn ka binet in spoedzitting bijeen. Minister Rodolfo Martin Villa ver klaarde gisteravond dat als Oriol zou worden gedood „de ontvoer ders zouden worden vervolgd door het recht, niet door de wraak". MOSKOU - Mevrouw Nina Boekovskajamoeder van de dissidente Russische kernge leerde Boekovskibij haar ge pakte koffers, nadat zij van de geheime politie te horen had ge kregen dat zij vandaag met haar zoondochter en kleinzoon op een vliegtuig naar Zwitser land zou wordeJi gezet. Vrien den van de familie deelden van ochtend mee dat Boekovski per militair vliegtuig uit Moskou was vertrokken. De Sovjet-Unie had beslotenBoekovski te laten gaan in ruil voor de vrijlating van de Chileense communisti sche leider Luis Corvalan, die sinds 1973 door de Chileense junta gevangen wordt gehou- Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen ol sneeuw of mist. Weinig verandering in temperatuur. Wind uit uiteenlopende richtingen. Maximum temperaturen van 1 tot 5 graden. (Opgemaakt 9 30 uur; 19 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: s6.28 uur; onder: 15.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13.34 uur, laagwater te 9.26 en 21.43 uur. 20 DECEMBER Zon op: 8.45 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 7.37 uur; onder: 16.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.05 en 14.26 uur, laagwater te 10.22 en 22.43 uur. Russische dissident naar Leiden? LEIDEN - De Leidse universiteit is bereid de bekende Russische dis sident Wladimir Boekowski hulp te verlenen en mogelijk te maken, dat hij naar Leiden komt. Mr. Cath, voorzitter van het college van be stuur, die zondag toch al naar Zwit serland zou reizen, zal proberen contact te leggen met Boekowski. Toen Boekowski nog in Rusland verbleef, accepteerde hij enige tijd geleden een uitnodiging om naar Leiden te komen. Of dat nu ook werkelijk zal gebeuren, hangt on der meer af van de gezondheid stoestand waarin hij verkeert. Wel zijn in Leiden alle voorbereidingen i zijn komst mogelijk te maken. Zowel de studiemogelijk heden als de vereiste vergunningen zijn al geregeld. Verder zijn er gelden beschikbaar voor het leven sonderhoud van Boekowski. Ook heeft het Academisch Ziekenhuis zich bereid verklaard voor de me dische begeleiding te zullen zorgen. Wladimir Boekovski en Luis Cor valan, partijleider nistische partij v. vandaag vanuit hun resp. gevange nissen in de Sowjetunie en Chili ir Zwitserland aankomen. Deze uitwisseling is de eerste in zijn soort. Linkse en rechtse regimes positie tegen het dictatoriale be wind in de Sowjetunie. Zijn moe der zei gisteren in Moskou dat hij na een jarenlang verblijf in verschei dene Russische kampen en inrich tingen lijdt aan een reumatische hartconditie, een leverkwaal en maagzweren. Corvalan werd in een Chileense ge vangenis gegooid nadat het nieuwe militaire bewind daar in 1973 presi- Chili, zullen dent Salvador Allende vermoordde en zijn regering omverwierp. Ook Corvalan heeft aktie gevoerd voor de rechten van de mens, maar dan zoals de communisten die zien, en Moskou heeft dan ook voortdurend hebben een dergelijke regeling tot aangedrongen op zijn vrijlating, nu toe alleen getroffen als het ging Een woordvoerder van het Zwit- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 3 januari 1977 t krant vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. i gevangengenomen of beschul digde spionnen. De twee minst ee: nis lichamelijk ernstig hebben vastgezeten oi sche redenen en om meningen wat betreft het landsbes tuur. Boekovski is in het westen bekend geworden om zijn campagne voor de rechten van de mens en zijn op- naam: adres: plaats: gironumr er: Hokje zwart maken, bon invullen, in open enveloppe (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, .antwoordnummer 214, Leiden. voor DE NACHT VAN LEIDEN Lange afstands schaatsprestatietocht op de Ton Menken Ijs baan op woensdag 22 december en woens dag 29 december aan vang 22.30 uur. Wij zijn gesloten op kerstavond vanaf 17.00 uur en 1 e kerstdag. Verder elke dag geopend vanaf 7 uur- Inschrijfprljs 5.- voor beide avonden DEN HAAG (ANP/SP) - Het kabinet heeft besloten in te stemmen met uitbreiding van de ultra-centrifugefabriek in Almelo tot een capaciteit van 2000 ton per jaar, maar aan die uitbreiding een aantal voorwaarden verbonden. Premier Den Uyl heeft dit gisteren in de pauze van het kabinetsbe raad meegedeeld. De voorwaarden zijn: de minister van Economische Zatken en zijn collega van Buiten landse Zaken zullen gaan praten met hun Britse en Westduitse col lega's over een aantal financiële, economische en organisatorische uitgangspunten, die noodzakelijk moeten worden verwezenlijkt om tot een verantwoorde opzet te ko- de minister van Buitenlandse Zaken zal met zijn Britse en West duitse collega's overleg voeren over de waarborgen rond de leveringen door Urenco, de verkoopmaat schappij van het Almelose project. Premier Den Uyl karakteriseerde de kabinetsbeslissing als "een voorlopig besluit onder nadrukke lijke voorwaarden". Aan de hand van de resultaten van het te voeren overleg zal worden uigemaakt of het de Nederlandse regering moge lijk wordt gemaakt tot uitvoering van het project te komen, aldus Den Uyl. De premier verklaarde nadrukke lijk dat dit standpunt op geen en kele wijze vooruit loopt op de be slissing over de in Nederland te bouwen kerncentrales, die het vol gend kabinet moet nemen. Hij zei dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken intensief heeft overlegd met diverse be windslieden in Engeland en West-Duitsland. Daarbij is vooral gesproken over de garanties om het misbruik van kernmateriaal tegen te gaan. "Die besprekingen verto nen mogelijkheden die van het grootste belang zijn voor de verdere zo noodzakelijke controle op han del in nucleair materiaal en de ge volgen op het totale splijtstofpro ces in verschillende landen", aldus Den Uyl. Premier Den Uyl zei dat de ters Van Doorn en Trip, de be windslieden van de PPR, de partij die zich nadrukkelijk tegen elke uitbreiding heeft uitgesproken, hebben ingestemd met het kabi netsbesluit. PPR De PPR heeft zich gisteravond schoorvoetend neergelegd bij het besluit van het kabinet-Den Uyl om - onder voorwaarden - akkoord te gaan met een geleidelijke opvoer ing van de verrijkingsproduktie tot 2000 ton in 1982. "Maar", zo dreigde PPR- lijstaanvoerster Ria Beckers, "de kans op een kabinetscrisis blijft." Voorlopig wacht de PPR het defini tieve kabinetsbesluit af. De PPR blijft vierkant tegen uit breiding. "Dat is helemaal niet ver antwoord", benadrukte Ria Be ckers gisteravond. Voorlopig stappen de PPR- ministers Van Doorn en Trip niet op. "Wij wachten eerst af welke keiharde garanties minister Van der Stoel kan krijgen om de ver spreiding van kernwapens over de wereld tegen te gaan", zei de nieuwe lijsttrekker van de PPR. De radicalen zijn daar "erg pessimis tisch' Prof. Van Glinsteren (Leiden) kapt met onderzoek in de zaak-Menten. PAGINA 7 Verwacht wordt, dat president Carter een hardere lijn ten op zichte van Zuid-Afrika zal vol gen dan zijn voorganger. PAGINA 9 Er zijn mensen die denken dat bisschop Gijsen nooit lacht (zie foto). PAGINA 15 Zolang Tito nog leeft, schijnt de zon in Joegoslavië. PAGINA 17 Cees Zijlstra; fenomenale va rianten. PAGINA 27 "Samen op weg" is niet meer te keren. PAG. geestelijk leven DEN HAAG - Een zware brand heeft vanochtend een groot pand aan het Groenewegje in het oude centrum van Den Haag in as gelegd. Ook daarachter gelegen opslag loodsen werden volledig door het vuur verwoest. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De schade wordt zeer groot genoemd. exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg 1b, tel. (01718) - 21955 se ministerie van justitie heeft verklaard dat noch de Sowjet-Unie op zijn noch Chili met Zwitserse autoritei- jarenlange hechte- ten contakt heeft opgenomen over aan toe is, deze zaak. Hij voegde daar aan toe n ideologi- dat noch Boekovski noch Corvalan afwijkende en hun familieleden over inreisvisa voor Zwitserland beschikken. Hij zei dat dit betekent dat zij aan een kort verhoor zullen worden on derworpen voor zij het land binnen mogen. kwalüeil en vormgeving Hp""* B L VANEGM0ND BREESTRAAT BONTMODE Brecstraat 173 Leiden. Tel.: 071 - 123337. Ja, het is duidelijk waarom zoveel krantenlezers een leesbril van v.d. Wiel gebruiken. En als het tevens om 'n vertebril gaat, dan kent v.d. Wiel als geen ander de kunst van het 2-in-1 principe. Of het Varilux zoomglas, waarbij de vertesterkte geleidelijk overgaat in de leessterkte. Handig. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108. Op naar de drie miljoen Vijftien extra prijzen van dui zend gulden heeft de notaris getrokken buiten het normale prijzenpakket. Bovendien is de twee miljoen bijna over schreden, want de stand is nu 1.981.573,05. Daarom: nu op naar de drie miljoen. De puz zelactievan het Nationaal Cul tureel en Sociaal Fonds "Beter Leven" is het ruimschoots waard. Plak 1,25 aan post zegels extra op een briefkaart of stort 1,25 op de giro (meer mag ook) en U dingt mee naar de fraaie prijzen, dje wekelijks worden uitgestrooid. De oplossing van deze week WONINGEN VOORKOMEN ISOLEMENT De namen van de prijswin naars staan zoals gewoonlijk vermeld op de puzzelpagina. Onder hen de naam van me vrouw A.J. Man-Van Veen uit Oegstgeest, die duizend gul den uit de extra prijzenpot ontvangen zal.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1