Het blijft nog sukkelen met Rini van Bracht Maar BAART: IEMANDS SCHAAKSPORT KAN LEVEN VERWOESTEN" Favoriet zonder zelfvertrouwen Sefiaiapla mm bank. LEIDSE SPAARBANK Judoka Jim van de Berg blijft ondanks zijn zilveren medaille gewoon zijn biertjes drinken Goede start tennisteam Italië ZATERDAG 18 DECEMBER 1976 heeswijk - Rinie van Bracht maakt zware dagen door in het dorpscafé van Van Erp te Heeswijk, waar in een feestzaaltje het nationale kam pioenschap driebanden een grillige tweede dag beleefde. De 29-jarige Waalwijker tuimelde vorig jaar in de titelstrijd te Leeuwarden diep van zijn troon, die hij al drie keer had bezet. Hij moest met de zesde plaats genoegen nemen en hoopt nu het verloren terrein terug te kunnen winnen, waarbij hij het ge luk heeft dat een man als Christ van der Smissen afwezig is. Het ligt dus voor de hand dat Van Stroef begin van zesdaagse in Maastricht MAASTRICHT - De eerste zes daagse van Maastricht is gistera vond enigszins moeizaam op gang gekomen. Toen de Maastrichtse wethouder van sportzaken, de heer Bols, om acht uur het officiële startschot loste, was de Eurohal ge vuld met zo'n 2000 toeschouwers. Wedstrijdleider Peter Post maakte zich daarover weinig zorgen. De er varen zesdaagse-man zei: ,,De eer ste dag is altijd de slechtst bezoch te. Ik ben ervan overtuigd dat het in het weekeinde storm zal lopen in Maastricht". Op de eerste avond leverden de tien koppels meteen al felle strijd. Het spel werd op de wagen geholpen door niemand minder dan René Pijnen, die alle overige koppels verraste en met Günther Haritz snel een ronde voorsprong nam. Op het ogenblik echter dat het tweetal dacht even te kunnen uitrusten van de vermoeienissen, sloegen de koppels Peffgen/Fritz en Ser- cu/Gilmore hard terug. Zij maakten direct de achterstand goed. Zo kwam er al vrij vroeg een afschei ding in het veld tot stand. Geen van de overige koppels slaagde er na melijk nog in het gat te overbrug gen. De eerste overwinning van de avond ging overigens ook naar René Pijnen, die de snelle Belg Pa trick Sercu in de eindsprint van de koppelkoers met gering verschil versloeg. Sercu nam echter revan che in de dernykoers, die hij won voor Pijnen. Het waren spannende koersen, die de toeschouwers in tens volgden. De door Post gekozen zesdaagse-formule, jachten afwis selen met onder andere koppel-, derny-'en afvalkoersen, lijkt ook in Maastricht een goede greep te zijn. Bracht, nog altijd onze driebanden favoriet, onder flinke druk speelt in Heeswijk. Het bewijs daarvan werd op de eerste dag al bewezen toen hij na een fikse voorsprong toch nog door de mand viel tegen Piet de Jong. En ook gisteren bleek het zelfvertrouwen van Van Bracht nog steeds op een laag pitje te staan, hoewel hij van Sundquest, die in hoofdzaak kader en libre speelt, weinig te vrezen had. Van Bracht, nadat hij de partij tegen Sundquest met 60-35 in 57 beurten had gewon nen: "Ik voel gewoon dat er partijen van rond de 40 beurten in zitten, maar ik wil het spel op overhouden spelen en dan moet het ook wel een beetje lopen. Trouwens in de voor wedstrijden heb ik toch sterk ge speeld". Van Bracht speelt echter scrupu leus, elk stootbeeld uitvoerig ver kennend. passend en metend. En als hij dan eindelijk besloten heeft te stoten haalt hij de keu wel zo'n 20 keer op en neer alvorens de speel bal weg te zenden. Zijn spel is angs tvallig op de verdediging gericht, ook zelfs als hij een flinke voor- Sprong heeft. Allemaal tekenen van gebrek aan zelfvertrouwen. En als hij de ballen gunstig aan de korte band heeft, weet hij er ook niet goed raad mee. Hoe geheel anders opereert de 58- jarige Jan Doggen, die twee jaar ge leden nog driemaal achtereen de ti tel voor Van Bracht wegkaapte. Hij knalt er lustig op los, liever met vijf banden dan met drie, waarmee de grijze Brabander bewijst dat de aanval nog altijd een uitstekende verdediging kan zijn. Tegen titel verdediger Herman Popeyus, ook al in de 50, moest Doggen evenwel zijn gevaarlijke wapens trekken. Popeyus, die nog altijd een grim mige vechtjas is, befaamd om zijn harmonikastoten, scoorde regel matiger dan Doggen en gaf zijn tegenstander de nekslag in de 49e beurt met een serie van acht. Delftenaar Joop de Wilde bracht Henny de Ruyter een geheide eer ste nederlaag toe van 60-30 in slechts 49 beurten. De Ruyter heeft zich voor dit toernooi echter niet intensief voorbereid, zodat het hem zelfs verwonderde dat hij na de eer ste dag alleen aan de kop stond. Vooral halverwege de partij liep De Wilde snel weg met enige series van vijf, één van vier, en één van zeven, 's Avonds werden echter de rollen omgekeerd. Jan Doggen vloerde Joop de Wilde in een enerverende partij met 60-55 in 58 beurten. Na 31 beurten was de stand ook 31-31, maar toen scoorde Doggen in 15 beurten 27 caramboles. Dat was teveel voor De Wilde, hoe wel de Delftse timmerman in dit duel driemaal een serie van zeven produceerde. ADVERTENTIE Popeyus moest tegen Henny de Ruyter tenslotte nog een punt uit handen geven, hoewel hij vijf beur ten voor het einde een comforta bele voorsprong had van 48-59. De Ruyter ging toen echter met vijf, drie, één en drie naar het einde. Po peyus redde tenslotte nog de re mise door in de nabeurt de laatste carambole te fabriceren. Ook in de tweede partij van giste ren bleef het ernstig sukkelen met Van Bracht. Hij speelde tegen Bro- sens zonder enkele inspiratie of brille. VOETBAL AFGELAST VOETBAL - In de strijd om de Westduitse voetbalbeker heeft Kai- serslautern gisteren met 3-1 verlo ren van Bayern Uerdingen. Kai- serslautern is hierdoor uitgescha keld. TENNIS - In het toernooi om de officieuze wereldtitel in het ge- Twente. Gouda. Drente, Gelder- DEN HAAG - In verband met de slechte gesteldheid van de ter reinen is het volledige programma van het zaterdag voetbal afgelast. Ook in de afdelingen van de KNVB wordt zaterdag niet gespeeld. Van het zondagvoetbal zijn de wed strijden in district zuid 1 alsmede in de afdelingen Arnhem, Friesland, Zwolle, Dordrecht, Rotterdam, iSASSENHEIM - De "beer van Sassenheim" was afgelopen zon dag even los. Als een eigentijdse Ju- lius Ceasar (ik kwam, ik zag, ik overwon) deed de in de judowereld vrijwel onbekende Jim van de Berg van zich spreken. Met een zilveren medaille kwam de inmiddels in de ketenen geslagen Van de Berg te rug van de Nederlandse kampioen schappen judo. In Maastricht wist hij zich tot ieders verbazing in de klasse alle categoriën regelrecht voor de finale te plaatsen. Nog ge heel onder de indruk van zijn pres taties moest hij het in de finale ech ter afleggen tegen Nederlands be ste judoër van dit moment, Jan Bosman. Een tweede plaats voor Jim van de Berg. Het was meer dan hij ooit durfde te hopen: "Omdat ik tijdens de Zuidhollandse kampioen schappen een tweede plaats be haalde, was ik gerechtigd om aan de NK mee te doen. Ik ben louter om wille van de ervaring naar Maastricht gegaan. Het is gewoon leuk om het allemaal eens mee te kunnen maken. Ik ging even kij ken". Het bleef echter niet bij kijken. Zonder zich al te veel in te spannen werd hij winnaar van zijn poule ("Bij judokampioenschappen zijn er twee dingen mogelijk: óf je hebt een gunstige loting, óf je moet je kapot vechten"). Van de Berg: "Op dat moment was ik al erg tevreden Jim van de Berg: de "beer' was even los. over mijn prestaties. Toen die fina lepartij tegen Jan Bosman. Ik had gelukkig nog gelegenheid gehad om hem in actie te zien en zijn favo riete xvorpen te bekijken. Toen ik echter tegenover hem op de mat stond had ik mijn hoofd er hele maal niet bij. Ik stond nog na te ge nieten van mijn prestaties. Daar naast lette ik teveel op de inzet van zijn favoriete worp. Bosman deed echter wat anders. Toen ik 's avonds de partij nog eens in Studio Sport zag, bemerkte ik pas hoe pas sief ik in de finale heb staan vech ten. Terecht werd er dan ook op gemerkt dat voor Bosman de finale slechts een formaliteit was. Niet dat ik van hem had kunnen winnen, maar ik had toch wel wat meer tegenstand kunnen bieden". Ofschoon Jim van de Berg erg te vreden is over zijn prestatie (hij kwam net uit dienst, waar hij bij de commando's zat) blijft hij er wel nuchter onder. Judo is voor hem een liefhebberij en hij heeft daarom geen zin om vier uur per dag op de mat te staan om te trainen. Het zou voor hem echter wel een andere zaak zijn als Peter Snijders, de bondscoach, hem vanwege zijn prestaties zou vragen. Zoals iedere sportman heeft ook Van de Berg ambities. Wereld- en Europese kampioenschappen spreken erg aan. De Olympische Spelen in Moskou helemaal. "Als ze mij zou den vragen voor de kernploeg en ze garanderen me dat ik een kans maak op uitzending naar een van die evenementen, dan is dat andere koek. Maar voorlopig /.ie ik de ju- dosport louter als liefhebberij. Ik leg mezelf dan ook geen beperkin gen op vanwege de prestaties. Ik blijf mijn biertje drinken en ga er niet voor in armoe leven". WALTER OOMEN mengd dubbelspel hebben Betty Stöve en Frew Mcmillan in de kwa lificatieronde gewonnen van het duo Francoise Durr/Sherwood Stewart. ZWEMMEN - Een zwemploeg van AZC heeft gisteren in Amersfoort het Nederlands record 10x100 me ter vrije slag verbeterd. SKI - De Oostenrijker Klammer heeft gisteren in Val Gardena de eerste afdaling, meetellend voor de wereldbeker, van dit seizoen ge wonnen. BOKSEN - De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Mohammed Ali volgend jaar zijn wereldtitel zal verdedigen tegen de Zuidafrikaan Mike Schutte. land, Zeeland, Noord-Brabant, Groningen en Noord-Holland afge last. DL/Amsterdam uitgeschakeld AMSTERDAM - Het damesteam van de tafeltennisvereniging DL/Amsterdam is gisteravond uit geschakeld in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Am sterdamse dames verloren van de Hongaarse kampioensploeg Statis- tika Boedapest met 3-5. SANTIAGO - Italië heeft gisteren in de finale van het tennistoernooi om de Davis beker, die in Santiago (Chili) wordt gehouden, een voor sprong van 2-0 op Chili genomen. Het eerste enkelspel leverde een overwinning op voor de 23-jarige Corrado Barazzutti, die Jaime Fillol in vier sets versloeg: 7-5 4-6 7-5 6-1 Panatta had weinig moeite met Cornejo: 3-6, 1-6, 3-6. De trainer van het Italiaanse tennis team, kon de spanning niet meer aan. Mario Belladirnelli kreeg een hartaanval. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. De Spanjaard Manuel Orantes en de Amerikaan Harold Solomon hebben gisteren in Las Vegas (V.ST.) hun eerste kwalificatiewed strijd in het toernooi om de „chal lenge" beker gewonnen. Orantes versloeg Ilie Nastase (Roe.) met 7-5, 3-6,6-4 en Solomon zegevierde met 6-3, 6-4 over Rod Laver (Aus.). De vier spelers vormen een groep waaruit de eerste twee zich plaat sen voor de halve finales van het toernooi, dat met 320.000 dollar (ongeveer 800.000 gulden) geno teerd is. De winnaar van die halve eindstrijd ontvangt 50.000 dollar en komt op 10 april in de finale uit tegen Jimmy Connors. De Ameri kaan plaatste zich twee weken ge leden, eveneens in Las Vegas, voor de eindstrijd. ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS - VEL0 LDWS-terrein Sportpark "De Vliet" OEGSTGEEST - Joan Baart houdt er een ge heel eigen mening over het schaken op na. De Nederlandsche jeug- kampioen, die tijdens het jeugd wereldkam pioenschap in Gronin gen (van 21 december tot 5 januari) een hoge plek wussen de 60 deel nemers wordt toebe dacht, ziet niet alleen de positieve kanten van het spel. Hij onderkent ook de „gevaren". „Schaken voor kleine kinderen is net zoiets als ze aan de drank brengen", waar schuwt baart. „Er be staat een groot gevaar voor verslaving. Pas als je het relatieve van het spel inziet of in kan zien, kun je je ermee bezig gaan houden. Is dat niet het geval dan kan de schaaksport een desa streuze invloed hebben op het karakter van de mens. Schaken is dan in staat iemands leven te verwoesten". Baart zelf heeft de „fatale liefde voor Caissa" (de godin van het schaakspel) dan ook prijsgege ven en is welbewust bezig zich aan de greep van het schaken te onttrekken. „Het herontdekken van het christelijk geloof, waar ik me nu intensief mee bezig hou, heeft nieuwe perspectieven voor me geopend. Het christelijk ge loof heeft de plaats van het scha ken in mijn leven verkleind". Dat is weieens anders geweest, onderkent de 18-jarige Oegst- geestemaar zelf. Vooral toen zijn carrière binnen de sport uiterst voorspoedig verliep. Baart im mers, kan ondanks zijn jeugdige leeftijd al bogen op een lange lijst van knappe prestaties. Duide lijke uitschieters daarbij: de winst in het kandidatentoernooi in Doetinchem in 1974 en het ver overen van het Nederlands jeugdkampioenschap in het afge lopen jaar. Op die' momenten leefde bij de student Slavische ta len de gedachte om ooit eens profschaker te worden. Vooral omdat het spel hem uitermate boeide (en nog boeit); „Het spel had, en heeft een mystieke aan trekkingskracht op me. Van het schaken gaat een grote schoon heid uit. Dan bedoel ik niet direct de offercombihaties, maar juist de eenvoud. Met behulp van je creativiteit moetje een probleem oplossen, waarna de uitwerking dan vaak van een verrassende en boeiende eenvoud kan zijn. Het schaken is een uitdaging aan het intellect. Uniek is het bevredi gend gevoel dat winnen je Desondanks kon dat gevoel niet zegevieren over de realitiet, Baart zet zich nu scherp af tegen het idee profschaker te worden. „Dat lijkt mij een uiterst een zijdige le venswijze in te houden, waarbij keihard gewerkt moet worden voor te weinig geld. De roem die je erbij kunt oogsten, weegt niet op tegen de nadelen, al besef ik wel dat die „bovenbouw" nodig is om het schaken populair te houden en te maken". Vandaar ook dat Baart niemand het recht zal ontzeggen tot de rijen van de professionals toe te treden. Zeker zijn jeugdrivaal John van der Wiel niet. Baart: "Ik acht hem ook talentvoller dan mezelf. Hij zal me stellig voorbij gaan, als dat al niet het geval is. Wel zal hij van de overgang naar de profs spijt krijgen, maar hij moet maar doen wat hij niet laten kan. Ik vrees dat hij het wel tot prof zal brengen Wat zijn eigen prestaties betreft stelt hij zich aanmerkelijk be scheidener op. In het besef dat "schakers buitenbeentjes zijn, met een ongebreidelde geldin gsdrang (die zich uit. in opvallend gedrag)", wil hij zichzelf persé niet zo gedragen. Baart verwacht dan ook weinig van de strijd om de jeugd wereldtitel, zegt te zullen eindigen als vijftiende of twintig ste. Ook al omdat hij geen tijd heeft voor een goede theoretische voorbereiding. Wel acht hij zich in het voordeel waar de mentale begeleiding ter sprake komt. De 69-jarige schaaknestor en oud- LSG-speler Jan Koet speelt daarbij een grote rol. Baart "Hij is een uitzondering onder de schakers. Bij een eventuele tegenslag kan hij voor de opkik ker zorgen. Bovendien kent hij de schaakwereld door en door en is hij een trouw supporter van mij. Daardoor is hij in staat goede ad viezen te geven". Raad die Baart graag opvolgt,, ook binnen zijn club LSG, waar mee hij een speciale band heeft opgebouwd. "Ik heb er altijd ge speeld en ik heb het er ook altijd naar mijn zin gehad. LSG is een "jonge", dynamische club, waar initiatief van uitgaat. Het verschil met Philidor is dat LSG meer een vereniging voor schakers is. Phi lidor is meer een club voor schaak"spelers". LSG I (waarvan Baart kopman is) is ook een hechte eenheid, wat een zeer be langrijke bijdrage levert aan mijn spelvreugde". Spelvreugde die hij ook hoopt te vinden tijdens het WK-toernooi, waarvoor de Schaakbond hem overigens nog geen secondant heeft toegewezen. Baart zal zich in ieder geval volledig inzetten, al bekijkt hij het schaken zeer af standelijk. "Ik heb geen ambities meer in het schaken. Het is een aangename vrijetijdsbesteding voor me geworden. Een hobby, net zoals muziek". RUUD DOBBELAAR WAT ZIE IK CAAR KAO HEB JiJ MOö 'Kl LEKkER NAAKITJE \r

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13