in Shell benzine zorgt voor zuiniger rijden. Schmidt erkent fouten Nixon moet afluisteren vergoeden Nederland niet alleen in Israël geïnteresseerd" Europees parlement keurt begroting van EG goed In matte regerings verklaring Zoon Oetker vrij na ontvoering FRAUDE BU BANK OF ENGLAND PREMIER MIKI NEEMT ONTSLAG Van der Stoel VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 BUITENLAND A.SJD Haal het testrapport met alle feiten bij uw Shell tankstation. Of vraag het even aan bij Shell Nederland Verkoopmij B.V., Antwoordnummer 175,Rotterdam- telefoon 010 - 69 6112. ^fgrfvan Andrew Young ambassadeur van Amerika bij de VN. PLAINS (DPA/Reuter) Jimmy Carter heeft de 44- jarige Congresafgevaardigde Andrew Young uit Georgia benoemd tot nieuwe Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Young wordt daarmee de eerste ne ger die een hoge post aan vaardt in de regering die Car ter samenstelt voordat hij op 20 januari de opvolger van Gerald Ford wordt in het Witte Huis. Tijdens de persconferentie in Plains, waarop Carter de be noeming bekendmaakte, deelde de gekozen president mee dat Andrew Young (een vroegere strijder voor de bur gerrechten) met goedkeuring van de nieuwe minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance de rang van minister zal hebben. Met dit besluit wil Carter het belang onderstre pen dat hij toekent aan de toekomstige dialoog met de derde wereld. Volgens de verwachting heeft Carter de 48-jarige hoogleraar Zbigniew Brzezinski be noemd tot zijn nationaal vei ligheidsadviseur. Brzezinski (van Poolse afkomst) was een van de belangrijkste advi seurs van Carter op het ge bied van de buitenlandse po litiek. Hij krijgt nu de functie die voor Henry Kissinger het invloedrijke startpunt bete kende van zijn carrière als Amerika's prominente pion in wereldzaken. Jimmy Carter kondigde tevens de benoeming aan van de 52- jarige Charles Schultze tot voorzitter van de raad van economische adviseurs, een functie die eveneens een mi nistersrang kent. Schultze was hoofd bureau begrotin gen van het Witte Huis onder de regering Johnson. Met de jongste benoemingen heeft Carter nu zeven belang rijke regeringsfuncties een bezetting gegeven. Young is een nieuw type politi cus, dat niet behoort tot het politieke establishment. Men acht ht'; mogelijk dat hij hier door voor Amerika de ge loofwaardigheid van het zwarte Afrika kan winnen. De zwarten in Soweto in Zuid- Afrika zien plotseling dat de Verenigde Staten vertegen woordigd worden door ie mand, die in de jaren zestig in Birmingham in Alabama het zelfde beleefde, als zij nu meemaken. Young stond kortgeleden nog sceptisch tegenover de nieuwe baan. "Het is een prachtige gelegenheid, maar ook een zelfmoordbaan", zo zei hij woensdag nog. Hij kent de geschiedenis van zijn voorgangers maar al te goed. Adlai Stevenson moest voor John F. Kennedy de waarheid verloochenen bij de invasie in de Varkensbaai. Arthur Goldberg was het VN- vijgeblad van Lyndon John son voor de Vietnam-oorlog. Daniel Patrick Moynihan had het moeilijk met de geringe bewegingsvrijheid die de po litiek van Henry Kissinger hem bood- Desondanks heeft Young, na veel aandringen overigens, Carters aanbod geaccepteerd. MÜNCHEN (DPA) - De 25-jarige gelijknamige zoon van de Westduitse ondernemer Richard Oetker is gisteravond vrijgelaten, nadat hij dins dag in de buurt van München werd ontvoerd. Om zeven uur werd hij door de nog onbekende ontvoerders vrijgelaten nadat de familie Oetker een losgeld van 21 miljoen gulden had betaald. De politie van München maakte de ontvoering pas bekend na een afspraak met de pers geen publiciteit aan de zaak te verlenen. Richard Oetker werd dinsdagavond rond negen uur in Freising bij Mün chen ontvoerd. Gistermiddag om 12.15 uur overhandigde de broer van de ontvoerde het losgeld aan een van de ontvoerders in het stadscen trum van München. Het bedrag werd in biljetten van duizend in een aantal koffers gedaan en tenslotte overgeladen in een grote kist. De ontvoerders hadden de broer van Richard Oetker eerst naar verschil- lende punten in de stad gedirigeerd. Dp duitsp ■nnlitip innnt m Dotiof Volgens de politie heeft het Oetker-concern, een van de grootste leven- Groshei (30) die ervan wordt ver smiddelenbedrijven in Europa, het losgeld ter beschikking gesteld. dSSd, 21 müo^eZöb^ge- de30^rige stretel. gS&Sdb&id!teheKnge^kt 06 gr°0tSte 0°" Richard Oetker (25). BONN (SP) - In een uitvoerige maar onge nspireerde ver klaring die gekenmerkt werd door het ontbreken van stoutmoedige visies of onbetaalbare beloften, heeft giste ren de sociaal-democratische bondskanselier Helmut Schmidt in de Bondsdag het sociaal-liberale regeringspro gramma voor de komende vier jaar ontvouwd. e Dat het nauwelijks tot de in dit land gebruikelijke polemische botsing kwam, was zeker vrijblijvendheid ronduit toe te geven dat de regering een fout had gemaakt toen zij had n de overwogen een reeds beloofde ver- dan hoging met tien procent twee uur durende regeringsverkla- derdomspensioenen te verschui ling. Bovendien had Schmidt al ven van 1 juli volgend jaar naar 1 dadelijk bij het begin de CDU-CSU januari 1978. „Geen regering is on- de wind uit de zeilen genomen door feilbaar, dat denken alleen totali- - hoogst ongewoon Nieuwe zelfmoord- r zijn doen- taire regeringen van zichzelf', al- dus de Westduitse regeringsleider. Wonden likken poging van Gilmore De matheid van de reacties der op positie was er stellig ook het gevolg dat de CSU en CDU nog druk SALT LAKE CITY (UPI) - Gary bezig zijn de eigen wonden te lik- Gilmore heeft gisteren in zijn ge- ken, nadat CSU-voorzitter vangeniscel in Utah getracht zelf- Franz-Josef Strauss eerst een eind moord te plegen. Woensdag had de had gemaakt aan de gemeenschap- rechter zijn terechtstelling op 17 ja- pelijke fractie en dat vervolgens nuari vastgesteld. ongedaan maakte. Slechts een en- De ter dood veroordeelde 36-jarige kele maal ontstond de rumoerige moordenaar werd gisterochtend sfeer, die zo vaak tekenend is voor bewusteloos in zijn cel aangetrof- belangrijke debatten in de Bonds- fen en een uur later naar het zie- dag. Dat gebeurde o.a. toen kenhuis van de universiteit van Schmidt te kennen gaf dat er alleen Utah gebracht. van sociale verbeteringen, zoals Een woordvoerder van dit zieken- een grotere kinderbijslag, sprake huis zei dat Gilmore blijkbaar te- zou kunnen zijn als de CDU-CSU veel pillen heeft ingenomen en dat een verzet tegen de verhoging van zijn toestand kritiek is. de btw (van 11 naar 13 pro- Het is voor zover bekend de tweede cent) zou opgeven, poging tot zelfmoord van Gilmore. Groei Continuïteit en liberaliteit waren de ijgering-Schmidt als een van de belangrijkste taken in een land waar waarschijnlijk nog deze maand het aantal werklozen weer boven de een miljoen-grens zal stij gen. Hij legde (tot genoegen van de oppositie) de nadruk op de beteke nis van het prestatiebeginsel: zon der de persoonlijke inspanning geen verdiensten, zonder verdien sten niet het geld voor verbeterin gen. Maar wie bij de linkervleugel van de SPD dit al te pragmatisch in de oren klonk, kon troost vinden bij Schmidts verklaring dat prive- eigendom sociale verplichtingen oplegt. En de overheid zou gaarne een corrigerende functie hebben als het prive-initiatief tekort schiet Als praktische bijdrage tot de ver betering van het sociale klimaat kondigde de kanselier een investe ringsprogramma aan, dat zonodig de werkgelegenheid moet verbete ren door openbare projecten op het gebied van milieu en verkeer in uit voering te nemen. Ontvoerders Oriol bekend MADRID (AFP) - De vier ontvoer ders van de hoge Spaanse functio naris Antonio Maria de Oriol zijn door de familie op foto's herkend, zo is gisteravond uit politiekringen in Madrid vernomen. De foto's werden gisteravond via televisie en pers verspreid. De Spaanse politie speurt intens omdat vanavond om middernacht het ultimatum van de ontvoerders afloopt. Deze eisen vrijlating van 15 politieke gevangenen. Er zouden voorts nog vier leden van de „antifascistische verzetsgroep van de eerste oktober", die voor de ontvoering verantwoordelijk is, zijn herkend. Onder de nu geïnden- tificeerden zouden er enkelen zijn die ervan worden verdacht vorig jaar op 1 oktober vier politieman nen in Madrid te hebben vermoord. Als namen worden opgegeven de 28-jarige Pio Moa Rodriguez, ver dacht van moord op een politie man, de 29-jarige Rafael Alvarez Gomez, de 29-jarige Abelardo Col- lado Araujo, de 26-jarige Jose-Luis Gonzalez Zazo, die al tweemaal eerder is gearresteerd, en tenslotte de 26-jarige Enrique Cerdan Calix- to. Al dezen hebben een leidende functie of zijn lid van de in Spanje verboden communistische partij. Kernenergie Over het hete hangijzer van de nieuw te bouwen kernenergiecen trales zei hij, dat vergunningen al leen nog maar mogen worden afge geven als de kwestie van de veilige opslag van atoomafval voorgoed is geregeld. Bovendien wil hij de in spraak van de burgers beter regelen dan tot nu toe in de Bondsrepu bliek het geval is geweest de men sen, vaak onverwacht voor een vol dongen feit gesteld, hebben vol gens de regeringsleider alle reden zich verontrust en verontwaar digd te voelen. Een ander gevoelig punt is en blijft het stelselmatig weren van „extre misten" uit openbare functies, een houding die in de Westduitse prak tijk tot veel hachelijke snuffelarij naar de gezindheid van sollicitan ten heeft geleid. Schmidt zei er on dermeer dit van: Overheidsinstel lingen mogen alleen bij de BVD in formaties vragen als het werkelijk fr j r j de bedoeling is de betrokken solli- de Bank of England en vyf anderen cjtam aan ,e steUen en de [rouw aan aangehouden m verband met .een de grondwet van de betrokkene de fraude die een bedrag van een mil- iaatste nog te vervullen voorwaarde joen pond sterling (ruim 4 miljoen v00r aansteUing is. Voor (niet- gulden) zou omvatten. ambtelijke) arbeiders en employes Onder de gearresteerden zijn in openbare dienst wil hij alleen rechtskundige adviseurs en beleg- dan een navraag bü de BVD wan- gingsmakelaars die hun kantoren neer de betrokkenen werkzaam - de financiële wijk van Londen zUn in voor -s ,ands veiligheid vita. Ie functies. LONDEN (Reuter) - Scotland Yard heeft gisteren een functionaris van 'b'ècToeling hebben. Premier Miki van Japan wordt door verslaggevers be laagd na het bekend worden van zijn ontslag. TOKIO (UPI) - Premier Takeo Miki van Japan heeft zijn ont slag ingediend als voorzitter van de regerende liberaal- democratische partij, LDP. Hij wil hiermee de weg effenen voor het nieuwe parlement om later deze maand een nieuwe premier aan te wijzen. Miki maakte zijn besluit be kend op een bijeenkomst van leiders van de LDP. Hij legde hun tevens een voorstel voor om de conservatieve rege ringspartij te hervormen, die bij de op 5 december gehouden verkiezingen voor het Lager huis een zware nederlaag leed en voor het eerst in haar 21- jarige geschiedenis de abso lute meerderheid in de volks vertegenwoordiging kwij traakte. De LDP zal op 23 december een nieuwe voorzitter kiezen. Deze wordt dan automatisch de premier, aangezien de LDP door de steun van een aantal overgelopen onafhankelijken nog op een kleine meerderheid in het Lagerhuis steunt. Het is waarschijnlijk dat Miki zal worden opgevolgd door Takeo Foekoeda, voormalig vice-premier. Deze legde tij dens de verkiezingscampagne zijn functie neer om het tegen zijn partijgenoot Miki op te nemen. De onder meer door de Lockheed-affaire geteisterde LDP was tijdens die campagne in twee kampen verdeeld, een pro-Miki en een pro-Foekoeda. De tegenstanders van Miki namen het hem zeer kwalijk dat hij zich zo inspande om licht te brengen in het Lockheed-schandaal, waarbij verscheidene hoge LDP- functionarissen betrokken waren. WASHINGTON (Reuter) - Een fe derale rechtbank heeft gisteren bepaald dat oud-president Ri chard Nixon en twee van zijn ad viseurs gehouden zijn schade vergoeding te betalen aan een voormalige medewerker van de nationale veiligheidsraad van het Witte Huis, wiens telefoon gedu rende 21 maanden was afgeluis terd. De rechter zei niet hoeveel Nixon, oud-minister van Justitie John Mitchell en de vroegere leider van de staf van het Witte Huis, Bob Haldeman, moeten betalen. Zulks zou in een verdere behan deling vastgesteld moeten wor den. De eiser is Morton Halperin, toe ntertijd hoofd van de afdeling planning van de raad. Deze ver langt tevens schadevergoeding van een aantal anderen, onder wie minister Kissinger, die toen adviseur voor de nationale vei ligheid was. De rechtbank achtte deze eisen echter niet ontvanke lijk. Het afluisteren van Halperins tele foongesprekken en van anderen begon in mei 1969 nadat geheime informatie over aanvallen op Cambodja door de Amerikaanse luchtmacht naar de pers was uit gelekt. Kissinger had de naam genoemd van Halperin als een van degenen van wie de geheime inlichtingen afkomstig zouden kunnen zijn. Volgens de rechtbank was het af luisteren voortgezet lang nadat zulks voor het achterhalen van de Cambodja-lekken niet meer no dig was en zelfs nadat Halperin niet meer in functie was. Halpein wil in totaal 3 miljoen dollar schadevergoeding... LUXEMBURG (ANP) - Het Euro pees parlement heeft gisteren in Luxemburg de begroting 1977 van de Europese Gemeenschap, die voorziet in uitgaven tot een kleine 31,5 miljard gulden, definitief goedgekeurd. Het overgrote deel van de gelden is bestemd voor het gemeenschappelijk landbouwbe leid. De huidige bevoegdheden geven het parlement de mogelijkheid, de begroting in haar geheel te verwer pen of haar, tot een zeer gering be drag, te amenderen. De begroting werd met 144 stemmen voor, zeven tegen en bij één onthouding goed gekeurd. De algemene commissie van de Euro-Arabische dialoog - de on derhandelingen over samenwer king tussen de negen EG-landen en de eenentwintig leden van de Ara bische Liga - zal in februari in Tu nis opnieuw bijeenkomen. Dit heeft Claude Cheysson, lid van de Europese commissie, in het Euro pees parlement meegedeeld". Het gesprek handelt over economi sche, technische, wetenschappe lijke en culturele samenwerking. Het heeft, naar Nederlandse opvat tingen, een politieke betekenis, maar het zou niet over politieke kwesties moeten gaan, en vooral niet over het Midden Oosten conflict. Maar tijdens de laatste bijeenkomst van de algemene commissie, 18 tot 20 mei in Luxemburg, was de rede van de Arabische voorzitter voor negentiende gewijd aan de situatie in het Midden-Oosten, en die van zijn Europese collega voor min stens eenderde. Mede omdat de Arabische delegaties nauwelijks voorstellen voor concrete samen werkingsprojecten hadden voorbe reid, handelde ook de rest van de besprekingen in Luxemburg voor namelijk over politieke onderwer pen. De dialoog wordt formeel gevoerd door „Europeanen" en „arabieren", niet door vertegenwoordigers van regeringen. De landen van de Eu ropese Gemeenschap wilden slechts op deze voorwaarde in stemmen met een gesprek omdat zij de PLO. de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, niet als volwaar dig gesprekspartner willen erken nen. De PLO is echter wel volwaar dig lid van de Arabische Liga, en de Arabieren droegen er in Luxem burg zorg voor dat het antwoord op de openingstoespraak van de Eu ropese voorzitter werd gegeven door de vertegenwoordiger van de PLO. De algemene commissie, aldus Cheysson, zal richtlijnen opstellen voor de zeven commissies en elf subcommissies waarin samenwer kingsprojecten worden besproken, en die tussen juli en november ze ventien maal bijeen zijn geweest. De laatste maanden is met name voortgang geboekt in de bespre kingen over bescherming van in vesteringen, de algemene voor waarden voor contracten, stan daardisatie van technische nor men, en culturele en wetenschap pelijke samenwerking. 99 CAIRO (AFP) - De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel heeft in een vraaggesprek met het Egyptische dagblad Al Achram verklaard dat Nederland in de Arabische wereld niet alleen geïnteresseerd is in vrienschappelijke betrekkingen met Israël. „Wij hechten net zo veel waarde aan vriendschappelijke betrekkingen met de Arabische wereld", aldus de minister. Van der Stoel reageerde hiermee op de verklaring van zijn interviewer. de hoofdredacteur van Al Achram, dat in de Arabische wereld de ge dachte overheerst dat Nederland „uitgesproken pro-Israëlisch is" is. De minister gaf toe dat „misver standen over het Nederlandse standpunt in het Midden-Oosten conflict enkele malen moeilijkhe den hebben veroorzaakt, die echter inmiddels voor het grootste deel opgelost zijn". Op dit moment wordt algemeen er kend dat „Nederland in het conflict een uitgebalanceerd beleid voert" aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9