HARINGVISSERIJ VREEST LIQUIDATIE "Beter contact nodig tussen huisartsen en Rijnoord" Slotbalin de Driehoorne Vrouw als "loco Ritje naar Sassenheim werd een nachtmerrie voor Piet Bey VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 DEN HAAG - In de Nederlandse ha ringvisserij is grote onrust ontstaan over de eis van Engeland en Ierland, die voor zichzelf nationale visserij zones van vijftig zeemijl willen be houden binnen de gemeenschappe lijke tweehonderd-mijlszone, die de EG begin volgend jaar gaat instellen. De redersvereniging van de Neder landse Zeevisserij heeft naar aanlei ding hiervaan tweemaal achtereen een telegram gezonden naar de Ne derlandse ministers van Landbouw en Visserij en van Buitenlandse Za ken. In beide telegrammen, het eer ste begin november verzonden, het twee gisteren, wordt gezegd dat in williging van het Britse en Ierse ver langen liquidatie zou betekenen van de Nederlandse haringvisserij. De vereniging vertrouwt erop dat de Nederlandse ministers dit nooit zul len toestaan. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, heeft de heer N. Parlevliet, vertegenwoordi ger van de redersvereniging in het produktschapsbestuur, de kwestie ook ter sprake gebracht. Hij vond dat Engeland en Ierland als gereser veerd gebied voor hun nationale vis serij niet meer dan dq twaalfmijls- zone kunnen verlangen. 'Tedere mijl boven die twaalfmijlszone is voor ons noodlottig". olgens een schatting van de reder svereniging komt 70 tot 80 procent van de Nederlandse haringvangsten uit de gebieden, die de Britse en Ierse vijftigmijlszones zouden moe ten vormen. De door Nederlandse vissers aangevoerde maatjesharing, kwalitatief de beste en dus het meest opleverend, komt er allemaal van daan. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een Ford personenauto, bestuurd door een Alphenaar, is gisteravond total loss geraakt. De bestuurder zag een dwars over de Korsteekterweg staande vrachtauto, die aan het draaien was, te laat, raakte in een slip en kwam tot stilstand tegen een boom. De bestuurder liep bij die manoeuvre gekneusde ribben en wat builen en schaafwonden op. De Alphense politie verzoekt getuigen en met name de auto die achter de Ford moet hebben gereden (die richting Zwammerdam ging), con tact met haar op te 01720-93941). Van de Lande benoemd tot nieuwe Bavo- directeur NOORDWIJKERHOUT - Per 1 april zal de heer J. L. M. van de Lande, momenteel als psychiater verbonden aan het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort, de nieuwe geneesheer-directeur zijn van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwijkerhout. Van de Lande volgt de huidige directeur, Th. A. van der Werf. op. Burgemeester: oorzaak problemen bij medici ALPHEN AAN DEN RIJN - Een deel van de problemen rond het Alphense ziekenhuis Rijnoord zijn volgens bur gemeester mr. R. M. Gallas terug te voeren op de verhou ding tussen de huisartsen en de specialisten. De burgemeester, die gisteravond opmerkte in zijn antwoord op de algemene beschouwingen van de gemeenteraad, zei dat getracht zal worden in die verhouding de no dige verandering te brengen. Hoe nodig die verandering is, was dui delijk geworden uit een aantal aan bevelingen van de Nationale Zie kenhuisraad en de Landelijke Spe cialisten Vereniging. Die aanbevelingen resulteerden al in de aanstelling van een medisch directeur, een grotere aanspreek baarheid van het ziekenhuis en de Restauratie kost f 350.000.- KATWIJK - De restauratie van de oude bomschuit KW 88 zal 350.000 gulden gaan kosten. De fa. Gebr. Taat'uit Katwijk heeft een begro ting voor een algehele restauratie van de voormalige garnalenschuit, een zogenaamde „kleine" bom schuit, opgesteld waarin het bedrag van 3,5 ton wordt genoemd. Het uit ongeveer 1910 stammende schip is in beheer bij de gemeente Katwijk. Het is eigendom van het rijk. Voor de restauratie hadden burgemees ter en wethouders van Katwijk aanvankelijk een voorlopig bedrag vastgesteld van 100.000 gulden. Momenteel voert de gemeente Katwijk overleg met het ministerie van CRM en met het Prins Be- rnhardfonds omtrent het verkrij gen van bijdragen in de restaura tiekosten. Zodra hierover gegevens bekend zijn, zullen zij inzake deze ingrijpende klus voorstellen doen aan de gemeenteraad. Daarbij hou den B en W vooralsnog rekening met een gemeentelijk aandeel in de kosten van 150.000 gulden, dat jaarlijkse last zal opleveren van ruim 15.000 gulden. In afwachting van dit alles ligt het schip opgesla gen bij rederij Taat in Katwijk. Van der Werf gaat weg vanwege zijn pensionering. ALPHEN AAN DEN RIJN - De of- ficier van justitie bij de Haagse poli tierechter eiste een week gevange nisstraf tegen een 49-jarige inwoner van Alphen voor het plegen van een misdrijf tegen de zeden. De man had met een minderjarige jongen onzedelijke handelingen gepleegd. De verdediger bepleitte verdachte nog een kans te geven buiten de ge vangenis te blijven. Om die reden veroordeelde de rechter tot 300 gulden boete en voorwaardelijk drie weken gevan genisstraf met proeftijd van 2 jaar. KERSTFLORA HILLEGOM HILLEGOM - Volgende week donderdag kan men in Hillegom de eerste voorjaarsgeuren alweer op snuiven. Om twaalf uur begint dan het Bloembollencentrum een toonstelling van bolgewassen, Kerst-flora. De tentoonstelling donderdag tot en met de dag daarop. Naast vele tul- hyacinthen, freesia's, narcis- andere bloeiende "bolwer- zijn er dit jaar ook Boskoopse ;ters te bewonderen. mogelijkheid tot poliklinisch be vallen in het ziekenhuis. De specialisten zullen er verder be grip voor op moeten kunnen bren gen, dat huisartsen hun handelen kritisch gade slaan; de huisartsen zullen het belang van een zieken huis voor Alphen moeten gaan in zien. Bovendien zal in het bestuur van het ziekenhuis zeer binnenkort een huisarts moeten worden opge nomen. Burgemeester mr. R. M. Gallas meende, dat een gerecht vaardigd optimisme dat een en an der zal leiden tot een beter perspec tief voor het ziekenhuis, gewettigd Danscursus een succes ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo'n 70 bejaarden uit Driehoorne, Wester- hove en Wielewaal, maar ook van daarbuiten, hebben deze week in feesttenue hun laatste dansles van dit seizoen gehad. Dansleraar Van der Moezel kreeg van zijn dankbare cursisten een plan- in april een groot slotbal op stapel staat. Het idee voor deze cursus stijldansen is afkomstig van mevrouw Den Ouden-Jou wstra van de Stichting Open Bejaarden werk, die dansleraar Van der Moezel en zijn vrouw voor de lessen wist te strikken. Het initiatief is enorm ingeslagen en vermoedelijk zullen zich in januari wel weer nieuwe danslustigen aanmelden. De deelnemers van de laatste les hadden zich feestelijk in het lang gestoken, althans wat de vrouwe lijke cursisten betrof. Daarnaast hebben de cursisten zelf een eigen oefenavond ingesteld eens in de veertien dagen. Kortom, de deelnemers hebben er ontzettend veel plezier in en wagen zich behalve aan de traditionele wals of foxtrot met minstens evenveel en thousiasme aan het popgebeuren. NIEUWKOOP - Mevrouw Van der Most, die vorige week tot wethou der in Nieuwkoop is gekozen, zal ook burgemeester Van Montfoort vervangen bij diens afwezigheid. Als zij als loco uitvalt zal Battjes de zaken waarnemen. Aan de portefeuille-verdeling is niets veranderd. Mevrouw Van der Most neemt de portefeuille van drs. Burger in totaliteit over. Dat houdt in: onderwijs, sport, welzijn (cul tuur, jeugdzaken en recreatie), woónverdeling, sociale zaken en preventieve gezondheidszorg. 'Soldaat" is gemeente Noord wijk niets schuldig NOORDWIJK - In de Noordwijkse raad merkte Rubingh (VVD) giste ren op dat het opnemen van de film „Soldaat van Oranje" een goede promotie is geweest voor de bad plaats. Wel had het politie-apparaat heel wat diensten verricht en overuren moeten maken om één en ander goed te laten verlopen. Kun nen deze kosten niet doorberekend worden, was Rubinghs vraag. Nee, was het antwoord van Bonnike, „Net zomin als de brandweer de kosten van het blussingswerk kan verhalen. Bovendien worden de extra-kosten niet door de gemeente maar uit 's Rijks kas betaald". KERAMIEK- EXPOSITIE HAZERSWOUDE - In de hal van het gemeentehuis in Hazerswoude wordt t/m 15 januari een tentoon stelling gehouden. Een selectie uit de keramiekcollectie van de heer W. J. Rust is er geëxposeerd in twaalf vitrines. Keramiek uit West-Europa, China en Japan valt te bewonderen op deze expositie, die de toepasselijke titel "Potjesla tijn" kreeg. KATWIJK - Op zaterdag 18 de cember speelt voetbalvereniging Katwijk I thuis een vriendschappe lijke Wedstrijd tegen "Zuidland". De wedstrijd begint om 14.30 uur. De Hazerswoudse uitgever Huisman heeft dezer dagen een kalender over zijn geboorteplaats op de markt gebracht. Er staan pentekeningen in van de bekende Haagse tekenaar Leo Zeldenrust die in het verleden dikwijls in de streek rond Leiden rondzwierf en talloze karakteristieke pandjes ver eeuwigde. Zeldenrust, die nu in een bejaardentehuis wont,schonk destijds zijn tekeningen aan het Leidse gemeentearchief maar ze zijn nu door Huisman "herontdekt"Bovenstaande tekening laat het voormalige pand van de familie v.d. Meer zien. In 1970 moest jet huisje wijken voor de nieuwbouw van het bejaardencentrum Driehof. Irmgard trouwt De bekende schrijfster van kin derboeken, Irmgard Smits, is vandaag in het huwelijk getre denmet de 31 -jarige hoofdinstructeur-parachutist en vermaard wedstrijdspringer Manfred Krooneman. De 22- jarige operatie-assistente, die werkt in de Anna Kliniek in Leiden en woont in een woonark aan de Zijlsingel, begon op 9-jarige leeftijd met het schrij ven van kinderboekenDat was in een periode dat ze in een Til- burgs ziekenhuis werd behan deld voor tbc. Haar eerste boek .JBlijf lachen Irmgard werd een groot succes en ze ging er mee door. Tot haar 20ste bleef ze schrijven. In totaal verschenen van haar 10 boeken, waarvan er inmiddels in totaal een miljoen zijn verkocht. ,Jk heb nu twee jaar geen tijd gehad om te schrijven"vertelde Irm gard, die nog wel dagelijks ge middeld zo'n tien brieven krijgt van bewonderaars. ,jvlisschien dat ik de draad wel weer opvat. Maar dan waar schijnlijk geen kinderboeken. Om die te kunnen schrijven moet je erg jong zijn", zegt de jonge bruid. „Dan kun je je het beste verplaatsen in de gedach- tenwereld van kinderen. Mijn uitgever belt me wel drie keer per maand op om te vragen of ik alsjeblieft weer wil gaan schrij ven. Maar ik ga nu eerst voor twee maanden naar Amerika. Op vakantie. Wellicht schrijf ik daar dan een boek over." Onder de cadeautjes die Irm gard vandaag worden aange boden zit ook een demonstratie parachutespringen van colle ga's van haar man. Die zouden vanmiddag boven Noordwijk uit een vliegtuig springen om neer te komen bij restaurant Cleyburch waar de bruiloft wordt gehouden. Eigenlijk was het de bedoeling dat de echtge noot van Irmgard ook de sprong zou wagen. Maar de bruidegom heeft het nog niet aangedurfd Hij heeft nog steeds last van het gebroken been dat hij eerder op liep bij een sprong per parachu te. De bruid, die ook parachute kan springen, vertelde mij op haar huwelijksdag liever op de grond te blijven. "Anders raakt mijn kapsel zo in de war". door Herman van Amsterdam Op de zondag voor Dolle Dins dag in september 1944 werd in Sassenheim ter hoogte van de Postbrug de tram Leiden-Haar- lem door zeven Engelse jacht vliegtuigen onder vuur geno men. Twaalf passagiers en de conducteur kwamen daarbij om het leven. Op verzoek van een aantal lezers ging ik na hoe deze rampzalige gebeurtenis zich heeft afgespeeld. Ik ging allereerst op zoek naar de machinist van de bewuste tram. Het is oud-Leidenaar Piet Bey, die nu in Voorschoten woont. De 77-jarige denkt nog dikwijls terug aan die dag. Hij herinnert zich: "Het zal zo rond kwart over een geweest zijn toen haltechef Hagoort het ver treksein gaf en ik vanaf de Leidse remise richting Oegst- geest vertrok. De stemming aan boord was erg goed. De mensen waren opgewekt. Het was stra lend weer." Toen we Oegstgeest uitkwamen viel mijn oog op zeven Engelse jachtvliegtuigen die hoog in de lucht cirkels draaiden. Ze vlo gen met ons mee, merkte ik. Maar ik maakte me er niet zo druk over. Want het waren de zelfde die de hele morgen al bo- Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook schrijven. ven de Leidse binnenstad had den gevlogen, zonder iets te on dernemen. We passeerden de Postbrug. Toen gebeurde het. Uit mijn zijraam zag ik hoe de jagers in een duikvlucht op ons afkwamen. Een paar seconden later werd de tram woest door elkaar geschudAan alle kanten sloegen de kogels in. Ik dook op de vloer en riep tegen de passa giers dat ze hetzelfde moesten doen. Toen ik achterom keek zag ik twee meisjes achter me staan. Van een jaar of vijftien. Ze zaten van onder tot boven onder het bloed. Maar wonder boven wonder mankeerden ze niets. De jagers kwamen nog een keer terug. En we kregen weer zo'n portie. Toen vlogen ze weg. De tram hadden ze aan flarden ge schoten. Van de ongeveer vijf tig passagiers was meer dan de helft gedood of gewond ge raakt. Een van die doden was de Leidse conducteur Vinkesteyn. Op die zondag had hij een dienst overgenomen van zijn collega Breuker, die thuis was gebleven om zijn veijaardag te vieren. In mijn leven heb ik heel wat narigheid meegemaakt maar die paar minuten bij de Postbrug zijn wel de ergste ge weest", zegt Piet Bey, die giste ren in Sassenheim nog eens de plek bezocht waar zijn tram werd beschoten. De bollenschuur (schuin tegen over restaurant De Ui ver), waar toen de doden en gewonden in zijn gedragen, staat er nog steeds. En ook het woonhuisje dat bij de beschieting eveneens door kogels werd doorzeefd. Het stukje bollengrond ernaast was eigendom van de bollen- kweker v. d. Voet. Een Warmonds familielid ver telde mij: "In dat huisje woonde het bejaarde echtpaar Van Eg- mond, dat op het tijdstip van de beschieting ook thuis was. Toen er geschoten werd, zaten ze in de huiskamer. Maar hoewel de kogels door het huis vlogen en daarbij een lamp van de tafel werd geknald, liepen ze geen schrammetje op. En dat mag een wonder heten", aldus v. d. Voet, die kortgeleden tijdens een verjaardag, waar de be schieting van de tram ter sprake kwam, voor het eerst kreeg te horen dat ook zijn schoonzusje toen in die tram heeft gezeten. Ik werd ook opgebeld door een voormalige Sassenheimse op perwachtmeester van politie die vlak na de beschieting te hulp schoot, samen met de zus ters en dokters van het dichtbij gelegen bejaardencentrum St. Bernardus. "Uit mijn onder zoek destijds is gebleken dat de vliegtuigen voor ze aanvielen eerst een paar keer laag zijn overgevlogen. Dat was een soort waarschuwing vooraf. Maar het trampersoneel heeft dat niet als zodanig opgevat. Ergens ook wel te begrijpen, want nog niet eerder was een tram door een vliegtuig bescho ten." Machinist Piet Bey, die na het tragische voorval nooit meer een tram heeft willen besturen, zegt "Via Radio Oranje waren we al een paar dagen van tevo ren aan de weet gekomen dat de Engelse luchtmacht elk rijdend voertuig onder vuur zou nemen. Toch werd de NZH door de Duitsers verplicht de trams te laten rijden. Machinisten en controleurs protesteerden niet. Want ze waren blij dat ze werk hadden. Bovendien, tot die be wuste zondag was er nog geen enkele tram beschoten." Machinist Piet Bey nog eens terug op de plaats van het onheil

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4