"Deken zijn is een zware job" "Leefomstandigheden op marineschepen slecht* DR. V. NOORT NAAR RIDDERKERK Brits Lagerhuis gaai akkoord met een beperkt zelfbestuur T3fc*tÊ VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 LEIDEN - Dr. L. G. A. van Noort (56) is blij dat hij geen deken van Leiden meer is. Hij is dat van pasen 1969 af geweest. Zondag wordt hij in Ridder kerk, een 45.000 inwoners en 5000 rooms-katholieken tellende gemeente tussen Rotterdam en Dordt, geïnstalleerd als pastoor van de Sint Joris- parochie. Gisteravond hebben in de pastorie van de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude velen afscheid van de deken genomen. Daar was ook het driemanschap dat hem in deze functie opvolgt: de pastores J. M. Schlatmann (46), C. A. van Vliet (44) en M. F. P. M. Oomens (30). Waarom dr. Van Noort blij is, is gauw gezegd. "Het is een zware job. Geestelijk nogal belastend. Wel jammer vind ik, de collega's te gaan verlaten en de vele goede beken den, onder wie tal van dominees, ook uit de periode dat ik hier stu dentenpastor was. En dan natuur lijk de Antonius-parochie, waarvan ik de laatste drie jaar pastor ben geweest. Een fijne parochie; dat kan ik voluit zeggen. Met liturgi sche gevoeligheid, zorg om de toe komst van de kerk en aandacht voor de dingen waar het om gaat". Wat hem in Ridderkerk staat te wachten? "Ik weet het werkelijk niet. Daarom kan ik er ook niet met zoveel enthousiasme heengaan. De parochianen wonen er nogal ver spreid. Ook in Slikkerveer, Bolnes en Rijsoord. Oecumenisch zal het klimaat er wel anders zijn dan hier. Mijn gezindheid zou het daar wel eens moeilijk mee kunnen krij gen". Pastor Van Noort gaat het in Ridderkerk, dat hem rap een ge- meentegids toestuurde met letter lijk alles erin, van kerk tot geiten- fokvereniging, gewoon maar pro beren. Maar niet als een spil waar alles om draait. Ver uiteen Hij blijft dus onder de "hoede" van bisschop Simonis. De vraag hoe zijn contacten met deze gedagsd- rager zijn geweest, ontwijkt Van Noort niet "In de persoonlijke sfeer was dat erg prettig. Mgr. Simonis is een zeer hartelijk man en ikzelf hoor, geloof ik, ook niet tot het moeilijkste type. Maar als het ging over zakelijke dingen, het beleid, dan liepen de opvattingen van de bisschop en die van mij ver uiteen. Dat uitte zich op verschillende gebieden. De oecu mene bijvoorbeeld, de catechese en de opbouw van de kerk in de toe komst. Mijn opvatting is, dat, al zouden we heel veel priesters hebben, de leken een grotere verantwoordelijkheid moeten krijgen. Terwijl de bis schop eerder een wat traditioneel kerkbeeld voor zich ziet, waarin de priesters de kerk nog wel dragen". Van Noort voelt het niet als een be lemmering, onder deze bisschop te blijven werken. "Zo invloedrijk zijn de bisschoppen tegenwoordig ook niet meer". Vorming leken Wat een classis (regio) bij de protes tanten is, is een dekenaat bij de ka tholieken. Dat van Leiden omvat naast Leiden: Oegstgeest, Wasse naar, Voorschoten, Leiderdorp en een deel van Zoeterwoude (Hoge Rijndijk). De zestien parochies zijn nogal zelfstandig, zodat een voor name taak van de deken is, een vruchtbare verstandhouding te be vorderen tussen pastores, kerkbes turen en parochieraden, ter wille van een zo goed mogelijk pastoraat. Ook is de deken verantwoordelijk voor de personeelsbezetting. Vroe ger waren er drie geestelijken op 5000 parochianen, nu de helft. Daardoor is de taak van de pastores anders geworden. Moesten ze het eerst zelf runnen, nu proberen zij de gelovigen zoveel mogelijk bij het werk te betrekken. Voor de deken betekent dit dat hij aandacht heeft voor de vorming van leken die ver antwoordelijkheid willen dragen, in liturgie, catechese of huisbezoek. Dr. Van Noort vindt "Leiden" een merkwaardig dekenaat. "De kern is een middelgrote stad, terwijl de meerderheid van de parochies in de randgemeenten ligt. Dat brengt nogal grote verschillen in pastoraal beleid mee. De parochies buiten Leiden zijn in het algemeen wat vi taler. Daar komen de dingen iets gemakkelijker van de grond. Je zou hopen dat de kerk in de stad nog wat meer zichtbaar was". Meren wijk Deken Van Noort heeft van het oe cumenisch experiment "Meren- wijk" geen slapeloze nachten ge had. "Het motief van deze eigensoortige ontwikkeling was dat een geschei den optrekken van de kerken tot het verleden diende te behoren en dat een zo groot mogelijke samen werking zowel voor het kerkelijke leven als het wijkleven het beste zou zijn. Bij de start leek dat een haalbare kaart. Het oecumenische klimaat is in het algemeen wat minder geworden. Dat maakt wat in de Merenwijk wordt ondernomen wel moeilijker, maar ook des te noodzakelijker. Ik ben blij dat de kerken deze weg zijn gegaan. Op kortere termijn zullen ze nog wel op weerstanden stuiten. Die moeten op verstandige en pas torale wijze worden opgelost. Maar op de langere termijn zal dit toch de weg blijken te zijn". Pastor Van Noort staat achter de voor katholieken herkenbare vie ring op de zaterdagavond in de Me renwijk. "Je hoeft je eigen karakter niet te verliezen om oecumenisch werkzaam te zijn". In de manier waarop in deze stad de studente- necclesia functioneert, ziet hij niet minder dan een zegen. PAGINA 23 Dr. Van Noort: .geschikt moment om weg te gaan r Winstpunten Dr. Van Noort kan, zonder daar mee te willen zeggen dat hij dat allemaal heeft gedaan, wel een paar winstpunten acht jaar dekenaat. "De samenwerking tussen de pas tores is duidelijk toegenomen. De catechese bij het basisonderwijs heeft meer vorm gekregen en lijkt met hulp van districtscatecheten ook voor de toekomst veilig ge steld. Er is onder de leken meer bewustworing gekomen, zich uit end in mee verantwoordelijk willen zijn voor het kerkelijk gebeuren. En zoals in het hele bisdom zijn ook in dit dekenaat de kerkelijke finan cien gesaneerd". Pastor Van Noort was hier de eerste deken die op voordracht van pasto res en leden van de parochieraden werd benoemd. Voor zes jaar, met mogelijk twee verlengingen van driejaar. Hij vertrekt één jaar voor het eind van de eerste verlengings termijn. Zijn reden: "Er zijn de laat ste tijd nogal wat jongere pastores in het dekenaat benoemd, en dat is een geschikt moment om met een nieuw beleidsteam in zee te gaan". In het gedrang Waarom plaats v; ding? "Door de schaarste aan priesters is het niet mogelijk, iemand hiervoor vrij te maken. En onder de combi natie deken - pastor kunnen beide in het gedrang komen. Gezien de beslissingen waarvoor hij komt te staan is de geestelijke belasting voor de deken soms wel wat zwaar. Een gespreide verantwoordelijk heid voorkomt dat. In een landelijk rapport wordt ook opgemerkt, dat het functioneren van het dekenaat te veel afhankelijk is van één man, de deken, en dat het te weinig struc tuur kent". Moeite waard Na kerst verhuist pastor Van Noort naar zijn kleine pastorie in Ridder kerk. De parochie daar zal hem nodig hebben. Ze kampt met veel onker kelijkheid. Dat schrikt hem niet af. Als hij er maar mensen aantreft die het de moeite waard vinden zich met hem voor die kerk in te zetten. En die zijn er. Met hun enthousiasme en toerus ting is in belangrijke mate de toe komst van de kerk gemoeid. S. J. DE GROOT De werkgroep"Nieuwe Levensstijl" van de Raad van Kerken in ons land zal zich midden volgend jaar opheffen. Daarvoor in de plaats komt een groep die vooral uit de regio wordt samengesteld. De hoofdtaak van deze groep zal zijn, de nieuwe levensstijl tot een zaak te maken van ge meenten en parochies en van de gehele geloofsgemeenschap. In de afgelopen twee jaar ontstonden rond het thema "nieuwe levensstijl" 700 plaatselijke gespreks- en werkgroepen en verschenen er vier brochu res en een krant. Dr. A. van den Heuvel, secretaris generaal van de Hervormde Kerk, meent, dat de werkgroep nog wat te weing actiegroep is geweest, "in de toekomst zullen we een ruzie moeten aangaan over de harde vertaling van een nieuwe levensstijl, anders blijven we met z'n allen ons middagdutje doen", aldus Van den Heuvel. de Raad van Kerken heeft prof dr. H. Berkhof als voorzitter herkozen. In de plaats van het bestuurslid mgr. M Kok (oud-katholiek), dat niet her kiesbaar was, komt nu een afgevaardigde van de Evangelische Broeder gemeente. Welbehagen De inkomsten binnen de Hervormde Kerk voor het werelddiakonaat zijn dit jaar achtergebleven bij de verwachtingen. Daardoor kan een aantal projecten niet worden gehonoreerd. Er waren ook diaconieën, die uit hun nog beschikbare gelden een extra bedrag schonken. Toch blijft een tekort van f. 500.000 mogelijk. Alle hervormde gemeenten hebben deze maand een poster gekregen be doeld als een herinnering aan de opdracht voor het werelddiakonaat. Ter toelichting wordt gezegd: "als wij uitbundig Sinterklaas vieren en naar hartelust kerstliederen zingen aan een welvoorziene dis, denkt de diaken aan "die anderen". Als de gemeente zingt "In mensen een welbehagen", denkt hij (of zij): welke mensen; ook die mensen daar en daar in de wereld? De diaken mag natuurlijk niet het feest vergallen. Beslist niet. God is een God van overvloed. Maar als Hij ons dan overvloed geeft, wat is dan ons antwoord?" Het gironummer van de Generale Diakonale Raad in Utrecht is: 8685. Plaats behouden Dankzij een regeling met de Raad voor de Zending in Oegstgeest kan de hervormde gemeente van Biggekerke - Meliskerke op Walcheren in fe bruari een nieuwe predikant tegemoet zien. De vorige predikant ging weg en toen bleek dat de kleine gemeente niet in staat was een ander te beroepen. Omdat de heer L. Osinga als destrictssecretaris, ten gevolge van een func tieverandering, Zeeland moest loslaten, kwam ook de Raad voor de Zen ding met een vacature te zitten. Een gesprek tussen de Zeeuwse gemeente en de raad resulteerde hierin dat "Oegstgeest" een bijdrage aan de kerkvoogdij van Biggekerke geeft waardoor de predikantsplaats buiten gevaar is gebracht en de nieuwe predikant ruim één dag per week als districtssecretaris voor de zending in Zeeland kan werken. De raad is ook bij het beroepingswerk betrokken geweest. Benoemd werd ds. mr. R.G. ten Kate, nu predikant te Gemert, die van 1946 tot 1961 zendingspredikant in het voormalige Nieuw-Guinea was. Vol gende maand neemt hij afscheid van Gemert en op 6 februari doet hij intrede op Walcheren. Beroepsverbod Uit vertrouwelijke bron in Ts jichoslowaki je is vernomen dat in dit land op elke acht priesters er ten minste één onder het "beroepsverbod" valt. Tot dusver zijn 500 priesters voortijdig met pensioen gestuurd omdat zij weigerden de strenge overheidsvoorschriften op te volgen. Priesters in dit land zijn gedwongen tot een "sacristiebestaan". Contact met hun gelovi gen, vooral met jeugd buiten de kerkgebouwen, wordt zoveel mogelijk tegengegaan. Jaarlijks worden 50 kandidaten tot de priesteropleiding toe gelaten, hoewel de belangstelling vele keren groter is. UTRECHT (ANP) - Volgens FNV- hoofdbestuurder H. Hugenholtz zijn de woon- en leefomstandighe den aan boord van marineschepen erbarmelijk slecht. Hij zegt dit na dat hij een paar dagen met andere vakbondscollega's met de marine het zeegat uit was geweest. Wonen, eten, slapen, studeren, ont spanning, alles moet gebeuren in voor landrotten onvoorstelbaar kleine ruimten. Ook is er wat be treft accommodatie sprake van dis criminatie tussen officieren en niet-officieren. De gewone keurige fauteuiltjes, aldus Hugen holtz. Ook stuitte men op "alcoholi sche discriminatie". Voor de offi cieren is een scala van alcoholische mogelijkheden voorhanden terwijl de manschappen uitsluitend op bier zijn aangeweaen. "Anders komt er troep van", zo verklaarde een officier tegenover de vak bondsbestuurders. "Wij officieren kennen nu eenmaal beter onze grenzen." In de manschappenverblijv schappen bijvoorbeeld zijn aange- geen enkele zitgelegenheid. Er zijn op houten banken, officie- daarentegen kunnen zich in de behaaglijk nestelen in piepkleine kastjes waar je je privé- spullen in kan opbergen maar het burgerpak voor het passagieren kan nergens worden opgehangen. Studeren - noodzakelijk voor het behalen van een hogere graad - is zeker op de oudere schepen waar de accommodatie het slechtst is bijna onmogelijk. Men kan zich nergens afzonderen op een rustig plekje. Veel manschappen klaagden over eenzijdige voorlichting bij de wer ving (zorg datje er bij komt). Toen ze er achter kwamen dat de roman tiek van het zeemansleven tegen valt, dat er onvoldoende accom modatie is en onvoldoende gele genheid om je te bekwamen voor banen in de burgermaatschappij zaten ze al in het schip en vast aan een contract van zes jaar. Wellicht abortus voorstel van SGP en GPV DEN HAAG (SP) - SGP en GPV lopen rond met het plan om een ei gen abortusvoorstel in te dienen. Het is hun bedoeling om zwanger schapsafbreking weer helemaal te verbieden. Zij maken één uitzon dering: alleen als het leven van de vrouw in gevaar is mag het ongebo ren kind worden geaborteerd. Het abortusverbod ligt al sinds 1886 vast in het wetboek van strafrecht. Maar dit is zo verouderd dat zwan gerschapsafbreking in de praktijk volop mogelijk is. Het is SGP en GPV er om begonnen de "gaten" in de wet te dichten, zodat justitie en politie gedwongen zijn weer tegen abortus op te treden. SGP en GPV staan op het stand punt dat het leven vanaf de concep tie beschermd moet worden. Invoering van het SGP/GPV- voorstel betekent sluiting van alle abortusklinieken. Alleen in zie kenhuizen zouden nog zwanger schappen afgebroken mogen wor den. LONDEN (AFP/UPI) - Het Britse Lagerhuis is gisteravond met 292 tegen 247 stemmen akkoord ge gaan met het plan van de regering voor een beperkt zelfbestuur in Schotland en Wales. Eerder op de dag was de regering gezwicht voor de eis van een groot aantal Lagerhuisleden, die wilden dat over deze kwestie in de twee betrokken gebieden een referen dum zou plaatsvinden. Premier Callaghan beloofde het wetsvoor stel in die zin te veranderen. Het wetsvoorstel veroorzaakte ver deeldheid in de rijen van zowel de Labourafgevaardigden als bij de conservatieven. De kleine liberale partij en de Schotse nationalisten stemden voor het regeringsvoor stel. De conservatieve rebellen, die zich niet stoorden aan de opdracht van het partijbestuur tegen te stem men, werden geleid door oud- premier Edward Heath. Een twintigtal Labourafgevaardig den onthield zich van stemming omdat zij van mening zijn dat het wetsontwerp niet ver genoeg gaat. Zij willen een grotere autonomie. Men verwacht dat het referendum niet voor het einde van volgend jaar zal worden gehouden. Vorrink oneens met rechter DEN HAAG (SP) - Milieu minister Irene Vorrink heeft een bestraffende vinger opge heven naar de Duitse rechter die Harm Dost veroordeelde. Vorrink: "die rechter heeft iets gedaan wat hij nooit kan en mag doen." De minister zei dat tij dens een gesprek met de bui tenlandse persvereniging. De Duitse rechter die Dost tot drie jaar en negen maanden cel veroordeelde, vond dat als de Nederlandse justitie niet op treedt tegen handelaars in ver dovende middelen, de Duitse justitie dat wel zal doen. Vorrink: "Het is onoirbaar op deze wijze een boodschap te ge ven, die voor de Nederlandse overheid bestemd is.. Rumor ontkent aantijgingen Lockheed-zaak ROME (Reuter/UPI) - De Italiaanse oud-premier Mariano Rumor en twee voormalige ministers van de fensie hebben gisteravond ontkend ooit steekpenningen van de Ame rikaanse vliegtuigfabriek Lock heed te hebben aangenomen. Zij legden deze verklaringen af tij dens een openbaar verhoor door een speciale commissie van het par lement die een onderzoek instelt naar de beschuldigingen dat Lock heed in 1968 en 1969 twee miljoen dollar aan smeergelden had betaald om te verzekeren dat zij de levering van veertien Hercules- transportvliegtuigen voor de Ita liaanse luchtmacht zou krijgen. Rumor, nu parlementslid, ver klaarde tegenover de commissie dat hij "een slachtoffer is van on zorgvuldige en walgelijke acties". De commissie is een officieel on derzoek begonnen tegen Rumor en elf anderen, onder wie de voorma lige ministers van defensie Luigi Gui en Mario Tanassi. Abortus (1) Met grote verontwaardiging wil ik reageren op de suggestie van uw redactie in de rubriek „Triest" van het LD van 15 december j.l dat de WD Eerste Kamerfractie bij de stembepaling electorale oogmer ken gehad zou hebben. Als lid van deze fractie kan ik met de hand op het hart verklaren dat ieder fractie lid naar eer en geweten gestemd heeft en dat politieke motieven daarbij geen enkele rol hebben ge speeld. Dat de heer Van Thijn, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer en de heer Lamberts als mede indiener zich in deze zin hebben uitgelaten is, hoewel onaanvaard baar, door de emotie na de verwer ping nog verklaarbaar, doch dat de redactie van uw „onafhankelijk" dagblad dit schrij ft acht ik beneden peil. Excuses zouden dan ook op zijn plaats zijn. Het bovenstaande doet niets af aan mijn teleurstelling over de uitslag van de stemming, die zo anders was dan ik verwacht en gehoopt had. Doch in een democratie hebben wij de uitslag van een stemming te ac cepteren en past het niemand modder te werpen naar diegenen, die in een gewetenszaak volgens Lezers schrijven hun overtuiging hebben gestemd. Hier wil ik nog aan toevoegen dat het WD verkiezingsprogramma van 1971 weliswaar legalisering van abortus bepleit doch dat bij de pre sentatie van dit programma exple- ciet gesteld is dat iedere afgevaar digde vrij zou zijn naar eigen gewe ten te stemmen. In het belang van een eerlijke voorlichting had u dit laatste ook moeten vermelden. G. Zoutendijk Lid Eerste Kamer voor de WD Pres. Kennedylaan 167 Oegstgeest Abortus (2) Het is naar mijn overtuiging aller minst triest dat het wetsontwerp tot legalisering van de abortus door de Eerste Kamer is afgewezen, zoals uw hoofdredacteur in het Leidsch Dagblad van 15 december sugge reerde. Het is in de oorlog tegen de ongebo ren kinderen wel een nederlaag voor de aanvallende partij. Zij die zo hard schreeuwen, dat ze „baas in eigen buik" willen zijn, moeten zich wel realiseren, dat ze deze strijdkreet aanheffen op het moment, waarop ze nu juist geen baas in eigen buik meer zijn. Zeker, ieder is baas in eigen buik zolang er geen ander in het geding is, die van nature daar rechten kan doen gelden. Maar wie is er meer baas in de moederschoot, dan het kind, waardoor deze „buik" tot moederschoot wordt? Heeft het ongeboren kind - het meest weer loze kind dat er is - geen recht op bescherming? Het is inderdaad triest - onzegbaar triest - dat dit zo vanzelfsprekende recht waaraan wij allen ons leven danken, niet erkend wordt. Goddank, dat er WD-senatoren zijn geweest, die niet zo politiek ge slepen waren, dat ze in de strijd om de publieke gunst en om politiek voordeel, de rechten van de kinde ren in de moederschoot hebben opgeofferd. L. F. Gijsbers Van der Marckstraat 16 lieiderdorp ROTTERDAM (ANP) - Met deze foto won de Goudse fotograaf Joop Dorst de zilveren camera 1976. De prijs voor de beste pers foto van het jaar werd gisteren in het Lijnbaancentrum in Rot terdam uitgereikt door Tweede-Kamervoorzitter dr. Anne VondelingDe winnende plaat stelt koningin Juliana voor op het balcon van paleis Soestdijk tijdens het Lockheed- debat in de Tweede Kamer. De vijfhonderd beste van de in to taal 1463 ingezonden foto's zijn tot 17 januari onder de titel "Een jaar te kijk" in het Lijn baancentrum tentoongesteld. Geen plechtigheden bij huwelijksfeest DEN HAAG (ANP) - De Rijksvoor lichtingsdienst heeft gisteren in Den Haag bekendgemaakt, dat in verband met het verlangen van de koningin en de prins der Nederlan den om hun 40-jarig huwelijksfeest uitsluitend in de kring van de fami lie te vieren, door hen het uitdruk kelijk verzoek is gedaan om alle publieke feestelijkheden achter wege te laten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23