LEIDSCH DAGBLAD BOZE VROUWEN BEKLADDEN WD-GEBOUWEN aquaria a Bern stelt beslissing Meuten weer nit Boekowski verlaat morgen Sowjet-Unie Geloogd Massief Eken vandaag Ex-SS'er krijgt half jaar respijt >k §igel - i met garantie altijd voordeel, vakkundige voorlichting en. .gratis ingericht 5 Vlieland bloemendaal Meubelfabriek JU Oisterwijk VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 OPGERICHT 1 MAART 1860 35117 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BERN (SP) - De Zwitserse Bonds raad heeft nog geen beslissing genomen over een mogelijke uitzetting van Pieter Menten. De Zwitsers willen eerst het nieuwe bewijsmateriaal bestu deren dat ze vandaag vanuit Ne derland hebben gekregen. Het gaat om de documenten die afge lopen dinsdag vanuit Rusland in het Oekrains op het parket van de officier van justitie in Am sterdam zijn aangekomen. De documenten zijn eerst in het Nederlands vertaald en van morgen was men bezig met de vertaling vanuit het Nederlands in het Frans en in het Duits. De eerstvolgende vergadering van de Zwitserse Bondsraad is woensdag, maar ook dan is het nog maar de vraag of er een be slissing over Menten valt. In een begeleidend briefje, dat de Zwitserse regering vanmorgen via de Nederlandse ambassade in Bern kreeg, staat dat de Ne derlandse regering de documen ten ter beschikking van de Zwitsers wil stellen, om zich zo goed mogelijk een mening te kunnen vormen. De Zwitsers hebben inmiddels la ten weten dat ze het aanbod van de Nederlandse regering in dank aanvaarden. Het nieuwe besluit van de Zwitserse Bondsraad wekte protesten bij de politieke partijen, die alle vinden dat er vandaag een beslissing over Menten had moeten worden ge- Het Motorhuis- Leiden/Katwijk/Voorschoten in ons land vandaag aardig zijn best gedaan, het haalt nog niet bij Zwitserland, waar auto mobilisten hun auto onder dikke pakken sneeuw moéten uitgraven. En dan is het nog maar te hopen, dat het hun eigen autó is en niet die van hun buurman. 7* DEN HAAG (ANP) - Di verse gebouwen van de WD zijn in de afgelopen nacht beklad. Ook huizen van enige vooraanstaande WD'ers werden besmeurd met verf en leuzen. De ver antwoordelijkheid voor de actie wordt opgeëist door het Vrouwen Bevrijdings Front (VBF). Dit heeft verklaard ook elders in het land kantoren van de WD te hebben aangepakt uit woede over "het politiek gekronkel van de WD in de Eerste Kamer" in de abortus-kwestie. "Om politieke re denen houden ze een behoorlijke abortuswetgeving tegen" aldus de boze vrouwen. Het VBF verwijt de WD een "agressieve daad tegen de vrouw" en stelt er daarom agres sieve daden tegenover. 32 PAGINA'S De Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt (foto rechts) heeft gisteren zijn be leidsplannen voor de ko mende jaren aan de Bonds dag voorgelegd. Er waren weinig spectaculaire punten in te ontdekken. Of het zou moeten zijn, dat hij ronduit erkende fout te zijn geweest in de zaak van de pensioe nen. "Alleen in totalitaire staten vinden regeringen zichzelf onfeilbaar", zei hij PAGINA 9 Eric Schneider speelt Ham- Iet voor de tweede keer in zijn leven PAGINA 5 Beslissing over "Almelo" verschoven PAGINA 7 Project-film-in-de-buurt toch wel succes PAGINA 11 Nederlandse schaatsers wil len revanche van Noorwe gen PAGINA 17 Dr. Van Noort is blij dat hij geen deken van Leiden meer PAGINA 23 VJ kunt in december nog een Opel kopen tegen de prijS van 1976 maar in de modellen van 1977 De auto wordt in januari '77 afge leverd, dus u rijdt in een '77-er (kenteken wordt in januari afge geven!) Bij bestelling in december leve ring tegen vaste prijs! Vrijblijvende taxatie van uw auto! "Ruil" met Chileense communistische voorman HAMBURG (DPA) - Wilhelm Ro senbaum, een ex-SS'er die in 1968 in Hamburg tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld we gens medeplichtigheid aan moord op honderden joden ir len in 1942 en 1943, is vandaag voor een half jaar uit de gevangenis ont slagen om gezondheidsredenen. Het respijt is hem gegeven door de de regering de deelstaat en Hanzestad Hamburg. Deze zelfde commissie zal voor het verstrijken van de zes maanden be slissen of Rosenbaum al dan niet naar de gevangenis terug moet. Het besluit van de gratiecommissie is aanleiding geweest tot kritiek in politieke kringen in Hamburg. De fractievoorzitter van de CDU in het parlement van Hamburg, Hans- Ulrich Kose, zei dat het respijt „in met verf bewerkt. Ook deze acties de praktijk neerkomt op gratië- zijn geclaimd door het Vrouwen ring". Dit is tegengesproken door Bevrijdings Front. De leuze die de de minister van Justitie van de actievoersters in Rotterdam met deelstaat, Ulrich Klug. Hij heeft erop gewezen dat Rosenbaum al meermalen om gezondheidsrede nen strafopschorting kreeg en dat „in een democratische staat uiter- de aard ook een SS-misdadiger recht p0_ heeft op het indienen van een ver- r0or zoek om gratie". Symbolen Het kantoorv^n het landelijk sfl—x. - - tariaat van de VVD in Den Haag Sratiecomjnissie werd beklad met groene verf en jiSSBm paarse vrouwensymbolen. Twee ruiten zijn ingegooid, binnen werd een baksteen aangetroffen. In Rotterdam wérd het kantoor van de plaatselijke afdeling van de WD aan De Meent, in het centrum van 'de stad, met verf beklad. Het huis van het Eerste-Kamerlid me- Haya van Someren werd MOSKOU (Reuter) - De promi nente Russische dissident Wla- dimir Boekowski, die wegens afwijkende politieke meningen zeven jaar uitzit, zal morgen wor den vrijgelaten en op een vlieg tuig naar Zwitserland worden ge zet. Dit is vandaag in Moskou bekend gemaakt door atoömfysicus And- rei Sacharow, eveneens een vooraanstaande figuur in dissi dentenkringen. Volgens hem hebben de Sowjet- autoriteiten Boekowski's moeder op 14 december laten weten dat haar zoon in ruil voor het vrijlaten door Chili van de Chileense communistische yoorman Luis CorvQlan, wordt uitgewezen. Noch het nieuws over Boekowski's aanstaande vrijlating, noch dat over een Russisch-Chileense ruil' is in Moskou van officiële zijde bevestigd. De Chileense militaire junta had in november aangeboden de 60- jarige Corvolan vrij te laten, wan neer Moskou Boekowski zou la ten vertrekken. Een Deense journalist, die Corvo lan kort daarna interviewde, reldkundig werd gemaakt toen hij de Nobel-vredesprijs voor 1975 had gekregen. Voor Boekowski's vrijlating is on- vermoeibaar geijverd door Am nesty International, andere hu manitaire organisaties, maar vooral door zijn moeder, me vrouw Boekowskaja. Volgens Sacharow heeft mevrouw Boekowskaja het verheugende nieuws over haar zoon aan de deur van haar Moskouse appar tement vernomen van een KGB- officier (geheime politie). Zij zou haar zoon zaterdag op zyn reis naar Zwitserse ballingschap mogen vergezellen. Ook zijn zus ter en een neef zoüden naar Zü- 1 rich meevliegen. Volgens zijn moeder en andere dis sidenten zou Boekowski in slechte gezondheid verkeren. Hij zou ondermeer last hebben van een maagzweer, waarvoor men hem in gevangenschap geen me dische verzorging zou hebben gegeven. Wlad versiteit zal ondernemen als Boe kowski inderdaad de Sowjët-Unie mag verlaten moet nog besproken worden, maar het werd "voor de hand liggend" genoemd dat een af gevaardigde van de universiteit Boekowski zou verwelkomen. Amsterdam Ook in Amsterdam is een gebouw aan de Vondelstraat, waar de WD haar gewestelijk secretariaat heeft op de eerste etage, met rode, groene en blauwe verf beklad. De kleuren zitten tot hoog aan de voorgevel omdat zij met plastic zakjes ertege naan zijn gegooid. De parterre is te vens voorzien van het vrouwelijk symbool in veelvoud. In Nijmegen is het huis van de se cretaris van dat WD-gewest en het huis van een VVD- gemeenteraadslid prooi geworden van de vrouwenactie. De Ridderzaal in Den Haag is ook in de afgelopen nacht beschilderd. Hier kwam in witte verf de zin "Als we een betere wereld willen, moe ten we elkaar zo vaak mogelijk in de ogen zien" te staan. De Haagse poli tie ziet geen verband met de actie tegen de WD. alles weet heeft meldde echter dat de Chileense Zoals bekend heeft de Weidse i i de communistenleider liever gevangenis zou blijven dan vrij te komen door een dergelijk koe- handeltje. De 33-jarige Boekowski, bioloog van zyn vak, heeft helft van zijn leven versiteit diverse pogingen gedaan om hem vrij te krijgen. Boekowski is herhaaldelijk uitgenodigd om aan de Rijks Universiteit Leiden te komen wérken. Afgelopen maan- dan de dag nog is in de Universiteitsraad gevange- een inzameling gehouden die psychiatrische inrich- tweehonderd gulden opbracht-o tingen doorgebracht. In 1972 werd hij tot zeven jaar ver oordeeld wegens 'anti-Sowj et- laster'. Hij zit op het ogenblik in de Wladimir-gevangenis, ten oos- Moskou. Boekowski een kerstgeschenk te geven. Het College van Bestuur van de universiteit heeft zich nog niet over de laatste ontwikkelingen beraden. Een woordvoerder x Boekowski stond nummer één op teit benadrukte dat de berichten lijst van 100 prominente Sowjet-dissidenten in gevangen schap, die door Sacharow we- r de komst van Boekowski r Zwitserland nog niet officieel be vestigd zijn. Welke stappen de uni- Weinig verandering Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw. Matige tot krachtige wind uit oost tot zuidoost. Minimum temperaturen van -1 tot -5 graden, maximum temperaturen rond het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 5.12 uur; onder: 14.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.11 en 12.37 Laagwater te 8.23 en 20.44 uur. e kwaliteit kerstbomen vanaf 17,50 en ander kerstmate-^1 riaal. Om de donkere dagen voor kerst op te vrolijken. Duizenden bloelende cyclamen waar U de mooiste uit mag zoeken. Van 20/12 t/m 24/12 geopend tot 9 uur 's avonds. fzexwtï'3 hoc hoogmadeseweg leiderdorp telefoon 071 -121920 Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eersteklas Europees eiken is béstand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. de Meubelmakers uit het zuiden des lands Expositie in toonzaal Berkel (Z/H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 i Ook op de koopavonden ma. 20. di. 21wo. 22 en dö. 23 december zijn wij gèopend tot 21.00 uur. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkarrvers geloogd volgens oud recept# eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd doorgeheel Nederland Polyester- fabriek Yicon weg uit Nieuw-Vennep NIEUW-VENNEP - Het polyester-bedrijf van Vicon gaat uit Nieuw-Vennep verdwijnen. Het bedrijf, waar 70 mensen werken, zal worden overgeplaatst naar Em- De overplaatsing zal geen nadelige gevolgen hebben voor de werkge- lëgenheid in Nieuw-Vennep. De naar schatting ongeveer 40 perso neelsleden van Vicon polyester, die niet bereid zijn om mee te verhui zen naar Emmen, krijgen werk aangeboden in de landbouwwerk- tuigenfabriek en het gieterijbedrijf van Vicon, die in Nieuw-Vennep gevestigd blijven. Ook het hoofd kantoor van Vicon blijft in Nieuw-Vennep. In de Nederlandse vestigingen van het Vicon-concern werken bijna 600 mensen. Bovendien heeft de onderneming nog 400 personeels leden in drie buitenlandse vesti gingen. De jaaromzet bedraagt 125 miljoen gulden. Met de investering in Emmen is een bedrag gemoeid van 12.5 miljoen gulden. Het ministerie van Econo mische Zaken draagt hierin met "een vrij aanzienlijke subsidie" bij. Een woordvoerder van het bedrijf zei vanmorgen, dat één van de ar gumenten om naar Emmen te gaan, is dat het bedrijf in Nieuw-Vennep .grote moeite heeft met het aantrek ken van voldoende personeel. Een andere overweging is, dat het be drijf - met het oog dp de ligging in de bebouwde kom - in de toekomst wellicht moeilijkheden zou kunnen ondervinden bij uitbreidingen. Ongeveer anderhalf jaar geleden zijn er al moeilijkheden geweest rond het polyesterbedrijf, dat over last bezorgde aan omwonenden. t V amerikaans Een orgel, waarop iedereen direct kan spelen, zonder enige notenkennis. alléén bij: 'mossel versteegë Leidsenhage Weigelia 14 Leidschendam Tel. 070-274583 Aanhouding in ontvoerings zaak Oetker MÜNCHEN, BEIEREN (UPI) - De Westduitse politie heeft vanoch tend'een aanhouding verricht in de zaak van de ontvoering van dg zoon van grootindustrieel Oetker, maar zij heeft geen beslag weten te leg gen op de betaalde losgeldsom van 21 miljoen mark. Volgens een politiezegsman is de man aangehouden die gisteravond op de afgesproken plaats het los geld in ontvangst nam. Twee uur daarna werd Richard Oetker, de 25-jarige zoon van Oetker van het levensïhiddelenbereidings- en 4 scheepvaartconcern, door zijn ont voerders vrijgelaten. De aangehouden man is de 30- jarige drukker Detlev Grashei, ie mand met een strafregister. Hij zou het losgeld hebben gekregen van de broer van de ontvoerde Oetker. Grashei is twee jaar geleden in München betrokken geweest by een diefstal van schilderijen ter waarde van 480.000 mark uit de ver zameling van prins Joseph Cle mens van Beieren. Artsen in het academisch zieken huis van München waar Oetker wordt behandeld voor de elektrische-schokbehandeling die hij in gevangenschap heeft onder gaan, vertelden dat Oetkers letsel ernstiger is dan de politie had ver moed toen zij hem gisteravond had gevonden. Oetkers conditie maakt ondervra ging moeilijk, zeiden zy De ont voerders hadden hun slachtoffer op een soort „elektrische stoel" gezet, die hem een schok zou geven als hij zich zou proberen los te maken.. (Zie ook pagina 9).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1