Schaatsers willen revanche in interland met Noorwegen Blitz moet weer op zoek mossel o versteege Nederlagen Popeyus en v. Bracht RCL: Alleen bang voor Noord wijk, niet voor DOVO ffV de grote merken vindt u bij MA/exclusief ledereen moet al voluit gaan vanwege het prestige VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 PAGINA 17 Trainer John Huguenin: "Ik heb beloofd, dat ik RCL bij de eerste vijf breng. Dat gebeurt ook". DEN HAAG - Net uit de tweede klasse van de zaterdagamateurs en gelijk goed meedraaien aan de top van de eerste klasse. Praktisch halverwege de com petitie heeft RCL zich brutaal naast „gevestigden" als Noordwijk, Quick Boys en DOVO aan de kop genesteld. Routine, positief voetbal en eenheid in het elftal zijn de kur ken, waarop de ploeg tot nu toe naar grootse prestaties dreef. Met voetbal, dat, (zelfs bij ver lies) bij de tegenpartij vele lo vende woorden ontlokte. Mor gen kan het team van trainer John Huguenin voor een regel rechte sensatie zorgen in het treffen met koploper DOVO. Een zege op de Veenendalers zou de spanning in de eerste klasse A ten top voeren. Trainer Huguenin blijft alles echter nuchter bekijken, of schoon hij onmiskenbaar in de kwaliteiten van zijn ploeg ge looft: „Houden we het tempo aan de kop bij, dan is dat mee genomen. Vallen we af, dan is dat geen ramp". Desalniettemin heeft hij aan de vooravond van deze competitie wel een belofte gedaan. Aan het einde van deze jaargang heeft hij die ingelost. Daar is hij zeker van. „Voordat de competite begon heb ik be loofd, dat ik RCL bij de eerste vijf zou brengen. En dat ge beurt. Ik zeg dit niet uit groot spraak, maar baseer dit gewoon op de kwaliteiten die de ploeg in zich heeft. We hebben na de goede start met een lichte in zinking te kampen gehad. Maar na de wedstrijd tegen Noord- wijk (verloren met 3-1), waarin we met onze neus op de feiten werden gedrukt, kwam de ver andering. Zowel speltechnisch als in de opstelling. In een oe fenwedstrijd daarna hebben we zelfs Spijkenisse, voor velen ons grote voorbeeld, met 6-0 slaag gegeven". Mes erin Na de wedstrijd tegen Noord- wijk kwam er inderdaad een ommekeer voor RCL. Hugpe- nin zette het mes in het elftal. Dick van der Bijl, tot dan hope loos uit vorm, en Bas Ederveen moesten het veld ruimen voor kilometervreter Wally van Ha ver en de talentvolle Hans Braat. Door deze mutaties ver anderde het voetbal van RCL ook in speltechnisch opzicht. Huguenin: „er was onvol doende evenwicht tussen ener zijds de aanval en het midden veld en anderzijds de verdedi ging. De bal werd veel telang aan het voetje gehouden, met het gevolg dat het spel over te veel schijven (spelers) ging lo- pen. Je geeft daarmee de tegen stander voldoende tijd om zich te herstellen. Daarnaast vond ik dat er door sommige spelers te weinig werd meeverdedigd. Ik zie nu meer evenwicht in de ploeg en het spel. We zorgen nu dat de tegenstander, anders dan de eerste wedstrijden, niet de gelegenheid krijgt het spel te maken, doordat we storen en jagen. In de laatste drie wed strijden hebben we daarmee vijf punten behaald, dat zegt toch wel iets". Huguenin ziet de veranderingen in de opstelling niet als een eerste aanzet tot een verjonging van zijn ploeg. Feit is dat er een aantal spelers rond loopt, dat zo rond de 30 jaar is. Maar, zegt John Huguenin: „Voor mij is de leeftijd niet be langrijk. Ik kijk naar de vorm". Toch heeft zijn maatregel ze kere angst bij de oudere spelers ingeboezemd. Zaalvoetbal Iets geheel anders, maar voor alsnog ook bijzonder succesvol, is het optreden van RCL in de zaalvoetbalcompetitie in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. In een poule met Feyenoord, Sparta en Noordwijk wisten de Leiderdorpers de eerste twee wedstrijden in winst om te zet ten. Ondanks zijn bezwaren tegen het zaalvoetbal (zij het in mindere mate dan zijn meeste collega's) accepteerde Hugue nin toch de uitnodiging voor het toernooi. „Zaalvoetbal is tik ken. Aangezien RCL die nei ging toch al heeft, zou het alleen maar een negatieve uitwerking op het spel van de ploeg op het veld tengevolge hebben. Bo vendien verlies je in de zaal het gevoel voor ruimte en diepte. Maar omdat het toernooi toch in een kwakkelperiode (december en januari) valt en de trainings omstandigheden niet optimaal zijn, heb ik er in toegestemd". Tevreden John Huguenin, niet te stoppen in zijn monoloog, komt op het onderwerp, dat hem de gehele week al bezighoudt: de wed strijd tegen DOVO. Voordat hij er dieper op in gaat, wil hij eerst dit kwijt: „Volgens verslagen van de wedstrijd Zwart Wit-RCL zou ik na de zege niet tevreden zijn geweest over de ploeg. Ik begrijp dat niet. Welke trainer zou, de omstandigheden in acht genomen waaronder hij zijn ploeg de laatste weken moet voorbereiden, niet tevre den zijn met twee punten? De spelers hadden uitstekend ge speeld. Maar nu morgen. Ten eerste vind ik het natuurlijk zowel voor de club als de spe lers geweldig dat er van de wed strijd televisiebeelden worden gemaakt. Het betekent een brok reclame voor de club die je niet kan missen. Daarnaast is de supportersvereniging van RCL ook wat van plan. Wat weet ik niet, want het moet een verras sing blijven. Wat de wedstrijd zelf betreft, durf ik me niet aan een prognose te wagen. Wij zijn voor niemand bang (alleen voor Noordwijk). Ik kan wel zeggen dat ik erg veel vertrouwen in de afloop van de topper heb". WALTER OOMEN ADVERTENTIE Naast de beste merken heeft Mossel Versteege ook eigen muziekscholen, waar ook U orgel leert spelen. Nieuw is het speed music systeem, waarmee u zonder studie, met het juist geadviseerde instument direct kan spelen. Occasions onder volle garantie. Riha Andantino met éénvinger-accoordsystee Prijs 3595. Winkelcentrum Leidsenhage Weigelia 14 Leidschendam. Tel. 070-274583 Den Haag/Delft/Ri|swijk/Zofctermeer/Heerlen/Groningen/Leidsche VOORSCHOTEN - Buitoni Flamingo's heeft zich plotseling teruggetrokken uit het traditionele kerst toernooi van de Voorschotense basketbalvereni ging Blitz. Die club is nu in Belgiè op zoek naar een team dat de Haarlemse ploeg op tweede kerstdag moet vervangen. De Flamingo's die, met alle andere uitgenodigde ploegen hun komst schriftelijk of mondeling hadden toegezegd, hield zich niet aan de belofte en aanvaardde een uitnodiging voor een vijfdaags toernooi in Zweden. Blitz werd in een brief gevraagd om begrip; de Haarlemmers schre ven dat hun ploeg op dit moment moeilijke tijden door maakt en dat de Zweedse trip daarin wellicht verandering kan brengen. Blitz heeft zich daarbij moeten neerleggen en heeft contact gelegd met de Belgische basketbalbond om een sterke Belgische formatie te contracteren. Het basketbalprogramma brengt een aantal van de ploegen uit de Leidse regio deze dagen enkele malen binnen de lijnen. Het herenteam van VAK Stars LISC (lijstaanvoerder tweede divisie D) speelt vanavond bij Zaandam de eerste wedstrijd uit de eerste ronde van de strijd om de Nederlandse beker (A-categorie). Morgenavond volgt in de Vijf Meihal de return. De heren van Lissen ontmoeten morgenavond kop loper De Germaan in de eerste wedstrijd uit de kwartfinale van de strijd om de zogenaamde B-beker. Dinsdag is de return, terwijl Lisse van avond nog voor de competitie uitkomt tegen Hoofddorp. Leiderdorp reist vanavond naar Haar lem voor een treffen met het sterke Exercitia. Mor genavond is de return in sportzaal "Op Dreef'. Aar- noudse Barendrecht leed woensdagavond in eigen hal al een nederlaag (56-64, rust 37-23) tegen de Leidse Nijssen Trotters, die eveneens morgena vond in aktie komen voor de return. In de eredivisie komt Mercasol Leiden uit bij Pioneer Punch. EINDHOVEN - Revanche, dat is de gedachte die overheerst in het Nederlandse schaatskamp aan de vooravond van de interland tussen Nederland en Noorwegen dit weekeinde op de kunstijsbaan van Eindhoven. Revanche voor de verplette rende nederlaag die de Nederlandse schaatsers vorig jaar omstreeks deze datum leden tegen de Noren in het kleine plaatsje Dokka. Een gedachte die vaste vormen leek aan te nemen toen de Nederlandse schaatsers in het voorseizoen verbaasden met tijden die niet mogelijk wer den gehouden zo vroeg al. Na de wedstrijden in Kongsberg in het afgelopen weekeinde, waar de Noren hun visitekaartje afgaven, sloop echter de twij fel weer binnen in de Nederlandse gelederen Zo gemakkelijk zal het niet worden om de Noren te verslaan en verpletteren daar zal geen sprake van kunnen zijn. Johs Tenman, de trainer van de Noorse schaatsers, hoopt op een goede en sportieve wedstrijd, over het resultaat laat hij zich niet uit Ach, vorig jaar waren wij al op een bepaald punt aangeland, de Neder landers nog niet. Daardoor werd de uitslag zo groot. Maar nu heeft Leen Pfrommer ook het risico genomen om al vroeg op een bepaald niveau te zijn. Voor deze wedstrijd is dat niet zo belangrijk, maar daarna zal hij de problemen moeten oplossen die ik vorig jaar ook heb gekend. Ik ben benieuwd hoe hij dat doet. Wij hebben vorig jaar fouten gemaakt, daardoor was Nederland op de Olympische Spelen succesvoller dan wij. Daar heb ik van geleerd, wij zijn de Nederlanders wat dat be treft gewoon een jaartje voor". Materiaal Voor zijn de Noren ook wat betreft hét materiaal. Vorig jaar versche nen de Noren in Dokka voor het eerst in de nieuwe schaatspakken. Wat vooral een psychologisch ef fect had. En nu hebben zij weer an dere schoenen. Johs Tenman wuift Door Ria Schuurhuizen dat weg: „Welnee, andere kleuren en een iets andere pasvorm, maar daar zijn we eerder op achteruit ge gaan". Toch zijn de Nederlanders razend benieuwd naar die schoe nen bekeken ze gisteravond ook heimelijk de eerste Noorse training op het Eindhovense. ijs. Leen Pfrommer heeft geprobeerd de ideeen bij zijn mannen weg te pra ten en heeft er dankzij de sponsor ook voor gezorgd dat de Nederlan ders dit weekeinde kunnen starten in fel oranje pakken. Maa het feit dat men zich in de Nederlandse groep zo druk maakt over het mate riaal duidt wel degelijk op onze kerheid over het resultaat van de wedstrijd. Leen Pfrommer lneemt Hans van Helden onder handen tijdens de training Onzekerheid er is op het ogenblik eigenlijk niet te voorspellen wie zal gaan winnen. Gezien de resultaten van de sprintwedstrijden in West-Berlijn kan Nederland zich op dat onder deel een beetje beter wanen dan de Noren. Maar ook vorig jaar werd de nederlaag niet veroorzaakt door de sprinters. Leen Pfrommer diept uit zijn geheugen de volgende cijfers op: de sprinters verloren in totaal maar 12 punten, de allrounders 108. „Maar", aldus Pfrommer, „het zou leuk zijn als de sprinters hier een goed resultaat behaalden, dan zijn zij het kinderbed meteen ont groeid". Over zijn eigen rijders kan Pfrommer tot nu toe alleen maar" tevreden zijn: Van Helden, Vriend en Derksen rijden uitstekend, Kleine blijft wat achter op de kor tere afstanden, Pasman op de lan gere. Over Van der Duim kan ik na tuurlijk niet veel zeggen, maar ge zien zijn 3 kilometertijd in Utrecht moet hij goed mee kunnen komen en je moet hem natuurlijk wegstre pen tegen de zesde Noorse rijder". Relaas Johs Tenman heeft ongeveer een zelfde relaas: Stensen, Storholt en Stensjhemmet rijden uitstekend. HEESWIJK - Hans Sundquest (36), die zo vermetel is geweest voor het eerst in het zo besloten driebanden- wereldje van de ereklas binnen te dringen, zal het daar ongetwijfeld verre van gemakkelijk krijgen. Na de eerste dag heeft de Papendrech- ter al twee nederlagen achter zijn naam staan. Sundquest moest de moeilijke start maken tegen oud- kampioen Jan Doggen.de 58-jarige veteraan, maar hij ging vol goede moed van aquit en het zag er hal verwege naar uit. dat hij als nieu weling de oude vos" meteèn al met een nederlaag zou gaan opschepen. Sundquest leek na 29 beurten een comfortabele voorsprong van 10 ca ramboles te hebben met de stand 41-31, toen hij binnen drie beurten 12 caramboles had geproduceerd (7, 1 en 4), maar Doggen begon toen op zijn bekende wijze de kogels te gese len en had binnen enkele beurten de schade hersteld. Sundquest raakte volkomen van slag en werd nog ruim verslagen in slechts 50 beurten (54-60). 's Avonds verging het debu tant Sundquest tegen de gerouti neerde Hennie de Ruyter niet veel beter. Ook nu had hij geruime tijd de leiding, maar enkele beurten voor het einde sloeg De Ruyter defi nitief toe: 52-60 in 74 beurten. Titelverdediger Herman Popmeyus en Rini van Bracht hadden ook geen overtuigend begin. In de eerste partij tegen Piet de Jong ontsnapte Popeyus nog juist aan de nederlaag met een carambole verschil (69 beurten), maar 's avonds zag Van Bracht op het laatste nippertje een flinke voorsprong in een nederlaag veranderen tegen De Jong: 57-60 in 62 beurten. Popeyus moest met de finish in zicht zwichten voor de Delftenaar Joop de Wilde. Hij kwam vier caram boles te kort in een duel over 74 beurten. Daarvan wa ren echter niet minder dan 45 poe dels voor de titelhouder. Rini van Bracht, die vorig seizoen genoegen had moeten nemen met slechts een zesde plaats, was ook niet bepaald imponerend begonnen tegen Joop de Wilde. Hij haalde net niet het gemiddelde van een, maar zegevierde wel met 60-46. Van Bracht sloot de partij abrupt af met een serie van 7Ook 's avonds tegen Piet de Jong speelde Van Bracht kennelijk onder druk. Na 17 beur- DEN HAAG-Nationaal kampioen Jean Bessems en Hans Vultink zijn de Nederlandse deelnemers aan het toernooi om het Europees kampioenschap ankerkader 71/2, dat van 13 tot en met 16 januari in Terneuzen wordt gehouden. De twee Nederlanders spelen in de eerste ronde tegen elkaar. De andere deelnemers zijn: Franz Stenzei (Oos), Dieter Müller (Wdl), Leo Corin (Bel), Jean Ar- naud (Fra), Ramon Aguillera (Spa) en Kurt Mastny (Oos). ten had hij pas 8 caramboles ver zameld .Daarna werd de produktie iefs beter, maar het duurde tot de 29e beurt voordat hij zijn tegen stander had ingehaald en achter zich liet met zo'n 15 caramboles. Voor het laatste tiental had hij ech ter teveel beurten nodig, zodat de Jong met een forse eindsprint hem toch nog naar een nederlaag kon drijven. Een opmerkelijke partij speelde Tiest Brosens tegen Jan Doggen. Na vijf beurten stond hij .dankzij series van 11 en 6 al op 22. Doggen deed er uiteraard nog alles aan om deze explosie het hoofd te bieden, maar Brosens hield hem toch steeds achter zich en zegevierde in 53 beurten. Doggen 49. Na de eerste dag is alleen Henny de Ruyter nog onbeschadigd uit de slag gekomen. De Belgische drie- bandenkeizer Ceulemans zal echter voorlopig nog wel niet wakker lig gen van de Nederlandse prestaties. Stand na twee ronden: 1De Ruyter 4 punten 6 (hoogste serie) 0.827; 2. Doggen 2 7 1.058: 3. Van Bracht 2 7 0S)51;4.De Jong 2 60.908:5. Brosens 2 11 0.95: 6. Popeyus 2 7 0.8167. De Wilde 2 5 0.791: 8. Sundquest 0 7 0.854. Sjoebrend blijft wat achter. Hij heeft soms last van astma en bron chitis, maar misschien rijdt hij dit weekeinde wel super". Dit weekeinde zal men trouwens van iedereen kunnen vaststellen wat men waard is. In het voorsei zoen wordt immers niet altijd voluit gereden, maar nu komt het erop aan. Tenmanis eigenlijk niet zo ge lukkig met de interland op deze manier. „Het seizoen duurt nog lang, je moet drie maanden in goede vorm zijn, maar nu moet ie dereen voluit gaan vanwege het prestige. Dat geldt voor de Neder landers maar ook voor de Noren, want ook daar rekent men op suc- Het programma van beide schaat sploegen na deze interland ver schilt nogal. De Noren gaan terug naar Noorwegen, rijden daar de nieuwjaarswedstrijden (de eerste 10 kilometer), dan op 15 en 16 ja nuari een interland in Oslo tegen de Russen en daarna eveneens in ei gen land de Europese kampioen schappen. Pas daarna gaan de No ren een weekje eruit, naar Inzeil om zich daar voor te bereiden op de we reldkampioenschappen in Davos. De Nederlanders gaan na dit wee keinde naar Inzeil, rijden daar wel licht de eerste 10 kilometer, dan de Nederlandse kampioenschappen, dan naar Davos, van daaruit naar Larvik, weer terug naar Davos, waar een week voor de wereld kampioenschappen internationale wedstrijden worden gehouden. Zonder Noren echter. Op het door groefde gelaat van Tenman ver schijnt een glimlach: „Wij hebben vorig jaar fouten gemaakt, dan doen we nu niet meer. We reden tussen twee kampioenschappen de Noorse titelstrijd, op erg slecht ijs, terwijl de Nederlanders in Davos ronddartelden. Die fouten maak ik nu niet meer. Pfrommer maakt misschien andere en nogmaals, ik ■zal aandachtig toezien hoe hij ze op lost, je leert immers toch altijd- van elkaar?"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17