x Onderzoek baarmoeder halskanker in Leiden Wat vragen wij in 1977 vooreen ziektekostenverzekering aan het gemiddeld gezin? Begin op 17 januari Rijksconsulent opent sierbestrating Leidse Haarle mmers traat Zaterdag bij de slijter... Wat doet Pa? een miljoen gulden aan prijzen VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING Plannen verhuizing lom-leerlingen Leiden LJ Vervoorn weg als voorzitter wijk- collectief VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 LEIDEN - Op 17 januari a.s. wordt er in Leiden begon nen met een bevolkingson derzoek naar baarmoeder halskanker voor vrouwen van 35 tot 55 jaar en 55 tot 65 jaar. Het onderzoek zal op even verschillende plaatsen worden uitgevoerd. Het ge hele onderzoek duurt drie jaar, daarna wordt het her haald en krijgt alleen nog de leeftijdscategorie van 35-55 jaar een nieuwe oproep. Voor de organisatie van het bevol kingsonderzoek is een plaatselijk comité gevormd dat nauw samen- y werkt met het Leids Cytologisch - Laboratorium, de Leidse huisart sen, de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheids dienst, de Stichting Interkruis en de Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers. Het onderzoek wordt gesub sidieerd door het rijk (voor wat be treft de laboratoriumkosten), de ziekenfondsen en de gemeente Leiden (f20.000). De ziekenfondsen zijn bij het onderzoek betrokken, omdat het (eenmalig) onderzoek naar baarmoederhalskanker bij de leeftijdscategorie van 55-65 jaar niet door het rijk gesubsidieerd wordt. De ziekenfondsen doen dat wel, maar alleen bij ziekenfonds verzekerden. Particulieren uit deze leeftijdscategorie betalen het vol ledige bedrag (f 30). De zieken- fondsverzekerden betalen, evenals de deelnemers van 35 tot 55 jaar, wel f 10). Uitstrijkje Het onderzoek naar baarmoeder halskanker is nagenoeg alom be kend: het doel is om vroegtijdig kanker aan de baarmoedermond te ontdekken; als het vroegtijdig ont dekt wordt is genezing praktisch al tijd mogelijk. Daarom wordt er een zg. uitstrijkje gemaakt bij iedere deelneemster om vast te stellen of er al dan niet kwaadaardige cellen aanwezig zijn. Bij het maken van een uitstrijkje wordt er met een houten spatel wat slijm van de baarmoedermond afgenomen en op een microscoojiglaasje uitge streken. Deze handeling is absoluut pijnloos en duurt hooguit 4 a 5 minuten. Het uitstrijkje wordt vervolgens onderzocht op het Cytologische Laboratorium. Het resultaat wordt bekend gemaakt aan de huisarts van de deelneemster. Indien de deelneemster zelf binnen een maand geen bericht krijgt, mag worden aangenomen dat er geen afwijking is geconstateerd. In an dere gevallen, waarbij het bijvoor beeld heel goed mogelijk is dat het uitstrijkje niet voldoende uitsluit sel geeft en dus moet worden over gemaakt, krijgt zowel de huisarts als de vrouw bericht. Indien er minder dan een jaar geleden een uitstrijkje is gemaakt, hoeft men niet aan het onderzoek mee te doen. Zeven plaatsen Het onderzoek wordt op vier och tenden en één avond per week af genomen achtereenvolgens op ze ven plaatsen: het GG en GD- gebouw aan de Roodenburger- straat, gezondheidscentrum Zuid-West, gezondheidscentrum Noord, consultatiebureau van In terkruis in de Merenwijk, clubhuis „Morschwijck", het woonwagen- centrum en het academisch zie kenhuis. Dit is gedaan met het oog op de bereikbaarheid. Mocht men op een bepaalde tijd niet kunnen, dan kan dat worden doorgegeven aan de GG en GD (tel. 120645), waar dan een nieuwe afspraak kan wor den gemaakt. Voorlichting Voorafgaande aan het onderzoek zullen er voorlichtingsavonden worden georganiseerd, waaraan ook de huisartsen hun medewer king zullen geven. Bovendien kan men eventuele vragen over het on derzoek ook voorleggen aan de stichting Interkruis (op werkdagen behalve vrijdags tussen 12.00 en 12.30 uur, tel. 121753). De eerste voorlichtingsavond, in eerste in stantie bedoeld voor het Rooden- burgerdistrict, wordt gehouden op 10 januari, aanvang acht uur 's avond, in. avonds Lorentzhof. De vrouwen worden overigens „ge trapt" opgeroepen, d.w.z. eerst worden vrouewen van 35 tot 38 jaar opgeroepen, daarna van 38 tot 41 jaar enzovoorts. Het eerste jaar, zo is de verwachting, doen zo'n 9000 vrouwen aan het onderzoek mee (inclusief de eenmalig te onderzoe ken leeftijdscategorie van 55-69 jaar) en daarna gemiddeld zo'n 4000 vrouwen per jaar. >r- Kerstloop LPSY gaat door LEIDEN - De vierde kerstloop van de Leidse Politie Sport Vereni ging, die morgen (11.00 uur) in de Leidse Hout wordt gehouden, zal - ongeacht de weersomstandighe den - doorgang vinden. LEIDEN - De sierbestrating van de Haarlemmerstraat zal zaterdag middag officieel worden geopend door drs. G. D. H. Heet- man, rijksconsulent van het mi nisterie van Economische Zaken voor handel, ambachten en dien sten. Aanvankelijk zou de ope ning worden verricht door bur gemeester Vis, maar nadat de meerderheid van de Leidse raad hel voorstel voor een aanvullend krediet had afgewezen, besloot het college niet deel te nemen aan de openingsfestiviteiten. Ter gelegenheid van de opening zal bij de entree van de Haarlemmer straat aan de zijde van de Blauw- poortsbrugeen historische poort worden gebouwd door het re clamebureau van Joop Visser. Met behulp van een grote sleutel zal deze poort door drs. Heetman worden geopend. De officiële opening zal worden opgeluisterd door de muziek- en drumband "De Burcht". Tussen twee en vier uur 's middags is er in de Haarlemmerstraat een muziek-festijn waaraan wordt meegewerkt door de boerenka- pel "De Bierkauwers", het zigeu nerorkest Csardas, een dixie- landband en een Amsterdamse steelband. De laatste groep zal op een grote wagen door de Haar lemmerstraat rijden. Verder zul- lenonder het winkelende publiek diverse waardebonnen worden uitgereikt. Los van deze door het Leidse City Centrum georganiseerde festivi teiten zal wethouder Waal (Stad sontwikkeling) 's middags om drie uur op de Haarlemmerstraat de zogenaamde "rode steen" in ontvangst nemen. Zoals wij deze week al meldden, is deze steen een geschenk van Waals- modebedrijf. Een oud-lid van de studentenvereniging Lugdunum Batavorum mr. Fehmers nam destijds het initiatief om deze steen, die in de 14de eeuw de plaats markeerde waar schout Jan de Vos van Maredorp recht sprak, te herplaatsen. LEIDEN - Wethouder Van Aken van Economische Zaken heeft gisteren twee cheques van elk duizend gulden aangeboden aan het bestuur van de speel-o- theek in Leiden-Noord. De we thouder kreeg de cheques van de directies van de Houtwerf en de Nederlandse Middenstands Bank, waarvan hij onlangs een filiaal opende. De speel-o-theek is opgezet om speelgoed uit te lenen aan crèches in de wijk. Op de foto houdt Martine Bron- meijer de cheques in haar hand. (Papakt PARADE de zachtere vieux) r LEIDEN - Alles is erop gericht om de leerlingen van de lom-school aan de Zuidsingel te laten verhuizen naar een ander gebouw. Dat ant woorden B. en W. op schriftelijke vragen van de CDA-raadsleden Bosch en mevrouw Van Akkeren naar aanleiding van de instorting op 17 november in een der gangen van het schoolgebouw. Het college bevestigt dat zich al tweemaal eer der gevallen van schade aan het ge bouw hebben voorgedaan, maar -ADVERTENTIE- KLM Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta, Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Bali voor 3.325,- per persoon; inclusief Sumatra 3.720,-. Zo'n fantastische reis (incl. Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij UNITRAVEL Den Haag, Plet Helnpl. 1, tel. 070/608837 Thans is er in Leider) een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service-tapijten b.v. Oss Rosma len komt hernieuwt op veler ver zoek 2 dagen naar Leiden om u van deze unieke gelegenheid te la ten profiteren. Service-tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende'kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans tegen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van 3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit het service-tapijt b v assorti ment nylon-vilttegels 40x40 cm zelfklevend 0.89 per stuk, in dozen van 50 stuks. Dikke hoogpolige ta pijttegels 50x50 cm in 8 kleuren, los te leggen per stuk 6.90.Harde vloerbedekking in 6 moderne des sins makkelijk zelf los te leggen 200 cm breed 5.90 p. str.meter. Nylonvilt o.a. nylon tapijt in 3 mo dieuze tinten 4 meter breed vanaf 29.50 p. str. meter. Pr. fraai gedes sineerd origineel Engels bloemta pijt kamerbreed, vanaf 69,- per meter 100% wollen berber 400 cm br. vanaf 99,- per str. meter Verder huiskamertapijten 34.90 - 39.90 - 49.90 enz. enz. Ook wollen Berbertapijt zeer zware kwaliteit 400 cm breed 72.50 per str. meter Teveel fabrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Deze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 17 december van 14.00-18.00 uur en zaterdag 18 decem ber van 10.00 tot 17.00 uur in de Roniehal gelegen naast de Groenoordhal. ïReserveringen en levering op la tere termijn is mogelijk. Betaling geschiedt na aflevering. Kom vrij dag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. SERVICE TAPIJTEN B.V. Hoofdshowroom 1800 m2. Kruisstraat gem Rosmalen. Tel. 04192-4098. Oss - 's Hertogenbosch. die schade werd door de Dienst Beheer Schoolgebouwen hersteld zonder dat het college daarin werd betrokken. Volgens B. en W. wor den de mankementen aan het ge bouw veroorzaakt door doorslag van water in het plafond. Dat was een gevolg van inmiddels verhol pen lekkages en verstoppingen en het onnodig openzetten van (brand)kranen. Er is nooit een ge vaarlijke toestand geweest. Voor een uitgebreide verzekering tegen de kosten van ziekenhuis en specialist vraagt Het Zilveren Kruis per maand vanaf: 1 volwassene 1 kind gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen eigen risiko per jaar 3e klas 51,- 25,50 fl.153.- 2e klas Stiiur de bon op, zonder postzegel, naar i Antwoordnummer 1 in Noordwijk of bel 01719 - 193 31 voor alle informatie en een offerte op maat. fi. 69,- n. 189,- fl. 200,- per gezin Voor verzekeringen met een eigen risico van fl. 1.000 - of meer per jaar worden aan trekkelijke kortingen gegeven. Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering Naam Adres Woonplaats Aantal volw. Leeftijd Aantal kinderen tot 16 jaar Aantal kinderen van 16 tot 27 jaar studerend of invalide ^Klasse 3 2 NOORDWIJKERHOUT- De dit jaar opgerichte Jazzclub Noord- wijkerhout organiseert a.s. zater dag een jazzconcert. Uitgenodigd is de bekende Freetime Old-dixie Jazzband die vanaf 21.30 uur in ho tel v. d. Geest de muzikale registers opentrekt. Er kan ook gedanst worden. Oranje, rood, Moederdag LEIDEN - Een voorstel van het PSP-raadslid Anne van de Zande om de post, die op de be groting genoteerd staat als "viering verjaardag HM. de Koningin te veranderen "viering verjaardag HM de Koningin en Dag van de Ar beid" is door de gemeenteraad met 8-29 verworpen. SGPIGPV'er Houtman deed daarbij een poging om van "Dag van de Arbeid" maar "Moederdag" te maken en schrok zelfs niet toen het PPRID'66 raadslid Beijen hem voorhield, dat Moederdag op zondag viel Ten slotte trok Houtman zijn voorstel toch maar in. Anne van de Zande werd alleen gesteund door de CPN, PPRID'66 en en kele Pvda'ers, onder wie we thouder Verboom, die het "wel eens interessant vond om te ho- onderwerp nu zou ontstaan" De meerderheid van de PvdA deelde de mening van fractie leider Meijer dat het de eer van "rood" te na is om voor haar feesten geld van de Qverheid te vragen a Uw financiële pijnstiller LEIDEN - Een gedeelte van de Apo- thekersdijk is al enige dagen opengebroken in verband met de aanleg van nieuwe gasbuizen. Als dit werk klaar is begint de af deling bestrating van de dienst Gemeentewerken echter ook nog aan een ander karwei: de recon structie van deze straat. De Apo- thekersdijk zal er straks heel an ders uit gaan zien en niet alleen voetgangers en fietsers zullen aan minder gevaren bloot staan, maar ook de bewoners gaan er op vooruit. De parkeervakken aan de water kant worden zo vergroot dat au to's niet meer gedeeltelijk op de rijbaan hoeven te staan. De stoep wordt met een meter tot 2,5 meter verbreed.Dit geeft de bewoners de kans om bijvoorbeeld een eigen geveltuin aan te leggen. Elk huis krijgt een eigen terreintje voor de deur, dat afgezet wordt met zg. Amsterdammertjes Speciale suggesties van de bewo ners voor de inrichting van hun tuintje kunnen aan de straten makers worden voorgelegd. Parkeren buiten de stroken zal niet meer mogelijk zijn. De rijbaan zelf krijgt na afloop van de recon structie een breedte van vier me ter. Bij de firma Holvast op no. 27 hangt een tekening in de etalage, die een beeld geeft van de Apothe- kersdijk na afloop van de werk zaamheden. LEIDEN - De centrale kerkeraad van de Leidse hervormde ge meente heeft gisteravond voor de Merenwijk een beroep uitgebracht op ds. H. J. van Leeuwen te Nieu- werkerk aan de IJssel. Ds. Van Leeuwen is 56 jaar. LEIDEN - Joop Vervoorn is giste ravond tijdens de ledenvergader ing van het Wijkkollektief Plan Noord afgetreden als voorzitter. Het wijkcollectief is een samen werkingsverband in Leiden-noord, waarbinnen een aantal groeperin gen (waaronder het wijkcomité), die zich voor het belang van de wijk inzetten, gebundeld zijn. Al in de vorige algemene ledenver gadering van het wijkcollectief, eind oktober, was- er een contro verse ontstaan tussen Vervoorn enerzijds en bestuur en vergader ing anderzijds. Het ging toen aan vankelijk om de vrij groot opge zette verkiezing van bestuursleden voor dit collectief. Vervoorn pleitte toen voor het ac tief betrekken van de individuele wijkbewoners bij het wijkcollec tief; hij meende dit door verkiezin gen te kunnen realiseren. De vergadering daarentegen be nadrukte het belang van de verga dering als zodanig. De Algemene vergadering bepaalt het beleid en neemt de beslissingen; het bestuur vertegenwoordigt als rechtsper soon het wijkcollectief naar buiten toe en moet alleen maar de door de algemene vergadering genomen beslissingen uitvoeren. In de loop van de tijd echter heeft het huidige bestuur een aantal be voegdheden (te goeder trouw) tot zich getrokken, die daar echter vol gens de statuten niet thuishoren. Dit nu moest nu volgens de mening van de vergadering teruggedraaid worden. Ook na de verschillende gesprekken in november en de cember kon Vervoorn zich daar mee niet verenigen. Zo zegt hij ze kere aarzeling te bespeuren bij de leden van het wijkcollectief om wijkbewoners direct in te schake len en eventueel daarbij een be paald risico te lopen. Vervoorn zal zijn andere functies, o.a. in het wijkcomité, wel handha ven. Naar aanleiding van deze ont wikkelingen is er gisteravond op nieuw een voorlopig bestüUBcaan- gesteld voor de periode vaa-maxi- maal één jaar. Voorzitter is me vrouw J. M. van der Blom-Vijlbrief.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13