De Funès ouderwets aan de gang "Themroc": j eugd mist d De roze panter slaat weer toeen keihard Films deze week FORMULE NIET GEWIJZIGD Asterix staat borg voor veel plezier ECHT PSYCHIATER IN FILM'JE STINKT' e 300t Film in de buurt Boeiend werkstuk van Duitser Wenders VRIJDAG 17 DECEMBER 1976 FILM PACIN* A 11 Terug in Leiden CAMERA - "The towering in ferno", een film die vorig jaar zoveel opzien baarde. Een brand in een torenflat, daar draaien we tegenwoordig, na zoveel rampenfilms, onze hand niet meer voor om. Niettemin is het een spannende toestand. STUDIO - "Twintigduizend mijl onder zee" van Walt Dis ney, griezelen metzeemonsters. Kindermatinee CAMERA - "Ali Baba en de 40 REX - "101 Dalmatiërs". Nachtfilms REX Goede films in andere steden "Jonas" van Alain Tanner, The Movies, Amsterdam. "Mean Streets" met Robert de Niro, Kriterion, Amsterdam. "L'lnnoeente" van Luchino Vi sconti. Tuschinski 4. Amster dam. Gérard Depardieu en Ro bert de Niro in Novecento van Bernardo Bertolucci, Tuschinski Amsterdam Haagse bioscopen Apollo 1 - "The scarlet bucca neer". dag. 2.30,7.00 en 9.15 uur. zo. 2.00 4.15, 7.00 en 9.15 uur, 14 jaar. APOLLO 2 - "Asterix verovert Ome", dag. 1.15 en 3.15 uur, al.l. "Murder bv death", dag. 7.30 en 9.45 uur. vrij. en zat. ook 0.15 uur. 14 jaar. ASTA - "Wie dan leeft, wie dan zorgt", dag. 1.30, 4.00, 7 00 en 9.30 utir, 'al.l. BIJOU - "Cousin, cousine", dag. 2 00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. CALYPSO - "Walt Dinsey's As sepoester", dag. 1.45, 3.45, 7.15 en 9.15 uur. al.l. CAMERA - "L'Empire des sens", dag. 2 15.7.15 en 9.30 uur. zo. ook 4.45 uur, 18 jaar. CINEAC - "Bugsv Malone", dag 1.30, 3.30, 7.00 en 9.30 uur. al.l. CORSO - "What's up dog", dag. 2 00. 4.15. 7.00 en 9 15 uur. al 1. DU MIDI - "Butch Cassidv and the Sundance Kid", do. 8.15 uur, vrij. f. en 9 30 uur, zat. en zo 4.00, 7 00 en 9 30 uur. ma., di. en woe. 8.15 uur. 14 jaar. EURO - "55 dagen in Peking", dag. 1.45 en 7.45 uur. zat., zo. en woe. 3.45 en 7 45 uur a 1 METROPOLE - "The Pink Panther strikes again", dag. 1.30, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. a l. ODEON 1-"Assepoester", dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, a.l. ODEON 2 - "The Omen", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. ook 4.30 uur, 18 jaar. ODEON 3 - "Wie dan leeft, wie dan zorgt", dag. 2.15, 4.45, 7.15 en 9.45 uur. a.l. ODEON/THE MOVIES L'im- portantc'estd'aimer",dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo 2.00, 4.30. 7,00 en 9 45 uur. 18 jaar OLYMPIA - "Irma la Douce dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 jaar. PASSAGE - "King Kong", dag. 1.15, 4.00. 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. REJX - "King zkong", dag. 1.30, 4.00, 6.45 en 9.30 uur. 14 jaar. ROYAL'70 - "Borsten als dode lijke wapens", do., zat. en zo. 2.00,7.00 en 9.30 uur. vrij. 2 00en 6.45 uur. ma. 2.15 EN 8.00 uur, di. en woe. 2.15 uur, 18 jaar. ROYAL - "Hap-Ki-Do", ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur, do., vrij., zat. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 zat. en zo. ook 4.30 uur, 14 STUDIO 2000 - "Max Have- laar", dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 DI^ UITKIJK - "Barry Lyn don". dag. 7.30 uur (behalve dinsdag), do., vrij., zat. en ma. ook 2.00 uur, 14 jaar. 'Wie dan leeft, wie dan zorgt'; Claude Zidi; hoofdrollen; Louis de Funès en Coluche; theater: Luxor; alle leeftijden. Begin 1975 werd de vooral in eigen land mateloos populaire komiek Louis de Funès getroffen door een hartaanval. Je zou haast zeggen: hoe kan het anders. Een man die zo te keer gaat. In ieder geval leek het het einde van een succesvolle film- Immers. het schip met geld was allang binnen en boven dien voedde De Funès die geruch ten zelf ook nog, door zich terug te trekken op zijn kasteel in Nantes. Maar een jaar later waren de plan nen alweer gewijzigd. Gemerkt dat hij nog niet aan rentenieren toe was, besloot De Funès in het film vak terug te keren. En wie hem aan de gang heeft gezien in zijn nieuw ste film 'Wie dan leeft, wie dan zorgt' kan alleen maar conclude ren: Louis de Funès werkt hard aan een tweede hartaanval. Dat klinkt wat hard maar het is bedoeld als een compliment. Het kleine man netje maakt zich weer zo druk alsof er helemaal niets gebeurd is. Nu mag De Funès zich wel geluk kig prijzen met de medewerking van regisseur Claude Zidi. Deze heeft duidelijk al eerder met het komische bijltje gehakt en hij kwam bovendien met een erg fraai gegeven - iets waar het bij vorige films van De Funès nogal eens aan ontbrak - dat de Fransman alle ge legenheid biedt zijn kunstjes te to nen. Hij is in deze komedie Charles Duchemin, schrijver van de meest gezaghebbende restaurantgids van Frankrijk (de vergelijking is duide lijk: Duchemin-Michelin, dé gids waar toeristen die van lekker eten houden zich in Frankrijk mee wa penen). De 60-jarige Duchemin heeft zich inmiddels zo'n faam verworven en zo'n bekend gezicht gekregen dat hij zich moet verkle den om zonder herkend te worden restaurants te testen. Tricatel. eige naar van wegrestaurants en fa- briekskantines. is de eerste die weigert nog langer onder het juk van Duchemin door te gaan (voor Tricatel leze men Jacques Borel). Hun tweestrijd wordt uiteindelijk uitgevochten voor de televisie. Een leuk verhaal en een geslaagde come-back van De Funès. BARTJUNGMAN Titel: "De roze panter slaat weer toe"; hoofdrollen: Peter Sellers en Herbert Lom; regie: Blake Ed wards; theater: Lido; alle leeftij den. Liefhebbers van de onhandige roze panter, alias inspecteur Clouseau. zullen zich nog wel herinneren, dat Clouseau zijn directe chef aan het einde van de vorige film het ge kkenhuis in heeft geholpen. In "de roze panter slaat weer toe", staat die Dreyfus op het punt om volkomen genezen dit tehuis weer te verlaten. Helaas voor hem komt Clouseau hem opzoeken, hetgeen elke therapie volkomen teniet doet. Dreyfus is nu onherstelbaar krank zinnig, maar ontsnapt uit de inrich ting om Clouseau te vermoorden. Dan volgt natuurlijk weereen grote ketting van lachwekkende onhan digheden, waarmee Clouseau zich te weer stelt tegen zijn voormalige chef. Tenslotte schakelt hij hem, ondahks zichzelf, voorgoed uit. Hoewel, je weet maar nooit. De filmmakers kunnen zoveel aanne melijk maken tegenwoordig. Ze zijn er tenminste wederom in geslaagd, voortbordurend op een oud thema, een nieuwe roze panter-film te maken, die minstens even goed is als de vorige. De vond sten hebben nog niets oubolligs gekregen en de malligheden, die ze Clouseau laten uithalen werken nog even hard op de lachspieren als bij de eerste roze panter. Aan het slot ziet men Clouseau in een diepe gracht belanden na een "verfrissend robbertje vechten" met zijn trouwe metgezel Cato. De toeschouwer ziet hem er niet le vend uit komen. Maar bij de aftite ling zwemt in een animatie-filmpje de roze panter naar de oppervlakte. Hopelijk is dit een teken, dat we over een tijd Clouseau toch op het witte doek terug zullen zien. Wat mij betreft mag de roze panter ten minste weer toeslaan. En liefst nog harder dan deze keer. Als de makers het weer op dit peil weten te houden, dan staat ons nog heel wat leuks te wachten. ANNEMIEK RUYGROK Titel: "Asterix verovert Rome"; een tekenfilm in kleur van Rene Goscinnv, Albert Uderzo en Geor ges Dargaud; theater: Trianon, alle leeftijden. Wie kent niet de i kleine Gallische dorpje dat steeds niet door de Romeinen veroverd kan worden? Die vraag wordt aan het begin van de kleurrijke teken film "Asterix verovert Rome" ge steld, waarna voor alle zekerheid toch maar even de betreffende dor pelingen opdraven voor een ta bleaux vivant. De opbouw van de film is dezelfde als van de vele stripboeken. Het is een succesfor mule die jong en oud al jarenlang veel plezier bezorgt, en het is te verwachten dat de komende kerst dagen het publiek ook de weg naar de bioscoop wel zal weten te vin den. Caesar daagt de Galliërs uit: als ze twaalf proeven met succes weten af te leggen zullen zij voortaan de heersers over het Romeinse Rijk zijn. Asterix en Obelix trekken er op uit om dit karweitje te klaren onder leiding van de onverstoor bare Romeinse ambtenaar Pupus die steeds netjes en trouw de afloop van de proeven registreert. In vlot tempo worden de meest uiteenlo pende opdrachten volbracht. Nie mand hoeft zich ook maar een mo ment te vervelen bij de soms zelfs psychedelische effecten. Een zwak moment is wel de ontknoping, wanneer alle Galliërs van het Cir cus Maximus in Rome letterlijk een circus maken: daar verliest de film de pittige humor. Ook het motto van het einde "dit is een tekenfilm en daarin kan alles" is een flauwe manier om er een punt aan te d raaien. Het lijkt af en toe of genoemd motto in technisch opzicht voor de hele film geldt. De tekeningen zijn soms onevenwichtig in elkaar geflanst en de verschillende scènes volgen el kaar lukraak op. Maar het is te ver wachten dat de meeste bezoekers meer op de vlotte grappen zullen letten, en wat dat betreft zullen de liefhebbers van de boeken in de film alles van hun gading vinden. Opgemerkt moet worden dat ook het voorfilmpje met Tommy Cooper heel plezierig is. TOM MAAS AMSTERDAM (ANP) - De Nijmeegse psychiater dr. Hans Maas. die als gevolg van een conflictsituatie in LONDEN-In de Pinewood-studio's wordt aan de nieuwe James Bond-film 1974 zijn functie van gewerkt. De film "de spion die me beminde"belooft nog mooier en nog êeneesheer-directeur bij de spannender te worden dan de vonge Bond-films. In de koofdrollen (vlnr) Pompekliniek neerlegde, Roger MooreBarbara Bach en Curd Jürgens. speelt in de nieuwste Ne derlandse speelfilm 'Je Stinkt' de beklemmende rol van een zwijgzame psy chiater. Hij zegt in de hele film geen woord. 'Je stinkt' gaat over een jongeman, die na een reeks inbraken en verkrachtin gen als ontoerekenings vatbaar ter beschikking van de regering wordt ge steld en in een kliniek be landt. Daar mag hij zijn hart uitstorten tegenover de zwijgzame psychiater, die alleen maar luistert. Er doorheen worden terug blikken gegeven uit het le ven van de jongeman, ge speeld door de acteur Theo Scheen. De film beleefde dinsdag middag in het theater The Movies te Amsterdam voor genodigden zijn eerste of ficiële voorstelling. Sa mensteller is de 35-jarige Nijmeegse cineast Jan Vo degel, die zonder overigens zelf ooit een tbr-patiënt te zijn geweest toch over een autobiografisch werk spreekt, „omdat ik zelf ook jarenlang heb geworsteld met een stuk onmacht". Even zag het er afgelopen dinsda gavond naar uit dat het lot zou in grijpen. Een half uur na aanvang van de filmvoorstelling van "Themroc" in clubhuis De Zeven sprong, sprong de lamp van de pro jector. Maar helaas, de vertoning hoefde maar even gestopt t'e wor den, want een nieuwe lamp bleek voorradig. Dat "helaas" moet ik natuurlijk even uileggen. "Themroc" was de eerste film vertoond in het kader van het festival "Film in de buurt" - dat dezer dagen op initiatief van het Leids filmhuis in een aantal buurt en clubhuizen wordt gehouden. Een project dat bij mij achtereen volgens gevoelens van enthou siasme, verbazing, scepsis en ver ontwaardiging te weeg bracht. Enthousiasme om dat het een zin nige zaak lijkt film meer naar de mensen te brengen en in buurt- en clubhuizen te vertonen. Verbazing vanwege de keuze voor vier nogal zware en moeilijk toegankelijke films, scepsis over de reactie die de keuze bij het doorgaans minder ge trainde publiek van dergehike in stellingen zou oproepen en ver ontwaardiging tenslotte omdat de organisatie een subsidie van ruim duizend gulden van Leidse Cultu rele Raad blijkt aan te wenden om op een kwalijke manier hobbyisme te bedrijven en bhoeften te bevre digen van louter cinefielen. toond voor een volslagen bereid publiek van bijna louter zeer jonge mensen, zoals die dinsdaga vond in kleine getale de Zeven sprong hadden gevuld. Een pu bliek dat elke woensdag in dit buurthuis naar film kijkt, maar dan wel naar vertoningen in de amuse- men tsfeer. Het resultaat was onvermijdelijk duidelijk: een rumoerige zaal van jongeren die de boot r de film niet aansluit bij hun erva ringswereld. "Themroc,' zelf is een uitstekende film, met indrukwekkend spel Mi chel Piccoli in de rol van een arbei der die zich tegen een vreemde ei sen stellende maatschappij keert. Een satire, waarvan ik toch de illu sie heb, dat slechts een kleine groep mensen er gevoelig voor is. Hoe de andere vertoningen van het filmfestival bij het publiek over zij n gekomen, is op het moment dat dit wordt geschreven nog niet bekend. Wat dinsdagavond gebeurde blijft voor mij een grootse anti-reclame voor het Leids Filmhuis, die er be ter aan zou doen dit soort films in een besloten club van liefhebbers te vertonen. Kwalijk is ook dat de Culturele Raad. die de niet te benij den taak heeft een zeer beperkt budget uit te geven aan subsidies op cultureel gebied, duizend gul den stopt in een-project dat op een dergelijke manier de plank mis slaat. TON VAN BRUSSEL Van de vier films, die het Leids Filmhuis deze week draait, is La Sa- lamandre van Alain Tanner wel de meest geschikte te noemen. Ook al kun je hem onder de noemer van de "psysehologische" film plaatsen, er zullen velen zijn, die de speelse manier, waarop Tanner het pro bleem aanpakt, kunnen waarderen. Twee vrienden, twee armoed zaaiers, de journalist Pierre en de schrijver Paul proberen "Rosa- munde" te analyseren. Wat is het voor een meisje, dat beschuldigd kon worden van poging tot moord op haar oom? Paul gaat met zijn fantasie te werk: "Zo'n meisje moet van het platte land komen, uiteen groot gezin. Ze is door pa en ma naar de stad ge stuurd, om wat kennis op te doen. Maar oom-lief gebruikt haar min of meer als meid - in - de - huishou ding, het deerntje raakt op het ver keerde pad en deinst er niet voor terug oom te doden". Pierre is het daar niet mee eens. Acht het meisje bij voorbaat al onschuldig. Hij gaat g van de meeste journalisten: a komt hij bij het meisje zelf Aanvankelijk lopen de wegen 1 Paul en Pierre dus totaal uiteen e lijkt het er niet op, dat ze ooit dicht bij elkaar zullen komen. Toch lukt dat en Rosamunde heeft daar in feite voor gezorgd. Uitein delijk is het toch Paul die achter de waarheid komt, maar dan staat het drietal eigenlijk al op het punt ieder-zij ns-weegs-gaan Rosamunde is dan de salamander, een diertje dat alles ongedeerd doorstaat. Een prachtige zwart-film van Alain Tanner, die zich in het druilerige winterse Genève afspeelt. Mis schien wat langdradig voor de minder doorgewinterde filmbe zoeker, maar niettemin zeer boeiend. Vooral omdat velen zich met Rosamunde, die zich tenslotte aan de tredmolen van de lopende band ontrukt, kunnen vereenzelvi gen. ANNEMIEK RUYGROK De Duitse film kent de laatstejaren een ongekende opgang. Rainer Werner Fassbinder, met in zijn voetspoor mensen als Werner Her zog en Wim Wenders, heeft het Ge rmaanse filmwerk weer naar een hoog artistiek niveau gestuwd en - wat nog veel interessanter - is een geheel eigen gezicht gegeven. Van de laatste regisseur, Wenders, draait in de serie „Film in de buurt" de uit 1971 daterende film „Alice in den Stadtchen". Ongelukkige sa menloop van omstandigheden dat de „Alice" gisteravond samenviel met de op televisie uitgezonden „Wildwechsel" van landgenoot Fassbinder. Misschien was dat ook de reden dat het publiek in het buurthuis „In De Vroolijcke Arke" zich op twee vingers liet tellen. Jammer, want deze moderne versie van het sprookje Alice in Wonder land verdiende meer belangstel ling. Alice is het dochtertje van een in Amerika wonende Duitse die haar dochter op slinkse wijze achterlaat bij een door Amerika toerende, eveneens Duitse, Journalist. De laatste hoop voor deze verslagge ver, Philip Winter, om van het meisje af te komen, is het vinden van haar oma. Op hun reis langs de grote steden in Duitsland gaat Win ters echter steeds meer voor het meisje voelen en houdt haar liever bij zich. Ondanks dat het geheel wat traag is, bezit „Alice" zo'n indringend heid, vooral door het uitstekende spel van Rudiger Vogler, dat de film tot het einde blijft boeien. BART JUNGMAN Het klinkt misschien erg pathe tisch, maar „Het zout der aarde", een uit 1953 daterende film van Herbert Biberman, is er een, waar we wat van kunnen leren. Niet in technisch opzicht, maar voor wat betreft de boodschap, die Biber man hiermee brengt. „Het zout der aarde" zijn de kinde ren van de mijnwerkers in een stadje in Nieuw Mexico. Voor de mijnwerkers is er nauwelijks, toe komst, voor de kinderen al even min. De omstandigheden, waarón der de mannen moeten werken en de vrouwen hun huishouden moe ten doen. zijn allerbelabberdst En natuurlijk is er het bekende verhaal van de bazen, die het wel goed heb ben, in mooie auto's rondrijden en zich niets van de klachten van hun ondergeschikten aantrekken. De mannen komen in opstand, maar bereiken weinig. Van steun van de vrouwen moeten zij niets hebben. Tot de staking op een dood punt loopt en de vrouwen wel inge schakeld moeten worden, willen zij niet terugvallen op toestanden die nog erger zijn. Aanvankelijk met veel tegenzin, maar later met vol mondige instemming van de man nen, voeren de vrouwen haar on gewapende strijd. Een strijd, die erop is eericht niet alleen hetere le vensomstandigheden te scheppen voor de mijnwerkersgezinnen, maar eveneens toegaat naar een ge lijkwaardigheid tussen mannen en vrouwen, tussen ouders en kinde- En dat maakt de film van Biberman nu zo aantrekkelijk en helemaal van deze tijd. Het is misschien gek, maar ik moest de hele tijd aan de Ierse vrouwenbeweging denken, die ook strijdt voor vrede in een verscheurd land. Een goede film, in al zijn aandoen lijke eenvoud. Om nog even terug te komen op het project „Film in de buurt", kunnen we de balans opmaken met een po sitief oordeel: behalve dan „Them roc" is de rest van het gebodene toch echt de moeite waard. In elk geval verdienen de films meer aan dacht dan ze tpt nu toe op de filma vonden kregen. „Themroc" is vanavond nog te zien in „De vroolijcke arke", „Het zout der aarde" vanavond in „De Zeven sprong" en morgenavond in de „De klinker", „De Salamander" van avond in „De klinker" en morgena vond in „De vroolijcke arke" en „Alice in dem Stadchen" vanavond in „Troef' en zondagavond in „De klinker". AR.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11