Geen schot in "opknapbeurt" Haver en Gort Kritiek op toewijzings beleid LWS Derde motie van afkeuring tegen wethouder Van Aken Sporthal in plaats van sport in Groenoordhal? Motie maant B en W tot spoed Begroting Leiden '77 "Inspraak in Leiden daalt tot minimum" 'Voorwaarden stellen aan subsidiëring Schooladviesdienst WOENSDAG 15 DECEMBER 1976 Van Duyn: Niets aan economisch beleid merkbaar Van Duyn (VVD) LEIDEN - Tot veler verrassing diende het WD-raadslid Van Duyn gisteravond in de Leidse raad een motie van afkeuring in tegen wethouder Van Aken (Economische Zaken). Van Duyn verweet de wethouder, dat hij er de afgelopen twee jaar niet in was geslaagd enige vorm van economisch beleid te voe ren. "Het is onvoorstelbaar. Er is niets, maar dan ook helemaal niets", aldus Van Duyn. Het was de derde maal dat Van Aken, sinds hij in september 1974 wethouder werd, gecon fronteerd werd met een motie van afkeuring. Toen het beleid van wethouder Van Aken op economisch ge bied maandagavond voor het eerst aan de orde kwam wees niets op het indienen van de motie. WD-er Van Duyn zweeg en zijn partijgenoot Wessels had gematigde kritiek op de presta ties van de wethouder. Gistera vond constateerde Van Duyn dat de raadsleden, ook zijn par tijgenoot Wessels, te mild had den geoordeeld over het optre den van Van Aken. Hij citeerde een zin uit het be toog van wethouder Van Aken: "Het economisch beleid is vooral kijken wat elders ge beurt". Van Duyn: "Dat is het precfes: er wordt gekeken hoe het ergens anders gebeurt maar hier doen we niets". Voor het ontbreken van een beleid stelde hij Van Aken persoonlijk ver antwoordelijk. Verder verweet hij de wethouder gebrek aan in zicht en daadkracht, wat PvdA-er Ranner de vraag ont lokte "of de heer Van Duyn nu eindelijk eens eindelijk con creet zou kunnen worden". Ook CDA-er Bleijie had kritiek op het gebrekkige economische beleid in Leiden, al had hij maandag verduidelijkt dat dat vooral te wijten was aan de on willige houding van de rest van het college. Van Duyn zei vooral een gevoel van onbehagen te hebben over het optreden van Van Aken in de slachthuis kwestie (dreigende verliezen - red.). Hij waarschuwde de raad voor de financiële gevolgen van de stappen, die Van Aken van plan is te nemen. Wethouder Van Aken zei te be treuren "dat er in kapitalen af keuring wordt uitgesproken over de pogingen om te komen tot een economisch beleid in Leiden". Zich tot de raadsleden Van Duyn en Bleijie wendend zei hij: "De heren hebben zich niet de moeite getroost om na te gaan welke moeite het kost om een dergelijk beleid tot stand te brengen". PvdA-er Ranner be titelde de opmerkingen van Van Duyn als "destructieve kri tiek". Duivesteijn (PvdA): "Onaanvaardbaar'9 x Jan Duivesteijn (PvdA) LEIDEN - Van verschillende kan ten is in de Ledse gemeenteraad gisteren kritiek uitgeoefend, op de toewijzingsnormen die de Leidse Woning Stichting tegen woordig voor haar woningen hanteert. Mensen met een inko men beneden de 2000 gulden bruto komen in het algemeen niet meer in aanmerkipg voor wonin gen met een huurprijs van 400 gulden per maand. PvdA'er Dui vesteijn noemde het „onaan vaardbaar dat mensen op grond LEIDEN - "De inspraakmogelijkheden in Leiden zijn tot gedaald. Vooral bij de projecten die aan termijnen gebonden zijn, zoals Steenstraat, Rijnsburgerweg en Sumatrastraat kwam er weinig van te recht". Dat constateerde gistermiddag in de Leidse raad WD-er Kuijers. Ook Van de Zande (PSP) had weinig waardering voor de Leidse "in spraak". "Er is wel een uitgebreide inspraakprocedure geweest over de Breestraat. Maar als daarvan het gevolg is dat tegelijkertijd wordt voor gesteld om de Valkbrug in twee richtingen voor het verkeer open te stellen, worden de wijkcomité's niet naar hun mening gevraagd". Een suggestie van Kuijers om voor de inspraak striktere regels vast te stellen werd door wethouder Waal overgenomen. "Maar dat betekent wel dat niet alleen het college zich aan die regels moet houden maar ook de wijkcomité's en de raadsleden". Waal voorspelde dat het geen een voudige zaak zal zijn, omdat ook vastgesteld moet worden op welke manier de wijkcomités overleg moeten plegen met de vertegenwoordigen. LEIDEN - PvdA-raadslid Marie-Anne Koning heeft gisteravond in de Leidse raad een motie ingediend waar onder meer in staat dat uiterlijk 1 maart van het volgend jaar begonnen moet zijn met de renovatie van dertig woningen in de Haver- en Gortbuurt. De motie, die mede- ondertekend is door vertegenwoordigers van alle andere raadsfracties, is bedoeld om druk op het college uit te oefenen om haast te maken met de rehabilitatie van deze Leidse buurt tussen plantsoen en Hogewoerd. Marie-Anne Koning zei ernstig teleurgesteld te zijn over de gang van zaken in de Haver- en Gort- buurt. "De projektgroep die des tijds werd geformeerd gelooft er niet meer in. Personeelstekort vind ik geen excuus. Niet in de loop van '77 moet er begonnen worden maar uiterlijk 1 maart. En de opgelopen achterstand moet zo snel mogelijk worden inge haald, aldus Marie-Anne Koning. Wethouder Waal antwoordde, on langs van de dienst Gemeente werken een opgave te hebben gekregen van de kosten van een aantal werken, die in de buurt uitgevoerd- zullen moeten wor den. In januari zal daarvoor aan de raad een krediet worden ge vraagd. Verder is er bij het anne- mersbedrijf Du Prie een prijsop gave gevraagd voor de renovatie van de zogenaamde "hekjeswo- ningen". De kosten daarvan zijn nogal hoog en het hangt van het ADVERTENTIE /CéA 7 C~h-t él.-L, /'jl Tm •j <5 KtSStu >u, Oude Rijq 10 - Telefoon (071) 13 41 58 ministerie van Volkshuisvesting af of daarvoor goedkeuring kan worden verkregen. Hij ver wachtte niet voor april-mei met de uitvoering van de plannen te kunnen beginnen. 'Ook CDA'er Van Zijp besteedde aandacht aan de Leidse rehabili- tatiegebieden. Hij constateerde dat voor gebieden als De Camp, Pancras-Oost en West, en de Haver- en Gortbuurt de afgelo pen jaren vele plannen zijn ont worpen. "Maar worden er met die plannen niet te veel verwachtin gen gewekt bij de bewoners"?, zo vroeg hij zich af. Blij was Van Zijp met de mogelijkheden die aan "zelfbouwers" geboden zul- v len worden in het Morskwartier -•$ en het gebied Herengracht-Zijl- singel. Wat dat laatste gebied be- -|pj treft, was hij verheugd over de herbouw en vroeg zich af of de Kleine Havenbrug (tussen Kal vermarkt en Havenplein) niet bij de plannen betrokken zou kun nen worden. Marie-Anne Koning bepleitte ook Haver en Gortbuurt: voor 1 maart starten met renovatie. een snelle beslissing over het voortbestaan van de Waar- dgracht. Volgens wethouder Waal is dat afhankelijk van de be- slissing over het voortbestaan beslissing wat lang uitblijft et van de beslissing van het rijk of als, die voor de subsidie by i het project subsidiabel is of niet. koop van een aantal panden ii Hij signaleerde dat een dergelijke binnenstad. LEIDEN - De raadsleden Bosch (CDA) en Duivesteijn (PvdA) heb ben er gistererC bij B en W nog eens op aangedrongen om de mogelijk heid te bestuderen een sporthal te bouwen om daarmee dagen in de Groenoordhal vrij te maken. Aan het begin van dit jaar lan ceerde de directeur van de Groe noordhal, De Jong, een gedachte in die richting. Zijn theorie is dat een nieuwe sporthal de gemeente niet meer hoeft te kosten dan het huidige gebruik door de sport van de Groe noordhal tekort in deze sector: zes ton). En als de sport in een eigen hal is ondergebracht, dan zouden er voor de Groenoordhal meer winst gevende evenementen kunnen wor den aangetrokken en dus het totale tekort op deze hal kleiner worden. Bosch becijferde dat bij een winst van zestig a zeventig evenements- dagen in de Groenoordhal een nieuwe sporthal de gemeente al niets meer zou kosten. Dat terwijl er vanuit de evenementensector een toenemende belangstelling is voor de Groenoordhal. Het CDA- raadslid stelde zelfs voor om de Groenoordhal alvast niet meer te verhuren aan sportverenigingen van buiten Leiden, hetgeen hij als een verkapte subsidiëring door Leiden van omliggende gemeenten ervaart. Door op de dagen dat de hal nu aan verenigingen van bui ten Leiden wordt verhuurd, even ementen een kans te bieden, zou er, volgens Bosch, al "gespaard" kun nen worden voor een sporthal. Wethouder Tesselaar zei dat hij Groenoordhal-directeur De Jong deze week nog herinnerd heeft aan het idee, dat hij begin dit jaar lan ceerde. Het wachten is op een nota, die De Jong over deze materie zal uitbrengen. "Wat de heer Bosch zegt, klinkt zeer aantrekkelijk", aU dus Tesselaar. Bosch (CDA) LEIDEN - De fractie van PPR/D'66, gesteund door de PSP, wil dat de toekenning van 60.000 gulden extra voor de Schooladviesdienst, die op de begroting staat gereserveerd gebonden wordt aan een aantal voorwaarden. Van Oosten (PPR/D'66) eiste meer inzicht in het werk van de SAD, hetgeen tot stand zou moeten komen doorde dienst te verplichten binnen drie maan den een werkplan per wijk aan de commissie voor o.m' onder wijs aan te bieden. Ook zou de dienst moeten aangeven welke conclusies ze ten aanzien van haar takenpakket trekt naar aanleiding van de onderzoeken, die ze heeft uitgevoerd. Eveneens wil Van Oosten bin- bindt. De kritiek op het ondoor- nen drie maanden na afloop van zichtig functioneren van de het schooljaar '75-'76 een jaar- Schooladviesdienst werd ge- veislag daarover en de conclu- deeld door Bosch (CDA) en sies, die de SAD daaraan ver- Zonnevylle (WD), maar zij wilden niet zover gaan, voorwaarden aan de verstrek king van 60.000 gulden extra te verbinden. Dat wilden wethou der Tesselaar en Meijer (PvdA) die tevens lid is van de be stuursraad van de SAD, hele maal niet. Zij wezen erop, dat de verstrekking van de 60.000 gul den extra een afspraak is, ook de raad zich heeft achte gesteld. "Een man, een r een woord, een woord", zei Meijer nog eens. Tesselaar noemde het een kwestie van "behoorlijk bestuur". Wel was hij het eens met de stelling dat de gemeente verder op dit mo ment genoeg geld in de SAD pompt en dat andere overheden nu aan de beurt zijn. Begrotings splinters CD A-raadslid Van Zijp heeft het college gevraagd te on derzoeken of het mogelijk is om jonge werkloze bouw vakkers zo om te scholen dat ze restauratiewerkzaamhe den kunnen verrichten aan monumenten. Beijen (PPR/D'66) wil dat de raad voor 15 januari 1977 de exploitatie-overeenkomst te zien krijgt met Nieman- Holding. Zoals bekend bouwt Nieman-Holding dure wo ningen op het Waardeiland. Verder wil hij dat een bedrag van 50.000 gulden wordt gere serveerd voor de reconstruc tie van het Stadhuisplein. Dat geld zou beschikbaar moeten komen door de uitgaven aan onderhoud van de Haarlem- mertrekvaartweg, liggend in de gemeente Noord wij ker- hout, te verminderen met dat bedrag. De bewuste weg is ei gendom van de gemeente Leiden. Kuijers (WD) vindt dat voor volgend jaar een bedrag van 20.000 gulden beschikbaar moet zijn voor burgers die met plannen komen voor de aanleg van woonerven. Vorig jaar werden op initiatief van de" WD'er voor het eerst gelden voor dit doel beschik baar gesteld. Omdat B. en W. voorgesteld hadden het be drag slechts met 2 procent te verhogen diende Kuijers een amendement in. Van de Zande (PSP) is van oordeel dat de gemeente zich te passief opstelt ten opzichte van de Stichting Studenten huisvesting. Ze vindt dat B. en W. moet proberen het pand dat de stichting, aan de Kai- serstraat heeft gekocht, over te nemen om daar normale gezinswoningen te bouwen. Er wordt een speciale com missie ingesteld, die het hui dige systeem van subsidië ring aan sportverenigingen gaat bekijken. Met name wordt daarbij bestudeerd of alle sporten wel even eerlijk behandeld worden. Het raadslid Bosch (CDA) diende daar gisteren een motie over in, maar wethouder Tesselaar liet weten dat dit overbodig was, omdat hij de instelling van de commissie vandaag al bekend had willen maken. Het college kreeg van Beijen (PPR/D'66) het verwijt een "starre houding" te hebben ingenomen in de kwestie van de benzinepompen aan de Nieuwstraat. Volgens hem had het college akkoord moe ten gaan met het voorstel van de garagehouder de pompen vlak voor het bedrijf te plaat sen. Hij vroeg B. en W. op nieuw overleg te plegen zodat de pompen alsnog van het plein voor de Hooglandse Kerk zouden kunne van hun inkomen eventueel jaren lang langen moeten wachten op een woning dan een gezin dat volgens een woningbouwvereni ging wel voldoende inkomen heeft". WD'er Langerak sprak in dit ver band van een „onjuiste woonpo- litiek", niet alleen door de LWS toegepast, maar op andere wyze ook bij de woningen van Natio nale Nederlanden in de Meren- wijk. Ook Anne van de Zande (PSP) en Beijen ((PPR/D'66) toonden zich oneens met de toe wijzingsnormen van de LWS. Wethouder Verboom sloot zich bij de critici aan: „Het college vindt de grens van 2000 gulden ook onaanvaardbaar". Hij meldde dat de gesprekken met de LWS nog altijd gaande zjjn over dit onderwerp. Min of meer in het verlengde hier van viel de-kritiek vanuit de raad op het huidige systeem van indi viduele huursubsidie. De laagste-inkomensgroepen ko men daar niet meer voor in aan merking. B en W hebben daar al eens een brief over naar staatsse cretaris Van Dam gestuurd, maar diens reactie daarop was dat deze mensen maar via de bijstand aan geld moesten komen. Een ant woord dat wethouder Verboom gisteren als „geen stijl" betitelde. Duivesteijn diende een motie in, waarin er bij de staatssecreatris en de Staten-Generaal op wordt aangedrongen om het huidige systeem aan te passen. Hoeven (CPN) wees in dit verband nog eens op de noodzaak om goedkope woningen te bouwen: „Van de 3200 ingeschrevenen woningzoekenden bij Bureau Huisvesting verdienen er 2750 minder dan 2000 gulden bruto". Ham (CDA) toonde zich somber over het tempo, waarin ook de goedkope woningen onder het huidige college tot stand komen: „Het socialistische college zal er in zijn vierjarig ambtstermen niet in slagen om een redelijk sociaal bouwbeleid te voeren". Hij wees op de extra problemen voor wer kende jongeren en alleenstaan den en diende een motie in om de komende twee jaar voor deze ca tegorie zevenhonderd woningen te bouwen. Ook Anne van de Zande wilde meer woonruimte tot stand gebracht zien voor werkende jongeren, maar dan niet alleen op de wijze zoals dat tot nu toe gaat: de flats van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Deze stich ting heeft volgens Ham overigens een wachtlijst van 1100 woning zoekenden. Dat de woningnood „tegen de ver drukking in" stijgt, erkende we thouder Verboom. „Bij tien hu welijken heb je tegenwoordig vijftien wonigen nodig", daarmee doelend op het toenemend aaptal echtscheidingen, als één van de oorzaken van de stijging van de woningnood. Verboom herhaalde in dit veroana weinig te zien in een opvangcen trum voor daklozen, of, zoals hij het letterlijk zei: „Eigenlijk zie ik er geen barst van. Dat gebouwtje zit zo vol. Als mensen er dan bijv. na zes maanden weer uitmoeten wat dan? Dan staan ze weer op ^aat". De wethouder lanceerde wel het idee om de Houten woningen, die nu als wisselwoningen dienen, te gaan bestemmen voor dé huis vesting van werkende jongere mensen. Een zaak, die nog met het ministerie moet worden be sproken. De PSP diende een motie in, waarin wordt uitgesproken dat gemeentegrond, ook buiten de binnenstad dus, niet verkocht maar in erfpacht moet worden uitgegeven. Waarmee voorko men zou kunnen worden dat koopwoningen, zoals in de Me- renwijk gebeurt, snel in prijs stij gen. Verboom zegde, toe dat er van het college over deze kwestie een voorstel zal komen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3